با دریافت تابعیت انگلستان می‌توانید در این کشور به‌عنوان شهروندی با حقوق و مزایای مشابه با دیگر شهروندان انگلستان زندگی کنید، از خدمات رفاهی و اجتماعی این کشور بهره ببرید و بدون نیاز به ویزا به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنید.

انگلستان، یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپایی است و با توجه به تنوع فرهنگی و تاریخی‌اش، جذابیت‌های فراوانی برای مهاجران به‌خصوص ایرانی‌ها دارد. افرادی که به‌دنبال زندگی و کار در این کشور هستند، به احتمال بسیار زیاد به‌ شهروندی یا تابعیت انگلستان هم علاقه‌مندند. فرآیند گرفتن شهروندی انگلیس شامل مراحل مختلفی می‌شود که با توجه به شرایط کنونی، ممکن است وقت‌گیر و پیچیده باشد، اما با تلاش و پشتکار می‌توان به آن دست یافت.‏ اگر به‌دنبال زندگی در کشوری پویا و پررونق هستید، انگلستان یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌ رو است. در این مطلب به شرایط گرفتن تابعیت انگلستان می‌پردازیم.

حقوق و مزایای شهروندی انگلستان

کسانی که شهروندی انگلیس را به دست آورده‌اند تفاوت چندانی با شهروندان اصیل این کشور ندارند و می‌توانند از تمامی حقوق و مزایای مردم انگلیس بهره‌مند شوند. این حقوق و مزایا شامل دسترسی به خدمات بهداشتی و سلامت، آموزش، حمایت از کودکان، خدمات اجتماعی و حقوق کارمندی می‌شوند. 

شهروندان انگلیس همچنین می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و حق رأی داشته باشند. به‌علاوه این کشور، یکی از بهترین کشورهای دنیا از لحاظ سطح رفاه است که همین عامل تأثیر مستقیم بر سطح کمی و کیفی زندگی شهروندانش دارد.

داشتن شهروندی انگلستان مزایایی ازجمله حق زندگی، کار و تحصیل نامحدود در بریتانیا را فراهم می‌کند. برای مثال اگر با داشتن شهروندی انگلیس بخواهید در یکی از دانشگاه‌های این کشور درس بخوانید، دانشجوی داخلی محسوب می‌شوید.

شهروندان بریتانیا همچنین می‌توانند درخواست پاسپورت انگلیسی دهند و بدون نیاز به ویزا به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از برخی اعضای خانواده‌شان حمایت کنند تا با ویزای خانوادگی به انگلستان بیایند. این قانون شامل نامزد، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌شود.

و در آخر شهروندان بریتانیایی می‌توانند تابعیت خود را به فرزندانشان، چه داخل انگلستان و چه خارج از آن، منتقل کنند.

شهروندی و تابعیت انگلستان

شرایط اخذ تابعیت انگلستان

شرایط تابعیت انگلستان با توجه به موقعیت هر شخص متفاوت است. برای اخذ تابعیت انگلستان معمولا باید حداقل پنج سال به‌صورت قانونی در این کشور اقامت داشته باشید و تمام ‏معیارها و قوانین را رعایت کنید.

برای دریافت حق اقامت طولانی‌مدت در انگلستان برای استفاده از امکانات و خدمات محلی و همچنین داشتن حقوق و مزایایی مشابه با شهروندان انگلیسی، باید به یکی از موارد زیر پایبند باشید:

 • مرخصی نامحدود برای اقامت در انگلستان: باید حداقل ۱۲ ماه در انگلستان با اقامت مستقل یا تحت پناهندگی زندگی کرده باشید.
 • «وضعیت مستقرشده» (مرخصی نامحدود برای ماندن تحت طرح اسکان اتحادیه اروپا): این وضعیت برای افرادی که در حال حاضر در انگلستان زندگی می‌کنند و در اواسط سال ۲۰۲۱ به انگلستان وارد شده‌اند، اعمال می‌شود. برای این وضعیت، باید حداقل ۱۲ ماه در انگلستان زندگی کرده باشید و توانایی تأمین هزینه‌های خود را داشته باشید.
 • مرخصی نامحدود برای ورود به انگلستان (اجازه مهاجرت دائمی از خارج از کشور به انگلستان): برای این وضعیت، باید حداقل ۱۲ ماه در انگلستان با ویزای کاری یا تحصیلی زندگی کرده باشید و توانایی تأمین هزینه‌های خود را داشته باشید.

این موارد فقط چند شرط اصلی برای دریافت اقامت بیمه یا همان اقامت طولانی‌مدت در انگلستان هستند و شرایط دیگری نیز ممکن است بسته به موقعیت شما وجود داشته باشند. بهتر است با سفارت یا کنسولگری انگلستان در کشور خود تماس بگیرید یا به وب‌سایت رسمی آن‌ها مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه به دست آورید.

توجه داشته باشید اگر با یک شهروند انگلستان ازدواج کرده باشید، لازم نیست ۱۲ ماه برای گرفتن تابعیت این کشور صبر کنید.

علاوه بر شرایطی که گفتیم، همچنین باید:

 • بالای ۱۸ سال سن داشته باشید. 
 • ثابت کنید که دقیقا پنج سال قبل از روزی که وزارت کشور درخواستتان را دریافت کند، در انگلستان بوده‌اید.
 • دانشتان نسبت به زبان‌های انگلیسی، ولزی یا گالیک اسکاتلندی را اثبات کنید.
 • مدتی را در انگلستان سپری کرده باشید و قصد ادامه‌ زندگی در این کشور را داشته باشید.
 • شخصیتتان شایسته و خوب باشد.

اگر برای ورود یا ماندن در انگلستان، مرخصی نامحدود دارید، وزارت کشور معمولا بررسی نمی‌کند که آیا پیش از آن قوانین مهاجرتی را زیر پا گذاشته‌اید یا خیر.

اگر یکی از شرایط زیر را دارید و از کنترل مهاجرت معاف هستید، زمانی که در انگلستان می‌مانید به حساب نخواهد آمد:

 • دیپلمات
 • عضو کارکنان یا خانواده‌ دیپلمات
 • عضو بازدیدکننده‌های نیروهای مسلح

در مدتی که خارج از انگلستان بوده‌اید، نباید کارهای زیر را انجام داده باشید:

 • طی پنج سال قبل از درخواست، نباید بیش از ۴۵۰‏ روز را خارج از انگلستان گذرانده باشید.
 • طی ۱۲ ماه گذشته، نباید بیش از ۹۰ روز را خارج از انگلستان گذرانده باشید.
 • نباید هیچ نوع قانون مهاجرتی انگلستان را نقض کرده باشید.

اگر به‌اندازه‌ یکی از موارد زیر از انگلستان دور بوده‌اید، احتمالا مرخصی نامحدودتان را برای اقامت یا ورود از دست داده‌اید:

 • بیش از دو سال از زمان دریافت ویزای بازگشت به انگلستان (باید برای ویزای RRV درخواست دهید.)
 • بیش از پنج سال در صورت داشتن وضعیت مستقرشده
 • بیش از چهار سال اگر شهروند سوئیس یا عضو خانواده‌ شهروندی سوئیسی هستید و وضعیت مستقرشده دارید.

همان‌طور که گفتیم، برای گرفتن تابعیت انگلستان باید دقیقا پنج سال قبل از اینکه به وزارت کشور درخواست دهید، در انگلستان حضور داشته باشید. اگر این شرایط را رعایت نکنید، ممکن است درخواستتان رد شود که البته به دلیلتان برای حضور نداشتن در انگلستان بستگی دارد. 

وزارت کشور در موارد خاصی، مشکلی با حضور نداشتن شما در انگلستان نخواهد داشت، این موارد عبارت‌اند از:

 • در آغاز این دوره‌ پنج‌ساله به‌دلایل پزشکی یا محدودیت در سفر، قادر به زندگی در انگلستان نبوده‌اید.
 • در طول این پنج سال به شما گفته شده که انگلستان را ترک کنید اما این تصمیم بعدا لغو شده باشد.

برای مثال اگر وزارت کشور درخواستتان را ۲۰ ژوئن ۲۰۲۲ دریافت کند، اما شما دهم ژوئن سال ۲۰۱۷ انگلستان را ترک کرده باشید و در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷ به انگلستان برگشته باشید، واجد شرایط نخواهید بود و باید برای درخواستتان تا ۲۴ ژوئن ۲۰۲۲ صبر کنید. 

تاریخی که وزارت کشور درخواستتان را دریافت می‌کند، بستگی به نحوه‌ درخواستتان دارد. اگر درخواستتان آنلاین باشد، همان روز دریافت می‌شود، اما اگر این درخواست از طریق پست باشد، کمی بیشتر طول می‌کشد.

برای این درخواست باید مبلغ ۱۳۳۰ پوند هزینه کنید. همچنین باید اطلاعات هویتیتان شامل اثرانگشت و عکس آماده باشد که هیچ هزینه‌ای ندارند. بعد از درخواست، اطلاعات بیشتری در این مورد به شما می‌دهند.

روش های گرفتن تابعیت انگلستان

روش‌های مختلفی برای اخذ تابعیت انگلستان وجود دارد که تابعیت انگلستان از طریق تولد، تابعیت انگلستان از طریق ازدواج، ‏تابعیت از ‏راه نسبت و اقامت طولانی‌مدت پرطرفدارترین روش‌ها هستند. همچنین تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری، تابعیت از طریق ‏آزمون ملیت بریتانیا، تابعیت از طریق شرکت در خدمات نظامی بریتانیا و تابعیت از طریق برنامه استعداد از دیگر ‏روش‌های اخذ تابعیت انگلستان هستند. ‏

هریک از این روش‌ها، شرایط و مقررات خاص خود را دارند که باید به این شرایط و قانون‌ها پایبند باشید. در ادامه به توضیح بیشتر این روش‌ها و شرایطشان می‌پردازیم.

تابعیت انگلستان از طریق ازدواج

اگر با استفاده از ویزای ازدواج به انگلستان رفته باشید، بعد از گذشت پنج سال و رعایت قوانین تابعیت انگلستان، می‌توانید اقامت دائم بگیرید. 

بعد از گذشت یک سال از این اقامت می‌توانید درخواست شهروندی کنید. البته اگر با شهروند انگلیسی ازدواج کرده باشید، می‌توانید بلافاصله برای اخذ شهروندی درخواست دهید. در این صورت باید اثبات کنید که طی سه سال گذشته، در انگلیس زندگی کرده‌اید. 

تابعیت انگلستان از طریق تولد

برای دریافت تابعیت انگلستان از طریق تولد نیز شرایط خاصی وجود دارد. اگر هنگام تولد فرزند، یکی از والدین شهروند این کشور باشد یا اقامت دائم داشته باشد، فرزند تازه متولدشده به‌طور خودکار شهروند انگلستان می‌شود.

کسانی که خارج از انگلستان به‌ دنیا آمده باشند و یکی از والدینشان، پیش از تولد شهروندی این کشور را داشته باشد (به‌شرطی که یکی از آن‌ها در خاک انگلستان متولد شده باشد)، به‌طور خودکار شهروند انگلستان می‌شوند. 

تابعیت انگلستان از طریق نسبت خونی

اگر کسی با یکی از شهروندان انگلستان، نسبت خونی داشته باشد، می‌تواند ‏به کمک آن اقامت و بعد تابعیت این کشور را بگیرد. این افراد می‌توانند والدین، فرزندان، نوه‌ها و همسر متقاضی باشند. ‏

به‌عنوان مثال، اگر یک فرد با شهروند انگلستان ازدواج کند، می‌تواند از همین طریق برای تابعیت انگلستان درخواست دهد. ‏همچنین، اگر یکی از والدین یا جد یا فرزندان متقاضی تابعیت انگلستان را داشته باشد، او نیز می‌تواند از این روش برای دریافت تابعیت ‏استفاده کند‎.‎

برای اثبات نسبت خونی و درخواست تابعیت از طریق نسبت، ارائه مدارکی مانند شناسنامه، مدارک تولد و مدارک ‏ازدواج نیاز است. ‏

تابعیت انگلستان از طریق اقامت بلند مدت

اگر برای مدتی طولانی در انگلستان اقامت داشته باشید و بخواهید تابعیت آن را بگیرید، می‌توانید درخواست کنید. برای این کار باید حداقل پنج سال به‌صورت قانونی در این کشور اقامت داشته باشید و تمام قوانین آن را رعایت کنید. همچنین باید ثابت کنید که ارتباط نزدیکی با این کشور دارید و به آن وفادارید.

تابعیت انگلستان از طریق سرمایه‌گذاری کارآفرینی

با سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای جدید و نوآورانه در انگلستان، امکان دریافت تابعیت این کشور برای افراد غیرانگلیسی وجود دارد. برای این منظور، شخص باید بتواند کسب‌وکار جدیدی راه‌ بیندازد یا در یکی از کسب‌وکارهای موجود در انگلستان سرمایه‌گذاری کند. مقدار سرمایه‌ مورد نیاز بسته به نوع کسب‌وکار و منطقه متفاوت خواهد بود.

به‌علاوه، برای اینکه فرد بتواند از طریق سرمایه‌گذاری کارآفرینی تابعیت انگلستان را بگیرد، باید شرایط و معیارهای مشخصی را نیز داشته باشد. این شرایط شامل داشتن تجربه کاری مرتبط، توانایی مالی کافی برای راه‌اندازی یا سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار و تأییدیه از سازمان‌های مربوطه می‌شود.

در صورتی که شخص موفق به دریافت تابعیت انگلستان از طریق سرمایه‌گذاری کارآفرینی شود، او و خانواده‌اش می‌توانند از مزایای تابعیت انگلستان، از جمله حقوق و مزایای اجتماعی، اقتصادی و آموزشی بهره‌مند شوند.

تابعیت انگلستان از طریق برنامه‌ استعداد

برنامه استعداد (Talent program) در انگلستان یکی از راه‌هایی است که از طریق آن افراد می‌توانند با کمک استعداد و توانایی‌های ویژه خود تابعیت انگلستان را بگیرند. این برنامه برای افرادی است که در زمینه‌هایی مانند علم، هنر، ورزش، موسیقی و موارد مشابه استعداد ویژه دارند و می‌توانند به توسعه اقتصادی و فرهنگی انگلستان کمک کنند.

برای اینکه فرد بتواند از طریق برنامه استعداد تابعیت انگلستان بگیرد، باید شرایط و معیارهای مشخصی داشته باشد که شامل داشتن سابقه و تجربه حرفه‌ای در زمینه استعداد، تأییدیه از سازمان‌های مربوطه، نمونه‌های اثبات‌کننده استعداد و توانایی‌های فرد می‌شوند.

تابعیت از طریق آزمون ملیت بریتانیا

برای دریافت تابعیت انگلستان از طریق آزمون ملیت بریتانیا، باید شرایط و معیارهای خاصی داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن: برای شرکت در آزمون ملیت بریتانیا، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • مدت زمان اقامت: باید حداقل پنج سال در انگلستان سکونت داشته باشید.
 • آزمون ملیت: باید آزمون ملیت بریتانیا را با موفقیت گذرانده باشید. این آزمون شامل تست‌های مختلفی است و مهارت‌های زبان انگلیسی، آشنایی با فرهنگ و تاریخ بریتانیا، نظام سیاسی و قانونی و دیگر موارد مرتبط را ارزیابی می‌کند.
 • پرداخت هزینه: برای شرکت در آزمون ملیت بریتانیا، باید هزینه مربوطه را پرداخت کنید.

بعد از گذراندن آزمون ملیت بریتانیا و احراز هویت شخصیت، می‌توانید درخواست تابعیت انگلستان دهید. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و کسب راهنمایی در این زمینه، بهتر است با سفارت یا کنسولگری انگلستان در کشور خود تماس بگیرید یا به وب‌سایت رسمی آن‌ها مراجعه کنید.

تابعیت از طریق شرکت در خدمات نظامی بریتانیا

برای دریافت تابعیت انگلستان از طریق شرکت در خدمات نظامی بریتانیا باید شرایط خاصی داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • شرکت در خدمات نظامی: شما باید به‌عنوان عضوی فعال در بخش نظامی بریتانیا خدمت کنید که می‌تواند خدمت در نیروی دریایی، نیروی هوایی یا نیروی زمینی بریتانیا باشد. برای شرکت در خدمات نظامی بریتانیا، باید شرایط و معیارهای مشخصی از جمله سن، سلامتی و توانایی‌های جسمانی و ذهنی داشته باشید.
 • مدت زمان خدمت: باید حداقل پنج سال عضوی فعال در خدمات نظامی این کشور باشید.
 • پرداخت هزینه: برای شرکت در خدمات نظامی بریتانیا، باید هزینه‌ای پرداخت کنید که شامل هزینه‌های مربوط به آموزش و تجهیزات نظامی می‌شود.

بعد از اتمام مدت خدمت و احراز هویت شخصیت، شما می‌توانید درخواست تابعیت انگلستان را ارسال کنید.

شهروندی و تابعیت انگلستان

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی انگلستان

برای اخذ شهروندی انگلیس، باید مدارک زیر را جمع‌آوری کنید و ارائه دهید:

 • پاسپورت فعلی، ویزا و همه‌ پاسپورت‌های منقضی‌شده
 • ارائه‌ کارت اقامت این کشور
 • مدرک زبان، حداقل سطح B۱
 • ارائه‌ مدارک بیمه‌ سلامت
 • مدرک آزمون Life in the UK (که شامل ۲۴ سؤال در ارتباط با فرهنگ، تاریخ، آداب و رسوم و قوانین انگلستان می‌شود که از کتاب راهنمای زندگی در انگلیس طرح می‌شوند.)
 • سابقه‌ کار و زندگی شامل جزئیات شغل، آدرس محل زندگی فعلی و قبلی و مدارک هویتی
 • احراز هویت و معرفی دو نفر واجد شرایط (که از بستگان، کارمند وزارت کشور، مدیران و مأموران مهاجرتی نباشند.)
 • مدارکی برای اثبات تحصیلات و تجربه‌ کاری (شامل مدارک تحصیلی، رزومه و سابقه‌ کاری)
 • مدارک اثبات تمامیت خانواده شامل شناسنامه‌ همسر یا فرزندان (در صورتی که از طریق خانواده درخواست شهروندی می‌دهید.)
 • گواهی عدم سوءسابقه (که اثبات می‌کند هیچ عمل غیرقانونی و جنایتی مرتکب نشده‌اید.)

اطلاعات بیشتر و قانون تابعیت انگلستان را می‌توانید از سایت سازمان ملی تابعیت انگلستان (UK Nationality and Immigration Service) یا سفارت انگلستان در کشور خودتان به‌ دست آورید. همچنین می‌توانید با وکیل یا مشاوران ویزاگرد مشورت کنید.

مراحل اخذ تابعیت انگلستان

مراحل اخذ تابعیت انگلستان ممکن است بسته به شرایط و وضعیت هر فرد متفاوت باشد، اما در کل مراحل زیر باید طی شوند:

 • ابتدا باید شرایط لازم برای اخذ تابعیت انگلستان را بررسی کنید که شامل شرایط سنی، مدت‌زمان اقامت در انگلستان، شرایط مالی و دیگر شرایط قانونی می‌شود.
 • سپس باید به وزارت کشور درخواست گرفتن تابعیت انگلستان را بدهید و لازم است اطلاعات شخصی و تمامی اطلاعات مربوط به تحصیلات و سابقه‌ کاری را هم ارائه دهید. 
 • بعد از ارسال درخواست، باید هزینه‌های مربوط به بررسی و پردازش درخواستتان را پرداخت کنید که ممکن است شامل هزینه‌ بررسی پرونده، هزینه‌ مصاحبه و سایر هزینه‌های مربوطه شوند.
 • بعد از بررسی درخواست و پرداخت هزینه‌ها، احتمالا برای مصاحبه دعوت شوید. در این مصاحبه باید با توجه به شرایطتان به سؤال‌ها پاسخ داده و همچنین دلایلتان را برای درخواست شهروندی توضیح دهید. 
 • بعد از طی تمام این مراحل باید اقدامات نهایی را نیز انجام دهید که شامل امضای مدارک می‌شود. بعد از آن گواهی تابعیت را دریافت می‌کنید و پاسپورت انگلیسی برایتان صادر می‌شود. 

در همه‌ این مراحل بهتر است با وکیل یا مشاور متخصص در زمینه‌ مهاجرت مشورت کنید تا روند دریافت شهروندیتان به بهترین شکل طی شود.

قواین تابعیت در انگلستان

شهروندی انگلستان مسئولیت‌هایی دارند و باید قوانینی را رعایت کنند. این قوانین و مسئولیت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن قانونی برای درخواست شهروندی انگلستان ۱۸ سال است.
 • برای درخواست شهروندی انگلستان، باید حداقل پنج سال در این کشور زندگی کرده باشید.
 • باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.
 • باید از نظر مالی تأمین باشید.
 • از لحاظ سلامتی نباید مشکل خاصی داشته باشید.
 • باید قوانین و مقررات انگلستان را رعایت کنید؛ از قوانین راهنمایی و رانندگی گرفته، تا پرداخت مالیات و احترام به حقوق و آزادی‌های فردی دیگران.
 • باید در روند اداره دموکراتیک انگلستان مشارکت فعال داشته باشید. یعنی در انتخابات شرکت کنید و از مسائل سیاسی جاری اطلاعات کافی داشته باشید.
 • حضور شما باید کمک مؤثری به افزایش رفاه جمعی در انگلستان باشد و به‌طور کلی شهروندی مفید برای این جامعه باشید.
 • شما می‌توانید شهروندی دوگانه داشته باشید. یعنی با حفظ تابعیت قبلی خود تابعیت جدید انگلستان را هم دریافت کنید.
 • تابعیت انگلستان فقط در صورتی از شما سلب می‌شود که اعمال تروریستی انجام دهید یا در امنیت ملی انگلستان اختلال ایجاد کنید. 
شهروندی و تابعیت انگلستان

فرم مشاوره اخذ تابعیت انگلستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت انگلستان بگیریم؟

می‌توان از طریق تولد، ازدواج، مهاجرت، خانواده، اقامت طولانی‌مدت، آزمون ملیت بریتانیا، سرمایه‌گذاری، برنامه‌هایی مانند استعداد و شرکت در خدمات نظامی نسبت به اخذ تابعیت انگلستان اقدام کرد.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت انگلستان چیست؟

مطمئن‌ترین و بهترین روش برای گرفتن شهروندی انگلیس به شرایط و وضعیت شما بستگی دارد اما روش‌هایی مانند کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج و تحصیل از مطمئن‌ترین راه‌ها برای گرفتن شهروندی انگلستان هستند.

هزینه‌ گرفتن تابعیت انگلستان چقدر است؟

برای درخواست تابعیت انگلستان باید مبلغ ۱۳۰۰ پوند هزینه کنید. همچنین برای گرفتن ویزای تحصیلی حداقل ۴۷۰ پوند، برای ویزای کاری و استعدادیابی حداقل ۱۴۰۰ پوند، برای ویزای توریستی حداقل ۲۰۰ پوند و برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری حداقل دو میلیون پوند باید هزینه کنید. 

گرفتن تابعیت انگلستان چقدر طول می‌کشد؟

برای گرفتن تابعیت انگلستان، باید حداقل پنج الی ۶ سال در این کشور زندگی کرده باشید. پس از طی این دوره و ارائه‌ مدارک لازم، می‌توانید برای گرفتن شهروندی این کشور اقدام کنید که زمان این فرایند با توجه به شرایط هر کس متفاوت است.