اقامت انگلیس دسترسی به تحصیلات درجه‌یک، سیستم درمان با کیفیت عالی و زندگی با سطح رفاه بالا را ممکن می‌سازد. بنابراین، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که می‌خواهند برای خود یک زندگی جدید در کشوری مهمان‌نواز با اقتصادی پویا بسازند.

اقامت انگلیس به مجوز زندگی قانونی به‌صورت دائم یا موقت در این کشور اشاره دارد. مجوز اقامت انگلستان به افراد حق زندگی و کار در کل بریتانیا را می‌دهد. این مجوز برای اتباع خارج از منطقه اقتصادی اروپا صادر می‌شود و به‌عنوان مدرکی برای نمایش وضعیت اقامت قانونی آن‌ها عمل می‌کند.

روند اخذ مجوز اقامت انگلستان به صبر و تلاش نیاز دارد. دریافت این مجوز مستلزم رعایت شرایط خاصی مانند داشتن ویزای معتبر، معیارهای مالی و مهارت در زبان انگلیسی است. همچنین معیارهای واجد شرایط بودن، روش درخواست و مسیرهای مختلفی دارد که از طریق آن‌ها می‌توان درخواست اقامت داد.

انگلستان با فرهنگ و تاریخ غنی و سیستم آموزش و درمان سطح بالای خود، مقصدی جذاب برای مهاجران به شمار می‌رود و هرساله شهروندانی از سرتاسر جهان با امید به اقامت در یک کشور مرفه و کسب یک شغل رویایی، به بریتانیا مهاجرت می‌کنند.

مزایای گرفتن مجوز اقامت انگلیس

داشتن اقامت انگلستان مزایای بسیاری به‌همراه دارد و زندگی شخصی و حرفه‌ای افراد را تا حد بسیار زیادی بهبود می‌بخشد. در ادامه، مزایای گرفتن مجوز اقامت انگلیس را بررسی خواهیم کرد. 

مزایای گرفتن مجوز اقامت انگلیس

۱. درمان باکیفیت و ارزان

اول از همه، با اخذ اقامت انگلستان می‌توان به سیستم بهداشت و درمان در سطح جهانی دسترسی داشت. بهداشت ملی انگلستان (NHS) خدمات مراقبت‌های درمانی جامعی مانند مشاوره، ویزیت، جراحی و داروها را با هزینه اندک یا بدون هزینه به ساکنان انگلستان ارائه می‌دهد. بنابراین افراد مقیم انگلستان می‌توانند مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز خود را بدون مواجهه با بار مالی زیاد دریافت کنند.

۲. آموزش با کیفیت بالا

با اخذ اقامت انگلستان می‌توان امکان دسترسی به آموزش با کیفیت بالا را فراهم آورد. انگلستان با داشتن دانشگاه‌ها و مدارس بسیار معتبر توانسته است محیط آموزشی پرباری فراهم کند. ساکنان انگلیس می‌توانند از کاهش هزینه‌های تحصیل، بورسیه‌ها و کمک‌های مالی برخوردار شوند و خود را برای حضوری قوی در بازار کار جهانی آماده کنند.

۳. فرصت‌های شغلی متعدد

افراد با اخذ اقامت انگلیس می‌توانند فرصت‌های شغلی کاملا پایدار با حقوق و مزایای بالا به دست آورند. مقیم دائم بودن به افراد این مزیت را می‌دهد که بدون نیاز به ویزای کار در انگلستان شاغل شوند. علاوه بر این، ساکنان بریتانیا از حمایت‌های قانونی، رفتار عادلانه و فرصت‌های برابر در محل کار برخوردار هستند.

انگلستان یکی از مراکز مالی پیشرو در جهان محسوب می‌شود. به‌عنوان مثال، لندن به‌دلیل منطقه مالی شلوغ خود فرصت‌های شغلی متعددی را در امور مالی، بانکداری و صنایع مرتبط ارائه می‌دهد. به‌عنوان یک ساکن انگلستان، می‌توانید به این فرصت‌ها دسترسی داشته باشید و از اقتصاد پررونق آنجا بهره‌مند شوید.

۴. رفاه بالا

اقامت کشور انگلستان با مزایای اجتماعی بی‌نظیر و یک سیستم رفاه بسیار قوی همراه خواهد بود. مزایای رفاه اجتماعی با ارائه کمک‌های مالی در مواقع سخت مشخص می‌شود و آرامش خاطر افراد را تضمین می‌کند.

۵. شهروندی انگلستان

اخذ اقامت انگلستان این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در نهایت به شهروند بریتانیا تبدیل شوید. افراد پس از اقامت در انگلستان برای مدت معین و رعایت شرایط خاص می‌توانند واجد شرایط درخواست شهروندی شوند؛ یعنی حق زندگی و کار دائمی در بریتانیا، شرکت در انتخابات، اخذ پاسپورت بریتانیا و سایر مزایا را خواهند داشت.

۶. مزایای مسکن

به‌عنوان مقیم دائم انگلستان (ILR)، شما واجد شرایط درخواست برای مسکن شورای شهر یا در صورت نیاز، دریافت کمک بی‌خانمانی هستید.

البته اگر اقامت دائم شما از روش پیوستن به اعضای خانواده باشد، حق مسکن به شما تعلق نمی‌گیرد. زیرا در این شرایط به یک فرد به‌عنوان حامی وابسته هستید که توافق‌نامه‌ای را برای اسکان و حمایت از شما امضا کرده است. بنابراین به‌مدت پنج سال نمی‌توانید برای مزایای مسکن درخواست دهید. در غیر این صورت، اقامت انگلیس به شما اجازه می‌دهد که برای مسکن درخواست دهید.

۷. همراه کردن اعضای خانواده

اعضای خانواده فرد دارنده اقامت دائم (ILR) می‌توانند به او در انگلستان ملحق شوند. اعضای خانواده شامل همسر، نامزد، فرزندان، اقوام وابسته بزرگسال و والدین می‌شوند.

۸. کنار رفتن تشریفات اداری

داشتن اقامت دائم انگلستان می‌تواند در هنگام برخورد با مقامات یا تشریفات اداری بسیار مفید باشد. زیرا دیگر نیازی به اثبات شغل، توان مالی، بیمه درمانی و موارد مشابه نخواهید داشت. شما پس از پنج سال زندگی مداوم در انگلستان می‌توانید برای اقامت دائم (ILR) درخواست دهید. این سند به شما اجازه اقامت و کار دائم و بدون محدودیت در این کشور را خواهد داد.

روش های اخذ اقامت انگلیس

روش های اخذ اقامت انگلیس بسیار متعدد هستند و انگلستان از این لحاظ در بین کشورهای جهان، سرآمد است. برخی از دسته‌ها اقامت طولانی‌مدت اعطا می‌کنند، در حالی که برخی دیگر مجوز اقامت موقت هستند.

اکثر مجوزها پس از یک دوره اقامت مستمر (معمولا پنج سال) واجد شرایط تبدیل به ILR یا مجوز نامحدود برای اقامت (همان اقامت دائم در سایر کشورها) می‌شوند. دارندگان ILR نیز ممکن است در نهایت بتوانند به شهروند بریتانیا تبدیل شوند. در ادامه مطلب، به بررسی مهم‌ترین و رایج‌ترین مجوزهای اقامت موقت و دائم انگلیس خواهیم پرداخت.

روش های اخذ اقامت انگلیس

مجوز اقامت موقت انگلیس

مجوز اقامت موقت انگلیس فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند تا برای مدت محدودی در انگلستان زندگی، کار یا تحصیل کنند. این مجوزها فقط به افرادی اعطا می‌شوند که تابعیت بریتانیا را ندارند، اما دلیل معتبری برای اقامت موقت در این کشور خواهند داشت. انگلستان انواع مختلفی از مجوزهای اقامت موقت (ردیف یک تا پنج) را ارائه می‌دهد که هرکدام اهداف و شرایط متفاوتی دارند. در ادامه، به معرفی انواع مجوزهای اقامت انگلیس در سطح موقت خواهیم پرداخت.

۱. اقامت ردیف یک (Tier ۱ – مهاجران با ارزش بالا)

مجوز اقامت موقت انگلستان ردیف یک به افراد بسیار ماهر اجازه می‌دهد در بریتانیا زندگی و کار کنند. این مجوز برای کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و افرادی در دسترس است که استعداد استثنایی و درخشان در زمینه‌هایی مانند علوم پایه، هنر، علوم انسانی، مهندسی، پزشکی و فناوری دیجیتال دارند.

اقامت Tier ۱ مزایای مختلفی مانند استخدام بدون نیاز به پیشنهاد شغلی، امکان آوردن افراد تحت تکفل به انگلستان و فرصت درخواست برای اقامت دائم پس از پنج سال را ارائه می‌دهد.

متقاضیان مجوز اقامت بریتانیا ردیف یک باید معیارهای خاص مربوط به مهارت‌ها، صلاحیت‌ها و منابع مالی را برآورده کنند. این شرایط به دسته خاصی بستگی دارد که یک فرد تحت آن درخواست می‌دهد. به‌عنوان مثال، کارآفرینان باید یک طرح تجاری قابل دوام و کاملا نوآورانه داشته باشند.

سرمایه‌گذاران نیز باید سطح مشخصی از دارایی (حداقل دو میلیون پوند) داشته باشند. استعدادهای درخشان نیز از طریق یک فرآیند دقیق ارزیابی می‌شوند که شامل تأیید نهادهای مربوطه یا مؤسسات شناخته‌شده است.

۲. اقامت ردیف دو (Tier ۲ – نیروهای ماهر)

یکی از شناخته‌شده‌ترین مجوزهای اقامت انگلیس ویزای عمومی ردیف دو (Tier ۲) است. این ویزا برای نیروهای ماهر خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس صادر می‌شود که از یک کارفرما در بریتانیا پیشنهاد شغلی دارند. این اقامت به افراد اجازه می‌دهد تا حداکثر پنج سال در انگلیس زندگی و کار کنند. البته با این گزینه که پس از یک دوره زمانی معین، درخواست اقامت دائم یا تمدید اقامت موقت کنند.

متقاضیان ویزای Tier ۲ باید شرایط خاصی مانند مهارت در زبان انگلیسی، داشتن یک پیشنهاد شغلی در یک شغل مهارت‌محور از یک کارفرمای بریتانیایی و اثبات حداقل درآمد لازم را داشته باشند. علاوه بر این، کارفرمایان باید قبل از استخدام نیروی غیربریتانیایی، تأیید کنند که هیچ یک از شهروندان بریتانیا یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) واجد شرایط پر کردن این موقعیت شغلی مورد نظر نبوده‌اند. ویزای Tier ۲ مسیری را برای اقامت دائم و شهروندی انگلستان در درازمدت فراهم می‌کند.

۳. اقامت ردیف سه (Tier ۳ – نیروهای غیرماهر)

دولت بریتانیا مجوز اقامت موقت انگلستان ردیف سه را در سال ۲۰۰۸ و برای نیروهای با مهارت پایین و خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) پیشنهاد کرد. با این حال، به‌دلیل نگرانی در مورد تأثیر بالقوه بر بازار کار محلی و احتمال سوءاستفاده، دولت بریتانیا تصمیم گرفت اجرای دسته ویزای Tier ۳ را متوقف کند. در نتیجه، فعلا هیچ‌گونه ویزای Tier ۳ برای افرادی که به‌دنبال کار با مهارت پایین در انگلستان هستند، صادر نمی‌شود.

۴. اقامت ردیف چهار (Tier ۴ – دانشجویان بزرگسال)

ویزای Tier ۴ یکی دیگر از مجوزهای اقامت انگلیس است که برای دانشجویان مایل به ادامه تحصیل در انگلستان صادر می‌شود. این مجوز به افراد بالای ۱۶ سال اجازه می‌دهد برای یک دوره خاص (بالاتر از ۶ ماه) در مؤسسات ثبت‌شده و معتبر بریتانیایی تحصیل کنند.

دانشجویان بین‌المللی با اخذ مجوز اقامت ردیف چهار مزایای متعددی را به دست می‌آورند. اولا به فرصت‌های آموزشی باکیفیت در بهترین مؤسسات آموزشی جهان در بریتانیا مانند آکسفورد و کمبریج دسترسی خواهند داشت. ثانیا در طول تحصیل خود می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت کار کنند تا تجربه کاری ارزشمندی را به دست آورند.

همچنین ویزای ردیف چهار به دانشجویان اجازه می‌دهد افراد تحت تکفل و خانواده نزدیک را با خود به انگلستان بیاورند. با این حال، دانشجویان باید به شرایط ویزا مانند پیشرفت تحصیلی رضایت‌بخش و پیروی از مقررات مهاجرت پایبند باشند. در غیر این صورت ممکن است با مشکلات قانونی یا حتی لغو احتمالی اقامت خود روبه‌رو شوند.

دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند با ویزای «فارغ‌التحصیل در انگلستان» تا دو سال در این کشور کار کنند. از این مسیر نمی‌توان اقامت دائم انگلستان را کسب کرد. اما پس از پایان دو سال ممکن است بتوان به ویزای دیگری مانند ردیف دو تغییر وضعیت داد.

۵. اقامت ردیف پنج (Tier ۵ – نیروهای موقت)

اقامت Tier ۵ انگلستان فقط به افرادی اعطا می‌شود که می‌خواهند برای مدت کوتاهی در انگلستان کار کنند. این مجوز شامل چندین دسته مختلف مانند نیروهای موقت خیریه، نیروهای خلاق، نیروهای ورزشی و نیروهای مذهبی است. هر دسته الزامات و محدودیت‌های خاص خود را دارد و به افراد اجازه می‌دهد تا حداکثر دو سال در زمینه‌های مربوطه کار کنند.

افرادی که به‌عنوان کارمند مذهبی پیشنهاد کاری دریافت کرده‌اند، می‌توانند برای ویزای Tier ۵ (نیروی موقت) درخواست دهند. این ویزا به افراد اجازه می‌دهد در فعالیت‌های مذهبی شرکت کنند و وظایف مختص نقش خود در سازمان مذهبی را انجام دهند. این مجوز معمولا تا دو سال اعطا می‌شود و افراد در طول اقامت خود مجاز نیستند به بودجه عمومی دسترسی داشته باشند.

توجه داشته باشید که مجوز اقامت انگلیس Tier ۵ به‌عنوان مسیری برای اسکان دائم در بریتانیا عمل نمی‌کند. زیرا افراد باید پس از پایان مدت مجوز، به کشور خود بازگردند؛ مگر اینکه موفق به دریافت وضعیت اقامت دیگری شوند. به‌طور کلی، مجوز اقامت Tier ۵ فرصت ارزشمندی برای افراد است تا رزومه حرفه‌ای خود را بهبود بخشند و زندگی در بریتانیا را تجربه کنند.

۶. ویزای همسر

اگر فردی قصد ازدواج یا پیوستن به شریک زندگی خود در انگلستان را دارد، می‌تواند برای ویزای نامزد یا Proposed Civil Partner درخواست دهد. این مجوز تنها ۶ ماه اعتبار دارد و به افراد اجازه می‌دهد برای ازدواج یا پیوستن به شریک زندگی خود وارد انگلستان شوند. پس از ازدواج یا تشکیل یک مشارکت مدنی، افراد می‌توانند اقامت خود در انگلستان را از طریق گزینه‌های مختلف دیگر تمدید کنند.

۷. ویزای خانوادگی

اقامت انگلیس از نوع خانوادگی یک گزینه خوب برای افرادی است که خویشاوندان بریتانیایی دارند. این ویزا فقط به افرادی اعطا می‌شود که دارای همسر، والدین یا فرزند شهروند یا مقیم بریتانیا هستند. مجوز اقامت خانوادگی به افراد اجازه می‌دهد به مدت ۳۶ ماه (دو سال و نیم) با امکان تمدید یا درخواست اقامت دائم پس از پنج سال، به اعضای خانواده خود در انگلستان بپیوندند.

۸. طرح تحرک جوانان

در نهایت، اقامت طرح تحرک جوانان (Youth Mobility Scheme) را داریم که مختص افراد ۱۸ تا ۳۰ ساله است. البته برای این طرح فقط از کشورهای خاص مانند استرالیا، کانادا، ژاپن و نیوزلند می‌توان اقدام کرد. این مجوز به جوانان اجازه می‌دهد تا حداکثر دو سال در انگلیس زندگی و کار کنند. این طرح برای شهروندان ایران در دسترس نیست و فقط به منظور جامع بودن مطلب به آن اشاره شد.

مجوز اقامت دائم انگلیس

مجوز اقامت دائم انگلیس برای آن افرادی مناسب است که می‌خواهند به‌طور نامحدود حق زندگی و کار در انگلستان را داشته باشند. در واقع افراد علاقه‌مند به کار یا انجام تجارتِ بدون محدودیت زمانی در اقامت و محدودیت ورود و خروج در بریتانیا، باید برای این مجوز اقامت انگلیس اقدام کنند. اقامت دائم (PR) در انگلستان با نام مجوز ILR (مرخصی نامحدود برای اقامت) صادر می‌شود.

مطابق با قوانین جاری مهاجرت، اگر فرد پس از اخذ اقامت دائم در انگلستان بیش از دو سال را به‌طور مداوم در خارج از انگلستان سپری کند، مجوز او منقضی و باطل می‌شود. پس از آن و برای درخواست جدید باید کل شرایط و ضوابط اخذ اقامت دائم انگلستان را تکرار کرد. همچنین مدت اقامت از روز بازگشت فرد به بریتانیا شروع می‌شود و مدت اقامت ناپیوسته قبلی، معتبر تلقی نخواهد شد.

مجوز اقامت دائم انگلیس

شرایط گرفتن مجوز اقامت انگلیس

برای دریافت این اقامت لازم است به‌مدت حداقل پنج سال و تحت یکی از عناوین زیر در انگلستان زندگی کرده باشید:

 • مهاجران ردیف ۱ (به‌صورت مستقل)
 • مهاجران ردیف ۲ (سیستم مبتنی بر امتیاز): برای متخصصان ماهر خارجی که یک پیشنهاد شغلی معتبر در بریتانیا دارند.
 • تجار و سرمایه‌گذاران
 • دانشجویان و پژوهشگران بین‌المللی
 • نمایندگان یک روزنامه، خبرگزاری، آژانس یا سازمان پخش خارجی
 • کارمندان خصوصی در یک خانواده دیپلماتیک
 • کارگران خانگی در یک خانه شخصی
 • کارمندان یک دولت خارجی
 • وکلای دولتی یا خوداشتغال
 • افراد دارای اصل و نسب انگلستانی
 • مهاجران با مهارت بالا تحت برنامه HSMP
 • افراد بازنشسته با شرط تمکن مالی
 • نمایندگان انحصاری یک شرکت خارجی
 • افراد حمایت‌شده توسط یکی از اعضای خانواده یا شریک زندگی با تابعیت بریتانیایی

حداقل مدت اقامت در انگلیس

متقاضی اقامت دائم انگلیس باید بتواند مدرکی نشان دهد که ثابت کند برای مدت‌زمان مشخصی در بریتانیا زندگی کرده است. جدول زیر نشان‌دهنده دوره حداقلی اقامت در انگلستان برای اخذ اقامت دائم است.

نوع مجوز اقامت موقتمدت‌زمان حداقلی زندگی
ازدواج یا زندگی مشترک با شهروند بریتانیاییدو سال
اقامت قانونی بر هر مبنایی (اقامت طولانی‌مدت)۱۰ سال
اقامت غیرقانونی۱۴ سال
مجوز کار ردیف یک و ردیف دوپنج سال
سرمایه‌گذار، ورزشکار، صاحب کسب‌وکار، هنرمندپنج سال
اصل و نسبپنج سال

آزمون زندگی در انگلستان

قبولی در آزمون «زندگی در بریتانیا» برای همه متقاضیان اقامت دائم اجباری است. این آزمون برای ارزیابی دانش شما از زندگی بریتانیایی و ارزیابی احترام و سازگاری شما با آن طراحی شده است.

آزمون زبان انگلیسی

متقاضیانی که انگلیسی زبان اول آن‌ها نیست، برای اثبات تسلط خود در صحبت کردن به انگلیسی و درک آن باید آزمون زبان را پشت سر بگذارند. همچنین مدرک تحصیلی از یک مؤسسه معتبر بریتانیایی (زبان یا رشته‌های دیگر) به‌عنوان جایگزینی برای آزمون زبان پذیرفته می‌شود.

اثبات توان مالی

در صورت داشتن خانواده تحت تکفل، وضعیت مالی شما باید مطابق با محدودیت‌های سیستم مهاجرتی باشد. در حال حاضر، انتظارات مالی در قانون انگلستان در یکی از انواع ویزای پنج‌ساله این کشور به شرح زیر هستند:

 • حداقل درآمد ۱۸ هزار و ۶۰۰ پوند در سال در صورت نداشتن افراد وابسته
 • حداقل درآمد ۲۲ هزار و ۴۰۰ پوند در سال در صورت داشتن یک فرزند وابسته
 • ۲۴۰۰ پوند اضافی در سال برای هر کودک بالاتر از حد مجاز یک نفر
 • همه کودکان زیر ۱۸ سال بخشی از این طرح محاسبه درآمد هستند؛ به‌استثنای کودکانی که اصالتا بریتانیایی یا شهروند اتحادیه اروپا باشند.

شرایط گرفتن اقامت انگلیس

کسانی که مایل به اقامت در انگلستان هستند، باید مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند. شرایط اخذ مجوز اقامت انگلستان می‌تواند پیچیده و شامل موارد گوناگون باشد. در ادامه، مروری بر معیارهایی خواهیم داشت که افراد باید به‌طور کلی رعایت کنند.

۱. تعیین هدف اقامت

شرایط گرفتن اقامت انگلیس به هدف اقامت بستگی دارد. اهداف مختلفی مانند کار، تحصیل، پیوستن به خانواده و سرمایه‌گذاری می‌توانند مبنای کار قرار گیرند. هر هدف نیز شرایط مخصوص به خود را دارد.

به‌عنوان مثال، افرادی که از طریق مسیر کار درخواست می‌کنند، باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای واجد شرایط داشته باشند. به همین ترتیب، دانشجویان باید از یک مؤسسه آموزشی معتبر پیشنهاد پذیرش دریافت کنند.

۲. مهارت زبان انگلیسی

یکی از شرایط مهم دیگر، مهارت در زبان انگلیسی است. دولت بریتانیا استانداردهای زبانی خاصی برای صدور اقامت دارد تا افراد بتوانند به‌طور مؤثر با جامعه بریتانیا ارتباط برقرار کنند. معمولا متقاضیان مهارت خود در زبان انگلیسی را باید از طریق آزمون‌هایی مانند آیلتس یا تافل ارائه دهند.

البته برای شهروندان کشورهای انگلیسی‌زبان یا کسانی که مدرک تحصیلی خود را از یک مؤسسه بریتانیایی دریافت کرده‌اند، معافیت از آزمون اعمال می‌شود.

۳. توان مالی

اثبات توان مالی، نقش حیاتی در تعیین واجد شرایط بودن و صدور مجوز اقامت انگلیس دارد. متقاضیان، صرف نظر از دسته‌بندی ویزا باید توان مالی کافی برای پرداخت مخارج زندگی خود و افراد تحت تکفل را داشته باشند.

روش اثبات توان مالی مورد نیاز، بر اساس مدت و هدف اقامت خواهد بود. به‌عنوان مثال، دانشجویان باید بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه‌های زندگی را داشته باشند. سرمایه‌گذاران هم باید شواهدی مبنی بر موجودی قابل توجه برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد بریتانیا را ارائه دهند.

۴. بیمه درمانی و سلامت پزشکی

بیمه درمانی و سلامت پزشکی یکی دیگر از ملاحظات مهم هنگام ارزیابی افراد برای صدور مجوز اقامت انگلستان است. سوابق پزشکی به‌روز مانند واکسیناسیون و غربالگری سل (TB) معمولا مورد نیاز خواهند بود.

همچنین افراد ممکن است با توجه به نوع اقامت درخواستی خود، به ارائه مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی جامع نیاز داشته باشند. به‌خصوص اگر واجد شرایط بهره‌مندی از خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS) نباشند.

۵. سابقه مهاجرت و کیفری

سابقه مهاجرت و کیفری عوامل مهمی هستند که در فرآیند ارزیابی صلاحیت افراد برای صدور اقامت انگلیس مورد توجه خواهند بود. متقاضیان باید شخصیت خوبی داشته باشند و اطلاعات دقیقی در مورد سابقه مهاجرت خود ارائه دهند.

وجود هرگونه سوابق جنایی یا تخلف از پرداخت مالیات در پرونده متقاضی، ممکن است بر ارزیابی صلاحیت او تأثیر بسیار منفی بگذارد. علاوه بر این، افراد نباید ممنوعیت ورود مجدد به بریتانیا یا حکم اخراج از این کشور یا سایر کشورها را داشته باشند.

در نهایت توجه داشته باشید که شرایط صدور اقامت کشور انگلیس دائم تغییر می‌کند. پس متقاضیان باید قبل از شروع روند، از به‌روزترین اطلاعات ارائه‌شده توسط دولت بریتانیا مطلع شوند. علاوه بر این، دریافت مشاوره و کمک حرفه‌ای از وکلا یا مشاوران مهاجرت می‌تواند شانس یک درخواست موفق را افزایش دهد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت انگلیس

برای اخذ اقامت انگلستان باید چندین مدرک مهم را به سفارت این کشور ارائه داد. این مدارک برای تعیین صلاحیت افراد ضروری هستند و شواهدی ارائه می‌دهند که قصد متقاضی از اقامت در بریتانیا را مشخص می‌کنند. در ادامه، به مدارک لازم برای گرفتن اقامت انگلیس اشاره خواهیم کرد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت انگلیس

۱. پاسپورت معتبر

گذرنامه معتبر اولین و مهم‌ترین مدرک مورد نیاز برای شروع درخواست اقامت انگلستان است. پاسپورت مدرکی برای اثبات هویت و ملیت فرد متقاضی است که وضعیت قانونی و شهروندی او را ثابت می‌کند. این مدرک به‌عنوان ابزار اصلی شناسایی در سراسر فرآیند درخواست عمل می‌کند و باید بیش از مدت اقامت اولیه فرد در انگلستان اعتبار داشته باشد.

۲. مدرک توان مالی

متقاضیان باید مدرکی مبنی بر توان مالی کافی برای پرداخت مخارج خود در مدت اقامت انگلستان ارائه دهند. متقاضی می‌تواند توان مالی خود را با ارائه صورت‌حساب‌های بانکی و فیش‌های حقوقی خود یا فرد حامی در ۶ ماه گذشته به اثبات برساند. فرد حامی باید از اقوام درجه‌یک متقاضی اقامت باشد و یک مدرک کتبی مبنی بر حمایت خود از متقاضی ارائه کند.

۳. مدرک محل اقامت

متقاضیان اقامت انگلیس باید مدرکی مبنی بر داشتن محل اقامت قانونی در بریتانیا ارائه دهند. این مدرک می‌تواند به‌صورت یک قرارداد اجاره، قرارداد رهن یا سند رسمی مالکیت خانه باشد. همچنین می‌تواند نامه‌ای از صاحب یک ملک باشد مبنی بر اینکه متقاضی اجازه اقامت در آنجا را دارد.

۴. مدرک مهارت در زبان

در اکثر موارد، مدرک مهارت زبان مورد نیاز است. گواهی آزمون زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) یا مدرک تحصیل در یکی از مؤسسات آموزشی انگلیسی‌زبان قابل قبول خواهد بود. متقاضی با این سند تضمین می‌کند که از مهارت‌های زبانی لازم برای حضور در جامعه بریتانیا و برقراری ارتباط مؤثر در زندگی روزمره خود برخوردار است.

۵. گواهی سلامت

متقاضیان باید گواهی سلامتی ارائه دهند که نشان دهد به بیماری واگیرداری مبتلا نیستند. این سند برای اهداف بهداشت عمومی در بریتانیا ضروری است و باید از پزشک معتمد در کشور مبدأ دریافت شود.

۶. گواهی نداشتن سوءپیشینه و ممنوع‌الخروج نبودن

متقاضیان اقامت انگلیس باید گواهی نداشتن سوءپیشینه و ممنوع‌الخروج نبودن ارائه دهند. این شرط مخصوصا برای افرادی ضروری است که بخواهند برای مدت متوالی بیش از ۱۲ ماه در بریتانیا زندگی کنند. گواهی سوابق کیفری به مقامات بریتانیا اطمینان می‌دهد که متقاضی سابقه کیفری ندارد و امنیت کشور را تهدید نمی‌کند.

۷. سایر مدارک

در نهایت، ممکن است سفارت انگلستان با توجه به شرایط فردی متقاضیان، از آن‌ها درخواست ارائه مدارک پشتیبان داشته باشد. این مدارک می‌توانند شامل گواهی ازدواج، اوراق طلاق، گواهی تولد، گواهی فرزندخواندگی و موارد دیگر باشند. این اسناد اضافی معمولا مدارکی دال بر روابط خانوادگی، تغییر در وضعیت تأهل یا فرزندخواندگی قانونی فرزندان هستند.

هزینه اخذ اقامت انگلیس

هزینه اخذ اقامت انگلیس به عوامل مختلفی مانند نوع ویزای متقاضی، مدت اقامت و هدف از سفر بستگی دارد. در ادامه به بررسی هزینه‌های مختلف مربوط به اخذ مجوز اقامت انگلستان مانند هزینه‌های درخواست، هزینه‌های جانبی و هزینه برآورده کردن معیارهای واجد شرایط بودن می‌پردازیم.

۱. هزینه درخواست ویزا

هزینه درخواست ویزا یکی از اصلی‌ترین مخارجی است که باید در هنگام اخذ مجوز اقامت انگلستان در نظر گرفت. ساختار هزینه به نوع ویزا یا مجوز مورد نظر بستگی دارد. جدول زیر به هزینه درخواست ویزای انگلستان در دسته‌بندی‌های مختلف اشاره دارد.

نوع اقامت در انگلیسنوع ویزاهزینه
مهاجران با ارزش بالا (Tier ۱)استعداد درخشان۶۲۳ پوند
کارآفرین۱۰۳۶ پوند
سرمایه‌گذار۱۶۳۸ پوند
کارآفرین فارغ‌التحصیل از انگلیس۳۷۸ پوند
نیروهای ماهر (Tier ۲)برای زیر سه سال۶۲۵ پوند
برای بیش از سه سال۱۲۳۵ پوند
مهاجران تحصیلی (Tier ۳)دانشجویی و دانش‌آموزی۳۶۳ پوند
نیروهای موقت (Tier ۵)همه ویزاها۲۵۹ پوند

توجه داشته باشید که این هزینه‌ها در معرض تغییر هستند. بنابراین قبل از برنامه‌ریزی برای درخواست خود باید به‌روزترین اطلاعات را از وب‌سایت رسمی دولت انگلستان به دست آورید.

۲. هزینه بیمه بهداشت و درمان

هزینه بیمه بهداشت و درمان جزء هزینه‌های ضروری برای دریافت مجوز اقامت انگلستان است. شهروندان غیراروپایی معمولا ملزم به پرداخت هزینه بیمه خدمات بهداشت ملی (NHS) هستند. هزینه اضافی بیمه مهاجران (IHS) باید از قبل و برای یک دوره زمانی خاص (معمولا یک سال) پرداخت شود.

در حال حاضر این هزینه برای هر متقاضی ۶۲۴ پوند در سال تعیین شده است که برای کودکان با تخفیف جزیی همراه خواهد بود. این هزینه به متقاضی اجازه دسترسی به NHS را می‌دهد و باید در هزینه اخذ اقامت انگلیس لحاظ شود.

۳. هزینه‌های اضافی

رعایت معیارها و شرایط اخذ مجوز اقامت انگلستان معمولا هزینه‌های اضافی هم در پی خواهد داشت. به‌عنوان مثال، متقاضیان ممکن است به شرکت در آزمون مهارت زبان انگلیسی نیاز داشته باشند که مستلزم پرداخت هزینه است.

افرادی که برای ویزای کار درخواست می‌دهند، به دریافت گواهی حمایت هم نیاز دارند که مستلزم پرداخت هزینه‌ای توسط کارفرمای حامی است. هزینه اخذ مدارکی مانند گواهی سلامت، عدم سوء‌پیشینه و عکس را هم باید به مخارج کلی اضافه کرد.

همچنین هزینه‌های دیگری مانند حمل‌ونقل، اقامت و هزینه‌های زندگی در بریتانیا هم وجود دارند. این هزینه‌ها به شرایط خاص هر متقاضی بستگی دارند.

۴. هزینه درخواست اقامت دائم

یک درخواست فردی برای اقامت دائم انگلستان از طریق پست، ۲۳۸۹ پوند هزینه دارد. هزینه‌های درخواست به‌صورت حضوری ممکن است کمی بیشتر باشند. اما مزیت روش حضوری این است که نتیجه درخواست شاید در همان روز اعلام شود و دیگر به ۶ ماه انتظار برای صدور اقامت دائم انگلیس نیاز نباشد.

فرم مشاوره اخذ اقامت انگلیس

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت انگلیس چیست؟

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت انگلیس به شرایط هر فرد مانند توانایی‌ها و میزان سرمایه او بستگی دارد. پس تنها با ارزیابی کامل شرایط است که می‌توان راحت‌ترین راه گرفتن اقامت انگلیس را مشخص کرد.

آیا گرفتن اقامت انگلیس با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

گرفتن اقامت انگلیس با تولد فرزند به عوامل مختلفی بستگی دارد و تضمین‌شده نیست. تولد در بریتانیا به‌طور خودکار تابعیت یا اقامت ندارد، زیرا حداقل یکی از والدین باید اقامت دائم یا شهروندی بریتانیا را داشته باشد.

حداقل مبلغ مورد نیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت انگلیس چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت انگلیس، دو میلیون پوند است که باید توسط سرمایه‌گذار به اقتصاد این کشور تزریق شود.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت انگلیس بگیرم؟

فرآیند اخذ اقامت موقت انگلیس به شرایط فردی و نوع ویزای درخواست‌شده بستگی دارد. به‌طور کلی، تکمیل فرآیند درخواست ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

آیا با داشتن اجازه اقامت انگلیس می‌توانم در این کشور کار کنم؟

داشتن اجازه کار در انگلیس به نوع اجازه اقامت این کشور بستگی دارد. مثلا با مجوز تحصیلی نمی‌توان به‌صورت تمام‌وقت در انگلیس مشغول به کار شد. اما با اقامت کاری می‌توان در انگلستان تمام‌وقت کار کرد.

آیا اقامت موقت انگلیس تمدید می‌شود؟

بله، اقامت موقت انگلیس مانند ویزای کاری با مدت‌زمان مشخص قابل تمدید است. افراد می‌توانند با ارائه اسناد مربوطه و رعایت برخی الزامات تعیین‌شده توسط مقامات بریتانیا، برای تمدید اقامت موقت خود درخواست دهند.

اقامت انگلیس چند ساله است؟

مدت اعتبار مجوز اقامت انگلیس به شرایط خاص فرد و دسته ویزا وابسته است. بازه زمانی اعتبار مجوز اولیه اقامت ممکن است از یک تا پنج سال متغیر باشد. این مدت می‌تواند تمدید یا تحت شرایط خاص به اقامت دائم تبدیل شود.