کشور نروژ مقصدی عالی برای تحصیل، اشتغال، تأسیس یک شرکت و سایر کارهای تجاری است. برای رفتن به این کشور با اهداف مختلف به ویزای نروژ اختیاج دارید.

اگر می‌خواهید به این کشور بروید؛ اما دربارۀ شرایط ویزای نروژ و مدارک موردنیاز برای مهاجرت و نحوۀ تعیین هدف خود از این سفر اطلاعات کافی ندارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله سعی کرده‌ایم به تمام پرسش‌های شما برای اخذ ویزای اقامت نروژ پاسخ دهیم تا نگرانی‌تان را از این سفر کاهش دهیم.

شرایط ویزای نروژ

کشور نروژ در شبه‌جزیره اسکاندیناوی است و به‌همین‌دلیل برای ورود به نروژ نیاز به ویزای شینگن دارید. شرایط سختی برای گرفتن ویزای نروژ برای ایرانیان وجود دارد که باید این شرایط را قبل از برنامه‌ریزی برای سفر به نروژ این را بدانید:

 • دعوت‌نامه داشته باشید

برای اینکه بتوانید ویزای شینگن نروژ را بگیرید، باید دعوت‌نامه‌ای از طرف دوست، فردی آشنا یا خانواده‌تان ارائه دهید. باید در این دعوت‌نامه مدت اقامت شما در نروژ نوشته شده باشد؛ بنابراین اخذ ویزای نروژ با دعوت‌نامه برای ایرانیان امکان‌پذیر است.

 • تمکن مالی خود را اثبات کنید

تمکن مالی برای دریافت ویزای مهاجرت به نروژ باید به یورو گفته شود و حتماً مدیر شعبه بانک صادرکننده باید این نامه را امضا و مهر کند. میانگین مبلغ تمکن مالی حدود ۲۰۰میلیون تومان برای هر متقاضی است.

 •  نامه گردش حساب بانکی خود را ارائه دهید

در نامه گردش حساب باید تعداد تراکنش‌های سه ماه اخیر درج شده باشد.

در آخر به این نکته توجه کنید که بدون داشتن هرکدام از شرایط گفته‌شده، ممکن است درخواست شما برای اخذ ویزای کشور نروژ ریجکت شود.

شرایط ویزای نروژ

انواع ویزای نروژ

پیش از اینکه با چگونگی گرفتن ویزای نروژ و انواع ویزای نروژ آشنا شوید، باید مکانی را که می‌خواهید از آن به نروژ بروید مشخص کنید و همچنین هدف شما از این مهاجرت یا سفر در نوع ویزا اهمیت دارد. چهار نوع ویزای متفاوت برای سفر به نروژ صادر می‌شود:

 • ویزای نوع A: نام دیگر این نوع ویزا ویزای ترانزیت یا فرودگاهی است. اگر می‌خواهید از فرودگاه نروژ فقط برای تغییر مسیر و رفتن به کشور دیگری استفاده کنید، باید این ویزا را درخواست دهید
 • ویزای نوع B: افرادی که فقط می‌خواهند در طول سفر خود از حوزه شینگن عبور کنند، می‌توانند ویزای نوع B را داشته باشند
 • ویزای نوع C: اگر یک سفر کوتاه و توریستی را به مقصد نروژ برنامه‌ریزی کرده‌اید، باید ویزای نروژ توریستی داشته باشید؛ همچنین می‌توانید از ویزای نوع C برای سفر به کشورهای دیگر حوزه شینگن استفاده کنید
 • ویزای نوع D: ویزای نوع D از نوع ویزای بلندمدت است و برای افرادی صادر می‌شود که قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت کاری به نروژ دارند. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا چندین‌بار از کشور نروژ خارج و سپس بدون هیچ مشکلی به آن وارد شوید

ویزای کار نروژ

یکی از مثال‌هایی که می‌توان برای ویزای بلندمدت بیان کرد، ویزای کاری است. ویزای کاری شامل افرادی می‌شود که در جست‌وجوی شغل در نروژ هستند یا دعوت‌نامه‌ای از یک شرکت و کارفرمای معتبری در نروژ داشته باشند. با توجه به اینکه ایرانیان نمی‌توانند از طریق ویزای نوع اول اقدام کنند، باید رزومه‌ای قوی و تسلط بسیار خوبی بر زبان انگلیسی و نروژی داشته باشند تا شانس استخدام خود را بالا ببرند.

ویزای تحصیلی نروژ

اگر در دانشگاه‌های کشور نروژ قصد ادامه تحصیل دارید، باید برای گرفتن ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنید. تدریس در دانشگاه‌های معتبر و با سطح عملی بالا به زبان انگلیسی و نروژی است و می‌توانید برای تحصیل در مقاطع مختلف این دانشگاه‌ها اقدام کنید. دانشگاه‌های نروژ یکی از مناسب‌ترین هزینه‌ها را در بین دانشگاه‌های اروپا دارد؛ همچنین بعد از اتمام تحصیل در کشور نروژ می‌توانید از طریق کار، نوع ویزا و اقامت خود را تغییر دهید.

اخذ ویزای تحصیلی نروژ بدون مدرک زبان کمی سخت خواهد بود؛ زیرا باید حداقل به یکی از زبان‌های انگلیسی یا نروژی مسلط باشید و مدرک زبان معتبری را ارائه دهید تا بتوانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. در سال‌های اخیر برخی از دانشگاه‌های نروژ به برگزاری کلاس‌های زبان برای دانشجویان بین‌المللی اقدام کرده‌اند؛ اما هزینۀ این کلاس‌ها کمی بالا است.

ویزای خانوادگی نروژ

ویزای خانوادگی نروژ یکی دیگر از ویزاهای بلندمدت این کشور است که اعضای خانوادۀ نزدیک شهروندان نروژ می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند؛ بنابراین از طریق یکی از اعضای خانواده که در نروژ زندگی و کار می‌کند، می‌توانید ویزای خانوادگی بگیرید. اگر می‌خواهید با شهروندی نروژی ازدواج کنید، ویزای شما از نوع خانودگی نیست و باید ویزای ازدواج نروژ بگیرید.

ویزای فرودگاهی نروژ

ویزای فرودگاهی یا ترانزیتی نروژ برای شهروندان برخی از کشورها مانند ایران، عراق، پاکستان، نیجریه، اتیوپی، سومالی، بنگلادش، سریلانکا و افغانستان صادر می‌شود. اگر می‌خواهید در فرودگاه نروژ توقف کنید و پرواز خود را به کشور دیگری تغییر دهید، باید ویزای فرودگاهی نروژ را داشته باشید. فراموش نکنید که این ویزا فقط به شما اجازه می‌دهد تا در فرودگاه، منتظر پرواز بعدی خود بمانید و نمی‌توانید از فرودگاه خارج شوید.

انواع ویزای نروژ

منظور از ویزای شینگن نروژ چیست؟

ابتدا بهتر است با منطقه شینگن آشنا شوید. ۲۶ کشور اروپایی توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که در آن به شهروندان خود اجازه می‌دهند تا بدون داشتن گذرنامه در این حوزه شینگن سفر کنند. کشورهایی مانند نروژ، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند و سایر کشورهایی که عضو این منطقه هستند برای مسافران خود از کشورهای دیگر ویزای شینگن صادر می‌کنند؛ بنابراین شما برای سفر به نروژ نیاز به ویزای شینگن دارید تا در نروژ یا سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بتوانيد اقامت کوتاه‌مدت داشته باشید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای نروژ

برای دریافت ویزای کشور نروژ به مدارک مختلفی نیاز دارید که در ادامه با تعدادی از مدارک لازم برای ویزای نروژ آشنا خواهید شد:

 • ابتدا باید فرم درخواست ویزای نروژ را بادقت و صادقانه پر کنید
 • باید دو قطعه عکس از نوع فرمت گذرنامه را با فرم درخواست ویزای پیوست نروژ ارائه دهید
 • کپی و اصلی گذرنامه و ویزاهای قبلی را تحویل دهید. از حداقل اعتبار سه‌ماهه گذرنامه پس از زمان برگشت و داشتن دو صفحه خالی مطمئن شوید
 • حتماً یک نسخه از رزرو بلیت رفت‌وبرگشت پرواز به نروژ یا برنامه پرواز را داشته باشید
 • باید نامه‌ای شفاف، صادقانه و با جزئیات از هدف و علت سفر خود به نروژ بنویسید و آن را به سفارت تحویل دهید
 • باید شرایط اسکان خود را در نروژ توضیح دهيد و نامۀ رزرو هتل را ارائه دهید
 • حداقل مبلغ بیمه سفر برای نروژ حدود ۳۰هزار یورو است که باید تأییدیه آن را داشته باشید
 • وضعیت مدنی را باید اثبات کنید. در این مرحله باید کپی و اصل مدارک هویتی مانند گواهی و سند ازدواج، شناسنامه فرزندان، شناسنامه فوت همسر و شناسنامه همسر را ارائه دهید. درصورتی‌که مجرد هستید، ارائه شناسنامه و کارت ملی کافی است
 • تمام مدارک هویتی و اسناد ملکی شما باید ترجمه شوند؛ سپس اصل و کپی آن‌ها ارائه شود
 • باید هزینه‌ای را برای گرفتن ویزا پرداخت کنید؛ سپس رسید آن را تحویل دهید
 • فراموش نکنید که کاغذ تعیین وقت سفارت را همراه داشته باشید

اگر شرایط ویژه‌ای برای اخذ ویزای کشور نروژ دارید باید مدارک دیگری علاوه‌بر موارد بالا ارائه دهید:

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار نروژ برای ایرانیان:

 • نامۀ قرارداد برای استخدام شما ازسوی شرکتی معتبر در نروژ
 • نامۀ گردش حساب ۶ماهه اخیر
 • نامۀ عدم اعتراض و شکایت کارفرهای قبلی شما
 • فرم و گواهی پرداخت مالیات بر درآمد شما

مدارک مهم برای اخذ ویزای خوداشتغالی نروژ یا اخذ ویزای استارت آپ نروژ:

 • ارائه کپی و اصل پروانه کسب‌وکار
 • نامۀ گردش حساب ۶ماهه و تأییدیه بانک برای اخذ ویزای تجاری نروژ
 • نامه‌ای برای نشان دادن میزان مالیات بر درآمد شرکت

ویزای شینگن نروژ

مدارک لازم برای ویزای دانشگاهی و ویزای دانش‌آموزی نروژ:

 • نامۀ تأییدیه ازسوی دانشگاه یا مدرسه در نروژ
 • نامه‌ای برای اثبات و تأیید ثبت‌نام شما در دوره‌های مربوطه

برای اخذ ویزای ازدواج نروژ، ویزای بازنشستگی نروژ، ویزای توریستی نروژ برای دیدار خانواده، ویزای تحصیلی نروژ و سایر ویزاهای این کشور باید سندهای اضافه‌بر مدارک اصلی را ارائه دهید. اگر می‌خواهید بپرسید که بعد از جمع‌آوری مدارک گفته شده؛ چگونه ویزای نروژ بگیریم، بخش بعدی را با دقت بخوانید.

مراحل اخذ ویزای نروژ

در این بخش می‌خواهیم روش گرفتن ویزای نروژ را گام‌به‌گام توضیح دهیم. در گام نخست، برای دریافت ویزای شینگن نروژ باید هدف خود را از این سفر بدانید سپس نوع ویزای درخواستی را مشخص کنید؛ در گام دوم باید مدارک خواسته شده برای ویزا را جمع‌آوری کنید سپس فرم درخواست خود را در سایت سفارت پر کنید؛ در گام سوم باید زمان ملاقاتی برای ثبت فرم خود و اخذ ویزای شینگن تعیین کنید. فرم درخواست ویزا را بهتر است حداقل ۱۵ تا ۲۰ روز پیش از سفر ثبت کنید.

در این مرحله ایمیلی برای شما فرستاده می‌شود که مشخصات دقیق، اثر انگشت و هزینه پرداخت‌شدۀ شما را ثابت می‌کند. باید با این برگه و سایر مدارک خواسته‌شده برای مصاحبه در سفارت حاضر شوید؛ در آخر، سفارت مدارک و دلایل سفر شما را بررسی می‌کند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، ویزای شینگن نروژ برای شما صادر می‌شود. برای پیگیری ویزای نروژ یا دلایل رد شدن درخواست خود می‌توانید از طریق سفارت اقدام کنید.

هزینه ویزای نروژ

هزینۀ ویزای نروژ برای افراد بالغ حدود ۸۰ تا ۱۲۰یورو و برای کودکان ۶ تا ۱۲ساله نیز حدود ۳۵ تا ۴۰یورو است؛ بنابراین اگر سن کودک شما کمتر از ۶ سال است، نیاز نیست برای گرفتن ویزای او هزینه‌ای پرداخت کنید. اگر تمایل به استفاده از سرویس ویژه هستید، می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای بیشتر از شرایط VIP استفاده کنید.

افرادی که معاف به پرداخت هزینۀ ویزای کشور نروژ هستند:

 • افرادی که شهروند EU / EEA باشند
 • معلم‌ها و دانش‌آموزهایی که سفر آن‌ها به نروژ آموزشی است
 • محققان و دانشمندانی که قصد سفر علمی به نروژ دارند

اعتبار ویزای نروژ

به‌طور‌کلی، مدت‌زمان اعتبار ویزای شینگن نروژ ۹۰ روز است؛ اما می‌توانید در شرایط خاص و اضطراری به تمدید ویزا برای نروژ اقدام کنید. اگر در شرایط پیش‌بینی‌ناپذیر قرار گرفتید و اعتبار ویزای شما کمتر از ۹۰ روز بود، باید به مراکز پلیس و شرکت‌های مربوطه بروید و از امکان تمدید ویزا و قانونی بودن اقامتتان در این کشور مطمئن شوید.

تمدید ویزای نروژ

همان‌طور که در بخش قبل نیز گفته شد، نمی‌توانید پس از پایان یافتن مدت‌زمان اعتبار ویزای شینگن در کشور نروژ بمانید؛ البته شرایط ویژه‌ای برای تمدید ویزا و اقامت بیشتر از سه ماه در این منطقه نیز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. اگر شما کمتر از سه ماه در منطقه شینگن اقامت کرده‌اید و یکی از اعضای نزدیک خانواده‌تان دچار بیماری شدید شده باشد یا تاریخ ملاقات کاری شما تغییر کند یا پرواز شما لغو شود یا از زمان تحصیل شما باقی مانده باشد یا در شرایط استثنائی دیگر، می‌توانید به تمدید ویزا اقدام کنید.

برای تمدید ویزا باید تمام مدارک شناسایی و اقامتی خود را ارائه دهید و هزینۀ بررسی درخواست پرونده را پرداخت کنید؛ بنابراین برای درخواست تمدید باید مراحل ضروری و مهمی را سپری کنید که برای درخواست و صدور ویزا انجام داده‌اید.تمدید ویزای نروژ

جواب ویزای نروژ چقدر طول می‌کشد؟

پس از حضور شما در سفارت نروژ حدود ۱۵ تا ۲۱ روز کاری طول می‌کشد تا جواب درخواست ویزای شینگن نروژ صادر شود. اگر شرایط بررسی و صدور ویزا سخت باشد، ممکن است این زمان تا ۶۰ روز نیز طول بکشد. بهتر است ۶ماه قبل از سفر به کشور نروژ برای گرفتن ویزا اقدام کنید. در زمان دریافت جواب ویزا حتماً مدارک شناسایی خود و رسید سفارت را داشته باشید. در آخر باید به این نکته اشاره کرد که هیچ‌کس نمی‌تواند قول ویزای نروژ تضمینی را به شما بدهد و فقط می‌توان با رعایت نکته‌های مهم، مسیر گرفتن ویزا را برای شما آسان‌تر کرد.

فرم مشاوره ویزای نروژ

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه ویزای نروژ چقدر است؟

با توجه به اینکه نوع ویزای شما کدام است، هزینۀ آن نیز متفاوت خواهد بود. به‌صورت‌کلی، هزینۀ درخواست ویزا برای افراد بالغ حدود ۸۰ تا ۱۲۰یورو و برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال حدود ۳۵ تا ۴۰یورو است. همچنین برای کودکان زیر ۶سال به پرداخت هزینه نیازی نیست.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای نروژ چیست؟

با توجه به اینکه شما برای اخذ چه نوع ویزای شینگن اقدام کرده‌اید، مدارک موردنیاز آن نیز تغییر می‌کند. به‌صورت‌کلی برای اخذ ویزا به این موارد نیاز دارید:

 • عکس گذرنامه‌ای
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه‌ای با حداقل سه ماه اعتبار
 • بیمه‌ سفر
 • نامۀ تمکن مالی و گردش حساب
 • اثبات رزرو هتل و بلیت هواپیما
 • مدارک تحصیلی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا

ویزای نروژ چقدر اعتبار دارد؟

شما می‌توانید در شرایط استثنائی و ضروری برای تمدید ویزای کوتاه‌مدت خود اقدام کنید.

آیا رفتن به نروژ ویزا می‌خواهد؟

بله. شهروندان کشور ایران و شهروندان سایر کشورهایی که عضو اتحادیۀ اروپا نیستند برای مهاجرت و سفر به کشور نروژ نیاز به دریافت ویزا دارند.

با ویزای نروژ چند بار می‌توانم به این کشور وارد شوم؟

با توجه به نوع ویزای شینگن نروژ شرایط ورودوخروج به این کشور مشخص می‌شود. با داشتن ویزای بلندمدت می‌توانید چندبار به نروژ وارد شوید؛ اما اگر ویزای شما از نوع تک‌ورود و دو ورود باشد، اجازۀ ورودوخروج شما محدود می‌شود و با ویزای نوع A و B‌ نیز در نروژ اجازۀ اقامت ندارید.

آیا در لحظه ورود به نروژ می‌توانم ویزای نروژ بگیرم؟

خیر. شما باید حداقل ۶ ماه پیش از سفر و مهاجرت به کشور نروژ برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید.