دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی معتبر آفریقای جنوبی بسیاری از دانشجویان را از سراسر جهان به خود جذب کرده‌اند. ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی امکان تحصیل و انجام کار پاره‌وقت در این کشور را برای شما فراهم می‌کند.

تحصیل در آفریقای جنوبی برای دانشجویانی بسیار مناسب است که به‌دنبال تحصیل در دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی معتبر و در‌عین‌حال لذت‌بردن از طبیعت‌ بکر این کشور هستند. با داشتن ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی، می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل و درکنار آن پاره‌وقت کار کنید.

کارگزاری VFS Global در ایران ارائه خدمات مربوط به ویزای آفریقای جنوبی را برعهده دارد. این کارگزاری مدارک مربوط به ویزای تحصیلی را دریافت و اطلاعات بیومتریک را ثبت می‌کند و آن را دراختیار سفارت آفریقای جنوبی قرار می‌دهد. سفارت رسمی آفریقای جنوبی تصمیم‌ نهایی درباره درخواست‌های متقاضیان را اتخاذ می‌کند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی از آفریقای جنوبی

برای تحصیل در آفریقای جنوبی باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. این نوع ویزا متناسب با مدت‌زمان تحصیل در آفریقای جنوبی اعتبار دارد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی از آفریقای جنوبی بدین‌شرح‌اند:

 • گذرنامه شما باید حداقل ۳۰ روز پس از اتمام دوره تحصیل اعتبار و ۲ صفحه خالی داشته باشد.
 • از موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های معتبر این کشور نامه پذیرش داشته باشید. در این نامه باید مدت‌زمان دوره تحصیل و ماهیت آن و سطح زبان موردنیاز ذکر شده باشد.
 • برای تحصیل و زندگی و تامین هزینه‌های جانبی در آفریقای جنوبی، باید تمکن مالی خود را ازطریق ارائه پرینت حساب نشان دهید.
 • یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای تحصیلی از آفریقای جنوبی داشتن سپرده نقدی است. مقدار سپرده باید معادل بلیت برگشت شما باشد.
 • متقاضیان بزرگ‌تر از ۱۲ سال باید گزارش پزشکی مربوط به رادیولوژی قفسه سینه را ارائه دهند. این موضوع برای زنان باردار صدق نمی‌کند.
 • درصورت نیاز باید گواهی واکسیناسیون را ارائه دهید. 
 • متقاضیان بزرگ‌تر از ۱۸ سال باید گواهی عدم سوء‌پیشینه را از مقام‌های پلیس کشور خود دریافت کنند. 
 • برای آن دسته از متقاضیان کوچک‌تر از ۱۲ سال که پدرومادر آنان جدا شده‌اند، یکی از والدین باید رضایت‌نامه کتبی ارائه دهد.
 • اگر کودک کوچک‌تر از ۱۲ سال به‌تنهایی سفر می‌کند، باید شخصی قیم او در آفریقای جنوبی باشد و شماره تماس و آدرس وی اعلام شود.
 • سپرده بانکی برای دریافت پذیرش ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی باید حداقل ۳۰۰هزار رند (۱۴هزار و ۷۲۳ یورو)‌ باشد. همچنین، صورت‌حساب بانکی مربوط به ۳ ماه اخیر را باید ارائه دهید.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

برای تحصیل در مرکزهای آموزشی و دانشگاه‌های آفریقای جنوبی، به برخی مدارک عمومی نیاز است. براساس نوع رشته و مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه، ممکن است مدارک بیشتری از شما خواسته شوند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی از‌این‌قرارند:

 • گذرنامه با حداقل ۳۰ روز اعتبار پس از اتمام دوره تحصیل 
 • رسید پرداخت هزینه ویزای دانشجویی
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای تحصیلی
 • گواهی واکسیناسیون (درصورت نیاز)
 • مدارک نشان‌دهنده محل سکونت و اسکان در آفریقای جنوبی
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه 
 • گواهی‌های پزشکی خواسته‌شده
 • بیمه پزشکی
 • گواهی‌های مربوط به ازدواج و طلاق (درصورت وجود)
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

به‌عنوان متقاضی تحصیل در کشور آفریقای جنوبی، باید مراحلی را برای دریافت ویزای تحصیلی بگذرانید. در‌حال‌حاضر، وظیفه دریافت مدارک و ثبت اطلاعات بیومتریک برعهده کارگزاری VFS Global است. همچنین، سفارت آفریقای جنوبی داخل ایران فعال است و برای پیگیری درخواست ویزای خود، به سفر به کشورهای همسایه نیازی نیست.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی بدین‌شرح‌اند:

 1. ابتدا باید از دانشگاه‌ها یا مرکزهای آموزشی معتبر آفریقای جنوبی پذیرش بگیرید. درواقع پس از اخذ پذیرش، باید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید. 
 2. برای ارائه مدارک و ثبت اطلاعات بیومتریک از کارگزاری VFS Global وقت ملاقات بگیرید. معمولا در این فرایند به انجام مصاحبه نیازی نیست.
 3. در زمان تعیین‌شده در کارگزاری حضور پیدا کنید و مدارکتان را به‌صورت کامل ارائه دهید. وجود نقص در پرونده ممکن است به رد‌شدن درخواست شما منجر شود. 
 4. برای رسیدگی به پرونده خود، باید هزینه موردنیاز را پرداخت کنید. این هزینه در روز ملاقات از شما دریافت می‌شود. 
 5. پس از ارسال درخواست ویزای تحصیلی، منتظر تصمیم نهایی باشید. 

پردازش درخواست ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی معمولا ۴ تا ۸ هفته طول می‌کشد. این بازه زمانی به میزان تقاضاهای موجود و تکمیل‌بودن مدارک نیز بستگی دارد. 

هزینه ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

هزینه درخواست ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی ۴۲۵ رند (واحد پول آفریقای جنوبی) معادل ۲۰ یورو است. فراموش نکنید که این هزینه در روز تعیین‌شده در کارگزاری VFS به‌صورت نقدی از شما دریافت می‌شود. علاوه‌بر هزینه درخواست ویزا، باید حدود ۵۷ یورو بابت هزینه انگشت‌نگاری بپردازید. دریافت خدمات در کارگزاری VFS Global نیز هزینه‌هایی به‌همراه دارد. در جدول زیر، به سایر هزینه های ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی در کارگزاری VFS Global اشاره کرده‌ایم.

 

نوع خدمات کارگزاری VFS Global

هزینه خدمات کارگزاری VFS Global

خدمات پیک در تهران

۱۰ یورو

خدمات پیک خارج از تهران

۱۴ یورو

سرویس پیامک

۳ یورو برای هر درخواست

عکس‌برداری

۹ یورو برای ۴ عکس

خدمات فتوکپی

۰٫۵۰ یورو برای هر صفحه

 

اعتبار ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی با‌توجه‌به مدت‌زمان دوره تحصیل صادر می‌شود. درواقع، تا اتمام دوره تحصیل در این کشور اعتبار دارد. نکته مهم اینکه ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی را می‌توان تمدید کرد. برای تمدید ویزا باید دلایل خود را توضیح دهید. ۶۰ روز پیش از انقضای ویزای تحصیلی، می‌توانید مدارک تکمیل‌شده خود را به کارگزاری VFS Global تحویل دهید. 

مدارک زیر برای تمدید ویزای تحصیلی لازم هستند:

 • کپی از گذرنامه معتبر
 • کپی از ویزای تحصیلی فعلی
 • فرم تکمیل‌شده درخواست تمدید ویزا
 • رسید پرداخت هزینه‌های خواسته شده 
 • رزرو قرار ملاقات
 • گواهی تمکن مالی
 • گزارشات پزشکی در ۶ ماه اخیر
 • گزارش رادیولوژی در ۶ ماه اخیر

امکان کار با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

امکان کار با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی به‌صورت پاره‌وقت برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان حین تحصیل می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته‌ کار و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را تامین کنند. ناگفته نماند که در زمان تعطیلات محدودیتی برای کارکردن دانشجویان وجود ندارد. اگر قصد دارید با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی کار کنید، باید پیشنهاد کاری و رضایت‌نامه از دانشگاه داشته باشید. 

ازجمله کارهای پاره‌وقت برای دانشجویان عبارت‌اند از: 

 • تدریس خصوصی: اگر سوابق تحصیلی درخشانی دارید، دروس مختلفی را به دانش‌آموزان می‌توانید آموزش دهید. 
 • خرده‌فروشی‌ها و رستوران‌ها: بسیاری از رستوران‌ها و مرکزهای خرید و کافه‌ها در آفریقای جنوبی موقعیت‌های شغلی پاره‌وقت را دراختیار دانشجویان قرار داده‌اند. 
 • کار از راه دور: اگر در نوشتن و گرافیک و برنامه‌نویسی مهارت دارید، از‌طریق وبسایت‌های مختلف می‌توانید به‌عنوان فریلنس مشغول به کار شوید.
 • نگه‌داری از کودکان و حیوانات خانگی: به‌عنوان دانشجو می‌توانید از کودکان یا حیوانات خانگی به‌صورت پاره‌وقت نگه‌داری کنید. 

مشاغل معرفی‌شده، تنها نمونه‌هایی از مشاغل پاره‌وقت موجود در آفریقای جنوبی هستند که می‌توانید به‌عنوان دانشجو در آن‌ها مشغول به کار شوید.

تبدیل ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی به ویزای کاری

پس از اتمام دوره تحصیل خود در آفریقای جنوبی، می‌توانید ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنید. این موضوع درصورتی امکان‌پذیر است که بتوانید در موقعیت‌های شغلی موجود استخدام شوید. ویزای کاری امکان کار و اقامت در این کشور را برای شما فراهم می‌کند. 

به‌عنوان تبعه خارجی با استفاده از ویزای کار عمومی می‌توانید برای کارفرمای مستقر در آفریقای جنوبی کار کنید. فراموش نکنید که موقعیت کاری درخواستی شما نباید برای شهروندان آفریقای جنوبی دردسترس باشد. مدت‌زمان اعتبار ویزای کار عمومی با مدت‌زمان قرارداد شما متناسب و حداکثر ۵ساله است.

آفریقای جنوبی انواع ویزای کار عمومی، ویزای کار مهارت‌های حیاتی، ویزای کاری انتقال درون‌شرکتیICT) ) و ویزای شرکتی را برای متقاضیان کار در این کشور صادر می‌کند.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای کار عمومی در آفریقای جنوبی عبارت‌اند از:

 • گواهی از وزارت کار
 • اثبات صلاحیت به‌وسیله سازمان صلاحیت‌های آفریقای جنوبی
 • قرارداد استخدام امضاشده میان کارمند و کارفرما
 • مشخصات دقیق کارفرما
 • مدارک کامل همراهان مانند همسر و فرزندان

ویزای همراه تحصیلی آفریقای جنوبی

ویزای همراه تحصیلی آفریقای جنوبی برای همسر و فرزندان تحت‌تکفل در نظر گرفته شده است. اعضای خانواده شما باید برای دریافت ویزا درخواست دهند و حداکثر ۳ سال می‌توانند همراه شما در آفریقای جنوبی زندگی کنند. براساس قوانین این کشور، امکان تحصیل و کار برای همراهان وجود ندارد. 

امکان دریافت ویزای همراه تحصیلی آفریقای جنوبی برای والدین‌، پدربزرگ، مادربزرگ و خواهر و برادر وجود ندارد. درواقع، شما باید مدارکی دال بر سرپرستی و حضانت اعضای خانواده را ارائه دهید. 

فرم مشاوره ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

آیا می‌توانم با داشتن ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی در این کشور کار کنم؟

بله، با داشتن ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی می‌توانید حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در این کشور کار کنید.

ساعت مجاز برای کار با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی چقدر است؟

ساعت مجاز برای کار با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی ۲۰ ساعت در هفته است.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی چقدر است ؟

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی ۴۲۵ رند (۲۰ یورو) است.

اعتبار ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی چند سال است؟

ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی تا پایان دوره تحصیل متقاضی اعتبار دارد.

آیا می‌توان ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی را تمدید کرد؟

بله، می‌توان ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی را تمدید کرد و باید درخواست تمدید ویزای خود را ۶۰ روز قبل از انقضای ویزای فعلی ارائه دهید.

آیا اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی محدودیت سنی دارد؟

خیر، اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی محدودیت سنی ندارد؛ اما کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال باید از شرایط خاصی برای دریافت ویزای تحصیلی برخوردار باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی آفریقای جنوبی چیست؟

مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی آفریقای جنوبی، مدرک آیلتس یا تافل زبان انگلیسی است که سطح آن را دانشگاه تعیین می‌کند.

آیا امکان گرفتن اقامت دائم با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی هست؟

امکان گرفتن اقامت دائم با ویزای تحصیلی درصورتی امکان‌پذیر است که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

تمکن مالی برای گرفتن ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی چقدر است؟

تمکن مالی برای گرفتن ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی ۳۰۰هزار رند (۱۴هزار و ۷۲۳ یورو) است.

آیا می‌توانم با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

با ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی می‌توانید همسر و فرزندان تحت‌تکفل خود را به این کشور بیاورید.