دریافت شهروندی و تابعیت مالزی برای افراد خارجی که در حال حاضر در این کشور مشغول به کار و زندگی هستند، قدم مهمی محسوب می‌شود. مهاجران با دریافت تابعیت و شهروندی این کشور حقوقی برابر با ساکنان این کشور خواهند داشت.

با دریافت تابعیت و شهروندی مالزی می‌توانید از حقوق شهروندی یک کشور پیشرفته آسیایی بهره‌مند شوید. برای اینکه فردی واجد شرایط دریافت تابعیت یا شهروندی مالزی باشد، باید با یک دلیل قانونی مانند سرمایه‌گذاری وارد خاک آن شود. همچنین اگر نیروی متخصص یا حرفه‌ای در حوزه کاری خود هستید، می‌توانید برای تابعیت مالزی اقدام کنید. اگر هم نیروی متخصص یا سرمایه‌گذار نیستید و از روش‌های دیگر وارد این کشور شده و در حال حاضر ساکن آن هستید، سیستم مبتنی بر امتیاز مالزی شما را برای دریافت شهروندی و تابعیت مالزی ارزیابی خواهد کرد.

نکته بسیار مهم این است که در طول زندگی خود نباید مرتکب جرم کیفری شده باشید، زیرا اگر پلیس مالزی متوجه هرگونه پرونده‌ای در این رابطه شود تابعیت و درخواست شما را لغو کرده و به کشور خود دیپورت می‌شوید.

حقوق و مزایای شهروندی مالزی

قبل از اینکه به‌سراغ حقوق و مزایایی برویم که با شهروندی مالزی به دست می‌آورید، شاید بد نباشد به‌صورت کوتاه بررسی کنیم که آیا شهروندی یک کشور همان تابعیت است؟ در پاسخ باید بگوییم که شاید این دو از لحاظ ظاهری تفاوت‌های چندانی نداشته باشند اما در تعاریف حقوقی، اینکه شما شهروند یک کشور باشید با اینکه تنها تبعه آن باشید، متفاوت است.

تابعیت یک کشور به معنای داشتن اقامت دائم (Permanent Resident) آن است. افرادی که تبعه یک کشور هستند اجازه دارند به‌صورت دائم در یک کشور زندگی کنند، سر کار بروند و به تحصیل بپردازند. این در حالی است که شهروندی (Citizenship) یعنی شما عضو رسمی یک کشور هستید. شهروندی به حضور دائمی در خاک کشور مورد نظر نیاز ندارد، اما اتباع دائم یک کشور باید در بازه‌های زمانی مشخص‌شده در آن حضور داشته باشند تا تبعیتشان لغو نشود.

حالا با این تعریف اگر بخواهیم به حقوق و مزایای شهروندی مالزی بپردازیم باید بگوییم که شما اگر شهروند مالزی شوید می‌توانید به‌طور نامحدود در این کشور اقامت کنید. بنابراین هر زمان که بخواهید می‌توانید برای زندگی دائمی یا موقت به یک کشور دیگر بروید. علاوه‌بر این می‌توانید در این کشور بدون هیچ مانع قانونی کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. دیگر مزایای شهروندی مالزی شامل موارد زیر می‌شود:

 • امکان خدمت در ارتش
 • امکان شرکت در امور سیاسی مانند رأی‌گیری و انتخابات و کاندیدا شدن
 • اجازه تجارت (صادرات و واردات)
 • اجازه ورود و خروج آزادانه به کشور

مسلم است که با شهروندی مالزی، شما موظف به پرداخت مالیات و ملزم به رعایت قوانین هستید. همچنین شما پاسپورت این کشور را دریافت می‌کنید و کلیه حقوقی که شامل افراد مالایی (مردم مالزی) می‌شود، به شما هم تعلق می‌گیرد.

مزایای شهروندی مالزی

منبع: South China Morning Post

شرایط اخذ تابعیت مالزی

نداشتن هیچ سوءسابقه کیفری جزء مهم‌ترین شرایط گرفتن تابعیت مالزی است. بر اساس قوانین این کشور، هیچ فرد خلافکار خارجی اجازه ندارد وارد کشور شده و برای تابعیت اقدام کند. در نتیجه همان ابتدا از شما گواهی عدم سوءسابقه از اداره پلیس کشور مبدأ و مالزی درخواست می‌کنند.

شرط مهم بعدی این است که فردی مفید برای این کشور باشید. مفید بودن به معنای نیروی متخصص، حرفه‌ای یا سرمایه‌گذار است. البته افرادی که با یک شهروند مالزیایی ازدواج کرده و در حال حاضر در این کشور مشغول به کارند و مالیات هم پرداخت می‌کنند، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم درخواست بدهند.

دین و مذهب بر اساس قوانین مالزی نقشی در دریافت تابعیت ندارند، زیرا مردم این کشور تنوع دینی زیادی داشته و از مسلمان تا بودایی کنار هم زندگی می‌کنند. ملیت فرد درخواست‌دهنده هم تأثیری در فرآیند تابعیت ندارد.

روش های گرفتن تابعیت مالزی

تابعیت کشوری مثل مالزی و دریافت پاسپورت آن، مزایای زیادی دارد، اما نکته منفی این است که روند آن طولانی است. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که در مدت‌زمان کوتاهی تابعیت مالزی را دریافت کنید. مگر اینکه پیشینه تحصیلی و کاری قوی داشته باشید. علاوه‌بر این شبکه ارتباطی مناسب و ارتباطات تأثیرگذار هم به شما کمک می‌کند تا از خود شخصیتی مناسب برای دریافت تابعیت بسازید.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری اولین روشی است که به‌کمک آن می‌توانید اقامت دائم مالزی را دریافت کنید. اگر حداقل دو میلیون دلار در یکی از بانک‌های مالزی سرمایه‌گذاری کنید، تابعیت مالزی به شما داده می‌شود. البته نکته مهم در سرمایه‌گذاری دو میلیون دلاری این است که تا پنج سال اجازه برداشت این پول را نخواهید داشت. بعد از گذشت پنج سال، می‌توانید پول را برداشت کنید و برای همسر و فرزندانتان هم اقامت دائم این کشور را بگیرید.

روش های اخذ تابعیت مالزی

منبع: Reuters

نیروی حرفه‌ای

یکی دیگر از روش‌های گرفتن تابعیت مالزی این است که نیروی حرفه‌ای باشید. فرقی ندارد که تخصص شما در حوزه مهندسی، پزشکی، مالی یا هر حوزه کاری دیگری باشد. تنها رعایت سه شرط به شما اجازه دریافت اقامت دائم را می‌دهد:

 • حداقل سه سال باید در یک شرکت دولتی یا خصوصی مالزیایی کار کرده باشید.
 • از یک شرکت معتبر مالزیایی توصیه‌نامه داشته باشید.
 • گواهی عدم سوءپیشینه را از کشور خود دریافت کرده باشید. 

نیروی متخصص

نیروی متخصص به فردی گفته می‌شود که مهارت‌ها و استعداد‌هایی در سطح جهانی دارد. به‌عنوان مثال قهرمان چند دوره مسابقات شطرنج یک نیروی متخصص در این رشته ورزشی محسوب می‌شود. چنین فردی با داشتن شرایط زیر می‌تواند اقدام به اخذ تابعیت مالزی کند:

 • از یک مؤسسه، شرکت یا آژانس معتبر مالزیایی در حوزه تخصصی خود توصیه‌نامه داشته باشد.
 • گواهی عدم سوءپیشینه از کشور خود داشته باشد.
 • با یک شهروند مالزیایی ازدواج کرده باشد.
 • باید حداقل به‌مدت پنج سال با مجوز بازدید طولانی‌مدت اجتماعی (Long Term Social Visit Pass) در این کشور اقامت داشته باشد. در این صورت واجد شرایط اقامت دائم مالزی خواهد بود.

اقدام از طریق سیستم مبتنی بر امتیاز

اگر جزء هیچ یک از گروه‌های بالا نباشید، تنها راه دیگری که می‌توانید اقامت مالزی را دریافت کنید اقدام از طریق سیستم مبتنی بر امتیاز است. برای اینکه در این لیست قرار بگیرید باید چند سال با ویزای کاری در این کشور فعالیت کرده باشید. علاوه‌بر این از طریق سیستم امتیازدهی مواردی مانند سن و مدت‌زمان اقامت شما سنجیده می‌شود. می‌توان گفت عملکرد این سیستم تقریبا شبیه به اکسپرس انتری کانادا است، با این تفاوت که باید از قبل در کشور مالزی حضور داشته باشید. کل امتیاز شما را این موارد تعیین می‌کنند:

 • سن
 • تحصیلات آکادمیک
 • میزان تسلط به زبان مالایی
 • مدت‌زمان اقامت در مالزی
 • سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف
 • تجربه کاری در مالزی
 • صلاحیت شما (منظور از صلاحیت، تعداد افراد نزدیک به شما است که تابعیت یا شهروندی مالزی را دارند.)

شما باید بتوانید حداقل ۶۵ امتیاز از ۱۲۰ امتیاز کلی را کسب کنید. به‌عنوان مثال افرادی که بین ۳۶ تا ۶۰ سال سن دارند، امتیاز بیشتری نسب به افراد جوان‌تر یا مسن‌تر از خود دریافت می‌کنند. در جدول زیر لیست کامل موارد و امتیازات را مشاهده می‌کنید.

موارد مورد بررسی برای تابعیتتوضیحاتامتیاز

سن

۱۸ تا ۳۵ سال۵
۳۶ تا ۶۰ سال۱۰

تحصیلات آکادمیک

PhD۱۵ تا ۲۰
کارشناسی ارشد۱۰ تا ۱۵
کارشناسی۵ تا ۱۰
دیپلم۰ تا ۵
مهارت‌ زبانتسلط به زبان مالایی۱۰
مدت زمان اقامت در مالزیبیش از ۵ سال۱۰

سرمایه گذاری در مالزی

کارآفرینی

یک امتیاز به‌ازای هر ۱۰۰ هزار رینگیت (معادل ۲۱ دلار آمریکا)

املاک و مستغلات
سپرده در بانک
استخدام نیروی بومی۳۰ تا ۵۰ نفر: ۵ امتیاز

۵۱ تا ۱۰۰ نفر: ۱۰ امتیاز

بیش از ۱۰۰ نفر: ۱۵ امتیاز

تجربه کاریفعالیت در حوزه مرتبط با رشته تحصیلییک امتیاز به‌ازای هر سال تجربه کاری

صلاحیت

فرزند۲ تا ۵
والدین۲ تا ۵
دیگر افراد خانواده (خواهر و برادر، عمو، خاله، دایی، عمه و فرزندان آن‌ها)۲

 

مدارک لازم برای شهروندی مالزی

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی مالزی

هنگامی که تصمیم گرفتید برای دریافت شهروندی مالزی اقدام کنید، باید به اداره مهاجرت این کشور در شهر پوتراجایا بروید. اداره مهاجرت تمام فرم‌ها و اسناد مورد نیازی را که باید تکمیل کنید، در اختیار شما قرار می‌دهد. بعد از تکمیل تمام مدارک باید آن را به اداره مهاجرت ارسال کنید. مدارک لازم ممکن است تغییر کند اما به صورت کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم‌های درخواست شهروندی (که به نام IMM.4 شناخته شده و شامل مشخصات شما می‌شوند.)
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی از اسپانسر شما
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه از یک آژانس مرتبط در مالزی (برای نیروهای متخصص و حرفه‌ای)
 • سند ازدواج و یک کپی از آن (برای افرادی که با یک شهروند مالزیایی ازدواج کرده‌اند.)
 • یک کپی از کارت استخدام
 • یک کپی از شناسنامه فرزندان
 • کپی از پاسپورت
 • مدارک اضافه که درخواست شما را پشتیبانی می‌کنند؛ مانند پوشش بیمه پزشکی و تمکن مالی

فرم درخواست شهروندی را به‌مبلغ یک رینگیت معادل ۲۲ سنت، از پیشخوان اداره مهاجرت مالزی دریافت می‌کنید. علاوه‌بر این شما باید یک اسپانسر در مالزی داشته باشید. این اسپانسر می‌تواند هر شهروند مالزیایی بالای ۲۱ سال باشد که هنگام ارائه درخواست، همراه شما در اداره مهاجرت حاضر شود.

مراحل اخذ تابعیت مالزی

برای دریافت تابعیت مالزی اول از همه باید در این کشور حضور داشته باشید. نمی‌توانید درخواست خود را به‌صورت آنلاین یا از طریق پست ارسال کنید. بعد از اینکه درخواست خود را ارائه کردید، سابقه شما از طریق پلیس بررسی می‌شود.

در این مرحله نباید هیچ‌گونه تخلفی از شما توسط پلیس ثبت شده باشد. بعد از آن در اداره مهاجرت با شما مصاحبه می‌شود تا مأمور مهاجرت شما را تأیید کند. اگر همه مراحل اخذ تابعیت مالزی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، شهروندی مالزی به شما داده می‌شود.

یک موضوع دیگر هم هزینه‌هایی است که باید برای دریافت تابعیت مالزی پرداخت کنید. هزینه اولیه برای بررسی اسناد ۴۰ رینگیت (هشت دلار آمریکا) و هزینه دریافت مدارک مهاجرت هم یک رینگیت (۲۲ سنت) است.

قوانین تابعیت در مالزی

منبع: Tripadvisor

قوانین تابعیت در مالزی

مهم‌ترین چیزی که در اخذ تابعیت مالزی باید در نظر داشته باشید این است که هیچ مسیر کوتاهی وجود ندارد. بنابراین حتی اگر چند میلیون دلار اضافی هم در بانک داشته باشید، در صورتی که شرایط لازم دیگر را برآورده نکنید، هیچ تضمیمی برای دریافت تابعیت وجود ندارد.

علاوه‌بر این، هر گونه سابقه فعالیت‌های غیرقانونی و خلاف در کشور مالزی باعث می‌شود تا فرآیند دریافت تابعیت شما با مشکل روبه‌رو شود. در این صورت حتی اگر همه شرایط دیگر را هم داشته باشید، پرونده شما بسته شده و ممکن است دیپورت شوید.

موضوع دیگری که باید درباره آن اطلاع داشته باشید، این است که مالزی روش‌های اقامتی کوتاه و بلندمدت مختلفی برای افراد خارجی دارد. پس اگر شرایط تابعیت را ندارید لازم نیست حتما به‌دنبال دریافت تابعیت باشید، بلکه می‌توانید با توجه به شرایط خود به‌دنبال یک روش اقامتی ساده‌تر بگردید.

فرم مشاوره اخذ تابعیت مالزی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت مالزی بگیرم؟

روش‌های دریافت تابعیت مالزی شامل سرمایه‌گذاری، فعالیت به‌عنوان نیروی متخصص یا حرفه‌ای و دریافت امتیاز کافی در سیستم مبتنی بر امتیاز است.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت مالزی چیست؟

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت مالزی کاملا به شرایط شما بستگی دارد. اگر سرمایه زیادی دارید، سرمایه‌گذاری برای شما بهترین روش محسوب می‌شود. تنها توصیه مهم این است که به هیچ عنوان سوءسابقه نداشته باشید.

تحت چه مواردی سلب تابعیت مالزیایی اتفاق می‌افتد؟

اگر مرتکب جرم کیفری شوید، هر میزان امتیازی داشته و در هر مرحله‌ای از تابعیت مالزی که باشید، اقامت دائم شما سلب می‌شود.

هزینه گرفتن تابعیت مالزی چقدر است؟

هزینه بررسی اسناد برای تابعیت مالزی ۴۰ رینگیت (هشت دلار آمریکا) است.