سالانه بیش از پنج هزار دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در آذربایجان به این کشور سفر می‌کنند. چراکه هم سیستم آموزشی آذربایجان قوی است، هم تحصیل در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود.

آذربایجان یکی از کشورهای آسیایی-اروپایی به شمار می‌رود. در حال حاضر، بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در مؤسسات آموزش عالی آذربایجان مشغول به تحصیل هستند. با تحصیل در آذربایجان شما فرصت یادگیری سه زبان آذربایجانی، روسی و انگلیسی را خواهید داشت. همچنین تحصیل در این کشور راهی مقرون‌به‌صرفه برای پشت سر گذاشتن آموزش عالی با سطح علمی خوب و قابل قبول است. زیرا هم هزینه تحصیل، هم هزینه‌های زندگی در آذربایجان به‌طور قابل توجهی کمتر از مقاصد تحصیلی محبوب در اروپا است.

دلایل و مزایای تحصیل در آذربایجان

در حال حاضر، کشور آذربایجان یک انتخاب بسیار مناسب برای آموزش عالی محسوب می‌شود. زیرا یکی از معدود کشورهایی است که می‌توانید در آن با حداقل منابع مالی، مدرکی به سبک اروپایی دریافت کنید. برخی از مهم‌ترین دلایل و مزایای تحصیل در آذربایجان به شرح زیر هستند.

۱. مقرون‌به‌صرفه بودن

هزینه‌ زندگی و تحصیل در آذربایجان در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان کاملاً مقرون‌به‌صرفه است. صرف ماهانه حدود ۳۰۰ دلار برای شهریه می‌تواند شما را از صرف هزینه‌های سنگین در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا نجات دهد.

۲. تنوع و گوناگونی

آذربایجان فرهنگ و تاریخی غنی دارد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند برای دانشجویان جذاب باشد. این کشور طیف وسیعی از جاذبه‌های گوناگون و متنوع را دارد؛ مانند شهر باستانی باکو، مناظر خیره‌کننده خط ساحلی دریای خزر و کوه‌های باشکوه قفقاز.

۳. آموزش عالی نوین

آذربایجان در تلاش است آخرین روندهای آموزشی را همراه با ابزارهای نوآورانه وارد آموزش عالی خود کند و به‌سرعت در حال توسعه و سرمایه‌گذاری در سیستم آموزشی خود است. این کشور چندین دانشگاه مشهور دارد که طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در زمینه‌هایی مانند مهندسی، پزشکی، اقتصاد و علوم انسانی ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها به‌دلیل کیفیت بالای آموزش و امکانات پیشرفته خود، محیطی مساعد را برای تحصیل در آذربایجان فراهم می‌کنند.

۴. موقعیت استراتژیک

آذربایجان به‌عنوان دروازه‌ای برای کشف کشورهای همسایه در منطقه عمل می‌کند. دانشجویان این فرصت را دارند که در تعطیلات، سفرهای هیجان‌انگیزی را به کشورهایی مانند ترکیه، گرجستان و روسیه داشته باشند. این سفرها به آن‌ها اجازه می‌دهد فرهنگ‌های جدید را تجربه کنند و ارتباطات بین‌المللی مفیدی را برای آینده شغلی خود بسازند.

۵. حفظ ارزش‌های سنت

آذربایجان علی‌رغم اینکه به‌سرعت مدرن و بین‌المللی می‌شود اما همواره برای ارزش‌های گذشته خود اهمیت قائل است. هرچند مردم روز به روز مدرن‌تر می‌شوند اما گذشته، سنت و فرهنگ اصیل خود را هم به نسل‌های جدید منتقل می‌کنند. تحصیل در آذربایجان، در میان یکی از مهمان‌نوازترین ملت‌ها، در زمینه‌ای مرکب از فرهنگ مدرن و سنتی تجربه‌ای بی‌نظیر است.

۶. امنیت

آذربایجان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و طبق پایگاه آماری Numbeo میزان جرم و جنایت در آن بسیار پایین است. دولت آذربایجان تلاش قابل توجهی برای حفظ نظم و امنیت عمومی داشته تا این کشور به مکانی ایده‌آل برای دانشجویان تبدیل شود. بدین ترتیب، دانشجویان می‌توانند بدون نگرانی در مورد امنیت شخصی، بر تحصیل خود تمرکز کنند.

شرایط تحصیل در آذربایجان

تحصیل در کشور آذربایجان به‌دلیل هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و سیستم آموزشی قوی، در صدر اولویت دانشجویان قرار دارد. شرایط تحصیل در آذربایجان برای سه مقطع کارشناسی (چهار تا پنج سال)، کارشناسی ارشد (۱٫۵ تا دو سال) و دکترا (سه تا پنج سال) با هم متفاوت است. رشته‌های دانشگاهی در قالب چهار زبان آذربایجانی، روسی، انگلیسی و ترکی تدریس می‌شوند. هزینه تحصیل در کشور آذربایجان کاملاً مقرون‌به‌صرفه است و شهریه‌ها از سالی ۴۰۰۰ دلار فراتر نمی‌روند.

مقطع تحصیلی

شرایط عمومی

سن مناسب

شهریه سالانه

بورسیه

لیسانس

ارائه مدرک دیپلم

۱۸ سال تمام

حداکثر ۳۸۰۰ دلار

دارد

فوق لیسانس

ارائه مدرک لیسانس

۲۲ سال

حداکثر ۴۰۰۰ دلار

دارد

دکترا

ارائه مدرک فوق لیسانس

۲۴ تا ۳۰ سال

حداکثر ۴۰۰۰ دلار

دارد

شرایط سنی تحصیل در آذربایجان

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در آذربایجان را دارند، مشمول شرایط سنی و معیارهای لازم برای ثبت‌نام هستند. این شرایط سنی با توجه به سطح تحصیلات مورد نظر متفاوت است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجویان بین‌المللی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند یا تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانده باشند. اما حداکثر سنی نیز برای ورود به آموزش عالی در قانون تحصیل در آذربایجان تعریف نشده است.

دانشجویان باید قبل از درخواست برای تحصیلات تکمیلی، مدرک لیسانس خود را از یک مؤسسه آموزش عالی معتبر دریافت کرده باشند.

شرایط سنی تحصیل در آذربایجان

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های آذربایجان

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های آذربایجان شبیه به سایر کشورها است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • متقاضیان شرکت در دوره کارشناسی، باید تحصیلات متوسطه یا معادل آن را گذرانده باشند و باید مدرک دیپلم دبیرستان یا گواهی معادل آن داشته باشند.
 • دانشجویان بین‌المللی ملزم به ارائه مدرکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی یا آذربایجانی هستند. این مدرک با قبولی در آزمون مهارت زبان یا ارائه گواهی از یک مؤسسه زبان شناخته‌شده به دست می‌آید.
 • متقاضیان باید کارنامه تحصیلی خود را ارسال کنند که ریز نمرات و لیست دروس آن‌ها را از مؤسسات آموزشی قبلی نشان می‌دهد. این ریز نمرات به ارزیابی توانایی‌های تحصیلی و آمادگی دانشجویان برای رشته تحصیلی انتخابی آن‌ها کمک می‌کند.
 • متقاضیان باید توصیه‌نامه‌هایی را نیز از اساتید فعلی یا قبلی ارسال کنند که بینشی در مورد توانایی‌ها، پتانسیل و اخلاق کاری آن‌ها ارائه می‌دهد.
 • یکی دیگر از الزامات مهم، داشتن گذرنامه معتبر است که سند مسافرتی قانونی متقاضیان برای ورود به آذربایجان محسوب می‌شود.
 • دانشجویان به دریافت ویزای دانشجویی نیاز دارند که می‌توانند از طریق سفارت یا کنسولگری جمهوری آذربایجان برای آن اقدام کنند.
 • اثبات توان مالی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی از طریق ارائه مدارکی مانند صورت‌حساب بانکی نیاز است.

مقاطع تحصیلی در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان بر اساس سیستم بولونیا است که فرصتی عالی برای اخذ مدرک تحصیلی به سبک اروپایی با هزینه نسبتاً کم محسوب می‌شود. آذربایجان اصلاحات سیستم آموزش عالی خود را در سال ۲۰۰۵ و با پیوستن به سیستم بولونیا آغاز کرد و به‌دنبال آن، قانون جدید آموزش در سال ۲۰۰۹ تصویب شد.

قانون جدید آموزش، سیستم سه دوره تحصیلی و مکمل دیپلم را به‌طور رسمی معرفی کرد. در نتیجه، همه دانشجویان تازه پذیرفته‌شده از سال تحصیلی ۲۰۰۹ - ۲۰۱۰ در تمامی مؤسسات آموزش عالی آذربایجان تحت برنامه‌های مطالعاتی اصلاح‌شده تحصیل کرده‌اند.

در جمهوری آذربایجان، دسترسی به آموزش عالی برای هر فرد دارنده مدرک سطح متوسطه، آزاد است. بنابراین برای دانشجو شدن در یکی از دانشگاه‌های آذربایجان، تنها به مدرک پایان دوره تحصیلات دبیرستان نیاز دارید. مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آذربایجان شامل سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که در دانشگاه‌ها، مؤسسات، آکادمی‌ها و کنسرواتوارها ارائه می‌شوند.

مؤسسات آموزش عالی آذربایجان برنامه‌های مطالعاتی خود را در یک سال ارائه می‌کنند. این سال معمولاً از ۱۵ سپتامبر شروع می‌شود و تا ۱۲ ماه تقویمی ادامه دارد. یک سال تحصیلی در آذربایجان را می‌توان به دو ترم ۲۰ هفته‌ای تقسیم کرد. ترم تابستانه نیز ۶ هفته طول می‌کشد.

تحصیل در مدارس آذربایجان

آموزش در آذربایجان طبق استانداردهای غربی نسبتا در مراحل ابتدایی قرار دارد و هنوز در تلاش است تا با ترکیبی از نفوذ مذهبی و خاکستر نظم قدیم شوروی، کنار بیاید. تحصیل در مدارس آذربایجان بین ۶ تا ۱۵ سالگی اجباری است و سطح ابتدایی از ۴ سالگی تا ۱۰ سالگی ادامه دارد.

دوره اجباری تحصیل در مدارس آذربایجان تا سن ۱۵ سالگی به پایان می‌رسد. در مرحله بعد، دو انتخاب برای دانش‌آموزان وجود دارد. آن‌ها می‌توانند دو سال دیگر در دبیرستان عمومی تحصیل کنند و گواهی‌نامه تحصیلات متوسطه کامل خود را دریافت کنند؛ یا به‌جای آن، به دبیرستان فنی بروند و گواهی‌نامه آموزش کامل متوسطه تخصصی به آن‌ها اعطا شود.

با توجه به اینکه مدارس ایرانی در کشور آذربایجان وجود ندارند، دانش‌آموزان ایرانی باید در مدارس بین‌المللی این کشور ثبت‌نام کنند. مثلاً مدرسه بین‌المللی باکو (QSIB) یک برنامه آموزشی برای دانش‌آموزان پیش از مهدکودک تا کلاس دوازدهم از همه ملیت‌ها دارد.

آموزش در مدارس بین‌المللی آذربایجان عمدتاً به زبان انگلیسی است و گزینه‌های دیگری مانند فرانسوی و روسی هم وجود دارد. شهریه سالانه این مدارس حدود ۶۹۰۰ دلار و برای برنامه پنج‌ساله تا کلاس دوازدهم حدود ۲۴ هزار دلار خواهد بود. پرداخت هزینه ثبت‌نام به‌مبلغ ۳۰۰ دلار نیز برای همه دانش‌آموزان اجباری است.

دانش‌آموزان در پایان هر مرحله ملزم به شرکت در آزمون‌های سراسری موسوم به «مرکز آزمون دولتی» هستند که نقشی تعیین‌کننده در پیشرفت تحصیلی آن‌ها دارد. دولت آذربایجان اصلاحات مختلفی را برای بهبود کیفیت آموزش و تشویق دانش‌آموزان به توسعه تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مسئله اجرا کرده است.

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی از یک رویکرد ساختاری با هدف ارائه آموزش جامع به دانشجویان پیروی می‌کند. این سیستم معمولاً شامل یک برنامه چهار‌ساله (تمام‌وقت) یا پنج‌ساله (پاره‌وقت) است که رایج‌ترین روش‌های اخذ مدرک کارشناسی در کشور آذربایجان محسوب می‌شوند.

دانشجویان می‌توانند در مقطع لیسانس در حوزه‌های مختلفی مانند علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی درس بخوانند.

برنامه درسی برای تجهیز دانشجویان به دانش نظری و مهارت‌های عملی لازم برای حرفه انتخابی آن‌ها طراحی شده است. دانشجویان مقطع کارشناسی به شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی و کارآموزی تشویق می‌شوند تا تجربه عملی کسب کنند و توانایی‌های تفکر انتقادی خود را توسعه دهند.

سیستم کارشناسی در آذربایجان بر عملکرد و ارزشیابی تحصیلی تأکید دارد. دانشجویان از طریق ارزیابی‌های منظم مانند آزمون‌ها، تکالیف و امتحانات سنجیده می‌شوند. این ارزیابی‌ها به‌عنوان معیاری برای سنجش میزان درک و تسلط دانشجویان بر موضوع درسی عمل می‌کنند و نقش بسزایی در تعیین نمرات نهایی آن‌ها دارند.

هزینه مقطع کارشناسی در آذربایجان معمولاً از ۴۰۰۰ دلار در سال فراتر نمی‌رود. از بهترین دانشگاه‌های آذربایجان برای اخذ مدرک لیسانس می‌توان به دانشگاه دولتی باکو، دانشگاه دولتی گنجه و دانشگاه خزر اشاره کرد.

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد، ساختاری مشابه با بسیاری از کشورهای جهان دارد. برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد، دانشجویان معمولاً باید دو سال تحصیلی را تکمیل کنند که با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند به یک سال و نیم سال کاهش یابد. علاوه بر این، دانشجویان معمولاً باید امتحانات جامع را پشت سر بگذارند و با موفقیت از یک پایان‌نامه یا پروژه تحقیقاتی دفاع کنند.

مدرک کارشناسی ارشد در آذربایجان بسیار مورد توجه است. بنابراین یک گام ضروری برای کسانی است که مایل‌اند در ادامه مشاغلی در دانشگاه، تحقیقات یا حرفه‌های تخصصی داشته باشند.

مدرک کارشناسی ارشد در آذربایجان این فرصت را به دانشجویان ارائه می‌دهد که دانش و تخصص خود را در رشته تحصیلی خود عمق ببخشند. زیرا در مقایسه با مدرک لیسانس، سطح آموزش پیشرفته‌تری دارد و به دانشجو اجازه می‌دهد در یک زمینه جزئی‌تر تخصص کسب کند. این سطح از تخصص در بین کارفرمایان بسیار ارزشمند است؛ زیرا سطح بالاتر مهارت و شایستگی افراد را نشان می‌دهد.

هزینه مقطع کارشناسی ارشد در آذربایجان معمولاً بیشتر از ۴۰۰۰ دلار نخواهد بود. از بهترین دانشگاه‌های آذربایجان برای اخذ مدرک فوق لیسانس می‌توان دانشگاه آذربایجان، دانشگاه دولتی نخجوان و دانشگاه دولتی باکو را نام برد.

تحصیل در آذربایجان در مقطع دکترا

دکترا در آذربایجان یک مدرک تحقیقاتی پیشرفته و بالاترین مدرک تحصیلی است که می‌توان از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور اخذ کرد. ساختار دکتری در آذربایجان به دو مرحله تحقیق و مرحله نگارش رساله تقسیم می‌شود.

در مرحله تحقیق، دانشجویان باید حجم قابل توجهی از تحقیق و تحلیل نتایج را انجام دهند تا یک پروپوزال تهیه کنند. پروپوزال باید به تأیید هیئت علمی دانشگاه برسد تا دانشجو وارد مرحله نگارش رساله شود. در مرحله نگارش، دانشجویان باید یک پایان‌نامه را تکمیل کنند. پس از اتمام پایان‌نامه، باید از آن در مقابل هیئتی از متخصصان و داوران دفاع کنند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن دفاع دانشجو از پایان‌نامه، مدرک دکترا به او اعطا خواهد شد.

بسیاری از دانشگاه‌ها در آذربایجان، بورسیه تحصیلی برای کمک به هزینه‌های دکترا ارائه می‌دهند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل به‌عنوان دستیار پژوهشی یا دستیار آموزشی کار کنند تا تجربیات ارزشمندی به دست آورند.

تحصیل در آذربایجان در مقطع دکترا معمولاً سه تا پنج سال طول می‌کشد و شهریه آن سالانه به حداکثر ۴۰۰۰ دلار می‌رسد. برای تحصیل در مقطع دکترا در آذربایجان، گزینه‌های خوبی مانند دانشگاه دولتی اقتصادی آذربایجان، دانشگاه خزر غربی و دانشگاه پزشکی آذربایجان را پیشنهاد می‌کنیم.

هزینه تحصیل در آذربایجان

هزینه تحصیل در کشور آذربایجان را می‌توان در سه بخش شهریه، هزینه زندگی و محل اقامت دسته‌بندی و بررسی کرد.

۱. شهریه

هزینه تحصیل در آذربایجان برای مقاطع لیسانس می‌تواند به حداکثر ۴۰۰۰ دلار در سال برسد. این میزان شهریه به‌طرز قابل توجهی پایین‌تر از بسیاری کشورهای پیشرفته در جهان است. هزینه تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هم معمولاً به بیش از ۴۰۰۰ دلار در سال نخواهد رسید.

دانشگاه

مقطع

شهریه سالانه

دانشگاه زبان آذربایجان

لیسانس

۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار

فوق لیسانس

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار

دکترا

۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار

دوره‌های آمادگی

۶۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار

دانشگاه دولتی نخجوان

لیسانس

تا ۴۳۰۰ دلار

فوق لیسانس

تا ۴۳۰۰ دلار

دکترا

تا ۴۳۰۰ دلار

دانشگاه دولتی باکو

برنامه‌های پایه

۹۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار

لیسانس

۱۲۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

فوق لیسانس

۱۲۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

دکترا

۱۲۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

دانشگاه دولتی گنجه

لیسانس

۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار

فوق لیسانس

۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار

دکترا

۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار

دوره‌های آمادگی

۶۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار

۲. هزینه زندگی

هزینه زندگی در آذربایجان در مقایسه با بسیاری از کشورهای استقلال‌یافته از شوروی سابق و همچنین بسیاری از همسایگان در خاورمیانه، بالاتر است. اما این هزینه‌ها نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا کمتر برآورد می‌شوند. متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در آذربایجان بدون احتساب اجاره‌بها و شهریه حدود ۴۴۰ دلار در ماه است.

۳. محل اقامت

دانشجویان خارجی در صورت داشتن شرایط مطلوب، امکان اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه‌های آذربایجان را دارند. دانشگاه‌های دولتی آذربایجان، فنی آذربایجان، زبان آذربایجان، دولتی باکو، معماری و ساختمان آذربایجان، دانشگاه خزر و دانشگاه پزشکی آذربایجان می‌توانند خوابگاه‌هایی با شرایط مناسب زندگی را برای دانشجویان فراهم کنند. هزینه خوابگاه جزئی از شهریه پرداخت‌شده به دانشگاه خواهد بود. علاوه بر این، دانشجویان در اتاق‌های یک یا دونفره اقامت خواهند داشت.

اگر شرایط خوابگاه رضایت‌بخش نباشد یا ترجیح می‌دهید در خوابگاه زندگی نکنید، تعداد زیادی آپارتمان اجاره‌ای در آذربایجان و به‌خصوص باکو وجود دارد. هنگام اجاره آپارتمان، بهتر است معیار اصلی را نزدیک بودن آن به دانشگاه محل تحصیل خود قرار دهید. قیمت آپارتمان در آذربایجان به تعداد اتاق‌ها و محله آن بستگی دارد و می‌تواند از ۲۰۰ تا ۶۴۰ دلار در ماه متغیر باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در آذربایجان

دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آذربایجان باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. مدارک مورد نیاز با توجه به دانشگاه و رشته انتخاب‌شده متفاوت هستند. با این حال، برخی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مدارک لازم برای تحصیل در آذربایجان در ادامه آمده‌اند.

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • الزامات زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و سایر مدارک
 • تمام گواهی‌نامه‌ها و مدارک تحصیلی قبلی
 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی به‌همراه نمرات هر ترم
 • بیانیه کتبی هدف از تحصیل در کشور آذربایجان
 • توصیه‌نامه‌ها (در صورت وجود)
 • یک کپی از صفحات گذرنامه به‌همراه عکس در اندازه پاسپورت
 • رزومه
 • نمونه‌کارها (در صورت نیاز)
 • گواهی سابقه کار (در صورت وجود)

ویزای تحصیلی آذربایجان

روند اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان نسبتاً استاندارد و بدون پیچیدگی‌های رایج است؛ موضوعی که فرهنگ استقبال از دانشجویان را در این کشور نشان می‌دهد. ویزای تحصیلی برای دانشجویان به‌همراه اقامت موقت صادر می‌شود. این اقامت موقت برای تمام مدت‌زمان برنامه تحصیلی آن‌ها معتبر خواهد بود.

دانشجو باید پس از اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آذربایجان، برای ویزای دانشجویی به نزدیک‌ترین سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزای این کشور مراجعه کند. برای اخذ ویزای مخصوص تحصیل در آذربایجان به مدارک زیر نیاز داشت:

 • نامه پذیرش قطعی از یک دانشگاه معتبر در آذربایجان
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی تکمیل‌شده
 • دو قطعه عکس به‌اندازه پاسپورت
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار پس از پایان دوره ویزا
 • یک فتوکپی از صفحات مدارک شناسایی و هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه
 • گواهی پزشکی دال بر سلامت جسم 
 • بیمه درمانی برای مدت اقامت در آذربایجان
 • قرارداد اجاره محضری به‌همراه یک کپی از شناسنامه موجر که شهروند آذربایجان بودن او را ثابت کند.

جمع‌آوری همه این اسناد آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد، سخت و پیچیده نیست. دانشگاه هم به شما کمک می‌کند تا مکانی برای اجاره پیدا کنید. اگر به‌دنبال کشوری هستید که بتوانید تحصیلات باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه داشته باشید، آذربایجان گزینه خوبی محسوب می‌شود.

ویزای تحصیل در آذربایجان

ویزای همراه تحصیلی در آذربایجان

ویزای همراه تحصیلی در آذربایجان یکی از جنبه‌های مهم سیستم آموزشی این کشور است. این ویزا به‌طور خاص برای اعضای خانواده یا وابستگان دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است که مایل‌اند در طول دوره تحصیل به دانشجو بپیوندند.

با افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی در آذربایجان، ویزای تحصیلی همراه برای تضمین انتقال راحت و بدون دردسر دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها بسیار مهم شده است.

ویزای همراه تحصیل در آذربایجان به اعضای خانواده یا افراد تحت تکفل اجازه می‌دهد در طول دوره تحصیل دانشجو، در این کشور بمانند. این ویزا نه‌تنها به خانواده‌ها اجازه می‌دهد در این مرحله مهم از زندگی دانشجویی در کنار هم باشند، بلکه فرصتی را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا فرهنگ و میراث غنی آذربایجان را تجربه کنند.

اعضای خانواده با این ویزا می‌توانند در دوره‌های کوتاه‌مدت یا برنامه‌های زبان ارائه‌شده توسط مؤسسات آموزشی شرکت کنند و از این طریق، دانش و مهارت‌های خود را افزایش دهند. به‌طور کلی، ویزای تحصیلی همراه در آذربایجان نقشی حیاتی در حمایت از دانشجویان بین‌المللی در سفر تحصیلی آن‌ها ایفا می‌کند.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در آذربایجان

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در آذربایجان با توجه به سطح تحصیلات و مؤسسه آموزشی مد نظر شما ممکن است متفاوت باشند. در اینجا، مراحل و شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه‌ها و کالج‌های آذربایجان را مرور می‌کنیم.

۱. تحقیق و انتخاب دانشگاه

اولین قدم برای تحصیل در آذربایجان تحقیق و انتخاب دانشگاهی است که می‌خواهید برای آن درخواست دهید. دانشگاه‌ها و کالج‌های متعددی در آذربایجان وجود دارند که طیف وسیعی از رشته‌های مختلف تحصیلی را ارائه می‌دهند. پس از تصمیم‌گیری در این رابطه می‌توانید روند درخواست خود را ادامه دهید.

۲. درخواست آنلاین

اکثر دانشگاه‌ها در آذربایجان سیستم درخواست آنلاین دارند که می‌توانید فرم درخواست و مدارک مورد نیاز خود را از طریق آن‌ها ارسال کنید. این مدارک معمولاً شامل ریز نمرات تحصیلی، مدرک مهارت زبان انگلیسی، بیانیه شخصی و توصیه‌نامه است. برخی از رشته‌ها امکان دارد به اسناد اضافی مانند نمونه‌کار نیاز داشته باشند.

۳. آزمون ورودی یا مصاحبه

پس از ارسال درخواست، ممکن است از شما خواسته شود در آزمون ورودی یا مصاحبه دانشگاه شرکت کنید. این امتحانات ممکن است دانش شما را در موضوعات خاص مرتبط با رشته تحصیلی آزمایش یا مهارت‌های زبانی شما را ارزیابی کنند. برخی مؤسسات آموزشی آذربایجان نیز برای ارزیابی انگیزه، علایق و اهداف شغلی شما مصاحبه حضوری یا آنلاین انجام می‌دهند.

۴. دریافت نامه پذیرش

پس از موفقیت در آزمون ورودی یا مصاحبه، ممکن است نامه پذیرش مشروط از مؤسسه مورد نظر خود دریافت کنید. این نامه، پذیرش شما را در دانشگاه تأیید می‌کند و می‌توانید مراحل بعدی فرآیند پذیرش را برای قطعی شدن آن ادامه دهید.

۵. پرداخت شهریه

به‌منظور تضمین جایگاه خود در دانشگاه، باید شهریه سال اول را پرداخت کنید و مدارک اضافی مانند کپی پاسپورت، مدرک بیمه درمانی و گواهی پزشکی را ارائه دهید. خواندن و درک دقیق الزامات پذیرش و مهلت‌های تعیین‌شده توسط دانشگاه، برای اطمینان از روند پذیرش و تحصیل در آذربایجان بسیار مهم هستند.

۶. ویزای دانشجویی

در نهایت، پس از انجام تمام مراحل لازم، نامه ثبت‌نام رسمی دریافت خواهید کرد. این نامه به شما امکان درخواست ویزای دانشجویی و اقامت قانونی در آذربایجان را می‌دهد. قبل از سفر به آذربایجان، اطمینان از داشتن تمام مدارک مورد نیاز از جمله پاسپورت معتبر و سایر مدارک مرتبط با مهاجرت ضروری است.

بورسیه تحصیلی در آذربایجان

آذربایجان بورسیه‌های زیادی را برای جذب دانشجویان بین‌المللی به آن‌ها ارائه می‌دهد. طرح اصلی دولت جمهوری آذربایجان برای دانشجویان بین‌المللی «بورسیه تحصیلی جنبش غیرمتعهد» نام دارد. البته دانشگاه‌های آذربایجان نیز در ارائه کمک‌های مالی به دانشجویان بین‌المللی کوتاهی نمی‌کنند. به‌عنوان مثال، دانشگاه ADA در آذربایجان یک بورسیه بین‌المللی با بودجه کامل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد.

دانشگاه‌ها و دولت آذربایجان بورسیه‌های تحصیلی خود را به دانشجویانی ارائه می‌کنند که هم برتری علمی و هم نیاز مالی دارند. بورسیه‌های تحصیلی از طرف بنیادها و سازمان‌های خصوصی آذربایجان نیز در دسترس هستند. این بورسیه‌ها شامل معافیت‌های شهریه، کمک‌هزینه‌های زندگی و سایر کمک‌های مالی به دانشجویان می‌شود.

بورسیه‌ها بر اساس پیشرفت تحصیلی، نیاز مالی و سایر معیارها مانند مهارت‌های رهبری یا خدمات اجتماعی اعطا می‌شوند. بورسیه تحصیلی می‌تواند یک فرصت عالی برای دانشجویان جهت ادامه تحصیلات دانشگاهی در آذربایجان باشد.

کار دانشجویی در حین تحصیل در آذربایجان

دانشجویان خارجی اجازه کار تمام‌وقت در کشور آذربایجان را ندارند، زیرا مجبور خواهند بود ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. اما امکان کار پاره‌وقت یا همان کار دانشجویی در حین تحصیل در آذربایجان وجود دارد. بنابراین دانشجویان می‌توانند در مشاغل خدماتی مثلاً به‌عنوان پیشخدمت، باریستا و صندوق‌دار در این کشور فعالیت کنند.

کارفرمایان گاهی اوقات و بیشتر در طول تعطیلات تابستانی، دانشجویان موفق را برای دوره‌های کارآموزی استخدام می‌کنند. البته در بیشتر این موقعیت‌ها حقوق پرداخت نمی‌شود و بیشتر برای افزایش تجربه، مهارت و رزومه مفید هستند.

می‌توان برای جست‌وجوی کار در آذربایجان سراغ منابعی مانند JobSearch یا Human Capital Baku رفت. وب‌سایت‌های شرکت‌های بزرگ را هم می‌توان بررسی کرد؛ چراکه اغلب آگهی‌های کاری شرکت را منتشر می‌کنند. راحت‌ترین مکان برای یافتن کار دانشجویی، پایتخت آذربایجان است. کارهایی که خارجی‌ها در باکو می‌توانند پیدا کنند به سطحی از دانش زبان انگلیسی، آذربایجانی و ترکی نیاز دارند.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در آذربایجان

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در آذربایجان به این شکل است که فرد باید پس از فارغ‌التحصیلی خود یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی آذری دریافت کند. تمام اتباع خارجی برای کار رسمی طولانی‌مدت در این کشور به مجوز کار آذربایجان نیاز دارند. با این مجور می‌توان ویزای کاری گرفت که این ویزا حق زندگی و کار در آذربایجان را برای شخص تضمین می‌کند. این مسئولیت کارفرمای آذربایجانی است که مجوز کار را برای کارمندان خارجی خود درخواست کند. اما قبل از این کار باید الزامات زیر را برآورده کند:

 • به اداره مهاجرت دولتی آذربایجان نشان دهد که کارمند مورد نظر او حداقل ۱۸ سال سن دارد.
 • اثبات کند کارمندان محلی نمی‌توانند موقعیت مذکور را پر کنند.
 • باید تمامی مدارک مربوطه را از کارمند آینده خود جمع‌آوری کند و روند درخواست ویزای کار آذربایجان او را ادامه دهد.

این مدارک از این قرارند:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • پاسپورت معتبر کارمند
 • عکس‌های اخیر کارمند
 • اسناد محضری تأیید‌کننده صلاحیت‌های حرفه‌ای کارمند
 • مدرک هویتی که جزئیات آدرس محل کار و مشخصات شغلی را ارائه دهد.
 • گواهی بهداشتی که تأیید کند فرد در سلامت کامل است و هیچ‌گونه بیماری مسری ندارد.

برای درخواست اقامت دائم، اتباع خارجی باید حداقل به‌مدت دو سال با ویزای کار در آذربایجان اقامت داشته باشند.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در آذربایجان

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در آذربایجان

دانشگاه‌های آذربایجان طیف متنوعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند. دانشجویان می‌توانند از مهندسی و اقتصاد گرفته تا تاریخ و انرژی‌های تجدیدپذیر، رشته‌هایی را در آذربایجان بیابند که با علایق پژوهشی و اهداف شغلی آن‌ها هماهنگ باشد. در ادامه، برخی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در آذربایجان را بررسی خواهیم کرد.

۱. مهندسی

رشته‌های مهندسی در آذربایجان بسیار مورد توجه هستند. صنعت پررونق نفت و گاز این کشور فرصت‌های متعددی را برای مهندسان فراهم کرده است تا در توسعه آن مشارکت کنند. دانشجویان می‌توانند در زمینه‌هایی مانند مهندسی نفت یا مهندسی مکانیک تخصص داشته باشند و از طریق کارآموزی و پروژه‌های تحقیقاتی، تجربیات عملی ارزشمندی کسب کنند. با تعهد این کشور به نوآوری و پیشرفت‌های فناورانه، فارغ‌التحصیلان مهندسی می‌توانند چشم‌اندازهای شغلی امیدوارکننده‌ای داشته باشند.

۲. اقتصاد و بازرگانی

رشته‌های اقتصاد و بازرگانی نیز در آذربایجان بسیار محبوب هستند. همان‌طور که این کشور در حال گذار به یک اقتصاد بازارمحور است، تقاضای فزاینده‌ای برای متخصصان با درک قوی از اصول اقتصادی و استراتژی‌های تجاری وجود دارد.

تحصیل در آذربایجان در رشته اقتصاد یا بازرگانی دانشجویان را قادر می‌سازد بینشی در مورد بازار محلی و مهارت‌هایی بسیار ارزشمند به دست آورند. علاوه بر این، تحصیل در کشور آذربایجان درهایی را به روی فرصت‌های شغلی بالقوه در اتحادیه اقتصادی اوراسیا باز می‌کند.

۳. مدیریت گردشگری

دوره‌های مدیریت گردشگری چشم‌اندازهای هیجان‌انگیزی را در آذربایجان ارائه می‌دهند. با ادامه شکوفایی صنعت گردشگری این کشور، به متخصصانی نیاز است که بتوانند به‌طور مؤثر مشاغل گردشگری را مدیریت کنند. دانشجویان با تحصیل در مدیریت گردشگری به مهارت‌های لازم مانند خدمات مشتریان، برنامه‌ریزی رویداد و شناخت فرهنگی مجهز می‌شوند.

۴. تاریخ و فرهنگ

مطالعه تاریخ و فرهنگ در آذربایجان به دانشجویان درک عمیق‌تری از تمدن منطقه می‌دهد. آذربایجان با قدمتی زیاد و تاریخی طولانی، تحت‌تأثیر تمدن‌های مختلف بوده است؛ از ایرانیان و ترکان باستان تا شوروی سابق.

دوره‌های تاریخ و فرهنگ به دانشجویان امکان می‌دهند این تأثیرات را کشف کنند و بینشی در مورد هویت این کشور به دست آورند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند با جامعه محلی تعامل برقرار کنند و از نزدیک شاهد حفظ سنت‌ها و تجلیل از آداب و رسوم آذربایجان باشند.

۵. انرژی‌های تجدیدپذیر

امروزه تحصیل در آذربایجان در رشته‌های انرژی‌های تجدیدپذیر نیز اهمیت پیدا کرده است. آذربایجان با تأکید روزافزون بر پایداری محیط زیست، به‌دنبال کاهش اتکای خود به سوخت‌های فسیلی و ترویج منابع انرژی تجدیدپذیر است. فارغ‌التحصیلان این رشته، چه در حوزه انرژی خورشیدی، چه در حوزه انرژی بادی یا شیوه‌های ساختمانی پایدار، می‌توانند تأثیر قابل توجهی در برنامه توسعه پایدار این کشور و حتی منطقه داشته باشند.

۶. زبان

زبان‌های آذربایجانی، روسی، انگلیسی و ترکی به‌طور گسترده در کشور آذربایجان صحبت می‌شوند. یادگیری این زبان‌ها دانشجویان را قادر می‌سازد با مخاطبان گسترده‌تری در داخل و خارج آذربایجان ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، کسب مهارت در این زبان‌ها فرصت‌هایی را برای تجارت بین‌المللی، دیپلماسی و تبادل فرهنگی فراهم می‌کند و چشم‌اندازهای شغلی را افزایش می‌دهد.

۷. پزشکی و درمان

پزشکی و درمان در آذربایجان بسیار مورد احترام هستند. این کشور امکانات پزشکی مدرن و سیستم درمان تثبیت‌شده‌ای دارد. مطالعه رشته‌های پزشکی یا مرتبط با درمان، این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از طریق دوره‌های کارآموزی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های محلی تجربه عملی کسب کنند. علاوه بر این، آذربایجان با موقعیت جغرافیایی مطلوب خود به‌عنوان یک مرکز استراتژیک برای گردشگری پزشکی عمل می‌کند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در آذربایجان

در حال حاضر، در آذربایجان حدود ۵۱ دانشگاه وجود دارد که از این تعداد ۳۶ دانشگاه دولتی و ۱۵ دانشگاه خصوصی هستند. آذربایجان دانشگاه‌های معتبری دارد که در زمینه‌های مختلف تحصیلی سرآمد هستند. دانشگاه دولتی باکو، دانشگاه دولتی نفت و صنعت آذربایجان، دانشگاه خزر، دانشگاه دولتی گنجه، دانشگاه پزشکی آذربایجان، دانشگاه زبان آذربایجان و دانشگاه غربی از جمله این مؤسسات هستند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در آذربایجان

۱. دانشگاه دولتی باکو (Baku State University)

دانشگاه دولتی باکو یکی از دانشگاه‌های پیشرو در آذربایجان است که در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد. این دانشگاه با تاریخچه غنی خود رشته‌های متعددی را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد. دانشگاه دولتی باکو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با اعضای هیئت علمی متخصص در زمینه‌های مربوطه کار می‌کند. علاوه بر این، امکانات تحقیقاتی چشمگیری دارد که نوآوری و اکتشافات علمی را ترویج می‌کنند.

۲. دانشگاه دولتی نفت و صنعت آذربایجان (Azerbaijan State Oil and Industry University)

یکی دیگر از دانشگاه‌های خوب برای تحصیل در آذربایجان دانشگاه دولتی نفت و صنعت آذربایجان است. این مؤسسه با تمرکز بر مطالعات نفت، گاز و پتروشیمی، نیازهای رو به رشد صنعت انرژی کشور را برآورده می‌کند. این دانشگاه از نزدیک با متخصصان صنعت نفت و گاز همکاری دارد. بنابراین تضمین خواهد کرد که دانشجویان آموزش‌های عملی دریافت کنند و به‌خوبی برای بازار کار آماده شوند.

۳. دانشگاه خزر (Khazar University)

دانشگاه خزر به‌دلیل تعهد خود به ارائه یک محیط چندفرهنگی و فراگیر، شهرت دارد. این دانشگاه به نام دریای خزر نام‌گذاری شده است که اروپای شرقی و آسیای غربی را به هم متصل می‌کند. دانشکده‌های این دانشگاه با دانشمندان بین‌المللی همکاری می‌کنند و تجربه یادگیری بی‌نظیری را برای دانشجویان رقم می‌زنند.

۴. دانشگاه دولتی گنجه (Ganja State University)

دانشگاه دولتی گنجه، در شهر گنجه، دومین شهر بزرگ کشور آذربایجان قرار دارد. این دانشگاه که به‌دلیل برنامه‌های قوی خود در زمینه‌هایی مانند پزشکی، مهندسی و علوم انسانی شناخته شده است، آموزش جامعی را ارائه می‌دهد. تعهد دانشگاه به همکاری تحقیقاتی و آکادمیک با مؤسسات بین‌المللی تضمین می‌کند که دانشجویان از آموزشی با کیفیت بالا برخوردار شوند.

۵. دانشگاه پزشکی آذربایجان (Azerbaijan Medical University)

دانشگاه پزشکی آذربایجان یکی دیگر از مؤسسات مهم برای تحصیل در آذربایجان است که بر تربیت پزشکان و کادر درمان تمرکز دارد. این دانشگاه با امکانات مدرن، اساتید مجرب و برنامه‌های درسی پیشرفته، دانشجویان را برای چالش‌های درمان آماده می‌کند. روابط نزدیک دانشگاه با مؤسسات پزشکی و بیمارستان‌های پیشرو، قرار گرفتن دانشجویان در معرض سناریوهای پزشکی واقعی را تضمین می‌کند.

۶. دانشگاه زبان آذربایجان (Azerbaijan University of Languages)

دانشگاه زبان آذربایجان، همان‌طور که از نامش پیدا است، در مطالعات زبان تخصص دارد. این دانشگاه با درک اهمیت ارتباط مؤثر در دنیای امروز، رشته‌هایی را به زبان‌های مختلف خارجی ارائه می‌دهد. دانشگاه زبان بر تسلط به هر دو شکل گفتاری و نوشتاری تأکید می‌کند و دانشجویان را برای مشاغل ترجمه، تفسیر و آموزش زبان آماده می‌سازد.

فرم مشاوره تحصیل در آذربایجان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در آذربایجان چقدر است؟

هزینه تحصیل در آذربایجان معمولاً بیش از ۴۰۰۰ دلار در سال نیست. به این هزینه باید ۴۴۰ دلار در ماه (مخارج زندگی) و ۲۰۰ تا ۶۰۰ دلار اجاره ماهانه (در صورت زندگی نکردن در خوابگاه) اضافه شود.

آیا آذربایجان کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، کشور آذربایجان از سیستم آموزشی قوی و به‌روز و در عین حال کاملاً مقرون‌به‌صرفه برخوردار است. همچنین در این کشور می‌توان مدرک تحصیلی را به سبک اروپایی دریافت کرد..

برای تحصیل در آذربایجان به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

مدرک زبان شما، به زبان تدریس رشته مورد نظر شما بستگی دارد. مثلاً برای تحصیل در یک رشته انگلیسی‌زبان باید مدرک آیلتس یا تافل ارائه دهید.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در آذربایجان می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در آذربایجان و به‌شرط داشتن پیشنهاد شغلی می‌توان ویزای کاری دریافت کرد. پس از دو سال کار در این کشور می‌توانید برای اخذ اقامت دائم آذربایجان اقدام کنید.

آیا هنگام تحصیل در آذربایجان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

هنگام تحصیل در آذربایجان نمی‌توان کار تمام‌وقت داشت، اما کاره پاره‌وقت و همچنین کار به‌عنوان کارآموز یا دستیار آموزشی (که معمولاً این یکی درآمدی برای شما ندارد) بلامانع است.

شرایط سنی برای تحصیل در آذربایجان چیست؟

شرایط سنی برای تحصیل در آذربایجان به این شکل است که باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. همچنین حداکثر سن مجاز به تحصیل در قانون کشور آذربایجان تعریف نشده است.

آیا حین تحصیل در آذربایجان می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، با استفاده از ویزای تحصیلی همراه می‌توان خانواده را در طول تحصیل به آذربایجان برد. با این حال، به مدرکی برای اثبات توان مالی به‌منظور پوشش هزینه‌های زندگی در این کشور نیاز است.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در آذربایجان اقدام کنم؟

بله، می‌توانید بدون مدرک زبان در آذربایجان تحصیل کنید، اما ممکن است کار شما سخت‌تر شود. بسیاری از دانشگاه‌ها دوره‌ها و کلاس‌های فشرده زبان را قبل از پذیرش دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه های آذربایجان بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، دانشجویان مستعد با نمرات بالا می‌توانند از دانشگاه‌های آذربایجان بورسیه تحصیلی بگیرند. با افزایش پیشرفت تحصیلی و مشارکت فرد در برنامه‌های فوق درسی، شانس او در دریافت بورسیه بیشتر می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آذربایجان چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در آذربایجان با توجه به رشته تحصیلی معمولاً چهار سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در آذربایجان وجود دارد؟

بله، امکان تحصیل رایگان در آذربایجان وجود دارد، به‌شرطی که بتوان بورسیه‌ تحصیلی به دست آورد و از معافیت‌های پرداخت شهریه برخوردار شد. با این حال، مخارج زندگی کماکان پابرجا هستند.

تحصیل در آذربایجان به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در آذربایجان به زبان‌های انگلیسی، آذری، روسی و ترکی امکان‌پذیر است. با این حال، توجه داشته باشید که تمام رشته‌ها به هر چهار زبان ارائه نمی‌شوند. بنابراین تحقیقات کاملی انجام دهید.