اگر به تحصیل و اقامت پس از تحصیل در ژاپن علاقه دارید، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این مطلب درباره مؤسسات آموزشی، رشته‌ها، امتحانات، ویزا و مراحل و مدارکی می‌گوییم که قبل از رفتن به ژاپن باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

ژاپن یکی از تحصیل‌کرده‌ترین و ماهرترین جمعیت‌ها را در بین کشورهای جهان دارد. همین موضوع، یکی از عوامل اصلی رشد سریع اقتصادی این کشور پس از جنگ جهانی دوم بوده است. اما ژاپن در حال حاضر جامعه‌ای فوق سال‌خورده دارد و جمعیت آن رو به کاهش است. بنابراین آموزش عالی خود را بین‌المللی کرده است تا از طرفی استعدادهای خارجی را جذب کند و از طرف دیگر بتواند نیروی کار به دست بیاورد. به همین دلیل، تحصیل در ژاپن می‌تواند یک فرصت بی‌نظیر برای اقامت و کار در پیشرفته‌ترین کشور آسیایی باشد. با ویزاگرد همراه باشید تا جزئیات پیرامون تحصیل در کشور ژاپن را به‌طور مفصل بررسی کنیم.

تحصیل در ژاپن

ژاپن کشور تضادها است؛ از طرفی توانسته سنت‌های قدیمی مربوط به فرهنگ منحصربه‌فرد شرقی خود را حفظ کند و از طرف دیگر کشوری پیشرو در تحقیقات علمی و فناوری است و ربات‌های بسیار پیشرفته می‌سازد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن به نوع و رشته تحصیلی بستگی دارد. به‌طور کلی، دانشجویان بین‌المللی معمولاً باید ۷۲۰۰ دلار برای سال اول لیسانس در دانشگاه‌های ملی، ۸۲۰۰ دلار برای سال اول لیسانس در دانشگاه‌های دولتی محلی و ۹۷۰۰ تا ۱۴ هزار و چهارصد دلار برای سال اول لیسانس در یک دانشگاه خصوصی بپردازند. رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی استثنا هستند و میزان شهریه آن‌ها در سال اول ممکن است به ۲۴ هزار دلار هم برسد.

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی از گوشه و کنار دنیا برای تحصیل به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی ژاپن می‌روند. مؤسسات آموزش عالی در ژاپن بر عملکرد تحصیلی مبتنی بر ایده‌های نوآورانه تمرکز دارند و در عین حال برای ارتقای اخلاقیات انسانی هم ارزش زیادی قائل هستند.

به‌طور کلی، تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن می‌تواند شما را به تخصص بسیار بالایی در زمینه تحصیلی خودتان برساند. از سال ۱۹۴۹ به این سو، ۲۲ ژاپنی توانسته‌اند به‌ویژه در زمینه‌های پزشکی، زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک برنده جایزه نوبل شوند. همه این‌ها دلایل بسیار خوبی برای تحصیل در ژاپن هستند.

تحصیل در ژاپن

مزایای تحصیل در ژاپن

مزایای تحصیل در ژاپن بسیار زیاد هستند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. فرهنگ بسیار جذاب

اولین و مهم‌ترین مزیت تحصیل و زندگی در ژاپن کسب تجربه فرهنگی منحصربه‌فرد در این کشور است. یک پای فرهنگ ژاپن در فرهنگ آسیای شرقی است و پای دیگرش در فرهنگ غربی و آمریکایی. بنابراین شما در این کشور با فرهنگی روبه‌رو خواهید شد که شبیه به آن را در هیچ جای دیگری نمی‌توانید پیدا کنید.

در ژاپن مکان‌های دیدنی زیادی مانند کوه فوجی، قلعه هیمه‌جی و معبد ایتسوکوشیما وجود دارند که جزء میراث جهانی محسوب می‌شوند. غذاهای سنتی رنگارنگ و سالم ژاپنی نیز جزو میراث فرهنگی ناملموس آن هستند. برای پخت این غذاها فقط از مواد غذایی در فصل خودشان استفاده می‌کنند. همه این‌ها باعث شده‌اند ژاپن به یکی از کشورها با بیشترین نرخ امید به زندگی در جهان بدل شود.

ژاپنی‌ها به سخت‌کوش بودن و اهمیت دادن به نظم و انضباط معروف هستند. ویژگی دوم مردم ژاپن هم مهمان‌نوازی با ذهنیت مراقبت از میهمانان و اولویت دادن به آن‌ها است. بنابراین از دانشجویان بین‌المللی در ژاپن همیشه به‌گرمی استقبال می‌شود.

مزایای تحصیل در ژاپن

۲. علم و فناوری بسیار پیشرفته

شما با تحصیل در رشته‌های علوم، فناوری و پزشکی در ژاپن، در سطحی بسیار پیشرفته و جهانی درس خواهید خواند. ژاپن با وجود کمبود منابع طبیعی، توانسته از نظر اقتصادی رشد قابل‌توجهی داشته باشد و به کشوری پیشرو در تولید علم تبدیل شود و این به‌دلیل دانش و فناوری پیشرفته‌ سیستم آموزشی عالی این کشور است.

ژاپن به‌لطف علم و فناوری بسیار پیشرفته‌اش توانسته محصولات نوآورانه زیادی مانند خودروهای الکتریکی، دوربین‌های دیجیتال، فیبرهای نوری و قلب مصنوعی را به دنیا معرفی کند. نودل‌های فوری که موجب تغییر در رژیم غذایی مردم جهان شده‌اند و کارائوکه نیز تنها بخشی از نوآوری‌های کشور ژاپن محسوب می‌شوند. درواقع تاریخ ژاپن سرشار از تبدیل ایده‌های نوآورانه به محصولات خلاقانه است.

۳. محیط مساعد برای زندگی

محیط زندگی مساعد و زیرساخت امن و مطمئن از ویژگی‌های اصلی کشور ژاپن به شمار می‌رود. ژاپن با نرخ پایین جرم و جنایت به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی شناخته می‌شود. حتی اگر چیزی را در این کشور از دست بدهید، بیشتر اوقات به شما بازگردانده می‌شود.

سیستم حمل‌و‌نقل عمومی ژاپن به‌دلیل اینکه افراد را به‌موقع به مقصد می‌رساند، به خود می‌بالد. این سیستم به شما کمک می‌کند با خیال راحت و سروقت به کلاس برسید. همچنین ژاپن یک سیستم بیمه درمانی تثبیت‌شده دارد که مراقبت‌های پزشکی پیشرفته را با هزینه اندک ارائه می‌دهد. آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که پس از ترک کشور خود احساس اضطراب و افسردگی می‌کنند، می‌توانند در حین اقامت و تحصیل در ژاپن آرامش خاطر داشته باشند.

۴. دانشجویان بین‌المللی متنوع

در حال حاضر حدود ۲۲۰ هزار دانشجو از بیش از ۱۷۰ کشور و منطقه در جهان مشغول به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی ژاپن هستند. بنابراین دانشجویان می‌توانند از طریق قرار گرفتن در معرض ژاپنی‌ها و همچنین فرهنگ‌های مختلف جهان، تجربه‌های بینافرهنگی خود را گسترش دهند.

۵. صنعت پیشرفته و حفظ سنت‌ها

ژاپن خانه برخی از پیشروترین شرکت‌های جهان در زمینه فناوری و خودرو مانند سونی، نیکون، کانن، هیتاچی، تویوتا، هوندا، میتسوبیشی و نیسان است. کشور ژاپن مهد صنعت پیشرفته در جهان محسوب می‌شود، به‌گونه‌ای که در این کشور، رفتن به دستشویی هم می‌تواند یک تجربه فناورانه باشد!

در عین حال، ژاپن یک جامعه بسیار سنتی هم دارد که در آن درخواست‌های شغلی با دست نوشته می‌شوند و حقوق‌ها را اغلب به‌صورت نقدی می‌پردازند. بنابراین کارهای ساده‌ای که در بسیاری از کشورها می‌توان به‌صورت آنلاین انجام داد، در ژاپن ممکن است به بازدید شخصی از یک دفتر نیاز داشته باشد که خود تجربه‌ای خاص است.

۶. یادگیری زبان ژاپنی

زبان ژاپنی دروازه ورود به این کشور و تحصیل در آن است. بنابراین بیشتر دانشجویان کار خود را با یادگیری زبان ژاپنی در یک مدرسه زبان شروع می‌کنند. می‌توان در دوره‌های زبان کوتاه‌مدت دو تا ۱۲ هفته‌ای یا در یک برنامه بلندمدت ثبت‌نام کرد.

ژاپنی‌ها در زبان انگلیسی چندان قوی نیستند و دانشگاه‌های آن فقط چند رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. بنابراین اگر خواهان تحصیل طولانی‌مدت در ژاپن هستید، بهتر است یادگیری زبان ژاپنی را در اولویت قرار دهید. مدارس زبان ژاپن معمولاً چهار ترم ۱۰ هفته‌ای در سال تدریس می‌کنند. اگر مبتدی هستید، می‌توانید ۸۰ هفته در یک مؤسسه به یادگیری زبان ژاپنی مشغول شوید. 

پس از تسلط بر زبان ژاپنی، می‌توانید شرایط ادامه تحصیل در ژاپن را در یک دانشگاه یا یک کالج حرفه‌ای ژاپنی داشته باشید. آموزشگاه‌های زبان ژاپنی را می‌توانید در توکیو، کیوتو، اوزاکا و دیگر شهرهای این کشور پیدا کنید.

درست است که برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ژاپن معمولاً به زبان ژاپنی تدریس می‌شوند، اما جهانی شدن مؤسسات آموزش عالی ژاپن باعث شده بسیاری از دانشگاه‌ها و به‌ویژه دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی، رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه دهند.

شرایط تحصیل در ژاپن

به‌طور کلی، پنج نوع مؤسسه آموزش عالی در کشور ژاپن وجود دارد. مؤسساتی که دانشجویان بین‌المللی هم می‌توانند در آن‌ها پذیرش شوند، به شرح زیر هستند:

۱. دانشگاه‌ها (مقطع کارشناسی)

۲. دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی و دکترا)

۳. آموزشکده‌ها

۴. کالج‌های آموزش حرفه‌ای (شامل دوره تحصیلات تکمیلی و دانشکده‌های آموزشی تخصصی)

۵. کالج‌های فناوری

مؤسسات آموزش عالی فوق، بسته به نهادهای مؤسس آن‌ها به سه نوع ملی، دولتی محلی و خصوصی طبقه‌بندی می‌شوند. مدارک و عناوینی که می‌توانید در دانشگاه‌های ژاپن کسب کنید، شرایط تحصیل در ژاپن و زمان موردنیاز آن‌ها به شرح زیر هستند:

دانشگاه

مقطع

مدرک

مدت دوره تحصیلی

تعداد واحدها

دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی

مقطع دکترا

مدرک دکترا

 ۵ سال

۳۰ واحد یا بیشتر (شامل واحدهای دوره کارشناسی ارشد)

مقطع کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد

۲ سال

۳۰ واحد یا بیشتر

 

مدرک حرفه‌ای

فوق لیسانس (حرفه‌ای)

۲ سال

۳۰ واحد یا بیشتر

 

دکترای حقوقی (مدرک تحصیلی)

۳ سال

۹۳ واحد یا بیشتر

 

کارشناسی ارشد آموزش‌وپرورش (حرفه‌ای)

۲ سال

۴۵ واحد یا بیشتر

دانشگاه‌های کارشناسی

دانشکده‌های عمومی و دانشکده داروسازی

لیسانس

۴ سال

۱۲۴ واحد یا بیشتر

دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی

۶ سال

پزشکی و دندانپزشکی: ۱۸۸ واحد یا بیشتر

دامپزشکی: ۱۸۲ واحد یا بیشتر

داروسازی: ۱۸۶ واحد یا بیشتر

دانشگاه حرفه‌ای

-

لیسانس (حرفه‌ای)

۴ سال

۱۲۴ واحد یا بیشتر

آموزشکده‌ها

-

فوق دیپلم

۲ یا ۳ سال

دوره ۲ ساله: ۶۲ واحد یا بیشتر

دوره ۳ ساله: ۹۳ واحد یا بیشتر

کالج فناوری

-

فوق دیپلم

۵ سال یا ۵ سال و نیم (دوره موردنیاز برای تحصیل در یک کالج فناوری معمولاً پنج سال است. اما دانشجویان بین‌المللی از سال سوم پذیرش می‌شوند.)

-

سال تحصیلی در اکثر مؤسسات آموزش عالی ژاپن از آوریل تا مارس سال بعد خواهد بود و بسیاری از مؤسسات از سیستم ترمی استفاده می‌کنند. فصول طولانی تعطیلات معمولاً در تابستان (اواخر جولای تا اوایل سپتامبر)، زمستان (اواخر دسامبر تا اوایل ژانویه) و بهار (فوریه تا مارس) هستند. در ژاپن، اکثر دانشگاه‌ها در ماه آوریل دانشجو می‌پذیرند، اما برخی در پاییز هم پذیرش دانشجو دارند.

در دانشگاه‌های ژاپن، باید برنامه‌های کلاسی فشرده را رعایت کنید و هر روز در چندین دوره و سمینار حضور یابید. غیر از امتحانات نهایی، اکثر رشته‌ها یک امتحان میان‌ترم هم دارند و باید هر هفته منتظر تکالیف، پروژه‌ها یا کارهای تحقیقاتی باشید.

هزینه تحصیل در ژاپن

محاسبه هزینه تحصیل در ژاپن و داشتن یک برنامه دقیق مالی به شما کمک می‌کند پس از تحصیل هم زندگی پایداری در ژاپن داشته باشید. بنابراین هزینه‌های لازم برای تحصیل در این کشور را محاسبه کنید تا رویای شما غیرمنطقی نباشد. هزینه‌های لازم و ضروری برای تحصیل در کشور ژاپن به شرح زیر هستند:

هزینه‌های قبل از آمدن به ژاپن

هزینه‌های قبل از سفر به ژاپن برای تحصیل شامل این موارد می‌شوند:

 • هزینه‌های امتحان (EJU، JLPT، تافل و...)
 • هزینه آزمون‌های ورودی
 • هزینه معاینه فیزیکی (در صورت لزوم)
 • هزینه بلیت هواپیما و اقامت
 • هزینه درخواست پاسپورت (در صورت لزوم)
 • هزینه درخواست ویزا
 • هزینه پذیرش و شهریه
 • هزینه خوابگاه (در صورت لزوم)
 • سایر هزینه‌ها

هزینه‌های پس از آمدن به ژاپن

هزینه‌های پس از ورود به ژاپن برای تحصیل شامل این موارد می‌شوند:

 • هزینه‌های هتل (در صورت لزوم)
 • هزینه‌های مسکن (شامل هزینه اجاره، خرید مبلمان و لوازم خانگی)
 • هزینه‌های رفت‌وآمد
 • هزینه‌های غذا
 • خدمات شهری (برق، گاز و آب)
 • هزینه‌های بیمه و پزشکی
 • کتاب‌های درسی
 • هزینه‌های متفرقه

به‌طور کلی هزینه‌های تحصیل در ژاپن به‌اندازه کشورهایی مانند ایالات متحده و انگلستان نیستند. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های ژاپن برنامه‌های بورسیه، معافیت یا کاهش شهریه را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند.

هزینه‌های پذیرش و شهریه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت هستند. همچنین، هزینه‌های تحصیل ممکن است بسته به محل سکونت شما متفاوت باشند. بنابراین از قبل وب‌سایت و دستورالعمل‌های مدرسه‌ای را که قصد دارید برای آن درخواست دهید، بررسی کنید.

جدول زیر میانگین تقریبی هزینه پذیرش، به‌علاوه شهریه سال اول را در مؤسسات آموزش عالی ژاپن نشان می‌دهد. علاوه بر این، ممکن است هزینه امتحانات، مواد آموزشی عملی و موارد دیگر را هم شامل شود.

 

دانشگاه‌های ملی

دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی (پزشکی، دندانپزشکی و دارویی)

کارشناسی

۶۱۰۰ دلار

۷۰۰۰ دلار

۸۲۰۰ دلار

۲۳ هزار و هشتصد دلار

تحصیلات تکمیلی

۶۱۰۰ دلار

۶۷۰۰ دلار

۷۵۰۰ دلار

۶۳۵۰ دلار

آموزشکده‌ها

-

۴۵۰۰ دلار

۷۲۰۰ دلار

-

کالج‌های آموزش حرفه‌ای

۲۴۰۰ دلار

-

-

-

کالج‌های فناوری

۶۷۰۰ دلار

-

-

-

مؤسسات زبان ژاپنی

۵۰۰۰ دلار

-

-

-

ویزای تحصیلی ژاپن

اتباع بسیاری از کشورها می‌توانند یک دوره کوتاه زبان را در ژاپن تا ۹۰ روز و بدون نیاز به ویزا بگذرانند. حتی برخی از کشورها می‌توانند این مدت را ۹۰ روز دیگر هم تمدید کنند. اما اگر می‌خواهید برای مدت طولانی به قصد تحصیل در ژاپن بمانید، باید برای ویزای تحصیلی ژاپن اقدام کنید.

این ویزا با درخواست، ارسال تعدادی از مدارک مربوط به ویزا و پذیرش توسط دانشگاهی در ژاپن شروع می‌شود. تقریباً ۶ ماه قبل از شروع دوره تحصیلی باید درخواست خود را به دانشگاه موردنظر خود در ژاپن ارائه دهید. سپس آن‌ها حدود یک ماه قبل از شروع دوره تحصیل برای شما یک CoE یا گواهی واجد شرایط بودن ارسال می‌کنند. با این مدرک می‌توانید درخواست نهایی ویزا را به سفارت ژاپن در کشور خود ارائه دهید.

اگر با ویزای دانشجویی در حال تحصیل در ژاپن هستید، از شما خواسته می‌شود هزینه ماهانه کمی را برای بیمه سلامت ملی بپردازید. با این حال، این بیمه جایگزین یک بیمه واقعی نمی‌شود. زیرا فقط ۷۰ درصد از هزینه مراقبت‌های بهداشتی شما را پوشش می‌دهد.

برخی از دانشگاه‌ها بیمه تکمیلی ارائه می‌دهند که ۳۰ درصد باقیمانده را پوشش خواهد داد. اما بیشتر آن بیمه‌ها هم نمی‌توانند پوشش کاملی را به شما ارائه دهند. شما به بیمه‌ای نیاز دارید که هزینه‌های حمل‌و‌نقل، حوادث، سرقت، مسئولیت و هزینه‌های قانونی را هم پوشش دهد. 

ویزای تحصیل در ژاپن

ویزای همراه تحصیلی در ژاپن

دانشجویان بین‌المللی متاهل یا دارای فرزند می‌توانند خانواده خود را از طریق برنامه ویزای همراه تحصیلی به این کشور بیاورند. درواقع، برخی از خوابگاه‌های دانشجویی در ژاپن به دانشجویان بین‌المللی همراه با خانواده، اتاق‌هایی خانوادگی یا اقامتگاه‌های آپارتمانی ارائه می‌دهند.

اعضای خانواده شما باید برای «ویزای وابستگان» درخواست دهند. با این حال، توجه داشته باشید که انواع خاصی از مؤسسات آموزشی در ژاپن از چنین امکانی پشتیبانی نمی‌کنند. برخی هم فقط اقامتگاه دانشجویی را به خود دانشجو ارائه می‌دهند و برای وابستگان او امکانات اقامتی ندارند. بنابراین باید دقیق بررسی کنید که مؤسسه آموزشی شما چه امکاناتی را به دانشجویان متاهل ارائه خواهد داد.

معمولاً اعضای خانواده دانشجویان در دانشگاه‌های حرفه‌ای، پیشرفته و مؤسسات زبان ژاپنی نمی‌توانند برای ویزای همراه درخواست دهند.

مدارک لازم برای تحصیل در ژاپن

مدارک لازم برای تحصیل در ژاپن شامل اخذ پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبر در ژاپن و ویزای دانشجویی از سفارت این کشور می‌شود. برای دریافت ویزای دانشجویی ژاپن باید این مدارک را تکمیل و ارسال کنید:

 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه فرصت تا تمدید اعتبار
 • یک قطعه عکس تهیه‌شده در سه ماه گذشته
 • نسخه اصلی CoE یا نامه پذیرش تحصیلی و یک کپی از آن
 • گواهی ممنوع‌الخروج نبودن و سوءپیشینه نداشتن

فراموش نکنید که پس از اعطای ویزا باید نامه CoE خود را از سفارت ژاپن پس بگیرید. زیرا وقتی به این کشور برسید، به آن نیاز خواهید داشت. یک معیار کلی هم در شرایط سنی تحصیل در ژاپن وجود دارد؛ به این ترتیب که متقاضی دریافت ویزای دانشجویی و تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد. 

مدارک لازم برای تحصیل در ژاپن

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در ژاپن

اخذ پذیرش تحصیلی در ژاپن یک فرآیند چندمرحله‌ای است. ابتدا باید چندین فرم را پر کنید، سپس آن‌ها را در اختیار دانشگاه مدنظر خود قرار دهید. همچنین باید مدارک لازم و ضروری زیر را به همراه داشته باشید:

 • فرمی که اطلاعات هویتی و دوره تحصیلی مدنظر خود را در آن وارد می‌کنید.
 • رزومه شخصی که اطلاعاتی درباره پیشینه تحصیلی و شغلی شما خواهد بود.
 • یک نامه درخواست که در آن توضیح می‌دهید چرا خواهان تحصیل در کشور ژاپن هستید.
 • گواهی از مطالعات قبلی در ژاپن (در صورت نیاز)
 • پاسپورت و فتوکپی آن
 • کپی آخرین مدرک رسمی شما که به انگلیسی یا ژاپنی ترجمه شده باشد.
 • تاریخچه پزشکی (برخی از مؤسسات به آن نیاز دارند و برخی دیگر خیر)
 • اثبات توانایی مالی

قبل از بازنویسی و ارسال درخواست به مقامات سفارت ژاپن، دانشگاه مدنظر شما باید کامل بودن یا نبودن آن را بررسی کند. حدود یک ماه قبل از شروع دوره تحصیل در ژاپن یک گواهی ثبت‌نام (CoE) برای شما ارسال خواهد شد. وقتی گواهی CoE آماده شد و هزینه ترم اول خود را پرداخت کردید، دانشگاه آن را برای شما ارسال می‌کند.

تحصیل در مدارس ژاپن

سیستم آموزشی پایه در ژاپن شامل سه دوره می‌شود: دوره ابتدایی (شش سال)، راهنمایی (سه سال) و دبیرستان (سه سال). در ژاپن، تحصیل فقط برای ۹ سال دبستان و راهنمایی اجباری است؛ اما ۹۸/۸ درصد دانش‌آموزان این کشور به دبیرستان می‌روند. 

تحصیل در ژاپن در مقطع پایه رایگان است و همانند دانشگاه‌های آن کیفیت بسیار بالایی هم دارد. مؤسسات آموزشی خصوصی و دولتی و با امکانات بسیار بالا در تمام مناطق ژاپن وجود دارند. مدارس دولتی هزینه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای دریافت می‌کنند و گزینه‌های محبوبی برای آموزش اجباری تا سطوح متوسطه هستند.

ثبت‌نام در یک مدرسه خصوصی از آموزش سطح متوسطه به بعد می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی برای موفقیت در رقابت شدید برای ورود به دانشگاه باشد؛ زیرا فرصت‌های شغلی ارتباط نزدیکی با مدرک دانشگاهی شما دارند.

کودکان در ژاپن پس از شش سالگی وارد کلاس اول دبستان می‌شوند. در هر کلاس ابتدایی و معمولی ژاپن، حدود ۳۰ تا ۴۰ دانش‌آموز حضور دارند. موضوعاتی که به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود عبارت‌اند از زبان ژاپنی، ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی، موسیقی، صنایع‌دستی، تربیت‌بدنی و خانه‌داری (برای یادگیری مهارت‌های ساده آشپزی و خیاطی). امروزه مدارس ابتدایی ژاپن شروع به آموزش زبان انگلیسی هم کرده‌اند و بیشتر مدارس به اینترنت دسترسی دارند.

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی در یک دوره چهار تا شش ساله انجام می‌شود و به کسب مدرک لیسانس می‌انجامد. این زمان به رشته و گاهی مؤسسه آموزشی بستگی دارد. در ژاپن معمولاً بین رشته‌های کارشناسی حرفه‌ای و آکادمیک تفاوت وجود دارد. گرفتن یک مدرک لیسانس حرفه‌ای معمولاً چهار تا پنج سال طول می‌کشد. در حالی که دوره لیسانس آکادمیک معمولاً سه تا چهار سال است.

دانشگاه‌ها و کالج‌های ژاپن، ملی، دولتی یا خصوصی هستند. در حال حاضر، ۸۶ دانشگاه ملی، ۱۰۱ دانشگاه دولتی و ۶۲۰ دانشگاه خصوصی در سطح کارشناسی در این کشور وجود دارد. کل هزینه سال اول رشته‌های کارشناسی تقریباً شش هزار دلار برای دانشگاه‌های ملی، هفت هزار دلار برای دانشگاه‌های دولتی و هشت هزار دلار برای دانشگاه‌های خصوصی (به‌استثنای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) است.

کلاس‌ها در دانشگاه‌ها و کالج‌های ژاپنی عموماً به زبان ژاپنی برگزار می‌شوند، اما تعداد رشته‌های مقطع لیسانس دانشگاهی که به‌طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، در سال‌های اخیر افزایش یافته است. برای پذیرش در یک دانشگاه ژاپنی یا برنامه کالج که به زبان ژاپنی تدریس می‌شود، افراد باید علاوه بر کسب حداقل ۲۵۰ امتیاز در بخش ژاپنی EJU، امتحان N۱ یا N۲ JLPT را هم پشت سر گذاشته باشند. 

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد اخیراً رونق بیشتری گرفته است. زیرا در سال‌های اخیر، دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی تخصصی مانند دانشکده‌های حقوق و آموزشگاه‌های آمادگی معلم در این کشور رواج پیدا کرده‌اند. دانشکده‌های مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن نیز ملی، دولتی یا خصوصی هستند. در حال حاضر، ۸۶ دانشکده ملی، ۸۹ دانشکده دولتی و ۴۸۲ دانشکده خصوصی وجود دارد.

کل هزینه سال اول تحصیل در رشته‌های کارشناسی ارشد تقریباً شش هزار دلار برای دانشگاه‌های ملی، هفت هزار دلار برای دانشگاه‌های دولتی و هشت هزار دلار برای دانشگاه‌های خصوصی (به استثنای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) خواهد بود.

دوره‌های کارشناسی ارشد در ژاپن معمولاً دو سال طول می‌کشند. اکثر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در ژاپن به‌طور کامل به زبان ژاپنی تدریس می‌شوند، اما برنامه‌های جدیدی که در آن‌ها به‌طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود نیز در حال گسترش هستند.

علاوه بر این، اکثر دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی در ژاپن سال تحصیلی خود را در آوریل هر سال آغاز می‌کنند. با این حال، بعضی از دانشگاه‌ها هم در پاییز (در ماه سپتامبر یا اکتبر) پذیرش دارند.

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا

ژاپن هر سال پذیرای هزاران دانشجوی بین‌المللی است که بسیاری از آن‌ها دانشجوی دکترا هستند. مقطع دکترا در ژاپن معمولاً در یک دانشکده کارشناسی ارشد تخصصی و زیرمجموعه یک دانشگاه برگزار می‌شود. مانند اکثر نقاط جهان، دکترای ژاپن هم پیشرفته‌ترین مدرک تحقیقاتی به شمار می‌رود.

دکترا در ژاپن اغلب به دو شکل برگزار می‌شود. شکل اول شامل مدرک کارشناسی ارشد به‌عنوان بخشی از رشته است. شکل دوم برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلاً مدرک کارشناسی ارشد گرفته‌اند. اگر مقطع کارشناسی ارشد را به‌عنوان بخشی از دوره دکترای خود ادغام کنید، درمجموع ۳۰ واحد کسب خواهید کرد.

دوره دکترا برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد حداقل سه سال طول می‌کشد. اگر پروژه تحقیقاتی شما در زمینه‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی یا علوم دامپزشکی باشد، مدت دوره به چهار سال افزایش خواهد یافت. دانشجویان در برخی از مؤسسات آموزشی این امکان را دارند که مستقیماً و پس از دوره چهارساله کارشناسی خود به مقطع دکترا وارد شوند. اما طول دوره دکترای آن‌ها پنج سال خواهد بود.

تحصیل در مقطع دکترا در ژاپن فرصتی عالی برای تقویت مهارت‌های تحقیقاتی شما در جامعه‌ای امن و باثبات است که برای آموزش ارزش بسیار زیادی قائل می‌شود. هزینه تحصیل دکترا در دانشگاه‌های ملی به ۵۵۹۲ دلار آمریکا و در دانشگاه‌های دولتی محلی به حدود ۶۵۰۰ دلار آمریکا در سال می‌رسد. شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی نیز حدوداً ۵۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار آمریکا است.

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا

بورسیه تحصیلی در ژاپن

بورسیه تحصیلی در ژاپن فقط در موارد استثنایی تمام هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهد و اکثر بورسیه‌ها تنها بخشی از هزینه‌های زندگی و شهریه دانشجویان را شامل می‌شوند. بنابراین، بورسیه تحصیلی در ژاپن نباید با تحصیل رایگان در ژاپن اشتباه گرفته شود. انواع کمک‌های مالی موجود و بورسیه تحصیلی ژاپن در جدول زیر آمده است.

نوع بورسیه

واجد شرایط بودن یا امکان درخواست

قبل از آمدن به ژاپن یا قبل از ورود به دانشگاه

پس از آمدن به ژاپن یا پس از ورود به دانشگاه

بورسیه مونبوکاگاکوشو برای دانشجویان بین‌المللی

اگرچه امکان درخواست وجود ندارد، اما دانشجویان با نتایج برجسته در آزمون پذیرش دانشگاه‌های ژاپن (EJU) تنها برای برخی از رشته‌های دانشگاهی به‌عنوان «رزرو» انتخاب می‌شوند.

باید از طریق دانشگاه اقدام شود. با این حال، تعداد دانشجویان واجد شرایط از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. بنابراین ممکن است برخی دانشگاه‌ها نتوانند همه درخواست‌ها را ارائه دهند.

بورسیه‌های حمایت از تبادل دانشجو برای تحصیل در ژاپن

باید در توافق‌نامه تبادل دانشجو منعقدشده با دانشگاه میزبان ثبت شود.

اقدام از طریق دانشگاه

بورسیه‌های دولت ژاپن

امکان درخواست وجود ندارد.

افرادی که به‌عنوان دانشجویان بین‌المللی در ژاپن هستند، ممکن است بتوانند تحت شرایط خاصی درخواست دهند.

بورسیه‌های محلی و سازمان‌های تبادل دانشجوی بین‌المللی

فقط تعداد کمی از متقاضیان اجازه دارند قبل از آمدن به ژاپن درخواست دهند.

اکثر افراد باید پس از ورود به ژاپن یا پس از ورود به دانشگاه درخواست دهند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و سیستم‌های کاهش شهریه

در برخی از مؤسسات آموزشی بورسیه‌هایی ارائه می‌شوند که دانشجویان می‌توانند قبل از ثبت‌نام برای آن‌ها درخواست دهند.

در برخی از مؤسسات آموزشی بورسیه‌هایی ارائه می‌شوند که دانشجویان فقط می‌توانند پس از ثبت‌نام برای آن‌ها درخواست دهند.

بورسیه مونبوکاگاکوشو برای دانشجویان بین‌المللی با سرمایه خصوصی در دانشگاه‌ها، دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی و سایر مؤسسات آموزشی ژاپن ارائه می‌شود. این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که هم از نظر پیشرفت تحصیلی و هم از نظر شخصیتی برجسته هستند و به دلایل مالی در تحصیل مشکل دارند.

فقط کسانی که ویزای اقامتی آن‌ها دانشجویی است، واجد شرایط دریافت بورسیه مونبوکاگاکوشو هستند. میزان پرداختی ماهانه این بورسیه برای مؤسسات آموزش زبان، ۲۲۵ دلار و برای سایر مؤسسات آموزشی ۳۳۵ دلار خواهد بود.

کار و تحصیل در ژاپن

دانشجویانی که مجوز کار و تحصیل در ژاپن را دریافت کرده‌اند، مجاز به کار پاره‌وقت در این کشور هستند. آن‌ها می‌توانند در حین ترم تحصیلی، ۲۸ ساعت در هفته و در تعطیلات میان‌ترم و پایان‌ترم، ۴۰ ساعت در هفته کار کنند. البته دانشجویان مجاز نیستند در شغل‌های مرتبط با کلوپ‌های شبانه یا سرگرمی بزرگسالان فعالیت کنند. این موضوع حتی دی‌جی و ظرفشور یک کلوپ شبانه را هم شامل می‌شود.

اکثر دانشجویان بین‌المللی و بومی در مغازه‌ها یا رستوران‌ها کار می‌کنند. با انجام چنین کارهایی می‌توان حدود هزار ین، معادل ۷/۵ دلار در ساعت کسب کنید. با این حال، پیدا کردن شغل بدون اینکه بتوانید زبان ژاپنی را به‌خوبی صحبت کنید، می‌تواند کار سختی باشد.

بهترین شغل برای دانشجویان بین‌المللی اغلب تدریس زبان مادری خودشان است. شما می‌توانید در یک مدرسه یا در یک کافه، مکالمه خصوصی تدریس کنید. با این کار تا سه هزار ین معادل با ۲۲/۵ دلار در ساعت درآمد خواهید داشت.

مجوز کار حین تحصیل در ژاپن یک برچسب در پاسپورت شما است. برای دریافت آن باید با ویزای دانشجویی در ژاپن اقامت داشته باشید. ساده‌ترین راه برای دریافت مجوز کار این است که در اولین ورود خود به ژاپن، مستقیماً از مراکز مهاجرت در فرودگاه درخواست دهید و بلافاصله آن را دریافت کنید. در غیر این صورت، در بوروکراسی ژاپن گیر خواهید کرد و به چندین بازدید از اداره مهاجرت و صرف حداقل سه هفته برای رسیدگی به درخواست خود نیاز خواهید داشت.

اقامت پس از تحصیل در ژاپن

هنگامی که واحدهای موردنیاز را در یک دانشگاه ژاپن تکمیل کردید، می‌توانید اقامت پس از تحصیل در ژاپن را به دست آورید. اساساً اقامت در ژاپن زمانی اعطا می‌شود که شما در شغلی متناسب با دانش و مهارت‌های تحصیلیتان مشغول شوید.

پس از به دست آوردن شغل باید درخواستی را به‌همراه مدارک لازم به اداره مهاجرت ژاپن ارسال کنید تا وضعیت اقامت شما از «تحصیلی» به «کاری» تغییر کند. هرچند وضعیت اقامت شما فقط به این دلیل که خودتان می‌خواهید، تغییر نخواهد کرد. البته از سال ۲۰۱۱ به این سو، از تعداد کل افرادی که برای اجازه تغییر وضعیت اقامت خود از تحصیلی به کاری درخواست داده‌اند، درخواست ۹۳/۹ درصد آن‌ها تأیید شده است.

همچنین سازمان خدمات دانشجویی ژاپن (JASSO) برای دانشجویان بین‌المللی که به‌مدت دو سال در ژاپن تحصیل کرده‌اند، دسترسی رایگان به مواد تخصصی و فرصت انجام تحقیقات کوتاه‌مدت در دانشگاه‌های ژاپن را فراهم می‌کند. این کار با هدف ثبت بیشتر نتایج مطالعات شما در ژاپن و ترویج تحقیقات در زمینه‌های تخصصی مربوطه صورت می‌پذیرد. با این حال، فرصتی را برای شما فراهم می‌کند که پس از تحصیل خود، در این کشور به کارهای تحقیقاتی مختلف مشغول شوید. 

اقامت پس از تحصیل در ژاپن

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ژاپن

کشور ژاپن در سرمایه‌گذاری‌های تجاری، فناوری و تحقیقات بسیار پیشرفته است. تأکید ژاپن بر آموزش، این کشور را قادر می‌سازد تا در سطح بین‌المللی پیشرفت کند و در عین حال فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را برای افراد مایل به تحصیل در آنجا فراهم می‌کند. در ادامه برخی از بهترین دوره‌های تحصیلی ژاپن برای دانشجویان بین‌المللی را معرفی می‌کنیم.

۱. مهندسی

تحصیل در دانشکده‌های مهندسی ژاپن از سریع‌ترین راه‌ها برای یافتن یک حرفه پردرآمد محسوب می‌شود. شرکت‌هایی مانند تویوتا، نینتندو، سونی و دیگران این شانس را برای دانشجویان در ژاپن فراهم می‌کنند تا بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی به آن‌ها بپیوندند. در ژاپن شانس‌های زیادی برای مهندسان متخصص در مهندسی رباتیک و علوم کامپیوتر وجود دارد.

۲. بازرگانی

ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان است و مصرف‌کنندگان انتظارات زیادی از کیفیت کالاها و خدمات ارائه‌شده توسط این کشور دارند. بنابراین فرصت خوبی برای دانشجویان فراهم است تا تحصیلات تکمیلی خود را در رشته بازرگانی ادامه دهند. بسیاری از دانشجویان از مدرک MBA ژاپن برای استخدام خود استفاده می‌کنند. اگر به فکر کسب مدرک بازرگانی در ژاپن هستید، باید مؤسسه‌ای را انتخاب کنید که دانشکده بازرگانی مشهوری داشته باشد. مثلاً دانشگاه Keio در ارائه مدارک تحصیلی تجاری برتر شهرت دارد.

۳. علم داده

ژاپن از نظر خلاقیت و فناوری یک غول جهانی به شمار می‌رود. این کشور برای حل مهم‌ترین مشکلات پیش روی شهروندان خود، بیشترین سرمایه‌گذاری را در تحقیقات فنی انجام می‌دهد. این پیشرفت‌ها بدون وجود علم داده و مدیریت مناسب داده‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین علم تجزیه و تحلیل داده‌ها یکی از رشته‌های دانشگاهی برتر برای تحصیل در ژاپن است.

۴. علوم دارویی

ژاپن برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی در جهان را دارد و کارشناسان انتظار دارند صنعت داروسازی ژاپن در سال‌های آینده بیش از این گسترش یابد. به همین دلیل، یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ژاپن، علوم دارویی است. رشته علوم دارویی در ژاپن، تخصص در شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و فناوری اطلاعات را با هم ادغام می‌کند.

۵. آموزش و پرورش

مدارس و کالج‌های خصوصی در ژاپن بهترین دستمزدها را به معلم‌های خود می‌پردازند. به‌ویژه کسانی که بتوانند زبان انگلیسی تدریس کنند، از پردرآمدترین معلم‌ها در سراسر جهان خواهند بود. ژاپن و به‌طور خاص توکیو از محبوب‌ترین مقاصد برای معلم‌های خارجی هستند.

۶. معماری

کارایی، سادگی و طراحی زیبا از ویژگی‌های معماری ژاپنی به شمار می‌روند. چوب و نور طبیعی به‌عنوان نماد رابطه قوی با طبیعت، از عناصر رایج در معماری سنتی ژاپن هستند. هدف رشته معماری در ژاپن آموزش نظری و عملی است. همچنین در این رشته بسیاری از دغدغه‌های شهری و محیطی هم آموزش داده می‌شود تا دانشجویان بتوانند به مطالعه، بحث و توسعه راه‌حل‌های اصلی و پایدار در معماری بپردازند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ژاپن

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ژاپن

دانشگاه توهوکو، دانشگاه کیوتو و دانشگاه توکیو بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ژاپن هستند. دانشگاه‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند بر اساس موقعیتشان در رتبه‌بندی کلی بهترین دانشگاه‌های جهانی، رتبه‌بندی شده‌اند. این مؤسسات بر اساس عملکرد تحقیقاتی و توسط اعضای جامعه دانشگاهی در سراسر جهان و در آسیا ارزیابی شده‌اند.

نام دانشگاهامتیاز جهانیتعداد دانشجوسال تاسیسرتبه بین دانشگاه‌های ژاپنرتبه بین دانشگاه‌های جهان
دانشگاه توکیو۷۲/۴۰۲۶ هزار و صد و دوازده نفر۱۸۷۷۱۸۱
دانشگاه کیوتو۶۶/۹۰۲۳ هزار نفر۱۸۹۷۲۱۴۰
دانشگاه اوزاکا۵۹/۰۰۲۲ هزار و چهارصد و پنجاه و هشت نفر۱۹۳۱۳۲۸۶
دانشگاه توهوکو۵۹/۰۰۱۷ هزار و هشتصد و دوازده نفر۱۹۰۷۳۲۸۶
دانشگاه ناگویا۵۶/۸۰۱۵ هزار و دویست و بیست و چهار نفر۱۸۷۱۵۳۳۳
دانشگاه کیوشو۵۶/۱۰۱۸ هزار و ششصد و نوزده نفر۱۹۱۱۶۳۴۹
مؤسسه فناوری توکیو۵۵/۷۰۹ هزار و هشتصد و هفتاد و هشت نفر۱۹۱۱۷۳۶۶
دانشگاه هوکایدو۵۳/۶۱۷ هزار و نهصد و نه نفر۱۸۸۱۸۴۳۲
دانشگاه تسوکوبا۵۳/۶۱۶ هزار و ششصد و بیست و شش نفر۱۸۷۲۸۴۳۲

فرم مشاوره تحصیل در ژاپن

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در ژاپن چقدر است؟

متوسط هزینه تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی را می‌توان حدود ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار در سال تخمین زد. برای کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی هم می‌توانید انتظار پرداخت حدود ۶۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دلار در سال را داشته باشید.

 

آیا ژاپن کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله. آموزش باکیفیت بالا، فرهنگ غنی، هزینه‌های معقول و زندگی دانشجویی پر جنب‌و‌جوش ژاپن را به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی جهان تبدیل کرده است.

آیا برای تحصیل در ژاپن به مدرک زبان آیلتس نیاز دارم؟

بله، تمام متقاضیان برای تحصیل در ژاپن به مدرک زبان آیلتس یا معادل آن نیاز دارند. حداقل نمره‌ای که برای ورود به دانشگاه‌های ژاپن پذیرفته می‌شود، آیلتس ۶ یا معادل آن است. امکان دارد برخی از مؤسسات به نمره بالاتری نیاز داشته باشند؛ بنابراین شرایط خاص ورود به دانشگاه خود را بررسی کنید. 

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در ژاپن می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در ژاپن می‌توان اقامت این کشور را گرفت. اما ویزای دانشجویی شما پس از فارغ‌التحصیلی باطل می‌شود و برای ماندن در ژاپن باید آن را به ویزای دیگری مانند ویزای کاری تغییر دهید. به‌طور کلی، بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان در کشور ژاپن موفق به کسب اقامت این کشور شده‌اند

آیا هنگام تحصیل در ژاپن می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، دانشجویانی که مجوز کار و تحصیل در ژاپن را دریافت کرده‌اند، مجاز به کار پاره‌وقت در این کشور هستند. آن‌ها می‌توانند در حین ترم تحصیلی، ۲۸ ساعت در هفته و در تعطیلات میان‌ترم و پایان‌ترم، ۴۰ ساعت در هفته کار کنند.

برای تحصیل در ژاپن به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای تحصیل در ژاپن، ممکن است لازم باشد مهارت خود را هم در زبان انگلیسی، هم در زبان ژاپنی ثابت کنید. هر مؤسسه آموزشی درمورد این موضوع به‌نحو مستقل تصمیم می‌گیرد. برای نشان دادن تسلط به زبان انگلیسی، می‌توانید از نتایج آزمون آیلتس، تافل و PTE آکادمیک استفاده کنید. برای زبان ژاپنی هم می‌توانید در دوره‌های مؤسسات زبان ژاپنی شرکت کنید.

شرایط سنی برای تحصیل در ژاپن چیست؟

برای اینکه مشمول دریافت ویزای دانشجویی ژاپن شوید، باید از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشید؛ یعنی باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید.

آیا حین تحصیل در ژاپن می توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

یک دانشجوی خارجی که تحت وضعیت «اقامت دانشجویی» در ژاپن تحصیل می‌کند، می‌تواند اعضای خانواده، یعنی همسر و فرزندان خود را به ژاپن بیاورد و همراه با آن‌ها زندگی کند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در ژاپن اقدام کنم؟

بله، دانشجویان می‌توانند در آغاز بدون مدرک زبان برای تحصیل در ژاپن اقدام کنند. اما از آنجایی که بیشتر رشته‌ها به زبان ژاپنی تدریس می‌شوند، دانشجویان باید در ژاپن دوره زبان ژاپنی بگذرانند و مدرکی ارائه دهند که نشان دهد در این زبان مهارت کسب کرده‌اند.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های ژاپن بورسیه بگیرم؟

متقاضیان بورسیه معمولاً باید از طریق غربالگری مدارک، آزمون کتبی برای آزمایش دانش عمومی در حوزه تحصیلی دانشجو، زبان و مصاحبه اقدام کنند. البته نوع دیگری از کمک‌های مالی هم وجود دارد که به‌شکل کاهش شهریه یا کمک‌های مادی ارائه می‌شود.

تحصیل در ژاپن چقدر طول می‌کشد؟

طول دوره تحصیل در ژاپن بستگی به رشته و دانشگاه شما دارد. اکثر دانشجویان کارشناسی حداقل به‌مدت چهار تا شش سال درس می‌خوانند. تحصیل در مقطع ارشد بین دو تا پنج سال و در مقطع دکترا هم سه تا پنج سال طول می‌کشد. 

آیا گپ تحصیلی برای تحصیل در ژاپن مشکل ایجاد می‌کند؟

تقریباً همه کشورهای جهان مانند انگلستان، ایالات‌متحده، کانادا، استرالیا، نیوزلند، چین و ژاپن شکاف‌های تحصیلی را می‌پذیرند. در حالت ایده‌آل، گپ یا شکاف تحصیلی در ژاپن تا چهار سال قابل‌قبول است.

آیا تحصیل در ژاپن رایگان است؟

بله، شما می‌توانید در ژاپن رایگان درس بخوانید؛ اما تنها از طریق بورسیه‌هایی که ژاپن به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند. در غیر این صورت، باید توانایی پرداخت شهریه‌های تحصیلی در حد پنج تا هفت هزار دلار در سال را داشته باشید. این جدا از هزینه‌های زندگی در ژاپن خواهد بود.