اقامت آمریکا به دو شکل موقت و دائم (گرین کارت) به متقاضیان اعطا می‌شود که هر کدام انواع مختلفی دارند. در این مطلب با انواع روش‌ های گرفتن اقامت آمریکا، انواع ویزاها و شرایط اخذ آن‌ها و مدارک موردنیازشان آشنا خواهید شد. 

اقامت آمریکا به وضعیت قانونی فردی اشاره دارد که مجوز زندگی و کار در ایالات متحده را دریافت کرده است. یک تبعه خارجی می‌تواند از طریق کانال‌های مختلفی مانند اثبات توان مالی، مهاجرت خانوادگی، کاری، تحصیلی یا ویزای سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت اقدام کند. پس از تأیید مجوز اقامت، فرد حق دارد به‌طور قانونی و برای مدت زمان مشخصی در ایالات‌متحده زندگی و کار کند. بسیاری نیز اقامت را به‌عنوان مقدمه دریافت شهروندی آمریکا می‌بینند. شهروندی امتیازات بیشتری مانند حق شرکت در انتخابات، امکان تصدی پست‌های دولتی و اخذ پاسپورت آمریکا را به افراد ارائه می‌دهد.

روش های اخذ اقامت آمریکا

اخذ اقامت ایالات‌متحده می‌تواند یک فرآیند پیچیده و چالش‌برانگیز باشد، اما خوشبختانه روش های اخذ اقامت آمریکا بسیار متنوع هستند.

یکی از روش‌های رایج مهاجرت به کشور آمریکا، دریافت ویزای کاری است. افرادی که مهارت‌ها یا تجربه‌های تخصصی دارند، اغلب واجد شرایط دریافت ویزای شغلی هستند. گزینه‌هایی مانند ویزای EB-۱، EB-۲ و EB-۳ به‌ترتیب برای افراد دارای توانایی فوق‌العاده، مدارک پیشرفته و نیروهای کار ماهر در نظر گرفته می‌شوند.

افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری مقدار قابل‌توجهی پول در ایالات‌متحده هستند، می‌توانند اقامت خود را از طریق برنامه ویزای سرمایه‌گذاری EB-۵ تضمین کنند. یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت ایالات‌متحده، مهاجرت از طریق پیوستن به خانواده است. شهروندان و ساکنان دائمی قانونی ایالات‌متحده می‌توانند از اقوام درجه‌ یک خود برای اخذ اقامت این کشور حمایت کنند.

گزینه بعدی، لاتاری یا قرعه‌کشی ویزای تنوع است که برای ترویج تنوع فرهنگی در ایالات‌متحده در نظر گرفته شده است. شهروندان کشورهایی که از لحاظ تاریخی نرخ مهاجرت آن‌ها به ایالات‌متحده پایین است، می‌توانند در سایت لاتاری اقامت ایالات‌متحده شرکت کنند و شانس خود را در دریافت اقامت آمریکا بیازمایند.

هرکدام از این راه‌ها شرایط خاص و معیارهای واجد شرایط بودن مخصوص به خود را دارد که آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

اقامت آمریکا از طریق خرید ملک

دریافت اقامت آمریکا از طریق خرید ملک روشی محبوب بین سرمایه‌گذاران خارجی برای مهاجرت به ایالات‌متحده است. این برنامه تحت عنوان EB-۵ (روش پنجم مهاجرت مبتنی بر اشتغال) یک سرمایه‌گذار خارجی را ملزم می‌کند حداقل ۵۰۰ هزار دلار در بخش املاک و مستغلات آمریکا سرمایه‌گذاری کند. سرمایه‌گذاری موردنظر باید حداقل به‌مدت دو سال نگه داشته شود. همچنین سرمایه‌گذار خارجی باید سایر شرایط، از جمله بررسی پیشینه و بررسی‌های امنیتی مقامات ایالات‌متحده را هم برآورده کند.

پس از اخذ گرین کارت مشروط، سرمایه‌گذار و اعضای خانواده او می‌توانند در ایالات‌متحده زندگی، کار و تحصیل کنند و درنهایت تابعیت ایالات‌متحده را به دست آورند.

این روش برای سرمایه‌گذاران ثروتمندی جذاب است که به‌دنبال فرصتی برای تضمین آینده خانواده خود در آمریکا هستند. آن‌ها همچنین جذب مزایای قابل‌توجهی مانند توانایی خرید خانه، دسترسی به آموزش با کیفیت بالا، مراقبت‌های بهداشتی و کیفیت خوب زندگی در آمریکا خواهند شد.

گرفتن اقامت امریکا با خرید ملک مستلزم سرمایه‌گذاری و تلاش قابل‌توجهی است. اما برای سرمایه‌گذاران خارجی که به‌دنبال اقامت ایالات‌متحده هستند، مزایا و فرصت‌های بی‌شماری دارد. موفقیت در این روش مستلزم انتخاب دقیق یک آژانس مهاجرتی توانمند است تا سرمایه‌گذار را در فرآیند پیچیده اخذ گرین کارت راهنمایی کند. 

اقامت آمریکا از طریق خرید ملک

اقامت آمریکا از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت آمریکا از طریق سرمایه‌گذاری یک گزینه مهاجرتی برای افراد ثروتمند خارجی است. این روش به‌عنوان برنامه سرمایه‌گذار مهاجر EB-۵ شناخته می‌شود که توسط سازمان خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS) ارائه می‌شود.

سرمایه‌گذاران خارجی برای واجد شرایط بودن در برنامه EB-۵، باید حداقل ۹۰۰ هزار دلار در یک پروژه موردتأیید دولت آمریکا سرمایه‌گذاری کنند. این سرمایه‌گذاری باید حداقل ۱۰ شغل برای شهروندان ایالات‌متحده یا ساکنان قانونی این کشور ایجاد کند. در صورت رعایت تمامی شرایط، سرمایه‌گذار، همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال او شرایط اخذ اقامت آمریکا را خواهند داشت.

برنامه EB-۵ دو مزیت اصلی دارد. اول اینکه در مقایسه با گزینه‌های دیگر مانند ویزای کاری یا ویزای پیوستن به خانواده، رقیبی برای اخذ اقامت نخواهید داشت. ضمناً سرمایه‌گذار علاوه بر اخذ اقامت می‌تواند با سرمایه‌گذاری خود، شغل هم در این کشور ایجاد کند. سرمایه‌گذار با این کار خود احساس رضایت خواهد داشت و اعتبار مشارکت در رشد اقتصاد ایالات‌متحده را به دست می‌آورد.

با این حال، سرمایه‌گذاران بالقوه باید آگاه باشند که اداره USCIS قوانین و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای برنامه EB-۵ اعمال می‌کند. بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری در این برنامه، مشورت با وکلای مهاجرت و مشاوران مالی بسیار مفید خواهد بود.

اقامت آمریکا از طریق پیوستن به خانواده

کسب اقامت آمریکا از طریق پیوستن به خانواده یکی از رایج‌ترین راه‌های اتباع خارجی برای مهاجرت قانونی به ایالات‌متحده است. این فرآیند به‌عنوان گرین کارت مبتنی بر خانواده نیز شناخته می‌شود و برای خویشاوندان درجه‌ یک شهروندان و افراد مقیم دائم‌ ایالات‌متحده در دسترس است.

برای واجد شرایط بودن، شهروند ایالات‌متحده یا عضو مقیم دائم خانواده باید فرم I-۱۳۰ (دادخواست برای خویشاوند خارجی) را به‌نمایندگی از بستگان خارجی خود به دفتر خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS) ارسال کند. پس از تأیید دادخواست، تبعه خارجی باید از طریق سفارت یا دفتر حافظ منافع آمریکا برای دریافت ویزای مهاجرت اقدام کند. پس از اخذ ویزا، اتباع خارجی می‌توانند به‌عنوان مقیم دائم قانونی وارد ایالات‌متحده شوند.

گرین کارت پیوستن به خانواده، از آن دسته راه های گرفتن اقامت آمریکا است که مسیر روشنی را برای اخذ شهروندی این کشور فراهم می‌کند. زیرا اتباع خارجی پس از اقامت در ایالات‌متحده برای مدت معین و رعایت سایر شرایط می‌توانند درخواست تابعیت دهند و شهروند ایالات‌متحده شوند. یکی دیگر از مزیت‌های این فرآیند این است که در مقایسه با سایر فرآیندهای مهاجرت به آمریکا نسبتاً ساده‌تر است.

اقامت آمریکا از طریق پیوستن به خانواده

اقامت آمریکا از طریق استخدام

اقامت آمریکا از طریق استخدام را باید مناسب‌ترین گزینه برای افرادی دانست که مهارت‌های تخصصی یا تجربه کاری مورد‌تقاضا در ایالات‌متحده را دارند. راه‌های مختلفی برای اخذ اقامت مبتنی بر اشتغال وجود دارند که در قالب ویزاهای EB-۱، EB-۲ و EB-۳ عرضه می‌شوند.

ویزای EB-۱ برای افرادی مناسب است که توانایی‌های فوق‌العاده‌ای در هنر، علوم یا تجارت دارند. ویزای EB-۲ برای افراد حرفه‌ای با مدارک پیشرفته یا توانایی‌های استثنایی در زمینه‌های شغلی آن‌ها مناسب است. درنهایت ویزای EB-۳ هم برای نیروهای کار ماهر، متخصصان و نیروهای کار غیرماهر صادر می‌شود.

برای به دست آوردن اقامت مبتنی بر اشتغال، فرد متقاضی باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آمریکایی موردتأیید داشته باشد. ضمناً این کارفرما باید از درخواست ویزای متقاضی حمایت کند. همچنین باید مدارکی ارائه کند که نشان دهد تلاش او برای پر کردن موقعیت شغلی موردنظر با یک نیروی کار واجد شرایط در ایالات‌متحده، ناموفق بوده است.

فرد متقاضی استخدام در آمریکا باید تحت فرآیند صدور گواهی‌نامه کار قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که کارفرما قانون حداقل دستمزد در ایالات‌متحده را زیر پا نگذاشته است. همچنین استخدام فرد نباید بر بازار کار آمریکا تأثیر منفی بگذارد.

اقامت آمریکا از طریق لاتاری

نحوه گرفتن اقامت آمریکا از طریق لاتاری که معمولاً به‌عنوان قرعه‌کشی گرین کارت شناخته می‌شود، نسبتاً ساده است. این یک فرصت منحصربه‌فرد برای افرادی است که نرخ مهاجرت از کشور آن‌ها به ایالات‌متحده پایین است.

این قرعه‌کشی هرساله توسط وزارت امور خارجه ایالات‌متحده برگزار می‌شود و به‌طور متوسط ۵۰ هزار ویزا را به برندگان اعطا می‌کند. هدف برنامه لاتاری، افزایش تنوع فرهنگی مهاجران، ترویج تبادل فرهنگی و بروز دیدگاه‌های جدید و ایجاد فرصت برای کسانی است که خارج از این برنامه شانس مهاجرت به آمریکا را ندارند.

هر کسی می‌تواند به‌صورت آنلاین و رایگان در سایت لاتاری اقامت آمریکا درخواست دهد. الزامات پایه شامل ملیت واجد شرایط (افراد کشورهای دارای نرخ بالای مهاجرت به ایالات‌متحده واجد شرایط نیستند)، داشتن دیپلم یا معادل آن و دو سال سابقه کار است.

پس از ارسال درخواست، متقاضیان به‌صورت تصادفی برای بررسی بیشتر انتخاب می‌شوند. پس از آن، متقاضیان موفق باید قبل از اعطای گرین کارت، مصاحبه، معاینه پزشکی و سایر الزامات را با موفقیت پشت سر بگذارند. به‌طور کلی، لاتاری یک فرصت نادر برای افراد مایل به زندگی و کار دائمی در ایالات‌متحده است.

اخذ اقامت آمریکا از طریق لاتاری

اقامت آمریکا از طریق تحصیل

ایالات‌متحده آمریکا یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی برای تحصیلات عالی به شمار می‌رود. تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ایالات‌متحده نه‌تنها تجربه‌ای منحصربه‌فرد است، بلکه راه‌هایی را برای اخذ اقامت دائم در این کشور باز می‌کند. اقامت آمریکا از طریق تحصیل در دانشگاه از دو طریق ویزای F-۱ و آموزش عملی اختیاری (OPT) امکان‌پذیر است.

ویزای F-۱ یک ویزای غیرمهاجرتی است که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد در دانشگاه‌های ایالات‌متحده به تحصیل بپردازند. پس از اتمام تحصیل، آن‌ها می‌توانند برای آموزش عملی اختیاری (OPT) درخواست دهند که به فارغ‌التحصیلان اجازه می‌دهد تا حداکثر ۱۲ ماه در یک شرکت آمریکایی کار کنند. اگر آن‌ها در طول دوره OPT خود از یک کارفرمای ایالات‌متحده پیشنهاد شغلی دریافت کنند، می‌توانند برای ویزای کار درخواست دهند. همه این اقدامات درنهایت می‌تواند به دریافت گرین کارت و اقامت دائم در ایالات‌متحده منتهی شود.

به‌طور کلی، اخذ اقامت کشور آمریکا از طریق تحصیلات عالی در دانشگاه‌های ایالات‌متحده، یک گزینه مناسب برای افراد جوان است. این افراد می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود در ایالات‌متحده کار کنند و درنهایت مسیر خود را برای کسب اقامت دائم هموار سازند.

اقامت موقت آمریکا

اقامت موقت آمریکا به ویزای غیرمهاجرتی اشاره دارد که به فرد اجازه می‌دهد برای مدت مشخصی در ایالات‌متحده بماند. اقامت موقت برای افراد علاقه‌مند به مهاجرت به ایالات‌متحده می‌تواند حکم مقدمه دستیابی به اقامت دائم را داشته باشد. پس قدم اول برای گرفتن اقامت دائم آمریکا می‌تواند کسب اقامت موقت باشد.

یکی از رایج‌ترین انواع ویزاهای اقامت موقت در ایالات‌متحده آمریکا، ویزای B-۱ یا B-۲ است. این ویزاها به اتباع خارجی اجازه می‌دهد برای تجارت یا تفریح به ایالات‌متحده سفر کنند. ویزای B-۱ برای افرادی است که برای اهداف تجاری مانند شرکت در کنفرانس‌ها یا جلسات به ایالات‌متحده می‌روند. ویزای B-۲ برای کسانی است که با هدف گردشگری، بازدیدهای اجتماعی یا درمان پزشکی به آمریکا می‌روند. مدت زمان این ویزاها معمولاً حداکثر شش ماه است و در موارد خاصی قابل‌تمدید خواهند بود. دسته دیگری از اقامت‌های موقت هم شامل ویزای کاری و تحصیلی می‌شود.

اقامت دائم آمریکا - گرین کارت

اخذ اقامت دائم آمریکا - گرین کارت به امکان زندگی و کار به‌طور نامحدود در ایالات‌متحده اشاره دارد. این یک گام مهم برای مهاجرانی است که به‌دنبال زندگی همیشگی در ایالات‌متحده هستند. دارنده گرین کارت می‌تواند از تمام حقوق و امتیازات یک شهروند آمریکایی به‌جز حق رأی، عضویت در هیئت منصفه دادگاه‌ها و نامزدی برای انتخابات محلی و فدرال برخوردار باشد.

راه‌های مختلفی برای دسترسی به گرین کارت یا اقامت آمریکا به‌صورت دائم وجود دارد. از جمله این راه‌ها می‌توان به حمایت خانواده، اشتغال، سرمایه‌گذاری یا پناهندگی اشاره کرد. هر دسته الزامات منحصربه‌فرد و معیارهای مخصوص به خود را دارد. بنابراین برای متقاضیان ضروری است که قبل از شروع فرآیند درخواست، مشاوره حقوقی و راهنمایی کاملی در این زمینه دریافت کنند.

مدت زمان پردازش گرین کارت به دسته‌بندی و برنامه‌های عقب‌افتاده اداره مهاجرت آمریکا بستگی دارد و می‌تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد. پس از دریافت گرین کارت، دارنده آن باید قوانین و مقررات مهاجرتی ایالات‌متحده را برای حفظ وضعیت خود رعایت کند. این موضوع شامل پرهیز از فعالیت‌های مجرمانه، تمدید به‌موقع گرین کارت و اطلاع‌رسانی هرگونه تغییر آدرس خود به مقامات مهاجرت است.

اقامت آمریکا به صورت دائم - گرین کارت

شرایط گرفتن اقامت آمریکا

شرایط گرفتن اقامت آمریکا مطمئناً سخت و خاص است. چندین راه برای تضمین اقامت قانونی در ایالات‌متحده وجود دارد؛ مانند اشتغال، سرمایه‌گذاری و روابط خانوادگی. با این حال، صرف‌نظر از گزینه انتخابی، متقاضی باید چندین معیار را برای واجد شرایط بودن داشته باشد.

در درجه اول، متقاضی باید ثابت کند که قصد دارد به‌طور دائم در ایالات‌متحده بماند. این کار معمولاً با نشان دادن تمایل به اقامت در کشور و سابقه مشارکت مثبت در جامعه انجام خواهد شد. همچنین فرد باید شواهد کافی از وضعیت مالی مثبت و توانایی زندگی در آمریکا بدون اتکا به کمک‌های عمومی ارائه دهد.

به‌علاوه، نداشتن سابقه جنایی نیز لازم است. هرگونه سابقه فعالیت مجرمانه می‌تواند به ضرر متقاضی باشد. معاینه پزشکی نیز اجباری است و افرادی که بیماری‌های مسری دارند، ممکن است در بین داوطلبان واجد شرایط قرار نگیرند.

دریافت اقامت آمریکا مستلزم رعایت چندین شرط دقیق است که می‌تواند کمی دلهره‌آور باشد. زیرا واجد شرایط بودن فرد با توجه به عواملی مانند پایداری مالی، سابقه جنایی، سابقه مهاجرت، سابقه پزشکی و توانایی متقاضی برای مشارکت مثبت در جامعه آمریکا تعیین می‌شود. بنابراین درک شرایط و الزامات لازم برای جلوگیری از اتلاف منابع و زمان شما پیش از آغاز روند مهاجرت ضروری خواهد بود.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت آمریکا

یکی از مدارک لازم برای گرفتن اقامت آمریکا فرم اجباری I-۵۵۱ است که به‌عنوان گرین کارت نیز شناخته می‌شود. این فرم توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS) صادر می‌شود و وضعیت اقامت دائم یک نفر را تثبیت می‌کند. متقاضیان باید فرم I-۵۵۱ را به‌همراه مشخصات بیومتریک در طول مصاحبه به دفتر USCIS ارائه دهند.

متقاضیان باید گذرنامه معتبر کشور مبدأ خود را هم ارائه دهند. گذرنامه باید حداقل شش ماه پس از اقامت موردنظر آن‌ها در آمریکا معتبر باشد. همچنین برای ورود به ایالات‌متحده به ویزا نیاز دارید. بسته به هدف بازدید، انواع مختلفی از ویزاها مانند کاری، تحصیلی یا پیوستن به خانواده وجود دارد. متقاضیان باید درخواست ویزا را تکمیل کنند و به سفارت، کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایالات‌متحده ارائه دهند.

افراد متقاضی باید مدارکی مبنی بر توان مالی ارائه دهند تا نشان دهند واجد دریافت اقامت آمریکا هستند. این مدرک می‌تواند صورت‌حساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی یا فیش حقوقی معتبر باشد. متقاضیان ممکن است به معاینه پزشکی و ارائه مدرکی مبنی بر واکسیناسیون کرونا نیاز داشته باشند. درنهایت، مدارک لازم برای اقامت با توجه به شرایط فرد می‌توانند متفاوت باشند. بنابراین مشورت با وکیل مهاجرت برای اطمینان از ارائه مدارک مناسب ضروری خواهد بود.

هزینه اخذ اقامت آمریکا

کل هزینه اخذ اقامت آمریکا برای متقاضیان مقیم ایالات‌متحده تقریباً ۱۷۶۰ دلار و برای متقاضیان خارج از کشور حدود ۱۴۰۰ دلار است. این هزینه شامل عوارض اجباری دولت ایالات‌متحده به‌علاوه معاینه پزشکی موردنیاز می‌شود که غیرقابل‌استرداد خواهد بود.

هزینه درخواست برای گرین کارت مبتنی بر اشتغال به دسته‌ای بستگی دارد که درخواست شما تحت آن قرار می‌گیرد. اما در کل می‌توانید برای درخواست گرین کارت خود انتظار پرداخت ۱۲۲۵ دلار را داشته باشید. البته کارفرمای شما ممکن است با هزینه‌های اضافی بایگانی و هزینه‌های گواهی کار مواجه شود که به‌طور بالقوه هزینه‌ها را به حدود ۱۰ هزار دلار می‌رساند.

در هر صورت، هزینه‌های تشکیل پرونده شما غیرقابل‌استرداد هستند، بنابراین مهم است که در اولین بار درخواست خود را به‌درستی ثبت کنید.

هزینه اقامت آمریکا می‌تواند هرساله به طور قابل‌توجهی افزایش یابد. USCIS اخیراً پیشنهاد کرده است هزینه‌های بایگانی برای تقریباً هر نوع ویزا از جمله گرین کارت‌های خانوادگی و مبتنی بر اشتغال، افزایش یابند.

دلایل ریجکتی اقامت آمریکا

دلایل ریجکتی اقامت آمریکا متفاوت هستند و درخواست هرکسی ممکن است به دلایل گوناگونی رد شود. اما به‌طور کلی، باید مراقب باشید که در اولین ورود خود به ایالات‌متحده، قصد خود را نادرست معرفی نکنید. مقامات USCIS درخواست‌هایی را که ظرف ۹۰ روز پس از ورود به ایالات‌متحده با ویزای غیرمهاجرتی ثبت شده‌اند، به‌دقت بررسی خواهند کرد.

اقامت بیش از حد و همچنین حضور غیرقانونی در ایالات‌متحده می‌تواند درخواست گرین کارت را پیچیده کند یا به ممنوعیت طولانی‌مدت برای ورود مجدد به این کشور منجر شود. گاهی اوقات امکان دریافت معافیت از این مجازات‌ها وجود دارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید این موضوع ممکن است بر درخواست شما تأثیر بگذارد، با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید.

دلایل ریجکتی اقامت آمریکا

مزایای اقامت آمریکا

روشن است که اقامت آمریکا مزایای بسیار زیادی دارد. خواندن موارد زیر می‌تواند تصویر بهتری از این مزایا به شما ارائه دهد.

۱. حمایت از بستگان نزدیک

هنگامی که اقامت خود را دریافت کردید، واجد شرایط حمایت از اعضای نزدیک خانواده خود برای مهاجرت به ایالات‌متحده خواهید شد. طبق اعلام خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌متحده (USCIS)، اصطلاح «عضو خانواده» به همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال مجرد اشاره دارد. اگر می‌خواهید از مهاجرت دیگر اعضای خانواده مانند والدین یا خواهر و برادر خود حمایت کنید، باید شهروند آمریکا باشید.

۲. کاهش هزینه‌های تحصیل

یکی از دلایل اصلی اصرار وکلای مهاجرت بر اینکه دانشجویان باید برای گرین کارت آمریکا اقدام کنند، این است که هزینه‌های دانشگاه را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. اکثر مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های حرفه‌ای در ایالات‌متحده مبالغ هنگفتی را به‌عنوان شهریه از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند. اما اگر گرین کارت داشته باشید، ساکن داخلی ایالت خواهید شد که شهریه‌های شما را بسیار پایین می‌آورد.

۳. اقامت در هر نقطه از ایالات‌متحده

دارندگان اقامت آمریکا بسته به ترجیحات خود می‌توانند در هر نقطه‌ای از ایالات‌متحده مستقر شوند. با توجه به تنوع آب‌وهوایی و وسعت کشور آمریکا این مزیت بسیار خوبی است. البته افرادی که گرین کارت مبتنی بر اشتغال دارند، باید در نزدیکی محل کار خود زندگی کنند. اما کسانی که اقامت خانوادگی دارند، ملزم به رعایت هیچ‌گونه محدودیتی در‌مورد محل اقامت خود نیستند.

۴. سفر بی‌دردسر به خارج از کشور

افرادی که اقامت موقت آمریکا را دارند، اغلب هنگام سفر به یک کشور خارجی با مشکلاتی مواجه می‌شوند. اما با داشتن اقامت دائم، سفر به خارج از کشور برای شما بسیار آسان‌تر خواهد شد. خدمات مسافرتی کشور نیز به تمامی دارندگان گرین کارت تعلق می‌گیرد، زیرا این کارت به‌عنوان مدرک اقامت دائم عمل می‌کند.

۵. دسترسی به سیستم تأمین اجتماعی

SSA یا اداره تأمین اجتماعی آمریکا به افراد معلول و بازنشسته و خانواده‌های آن‌ها امنیت مالی می‌دهد. بر اساس آمار اخیر، تقریباً از هر چهار خانواده در ایالات‌متحده یک نفر از SSA کمک می‌گیرد. این خدمات شامل همه چیز می‌شود؛ از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا مراقبت از کودکان و کمک‌های غذایی.

دارنده گرین کارت به‌دلیل داشتن اقامت دائم در کشور می‌تواند از مزایای تأمین اجتماعی هم برخوردار شود. به‌عنوان مثال، افراد می‌توانند پس از ده سال کار در کشور از مزایای بازنشستگی برخوردار شوند. با این حال، در انواع مزایای تأمین اجتماعی که دارندگان اقامت آمریکا می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، محدودیت‌هایی وجود دارد. دارندگان گرین کارت معمولاً به تمام مزایای مختص به شهروندان ایالات‌متحده دسترسی ندارند.

۶. نیاز کمتر به تمدید ویزا

اکثر مجوزهای اقامت ایالات‌متحده به‌صورت سالانه یا هر دو سال به تمدید نیاز دارند. اما اگر اقامت دائم داشته باشید، هر ده سال یک بار باید مجوزهای خود را تمدید کنید. البته شش ماه قبل از تاریخ انقضای گرین کارت خود، باید فرم تمدید (فرم I-۹۰) را پر کنید و برای اداره مهاجرت بفرستید.

فرم مشاوره اخذ اقامت آمریکا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت آمریکا چیست؟

با توجه به الزامات سخت در اقامت‌های مبتنی بر اشتغال، خانواده، ازدواج و سرمایه‌گذاری، برای اکثر افراد مسیر قرعه‌کشی یا لاتاری نه‌تنها راحت‌ترین راه گرفتن اقامت آمریکا، بلکه تنها راه ممکن است.

 

آیا گرفتن اقامت آمریکا با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

بله، گرفتن اقامت آمریکا با تولد فرزند از طریق درخواست گرین کارت امکان‌پذیر است. این یک گزینه محبوب برای والدینی است که می‌خواهند به آمریکا مهاجرت کنند، اما خودشان راهی برای شهروندی یا اقامت دائم ندارند.

حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت آمریکا چقدر است؟

حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت آمریکا به نوع ویزا بستگی دارد. اما برای دریافت رایج‌ترین ویزای سرمایه‌گذار (EB-۵) به حداقل ۹۰۰ هزار دلار در یک منطقه شغلی هدفمند یا ۱/۸ میلیون دلار در یک منطقه غیرهدفمند نیاز دارید.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت آمریکا را بگیرم؟

اگر با درخواست اقامت موقت آمریکا در طول مصاحبه ویزا موافقت شود، میانگین زمان رسیدگی ۷ تا ۱۰ روز کاری خواهد بود. البته بهتر است حداقل ۲ الی ۳ روز کاری دیگر هم برای تحویل ویزا در نظر گرفته شود.

آیا با داشتن اجازه اقامت آمریکا می‌توانم در این کشور کار کنم؟

مجوز کار فقط برای بستگان شهروندان ایالات‌متحده و دارندگان گرین کارت در دسترس است. بنابراین خارجی‌ها تنها پس از تکمیل فرآیند درخواست گرین کارت مبتنی بر شغل می‌توانند در ایالات‌متحده کار کنند.

آیا اقامت موقت آمریکا تمدید می‌شود؟

در صورتی که به‌طور قانونی و با ویزای غیرمهاجرتی به ایالات‌متحده رفته باشید، تاریخ ویزای شما منقضی نشده باشد و هیچ جرمی مرتکب نشده باشید که شما را از دریافت ویزا منع کند، می‌توانید اقامت موقت آمریکا را تمدید کنید.