اسپانیا هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است و بیش از هر کشور اروپایی دیگر، گردشگران را به‌سوی خود جذب می‌کند. با دریافت اقامت کشور اسپانیا امکان زندگی، تحصیل و کار در این کشور امکان‌پذیر خواهد شد.

اسپانیا گزینه‌های متعددی پیش روی کسانی می‌گذارد که قصد دارند برای زندگی، کار و تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. این کشور فرهنگی جذاب، آب‌وهوایی عالی و سبک زندگی آرامی دارد. از روش‌های مختلفی می‌توان برای دریافت اقامت اسپانیا اقدام کرد. از جمله این روش‌ها می‌توان به مهاجرت از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، تمکن مالی، ازدواج و الحاق خانواده اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به‌صورت کامل با انواع روش‌های اخذ مجوز اقامت اسپانیا آشنا شویم. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مجوز اقامت در اسپانیا چیست؟

تمام کسانی که مقیم اسپانیا نیستند، برای کار، زندگی و سرمایه‌گذاری در این کشور به مجوز اقامت نیاز دارند. سه نوع مجوز اقامت در اسپانیا وجود دارد؛ مجوز اقامت کوتاه‌مدت، مجوز اقامت موقت و مجوز اقامت دائم. در ادامه به توضیح هرکدام از این موارد می‌پردازیم.

مجوز اقامت اسپانیا

اقامت کوتاه‌ مدت در اسپانیا

یکی از انواع اقامت در اسپانیا اقامت کوتاه‌مدت است. با دریافت ویزای کوتاه‌مدت یا ویزای شنگن، شهروندان غیر اتحادیه اروپا می‌توانند تا ۹۰ روز در این کشور اقامت کوتاه‌مدت داشته باشند. به خاطر داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق مجوزها را نمی‌توان تحت ویزای توریستی دریافت کرد. این بدان معنا است که به‌عنوان یک قاعده کلی، شما نمی‌توانید با ویزای کوتاه‌مدت به اسپانیا بیایید و پس از آن برای مجوز اقامت درخواست دهید.

اقامت موقت اسپانیا

اگر قصد دارید برای مدت طولانی در اسپانیا زندگی کنید، باید برای مجوز اقامت موقت اسپانیا درخواست خود را ارائه کنید. اقامت موقت شامل انواع مختلف مجوزهای اقامتی است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. با این مجوز شما امکان زندگی و کار قانونی در این کشور را به مدت یک یا دو سال خواهید داشت. پس از اتمام این دوره چنانچه هنوز واجد شرایط باشید، می‌توانید اجازه اقامت موقت خود را برای یک یا دو سال دیگر تمدید کنید.

اقامت دائم اسپانیا

یکی از شرایط گرفتن اقامت دائم اسپانیا این است که شهروند غیر اتحادیه اروپا باشید و به‌مدت پنج سال به‌طور مداوم و قانونی در اسپانیا زندگی کرده باشید. در این صورت این امکان را خواهید داشت که مجوز اقامت نامحدود دریافت کنید. این کارت اقامت، پنج سال اعتبار دارد و قابل‌تمدید است. با گرفتن اقامت دائم اسپانیا می‌توانید در این کشور کار و زندگی کنید. کار شما یا می‌تواند به‌صورت خوداشتغالی باشد یا به‌عنوان کارمند (cuenta ajena و cuenta propia)، با حقوقی مشابه هر شهروند اسپانیایی دیگر فعالیت اقتصادی داشته باشید. کارت اقامت دائم اسپانیا فقط مختص شهروندان غیر اتحادیه اروپا است.

دارندگان مجوز اقامت دائم اجازه دارند تا ۶ ماه بدون هیچ‌گونه مشکل قانونی در خارج از اسپانیا باشند. این دوره زمانی را می‌توان تا یک سال کامل در چارچوب اعتبار پنج‌ساله اقامت دائم، تمدید کرد. در واقع با داشتن اقامت دائم اسپانیا که پنج سال اعتبار دارد، شما نمی‌توانید بیش از یک سال بیرون از مرزهای اسپانیا بمانید.

اقامت اسپانیا به صورت دائم

اقامت اسپانیا برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا

افرادی که از منطقه اقتصادی اروپا برای دریافت اقامت اسپانیا اقدام می‌کنند، باید نسبت به افرادی که از کشورهای غیراروپایی درخواست می‌دهند، روش متفاوتی را دنبال کنند. کشورهای حوزه اقتصادی اروپا شامل کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سه کشور ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ می‌شوند.

شهروندان اروپایی باید برای دریافت «گواهی ثبت‌نام اتحادیه اروپا» درخواست بدهند. به این ترتیب، یک مجوز اقامت دائمی دریافت خواهند کرد که منقضی نمی‌شود.

شرایط لازم برای درخواست اقامت از اتحادیه اروپا

شرایط اقامت در اسپانیا به‌عنوان یک مقیم اتحادیه اروپا به این ترتیب است که فرد باید ثابت کند ۶ هزار یورو در حساب بانکی خود دارد. او همچنین باید بیمه درمانی داشته باشد. برخورداری از پیشنهاد شغلی در اسپانیا، فرآیند دریافت این مجوز را تقویت می‌کند.

مجوز اقامت دائم به شهروندان عضو اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد در قلمرو اسپانیا زندگی و کار کنند. دریافت این مجوز تنها ۲۴ ساعت زمان می‌برد.

روش‌ های گرفتن اقامت اسپانیا

اما چگونه می‌توانیم اقامت اسپانیا بگیریم؟ در این بخش به سراغ راه‌های اقامت در اسپانیا می‌رویم. روش‌های گوناگونی برای رسیدن به این هدف وجود دارد؛ این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • اقامت از طریق تحصیل
 • اقامت از طریق کار
 • اقامت از طریق سرمایه‌‌گذاری
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق الحاق خانواده
 • اقامت از طریق تمکن مالی

قوانین اقامت در اسپانیا برای هرکدام از این روش‌ها متفاوت هستند. در ادامه به صورت جزئی‌تر با شرایط اخذ اقامت اسپانیا آشنا خواهیم شد.

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین راه‌های گرفتن اقامت اسپانیا، دریافت ویزای تحصیلی است. این نوع اقامت به کسانی اختصاص دارد که علاقه‌مند به تحصیل یا انجام تحقیقات در کشور اسپانیا هستند. این افراد می‌توانند برای ویزای دانشجوییِ دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و سایر دوره‌های کوتاه‌مدت (به شرطی که در مؤسسات معتبر برگزار شوند) درخواست دهند.

برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تحصیل دو گزینه وجود دارد:

 • می‌توان درخواست را در کشور خود و در کنسولگری اسپانیا ارائه داد (نخست، ویزا را دریافت و سپس به اسپانیا سفر کرد).
 • می‌توان با دریافت ویزای توریستی به اسپانیا سفر کرد و در طی ۶۰ روز برای دریافت اقامت تحصیلی اقدام کرد.

در طول فرآیند درخواست، شما باید سوابق کیفری خود، یک صورت‌حساب بانکی با دست‌کم مبلغ ۱۰ هزار یورو و مدرکی مبنی بر ثبت‌نام در دوره آموزشی که حداقل ۲۰ ساعت در هفته برگزار شود، ارائه دهید. پس از ارسال تمام مدارک، اجازه اقامت دانشجویی خود را دریافت خواهید کرد.

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

اقامت اسپانیا از طریق کار

روش گرفتن اقامت اسپانیا از طریق کار حالت‌های مختلفی دارد. به این منظور نخست باید هدف خود را مشخص کنید. اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در اسپانیا را دارید، دو گزینه پیش روی شما است:

در صورتی که ایده کسب‌وکار شما نوآورانه و از نظر فناوری سطح بالا باشد، می‌توانید برای ویزای کارآفرینی اقدام کنید. در نظر داشته باشید که برای دریافت مجوز تحت این ویزا به تأییدیه قبلی از وزارت اقتصاد نیاز دارید و آن‌ها در مورد پروژه‌های انتخاب‌شده، سخت‌گیر و گزینشی عمل می‌کنند. به همین دلیل است که باید طرحی دقیق برای کسب‌وکار خود ارائه دهید.

اگر پروژه شما چندان نوآورانه نیست، می‌توانید برای یک مجوز کار خوداشتغالی معمولی، این بار در کشور مبدأ (در سفارت اسپانیا) درخواست دهید. اگرچه در این گزینه ارائه یک طرح تجاری نیز الزامی خواهد بود، اما مؤسسه‌ای که مسئول تأیید آن است، به‌اندازه مورد قبلی سخت‌گیر نیست.

دریافت ویزای کار به‌عنوان کارمند یا کارگر

طریقه گرفتن اقامت اسپانیا برای کسانی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار ندارند، به این صورت است که باید بتوانند در یک شرکت اسپانیایی شغلی پیدا کنند و به‌عنوان کارمند (por cuenta ajena) مجوز کار بگیرند. دو روش برای این کار وجود دارد:

 1. از طریق پیشنهاد شغل ویژه: یکی از راه‌های اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار این است که پیشنهاد شغلی برای یک موقعیت ویژه داشته باشید. در این صورت می‌توانید ویزای کارگری/کارمندی با شرایط عالی دریافت کنید. داشتن یک پیشنهاد شغلی ویژه به‌عنوان یک کارگر/کارمند ماهر به‌معنی قرارگیری در موقعیتی مدیریتی یا مشابه آن است که حقوق آن بالاتر از ۴۰ هزار یورو در سال باشد. در این صورت می‌توانید مراحل درخواست را در حالی که در اسپانیا هستید، شروع کنید.
 2. پیشنهاد شغل معمولی: کسانی که پیشنهاد شغلی معمولی دریافت می‌کنند، باید در کشور خود برای مجوز کار معمولی درخواست دهند. اما در اینجا یک هشدار مهم باید در نظر گرفته شود: انجام و تکمیل این گزینه واقعاً دشوار است؛ زیرا موقعیت شغلی خاصی که برای آن درخواست می‌کنید، باید در فهرست کمبودهایی باشد که با وضعیت ملی بیکاری در کشور اسپانیا متناسب است. بنابراین همه مشاغل معتبر نخواهند بود.

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌‌گذاری

اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری با دریافت ویزای طلایی امکان‌پذیر خواهد بود. ویزای طلایی یکی از پرتقاضاترین کارت‌های اقامت موجود در اسپانیا است. به این روش گرفتن اقامت، دریافت اقامت اسپانیا با خرید ملک نیز گفته می‌شود. در اینجا منظور ویزای اقامت دائم است که برای افرادی که در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند، صادر می‌شود.

در این قانون آن دسته از شهروندان غیر اتحادیه اروپا که حداقل ۵۰۰ هزار یورو در املاک اسپانیا سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند مجوز اقامت دریافت کنند.

راه‌‌های دیگری هم برای دریافت این نوع مجوز وجود دارد. کسی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارد، می‌تواند با داشتن یک میلیون یورو از سهام یک شرکت اسپانیایی، ویزای خود را دریافت کند.

 • متقاضی باید ثابت کند که توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه اقامت در اسپانیا برای خود و خانواده‌اش را دارد؛ یعنی داشتن حداقل ۳۰ هزار یورو به‌عنوان سرمایه‌گذار.
 • اگر شخص می‌خواهد اقوام خود را نیز در برنامه قرار دهد، ۱۰ هزار یورو اضافی برای هر عضو خانواده نیاز است.
 • این مبالغ مختلف را می‌توان از طریق صورت‌حساب بانکی از هر کشوری نشان داد.
 • هر متقاضی باید بیمه درمانی با پوشش کامل در اسپانیا را نیز خریداری کرده باشد. متقاضیانی که بیش از ۱۸ سال سن دارند، نباید هیچ‌گونه سابقه کیفری داشته باشند.

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

نحوه گرفتن اقامت اسپانیا از طریق ازدواج به این صورت است که فرد متقاضی برای دریافت اقامت باید با یک تبعه اسپانیایی (یا با یک شهروند اتحادیه اروپا) ازدواج کند. اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج دو حالت دارد:

 • اگر همسر شما اهل اروپا باشد، می‌توانید اقامت اسپانیا را دریافت کنید.
 • اگر همسر شما از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باشد، اما یک سال با مجوز اقامت در اسپانیا زندگی کرده باشد نیز می‌توانید اقامت اسپانیا را دریافت کنید.

اقامت اسپانیا برای الحاق خانواده

شرایط گرفتن اقامت در اسپانیا برای الحاق خانواده به این ترتیب است که فرد غیراروپایی با داشتن مجوز اقامت در اسپانیا می‌تواند بستگان خود را به این کشور بیاورد.

در نظر داشته باشید که فقط آن دسته از خارجی‌هایی که در اسپانیا مجوز اقامت اولیه خود را تمدید کرده‌اند، واجد شرایط شروع این فرآیند هستند. یعنی اگر کمتر از یک سال است که به‌طور قانونی در اسپانیا بوده‌اید، نمی‌توانید برای مجوز اقامت الحاق خانواده درخواست دهید. شما باید مجوز اقامت تمدیدشده داشته باشید.

به‌عنوان یک قاعده کلی باید ثابت کنید خویشاوندی که می‌خواهید به اسپانیا بیاورید، از نظر اقتصادی به شما وابسته است.

شما فقط می‌توانید برای همسر یا شریک زندگی، والدین، والدین همسر، فرزندان خود، فرزندان همسر یا شریک زندگی خود، اقامت الحاق خانواده درخواست کنید.

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی مناسب کسانی است که برای زندگی و اقامت در اسپانیا، قصد انجام هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی یا شغلی را ندارند.

این ویزا به شما این امکان را می‌دهد که برای مدت یک سال در اسپانیا زندگی کنید. این نوع مجوز اقامت، تنها در صورتی قابل‌تمدید است که حداقل به مدت ۱۸۳ روز در اسپانیا زندگی کرده باشید. هنگامی که این زمان را در این کشور سپری کردید، واجد شرایط درخواست برای تمدید خواهید بود. چنانچه این شرایط رعایت شوند، می‌توانید برای دو سال دیگر مجوز اقامت خود را تمدید کنید.

یکی از شرایط اقامت گرفتن در اسپانیا از طریق تمکن مالی این است که برای درخواست این ویزا، باید اقدامات آن را در کنسولگری دیپلماتیک اسپانیا در کشور مبدأ خود انجام دهید. این بدان معنا است که شما نمی‌توانید در داخل اسپانیا برای این ویزا اقدام کنید.

پس از دریافت ویزا و نقش بستن مهر روی پاسپورت، یک ماه فرصت خواهید داشت تا برای دریافت کارت اقامت خود وارد اسپانیا شوید.

 • نکته اول: برای دریافت این ویزا باید ثابت کنید بیش از ۲۶ هزار یورو در حساب بانکی خود دارید.
 • نکته دوم: باید قرارداد بیمه درمانی خصوصی داشته باشید. مهم است این قرارداد با یک شرکت اسپانیایی بسته شود که پوشش کاملی را در کل کشور ارائه می‌دهد.

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

شرایط گرفتن اقامت اسپانیا

همان‌طور که ذکر شد، برای دریافت اقامت اسپانیا راه‌های مختلفی از جمله تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تمکن مالی و الحاق خانواده پیش روی شما است. شرايط اقامت در اسپانیا به این صورت است که به‌طور کلی اگر ۱۸۳ روز در سال در اسپانیا زندگی کنید (مهم نیست که روزهای متوالی باشد)، به‌عنوان مقیم این کشور طبقه‌بندی می‌شوید. وقتی به‌عنوان مقیم شناخته شوید، موظف به پرداخت مالیات اسپانیایی خواهید بود.

پس از پنج سال اقامت موقت بدون وقفه در اسپانیا، می‌توانید برای اقامت طولانی‌مدت یا دائم درخواست دهید. همچنین در صورتی که کارت آبی از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته باشید و در همان مدت در جای دیگری در اتحادیه اروپا زندگی کرده باشید، حق اقامت دائم در اسپانیا را نیز خواهید داشت. مجوز اقامت طولانی‌مدت به شما اجازه می‌دهد تا به‌طور نامحدود در اسپانیا بمانید. با دریافت اقامت دائم از حقوق یکسان با شهروندان اسپانیایی برخوردار خواهید بود؛ البته به غیر از داشتن حق رأی.

اگر می‌خواهید تمام حقوق شهروندی اسپانیا را داشته باشید، می‌توانید پس از ۱۰ سال اقامت برای دریافت تابعیت اسپانیایی درخواست دهید. البته، می‌توانید از طریق ازدواج نیز تابعیت اسپانیایی کسب کنید.

مدارک لازم برای اقامت اسپانیا

همه مسافران غیر اتحادیه اروپا باید مدارک زیر را هنگام ورود به اسپانیا به پلیس مرزی ارائه دهند:

 • گذرنامه یا سند مسافرتی (که در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد و حداقل سه ماه پس از تاریخ برنامه‌ریزی‌شده شما برای خروج از منطقه شنگن اعتبار داشته باشد.)
 • ویزا.
 • مدرک اقامت (سندی که مکان اقامت شما در اسپانیا را نشان خواهد داد؛ مانند مدارک رزرو هتل.)
 • بلیط رفت و برگشت در صورت اقامت کوتاه (اگر قصد ندارید پس از پایان اقامت خود در اسپانیا به کشور خود بازگردید، باید گواهی سفر به مقصد دیگر داشته باشید.)
 • اسناد هدف از ورود (که می‌تواند شامل قراردادهای کاری، برنامه‌های سفر یا نامه پذیرش دانشگاه نیز باشد.)
 • در طی ۳۰ روز پس از ورود به اسپانیا، همه کسانی که قرار است بیش از سه ماه در کشور اقامت داشته باشند، باید برای کارت شناسایی (tarjeta de identidad de extranjero یا TIE) درخواست دهند.

مدارکی که نیاز دارید شامل این موارد می‌شود:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورت رنگی
 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • اثبات پرداخت هزینه کارت
 • مدارک ثبت‌نام تأمین اجتماعی
 • کارت TIE (که به‌اندازه مدت زمان ویزای اسپانیا و مجوز اقامت شما اعتبار خواهد داشت.)

مراحل اخذ اقامت اسپانیا

برای اخذ اقامت اسپانیا در وهله نخست باید مسیر دریافت ویزای خود را مشخص کنید. یعنی در گام اول باید بدانید از کدام‌ یک از روش‌های سرمایه‌گذاری، کاری، تحصیلی، ازدواج، تمکن مالی و الحاق خانواده قصد دارید به اسپانیا مهاجرت کنید. پس از مشخص کردن مسیر و دریافت ویزا، طبق توضیحاتی که پیش‌تر داده شد، می‌توانید برای اخذ اقامت در اسپانیا اقدام کنید.

مراحل اخذ اقامت اسپانیا

هزینه گرفتن اقامت اسپانیا

طبق قوانین دولتی، هزینه گرفتن اقامت اسپانیا به ترتیب زیر است:

 • مجوز اقامت موقت اولیه: ۱۰٫۹۴ یورو
 • تمدید مجوز اقامت موقت: ۱۶٫۴۰ یورو
 • تغییر مجوز اقامت برای شرایط استثنایی به مجوز اقامت موقت: ۱۶.۴۰ یورو 
 • اقامت مستقل اعضای خانواده: ۱۶٫۴۰ یورو
 • مجوز اقامت موقت برای شرایط استثنایی: ۳۸٫۲۸ یورو
 • اقامت طولانی‌مدت (اقامت دائم): ۲۱٫۸۷ یورو
 • اقامت طولانی‌مدت اتحادیه اروپا: ۲۱٫۸۷ یورو
 • مجوز اقامت و کار به‌دلیل شرایط استثنایی: ۱۰٫۹۴ یورو
 • هزینه تمدید مجوز اقامت
 • تمدید اقامت کوتاه‌مدت: ۱۷٫۴۹ یورو
 • تمدید اقامت کوتاه‌مدت با ویزا: ۳۲٫۱۷ یورو
 • تمدید مجوز اقامت برای اهداف تحصیلی، انتقال دانشجو، کارآموزی غیر کاری یا خدمات داوطلبانه (دارنده اصلی و اعضای خانواده او): ۱۷٫۴۹ یورو

تمدید مجوز اقامت در اسپانیا

برای تمدید مجوز اقامت در اسپانیا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سابقه کیفری در اسپانیا نداشته باشید؛ به این معنی که هیچ جرمی از شما در پلیس یا سیستم قضایی اسپانیا ثبت نشده باشد. اگر سوابق کیفری ثبت‌شده دارید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال درخواست، آن را لغو کنید.
 • شهروند اتحادیه اروپا، سوئیس یا منطقه اقتصادی اروپا نباشید.
 • شما نباید از ورود به کشور منع شده باشید.
 • پاسپورت معتبر و به‌روز داشته باشید. اگر پاسپورت شما منقضی شده، قبل از شروع تمدید کارت اقامت، پاسپورت خود را تمدید کنید.
 • مجوز اقامتی که قصد تمدید آن را دارید در اختیار داشته باشید و ظرف ۶۰ یا ۹۰ روز پس از انقضای آن اقدام کنید.
 • بیمه درمانی اسپانیا داشته باشید.
 • اگر فرزندان تحت تکفل دارید، آن‌ها باید تا زمانی که در اسپانیا هستند در مدرسه باشند.
 • فرم درخواست رسمی را بر اساس محل سکونت تکمیل کنید.
 • هزینه‌های مربوطه را بپردازید که میزان آن‌ها با توجه به مجوز شما متفاوت خواهند بود.
 • از سفرهای طولانی به خارج از اسپانیا خودداری کنید، زیرا با این کار امکان تمدید از شما گرفته می‌شود.

تمدید مجوز اقامت اسپانیا

تمدید اقامت تحصیلی

تمدید اقامت اسپانیا برای تحصیل، تمدید مجوز اولیه است که به دارنده این مجوز اجازه می‌دهد فعالیت آموزشی، مدرک دانشگاهی، تبادل مطالعات، پروژه‌های تحقیقاتی یا ارائه خدمات داوطلبانه خود را در این کشور ادامه دهد.

این کار می‌تواند شخصاً یا از طریق نماینده قانونی انجام شود.

درخواست تمدید اقامت برای تحصیل از هر اداره مهاجرت در استانی که دانشجو قصد ادامه تحصیل را دارد، قابل ارسال است.

درخواست باید ظرف ۶۰ روز تقویمی قبل از تاریخ انقضای مجوز اولیه یا ظرف ۹۰ روز تقویمی پس از آن ارسال شود.

تصمیم در طی سه ماه پس از تاریخ ارائه درخواست ابلاغ خواهد شد. پس از انقضای این مدت، پاسخی دریافت نکردن به این معنی است که درخواست پذیرفته نشده است.

اگر نتیجه مطلوب باشد، دانشجو ۳۰ روز فرصت دارد تا برای رسیدگی و تمدید کارت شناسایی خارجی (TIE) یک قرار ملاقات جدید در اداره مهاجرت درخواست کند.

تمدید اقامت کار

نکات مهم برای تمدید مجوز کار به‌عنوان کارگر یا کارمند:

 • شما باید یک شغل و پیشنهاد معتبر برای مدت زمان تمدید داشته باشید.
 • مزایای بیکاری یا رفاهی نیز معتبر هستند.
 • تمدید به مدت دو سال انجام خواهد گرفت.

تمدید ویزای الحاق خانواده

برای تمدید مجوز اقامت اسپانیا برای الحاق خانواده، شرایط مشابهِ درخواست اولیه هستند. نکات مهم برای تمدید ویزای الحاق خانواده عبارت‌اند از اینکه:

 • متقاضی باید از نظر مسکن، شرایط مناسبی داشته باشد. یعنی امکانات برای همه اعضای خانواده باید مناسب و آبرومندانه باشد. اگر متقاضی آدرس خود را تغییر داد، باید دوباره از مراجع ذی‌صلاح درخواست گواهی سکونت ارائه دهد.
 • متقاضی باید دارای امکانات اقتصادی کافی باشد. برای اثبات این موضوع، در زمان تمدید، یک کپی از قرارداد کار یا آخرین اظهارنامه مالیات بر درآمد شخص، موردنیاز است. اگر متقاضی خوداشتغال است، باید آخرین اظهارنامه مالیات بر درآمد شخصی و مدرک فعالیت حرفه‌ای خود را ارائه دهد. در صورتی که متقاضی هیچ فعالیت اقتصادی‌ای انجام نمی‌دهد، گواهی بانکی با مبلغ تعیین‌شده باید ارسال شود.

اقامت اسپانیا و تمدید ویزای الحاق خانواده

تمدید اقامت تمکن مالی

همان‌طور که می‌دانید، برای دریافت این نوع اقامت، داشتن یک مبلغ اقتصادی معین در حساب بانکی خود ضروری است.

اگر برای درخواست اولیه باید با داشتن ۲۶ هزار یورو در حساب بانکی، تمکن مالی خود را ثابت می‌کردید، در زمان تمدید، این مبلغ افزایش خواهد یافت. دلیلش این است که برخلاف مجوز اولیه که یک‌ ساله است، مدت زمان تمدید، دو ساله خواهد بود. به همین دلیل، مبلغ موردنیاز دو برابر (۵۲ هزار یورو) تعیین شده است.

نکته مهم دیگر این است که باید بیمه درمانی داشته باشید.

نحوه تمدید اقامت طولانی‌مدت/دائم

تمدید مجوز اقامت طولانی‌مدت بسیار آسان و ساده است. در این مورد نیاز نیست اثبات کنید که در این کشور کار می‌کنید. تنها شرط موجود و حیاتی برای تمدید مجوز اقامت طولانی‌مدت این است که ثابت کنید به مدت پنج سال به‌طور مداوم در اسپانیا بوده‌اید.

مدت زمان صدور اقامت اسپانیا

اداره مهاجرت اسپانیا حداکثر سه ماه فرصت دارد تا درخواست شما را بررسی کند؛ یعنی سه ماه برای تجزیه‌وتحلیل تمام اسنادی که برای دریافت مجوز اقامت خود ارسال کرده‌اید (یا تمدید آن) و اعلام پاسخ مثبت یا منفی به آن.

به این ترتیب به‌عنوان یک قاعده کلی، شما باید در عرض ۹۰ روز پاسخ (مثبت یا منفی) را دریافت کنید. اما اگر این بازه زمانی گذشته باشد و شما هیچ نوع پاسخی دریافت نکرده باشید، این‌طور استنباط می‌شود که:

سکوت مثبت اداری

اگر درخواستی که ارسال کرده‌اید برای تمدید کارت اقامت باشد (یعنی قبلاً کارت اقامت در اسپانیا را داشته‌اید، اما منقضی شده است و مدارک لازم برای تمدید آن را ارائه کرده‌اید)، این سکوت، سکوت مثبت اداری خواهد بود. یعنی بعد از این سه ماه در صورت پاسخی دریافت نکردن، درخواست شما تأیید‌شده تلقی می‌شود و می‌توانید با درخواست وقت قبلی برای دریافت TIE یا کارت فیزیکی جدید اقدام کنید.

سکوت منفی اداری

اگر درخواستی که به اداره مهاجرت ارسال کرده‌اید برای کارت اقامت اولیه باشد (یعنی اولین بار است که برای اقامت اسپانیا اقدام می‌کنید)، با وضعیتِ تاحدودی مشکل‌تر مواجه می‌شوید. در این صورت سکوت منفی اداری اعمال خواهد شد.

بنابراین پس از این سه ماه پاسخی دریافت نکردن به‌معنای رد درخواست شما خواهد بود. در این مرحله، کاری که می‌توانید انجام دهید این است که درخواست تجدیدنظر کنید (در صورتی که با تصمیم موافق نباشید)، اگرچه ممکن است موفقیت‌آمیز نباشد. با این حال اگر شرایط شما قانونی باشد، با وجود سکوت منفی اداری همچنان می‌توان برای تأیید درخواست اقدام کرد.

مدت زمان صدور اقامت اسپانیا

مزایای اقامت در اسپانیا

 • شما می‌توانید به‌طور مشترک با بستگان خود درخواست اقامت کنید و در صورت موافقت و پذیرش، مستقیماً کارت اقامت دریافت خواهید کرد.
 • با دریافت اقامت، در بسیاری از زمینه‌ها، حقوقی مشابه با شهروندان اسپانیایی خواهید داشت.
 • پس از دریافت کارت می‌توانید آزادانه در سراسر اتحادیه اروپا سفر کنید.
 • پس از دریافت کارت اقامت اولیه، تمدیدهای بعدی آسان‌تر خواهند بود، بنابراین می‌توانید برای مدت زمان طولانی در این کشور بمانید.
 • اقامت‌های خاصی مانند ویزای دانشجویی را می‌توان تنها ۲۰ روز پس از ارسال درخواست دریافت کرد.

معایب اقامت در اسپانیا

 • روند عادی درخواست گاهی اوقات می‌تواند بسیار طولانی باشد و از سه تا ۶ ماه طول بکشد.
 • شما باید در پایان سال اول، اقامت خود را تمدید کنید که شامل کارهای اداری اضافی است.
 • بسته به اقامتی که گرفته‌اید، ممکن است حق کار در کشور را نداشته باشید.

جمع‌بندی

در این مطلب با همه جوانب دریافت مجوز اقامت اسپانیا آشنا شدیم. دانستیم که برای دریافت اقامت این کشور باید از یکی از مسیرهای تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، تمکن مالی، ازدواج و الحاق خانواده اقدام کنیم. اقامت اسپانیا به سه شکل اقامت کوتاه‌مدت، اقامت موقت و اقامت دائم است. پس از پنج سال حضور در این کشور می‌توان برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کرد.

فرم مشاوره اقامت اسپانیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه راه‌هایی می‌توان اقامت اسپانیا گرفت؟

برای گرفتن اقامت اسپانیا باید از طریق یکی از روش‌های تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، تمکن مالی، ازدواج و الحاق خانواده اقدام کرد.

گرفتن اقامت اسپانیا چقدر طول می‌کشد؟

پس از پنج سال حضور در اسپانیا می‌توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد.

هزینه اخذ اقامت اسپانیا چقدر است؟

هزینه اخذ اقامت اسپانیا بسته به موارد مختلف، متفاوت خواهد بود. اما به‌طور کلی، این هزینه در حدود ۱۰ تا ۴۰ یورو اعلام شده است.

از چه روش‌هایی می‌توان اقامت دائم اسپانیا گرفت؟

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای دریافت اقامت دائم اسپانیا ازدواج با یک شهروند یا مقیم این کشور است. روش دیگری که می‌توان اقامت دائم اسپانیا را گرفت، سرمایه‌گذاری (خرید ملک) و دریافت ویزای طلایی این کشور است.

انواع مجوز اقامت در اسپانیا کدام‌اند؟

اسپانیا سه نوع مجوز اقامت دارد: مجوز اقامت کوتاه‌مدت (تا ۹۰ روز)، مجوز اقامت موقت (یک یا دو سال) و مجوز اقامت دائم (پنج سال).

چه کسانی باید مجوز اقامت در اسپانیا بگیرند؟

تمامی افراد، غیر از شهروندان منطقه اقتصادی اروپا، که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در اسپانیا بمانند، باید مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند.

آیا برای اعضای خانواده می‌توان اقامت اسپانیا گرفت؟

چنانچه شما مجوز اقامت در اسپانیا را داشته باشید، می‌توانید از طریق ویزای الحاق خانواده، برای دریافت اقامت اعضای خانواده خود اقدام کنید.