دریافت شهروندی و تابعیت فرانسه راهی برای ورود به اتحادیه اروپا و تحصیل و کار در آن است. امکان تحصیل در دانشگاه‌های تراز اول فرانسه و استفاده از خدمات پزشکی رایگان این کشور، فقط بخشی از مزایای شهروندی فرانسه هستند. 

از روش‌های مختلفی می‌توان شهروندی و تابعیت فرانسه را کسب کرد. انتخاب روش مناسب به فرد و شرایط او بستگی دارد اما نکته مهم این است که این تابعیت و شهروندی به هر روشی که به دست بیاید، افراد از امکانات قانونی این کشور ازجمله تحصیل رایگان، راه‌اندازی بیزینس شخصی، اشتغال در ادارات دولتی و خدمات پزشکی رایگان برخوردار می‌شوند. همچنین با تابعیت فرانسه افراد به‌عنوان اتباع قانونی حوزه اروپا به حساب می‌آیند و اجازه دارند در سراسر اروپا تحصیل و کار کنند. روش‌های مختلفی ازجمله ازدواج، تولد، داشتن تبار فرانسوی و اقامت پنج‌ساله در این کشور ازجمله راه‌هایی هستند که می‌توان با آن‌ها تابعیت و شهروندی فرانسه را کسب کرد.

حقوق و مزایای شهروندی فرانسه

فرانسه کشوری در دل اروپا با فرهنگ و تمدنی کهن و غنی است و تابعیت و شهروندی آن حقوق و مزایای مختلفی دارد. شهروندان فرانسه پاسپورت این کشور را دریافت می‌کنند که به‌واسطه آن می‌توانند بدون ویزا به کشورهای بسیاری ازجمله آمریکا و کانادا سفر کنند. همچنین با گرفتن تابعیت فرانسه می‌توان در اتحادیه اروپا بدون ویزا به سفر رفت، کار کرد یا درس خواند. علاوه بر این‌ها گرفتن تابعیت فرانسه مزایای دیگری هم دارد:

 • امکان اشتغال در دستگاه‌های دولتی و راه‌اندازی بیزینس شخصی در فرانسه
 • امکان برخورداری از حقوق شهروندی فرانسه
 • برخورداری از بیمه درمانی و خدمات پزشکی به‌صورت رایگان یا با صرف هزینه بسیار کم
 • امکان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه به‌صورت رایگان
 • امکان سفر به ۱۸۸ کشور جهان با پاسپورت فرانسه
 • امکان رأی دادن و شرکت در انتخابات سطوح مختلف فرانسه
 • زندگی در کشوری توسعه‌یافته با استانداردهای معیشتی بالا، باثبات و امن

شرایط اخذ تابعیت فرانسه

شرایط اخذ تابعیت فرانسه با توجه به اینکه از چه روشی اقدام کنید، متفاوت است. با این حال بعضی از شرایط کلی هم هستند که در همه روش‌ها وجود دارند.

یکی از اولین شرایط برای اخذ تابعیت فرانسه این است که متقاضی باید حداقل ۱۸ سال داشته باشد. اما اگر متقاضی در خاک فرانسه به دنیا آمده باشد، قبل از ۱۸ سالگی هم می‌تواند تابعیت و شهروندی این کشور را دریافت کند. بنابراین هنگام ارائه درخواست، حتما هر متقاضی باید شرایط ویژه خود را بررسی کند. دیگر شرایط اخذ تابعیت فرانسه عبارت‌اند از:

 • اقامت در فرانسه حداقل به‌مدت پنج سال
 • تسلط به زبان فرانسوی
 • تسلط به فرهنگ، قوانین و حقوق فرانسه
 • نداشتن سابقه کیفری
 • اثبات پایبندی به حقوق شهروندی فرانسه

با داشتن این شرایط شما می‌توانید برای دریافت تابعیت این کشور درخواست دهید. در صورتی که هریک از شرایط بالا را ندارید، بهتر است فعلا برای تابعیت درخواست ندهید؛ زیرا ریجکت می‌شوید و این ریجکتی ممکن است در پرونده شما تأثیر منفی بگذارد.

تابعیت فرانسه

منبع: visitworld.today

تابعیت مضاعف فرانسه

تابعیت مضاعف فرانسه به معنای این است که شما هم‌زمان جزء اتباع فرانسه و یک کشور دیگر باشید، هر دو کشور شما را به رسمیت بشناسند و کلیه قوانین تابعیت دو کشور هم شامل حال شما بشود. برخی از کشورها بر اساس قوانین موجود، اجازه دریافت تابعیت مضاعف را به شما نمی‌دهند. به‌عنوان مثال در ایران شما نمی‌توانید تابعیت مضاعف داشته باشید، اما فرانسه این‌طور نیست.

وقتی تابعیت فرانسه را دریافت کنید، می‌توانید ۶ ماه از سال را در فرانسه و ۶ ماه از سال را در کشوری دیگر حضور داشته باشید. همچنین قوانین تابعیت ازجمله پرداخت مالیات، رعایت قوانین کیفری و حقوقی، امکان ازدواج، کار و زندگی در فرانسه برای شما فراهم است.

البته اگر در یک کشور دیگر به خدمت نظامی یا اجتماعی دربیایید، دولت فرانسه اجازه دارد تابعیت شما را لغو کند. علاوه بر این اگر بدون اطلاع دولت فرانسه در یک کشور دیگر به خدمات نظامی مشغول شوید و در صورت احضار دولت فرانسه هم خدمت را ترک نکنید، تابعیت فرانسه از شما سلب می‌شود.

روش های گرفتن تابعیت فرانسه

افرادی که از والدین فرانسوی به دنیا آمده باشند، به‌صورت خودکار تابعیت فرانسه را دریافت می‌کنند. این در حالی است که افراد خارجی برای دریافت شهروندی و تابعیت این کشور باید مسیرهای قانونی مختلفی را طی کنند. به‌صورت کلی چهار روش برای اخذ تابعیت فرانسه وجود دارد:

 • ازدواج با یک شهروند یا تابع فرانسه
 • تولد در خاک فرانسه
 • تولد از والدین فرانسوی
 • اقامت پنج‌ساله در فرانسه

تابعیت فرانسه از طریق ازدواج

ازدواج با یک فرد تبعه یا شهروند فرانسه این امکان را به شما می‌دهد که تابعیت این کشور را دریافت کنید. البته صرف ازدواج با یک فرانسوی، برای دریافت تابعیت کافی نیست. این شرط اولیه است و شما ملزم هستید که شرایط دیگر را هم رعایت کنید.

دومین شرط برای اخذ تابعیت فرانسه از طریق ازدواج این است که باید زندگی مشترک حقیقی داشته باشید؛ به این معنا که در یک خانه زندگی کنید. علاوه بر این حداقل سه سال بعد از ازدواجتان باید به‌صورت مداوم در داخل خاک فرانسه اقامت داشته باشید.

شرط چهارم این است که همسر شما تابعیت فرانسوی خود را حفظ کند. در صورتی که او تابعیت کشور دیگری را انتخاب کند، شما نمی‌توانید جزء اتباع فرانسه شوید. در نهایت هم اینکه هنگام درخواست تابعیت باید به زبان، فرهنگ و آداب و رسوم فرانسوی تسلط کامل داشته باشید.

تابعیت و شهروندی فرانسه

منبع: movehub

تابعیت فرانسه از طریق تولد در خاک فرانسه

در مورد دریافت تابعیت و شهروندی فرانسه از طریق تولد نکته ظریفی وجود دارد که به آن توجه نمی‌شود. آن نکته این است که والدین خارجی فرزندانی که در خاک فرانسه متولد می‌شوند، نمی‌توانند از طریق تولد فرزند تابعیت یا شهروندی دریافت کنند. این در حالی است که خود فرزند اگر در خاک فرانسه به دنیا آمده باشد و در طول مدت زندگی هم در این کشور سکونت کرده و از آن خارج نشده باشد، می‌تواند برای تابعیت و شهروندی فرانسه درخواست بدهد.

علاوه بر این، در شرایط دیگری هم تولد می‌تواند به دریافت تابعیت منجر شود:

 • فرزندان والدین خارجی در صورتی که از ۱۱ سالگی به‌مدت پنج سال متوالی در خاک فرانسه زندگی کرده باشند، شانس دریافت تابعیت این کشور را دارند. همچنین اگر در فرانسه متولد شده باشند، در ۱۶ سالگی می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند. در طول این مدت هم نباید از خاک فرانسه خارج شده باشند.
 • کودکان ۱۳ ساله‌ای که از ۸ سالگی در فرانسه زندگی کرده باشند، کاندید دریافت شهروندی این کشور هستند.
 • بر اساس قوانین جدید، افرادی که از سال ۱۹۹۴ به بعد در فرانسه متولد شده باشند، می‌توانند برای دریافت شهروندی و کارت اقامت درخواست بدهند.

تابعیت فرانسه از طریق داشتن والدین فرانسوی

اگر یکی از والدین یا هر دوشان شهروند قانونی فرانسه باشند، فرزند آن‌ها می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت کند. البته تا این لحظه چنین قانونی در تمام حوزه اروپا وجود دارد. یک نکته مهم و تکمیلی این است که چه کودک به سرپرستی گرفته شده باشد، چه فرزند بیولوژیکی والدینش باشد، در هر صورت می‌تواند تابعیت فرانسه را دریافت کند.

تابعیت فرانسه از طریق اقامت پنج‌ساله

یک روش دیگر برای دریافت تابعیت فرانسه اقامت پنج‌ساله در این کشور است. متقاضی باید به‌مدت پنج سال به‌صورت قانونی در کشور فرانسه زندگی و کار کرده باشد و در این مدت مرتکب جرمی نشده باشد تا بتواند درخواست تابعیت بدهد. بنابراین در این روش می‌توان با ارائه مدارک اقامت، گواهی نداشتن سوءسابقه کیفری و پرداخت مالیات تابعیت فرانسه را دریافت کرد.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی فرانسه

برای دریافت شهروندی فرانسه لازم است مدارکی ارائه دهید و این مدارک باید به زبان فرانسوی ترجمه شده باشند. این مدارک به‌صورت کلی شامل مدارک هویتی و اسنادی هستند که ثابت می‌کنند واجد شرایط دریافت شهروندی هستید.

 • پاسپورت معتبر به‌همراه یک کپی
 • گواهی ازدواج (در صورت نیاز)
 • گواهی تولد والدین و ازدواج آن‌ها
 • شناسنامه و گواهی رسمی
 • فرم‌های تکمیل‌شده درخواست شهروندی
 • قبض‌ها و رسید مالیات پرداختی برای اثبات اقامت در فرانسه
 • مدارک اشتغال و تحصیل در فرانسه
 • گواهی نداشتن سوءسابقه کیفری در فرانسه و ایران
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • رسید پرداخت هزینه‌های رسیدگی به پرونده
 • مدرک تسلط به زبان و فرهنگ فرانسه

فرم‌های شهروندی را باید از شهرداری دریافت کنید. معمولا فایل این فرم‌ها در سایت این اداره موجود است و می‌توانید از قبل آن‌ها را پرینت بگیرید. هزینه‌ رسیدگی به پرونده معمولا یک تمبر مالیاتی ۵۵ یورویی است.

شهروندی و تابعیت فرانسه

منبع: expatica

مراحل اخذ تابعیت فرانسه

برای گرفتن شهروندی و تابعیت فرانسه باید مدارک لازم را آماده کنید. علاوه بر این مدارک، یک آدرس پستی دقیق از محل سکونت دائمی خود را هم باید ضمیمه پرونده کنید. سپس این مدارک را به شهرداری و دیگر اداره‌های دولتی مربوطه ارسال می‌کنید. با توجه به شرایط موجود، برای ارزیابی پرونده شما زمانی تعیین می‌شود. اگر تراکم پرونده‌های تابعیت و شهروندی زیاد باشد، ممکن است تا دو سال هم در صف باشید.

بعد از اینکه پرونده شما بررسی شد، به شما اطلاع خواهند داد تا برای مصاحبه حضوری بروید. در این جلسه از تسلط شما بر فرهنگ، تاریخ و زبان فرانسوی سؤالاتی پرسیده می‌شود. در نهایت هم مدارک شهروندی و تابعیت برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی که فردی هنگام ارائه درخواست شهروندی بیش از ۶۰ سال داشته باشد، تسلط او بر زبان فرانسه ارزیابی نمی‌شود.

آزمون شهروندی فرانسه

یکی از اهداف آزمون شهروندی فرانسه سنجش میزان تسلط متقاضی به زبان فرانسوی است و او باید مهارت خود در این زبان را ثابت کند. بنابراین کل مصاحبه و آزمون به زبان فرانسوی برگزار می‌شود. سؤالات در دو سطح متوسط و پیشرفته هستند که میزان دقیق مهارت و توانایی متقاضی را بسنجند. موضوع سؤالات هم اغلب در مورد سیستم حکومتی فرانسه، تاریخ و فرهنگ این کشور است. اگر متقاضی از قبل خود را برای آزمون آماده کرده باشد و تجربه پنج تا ده سال زندگی در فرانسه را داشته باشد، پاسخ دادن به سؤالات چندان دشوار نخواهد بود.

منبع: lexidy

قوانین تابعیت در فرانسه

قوانین تابعیت در فرانسه شامل تمام افراد خارجی می‌شود که قصد دارند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. بر اساس این قوانین، شما نباید سوءسابقه کیفری در کشور مبدأ و فرانسه داشته باشید. هرگونه سوء‌سابقه‌ای که از شما گزارش شده باشد، می‌تواند بر نتیجه درخواست تابعیت شما تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، شما باید گواهی معتبری برای اثبات اقامت خود در فرانسه داشته باشید. این گواهی معتبر شامل پرداخت مالیات و اشتغال به کار قانونی است. تسلط به زبان فرانسه هم یکی از پیش‌نیازهای اصلی گرفتن تابعیت این کشور محسوب می‌شود.

فرم مشاوره اخذ تابعیت فرانسه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت فرانسه بگیرم؟

برای اخذ تابعیت فرانسه می‌توانید از روش‌های مختلفی مثل ازدواج، اقامت پنج‌ساله یا تبار اقدام کنید.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت فرانسه چیست؟

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت فرانسه کاملا به شرایط شما بستگی دارد. در حالی که دریافت شهروندی از طریق ازدواج برای یک فرد ممکن است بهترین راه باشد، چه‌ بسا برای دیگری اصلا مناسب نباشد. 

هزینه گرفتن تابعیت فرانسه چقدر است؟

هزینه‌ای که به‌صورت مستقیم برای تابعیت فرانسه از شما دریافت می‌شود یک تمبر ۵۵ یورویی است.

گرفتن تابعیت فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان کل فرایند از وقتی که درخواست خود را ارائه می‌دهید، حداکثر دو سال است.