تحصیل در انگلستان از اهداف بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. این کشور به‌دلیل داشتن سیستم آموزشی منظم و باکیفیت، طول تحصیل کوتاه، اساتید متخصص، دانشگاه‌های برتر و امکانات رفاهی، پژوهشی و تحقیقاتی پیشرفته از مقاصد محبوب مهاجرت دانشجویی است. 

در بحث تحصیل در انگلستان اولین چیزی که به ذهن بسیاری از افراد خطور می‌کند نام دانشگاه‌های کمبریج و آکسفورد است. این کشور علاوه بر این دو مرکز آموزشی مطرح، هزاران دانشگاه و مدرسه باکیفیت دیگر هم دارد که سیستم آموزشی به‌روز، اساتید حرفه‌ای و متخصص، آینده روشن و سطح علمی بالایی دارند. به همین دلیل انگلستان انتخاب اول بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان کشورهای مختلف است. علاوه بر این، تنوع رشته‌های تحصیلی، مناسب بودن موقعیت کار دانشجویی، اقامت بعد از تحصیل و فرهنگ جذاب این کشور از دلایل مهمی هستند که افراد را به‌سمت انتخاب انگلستان سوق می‌دهند.

دلایل و مزایای تحصیل در انگلستان

مرحله مهم تحصیل در یک کشور دیگر، انتخاب مقصد است. اگر هنوز مطمئن نیستید که چرا باید انگلیس را انتخاب کنید، ما در ادامه دلایل این انتخاب را به شما خواهیم گفت.

تحصیل به زبان انگلیسی

کشورهای کمی در دنیا هستند که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی باشد. استرالیا، آمریکا، کانادا و انگلستان تنها کشورهایی هستند که زبان رسمیشان انگلیسی است. پس شما فقط با تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید در انگلیس درس بخوانید و کار کنید و برای ارتباط با مردم محلی به یادگیری زبان دیگری نیاز ندارید.

موقعیت جغرافیایی

از بین کشورهایی که در بالا گفتیم، انگلستان نزدیک‌ترین فاصله را به ایران دارد. در نتیجه برای رفت‌وآمد به کشور مادری راحت‌تر هستید. همچنین انگلستان با قرار گرفتن در شمال اروپا، هم دسترسی خوبی به قاره سبز دارد و هم فاصله‌اش تا قاره آمریکا کمتر از سایر کشورهای اروپایی است.

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا

به‌جز آکسفورد و کمبریج که گل سرسبد دانشگاه‌های انگلیسی و حتی جهان هستند، تعداد زیادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در کشور انگلیس قرار دارند. شما با تحصیل در انگلستان شانس ورود به این دانشگاه‌ها و بهره‌مندی از سیستم آموزشی نوین این کشور را خواهید داشت. البته مدارس این کشور هم از سطح آموزشی بالایی برخوردارند.

دوره تحصیل کوتاه

یکی دیگر از مزایای تحصیل در انگلستان این است که همه مقاطع تحصیلی کوتاه‌تر از دیگر نقاط دنیا هستند. به‌عنوان مثال دوران کارشناسی سه‌ساله، ارشد یک‌ساله و دکترا فقط چهار الی پنج سال است. بنابراین می‌توانید در مدت‌زمان کوتاهی از تحصیل فارغ شده و وارد بازار کار شوید.

ویزای کار بعد از تحصیل

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در انگلستان، ویزای کار دو تا سه‌ساله بعد از تحصیل است. این ویزا بعد از پایان دوران تحصیل صادر شده و به شما فرصت می‌دهد که به‌دنبال کار مرتبط بگردید. این مدت‌زمان در اغلب کشورها بین ۶ تا ۹ ماه است که در مقایسه با انگلیس بسیار کوتاه‌‌تر است. 

مزایای تحصیل در انگلستان

منبع: Dream Studies Abroad

شرایط تحصیل در انگلستان

انگلستان از جهاتی، یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است؛ زیرا نرخ پذیرش بالایی دارد و تعداد دانشگاه‌های آن هم زیاد است. در نتیجه احتمال اینکه بتوانید در رشته مورد نظر خود دانشگاه‌های مختلفی را پیدا کنید، بسیار بالا است. البته از طرفی تحصیل در این کشور رایگان نیست، بنابراین باید به جنبه‌های مالی این تصمیم هم توجه داشته باشید. در جدول زیر نگاهی به مقاطع تحصیلی مختلف در کشور انگلیس و سن تحصیل در هرکدام،‌ می‌اندازیم.

مقاطع تحصیلی در انگلستانسن مناسب برای تحصیل در هر مقطع
پیش‌دبستانیپنج تا هفت سالگی
ابتداییهفت تا یازده سالگی
متوسطه اول۱۱ تا ۱۴ سالگی
متوسطه دوم۱۴ تا ۱۸ سالگی
کارشناسی۱۸ تا ۲۵ سالگی
کارشناسی ارشد۲۳ تا ۳۰ سالگی
دکترا۲۷ تا ۴۰ سالگی (در برخی موارد بدون محدودیت سنی)

شرایط سنی تحصیل در انگلستان

همان‌طور که در جدول بالا گفتیم، رعایت شرایط سنی برای مقاطع پایین‌تر بسیار ضروری است. به بیان روشن‌تر تا قبل از ورود به دانشگاه مهم است که دانش‌آموز دقیقاً در همان بازه سنی گفته‌شده، وارد مدرسه شود. مگر اینکه دلیل موجهی وجود داشته باشد که این غیبت را توجیه کند؛ مانند بیماری و طولانی شدن روند درمان.

همچنین محدودیت سنی برای مقاطع ارشد و دکترا بسیار کمتر است؛ به‌خصوص اگر وقفه ایجادشده با کار مرتبط، پروژه، مقاله و پژوهش پر شود. در این صورت حتی اگر شرایط سنی را هم نداشته باشید، دانشگاه با تحصیل شما در دانشگاه مخالفتی نمی‌کند.

برای تحصیل در انگلستان در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا، اگر از کشور ایران مهاجرت می‌کنید به مدرک زبان انگلیسی آیلتس نیاز دارید. اگر مدرک زبان ندارید دو راه پیش روی شما است: راه اول این است در دوره‌های کوتاه‌مدت (حدودا ۶ ماهه) یادگیری زبان انگلیسی شرکت کنید. راه دوم هم این است که در دوره‌های پیش از شروع ترم (Pre-Session) دانشگاه‌ها شرکت کنید. این دوره‌ها چندهفته‌ای هستند و برای افرادی مناسب‌اند که نمره آیلتس فعلی آن‌ها حداقل ۴٫۵ است. بعد از اتمام دوره‌های Pre-Session بدون آزمون آیلتس می‌توانید در دانشگاه تحصیل کنید.

شرایط تحصیل در انگلستان

منبع: University of Exeter

مقاطع تحصیلی در انگلستان

مقاطع تحصیلی در انگلستان همانند دیگر کشورها و شامل ترتیب زیر است:

 • پیش‌دبستانی
 • ابتدایی
 • متوسطه اول و دوم
 • کالج
 • دانشگاه

خانواده‌های انگلیسی مجبورند تمام فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به مدرسه بفرستند. در صورتی که خانواده‌ای توان مالی نداشته باشد، فرزندش وارد مدارس دولتی می‌شود.

نکته دیگر در مورد تحصیلات پیش از دانشگاه در این کشور این است که دانش‌آموزان باید بتوانند نمرات خوبی در دبیرستان کسب کنند. در صورتی که معدل دانش‌آموز کمتر از ‌A شود، باید قبل از ورود به دانشگاه، ابتدا وارد کالج شود. مقطع کالج یک‌ساله است و بعد از گذراندن آن می‌توان وارد دانشگاه شد.

تحصیل در مدارس انگلستان

برای دانش‌آموزان بین‌المللی امکان تحصیل در مدارس انگلستان وجود دارد. تنوع مدارس هم از ایران بسیار بیشتر است و والدین می‌توانند بسته به شرایط، مدرسه مناسب را برای فرزندشان انتخاب کنند. گزینه دیگر مدارس شبانه‌روزی است که این‌ها فقط در روزهای آخر هفته تعطیل‌اند و برای دانش‌آموزان بین‌المللی مناسب‌اند.

دسته بعدی، مدارس تک‌جنسیتی هستند که اغلب زیر نظر کلیسا اداره می‌شوند. بیشتر خانواده‌های مذهبی این مدرسه‌ها را انتخاب می‌کنند. علاوه بر این، گروه دیگری از مدارس هم هستند که به‌صورت تخصصی در رشته‌های ورزشی، هنری یا موسیقی فعالیت می‌کنند. مثلاً اگر والدین به این نتیجه برسند که فرزندشان استعداد فوتبال بسیار زیادی دارد، به‌جای ثبت‌نام او در مدارس عادی، به‌سراغ مدرسه فوتبال می‌روند. در این صورت دانش‌آموز مسیر حرفه‌ای را هم راحت‌تر طی کرده و سریع‌تر جذب تیم‌های فوتبال بزرگ می‌شود.

در زیر لیستی از بهترین مدارس انگلستان را مشاهده می‌کنید:

 • Westminster School
 • Eton College
 • Sevenoaks School
 • St Paul’s School
 • Queen Elizabeth’s School
 • Caterham School
 • Wilson’s School
 • The King’s School

می‌توانید شهریه مدارس انگلستان را هم در جدول زیر ببینید:

مقطع تحصیلیشهریه سالانه
پیش‌دبستانی
 • مدارس دولتی رایگان
 • مدارس خصوصی سالانه بین ۷ تا ۱۲ هزار پوند
ابتدایی
 • مدارس دولتی رایگان
 • مدارس خصوصی بین ۵ تا ۱۸ هزار پوند
متوسطه اول
 • مدارس دولتی رایگان
 • مدارس خصوصی بین ۷ تا ۲۰ هزار پوند
متوسطه دوم
 • مدارس دولتی بین ۴ تا ۱۰ هزار پوند
 • مدارس خصوصی بین ۱۲ تا ۲۵ هزار پوند

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان یک سال از اغلب نقاط دنیا، ازجمله ایران کوتاه‌تر است. البته تعداد واحدهای درسی کمتر نیستند، بلکه تعداد دروسی که باید در یک ترم بردارید، بیشتر هستند. علاوه بر این، در دانشگاه‌های انگلستان امتحان پایان ترم به آن شکل وجود ندارد و این تحقیقات و پروژه‌های شما هستند که نمره شما را تعیین‌ می‌کنند. همچنین فعالیت‌های کلاسی هم اهمیت زیادی دارند.

هم‌زمان با تحصیل، کنفرانس‌ها و سمینارهای مختلفی در دانشگاه برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها الزامی نیست. با این حال اگر در این دوره‌ها شرکت کنید، می‌توانید رزومه قوی‌تری برای خود بسازید. تقریباً می‌توان گفت در انگلستان هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع ارشد، البته در برخی از رشته‌ها، این امکان وجود دارد تا هم‌زمان با درس مشغول به کار شوید. این کار کردن جزئی از دوره تحصیل و کاملاً مرتبط به رشته شماست. در نتیجه بعد از پایان دوره تحصیل، راحت‌تر می‌توانید شغل مرتبط به حوزه درسی خود پیدا کنید.

اگر از دانشجویان خارج از حوزه اروپا یا کشورهای انگلیسی‌زبان نیستید، حتماً باید مدرک زبان هم داشته باشید. برای دانشجویان مقطع کارشناسی، حداقل نمره آیلتس ۶ نیاز است. البته ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها نمره بالاتری را هم درخواست کنند.

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگستان، هدف بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ازجمله ایرانیان است. به این دلیل که طول دوره یک‌ساله است و بنابراین به‌سرعت می‌توانید جذب بازار کار شوید. همچنین روند دریافت پذیرش در این مقطع نسبتاً سریع است و به‌جز چند دانشگاه برتر، در سایر دانشگاه‌ها سخت‌گیری شدیدی وجود ندارد.

بعد از پایان تحصیل هم می‌توانید ویزای فارغ‌التحصیلی (Graduation Visa) دو‌ساله دریافت کنید تا به‌دنبال کار بگردید. موضوع مهمی که در مورد تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد این است که اگر بتوانید در همان مدت زمان تعیین‌شده یعنی یک سال، از پایان‌نامه خود دفاع کرده و فارغ‌التحصیل شوید، مدرک شما همراه با Honor خواهد بود.

مدرک کارشناسی ارشد همراه با Honor به معنای این است که دانشجو از سطح دانش بالاتری برخوردار است. به همین دلیل توانسته در مدت زمان یک سال به بهترین شکل فارغ‌التحصیل شود. در نتیجه احتمال پیدا کردن کار مرتبط برای چنین دانشجویی بیشتر است.

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های انگلیس به دو صورت آموزش‌محور (Taught) و پژوهش‌محور (Research) هستند. در دوره‌ آموزش‌محور مثل دوره کارشناسی کلاس‌های درس برگزار می‌شود. البته شما باید در کنار این کلاس‌ها روی یک موضوع پژوهشی که همان پایان‌نامه است، کار کنید. در دوره‌های پژوهش‌محور تمرکز اصلی دانشجویان روی کارهای پژوهشی است و حاضر شدن سر کلاس به آن شکل مرسوم، وجود ندارد. البته هر دانشجویی امکان شرکت در دوره‌های پژوهش‌محور را ندارد و باید از قبل سابقه پژوهشی داشته باشد.

برای پذیرش گرفتن در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های انگلستان به نمره آیلتس حداقل ۶٫۵ نیاز دارید.

تحصیل در انگلستان در مقطع دکترا

مقطع دکترا در انگلستان تنها مقطعی است که احتمال دریافت بورسیه در آن بیشتر است. این دوره سه‌ساله است و به‌شکل تمام‌وقت برگزار می‌شود. از آنجایی که هنگام تحصیل در انگلستان در مقطع دکترا، شما کارمند دانشگاه نیستید، پس حقوقی هم دریافت نمی‌کنید. در عوض امکان کار هنگام تحصیل چه داخل دانشگاه و چه خارج از آن محیط را دارید.

در مدت زمان سه سالی که تحصیل می‌کنید، باید روی ارائه پروپوژال و پایان‌نامه خود کار کنید. بنابراین تقریباً تمام‌ وقت شما یا در آزمایشگاه یا در کتابخانه صرف مطالعه و تحقیق می‌شود. پس باید حتماً به مطالعه و یاد گرفتن مطالب جدید علاقه‌مند باشید.

برای پذیرش گرفتن در مقطع دکترای دانشگاه‌های انگلستان به نمره آیلتس حداقل ۶٫۵ نیاز دارید. البته در بعضی از رشته‌ها مثل رشته‌های علوم انسانی حداقل نمره آیلتس مورد نیاز ۷ است.

مقاطع تحصیل در انگلستان

منبع: University of Winnipeg

هزینه تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان رایگان نیست. هنگامی که دانشجویی قصد مهاجرت به انگلستان را دارد باید اطلاع داشته باشد که هزینه تحصیل در انگلستان شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی می‌شود. بنابراین این دو مورد را به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنیم. 

شهریه دانشگاه در انگلستان 

همیشه این‌طور تصور می‌شود که هزینه تحصیل در انگلستان در مقایسه با دیگر کشورها زیاد است. اول از همه باید ببینیم آیا این گزاره درست است یا نه و بعد به علل آن بپردازیم. اولین مسئله‌ای که باعث چنین تصوری می‌شود این است که ارائه بورسیه در دانشگاه‌های انگلستان در مقایسه با کشورهایی مانند کانادا و آمریکا بسیار کم است. به همین دلیل بیشتر دانشجویان باید به‌صورت Self-Fund در این کشور تحصیل کنند.

مسئله دوم بالا بودن هزینه‌های زندگی در انگلستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا است. به همین دلیل تمکن مالی که باید ارائه دهید هم بیشتر است. البته فراموش نکنیم که پوند یکی از گران‌ترین ارز‌های دنیا و بالاتر از دلار و یورو است.

در نهایت هم اینکه نسبت شهریه به مدت‌زمان تحصیل کمی زیاد است. مثلاً شهریه‌ای که باید برای یک سال تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بپردازید، بسیار بالاتر از شهریه‌ ارشد‌های دوساله در کشورهای دیگر است. البته دانشگاه‌های ارزان‌‌قیمت‌تر هم در انگلستان هستند که می‌توانید برای آ‌ن‌ها درخواست دهید. در جدول زیر نگاهی به این شهریه‌ها می‌اندازیم.

مقطع تحصیلیشهریه سالانهشانس دریافت بورسیه
کارشناسی۱۰ تا ۳۵ هزار پوند-
کارشناسی ارشد۱۱ تا ۵۰ هزار پوندبسیار کم 
دکترا۲۵ تا ۴۰ هزار پوندکم 

نکته مهمی که در مورد جدول بالا وجود دارد شانس دریافت بورسیه برای تحصیل در انگلستان است. بخشی از درآمد این کشور توسط دانشجویان بین‌المللی تأمین می‌شود. بنابراین در بسیاری از مقاطع تحصیلی شانس دریافت بورسیه بسیار پایین است. به زبان ساده تحصیل در انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی به‌ندرت رایگان است.

موضوع مهم بعدی نرخ شهریه‌هاست که مبالغ ذکرشده برای دانشجویان بین‌المللی است. در بیشتر دانشگاه‌های انگلیس هزینه تحصیل برای دانشجویان بومی و حوزه اروپا نصف میزان شهریه بین‌المللی است.

هزینه‌های زندگی در انگلستان 

هزینه زندگی در داخل و خارج از لندن تفاوت زیادی با هم دارد. بنابراین در مراجعه به سفارت هم باید تمکن مالی بیشتری برای سکونت در لندن ارائه دهید. هزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک‌خوابه (Flat) در داخل لندن به‌طور متوسط ۱۰۰۰ پوند است. این در حالی است که در شهرهای دیگر، اجاره همین خانه به‌طور متوسط ۴۰۰ تا ۷۰۰ پوند می‌شود. 

هزینه خورد و خوراک هم ماهانه برای هر نفر در خارج از لندن حدودا ۲۰۰ پوند و در داخل ۳۵۰ تا ۴۰۰ پوند می‌شود. به همین صورت هزینه‌های رفت‌وآمد هم در خارج از لندن ماهانه تا ۲۰۰ پوند و در داخل لندن ۳۰۰ تا ۴۰۰ پوند می‌شود. 

مدارک لازم برای تحصیل در انگلستان

برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات ترجمه‌شده
 • مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره لازم برای دانشگاه
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • کلیه مقالات، پژوهش‌ها و کارهای تحقیقاتی
 • انگیزه‌نامه
 • پاسپورت و مدارک شناسایی معتبر
 • توصیه‌نامه برای دانشجویان ارشد و دکترا

اغلب دانشگاه‌های انگلستان برای بررسی درخواست پذیرش شما هزینه‌ای تحت عنوان Tuition fee دریافت نمی‌کنند. بنابراین می‌توانید هم‌زمان به دانشگاه‌های متعددی درخواست دهید.

کشور انگلستان برای تحصیل

منبع: GoAbroad

ویزای تحصیلی انگلستان

دانشجویانی که از ایران برای تحصیل در انگلستان اقدام می‌کنند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. انگلستان در ایران سفارت فعال ندارد اما دفاتر VFS پرونده‌های ویزا را بررسی می‌کنند. در صورتی که دفتر VFS فعال نبوده یا وقت‌های آن پر باشد، باید به یکی از کشورهای همسایه از جمله امارات یا ترکیه مراجعه کنید.

ویزای تحصیلی به دانشجویان واجد شرایطی که قصد ادامه تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلات عالی را داشته باشند، ارائه می‌شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر دانشجوی واقعی باشید، احتمال ریجکت شدن شما بسیار پایین است. عموماً هم نیازی به مصاحبه نیست و چند هفته بعد از بررسی مدارک و انگشت‌نگاری، ویزای شما صادر می‌شود.

برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدارک زیر را به دفتر VFS ارائه دهید:

 • پاسپورتی که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • CAS Letter (نامه تأییدیه‌ای که بعد از اپلای به شما داده می‌شود.)
 • مدارک زبان انگلیسی
 • مدرک تمکن مالی برای دانشجو و همراهان
 • پرداخت هزینه‌های بیمه و رسیدگی به پرونده
 • ارائه مدارک انگشت‌نگاری و عکس پرسنلی که در سفارت از شما گرفته شده است.

ویزای همراه تحصیلی در انگلستان

تا قبل از سپتامبر ۲۰۲۳ به کلیه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، ویزای همراه تعلق می‌گرفت. این ویزا به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو ارائه می‌شود. طبق آخرین تغییراتی که دولت ریشی سوناک، نخست وزیر فعلی انگلستان در قوانین ویزای تحصیلی ایجاد کرده، از ژانویه ۲۰۲۴ دیگر به دانشجویان ارشد، ویزای همراه ارائه نمی‌شود.

البته این موضوع یک استثنا هم دارد و آن هم دانشجویان دانشگاه‌های برتر از جمله کمبریج و آکسفورد هستند. با این حال هنوز به دانشجویان دکترا، ویزای همراه تعلق می‌گیرد. طبق این ویزا، معمولاً همه همراهان اجازه کار تمام‌وقت را خواهند داشت.

با تغییرات انجام‌شده، اگر قصد دارید برای مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان اقدام کنید باید این موضوع را بدانید که به همسر و فرزندان شما در طول تحصیل هیچ گونه ویزایی داده نمی‌شود. بنابراین باید بعد از پایان تحصیل به‌دنبال اسپانسر ویزای کاری باشید. با تغییر ویزای تحصیلی به کاری می‌توانید همسر و فرزندان خود را به کشور انگلستان ببرید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در انگلستان

برای اخذ پذیرش تحصیلی در انگلستان ابتدا باید دانشگاه و رشته خود را انتخاب کنید. سپس وارد وب‌سایت دانشگاه شده تا از مدارک مورد نیاز مطلع شوید. حالا باید یک پروفایل در وب‌سایت دانشگاه برای خود ساخته و مدارک مورد نیاز را در آن بارگذاری کنید.

اگر هنگام ارسال مدارک دانشگاه، هنوز مدرک زبان شما آماده نیست یا آزمون آیلتس نداده‌اید، نگران نباشید. دانشگاه به شما پذیرش مشروط (Conditional) می‌دهد. بنابراین فرصت دارید تا تاریخ اعلام‌شده مدرک زبان را هم ارسال کنید. اگر پذیرش بدون شرط (Unconditional) دریافت کردید باید یا کل مبلغ شهریه یا پیش‌پرداخت را به دانشگاه واریز کنید.

بعد از آن فقط باید منتظر پاسخ قطعی دانشگاه و ارسال CAS Letter باشید. با نامه پذیرش و CAT Letter می‌توانید وقت سفارت بگیرید.

اخذ پذیرش از انگلستان

منبع: British Council

بورسیه تحصیلی در انگلستان

تنوع بورسیه تحصیلی در انگلستان به موارد مختلفی بستگی دارد. در اینجا فقط به بورسیه‌های بین‌المللی می‌پردازیم. این بورسیه‌ها در چند گروه دسته‌بندی می‌شوند:

 • بورسیه‌های تحصیلی خاص دانشگاه
 • بورسیه‌های دولتی
 • بورسیه‌های تحصیلی خصوصی
 • بورسیه‌های موضوعی

معمولاً در مقطع کارشناسی هیچ بورسیه‌ای به دانشجویان تعلق نمی‌گیرد. فقط دانشجوی نخبه با تحقیقات و زمینه علمی بسیار ویژه شانس دریافت بورسیه روی شهریه را دارد. 

به‌صورت کلی باید بدانید که چون بخشی از بودجه کشور انگلستان از طریق شهریه دانشجویان بین‌المللی تأمین می‌شود، در نتیجه تعداد بورسیه‌ها بسیار کم هستند. همان موارد معدود هم به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند.

 • بورسیه تحصیلی Chevening: بورسیه Chevening به‌صورت کامل (Full Fund) است و به دانشجویان برجسته از سراسر دنیا تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه Commonwealth: این بورسیه که از طریق دولت تأمین می‌شود به شهروندان کشورهای مشترک‌المنافع برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا داده می‌شود و بنابراین شامل حال دانشجویان ایرانی نمی‌شود.
 • بورسیه Erasmus Mundus: این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی، ارشد یا دکترا در سراسر اروپا از جمله بریتانیا ارائه می‌شود.
 • بورسیه‌های Fulbright: این بورسیه از سوی دولت ایالات متحده به دانشجویان این کشور برای تحصیل در بریتانیا ارائه می‌شود.
 • بورسیه‌های Great: این بورسیه از جانب شورای بریتانیا با همکاری دانشگاه‌های بریتانیا به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه‌های Rhodes: این بورسیه به دانشجویان استثنائی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد تعلق می‌گیرد.

کار دانشجویی در حین تحصیل در انگلستان

تقریباً تمام دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکترا اجازه کار هنگام تحصیل را دارند. مدت زمان مجاز کار هم‌زمان با تحصیل هم ۲۰ ساعت در هفته است. هر دانشجویی با توجه به حجم درس‌ها، نیاز مالی و البته اجازه کارفرما، می‌تواند تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

بر اساس قوانین کار دانشجویی شما نمی‌توانید در حوزه‌های پزشکی، هنری، ورزشی و مشاغل تمام‌وقت کار کنید. علاوه بر این مجاز نیستید به‌عنوان فریلنسر یا مؤسس استارتاپ هم فعالیت کنید. غیر از این موارد، هر کار دیگری در داخل یا خارج از محیط دانشگاه، مشکلی ندارد.

برخی از دانشجویان برتر، تدریس در دانشگاه به‌عنوان دستیار استاد یا استاد حل تمرین را انتخاب می‌کنند. اگر بتوانید کار مرتبطی با رشته تحصیلی خود حتی به‌عنوان کارآموز پیدا کنید، در آینده شغلی شما تأثیر مثبتی خواهد داشت.

همراه دانشجو هم اجازه ۴۰ ساعت کار قانونی در هفته را دارد. بنابراین اگر دانشجوی مقطع دکترا هستید، داشتن همراه می‌تواند در زمینه مالی به شما کمک زیادی کند. در حال حاضر و بر اساس آخرین تغییرات انجام‌شده حداقل دستمزد در انگلستان ساعتی ۱۰ پوند است.

کار دانشجویی در انگلستان

منبع: Education Abroad

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در انگلستان

دانشجویان بر اساس رشته و مقطع انتخابی، مدت‌زمان مشخصی اجازه دارند در انگلستان زندگی کنند. در مدت تحصیل به کمک ویزای تحصیلی در این کشور اقامت دارند. بعد از پایان تحصیل باز هم با توجه به مقطع تحصیلی، بین دو تا سه سال با ویزای فارغ‌التحصیلی (Graduation Visa) در انگلیس اقامت می‌کنند. در طول این مدت باید به‌دنبال کار مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند تا قبل از مدت انقضای اقامت، بتوانند ویزای کاری دریافت کنند.

برای دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل باید به‌مدت ۱۰ سال در این کشور درس خوانده و اقامت داشته باشید. یک روش دیگر هم برای دریافت اقامت دائم وجود دارد؛ به‌عنوان مثال برای ارشد یک‌ساله در انگلستان اقدام می‌کنید. بعد از پایان تحصیل به‌سرعت شغل مرتبط پیدا کرده و ویزای شما به ویزای کاری تبدیل می‌شود. حالا بعد از گذشت پنج سال از دریافت ویزای کاری می‌توانید برای اقامت دائم درخواست بدهید.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در انگلستان

تنوع دانشگاه‌ها در انگلستان بسیار زیاد است. به همین دلیل رشته‌های تحصیلی هم در این کشور تنوع بالایی دارند. با این حال موقعیت تحصیلی و تحقیقاتی بعضی از رشته‌ها بیشتر است. اگر بتوانید رشته و دانشگاه مناسب را انتخاب کنید، این فرصت را خواهید داشت که آینده کاری بسیار روشنی را برای خود رقم بزنید. در ادامه با چند مورد از بهترین رشته‌‌ها برای تحصیل در انگلستان آشنا می‌شویم.

آنالیز کسب‌وکار (Business Analytics)

آنالیز کسب‌وکار یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در انگلستان است. تحصیل در این رشته به شما کمک می‌کند تا بتوانید بیزینس‌های مختلف را ارزیابی کرده و میزان رشد یا ضرر آن‌ها را از نزدیک محاسبه کنید. فارغ‌التحصیلان رشته Business Analytics جزئیات یک کسب‌وکار را بررسی می‌کنند تا بتوانند عملکرد آن‌ها را بهبود ببخشند. تقاضا برای این رشته در سال‌های اخیر افزایش زیادی پیدا کرده است.

رشته‌های تحصیلی مرتبط

Data Science and Business Analytics

Business Analytics

Business Analytics and management science

Business Analytics and Big Data

متوسط شهریه (سالانه)

۱۸ تا ۲۹ هزار پوند

بهترین دانشگاه‌ها

Imperial College London

 University of Manchester

University of Warwick

Univrsity of Edinburgh

مشاغل مرتبط با این رشته

Machine Learning Engineer

Data Architect

Data Analyst

Chief Technology Officer (CTO)

Chief Data Officer

Project Manager

متوسط درآمد (سالانه)

۴۷ هزار پوند

علوم داده (Data Science)

در یک سال گذشته، تقاضا برای رشته علوم داده در انگلستان افزایش بسیار زیادی داشته است. این کشور یکی از بهترین مقصدها برای یادگیری این علم است؛ زیرا موقعیت‌های تحقیقاتی زیادی دارد. یک گزارش در این زمینه نشان می‌دهد که تقریباً ۸۰ درصد از شرکت‌های بریتانیایی قصد دارند تا در سال آینده حداقل یک نیروی متخصص دیتا استخدام کنند.

رشته‌های تحصیلی مرتبط

Health Data Analytics & Machine Learning

Big Data in Culture & Society

Health Data Analytics

Data Science & Analytics

متوسط شهریه (سالانه)

۱۹ تا ۴۰ هزار پوند

بهترین دانشگاه‌ها

King’s College London

University of Southampton

University of Edinburgh

 London School of Economics and Political Science

مشاغل مرتبط با این رشته

Data Scientist

Machine Learning Engineer

Applications Architect

Data Architect

متوسط درآمد (سالانه)

۵۲ هزار پوند

علوم کامپیوتر (Computer Science)

علوم کامپیوتر یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی نه‌تنها در انگلستان بلکه در بیشتر نقاط دنیا است. این رشته شامل طراحی نرم‌افزارها، پرداختن به ماهیت محاسبات، جنبه‌های سخت‌افزاری و معماری سیستم‌های کامپیوتری بزرگ است.

رشته‌های تحصیلی مرتبط

Computer Science

Advanced Computer Science

Human Computer Interaction

متوسط شهریه (سالانه)

۲۰ تا ۴۳ هزار پوند

بهترین دانشگاه‌ها

University of Oxford

University of Cambridge

Imperial College London

University College London (UCL)

مشاغل مرتبط با این رشته

Software Developer

Computer Hardware Engineer

Computer Systems Analyst

Computer Network Architect

Web Developer

متوسط درآمد (سالانه)

۳۵ هزار پوند

مدیریت کسب‌وکار (MBA)

مدیریت کسب‌وکار در بین بهترین دوره‌های آموزشی انگلستان قرار دارد. فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت در بیشتر سازمان‌ها، فرصت شغلی دارند. برخی از رهبران جهان فارغ‌التحصیل رشته MBA از دانشگاه‌های برتر انگلستان هستند. میزان دستمزد متخصصان MBA هم نسبت به بسیاری از رشته‌ها بالا است. 

رشته‌های تحصیلی مرتبط

MBA

Global Executive MBA

Masters in Financial Analytics

Management

Business & Management

متوسط شهریه (سالانه)

۴۰ تا ۱۰۰ هزار پوند

بهترین دانشگاه‌ها

University of Oxford

University of Cambridge

Imperial College London

 University of Manchester

مشاغل مرتبط با این رشته

HR Officer

Business Development Representative

Finance Analyst

Investment Banker

Management Consultant

متوسط درآمد (سالانه)

۳۵ تا ۶۵ هزار پوند

حقوق (Law)

بریتانیا، کشور مناسبی برای وکلا به‌خصوص وکلای شرکتی است. همه شرکت‌ها در سراسر جهان به مشاوران حقوقی و وکلا برای رسیدگی به امور حقوقی خود نیاز دارند. انگلستان به‌دلیل سیستم آموزش حقوقی منظمی که ارائه می‌دهد، خانه بسیاری از این شرکت‌ها است.

رشته‌های تحصیلی مرتبط

LLB

LLM

LLM Corporate Law

متوسط شهریه (سالانه)

۱۹ تا ۴۴ هزار پوند

بهترین دانشگاه‌ها

University of Cambridge

University of Oxford

The London School of Economics and Political Science

University College London

مشاغل مرتبط با این رشته

Barrister

Solicitor

Lawyer

Legal Writer

Legal Consultant

متوسط درآمد (سالانه)

۲۰ تا ۷۰ هزار پوند

مدیریت معماری و ساخت‌وساز (Architecture and Construction Management)

مطالعه زیرساخت‌ها و معماری یکی از رشته‌های در حال رشد در انگلستان است. هر کشوری خواستار زیرساخت‌های مدرن، آسمان‌خراش‌های جهانی و فضاهای کاربردی است. برای یادگیری خلاقانه هر جنبه‌ای از رشته معماری، کشور انگلستان می‌تواند یکی از مقاصد بسیار خوب باشد.

رشته‌های تحصیلی مرتبط

Master of Architecture

Construction Management

Construction Project Management

Construction Cost Management

Construction Management & International Development

متوسط شهریه (سالانه)

۱۷ تا ۴۰ هزار پوند

بهترین دانشگاه‌ها

University of Cambridge

UCL

The University of Edinburgh

Lancaster University

The University of Manchester

مشاغل مرتبط با این رشته

Architect

Landscape Architect

Urban Planner

Construction Manager

Building Service Engineer

Site Engineer

متوسط درآمد (سالانه)

۲۵ تا ۶۵ هزار پوند

مهندسی (Engineering)

هنگامی که صحبت از بهترین رشته‌های تحصیلی در انگلستان می‌شود، نمی‌توان حوزه مهندسی را فراموش کرد. دلیل اینکه به‌جای گفتن از شاخه‌های مشخصی از این حوزه، فقط از واژه «مهندسی» استفاده می‌کنیم این است که مهندسی در دانشگاه‌های انگلستان تنوع بالایی دارد و شامل ۳۷ شاخه مختلف می‌شود؛ از جمله مهندسی عمران، مهندسی مکانیک یا نرم‌افزار که تنها سه شاخه از چندین حوزه مرتبط به مهندسی هستند.

رشته‌های تحصیلی مرتبط

 Chemical Engineering

Civil and Structural

Civil Engineering

Mechanical Engineering

متوسط شهریه (سالانه)

۱۴ تا ۵۰ هزار پوند

بهترین دانشگاه‌ها

University of Cambridge

University of Oxford

Imperial College London

Univrsity of Manchester

مشاغل مرتبط با این رشته

Chemical Engineer

Civil Engineer

Mechanical Engineer

Petroleum Engineers

متوسط درآمد (سالانه)

بیش از ۴۰ هزار پوند

بهترین دانشگاه های انگلستان

منبع: University of Chester

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در انگلستان

دو مورد از بهترین دانشگاه‌‌های جهان یعنی آکسفورد و کمبریج در انگلیس قرار دارند. علاوه بر این دو، انگلستان محل بسیاری از دانشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده دیگر است. در جدول زیر با تعدادی از این دانشگاه‌ها آشنا می‌شوید.

نام دانشگاهرتبه جهانی QSرتبه در کشور انگلستان
University of Cambridge۲۱
University of Oxford۳۲
University College London۸۳
Imperial College London۶۴
King’s College London۳۷۵
University of Edinburgh۱۵۶
University of Manchester۲۸۷
University of Glasgow۸۱۸
University of Birmingham۹۱۹
University of Bristol۶۱۱۰
Queen Mary University London۱۲۵۱۱
University of Southampton۷۸۱۲
University of Sheffield۹۶۱۴
University of Leeds۸۶۱۵
University of Nottingham۱۱۴۱۶
University of Liverpool۱۹۰۱۷
Cardiff University۱۶۶۱۸
University of Exeter۱۶۳۱۹
Newcastle University۱۲۲۲۰

دانشگاه کمبریج 

دانشگاه کمبریج برترین دانشگاه انگلستان است که تاکنون دانشمندان و افراد برجسته زیادی از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ ازجمله چارلز دیکنز، آیزاک نیوتون، استیون هاوکینگ و آلن تورینگ. تاکنون ۹۶ نفر از اساتید این دانشگاه برنده جایزه نوبل و ۱۰ نفر برنده مدال فیلدز شده‌اند. 

این دانشگاه حدود ۳۰ دوره کارشناسی و ۳۰۰ دوره کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش دارد. به‌صورت کلی رشته‌های هنر و علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم انسانی و اجتماعی، علوم طبیعی و رشته‌های فناوری در کمبریج تدریس می‌شوند. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه عبارت‌اند:

 • معماری و تاریخ هنر 
 • هنرهای کلاسیک
 • فلسفه
 • موسیقی
 • داروسازی
 • اطفال
 • رادیولوژی
 • هماتولوژی
 • اقتصاد
 • تاریخ
 • حقوق
 • جرم‌شناسی
 • مهندسی
 • مدیریت 
 • مدیریت انرژی‌های پایدار
 • علوم کامپیوتر

هزینه تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی سالانه از ۲۲ تا ۳۴ هزار پوند و در مقطع کارشناسی ارشد از ۲۶ تا ۵۸ هزار پوند است. 

دانشگاه آکسفورد 

دانشگاه آکسفورد را می‌توان عجیب‌ترین دانشگاه دانست زیرا تاریخ تأسیس مشخصی ندارد. گفته می‌شود که اولین تدریس‌ آن در ۱۰۹۶ میلادی شروع شده اما مشخص نیست که خود دانشگاه چه سالی افتتاح شده است. افراد شناخته‌شده بسیاری از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. بیل کلینتون (رئیس‌جمهور سابق آمریکا)، بوریس جانسون (نخست وزیر سابق بریتانیا)، اسکار وایلد (شاعر و نویسنده ایرلندی)، مانهومان سینگ (نخست وزیر سابق هند) و تیم برنرز لی (مخترع شبکه جهانی وب) از معروف‌ترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند. 

آکسفورد چهار بخش اصلی دانشگاهی در زمینه علوم انسانی، ریاضی و علوم طبیعی، پزشکی و علوم اجتماعی است. مهم‌ترین دانشکده‌های آن را در لیست زیر مشاهده می‌کنید: 

 • زبان و ادبیات انگلیسی 
 • موسیقی
 • مطالعات شرقی 
 • زبان‌شناسی
 • کامپیوتر
 • فیزیک
 • زیست‌شناسی
 • علوم مهندسی 
 • بیوشیمی
 • اطفال
 • انکولوژی
 • ژنتیک
 • باستان‌شناسی
 • توسعه بین‌الملل
 • حقوق
 • جامعه‌شناسی 

شهریه تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی سالانه بین ۲۹ تا ۴۴ هزار پوند و برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۴ تا ۴۱ هزار پوند است. 

دانشگاه UCL

دانشگاه UCL یکی دیگر از برترین مراکز آموزشی انگلستان و اولین دانشگاهی است که به زنان اجازه تحصیلات عالی داده است. این دانشگاه دانشکده‌های علوم مغزی، علوم مهندسی، حقوق، ریاضیات و فیزیک، علوم سلامت و جمعیت‌شناسی را دارد. در این دانشگاه ۴۴۰ دوره آموزشی برای دانشجویان کارشناسی و ۶۷۵ دوره هم برای دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. 

شهریه تحصیل در دانشگاه UCL‌ برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی سالانه از ۲۳ تا ۳۱ هزار پوند، در مقطع کارشناسی ارشد از ۱۵ تا ۴۶ هزار پوند و برای دوره MBA حدود ۵۵ هزار پوند است. 

دانشگاه امپریال کالج لندن 

تحصیلات در این دانشگاه متمرکز بر حوزه‌های علوم پایه، علوم پزشکی، مهندسی و کسب‌وکار است. مهم‌ترین رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند شامل موارد زیر هستند: 

 • هوانوردی
 • مهندسی شیمی 
 • محیط زیست
 • مهندسی مکانیک
 • بیماری‌های عفونی
 • علوم مغز
 • جراحی و سرطان
 • فیزیک
 • ریاضیات
 • بازاریابی
 • مدیریت و کارآفرینی
 • امور مالی 

شهریه تحصیل در امپریال کالج برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی سالانه ۳۰ تا ۳۶ هزار پوند، در مقطع کارشناسی ارشد ۴۶ هزار پوند و برای دوره‌های تجارت و بیزینس ۵۷ هزار پوند است. 

دانشگاه کینگز کالج 

دانشگاه کینگز کالج جزء برترین مؤسسات آموزشی در دنیا و برنده ۱۲ جایزه نوبل است. یکی از مهم‌ترین تحقیقات انجام‌شده در این دانشگاه مربوط به کشف ساختار DNA می‌شود. این دانشگاه، دانشکده‌های مختلفی دارد که سالانه هزاران دانشجو را پذیرش می‌کنند: 

 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده کسب‌وکار
 • دانشکده پزشکی 
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ریاضی و فیزیک
 • دانشکده روانپزشکی و علوم اعصاب 
 • دانشکده علوم اجتماعی و سیاسی

شهریه تحصیل در کینگز کالج لندن سالانه برای دانشجویان کارشناسی ۲۸ هزار پوند و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالانه حدود ۱۷ هزار پوند است. 

فرم مشاوره تحصیل در انگلستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در انگلستان چقدر است؟

هزینه تحصیل در انگلستان به مقطع شما بستگی دارد. در کارشناسی از ۱۰ تا ۳۵ هزار پوند، در کارشناسی ارشد از ۱۱ تا ۵۰ هزار پوند و در دکترا از ۲۵ تا ۴۰ هزار پوند است.

آیا انگلستان کشور مناسبی برای تحصیل است؟

پاسخ به این سؤال کاملاً به شرایط شما بستگی دارد. اگر به‌دنبال یک دوره کوتاه تحصیلی با کیفیت بالا و اساتید متخصص هستید، انگلستان کشور مناسبی برای تحصیل شماست.

برای تحصیل در انگلستان به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در انگلستان باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس داشته باشید. در غیر این صورت ابتدا باید برای یک دوره زبان در این کشور اقدام کنید و سپس به دانشگاه درخواست دهید.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در انگلستان می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بعد از پایان تحصیل، یک اقامت دو یا سه‌ساله به شما داده می‌شود که در صورت پیدا کردن کار مرتبط در این بازه زمانی می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید.

آیا هنگام تحصیل در انگلستان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

اغلب دانشجویان امکان کار هم‌زمان با تحصیل را در انگلستان دارند. سقف قانونی برای کار در هفته ۲۰ ساعت است.

شرایط سنی برای تحصیل در انگلستان چیست؟

شرایط سنی برای تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی از ۱۸ تا ۲۵، در کارشناسی ارشد از ۲۳ تا ۳۰ و در دکترا از ۲۷ تا ۴۰ است. البته در شرایطی ممکن است برای تحصیل در مقطع دکترا محدودیت سنی نداشته باشید.

آیا حین تحصیل در انگلستان می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

از لحاظ قانونی خانواده شما می‌توانند با ویزای ویزیت،‌ به انگلستان سفر کنند. با این حال ممکن است بسیاری از خانواده‌ها موفق به دریافت ویزا نشوند. همچنین دانشجویان دکترا می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه دریافت کنند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در انگلستان اقدام کنم؟

بله، باید برای یک دوره زبان انگلیسی درخواست دهید و بعد از پایان آن می‌توانید وارد دانشگاه شوید.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های انگلستان بورسیه تحصیلی بگیرم؟

در صورتی که شرایط لازم دانشگاه را داشته باشید، ممکن است بورسیه به شما تعلق بگیرد اما شانس دریافت آن در مقاطع پایین‌تر بسیار کم است و بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی شانس دریافت بورسیه را دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان حدوداً سه سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در انگلستان وجود دارد؟

فقط دانشجویانی که بتوانند بورسیه کامل دریافت کنند، می‌توانند در انگلستان رایگان درس بخوانند. در غیر این صورت تحصیل دانشگاهی رایگان در انگلیس وجود ندارد.

تحصیل در انگلستان به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در این کشور تنها به زبان انگلیسی ممکن است.