گرفتن اقامت ژاپن که یکی از قطب‌های اقتصادی دنیا با فرهنگی جذاب و منحصربه‌فرد است؛ مقصد خوبی برای افراد پرتلاشی است که به‌دنبال پیشرفت و در عین حال تجربه سبک زندگی جدید و متفاوتی هستند. 

ژاپن کشوری است که بعد از جنگ جهانی دوم به ویرانه تبدیل شد، اما امروزه یکی از قطب‌های صنعتی و غول‌های تجاری دنیا است. شایعه است که افراد به‌دلیل تعهد کاری در ژاپن، در صورت بروز هر خطایی هرگز خود را نمی‌بخشند. روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور شگفت‌انگیز وجود دارد. ازدواج با یک تبعه ژاپنی، دریافت پیشنهاد کاری، سرمایه‌گذاری و تحصیل از روش‌های دریافت اقامت این کشور هستند که با توجه به شرایط خود باید از میان آن‌ها انتخاب کنید. ما در این مطلب به بررسی انواع روش‌های اخذ اقامت ژاپن و مدارک لازم برای هر یک می‌پردازیم.

روش های اخذ اقامت ژاپن

به‌صورت کلی دو نوع اقامت در ژاپن وجود دارد که شامل اقامت موقت و اقامت دائم می‌شود. در روش‌های اقامت موقت شما اجازه پیدا می‌کنید وارد خاک ژاپن شوید و برای مدت مشخصی در آن زندگی کنید. به‌عنوان مثال دریافت ویزای تحصیلی در مقطع دکترا در ژاپن این امکان را فراهم می‌کند که برای مدت پنج تا شش سال در این کشور زندگی و تحصیل کنید.

در روش اخذ اقامت موقت، با پایان یافتن مدت زمان ویزا از شما درخواست می‌شود تا از کشور خارج شوید. در صورتی که بتوانید مدت زمان ویزا را افزایش داده یا نوع آن را تغییر دهید، می‌توانید مجدد در این کشور اقامت کنید. این در حالی است که روش‌های اقامت دائم از همان ابتدا امکان زندگی بلندمدت در این کشور را فراهم می‌کنند و با توجه به قوانین مهاجرتی، بعد از یک دهه زندگی در ژاپن یا بیشتر می‌توانید برای شهروندی ژاپن هم درخواست بدهید.

اگر بخواهیم روش‌های اخذ اقامت ژاپن را دسته‌بندی کنیم باید بگوییم که دریافت ویزای کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری جزو روش‌های اقامت موقت هستند. تنها دو روش برای دریافت اقامت دائم ژاپن وجود دارد؛ اول اینکه با یک تبعه ژاپنی ازدواج کنید و دوم اینکه یکی از روش‌های اقامت موقت را آن‌قدر ادامه دهید تا در انتها بتوانید آن را به اقامت دائم تبدیل کنید. هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند؛ به‌عنوان مثال در ویزای کار به اعضای خانواده شما ویزای همراه ارائه نمی‌شود.

اقامت ژاپن منبع: TripAdvisor

اقامت موقت ژاپن

ساده‌ترین روش‌ها که باعث می‌شوند اجازه ورود به خاک این کشور را کسب کنید، به گرفتن اقامت موقت ژاپن منجر خواهند شد. در این شرایط با توجه به نوع ویزایی که دارید، می‌توانید در یک برهه زمانی مشخص در این کشور زندگی کنید اما پس از اتمام تاریخ ویزا، اقامت ژاپن شما به پایان خواهد رسید.

روش‌های مهاجرتی مهمی که می‌توانید به کمک آن‌ها اقامت موقت ژاپن را کسب کنید به شرح زیر است:

 • ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری
 • تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن
 • ویزای کار

از طریق تمام این روش‌ها اداره مهاجرت ژاپن به شما اجازه اقامت می‌دهد. با این حال شرایط مهاجرتی ژاپن دشوارتر از سایر کشورها است و عمده روش‌هایی که برای مهاجرت وجود دارد، اکثراً به شما اجازه ماندن در مدت زمان محدودی را می‌دهند. مسیری که بیشتر مهاجران در پیش می‌گیرند این است که سعی می‌کنند اقامت موقت ژاپن را به اقامت دائم ژاپن تبدیل کنند.

طبق قانون ژاپن کافی است به‌مدت ۱۰ سال در این کشور زندگی کنید تا بتوانید اقامت دائم ژاپن را بگیرید. با انتخاب هر یک از این مسیر‌های گفته‌شده، می‌توانید ویزای خود را تا ۱۰ سال تمدید کرده و درنهایت اقامت دائم دریافت کنید. به‌طور مثال در صورتی که با کمک ویزای تحصیلی به ژاپن رفته باشید، ویزای شما تنها تا پایان تحصیل اعتبار خواهد داشت. پس از آن باید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و با گذراندن مدت زمان موردنیاز، اقامت دائم ژاپن را دریافت کنید.

اقامت دائم ژاپن

روشی که می‌توانید به کمک آن اقامت دائم را مستقیماً کسب کنید، ازدواج است. در صورت ازدواج با یک فرد ژاپنی،‌ می‌توانید به این کشور سفر کرده و با ادامه دادن زندگی خود به‌مدت پنج سال، اقامت دائم ژاپن را کسب کنید. البته همان‌طور که گفتیم به کمک روش‌های اقامت موقت ژاپن نیز امکان دریافت ویزای بلندمدت وجود دارد و تنها باید مدت زمان بیشتری را در این کشور زندگی کنید تا بتوانید اقامت دائم دریافت کنید.

شرایط گرفتن اقامت ژاپن

برای گرفتن اقامت ژاپن مهم‌ترین موضوع نداشتن هیچ گونه سوءسابقه است. ژاپنی‌ها روی این مسئله بسیار حساس هستند و هرگونه مورد مشکوکی در پرونده شما مشاهده کنند، روند درخواست به تعلیق درمی‌آید. همچنین باید گواهی سلامت جسمی خود را ارائه دهید. طبق این گواهی شما نباید به هیچ بیماری خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت مبتلا باشید.

علاوه بر این موارد، ارائه گواهی تمکن مالی برای کلیه متقاضیان اقامت ژاپن الزامی است. درنهایت هم باید مدرکی به سفارت‌خانه یا کنسولگری ارائه دهید که در آن نوع ویزا مشخص شده باشد. به‌عنوان مثال اگر با فردی ژاپنی ازدواج کرده‌اید و به همین دلیل قصد دریافت اقامت ژاپن را دارید، باید مدرکی دال بر ازدواج و واقعی بودن آن ارائه دهید.

شرایط اقامت ژاپن

منبع: State Department

مدارک لازم برای گرفتن اقامت ژاپن

برای اخذ اقامت ژاپن از راه‌های گفته‌شده در بالا، باید مدارکی را به کنسولگری یا سفارت ژاپن ارائه دهید. نکته‌ای که درمورد این مدارک وجود دارد این است که حتماً باید با دقت تهیه شده و هیچ گونه پرونده‌‌سازی در بین آن‌ها نباشد. به این دلیل که سفارت ژاپن در صورت مشاهده هر مورد مشکوکی، پرونده شما را به حالت تعلیق درمی‌آورد. در لیست زیر، مدارک لازم برای گرفتن اقامت ژاپن را مشاهده می‌کنید:

 • تکمیل فرم درخواست اقامت
 • ارائه گواهی‌نامه رجیستری از جانب شرکت اسپانسر ویزا
 • ارائه رزومه تحصیلی و کاری
 • ارائه کلیه گواهی‌نامه‌ها و مدارک معتبر موردنیاز سفارت
 • عکس پرسنلی
 • در صورت ثبت شرکت،‌ ارائه شرح فعالیت
 • گزارش پرداخت مالیات به‌صورت منظم
 • ارائه ترازنامه
 • ارائه سندی مبنی بر پرداخت حقوق ماهانه ثابت

کلیه مدارکی که در بالا لیست شده‌اند باید به زبان ژاپنی ترجمه شده باشند. علاوه بر این، توصیه می‌شود تا مدارک دیگری را که در این لیست نیامده اما حدس می‌زنید ارائه آن‌ها بر روند اخذ اقامت ژاپن شما مؤثر باشد، ارائه دهید. همچنین باید نامه‌ای رسمی به زبان ژاپنی بنویسید که دلایل شما برای درخواست اقامت این کشور را به‌طور کامل و روشن شرح داده باشد.

هزینه اخذ اقامت ژاپن

هزینه اخذ اقامت ژاپن با توجه اینکه کدام روش اقامتی را انتخاب کرده‌اید متفاوت است. به‌عنوان مثال برای اخذ اقامت از طریق تحصیل، لازم است شهریه دانشگاه و هزینه‌های تمکن مالی را پرداخت کنید. با این حال برخی هزینه‌ها هستند که به‌صورت عمومی بوده و همه ملزم به پرداخت آن‌ها هستند.

در جدول‌های زیر با توجه به نوع اقامت، هزینه‌های آن‌ها هم مشخص شده است.

جدول هزینه های اولیه

هزینه‌های اولیه

درخواست گواهی صلاحیت (برای اتباع خارجی از خارج از کشور)

۱۶۰ هزار ین

تغییر وضعیت اقامت

۱۴۰ هزار ین

مجوز تمدید مدت اقامت (تمدید ویزای فعلی)

۵۰ هزار ین

جدول هزینه های skilled worker

ویزای کارگر متخصص (Skilled Worker)

درخواست گواهی صلاحیت (برای اتباع خارجی از خارج از کشور)

۱۵۰ هزار ین

تغییر وضعیت اقامت

۱۵۰ هزار ین

مجوز تمدید مدت اقامت (تمدید ویزای فعلی)

۵۰ هزار ین

جدول هزینه های Business Management

مدیریت کسب‌وکار (Business Management)

درخواست ویزای مدیریت کسب‌وکار برای گواهی صلاحیت

۳۰۰ هزار ین

تغییر وضعیت اقامت ویزای مدیریت کسب‌وکار

۲۵۰ هزار ین

مجوز تمدید مدت اقامت (تمدید ویزای فعلی)

۷۰ هزار ین

جدول هزینه های اقامت دائم

اقامت دائم

اجازه اقامت دائم

۱۸۰ هزار ین

پیوستن یکی از اعضای خانواده

۵۰ هزار ین

جدول هزینه های تابعیت

تابعیت (Naturalization)

کارمند اداری

۲۰۰ هزار ین

رئیس یا عضو هیئت مدیره

۲۵۰ هزار ین

پیوستن یکی از اعضای خانواده 

۷۰ هزار ین

جدول هزینه های سایر ویزاها

سایر هزینه‌ها

ویزای همراه

۵۰ هزار ین

ویزای توریستی

۵۰ هزار ین

گواهی تغییر شغل

۱۴۰ هزار ین

هزینه های ویزای ژاپن

منبع: Osaka.com

دلایل ریجکتی اقامت ژاپن

دلایل مختلفی وجود دارد که اخذ اقامت ژاپن شما با مشکل مواجه شود و به‌اصطلاح ریجکت شوید. در ادامه این دلایل را بررسی می‌کنیم.

ناقص بودن مدارک

ناقص بودن مدارک یکی از مهم‌ترین دلایل ریجکت شدن اقامت یا ویزای ژاپن است. به‌عنوان مثال لازم است گواهی تمکن مالی ارائه دهید و مدارکی داشته باشید که توانایی مالی شما را در ژاپن تأیید کنند. همچنین حداقل باید ۶ ماه از اعتبار ویزای شما باقی مانده باشد.

موجودی بانکی غیرعادی

یک مسئله مهم، به‌خصوص درمورد افرادی که در حال حاضر در ژاپن هستند و نیاز دارند تا ویزای خود را تمدید کنند، این است که فعالیت‌های بانکی مشکوکی نداشته باشند. بانک‌های ژاپن سقف مبلغ خاصی برای تراکنش‌های مالی تعیین نکرده‌اند اما نکته مهمی که وجود دارد این است که درآمد و موجودی بانکی شما باید با شغل و هزینه‌هایتان هم‌خوانی داشته باشد.

اگر تراکنش‌های غیرعادی در حساب بانکی شما دیده شود، فرض بر این است که احتمالاً درگیر کارهای خلاف هستید. مگر اینکه بتوانید سندی ارائه دهید که قانونی بودن این تغییرات مالی را ثابت کند.

دعوت‌نامه غیرمعتبر

اگر فردی که برای شما دعوت‌نامه صادر کرده، ارتباط نزدیکی با شما نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که سفارت درخواست ویزا و اقامت ژاپن شما را کنسل کند. دلیل آن هم این است که احتمال پناهنگی یا قاچاق شدن شما وجود دارد. در نتیجه بهتر است از سوی شرکت یا فرد معتبری برای سفر به ژاپن دعوت شوید.

داشتن سوءسابقه

چه در مدتی که خارج از خاک ژاپن هستید و چه در مدت اقامت خود در ژاپن، اگر درگیر پرونده قضایی شده باشید به‌عنوان سوءسابقه ثبت می‌شود. در نتیجه زمانی که درخواست اقامت ژاپن را دارید، با آن مخالفت می‌شود. بنابراین اگر در حال حاضر در ژاپن هستید، توجه کنید که به‌سمت انجام هیچ کار خلافی کشیده نشوید.

نقص ویزاهای قبلی

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ریجکتی می‌شود این است که قبلاً ویزای ژاپن دریافت کرده باشید اما به این سفر نرفته باشید. یا مدت زمان و محدودیت‌های ویزای خود را هنگام حضور در خاک ژاپن نادیده گرفته باشید. همه این موارد می‌تواند باعث شود تا برای تمدید درخواست با مشکل روبه‌رو شوید.

دلایل ریجکت شدن ویزا

منبع: International Citizens Group

فرم مشاوره اخذ اقامت ژاپن

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت ژاپن چیست؟

راحت‌ترین راه برای هر کس با توجه به شرایطش فرق می‌کند اما بر اساس قوانین ژاپن، شاید بتوان گفت که راحت‌ترین روش گرفتن اقامت این کشور ازدواج با یک ژاپنی است.

آیا گرفتن اقامت ژاپن با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

تنها در صورتی با تولد فرزند، اقامت ژاپن به او تعلق می‌گیرد که پدر یا مادرش تبعه این کشور باشند.

حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت ژاپن چقدر است؟

برای شروع حداقل باید ۴۶ هزار یورو برای سرمایه‌گذاری در ژاپن داشته باشید.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت ژاپن را بگیرم؟

از زمان مراجعه به سفارت ژاپن در کشور خود حدود سه هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا اقامت موقت ژاپن شما صادر شود. 

آیا با داشتن اجازه اقامت ژاپن می‌توانم در این کشور کار کنم؟

به نوع ویزای شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال با ویزای کاری اجازه فعالیت در این کشور را دارید.

آیا اقامت موقت ژاپن تمدید می‌شود؟

در صورتی که در مدت اقامت سابقه کیفری و تبادلات مالی مشکوک نداشته و همچنان دلیل موجهی برای ماندن در این کشور داشته باشید، اقامت موقت ژاپن شما تمدید می‌شود.