اگر می‌خواهید برای بیش از سه ماه به کشور نروژ سفر کنید، به اخذ مجوز اقامت نروژ نیاز دارید. اما ابتدا باید شرایط لازم برای اخذ انواع مجوزهای اقامت موقت و دائم نروژ و روند درخواست آن‌ها را بدانید.

اخذ اقامت نروژ این امکان را به شما می‌دهد که در نروژ زندگی و کار کنید یا به یکی از اعضای خانواده خود در آنجا ملحق شوید. با این مجوز می‌توانید به داخل و خارج از کشور بروید و حتی برای مدت زمانی که اعتبار دارد، از سایر کشورهای منطقه شینگن بازدید کنید. همچنین این مجوز می‌تواند به اخذ اقامت دائم نروژ و در نهایت شهروندی این کشور منجر شود.

فرآیند اخذ اقامت کشور نروژ مراحل و الزامات متعددی دارد. متقاضیان باید دلایل معتبری مانند پیشنهاد شغلی، پذیرش در یک مؤسسه آموزشی یا داشتن روابط خانوادگی در این کشور داشته باشند. همچنین تمکن مالی برای پرداخت مخارج خود و ارائه مدارکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی لازم هستند.

نروژ به‌خاطر مناظر طبیعی، استاندارد بالای زندگی، اقتصاد پررونق، سیستم آموزشی قوی و تأکید زیاد بر رفاه اجتماعی شهرت دارد. دسترسی به همه این‌ها فقط از طریق اخذ اقامت ممکن است.

مزایای گرفتن مجوز اقامت نروژ

دریافت مجوز اقامت در نروژ مزایای بسیاری را برای افراد به‌دنبال خواهد داشت. نروژ فرصت‌های شغلی و کیفیت زندگی استثنایی را با مزایای بی‌شمار دیگر در هم آمیخته است. از مزایای گرفتن مجوز اقامت نروژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایای گرفتن مجوز اقامت نروژ

۱. رفاه بالا

نروژ به‌طور مداوم به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی، در سطح جهانی رتبه‌بندی می‌شود. ساکنان نروژ با استاندارد بالای زندگی، سیستم درمان عالی و برنامه‌های رفاهی قوی در این کشور می‌توانند از کیفیت زندگی بالایی برخوردار شوند. همچنین نروژ نرخ جرم و جنایت پایینی دارد که محیطی امن را برای خانواده‌ها و فرزندان آن‌ها فراهم می‌کند.

۲. اقتصاد قوی

اقتصاد کشور نروژ یکی از قوی‌ترین اقتصادها در اروپا محسوب می‌شود و طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی را ارائه می‌دهد. صنایعی مانند نفت، گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری سهم قابل توجهی در بازار کار قوی و باثبات نروژ دارند. دریافت مجوز اقامت نروژ این امکان را به افراد می‌دهد که از این اقتصاد پررونق بهره ببرند و مشاغلی با درآمد بالا به دست آورند.

۳. آموزش باکیفیت

شهرت سیستم آموزشی نروژ زبانزد است و فرصت‌هایی استثنایی را برای ادامه تحصیل افراد فراهم می‌کند. افراد مقیم نروژ با وجود دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی معتبر بین‌المللی در این کشور به‌راحتی می‌توانند به آموزش با کیفیت بالا دسترسی داشته باشند. این دسترسی به آموزش قوی به خانواده‌های ساکن نروژ نیز تعمیم می‌یابد. زیرا فرزندان آن‌ها می‌توانند از سیستم عالی مدارس نروژ بهره‌مند شوند.

۴. درمان سطح بالا

یکی دیگر از مزیت‌های مهم اخذ مجوز اقامت نروژ دسترسی به سیستم بهداشت و درمان جامع، سطح بالا و کارآمد این کشور است. این سیستم بر اصول برابری و دسترسی همگانی استوار است. بنابراین همه ساکنان نروژ بدون توجه به درآمد یا موقعیت اجتماعی خود به مراقبت‌های پزشکی با کیفیت بالا دسترسی دارند. این امنیت و آرامش خاطر به محبوبیت روزافزون نروژ به‌عنوان مقصد اقامتی و مهاجرتی کمک کرده است.

۵. سبک زندگی فعال

مناظر طبیعی نروژ مانند آبدره‌های باشکوه، کوه‌های خیره‌کننده و شهرهای ساحلی زیبا سرگرمی‌های بی‌نظیری را برای علاقه‌مندان به تفریحات فضای باز فراهم می‌کنند. افراد مقیم نروژ می‌توانند از مسیرهای پیاده‌روی متعدد، استراحتگاه‌ها، پیست‌های اسکی و پارک‌های ملی کشور در شهرهای بزرگ استفاده کنند. بنابراین برای پذیرفتن یک سبک زندگی سالم و فعال در نروژ آماده باشید!

۶. تنوع فرهنگی

کشور نروژ تأکید زیادی بر تنوع فرهنگی دارد و همین موضوع، آن را به کشوری پذیرا برای همه فرهنگ‌ها تبدیل می‌کند. ساکنان نروژ با تعهد به فراگیری و احترام به حقوق بشر در این کشور می‌توانند بدون توجه به پیشینه یا قومیت خود احساس امنیت و ارزش کنند. این فضای فراگیر فرهنگی می‌تواند حس تعلق به جامعه نروژ را تقویت کند.

۷. دسترسی به اروپا

نروژ عضو اتحادیه اروپا (EU) نیست، اما یکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (EEA) به شمار می‌رود. نزدیکی نروژ به سایر کشورهای اروپایی، آن را به یک پایگاه ایده‌آل برای علاقه‌مندان به سفر تبدیل می‌کند. نروژ با زیرساخت‌های حمل‌ونقل عالی خود به‌راحتی به بقیه اروپا دسترسی دارد. این مزیت جغرافیایی می‌تواند فرصت‌های مختلفی را پیش روی دارندگان اقامت نروژ قرار دهد.

۸. جمعیت کم

جمعیت کشور نروژ نسبت به منابع طبیعی و مساحت آن، بسیار کم است. به‌طوری که جمعیت نروژ در سال ۲۰۲۰ به حدود پنج میلیون نفر و ۳۷۹ هزار نفر رسید. بنابراین، اگر از شلوغ بودن فضا در شهرهایی مانند لندن، نیویورک یا هنگ‌کنگ لذت نمی‌برید، اقامت در نروژ برای شما ایده‌آل خواهد بود. بیشتر جمعیت نروژ به‌خاطر گرم‌تر بودن هوا، در مناطق جنوبی آن متمرکز شده است.

روش های اخذ اقامت نروژ

مجوز اقامت در کشور نروژ در دو نوع اصلی صادر می‌شود. نخست مجوز اقامت موقت را داریم که اعتبار آن بین یک تا سه سال است و قابلیت تمدید هم دارد.

از رایج‌ترین انواع اقامت موقت نروژ می‌توان به مجوز اقامت برای کار (معروف به ویزای کار نروژ)، مجوز اقامت برای تحصیل (معروف به ویزای دانشجویی نروژ) و مجوز اقامت برای پیوستن به خانواده (معروف به ویزای خانوادگی نروژ) اشاره کرد.

دوم باید به مجوز اقامت دائم نروژ اشاره کرد که پس از اقامت موقت و مداوم در نروژ در سه سال گذشته، قابل دریافت است. با اقامت دائم می‌تواند به‌طور نامحدود در نروژ زندگی و کار کرد. اما هر دو سال یک بار باید کارت اقامت خود را تمدید کنید.

پس روش های اخذ اقامت نروژ در دسته موقت یا دائم قرار می‌گیرند که در ادامه مطلب، آن‌ها را بیشتر توضیح خواهیم داد.

روش های اخذ اقامت نروژ

مجوز اقامت موقت نروژ

مجوز اقامت موقت نروژ برای یک تا سه سال و با اهداف مشخص و معین مانند کاری، تحصیلی و خانوادگی صادر می‌شود. اگر با ویزای کاری یا خانوادگی بتوانید بیش از سه سال در نروژ زندگی کنید، ممکن است واجد شرایط درخواست مجوز اقامت دائم شوید.

متقاضیان می‌توانند اقامت دانشجویی خود را نیز پس از اتمام تحصیل به ویزای کاری تبدیل کنند. اکثر مجوزهای اقامت نروژ قابل تمدید هستند؛ اما باید حداقل یک ماه قبل از انقضای ویزا به ایستگاه پلیس محلی مراجعه کنید.

مجوز اقامت موقت نروژ

۱. مجوز اقامت موقت نروژ برای کار

اگر اقامت موقت شما از نوع کاری باشد، باید ابتدا یک کارفرمای نروژی پیدا کنید. این کارفرما باید به شما پیشنهاد کاری بدهد و به‌عنوان اسپانسر شما در مراحل درخواست عمل کند. شما و کارفرما باید قرارداد کاری ببندید و درآمد پیشنهادشده کارفرما باید با قوانین حداقل حقوق در نروژ مطابقت داشته باشد. برای مجوز اقامت موقت کاری نروژ به مدارک و اسناد زیر نیاز خواهید داشت:

 • فرم پیشنهاد استخدام
 • مطابقت حقوق شما با قانون حداقل درآمد در نروژ
 • مدرک تحصیلی مرتبط
 • سابقه کار مرتبط
 • رزومه یا CV

۲. مجوز اقامت موقت نروژ برای تحصیل

اگر هدف شما از کسب اقامت نروژ تحصیل باشد، باید در یک مؤسسه آموزشی معتبر نروژی پذیرفته شوید. همچنین تا زمانی که در آنجا زندگی می‌کنید، باید بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های تحصیل، اقامت و زندگی خود را داشته باشید.

برای گرفتن اقامت تحصیلی در نروژ باید مدارکی مثل مدرک زبان، مدارک تحصیلی، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه اساتید مقاطع قبلی، رزومه تحصیلی و گواهی تمکن مالی داشته باشید.

۳. مجوز اقامت موقت نروژ برای پیوستن به خانواده

برای اخذ مجوز اقامت موقت نروژ جهت پیوستن به خانواده، باید یکی از اعضای نزدیک خانواده (همسر یا شریک زندگی یا فرزند) فردی باشید که به‌طور قانونی در نروژ زندگی می‌کند. خانواده در نروژ باید بتواند از نظر مالی اسپانسر شما شود و مخارج لازم را بپردازد.

اگر قصد دارید به یکی از اعضای خانواده خود در نروژ بپیوندید، باید رابطه خانوادگی خود را اثبات کنید. همچنین عضو یا اعضای خانواده شما در نروژ نباید در ۱۲ ماه گذشته هیچ‌گونه مزایای اجتماعی دریافت کرده باشد.

۴. مجوز اقامت موقت نروژ برای سرمایه‌گذاری

دولت نروژ برای جذب سرمایه‌گذاران از سرتاسر دنیا طرح اقامت نروژ از طریق سرمایه‌گذاری را معرفی کرده است. پس از اخذ ویزای سرمایه‌گذاری به اقامت موقت دست می‌یابید و پس از سه سال زندگی در نروژ، می‌توانید اقامت دائم بگیرید. در نهایت، پس از هفت سال اقامت در این کشور می‌توانید برای تابعیت و شهروندی نروژ اقدام کنید.

بنابراین، طرح اقامت با سرمایه‌گذاری هیچ‌گونه شرایط و مزایای خاصی نسبت به سه روش دیگر ندارد. مثلا نامزدهای موفق در این طرح درست مانند سایر خارجی‌هایی که برای کار، تحصیل یا پیوستن به خانواده به نروژ می‌روند مجاز به خرید ملک و اقامت در نروژ هستند. شرایط اصلی اخذ اقامت نروژ از طریق سرمایه‌گذاری برای اتباع خارجی به شرح زیر است:

 • این طرح فقط در دسترس افرادی است که به سن قانونی (۱۸ سال تمام) رسیده باشند.
 • این افراد باید سوابق کیفری کاملا پاک ارائه کنند.
 • مقدار پول مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری از ۱۰۰ هزار یورو شروع می‌شود و هیچ سقفی ندارد.
 • این پول باید در یک کسب‌وکار واجد شرایط سرمایه‌گذاری شود و شغل ایجاد کند.

مجوز اقامت دائم نروژ

مجوز اقامت دائم نروژ پس از سه سال زندگی مداوم در این کشور قابل دریافت است. علاوه بر این، نباید بیش از سه ماه از این مدت را بدون داشتن اقامت موقت ساکن نروژ بوده باشید. همچنین در طول سه سال گذشته نباید بیش از هفت ماه آن را در خارج از نروژ گذرانده باشید.

در واقع مجوز اقامت موقت نروژ پایه و مقدمه اخذ اقامت دائم است. به این ترتیب، تنها در صورتی می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید که یکی از مجوزهای اقامت موقت زیر را داشته باشید:

 • مجوز اقامت موقت برای کار (نیروهای ماهر و خوداشتغال)
 • مجوز اقامت موقت برای الحاق به خانواده
 • مجوز اقامت بر اساس پناهندگی به‌دلیل ملاحظات انسانی قوی

سایر شرایط برای اخذ اقامت نروژ از نوع دائم آن به شرح زیر هستند:

 • باید بتوانید از نظر مالی خودتان را تأمین کنید.
 • نباید در سال گذشته از دولت نروژ کمک مالی دریافت کرده باشید.
 • سابقه کیفری شما باید کاملا پاک باشد.
 • نباید دستور درمان روانپزشکی اجباری داشته باشید.
 • افراد بین ۱۶ تا ۶۴ سال باید در آزمون زبان نروژی و مطالعات اجتماعی قبول شوند.
 • اگر مجوز اقامت موقت شما به‌عنوان دانشجو یا برای کار در نروژ بوده است، نمی‌توانید آن زمان را جزء سه سال مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم حساب کنید.

مجوز اقامت دائم نروژ

شرایط گرفتن اقامت نروژ

نروژ مقصدی جذاب برای افرادی است که به‌دنبال فرصت‌های بهتر و کیفیت زندگی بالاتر هستند. اما معیارهای واجد شرایط بودن برای افراد مشتاق به زندگی در این کشور چیست؟ در ادامه، به تشریح شرایط گرفتن اقامت نروژ خواهیم پرداخت.

شرایط گرفتن اقامت نروژ

۱. دلیل معتبر

اولین و حیاتی‌ترین معیار برای اخذ مجوز اقامت کشور نروژ، داشتن دلیل معتبر برای اقامت در این کشور است. این دلیل می‌تواند شغلی، تحصیلی، پیوستن به خانواده یا درخواست پناهندگی باشد. (در این حد اشاره کردن به پناهندگی ایرادی نداره؟)

۲. توان مالی

ثبات مالی یکی دیگر از عوامل مهم ارزیابی متقاضیان اقامت در نروژ است. افراد متقاضی مجوز اقامت باید توانایی پرداخت تمام مخارج خود را در طول اقامت داشته باشند. این توان مالی با ارائه شواهدی مبنی بر بودجه کافی، صورت‌حساب بانکی یا نامه حمایت توسط اعضای خانواده، ارزیابی می‌شود.

۳. زبان

مهارت زبان نیز در هنگام تعیین واجد شرایط بودن برای مجوز اقامت نروژ یک مورد مهم است. با توجه به دلیل مهاجرت، امکان دارد از فرد خواسته شود سطح مشخصی از مهارت در زبان نروژی را نشان دهد. این شرط به‌ویژه برای اهداف شغلی و تحصیلی اجرا می‌شود، زیرا ارتباط مؤثر با افراد در جامعه نروژ را تضمین می‌کند.

۴. سلامت

سلامت یکی دیگر از جنبه‌هایی است که در طول فرآیند درخواست مجوز اقامت ارزیابی می‌شود. متقاضیان باید تحت معاینه پزشکی قرار گیرند تا ثابت شود از سلامت برخوردارند و خطری برای سلامت عمومی در نروژ ایجاد نمی‌کنند. این معاینه ممکن است شامل آزمایش بیماری‌های عفونی و واگیردار باشد.

۵. نداشتن سابقه کیفری

درخواست برای صدور مجوز اقامت نروژ فقط با داشتن سابقه کیفری پاک امکان دارد. مقامات مهاجرت نروژ سوابق متقاضی را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند در هیچ فعالیت مجرمانه‌ای شرکت نداشته یا تهدیدی برای امنیت ملی نروژ محسوب نمی‌شود. هرگونه محکومیت کیفری یا اتهامات جاری به فرد ممکن است رد درخواست اقامت را در پی داشته باشد.

۶. درخواست از کشور مبدأ

یکی از نکات مهمی که متقاضیان اقامت باید مد نظر داشته باشند، این است که باید درخواستشان را از کشور خود یا کشوری ارائه دهند که اقامت قانونی آنجا را دارند. پس هنگام اقامت در نروژ به‌عنوان توریست یا در دوره بدون ویزا، امکان درخواست برای مجوز اقامت وجود ندارد.

۷. سایر الزامات

رعایت الزامات خاص و تعیین‌شده توسط اداره مهاجرت نروژ (UDI) برای تکمیل فرآیند درخواست اقامت نروژ بسیار اهمیت دارد. این الزامات شامل ارائه کپی از گذرنامه، مدارک تحصیلی، قراردادهای کاری و سایر مدارک لازم در صورت درخواست خواهد بود.

متقاضیان باید الزامات و شرایط فوق را به‌طور کامل اجرا کنند. همچنین باید توجه داشته باشند که این الزامات، کلی هستند و هر فرد ممکن است در سفارت نروژ با شرایط متفاوتی روبه‌رو شود. پس باید برای هر سناریویی آمده باشند و با دست پر به سفارت نروژ وارد شوند. مشورت و همراهی یک کارشناس خبره در زمینه مهاجرت به نروژ می‌تواند بسیار مفید باشد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت نروژ

اخذ مجوز اقامت در نروژ به مدارک کامل و مستدلی نیاز دارد. مدارکی مانند گذرنامه معتبر، مدارک محل اقامت، توان مالی، بیمه درمانی جامع، گواهی قبولی در مؤسسه آموزشی یا قرارداد کاری و فرم درخواست تکمیل‌شده لازم هستند.

توجه داشته باشید که باید هم اصل و هم کپی هر مدرک را ارسال کنید. همچنین مدارک ارسالی شما باید به زبان انگلیسی یا نروژی باشند. برخی از اسناد مانند دیپلم یا گواهی ازدواج باید از طریق مهر آپوستیل قانونی شوند.

در نهایت برای هر مدرکی که قادر به ارسال آن نیستید، باید توضیح کتبی برای علت آن را ضمیمه کنید. اما در حالت ایده‌آل سعی کنید تمام مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. مدارک لازم برای گرفتن اقامت نروژ به شرح زیر هستند:

مدارک لازم برای گرفتن اقامت نروژ

۱. پاسپورت

برای شروع کار باید یک پاسپورت معتبر ارائه دهید. مدت اعتبار گذرنامه باید حداقل سه ماه بیشتر از مدت زمان مورد نظر اقامت در نروژ باشد. علاوه بر این، به‌همراه گذرنامه اصلی خود، کپی‌هایی از صفحات اطلاعات شخصی و تمام صفحات استفاده‌شده (آن‌هایی که مهر ورود یا ویزا روی آن‌ها وجود دارد) را پیوست کنید.

۲. فرم درخواست

متقاضیان باید فرم درخواست مجوز اقامت را تکمیل و ارسال کنند. این فرم را معمولا می‌توان از وب‌سایت اداره مهاجرت نروژ (UDI) یا از طریق نزدیک‌ترین سفارت و کنسولگری این کشور دریافت کرد. پس از تکمیل درخواست آنلاین، آن را چاپ و به درخواست خود پیوست کنید.

۳. عکس

باید دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت به‌همراه سایر مدارک به سفارت این کشور تحویل دهید. تصاویر باید در اندازه پاسپورت، جدید، دارای پس‌زمینه سفید و حالت صورت خنثی و کاملا رو به جلو باشند.

۴. مدرک اقامت

افرادی که برای مجوز اقامت نروژ درخواست می‌دهند، باید مدرک محل اقامت خود در نروژ را ارائه کنند. این مدرک می‌تواند در قالب یک قرارداد اجاره، خوابگاه یک دانشگاه یا کارفرما یا تأییدیه شخصی باشد که در طول اقامت میزبان متقاضی است.

۵. مدرک تمکن مالی

توان مالی نقش مهمی در روند درخواست مجوز اقامت دارد. به‌طور کلی، متقاضی باید مدارکی مبنی بر تمکن مالی کافی مانند صورت‌حساب بانکی، قراردادهای کاری یا نامه بورسیه تحصیلی را برای پوشش هزینه‌های زندگی خود ارائه کند.

۶. بیمه درمانی

متقاضیان باید مدرک بیمه درمانی جامعی ارائه دهند که در نروژ قابل قبول است. زیرا هر فرد مقیم نروژ باید در طول اقامت خود به خدمات بهداشتی و درمانی لازم دسترسی داشته باشد. بیمه درمانی باید الزامات خاص و تعیین‌شده توسط مقامات نروژی را برآورده کند.

هزینه اخذ اقامت نروژ

نروژ به‌ استاندارد بالای زندگی و سیستم رفاه اجتماعی قوی خود شناخته می‌شود. این بدان معنا است که هزینه‌های زندگی در نروژ می‌توانند بسیار بالا باشند. علاوه بر هزینه‌های زندگی، هزینه اخذ اقامت نروژ هم وجود دارد.

هزینه اخذ اقامت نروژ

۱. هزینه ویزا

هزینه ویزا باید هنگام ارائه درخواست مجوز پرداخت شود. این هزینه‌ها ممکن است تغییر کنند؛ بنابراین قبل از ارائه درخواست باید آخرین اطلاعات را در وب‌سایت اداره مهاجرت نروژ (UDI) بررسی کنید.

علاوه بر ملاحظات مالی، اخذ اقامت نروژ می‌تواند وقت‌گیر باشد و ممکن است شامل قرار ملاقات‌های حضوری شود. بنابراین برای جلوگیری از تأخیرهای غیرضروری و افزایش هزینه‌ها، فرآیند درخواست خود را در اسرع وقت و با مدارک کامل شروع کنید.

نوع مجوز اقامتهزینه
اقامت موقت برای کار۶۳۰۰ کرون نروژ (حدود ۵۹۱ دلار)
اقامت موقت برای تحصیل۴۹۰۰ کرون نروژ (حدود ۴۶۰ دلار)
اقامت موقت برای پیوستن به خانواده (بزرگسالان)۱۰ هزار و ۵۰۰ کرون نروژ (حدود ۹۸۵ دلار)
اقامت موقت برای پیوستن به خانواده (کودکان)رایگان
اقامت دائم (بزرگسالان)۴۷۰۰ کرون نروژ (حدود ۴۴۱ دلار)
اقامت دائم (کودکان)رایگان

۲. هزینه کارت اقامت

علاوه بر هزینه درخواست ویزا، هزینه‌ای برای صدور کارت اقامت نیز وجود دارد. این کارت به‌عنوان مدرک اقامت قانونی در نروژ عمل می‌کند و باید هر دو سال یک بار تمدید شود. دولت نروژ هزینه صدور کارت اقامت را از یک ژانویه ۲۰۲۲ طبق جدول زیر محاسبه می‌کند.

نوع کارتهزینه
کارت اقامت دائم برای بزرگسالان۶۵۰۰ کرون نروژ (حدود ۶۱۰ دلار)
پاسپورت و مدارک مسافرتی برای افراد بالای ۱۸ سال۲۴۰۰ کرون نروژ (حدود ۲۲۵ دلار)
پاسپورت و مدارک مسافرتی برای افراد زیر ۱۸ سال۱۲۰۰ کرون نروژ (حدود ۱۱۲ دلار)

اخذ مجوز اقامت در نروژ به‌غیر از هزینه‌های فوق، ممکن است به مخارج اضافی هم نیاز داشته باشد. به‌عنوان مثال، اگر شما به ارزیابی مدارک تحصیلی خود نیاز دارید، برای این خدمات هزینه‌ای جداگانه اخذ می‌شود. به‌طور کلی، هزینه صدور مدارک شما به پیچیدگی روند ارزیابی مورد نیاز آن بستگی دارد.

۳. هزینه زندگی

به‌طور کلی، هزینه زندگی در نروژ در مقایسه با بسیاری از کشورها بالاتر است. عواملی مانند مسکن، غذا، حمل‌ونقل، درمان و آموزش در هزینه‌های کلی زندگی نقش دارند. قیمت اجاره در شهرهایی مانند اسلو و برگن می‌تواند بسیار بالا باشد.

متوسط مخارج ماهانه یک نفر در نروژ بدون احتساب اجاره‌بها، ۱۱۹۰ دلار تخمین زده می‌شود. متوسط نرخ اجاره‌بهای یک آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهرهای نروژ به هزار دلار در ماه می‌رسد. البته درآمدها نیز در نروژ بالا هستند و متوسط حقوق ماهانه هر فرد حدود ۳۳۶۶ دلار است که همین اقامت نروژ را کاملا به‌صرفه خواهد کرد.

فرم مشاوره اخذ اقامت نروژ

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت نروژ چیست؟

به‌طور دقیق نمی‌توان راحت‌ترین راه گرفتن اقامت نروژ را مشخص کرد. زیرا هر متقاضی ویژگی‌ها و توانایی‌های منحصر‌به‌فردی دارد. پس راحت‌ترین راه، پس از مشورت با کارشناسان مهاجرت مشخص می‌شود.

آیا گرفتن اقامت نروژ با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

خیر، گرفتن اقامت نروژ با تولد فرزند امکان‌پذیر نیست. ضمنا تولد نوزاد در نروژ باعث اعطای شهروندی یا اقامت به او نمی‌شود و کودک فقط وقتی از والدین نروژی به دنیا بیاید می‌تواند اقامت این کشور را دریافت کند.

حداقل مبلغ مورد نیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت نروژ چقدر است؟

دولت نروژ حداقل مبلغ مورد نیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت این کشور را ۱۰۰ هزار یورو در نظر گرفته است. این مبلغ باید در یک کسب‌وکار واجد شرایط سرمایه‌گذاری شود.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت نروژ بگیرم؟

بازه زمانی اخذ اقامت موقت نروژ به عوامل مختلفی مانند ملیت متقاضی، هدف اقامت و کارایی فرآیند درخواست بستگی دارد. دریافت مجوز اقامت موقت به‌طور متوسط ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

آیا با داشتن اجازه اقامت نروژ می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، کار با اجازه اقامت نروژ امکان‌پذیر است. مجوز اقامت نروژ به خارجی‌ها اجازه می‌دهد به‌طور قانونی در این کشور زندگی و کار کنند. البته ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای نروژی دریافت کنید.

آیا اقامت موقت نروژ تمدید می‌شود؟

افراد در صورت تمایل به طولانی کردن اقامت خود در نروژ، این امکان را دارند که برای تمدید درخواست دهند. این کار را می‌توان با ارائه مدارک لازم و رعایت شرایط تمدید، از طریق اداره مهاجرت نروژ (UDI) انجام داد.

اقامت نروژ چند ساله است؟

مدت زمان اقامت نروژ به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما معمولا برای یک تا سه سال صادر می‌شود. کسانی هم که به‌دنبال اقامت دائم هستند، باید حداقل سه سال به‌طور مداوم در نروژ اقامت موقت داشته باشند.