کشور ایتالیا از محبوب‌ترین نقاط دنیا برای مهاجرت است و بین ایرانیان محبوبیت خاصی دارد. پیش از اقدام برای مهاجرت به ایتالیا بهتر است با مدارک، شرایط، هزینه‌ها و راه های مهاجرت به این کشور اروپایی آشنا شوید.

کشور ایتالیا به‌عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ جهان در قلب دریای مدیترانه قرار گرفته است. مساحت این کشور بیش از سیصد هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز تقریبا ۶۱ میلیون نفر است. این کشور به‌دلیل برخورداری از طبیعت زیبا، خدمات بهداشتی و درمانی باکیفیت و سبک زندگی راحت مقصد بسیاری از مهاجران است. برای مهاجرت به چهارمین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپا روش‌های مختلفی مانند تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج، ثبت شرکت، تمکن مالی و ... وجود دارد. وجود دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر، بازار کار حرفه‌ای و پویا و فرهنگ جذاب، افراد زیادی را برای مهاجرت به ایتالیا ترغیب می‌کند.

شرایط مهاجرت به ایتالیا برای ایرانیان

از مهم‌ترین شرایط مهاجرت ایرانیان به ایتالیا، نداشتن سابقه کیفری و داشتن بیمه سلامت، ویزا و تمکن مالی است. شرایط مهاجرت به این کشور در موارد خاص مثل مهاجرت تحصیلی ملزم به ارائه گواهی پذیرش از دانشگاه خواهد بود. برای مهاجرت کاری نیز افراد باید ابتدا پیشنهاد کاری یا جاب آفر داشته باشند. چنانچه فردی قصد دارد از طریق سرمایه‌گذاری وارد خاک ایتالیا شود، شرط داشتن حداقل ۵۰۰ هزار یورو یا گواهی تمکن مالی الزامی است. به‌طور کلی شرایط مهاجرت به ایتالیا برای ایرانیان به شرح زیر است:

 • حداقل سن برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا ۱۸ سال
 • مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس ۶٫۵ به بالا یا مدرک زبان ایتالیایی معادل سطح B۱ (برای مهاجرت دانشجویی)
 • داشتن بیمه سلامت
 • اثبات محل اقامت در مدت زمان سکونت در این کشور
 • اثبات توان پرداخت تا ۱۰ هزار یورو برای ثبت شرکت

شرایط مهاجرت به ایتالیا برای ایرانیان

راه های مهاجرت به ایتالیا برای ایرانیان

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد. هر شخص با توجه به شرایط، مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌هایش می‌تواند یکی از این روش‌های مهاجرتی را انتخاب کند. ایرانیان می‌توانند از طریق مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری و ازدواج اقامت کشور ایتالیا را دریافت کنند. در ادامه این روش‌ها را معرفی می‌کنیم و با مدارک و شرایط هریک آشنا می‌شویم.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

یکی از روش‌ های رایج مهاجرت به ایتالیا مهاجرت از طریق کار است. متقاضیان قبل از سفر به ایتالیا باید مجوز کار خود را از یک شرکت و کارفرمای ایتالیایی دریافت کنند. دریافت مجوز کار برای اشخاصی است که می‌خواهند بیش از سه ماه در این کشور کار کنند. ایرانیانی که قصد مهاجرت کاری به کشور ایتالیا را دارند، باید در سه مرحله مجوز کار خود را دریافت کنند:

 • در ابتدا شما باید یک پیشنهاد کاری دریافت کنید تا استخدام شما را تضمین کند. بعد از استخدام، رئیس و کارفرما باید برای شما درخواست مجوز کار دهد. در انتها، کارفرما سند مجوز کار را برای شما ارسال می‌کند.
 • در مرحله بعدی می‌توانید برای ویزای خود در کنسولگری و سفارت ایتالیا در ایران درخواست دهید.
 • بعد از تأیید ویزا می‌توانید سفر خود را به ایتالیا آغاز کنید و با ورود به این کشور، درخواست اجازه اقامت دهید. مجوز اقامت تقریبا هشت روز بعد از ورود شما به ایتالیا صادر خواهد شد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

بهترین و راحت‌ترین روش مهاجرت به ایتالیا مهاجرت تحصیلی است. این روش مورد توجه آن دسته از جوانانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. از آنجایی که اکثر دانشگاه‌های ایتالیا دولتی هستند، هزینه تحصیل در این کشور ارزان‌تر از دیگر کشورهاست. رشته‌های محبوب در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • علوم مهندسی
 • پزشکی و سلامت
 • طراحی و هنر
 • تجارت بین‌الملل و مدیریت
 • جامعه‌شناسی و مطالعات اجتماعی و علوم انسانی

توجه داشته باشید که این موارد علاوه بر تحصیل، از نظر اشتغال نیز مورد توجه دولت ایتالیا هستند.

لازمه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، شرکت در یک آزمون ورودی است. آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به دیگر کشورها ازجمله انگلیس و آلمان بسیار آسان‌تر هستند. همچنین در دانشگاه‌های این کشور می‌توان به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کرد. چنانچه قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید، به ارائه مدرک زبان ایتالیایی نیاز نیست و با ارائه مدرک آیتلس ۶٫۵ می‌توانید وارد دانشگاه‌های ایتالیا شوید. از برترین دانشگاه‌های ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه ساپینزای رم

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری

روش دیگر مهاجرت به ایتالیا روش سرمایه‌گذاری است که انواع مختلفی دارد. شما می‌توانید با ثبت شرکت، خرید اوراق قرضه دولتی، ایجاد استارتاپ، کارآفرینی یا سرمایه‌گذاری در ایونت‌های خیرخواهانه اقدام به مهاجرت به کشور ایتالیا کنید. حداقل سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت از این طریق به ایتالیا ۵۰۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فعال و ۲۵۰ هزار یورو در استارتاپ‌ها خواهد بود.

با مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه‌گذاری می‌توانید برای دو سال اقامت ایتالیا را دریافت کنید. در مرحله بعدی می‌توانید اقامت خود را برای سه سال دیگر تمدید کنید و بعد از پنج سال کار و سرمایه‌گذاری در ایتالیا، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد فرزند

مهاجرت از طریق تولد فرزند، یکی دیگر از روش‌ های مهاجرت به ایتالیا است. قوانین کشورهای مختلف برای تابعیت از طریق تولد بر اساس قانون «خاک» یا «خون» اعمال می‌شود.

کشورهایی که طبق قانون خاک تصمیم‌گیری می‌کنند، به هر کودکی که در خاک آن کشور متولد شود، تابعیت می‌دهند. در این قانون، گذر زمان نقشی ندارد. طبق قانون خون، کودک بر اساس ملیت یکی از والدین یا هر دوی آن‌ها، حق شهروندی دریافت می‌کند. معدود کشورهایی نیز وجود دارند که تلفیقی از این دو قانون را اجرا می‌کنند.

تابعیت در کشور ایتالیا بر اساس قانون «خون» انجام می‌شود. کودکانی که یکی از والدین آن‌ها ایتالیایی باشند، می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند. علاوه بر این، چنانچه هیچ اطلاعاتی از والدین کودکی که در ایتالیا به دنیا آمده است وجود نداشته باشد، تابعیت ایتالیا به او تعلق می‌گیرد.

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

از دیگر روش‌ های مهاجرت به ایتالیا ازدواج با یک ایتالیایی است. پس از ازدواج با یک تبعه ایتالیا، دولت این کشور صحت ازدواج را بررسی خواهد کرد. در صورت ازدواج با فرد ایتالیایی چنانچه در خارج از ایتالیا باشید، سه سال بعد از ازدواج می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. در صورتی که در ایتالیا حضور داشته باشید، تنها پس از دو سال، اقامت این کشور را دریافت خواهید کرد.

در نظر داشته باشید اگر در طول ازدواج با یک فرد ایتالیایی صاحب فرزند شوید یا کودکی را به فرزندخواندگی بگیرید، شرط دو سال به یک سال و نیم تقلیل می‌یابد. به این ترتیب، شما اقامت ایتالیا را در زمان کمتری دریافت خواهید کرد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی

خودحمایتی و تمکن مالی از دیگر روش‌های دریافت اقامت و مهاجرت به ایتالیا است. در این روش، هیچ محدودیتی ازجمله در سن، سطح زبان و تحصیلات وجود ندارد. مهم‌ترین شرط برای مهاجرت از طریق تمکن مالی به ایتالیا، وجود سرمایه و تمکن مالی است. شخص در این روش باید بتواند سالانه مبلغ ۳۲ هزار یورو از جایی خارج از ایتالیا درآمد داشته باشد.

چنانچه کسی بخواهد با خانواده خود از طریق تمکن مالی به ایتالیا مهاجرت کند، باید درآمد بیشتری داشته باشد. در این صورت، متقاضی باید ۲۰ درصد به‌ازای همسر و پنج درصد به‌ازای هر فرزند به مبلغ ۳۲ هزار یورو اضافه کند. در صورت خرید خانه، نسبت به اجاره شانس بیشتری برای دریافت ویزای تمکن مالی در ایتالیا خواهید داشت. هرچند خرید ملک به‌تنهایی باعث گرفتن اقامت ایتالیا نمی‌شود. 

قبل از اخذ اقامت دائم از طریق طرح خودحمایتی، فرد نمی‌تواند در ایتالیا کار کند و امکان سرمایه‌گذاری فعال نیز ندارد. بعد از پنج سال اقامت موقت، متقاضی می‌تواند درخواست اقامت دائم دهد و پس از آن اقدام به کار و سرمایه‌گذاری کند.

راه های مهاجرت به ایتالیا برای ایرانیان

مدارک لازم برای مهاجرت به ایتالیا

هریک از ویزاها ازجمله تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، خودحمایتی، ازدواج و موارد دیگر به مدارک متفاوتی نیاز دارند. برای درک بهتر این موضوع می‌توان به ویزای توریستی اشاره کرد. برای اخذ این ویزا، دولت ایتالیا شرایط آسان‌تری را برای مهاجران در نظر گرفته است. تنها با ارسال فرم درخواست، پاسپورت، بلیت هواپیما و بیمه مسافرتی می‌توان ویزای توریستی دریافت کرد. مهم‌ترین مدارک برای روش‌های دیگر مهاجرت به ایتالیا عبارت‌اند از:

 • گذرنامه معتبر
 • بیان هدف از ورود به ایتالیا شامل دعوت‌نامه، مدارک پشتیبانی و سایر موارد
 • عکس معتبر
 • بیمه‌نامه معتبر
 • اثبات تمکن مالی و رسید بانکی (برای هر روش مبلغ تمکن مالی متفاوت است)

برای مهاجرت از طریق تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری باید مدارک زیر را نیز ضمیمه کنید:

 • فرم‌های ثبت‌نام دانشجویان
 • قرارداد کاری کارمندان
 • مجوز کار برای سرمایه‌گذاران

هزینه مهاجرت به ایتالیا

هزینه مهاجرت به ایتالیا شامل هزینه‌های اداری (دریافت ویزا، وکیل، ترجمه مدارک و سفر) و هزینه‌های زندگی در این کشور است. هزینه ویزاهایی مانند استارتاپ، الحاق خانواده، ویزای پزشکی، کاری و کارآفرینی ۱۱۶ یورو است. برای دریافت ویزاهایی مانند تحصیلی نیز باید ۵۰ یورو بپردازید. هزینه بیمه سلامت نیز در حدود هزار تا سه هزار یورو است.

هزینه‌های زندگی برای یک فرد مجرد در ایتالیا بدون احتساب اجاره‌خانه ماهانه ۸۹۵ یورو است. دیگر هزینه‌های زندگی در این کشور را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

هزینه های زندگی در ایتالیا
هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر۶۶۴ یورو
هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه خارج از مرکز شهر۵۱۶ یورو
هزینه اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر۱۲۱۵ یورو
هزینه اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه خارج از مرکز شهر۸۶۹ یورو
یک لیتر شیر۱٫۲۸ یورو
۵۰۰ گرم نان۱٫۷۷ یورو
۱۲ عدد تخم مرغ۳ یورو
یک کیلو سیب۲ یورو
بطری آب یک و نیم لیتری۰٫۴۲ یورو
فیله مرغ یک کیلوگرم۹٫۵۴ یورو

هزینه مهاجرت به ایتالیا

مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا

بدون شک مهاجرت به هر کشوری، مزایا و معایبی دارد و برای تصمیم‌گیری درست در خصوص انتخاب کشوری به‌عنوان مقصد مهاجرتی باید مزایا و معایب را با هم در نظر داشت. مثلاً ایتالیا با اینکه سیستم درمانی قوی و به‌روزی دارد، اما در عین حال نرخ بیکاری هم در آن بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است. به همین دلیل، بهتر است پیش از اقدام برای مهاجرت به کشوری، جنبه‌های مختلف این تصمیم را بررسی کرد.

مزایای مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا مانند دیگر کشورهای اروپایی، از امکانات بهداشتی و درمانی بالایی برخوردار است. طبق آمار به دست آمده، ایتالیا در بین ۱۰ کشور برتر در زمینه خدمات درمانی و بهداشتی دنیا قرار دارد. این کشور تقریبا تمامی هزینه‌های مربوط به سیستم درمانی و بهداشتی را از طریق بیمه تحت پوشش قرار می‌دهد. علاوه بر این، ایتالیا به مهاجران خود ویزای همراه ارائه می‌دهد. افراد می‌توانند بعد از دریافت مجوز اقامت، اقدام به درخواست ویزای همراه برای خانواده خود کنند. از مزایای دیگر مهاجرت به ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راحت بودن اخذ اقامت نسبت به دیگر کشورها
 • اعتبار بالای دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلی
 • پایین بودن هزینه زندگی

معایب مهاجرت به ایتالیا

در کنار مزایای مهاجرت به ایتالیا باید معایب آن را نیز در نظر گرفت. مهم‌ترین نکته در این زمینه، یادگیری زبان ایتالیایی است. مردم این کشور کمتر به زبان انگلیسی مسلط هستند و برای ادغام شدن در فرهنگ این کشور و داشتن زندگی راحت‌تر باید زبان ایتالیایی را یاد بگیرید. از دیگر معایب زندگی در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نرخ بیکاری بالا نسبت به دیگر کشورهای برتر اروپا
 • عدم ثبات شرایط جوی و آب و هوایی
 • بلندمدت بودن اجاره‌نامه‌های کشور ایتالیا

فرم مشاوره مهاجرت به ایتالیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

بهترین راه برای مهاجرت به ایتالیا کدام روش است؟

نمی‌توان یک روش را به‌عنوان بهترین روش مهاجرت به ایتالیا نام برد. هر فرد با توجه به توانایی‌ها و شرایط خود باید یک مسیر را انتخاب کند. اما در کل، بیشتر افراد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را انتخاب می‌کنند.

فرآیند مهاجرت به ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان فرآیند مهاجرت به ایتالیا با توجه به روش مهاجرت و همچنین شرایط متقاضی، متفاوت است. برای اطلاع دقیق از این مسئله، با مشاوران مهاجرتی ما در تماس باشید.

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به ایتالیا چیست؟

نداشتن سابقه کیفری، داشتن بیمه سلامت و تمکن مالی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به ایتالیا هستند.

انواع روش‌ های مهاجرت به ایتالیا کدام‌اند؟

مهم‌ترین روش‌ های مهاجرت به کشور ایتالیا شامل مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، تمکن مالی یا خودحمایتی، ازدواج و تولد فرزند می‌شوند.

تمکن مالی برای مهاجرت به ایتالیا چقدر است؟

افرادی که می‌خواهند از طریق روش تمکن مالی به ایتالیا مهاجرت کنند، باید در حدود ۳۲ هزار یورو در سال درآمد داشته باشند.

آیا مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک انتخاب مناسبی است؟

نمی‌توان با خرید خانه در ایتالیا اقامت این کشور را به دست آورد؛ اما خرید خانه می‌تواند به روند مهاجرت شما به ایتالیا کمک کند.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا چیست؟

برای مهاجرت به ایتالیا در برخی روش‌ها باید مدرک زبان ایتالیایی در سطح B۱ یا B۲ داشته باشید. اگر برای مهاجرت تحصیلی اقدام می‌کنید، در زبان انگلیسی به نمره آیلتس حداقل ۶٫۵ نیاز خواهید داشت.

چه مدارکی برای مهاجرت به ایتالیا مورد نیاز است؟

مدارک عمومی شامل گذرنامه معتبر، عکس، بیمه سلامت، انگیزه‌نامه ورود به ایتالیا و تمکن مالی می‌شوند.

آیا می‌توان اعضای خانواده را برای مهاجرت به ایتالیا با خود برد؟

ایتالیا به مهاجران خود ویزای همراه ارائه می‌دهد. افراد می‌توانند بعد از دریافت مجوز اقامت، اقدام به درخواست ویزای همراه برای خانواده خود کنند.

آیا با مهاجرت به ایتالیا می‌توان پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟

متقاضیان می‌توانند از طریق مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری و ازدواج اقامت دائم و در نهایت پاسپورت کشور ایتالیا را دریافت کنند.

شرایط سنی مهاجرت به ایتالیا چیست؟

برای مهاجرت به کشور ایتالیا فرد متقاضی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.