شهروندی و تابعیت نروژ به افرادی داده می‌شود که ازطریق اقامت قانونی به‌مدت حداقل ۷ سال یا ازطریق ازدواج با شهروند نروژی به‌مدت حداقل ۳ سال در خاک این کشور زندگی کرده باشند.

دریافت شهروندی و تابعیت نروژ به شما اجازه می‌دهد تا از حقوق یکسانی با مردم این کشور برخوردار شوید. برای نمونه، بعد از دریافت تابعیت و شهروندی نروژ، از حق تحصیل، دسترسی به سرویس‌های بهداشتی، آزادی بیان و عقیده و امکان سفر به سراسر اروپا بدون نیاز به ویزا بهره‌مند می‌شوید.

علاوه‌بر‌این، اگر به دریافت تابعیت و شهروندی نروژ تمایل دارید، باید اجازه اقامت قانونی داشته باشید. اجازه اقامت قانونی می‌تواند ویزای کاری یا ویزای تحصیلی یا ویزای سرمایه‌گذاری باشد. در مدت اقامت خود، باید مالیات را پرداخت کنید و به قوانین احترام بگذارید و سابقه کیفری نداشته باشید.

حقوق و مزایای شهروندی نروژ

نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست؛ اما یکی از اعضای منطقه اقتصادی اروپا محسوب می‌شود. به‌همین‌دلیل، تمامی شهروندان نروژی حق دارند در تمام کشورهای اتحادیه اروپا زندگی و کار کنند. در‌نتیجه، این فرصت را دارید تا در هریک از کشورهای اروپایی کسب‌وکارتان را راه‌اندازی کنید. ناگفته نماند که برای کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به مجوز اقامت یا مجوز کار نیازی نخواهید داشت. 

یکی از حقوق و امتیازات اصلی شهروندی نروژ، اخذ پاسپورت این کشور است. از جولای‌ ۲۰۱۹، شهروندان نروژی می‌توانند بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۱۸۶ کشور و منطقه ازجمله حوزه شنگن، بریتانیا، ژاپن و هنگ‌کنگ سفر کنند. این موضوع باعث می‌شود تا به‌عنوان شهروند نروژی در مواقع دلخواه بتوانید سفر به دیگر نقاط دنیا را تجربه کنید. علاوه‌بر‌این شما به‌عنوان تبعه این کشور، با داشتن پاسپورت نروژی از خدمات و مزایای اجتماعی عالی در کشورهای مختلف برخوردار خواهید بود.

اداره کار و رفاه نروژ (NAV) خدمات متنوع و مزایای زیادی را دراختیار شهروندان خود قرار می‌دهد؛ ازجمله خدمات بهداشتی رایگان. همچنین، برنامه‌های حمایتی متنوعی برای اشتغال، دریافت مستمری، حقوق بیکاری و بازنشستگی شهروندان نروژ وجود دارد.

نکته مهم دیگر اینکه امکان تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار کم در نروژ و دیگر کشورهای اروپایی برای شهروندان نروژی فراهم است. با شهروندی نروژ برای ورود به دانشگاه، می‌توانید بورسیه دولتی دریافت کنید. این بورسیه‌ها بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیل شما را پوشش می‌دهد.

شهروندان بزرگ‌تر از ۱۸ سال نروژی می‌توانند برای انتخابات پارلمانی و شهرداری و شورای شهر رأی بدهند و به‌عنوان نامزد نیز ثبت‌نام کنند. اگر تمایل داشته باشید در بخش‌های دولتی و نیرو‌های مسلح و پلیس هم فعالیت کنید، باید ابتدا شهروندی نروژ را کسب کنید.

مزایای شهروندی نروژ

(منبع: Immigration World)

شرایط اخذ تابعیت نروژ

نروژ کشوری نسبتا مهاجرپذیر است که تقریبا ۱۵ درصد از جمعیت آن را مهاجران کشورهای دیگر تشکیل می‌دهند. گفتنی است که با تغییر برخی قوانین در سال ۲۰۲۰، این کشور تابعیت دوگانه را نیز می‌پذیرد. بنابراین، اگر کشور مبدأ شما تابعیت دوگانه را قبول کند، هم‌زمان تابعیت دو کشور را می‌توانید داشته باشید. دیگر شرایط اخذ تابعیت نروژ عبارت‌اند از:

 • متقاضیان اخذ تابعیت نروژ باید طی ۱۰ سال، حداقل ۷ سال را به‌صورت مداوم در این کشور سکونت کنند.
 • درباره قانون بالا یک استثناء وجود دارد و آن هم ازدواج با شهروند نروژی است. در‌صورت ازدواج با شهروند نروژی، متقاضیان می‌توانند بعد از ۳ سال زندگی مشترک، برای تابعیت درخواست دهند.
 • متقاضیانی که می‌خواهند تابعیت و شهروندی نروژ را دریافت کنند، باید هویت مشخصی داشته باشند.
 • به‌عنوان شخصیت حقیقی و قانونی در مدت سکونت در نروژ، متقاضیان باید مالیاتشان را پرداخت کرده باشند.
 • در مدت سکونت در نروژ، متقاضیان نباید سوء‌سابقه کیفری داشته باشند.
 • متقاضیانی که بین ۱۸ تا ۵۵ سال دارند، باید به زبان نروژی مسلط باشند.
 • متقاضیان کوچک‌تر از ۱۸ سال به تسلط به زبان نروژی نیازی ندارند و اگر تابعیت مشخصی نداشته باشند، دولت این کشور به آن‌ها تابعیت اعطا می‌کند.

روش های گرفتن تابعیت نروژ

روش‌های مختلفی برای گرفتن تابعیت نروژ وجود دارد؛ ازجمله ازدواج با شهروند نروژی و سکونت قانونی در این کشور. دیگر راه مهم برای گرفتن تابعیت نروژ، به کودکان متقاضی شهروندی این کشور مربوط است. درادامه، روش های گرفتن تابعیت نروژ را بیشتر توضیح می‌دهیم.

گرفتن تابعیت نروژ ازطریق ازدواج

اگر متقاضی با شهروند نروژی در داخل یا خارج از خاک این کشور ازدواج کرده باشد، برای گرفتن تابعیت نروژ می‌تواند درخواست دهد. ناگفته نماند که شروطی نیز برای این درخواست وجود دارد؛ مثلا از زندگی مشترک وی در خاک نروژ باید حداقل ۳ سال گذشته باشد.

همچنین، متقاضی برای زندگی در نروژ باید مجوز قانونی داشته باشد. با رعایت این دو شرط، بخشی از مسیر دریافت تابعیت طی می‌شود. نداشتن سابقه کیفری و تسلط به زبان نروژی و آشنایی با فرهنگ و تاریخ این کشور هم جزو پیش‌نیازهای دریافت تابعیت نروژ به‌شمار می‌رود.

گرفتن تابعیت نروژ ازطریق سکونت قانونی

افراد بزرگ‌تر از ۱۸ سال که با مجوز قانونی مانند ویزای کاری داخل خاک نروژ زندگی می‌کنند، برای دریافت تابعیت نروژ می‌توانند درخواست بدهند. فرقی ندارد که متقاضیان از کدام روش قانونی مجوز اقامت موقت در این کشور را کسب کرده باشند؛ زیرا درهرصورت باید ۷ سال در نروژ زندگی کنند. بعد از گذشت ۷ سال، متقاضیان می‌توانند برای تابعیت نروژ درخواست دهد. افزون‌براین، افرادی که با ویزای سرمایه‌گذاری وارد نروژ شده‌اند، برای دریافت تابعیت باید همین قوانین را رعایت کنند.

در زمان دریافت تابعیت و شهروندی نروژ نیز، متقاضیان باید به زبان و فرهنگ و تاریخ این کشور مسلط باشند. در این صورت، به‌راحتی می‌توانند در آزمون شهروندی پذیرفته شوند. فراموش نکنید که داشتن سابقه کیفری مستقیما روی درخواست تابعیت تأثیر می‌گذارد.

گرفتن تابعیت نروژ ازطریق تولد

ازطریق تولد نمی‌توان برای دریافت تابعیت نروژ اقدام کرد. این در حالی است که اگر حداقل یکی از والدین تابعیت یا شهروندی نروژ را داشته باشد، فرزند هم به‌صورت خودکار آن را دریافت می‌کند. شرایط شهروندی نروژ براساس سن کودکان کمی متفاوت است. برای مثال، کودکان کوچک‌تر از ۲ سال هنگام درخواست باید در نروژ زندگی کنند و مجوز اقامت معتبر داشته باشند.

کودکان ۲ تا ۱۸ ساله به‌کمک والدین یا قیم قانونی باید ثابت کنند که حداقل ۲ سال ساکن نروژ بوده‌اند. در‌این‌بین، کودکان بزرگ‌تر از ۱۵ سال هم به ارائه سوابق کیفری نیاز دارند. کودکان بزرگ‌تر از ۱۲ سال نیز که به‌تنهایی درخواست شهروندی می‌دهند، باید بتوانند ثابت کنند حداقل ۵ سال از ۷ سال گذشته را در نروژ زندگی کرده‌اند.

دریافت تابعیت نروژ

(منبع: Scandification)

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی نروژ

برای دریافت شهروندی نروژ، باید چند دسته مدارک مختلف را به دولت ارائه دهید. دسته اول مدارک هویتی و دسته دوم مدارکی هستند که نشان می‌دهند برای دریافت شهروندی و تابعیت نروژ فرد مناسبی هستید. شماری از مدارک لازم برای گرفتن شهروندی نروژ عبارت‌اند از:

 • پاسپورت و کارت اقامت قانونی نروژ
 • گواهی ازدواج درصورت داشتن همسر نروژی
 • پرداخت هزینه دریافت حق شهروندی (۶۵۰۰ کرون (۶۰۸ دلار) برای افراد بالغ)
 • مدارک تسلط به زبان نروژی برای متقاضیان بین ۱۸ تا ۵۵ سال
 • گواهی عدم‌سوءسابقه از پلیس نروژ
 • مدارک لازم به‌منظور اثبات اقامت قانونی در نروژ برای مدت حداقل ۷ سال
 • صورت‌های مالیاتی
 • آشنایی با فرهنگ و تاریخ نروژ
 • اثبات قبولی در آزمون شهروندی 

مراحل اخذ تابعیت نروژ

برای اخذ تابعیت نروژ، متقاضیان ابتدا باید مدارک لازم را فراهم و سپس به اداره مهاجرت نروژ مراجعه و درخواستش را ثبت کنند. ثبت درخواست هم با پرداخت هزینه و تکمیل فرم‌های تابعیت انجام می‌شود. پس‌از‌آن، مدارک متقاضیان بررسی می‌شود. اگر مشکل یا نقصی در مدارک وجود نداشته باشد، متقاضیان در نوبت مصاحبه قرار می‌گیرند. در روز مصاحبه هم از سوالاتی درباره هویت، شرایط زندگی، اهداف و... به زبان نروژی مطرح می‌شود. اگر متقاضیان مصاحبه را با موفقیت پشت‌سر بگذارند، تابعیت نروژ به وی اعطا می‌شود.

مراحل اخذ تابعیت نروژ

(منبع: Life in Norway)

آزمون شهروندی نروژ

قبولی در آزمون شهروندی نروژ برای متقاضیان ۱۸ تا ۶۷ ساله ضروری است. برای اینکه به درخواست شهروندی رسیدگی شود، به ارائه مدرکی دال بر قبولی در این آزمون نیاز است. با‌توجه‌به وضعیت مهاجرت، ممکن است قبل از شروع آزمون به گذراندن کلاس‌هایی برای تسلط به زبان و تاریخ و فرهنگ نروژی احتیاج باشد.

معمولا با ۳۰۰ ساعت آموزش، متقاضیان حداقل‌های لازم در این سه حوزه را کسب می‌کنند. با‌این‌حال، متقاضیان از زمان ورود به خاک نروژ، می‌توانند در کلاس‌های زبان شرکت کنند تا هنگام برگزاری آزمون، دغدغه یادگیری زبان نروژی را نداشته باشند.

این آزمون شامل ۳۶ سوال است که همه آن‌ها سه‌گزینه‌ای هستند. موضوعاتی که از آن‌ها در آزمون سوال می‌شود، عبارت‌اند از: تاریخ، جغرافیا، شیوه زندگی نروژی، کودکان و خانواده، بهداشت، آموزش و یادگیری، دموکراسی و رفاه جامعه.

طبق تجربه، یک‌سوم سوالات آسان است و به‌راحتی می‌توان به آن‌ها جواب داد. اگر متقاضیان چند سال در نروژ زندگی کرده باشند، یک‌سوم بعدی پرسش‌ها را نیز تنها با اندکی دقت می‌توانند پاسخ دهند. دراین‌میان، تنها ۳۰ درصد از سوالات به دانش تخصصی یا مطالعه قبلی نیاز دارد.

قوانین تابعیت در نروژ

افرادی که برای تابعیت نروژ درخواست می‌دهند، باید تابع قوانین این کشور باشند. رعایت حقوق فردی انسان‌ها، احترام به حریم شخصی، اعتقاد به دموکراسی و آزادی بیان بخشی از قوانین تابعیت در نروژ هستند. همچنین، نداشتن سابقه کیفری قبل و بعد از تابعیت ضروری است. اگر متقاضیان بعد از دریافت تابعیت در نروژ درگیر پرونده کیفری شوند، این احتمال وجود دارد که تابعیتشان لغو شود.

قوانین تابعیت نروژ

فرم مشاوره اخذ تابعیت نروژ

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌های می‌توانیم تابعیت نروژ بگیریم؟

برای دریافت تابعیت نروژ، می‌توانید با شهروند نروژی ازدواج یا با مجوز قانونی به‌مدت حداقل ۷ سال در خاک این کشور اقامت کنید.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت نروژ چیست؟

مطمئن‌ترین و بهترین روش برای گرفتن شهروندی و تابعیت نروژ به شرایط شما بستگی دارد. اگر قصد داشته باشید ازدواج کنید، مسلما تابعیت ازطریق ازدواج با شهروند نروژی بهترین راه برای شما خواهد بود.

هزینه گرفتن تابعیت نروژ چقدر است؟

هزینه اخذ تابعیت نروژ برای بزرگ‌سالان ۶۵۰۰ کرون است.

  گرفتن تابعیت نروژ چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان دریافت تابعیت نروژ کاملا به زمان و شرایط پرونده شما بستگی دارد؛ اما معمولا ۱۲ ماه طول می‌کشد.