کشور نروژ در زمینه برخورداری از دانشگاه‌های پیشرفته، امکانات رفاهی و سطح امنیت یکی از کشورهای مطرح جهان محسوب می‌شود. به همین دلیل است که تحصیل در نروژ به یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت متقاضیان تبدیل شده است.

هرساله دانشجویان بین‌المللی زیادی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های کشور نروژ پذیرش می‌شوند. هدف این دانشجویان از مهاجرت به نروژ تحصیل در رشته‌های متنوعی مانند علوم طبیعی، هنر، مهندسی، علوم انسانی و پزشکی است. امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی ازجمله مزیت‌های تحصیل در نروژ به حساب می‌آیند.

کشور نروژ با وجود داشتن آب‌وهوای سردسیری جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیاری دارد. این موضوع نیز یکی دیگر از دلایلی است که دانشجویان بسیاری را از سرتاسر جهان به دانشگاه‌های نروژ جذب می‌کند.

برای تحصیل در نروژ به مدارکی همچون مدرک زبان، رزومه تحصیلی و گواهی سلامت نیاز دارید. اگر می‌خواهید درباره هزینه تحصیل، مزایای تحصیل، شرایط پس از تحصیل و نحوه اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور بیشتر بدانید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در نروژ

مزایای تحصیل در نروژ بسیارند؛ ازجمله مواردی مانند امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دولتی و خصوصی، بهره‌مندی این کشور از شرایط اقتصادی پایدار، شرایط اجتماعی، رفاهی و سیاسی مناسب، وجود فرصت‌های شغلی فراوان و امکان اشتغال در حین تحصیل، امکان کسب درآمد بالا، سطح بهداشتی و درمانی استاندارد، امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل و سیستم حمل‌ونقل عمومی عالی. در ادامه هر یک از این موارد را به‌تفصیل بررسی می‌کنیم.

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر

با وجود برخورداری دانشگاه‌های نروژ از سطح علمی بسیار بالا تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ برای برخی از دانشجویان ازجمله دانشجویان نروژی، دانشجویان بین‌المللی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان مبادله‌ای رایگان است. دانشجویانی که از کشورهای غیراروپایی برای تکمیل تحصیلات دانشگاهی خود به کشور نروژ مهاجرت کرده‌اند مشمول این قانون نیستند.

اقتصاد پایدار

بهره‌مندی از اقتصاد پایدار و قوی، کشور نروژ را به یکی از مرفه‌ترین کشورها تبدیل کرده و همین عامل باعث شده نروژ در زمینه یافتن شغلی با درآمد عالی جزو بهترین کشورها باشد.

نرخ بالای رضایت از زندگی

شرایط اجتماعی و سیاسی مناسب، حاکمیت قانون، توجه به دموکراسی و مواردی از این دست باعث شده‌اند که میزان رضایت از زندگی و میزان شادی و رضایت شهروندان در سطح بالایی قرار بگیرد. اگر بخواهید پس از اتمام تحصیل در نروژ، برای اخذ اقامت و شهروندی کشوری اقدام کنید، این شاخصه یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر تصمیم‌گیری شما خواهد بود.

امکان دریافت اقامت دائم

امکان اخذ اقامت دائم پس از پایان تحصیل در کشور نروژ، دیگر مزیت دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. شما می‌توانید پس از سه سال کار دائم و پرداخت مالیات، به‌راحتی اقامت این کشور را دریافت کنید. فراوانی فرصت‌های شغلی اخذ اقامت نروژ را بیش از پیش تسهیل کرده است.

امکان اشتغال حین تحصیل

دولت نروژ به دانشجویان خارجی این اجازه را می‌دهد که حین تحصیل به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. درآمد حاصل از این کار پاره‌وقت باعث می‌شود دانشجویان جهت پرداخت هزینه‌های زندگی خود طی تحصیل دچار مشکل نشوند.

خدمات بهداشتی و درمانی رایگان

ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به دانشجویان در کشور نروژ بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای انجام می‌شود. به بیان دیگر پس از اخذ ویزای تحصیلی اسم شما در سیستم بهداشت و درمان این کشور ثبت خواهد شد.

توجه به پاکیزگی محیط شهری، برخورداری از سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمد و امکان دریافت دستمزد مناسب در صورت اشتغال، از دیگر مزایای تحصیل در نروژ به شمار می‌رود.

شرایط تحصیل در نروژ

شرایط تحصیل در نروژ در مقایسه با بسیاری از کشورهای پرطرفدار مهاجرپذیر، آسان‌تر است. این کشور بدون در نظر گرفتن مواردی مانند ملیت دانشجو و سابقه اجتماعی او امکان پذیرش تحصیلی را برای متقاضیان فراهم ساخته است. از شرایط تحصیل در کشور نروژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط سنی تحصیل در نروژ

شرایط سنی تحصیل در نروژ در مقاطع دانشگاهی بسیار ساده است و به‌شرط داشتن ۱۸ سال سن و اخذ مدرک دیپلم این امکان برای همه وجود دارد که مقطع لیسانس را در این کشور آغاز کنند. در جدول زیر به‌ تفکیک مقطع تحصیلی، بهترین سن تحصیل، امکان کار حین تحصیل، امکان اخذ ویزای همراه و شرط معدل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آمده است.

مقطع تحصیلیبهترین سن تحصیلساعات کاری مجاز حین تحصیلشرایط اخذ ویزای همراه حین تحصیلشرط معدل
کارشناسی+ ۱۸ سال۱۰ ساعت در هفتهامکان پذیرش برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالحداقل معدل ۳٫۵ از ۵
کارشناسی ارشد+ ۲۰ سال۲۰ ساعت در هفتهامکان پذیرش برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالحداقل معدل ۳٫۵ از ۵
دکترا+ ۲۰ سال۳۰ ساعت در هفتهامکان پذیرش برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالمیانگین معدل ۳٫۱۰ تا ۴ از ۵

در توضیح جدول بالا باید به این نکات اشاره کنیم که در کشور نروژ هیچ‌گونه قانونی برای محدودیت سنی تحصیل در رشته‌های مختلف وجود ندارد، اما با افزایش سن امکان دریافت تسهیلات تحصیلی کاهش می‌یابد.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

گذراندن دوره زبان نروژی به‌‌مدت یک سال یا داشتن گواهی‌نامه تسلط به زبان نروژی با نمره +C، دریافت آیلتس ۵٫۵ تا ۶ یا مدرک تافل با حداقل نمره ۶۰ و در اختیار داشتن گواهی اتمام دوره دبیرستان اساسی‌ترین شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی‌اند.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ در مقطع کارشناسی ارشد به پرداخت شهریه نیاز نخواهید داشت؛ با این حال برای دریافت ویزای تحصیلی باید مبلغی بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو را به‌ صورت پس‌انداز در حساب بانکی خود داشته باشید. برای شروع تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور نروژ به مدرک لیسانس معتبر، نمره آیلتس ۶٫۵ یا نمره تافل ۸۵ نیاز دارید.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع دکترا

مدرک تافل با نمره ۸۵ یا مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ تا ۷ با توجه به رشته تحصیلی، معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن استاد راهنما و وجود مقاله‌های تحقیقی در رزومه دانشجو مهم‌ترین شرایط تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به حساب می‌آیند.

توجه داشته باشید که باتوجه به فراوانی درخواست‌ها برای تحصیل در مقطع دکترا افزایش احتمال پذیرش در این دوره با افزایش معدل شما رابطه مستقیم دارد.

مقاطع تحصیلی در نروژ

مقاطع تحصیلی در نروژ شامل تحصیلات پایه، مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا می‌شود.

تحصیلات پایه شامل مقطع ابتدایی، مقطع متوسطه و کالج دبیرستان است. دانش‌آموزان از ۶ تا ۱۳ سالگی در مقطع ابتدایی به تحصیل می‌پردازند، از ۱۳ سالگی تا ۱۶ سالگی را در مقطع متوسطه می‌گذرانند و تا پایان ۱۸ سالگی در کالج دبیرستان درس می‌خوانند.

می‌توان مقطع کارشناسی دانشگاه‌های نروژ را یک مقطع پایه‌ای به‌منظور کسب آمادگی جهت ورود به دنیای کسب‌وکار حرفه‌ای در نظر گرفت. مدت‌زمان رایج تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ سه سال است.

در دوره کارشناسی ارشد اکثر واحدهای درسی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ همچنین این دوره تحصیلی بین یک تا دو سال طول می‌کشد. می‌توان در این دوره جهت تقویت زبان نروژی در دوره‌های آموزشی دانشگاه شرکت کرد.

پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد دانشجویان به‌طور کامل برای اشتغال در شغل‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود آماده شده‌اند. در عین حال در صورت تمایل به ادامه تحصیل در نروژ در مقطع دکترا می‌توانند درخواست خود را با ارائه مدرک کارشناسی ارشد با معدل مناسب به دانشگاه مورد نظر خود ابلاغ کنند. اتمام تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به حدود سه تا پنج سال زمان نیاز دارد.

در نظر داشته باشید که وجود رزومه‌ای پربار (که می‌تواند شامل گواهی شرکت در کنفرانس‌ها و گواهی مقاله‌های پژوهشی منتشرشده باشد) شانس شما را برای پذیرش گرفتن در مقطع دکترا افزایش می‌دهد.

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ برحسب عواملی مانند نوع دانشگاه، تابعیت دانشجو، رشته‌ تحصیلی، مقطع تحصیلی و میزان کیفیت آموزش مؤسسه متفاوت است.

شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی در نروژ از ۷۰ هزار یورو تا ۴۳۰ هزار یورو متغیر است. این هزینه برای شرکت در برخی از دوره‌های تخصصی دانشگاهی بیش از ۴۳۰ هزار یورو برآورد می‌شود.

طبق قانون جدید نروژ تحصیل رایگان در این کشور تنها برای این افراد امکان‌پذیر خواهد بود:

 • شهروندان نروژ
 • کسانی که مجوز اقامت دائم کشور نروژ را دریافت کرده‌اند
 • شهروندان اتحادیه اروپا
 • شهروندان عضو منطقه اقتصادی اروپا
 • شهروندان سوئیس
 • دانشجویان مبادله‌ای

سایر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر نروژ باید طبق تعرفه هر دانشگاه شهریه بپردازند.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و مدارس بازرگانی نروژ برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و سایر دانشجویان متفاوت است. برای مثال شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه بازرگانی نروژ برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا سالانه ۸۳ هزار یورو در نظر گرفته شده است. این میزان برای سایر دانشجویان بین‌المللی معادل ۱۱۰ هزار یورو برآورد می‌شود.

براساس قانون جدید کشور نروژ مؤسسات و دانشگاه‌های خصوصی این کشور می‌توانند هزینه تحصیل در رشته‌های پرطرفدار را تا مرز مشخصی افزایش دهند.

دانشجویان به‌جز شهریه، باید هزینه‌های زندگی را هم محاسبه کنند که شامل هزینه اقامت، غذا و حمل‌ونقل و سایر موارد می‌شود. برای اجازه یک واحد آپارتمان اشتراکی در کشور نروژ به‌صورت میانگین باید بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو هزینه کرد. این مبلغ با در نظر گرفتن شرایطی همچون منطقه جغرافیایی آپارتمان، فاصله آپارتمان تا مرکز شهر، تعداد اتاق‌ها و دیگر عوامل متفاوت خواهد بود.

هزینه خوردوخوراک در نروژ ماهانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو تخمین زده می‌شود. همچنین امکان استفاده از مترو برای سفرهای داخلی و شارژ ماهانه آن با ۳۹ یورو به دانشجو کمک می‌کند که در مخارج خود صرفه‌جویی کند.

در جدول زیر شهریه سالانه معتبرترین دانشگاه‌های نروژ آمده است:

نام دانشگاههزینه‌ تحصیل
دانشگاه متروپلیتن اسلواز ۱۶۵ هزار یورو تا ۳۲۳ هزار یورو
دانشگاه آگدراز ۱۱۳ هزار یورو تا ۳۳۲ هزار یورو
دانشگاه برگناز ۱۶۶ هزار یورو تا ۳۳۲ هزار یورو
دانشگاه اقتصاد نروژ (NHH)حداقل ۱۵۷ هزار یورو
دانشگاه نورداز ۱۱۳ هزار یورو تا ۲۲۷ هزار یورو
دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU)از ۱۳۱ هزار یورو تا ۴۲۷ هزار یورو
دانشگاه اسلواز ۱۵۷ هزار یورو تا ۲۲۷ هزار یورو
دانشگاه استاوانگراز ۱۱۰ هزار یورو تا ۱۳۱ هزار یورو
دانشگاه علوم کاربردی غربی نروژاز ۱۴۰ هزار یورو تا ۲۲۷ هزار یورو

مدارک لازم برای تحصیل در نروژ

مدارک لازم برای تحصیل در نروژ با توجه به دانشگاه و مؤسسه مورد نظر متفاوت است؛ با این‌ حال برخی از این مدارک در تمامی دانشگاه‌ها یکسان بوده و جهت تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های نروژ به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی

 • مدرک معتبر اتمام دوره متوسطه
 • مدرک زبان نروژی با نمره +C (اگر قرار است به زبان نروژی درس بخوانید.)
 • نمره ۶۰ در آزمون تافل یا ۵٫۵ تا ۶ در آیلتس (اگر قرار است به زبان انگلیسی درس بخوانید.)

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

 • گواهی‌نامه مهارت زبان انگلیسی در سطح ۸۵ تافل یا ۶٫۵ آیلتس
 • مدرک کارشناسی
 • ریز نمرات دوران کارشناسی
 • گواهی‌نامه برخورداری از صلاحیت‌های لازم جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد

توجه داشته باشید که بیش‌تر واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع دکترا

 • مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد با معدل مناسب
 • ریز نمرات دوران کارشناسی ارشد
 • مدارکی برای اثبات داشتن سابقه علمی قابل‌ قبول شامل گواهی شرکت در کنفرانس‌ها، مقالات منتشرشده و گواهی شرکت در کارگاه‌های علمی
 • توصیه‌نامه از طرف اساتید مقطع قبلی
 • مدرک تافل با حداقل نمره ۸۵ یا مدرک آیلتس در سطح ۶٫۵ تا ۷

ویزای تحصیلی نروژ

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ موارد زیر را شامل می‌شود:

 • پاسپورت
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاهی معتبر
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک سال‌های تحصیلی پیشین
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک زبان با نمره مناسب
 • قرارداد اجاره منزل یا خوابگاه در نروژ
 • عکس رنگی
 • انگیزه‌نامه (انگیزه‌نامه نامه‌ای است که اطلاعاتی نظیر معرفی شخص و هدف او از تحصیل در کشور نروژ را ارائه می‌دهد.)
 • بیمه‌نامه
 • وجود مبلغی حدود ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار یورو در حساب دانشجو (این مبلغ به‌عنوان کمک‌هزینه زندگی دانشجو در نظر گرفته می‌شود و تا زمان ورود به کشور نروژ و افتتاح حساب نزد دانشگاه به‌صورت امانت باقی می‌ماند.)
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک

پس از تکمیل مدارک ذکرشده لازم است آن‌ها را به زبان انگلیسی یا نروژی ترجمه کرده و به سفارت یا کنسولگری تحویل دهید.

اخذ ویزای همراه تحصیلی در نروژ در تمامی مقاطع دانشگاهی برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال میسر است. همچنین والدین دانشجو می‌توانند از طریق اخذ ویزای توریستی به کشور نروژ سفر کنند.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در نروژ

برای اخذ پذیرش تحصیلی در نروژ نیاز است این مراحل را پشت سر بگذارید:

دست‌کم دو الی سه ماه پیش از شروع برنامه‌های تحصیلی از طریق مراجعه به پورتال برنامه UDI درخواست خود را مبنی بر تمایل به دریافت ویزای تحصیلی ثبت کنید.

مدارک خود را تکمیل و ترجمه کنید و آن‌ها را به سفارت تحویل دهید.

 1. مراحل بیومتریک را انجام دهید.
 2. مراحل ثبت‌نام خود در دانشگاه مورد نظر را پشت سر بگذارید.
 3. برای اجاره آپارتمان یا خوابگاه اقدام کنید.
 4. تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های مرتبط با تحصیل و زندگی در کشور نروژ را اثبات کنید.
 5. پس از قطعی شدن صدور ویزای تحصیلی لازم است که هزینه‌ای حدود ۴۱۰ یورو را جهت بررسی مدارک خود به دانشگاه مورد نظر پرداخت کنید.

تحصیل در مدارس نروژ

تحصیلات پایه در کشور نروژ از ۶ سالگی آغاز شده و با پایان سن ۱۸ سالگی به اتمام می‌رسد. تمامی دروس در مدارس دولتی این کشور به زبان نروژی ارائه می‌شوند؛ به‌ همین دلیل لازم است دانش‌آموزان پیش از اقدام به تحصیل در مدارس نروژ دوره‌های آموزشی زبان نروژی را با موفقیت پشت‌ سر گذاشته باشند.

تحصیل در مدارس دولتی کشور نروژ رایگان است. در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی می‌توانید با پرداخت هزینه و ثبت‌نام در مدارس انگلیسی‌زبان یا مدارس بین‌المللی از امکان آموزش به زبان انگلیسی بهره‌مند شوید.

مراحل ثبت‌نام در مدارس نروژ عبارت است از: ترجمه‌ی مدارک تحصیلی، تماس با مدرسه‌ی مورد نظر و جویا شدن شرایط ثبت‌نام، تکمیل فرم پذیرش و ارسال فرم به مدرسه. 

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

تسلط به زبان نروژی شرط اول تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی است؛ چراکه اکثر واحدهای درسی در این مقطع تحصیلی به زبان نروژی ارائه می‌شوند. اخذ مدرک آیلتس با نمره ۵٫۵ تا ۶ و مدرک زبان نروژی با حداقل نمره +C از پیش‌زمینه‌های ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های نروژ به حساب می‌آیند. 

به‌طور معمول، تحصیل در دوره‌ی کارشناسی حدود سه سال طول می‌کشد. این زمان برای برخی از رشته‌ها متفاوت است.

پس از اتمام این دوره دانشجویان مهارت‌های تحلیلی، عملی و نظری مرتبط با رشته‌ی تحصیلی خود را به‌طور کامل فرامی‌گیرند.

از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در مقطع کارشناسی می‌توان به مدیریت، حقوق، پزشکی، ریاضی، رشته‌های مهندسی، گردشگری و امنیت سایبری اشاره کرد.

دانشگاه‌های اسلو، برگن، علم و صنعت، دانشگاه جنوب شرقی نروژ و دانشگاه قطب شمال نروژ جزو برترین دانشگاه‌ها در ارائه‌ رشته‌های پرطرفدار مقطع کارشناسی به‌ حساب می‌آیند. ازجمله دلایلی که این دانشگاه‌ها را به مؤسساتی معتبر تبدیل می‌کنند می‌توان به سرمایه‌گذاری این مؤسسات در زمینه‌های تحقیقاتی، جذب دانشجویان بااستعداد از سرتاسر جهان و بالا بودن کیفیت آموزش اشاره کرد.

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

آموزش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های نروژ در بیشتر موارد به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد؛ در نتیجه برای تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد به دریافت مدرک تافل در سطح ۸۵ یا مدرک آیلتس با نمره ۶٫۵ نیاز خواهید داشت. طول مدت دوره‌ی کارشناسی ارشد در نروژ با توجه به رشته دانشگاهی، از یک تا دو سال متفاوت است.

تجارت و بازرگانی، علوم سیاسی، کارآفرینی، مدیریت، مدیریت انرژی، شیمی، مهندسی صنایع، مطالعات زبان و مطالعات توسعه به‌عنوان محبوب‌ترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های نروژ شناخته می‌شوند.

مؤسسه‌ی تجارت نروژی در شهر اسلو، دانشگاه برگن و دانشگاه آگر از دانشگاه‌هایی هستند که دروس مرتبط با رشته‌های پرطرفدار کارشناسی ارشد را با بالاترین سطح علمی به دانشجویان ارائه می‌کنند.

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا

اتمام تحصیل در نروژ در مقطع دکترا برحسب نوع رشته‌ی دانشگاهی به سه الی پنج سال زمان نیاز دارد. با توجه به فراوانی تقاضا، شرایط ادامه‌ی تحصیل در نروژ در مقطع دکترا کمی پیچیده به‌ نظر می‌رسد. اغلب واحدهای درسی در این دوره به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و متقاضیان باید پیش از اقدام جهت تحصیل در دوره‌ی دکترا مدرک آیلتس خود را با حداقل نمره‌ی ۶٫۵ تا ۷ کسب کنند.

برخورداری از سابقه‌ی تحصیلی عالی و معدل مناسب در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، انتشار مقالات مرتبط با رشته‌ی تحصیلی و شرکت در کنفرانس‌ها می‌تواند به‌میزان چشم‌گیری در افزایش شانس قبولی شما در دوره‌ی دکترا مؤثر باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در نروژ در دانشگاه‌های دولتی کاملاً رایگان است و حتی در برخی از موارد به دانشجویان این مقطع تحصیلی حقوق تعلق می‌گیرد.

پزشکی، رشته‌های مهندسی، رشته‌های مدیریتی، شیمی و رشته‌های مرتبط با نفت، صنعت و معدن بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به‌ شمار می‌روند. شما می‌توانید این رشته‌ها را در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه قطب شمال نروژ با کیفیتی در حد استانداردهای بین‌المللی آموزش ببینید.

بورسیه‌ی تحصیلی در نروژ

بورسیه‌ی تحصیلی در نروژ در مقطع کارشناسی از طریق برنامه High North است. این برنامه یکی از برنامه‌های خصوصی ارائه‌ی بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی در برخی از کشورها است. پرداخت کمک‌هزینه‌های زندگی و اجاره مسکن از مهم‌ترین مزایای دریافت بورسیه از طریق برنامه High North هستند.

اخذ بورسیه‌ی تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند تا حد زیادی برای پرداخت هزینه‌های روزمره‌ی زندگی کمک‌حال دانشجویان باشد. بورسیه‌‌های تحصیلی ارشد در نروژ برنامه آموزش عالی Nordplus، کمک‌هزینه تحصیلات عالی شمال و کارشناسی ارشد اراسموس موندوس هستند.

بورسیه‌ی تحصیلی در نروژ در مقطع دکترا توسط صندوق بازنشستگی خدمات عمومی به برخی از دانشجویان مستعد ارائه شده و تسهیلات ویژه‌ای را برای این افراد در نظر می‌گیرد.

توجه داشته باشید که بورسیه‌ی تحصیلی نروژ تنها به تعداد کمی از دانشجویان از بعضی کشورهای در حال توسعه تعلق می‌گیرد و اغلب شامل حال دانشجویان ایرانی نمی‌شود.

کار دانشجویی در حین تحصیل در نروژ

امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در نروژ به‌صورت پاره‌وقت برای تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد. ساعات کاری مجاز برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته، برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و برای دانشجویان مقطع دکترا ۳۰ ساعت در هفته لحاظ شده است.

با توجه به بالا بودن هزینه‌های زندگی در نروژ امکان اشتغال در هنگام تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی مزیت بسیار بزرگی به‌ شمار می‌رود. این موضوع می‌تواند جهت پرداخت بخشی از هزینه‌های جانبی تحصیل در نروژ اعم از حمل‌ونقل، اجاره‌ی منزل و خورد و خوراک به دانشجویان کمک کند. آشنا شدن دانشجویان با بازار کار و مسلط شدن آن‌ها به زبان نروژی از دیگر مزیت‌های اشتغال در هنگام تحصیل در نروژ است.

کار در کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و بارها در صورت آشنایی کامل نداشتن با زبان انگلیسی و تدریس و ترجمه زبان انگلیسی در صورت برخورداری از مهارت کافی، از رایج‌ترین کارهای دانشجویی در حین تحصیل در نروژ محسوب می‌شوند.

دستمزد کار دانشجویی در نروژ برحسب میزان توانایی و مهارت‌های شخص متفاوت است. با وجود این می‌توان میانگین دستمزد هر دانشجو برای یک ساعت کار را حدود ۷ تا ۹ یورو در نظر گرفت.

شرایط اقامت پس از تحصیل در نروژ

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری ساده‌ترین روش برای اخذ اقامت کشور نروژ است. شرایط اقامت پس از تحصیل در نروژ بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجو در یکی از مقاطع تحصیلات عالی برای متقاضیان فراهم می‌شود.

دولت نروژ پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان به آن‌ها اجازه می‌دهد به‌مدت ۶ ماه در این کشور به جست‌وجوی شغل مناسب بپردازند. در صورت یافتن شغل طی این مدت این افراد می‌توانند جهت دریافت ویزای کاری یک تا سه ساله اقدام کنند. پس از گذشت این مدت‌زمان امکان تبدیل ویزای موقت به ویزای دائم نیز برای متقاضیان وجود خواهد داشت.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در نروژ

تمامی رشته‌های تحصیلی نروژ در دانشگاه‌ها و مؤسسات این کشور با کیفیتی بسیار بالا تدریس می‌شوند. تحصیل در برخی از این رشته‌ها که به‌عنوان بهترین رشته‌ها برای تحصیل در نروژ شناخته می‌شوند به شما امکان می‌دهد پس از اتمام تحصیلات به‌سادگی شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و جهت اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

بهره‌برداری از منابع نفتی، مهندسی مخازن نفتی، مهندسی اکتشاف نفت، مهندسی حفاری نفت، مهندسی دریا، کشتی‌سازی، صنایع غذاهای دریایی، زمین‌شناسی، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، مهندسی مکانیک، معماری و برق ازجمله بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کشور نروژ هستند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در نروژ

برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور نروژ از لحاظ کیفیت آموزش و سطح علمی بالاتر از سایر مؤسسات مشابه هستند. از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در نروژ می‌توان به دانشگاه اسلو، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه برگن، دانشگاه علوم زندگی، دانشگاه قطب شمال نروژ، دانشگاه استاوانگر، دانشگاه آگدر، دانشگاه نورد و دانشگاه اقتصاد نروژ اشاره کرد.

قرار گرفتن در جایگاه مناسب در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها، ارائه‌ تسهیلات به دانشجویان مستعد و در نظر گرفتن بودجه برای تحقیقات دانشگاهی از دیگر دلایلی‌اند که نام این مؤسسات را در لیست بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در نروژ قرار داده‌اند.

پس از اتمام تحصیل در نروژ و دریافت مدرک از دانشگاه‌های معتبر این کشور می‌توانید به‌سادگی و در مدت‌زمانی نه‌چندان طولانی ویزای تحصیلی خود را به ویزای دائمی بدل کنید و اقامت یکی از زیباترین، امن‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای جهان را به‌ دست آورید.

فرم مشاوره تحصیل در نروژ

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در نروژ چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های نروژ با توجه به نوع مؤسسه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و تابعیت دانشجویان متفاوت است. دانشجویان نروژی، دانشجویان بین‌المللی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دانشجویان اهل سوئیس، دانشجویانی از کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا و دانشجویان مبادله‌ای می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی نروژ به‌صورت رایگان تحصیل کنند. سایر دانشجویان باید سالانه مبلغی در حدود ۷۰ هزار یورو تا ۴۳۰ هزار یورو را به پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل در نروژ اختصاص دهند.

آیا نروژ کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بهره‌مندی از امکانات آموزشی بسیار بالا و ارائه‌ی دروس دانشگاهی به دو زبان انگلیسی و نروژی کشور نروژ را به یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل تبدیل می‌کند.

برای تحصیل در نروژ به چه مدرک زبانی نیاز داریم؟

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در نروژ با توجه به رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. مدرک تافل با نمره‌ی ۶۰ یا مدرک آیلتس حداقل ۵٫۵ و مدرک زبان نروژی با نمره +C برای ورود به مقطع کارشناسی و مدرک تافل ۸۵ یا آیلتس حداقل ۶٫۵ برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا لازم است.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در نروژ می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

پس از اتمام تحصیل در نروژ ۶ ماه فرصت دارید تا شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. با گذشت این زمان در صورت یافتن شغل می‌توانید ویزای تحصیلی خود را برای یک تا سه سال به ویزای کاری تبدیل کنید. بعد از این مدت امکان تبدیل ویزای موقت به ویزای دائم نیز وجود دارد.

آیا هنگام تحصیل در نروژ می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، امکان اشتغال در حین تحصیل یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در نروژ است که پرداخت مخارج جانبی تحصیل در نروژ را برای دانشجویان بین‌المللی تسهیل می‌کند.

شرایط سنی برای تحصیل در نروژ چیست؟

به‌طور کلی از لحاظ قانونی شرایط سنی خاصی برای تحصیل در دانشگاه‌های نروژ وضع نشده است. تمامی افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند در صورت دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی تحصیل کنند. حداقل سنی هم که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده، ۲۰ سال است.

آیا حین تحصیل در نروژ می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

ویزای همراه دانشجو تنها برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال صادر می‌شود. والدین دانشجو می‌توانند از طریق درخواست ویزای توریستی جهت ملاقات فرزند خود به نروژ سفر کنند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در نروژ اقدام کنم؟

در صورت اخذ مدارک دوره‌ی متوسطه دوم به زبان انگلیسی، توانایی اثبات برقراری ارتباط به زبان انگلیسی و دریافت آخرین مدرک تحصیلی به این زبان و ثبت‌نام در مؤسسه‌ای مرتبط با آخرین مرکز تحصیلی خود می‌توانید بدون مدرک زبان برای تحصیل در نروژ اقدام کنید.

آیا می‌توانم از دانشگاه‌های نروژ بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بورسیه‌ی دانشگاه‌های نروژ تنها شامل حال متقاضیان برخی از کشورهای در حال توسعه می‌شود و اغلب به دانشجویان ایرانی تعلق نمی‌گیرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی نروژ چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی نروژ با توجه به رشته‌ی تحصیلی متفاوت است؛ اما معمولاً سه سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در نروژ وجود دارد؟

امکان تحصیل رایگان در نروژ تنها برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا، دانشجویان نروژی و دانشجویان مبادله‌ای میسر است.

تحصیل در نروژ به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در کشور نروژ به دو زبان نروژی و انگلیسی امکان‌پذیر است.