مهاجرت به ترکیه برای هر هدفی می‌تواند یک نقطه‌عطف در زندگی شما باشد. ترکیه امکان دریافت اقامت از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، خرید ملک و حتی ازدواج را فراهم کرده است.

با اینکه ترکیه در سال‌های اخیر دچار مشکلات اقتصادی شده است اما هنوز هم افرادی هستند که به زندگی و و کار در ترکیه علاقه دارند و برای اقامت ترکیه درخواست می‌دهند. بنابراین هر کسی که می‌خواهد طولانی‌مدت در ترکیه بماند، به مجوز اقامت نیاز دارد. شما با گرفتن اقامت ترکیه می‌توانید برای سفر، تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری در این کشور اقدام کنید. ترکیه یکی از معدود کشورهای جهان است که راه‌های مختلفی را پیش روی مهاجران قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند اقامت خود را دریافت کنند. در این مطلب به‌طور کامل درمورد انواع اقامت، شرایط لازم، مدارک موردنیاز و هزینه اقامت در ترکیه خواهیم گفت.

انواع اقامت در ترکیه

اجازه اقامت در ترکیه یک مجوز رسمی برای افرادی است که قصد دارند بیش از سه ماه در طی نیم‌سال در این کشور بمانند. این مجوز برای کسانی صادر می‌شود که می‌خواهند برای مدت طولانی در ترکیه بمانند. این افراد ممکن است با هدف تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری به مجوز اقامت نیاز داشته باشند. ترکیه مجوزهای اقامتی مختلفی را به خارجی‌ها ارائه می‌دهد. مجوز موردنیاز شما به نوع ویزا، مدت اقامت و هدف شما بستگی دارد. در ادامه به دو نوع مجوز اقامت اصلی در ترکیه اشاره می‌کنیم:

اقامت موقت ترکیه

اقامت موقت یا کوتاه‌مدت حداکثر برای دو سال صادر می‌شود که قابل‌تمدید است. شما برای درخواست اجازه اقامت کوتاه‌مدت باید مدارک مربوطه را به اداره مهاجرت استانی (Göçİdaresi) ارائه دهید. پس از ارسال درخواست از طریق سیستم اقامت الکترونیکی، مجوز اقامت موقت شما صادر می‌شود.

مجوز اقامت موقت به شما اجازه کار نمی‌دهد اما حق اقامت برای مدت زمان مشخص را خواهد داد. این اجازه اقامت در صورت استفاده نکردن در مدت ۶ ماه باطل می‌شود. افرادی که در ادامه نام برده می‌شوند، این امکان را دارند تا برای اقامت موقت ترکیه اقدام کنند:

 • خارجی‌هایی که تمایل دارند برای مقاصد گردشگری در این کشور اقامت داشته باشند.
 • اتباع خارجی که دارای اموال غیرمنقول در ترکیه هستند.
 • خارجی‌هایی که در ترکیه کسب‌وکار ایجاد می‌کنند.
 • خارجی‌هایی که مایل به تحصیل در دوره زبان ترکی هستند.
 • خارجی‌هایی که در یک برنامه آموزشی، پژوهشی یا کارآموزی در ترکیه شرکت خواهند کرد.
 • کسانی که در آموزش حین کار شرکت می‌کنند.
 • اتباع خارجی که برای اجازه اقامت خانوادگی به ترکیه نقل‌مکان می‌کنند.

انواع اقامت در ترکیه

اقامت دائم ترکیه

اجازه اقامت دائم یا طولانی‌مدت به افرادی اعطا می‌شود که بیش از هشت سال در ترکیه زندگی کرده‌اند. اقامت دائم به‌طور نامحدود صادر می‌شود. دارندگان اجازه اقامت طولانی‌مدت در ترکیه می‌توانند مانند شهروندان ترکیه از حقوق زیادی بهره‌مند شوند. نیمی از مدت مجوز اقامت دانشجویی و تمامی اقامت‌های موقت در تعیین این دوره هشت‌ساله محاسبه می‌شود.

اگر درخواست‌ها توسط وزارتخانه تأیید شوند، افراد دارای اقامت دائم به تمدید سالانه یا دو سال یک بار مجوز خود نیازی ندارند. بر اساس ماده ۳۲ قانون اتباع خارجی و حمایت بین‌المللی، افرادی که می‌توانند اجازه اقامت طولانی‌مدت دریافت کنند به شرح زیر هستند:

 • اتباع خارجی که حداقل هشت سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشند.
 • پناهندگان مشروط و خارجی‌هایی که وضعیت حمایتی مشخصی ندارند.
 • خارجی‌هایی که از مجوز اقامت بشردوستانه و حفاظت موقت بهره‌مند نیستند.

روش‌های گرفتن اقامت ترکیه

دولت ترکیه به اتباع خارجی که مایل‌اند در خاک این کشور اقامت داشته باشند، به چندین شکل اجازه اقامت می‌دهد. در ادامه به روش‌های اخذ اقامت ترکیه اشاره می‌کنیم:

اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت ترکیه به سرمایه‌گذارانی اعطا می‌شود که روابط تجاری دارند و می‌خواهند در ترکیه تجارت کنند. دعوت‌نامه‌ای از شرکت‌ها یا بازرگانان ترکیه به سرمایه‌گذار خارجی ارسال خواهد شد. این دعوت‌نامه اقامت برای بیش از سه ماه را تأیید می‌کند. اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری نوعی اقامت کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق‌ راه‌های زیر برای این نوع اقامت اقدام کنند:

 • خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا
 • سپرده بانکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا در یکی از بانک‌های ترکیه به مدت سه سال
 • سرمایه‌گذاری به ارزش ۵۰۰ هزار دلار در صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات یا صندوق سرمایه‌‌گذاری خطرپذیر
 • دریافت اقامت موقت از طریق کارآفرینی

باید این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در ترکیه بالا است و شما می‌توانید با نصف این هزینه‌ها برای پاسپورت دومینیکا اقدام کنید. همچین ترکیه ثبات اقتصادی ندارد و تورم در این کشور بالا است.

اقامت دائم ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی

اثبات تمکن مالی از طریق اجاره ملک، سود سپرده بانکی، اوراق بهادار شامل سود و حقوق بازنشستگی امکان‌پذیر خواهد بود. متقاضی اخذ اقامت خودحمایتی ترکیه باید مالک یک سند ملکی شش‌دانگ یا سپرده بانکی یک‌ساله در ایران باشد. همچنین فرد مذکور باید توانایی پرداخت هزینه‌های اجاره یک سال آپارتمان در ترکیه را داشته باشد. داشتن دارایی به میزان حداقل ۶ هزار دلار آمریکا برای هر نفر جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی نیز ضروری است. با رعایت شرایط بالا، به فرد اقامت یک‌ساله اعطا می‌شود.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اقامت تحصیلی به دانشجویانی اعطا می‌شود که به‌منظور تحصیل و کسب دانش در دانشگاه‌ها، مدارس و مؤسسات دولتی یا خصوصی ترکیه ثبت‌نام کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین مدارک رسمی موردنیاز برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، برگه ثبت‌نام در دانشگاه یا هر مؤسسه آموزشی دیگر در این کشور است. مدت این مجوز به‌اندازه طول زمان تحصیل دانشجو است. مثلاً اگر برای مقطع کارشناسی به‌مدت سه سال از دانشگاهی در ترکیه پذیرش گرفته‌اید، مجوز شما سه‌ساله خواهد بود.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

این نوع اقامت به فردی خارجی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده است، اعطا می‌شود. مدت قانونی این مجوز تا سه سال است که در صورت ادامه رابطه زناشویی قابل‌تمدید خواهد بود. در صورتی که فرد خارجی به مدت سه سال با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده باشد، واجد شرایط اخذ تابعیت ترکیه خواهد بود که برای آن باید رفتار خوب و زندگی به‌عنوان یک زوج متأهل در یک خانه ثابت شود. اقامت خانواده نیز واجد شرایط اخذ اقامت دائم است.

اقامت ترکیه از طریق کار

مجوز کار به افراد خارجی اعطا می‌شود که در یکی از شرکت‌ها یا مؤسسات ثبت‌شده در ترکیه مشغول به کار هستند. شرکت‌ها و مؤسسات بعد از اخذ مجوز از وزارت کار ترکیه می‌توانند برای فرد خارجی و خانواده او درخواست اجازه کار دهند. مجوز اقامت از طریق کار هر دو سال یک بار تمدید می‌شود. مجوز کار یکی از انواع مجوزهای اقامتی است که دارنده آن می‌تواند برای شهروندی ترکیه پس از پنج سال کار مداوم درخواست دهد. فرد متقاضی همچنین باید قبل از درخواست برای مجوز کار، اقامت کوتاه‌مدت داشته باشد.

اقامت ترکیه از طریق تولد

اگر یک خارجی در ترکیه فرزندی به دنیا بیاورد، طبق قوانین مهاجرتی ترکیه هیچ اجباری برای اخذ اقامت و شناسنامه برای کودک وجود ندارد. والدینی که به‌صورت قانونی فرزند خود را در این کشور به دنیا می‌آورند، می‌توانند تا ۶ فرزند داشته باشند. حتی این امکان را دارند که ماه‌ها پس از تولد نوزاد، برای فرزند خود اقامت بگیرند. البته در صورتی که هیچ یک از والدین دارای تابعیت و اجازه اقامت ترکیه نباشند، اقامت در ترکیه از طریق تولد فرزند امکان‌پذیر نیست.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

متقاضیان اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه می‌توانند با ثبت اجاره‌نامه و طی مراحل قانونی، اقامت خود را در ترکیه به‌مدت یک سال ثبت کنند. اقامت یک‌ساله در ترکیه با اجاره ملک راهی ساده و کم‌هزینه برای اقامت در این کشور و بهره‌مندی از مزایای زندگی در ترکیه است. این نوع اقامت که به آن اقامت توریستی نیز می‌گویند، برای کسانی مناسب است که منابع مالی کافی برای اخذ اقامت طولانی‌مدت را ندارند و از طرفی به‌دلایل کاری یا تفریحی می‌خواهند در ترکیه بمانند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین راه‌ها برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه است. با خرید ملک می‌توانید اقامت یک‌ساله ترکیه را دریافت کنید. اگر پس از گذشت یک سال ملک همچنان به نام شما باشد، می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید. اگر اقامت خود را به‌مدت پنج سال تمدید کنید، این امکان را دارید که اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

شما می‌توانید با خرید ملکی به‌ارزش ۲۵۰ هزار دلار برای شهروندی ترکیه اقدام کنید. شما نباید تا سه سال آن ملک را بفروشید. از طرف دیگر اگر شما ملکی به‌ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا بخرید دیگر منعی برای فروش ملک تا سه سال برای شما وجود نخواهد داشت، اما در هیچ شرایطی قادر به فروش ملک خود به افراد غیرترک نخواهید بود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

ترکیه هیچ گونه خدمات پناهندگی ارائه نمی‌دهد. اقامت ترکیه از طریق پناهندگی صرفاً مسیر مهاجرت را دشوار می‌کند و عواقب ناخوشایندی دارد. ترکیه فقط پناهندگانی را می‌پذیرد که شهروند یک کشور اتحادیه اروپا باشند. به‌طور کلی این کشور سابقه خوبی در استقبال از پناهندگان کشورهای دیگر به‌ویژه خاورمیانه ندارد. ترکیه به هیچ وجه روش پناهندگی را به مهاجران توصیه نمی‌کند. بهتر است متقاضی از طریق راه‌های مطمئن‌تر مانند خرید ملک، تحصیل، کار و ازدواج وارد فرآیند اخذ اقامت ترکیه شود.

شرایط گرفتن اقامت ترکیه

اجازه اقامت دائم در خاک ترکیه با موافقت وزارت کشور به فردی اعطا می‌شود که شرایط زیر را داشته باشد:

 • متقاضی باید هشت سال پیاپی در خاک ترکیه اقامت داشته باشد.
 • در سه سال گذشته کمک‌های اجتماعی دریافت نکرده باشد.
 • متقاضی باید درآمد کافی برای تأمین معیشت خود و خانواده‌اش را داشته باشد.
 • فرد مقیم باید بیمه درمانی معتبر داشته باشد.
 • متقاضی نباید تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت عمومی باشد.

شرایط اخذ اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه طبق ماده ۳۲ قانون اتباع خارجی به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک و اطلاعاتی که هدف اقامت در ترکیه را نشان می‌دهد.
 • متقاضی باید در مسکنی با استانداردهای امنیتی و بهداشت عمومی سکونت داشته باشد.
 • فرد باید اطلاعات مربوط به آدرس محل زندگی خود را اعلام کند.
 • ارائه مدرکی مبنی بر نداشتن سابقه کیفری از کشوری که فرد در آن سکونت داشته است.

شرایط گرفتن اقامت ترکیه

مدارک لازم برای اقامت ترکیه

همان‌طور که تا اینجا متوجه شدید، راه‌های گرفتن اقامت ترکیه متفاوت هستند. بنابراین شما برای هر مسیر اقامتی که اقدام می‌کنید، باید مدارک مرتبط ارائه دهید. برای مثال، جهت اخذ اقامت از طریق تحصیل به نامه پذیرش نیاز دارید. اما بعضی از مدارک در همه روش‌های گرفتن اقامت ترکیه یکسان هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • فرم درخواست برای اجازه اقامت
 • اصل و کپی گذرنامه یا سند مسافرتی
 • ارائه مدرک اجازه اقامت قبلی
 • سه قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • سندی دال بر عدم دریافت کمک اجتماعی از نهادها و سازمان‌های مردمی
 • سندی دال بر اثبات منابع مالی کافی
 • سندی دال بر نداشتن سابقه کیفری
 • بیمه درمانی
 • درخواست اقامت دائم
 • آدرس مسکن در ترکیه

مدارک فوق در یک پرونده به وزارت کشور ترکیه و اداره کل مهاجرت ارائه می‌شوند.

مراحل اخذ اقامت ترکیه

کارهای مربوط به مجوز اقامت را از طریق ادارات مهاجرت می‌توان پیش برد. متقاضی باید به ادارات مهاجرت استانی که اقامت دارد، مراجعه کند. برای درخواست مجوز اقامت ترکیه باید مراحل مختلفی را دنبال کرد. اما اولین نکته این است که یک ماه پس از ورود به ترکیه باید برای اجازه اقامت اقدام کرد.

اجازه اقامت در ترکیه طبق مراحلی انجام می‌شود که در ادامه شرح می‌دهیم:

 1. درخواست خود را به‌صورت آنلاین در https://e-ikamet.goc.gov.tr تکمیل کنید. شما باید نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام والدین، ملیت و اطلاعات تماس خود را وارد کنید.
 2. باید به وب‌سایت «Central Appointment System» مراجعه کنید و از نزدیک‌ترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت وقت بگیرید. در این وب‌سایت باید فرمی را با اطلاعات و آدرس خود در ترکیه پر کنید.
 3. آدرس نزدیک‌ترین دفتر اداره مهاجرت، لیست مدارک موردنیاز، تاریخ قرار ملاقات و هزینه درخواست به‌همراه شماره کارت به شما ارائه می‌شود.
 4. شما باید با در دست داشتن مدارک به اداره مهاجرت استان محل زندگی خود بروید. مدارک خود را به افسر اداره مهاجرت تحویل بدهید و سپس برای مصاحبه آماده شوید.
 5. پس از مصاحبه و بررسی درخواست شما، نتیجه نهایی توسط کمیسیون اعلام می‌شود. در صورت تأیید درخواست، کارت اجازه اقامت به آدرس محل زندگی شما ارسال می‌شود.

هزینه گرفتن اقامت ترکیه

هزینه اخذ اقامت دائم در ترکیه طبق جدول زیر است:

نوع اقامتهزینه (لیر)
اقامت توریستیبدون هزینه
اقامت از طریق اجاره خانهمیانگین ۳۲۰۰ لیر در ماه
اقامت از طریق خرید خانهمیانگین ۹۵۰ لیر در ماه
اقامت از طریق تحصیلاز ۵۰۰ تا ۲۵ هزار لیر بسته به دانشگاه
اقامت از طریق کاربدون هزینه
اقامت از طریق سرمایه‌گذاریشروع از ۵۰۰ هزار دلار
اقامت از طریق ثبت شرکتشروع از ۱۰ هزار لیر
اقامت از طریق ازدواجهزینه‌های ثبت اسناد و هزینه جاری زندگی

تمدید مجوز اقامت در ترکیه

۱.۵ میلیون تبعه خارجی در ترکیه زندگی می‌کنند که اجازه اقامت این کشور را دریافت کرده‌اند. افرادی که مجوز اقامت معتبر در ترکیه دارند و مایل به ادامه زندگی در این کشور هستند، باید برای تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنند. درخواست‌های مربوط به تمدید اقامت باید به اداره کل مدیریت مهاجرت تسلیم شود. با توجه به قانون جدید، درخواست تمدید از طریق پست یا پیک قابل‌ارسال نیست. متقاضی باید درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارسال کند و با تمام مدارک لازم در دفتر اداره کل مهاجرت ترکیه حضور یابد.

هزینه گرفتن اقامت ترکیه

مدارک موردنیاز برای تمدید اجازه اقامت موقت در ترکیه عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست
 • سه قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • فتوکپی پاسپورت (در صورت نیاز ترجمه‌شده و محضری)
 • بیمه سلامت معتبر
 • مدارک نشانی محل سکونت (قرارداد اجاره یا مالکیت ملک)
 • رسید پرداخت مالیات (مبلغ در فرم درخواست نوشته شده است)

تاریخ شروع تمدید اقامت باید به‌عنوان تاریخ پایان مجوز اقامت فعلی نوشته شود. یعنی اگر امروز آخرین روز مجوز اقامت شماست، باید تمدید اقامت شما همین امروز انجام شود. علاوه بر این، پاسپورت متقاضی باید در تاریخ شروع تمدید حداقل ۶۰ روز اعتبار داشته باشد. همچنین شما می‌توانید ۶۰ روز قبل از انقضای مجوز اقامت فعلی خود برای تمدید درخواست دهید.

در جدول زیر به مدت اعتبار روش‌های مختلف اقامت ترکیه اشاره می‌کنیم. توجه داشته باشید که بعد از پایان مدت اقامت باید برای تمدید اقدام کنید.

نوع اقامتمدت اعتبار
اقامت موقتدو سال
اقامت از طریق تحصیلبه‌مدت طول دوره تحصیلی
اقامت از طریق کاردو سال
اقامت توریستی۱۸۰ روز
اقامت از طریق ازدواجسه سال
اقامت از طریق تمکن مالییک سال
اقامت دائمبدون نیاز به تمدید

قوانین اقامت ترکیه

هر کسی که قصد مهاجرت به ترکیه برای اقامت بیش از سه ماه را دارد، پس از ورود به این کشور باید مجوز اقامت دریافت کند. بدون مجوز اقامت، ورود متقاضی غیرقانونی تلقی می‌شود. بازدیدکنندگان خارجی می‌توانند به‌مدت ۹۰ روز بدون اجازه اقامت (به‌صورت متوالی یا جداگانه) در هر دوره ۱۸۰ روزه در ترکیه بمانند. پس از ۹۰ روز، بازدیدکننده خارجی باید برای اقامت توریستی درخواست دهد.

افراد خارجی که برای انجام فعالیت‌های فرهنگی (کنفرانس یا کنسرت) وارد ترکیه می‌شوند، نمی‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند، مگر اینکه فعالیت آن‌ها بیش از یک ماه طول بکشد. اگر یک یا چند مورد از شرایط زیر برای شما اعمال شود، از درخواست اجازه اقامت معاف خواهید بود:

 • اگر گواهی ثبت برای درخواست حفاظت بین‌المللی داشته باشید،
 • اگر طبق کنوانسیون‌های چندجانبه که جمهوری ترکیه عضو آن است، از مجوز اقامت معاف هستید،
 • اگر یک کنسولگری یا یک افسر دیپلماتیک هستید که در ترکیه دفتر دارید،
 • اگر نماینده دفاتر مؤسسات بین‌المللی در جمهوری ترکیه هستید،
 • اگر روی کارت شناسایی شما عبارت‌های «متقاضی حفاظت بین‌المللی»، «وضعیت حفاظت بین‌المللی» و «بی‌تابعیتی» قید شده است،
 • و بالاخره اگر شما مجوز کار معتبر دارید.

مدت زمان صدور اقامت ترکیه

حدود ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از درخواست آنلاین، باید مدارک خود را به دفتر مهاجرت در استان تحویل دهید. پس از تحویل مدارک نیز حدود ۱۰ روز تا زمان صدور و ارسال کارت اقامت طول می‌کشد. بنابراین زمان صدور می‌تواند تا یک ماه به طول انجامد.

کلام آخر

وقتی بخواهید به‌طور قانونی از طریق گذرگاه‌های مرزی، بنادر و فرودگاه‌ها وارد خاک ترکیه شوید، مدت اقامت قانونی به شما اعطا می‌شود. در صورتی که بخواهید برای مدت طولانی‌تری در ترکیه اقامت کنید، درخواست شما از طریق اداره مهاجرت دولتی برای صدور مجوز پیگیری می‌شود. شما می‌توانید برای اخذ اقامت تحصیلی، شغلی، سرمایه‌گذاری، ازدواج و تولد فرزند اقدام کنید. اما باید توجه داشته باشید که این کشور در حال حاضر دچار تورم اقتصادی است و شرایط چندان مناسبی برای کار و سرمایه‌گذاری ندارد. اگر از طریق سرمایه‌گذاری به‌دنبال اقامت ترکیه هستید، باید بدانید که هزینه‌های مربوط به درخواست شما بالا خواهند بود. بنابراین گرفتن پاسپورت ترکیه با این میزان هزینه‌ها کار عاقلانه‌ای به‌ نظر نمی‌رسد. شما با نصف هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌توانید پاسپورت دومینیکا را دریافت کنید که بسیار باارزش‌تر از پاسپورت ترکیه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با گروه مشاوران ویزاگرد تماس بگیرید.

فرم مشاوره اقامت ترکیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه راه‌هایی می‌توان اقامت ترکیه گرفت؟

شما می‌توانید از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج و خرید ملک برای اقامت ترکیه اقدام کنید.

گرفتن اقامت ترکیه چقدر طول می‌کشد؟

بسته به روش اقامتی می‌توان حداکثر یک ماه را برای صدور کارت اقامت در نظر گرفت.

هزینه اخذ اقامت ترکیه چقدر است؟

هزینه گرفتن اقامت ترکیه بسته به روش اقامتی متفاوت خواهد بود.

از چه روش‌هایی می‌توان اقامت دائم ترکیه گرفت؟

باید حداقل پنج سال در ترکیه به تحصیل، کار و زندگی پرداخته باشید تا اقامت دائم بگیرید.

انواع مجوز اقامت در ترکیه کدام‌اند؟

دو نوع اقامت در ترکیه از جمله اقامت موقت و اقامت دائم ارائه می‌شود. بقیه روش‌های اقامتی زیرمجموعه این دو روش محسوب می‌شوند.

چه کسانی باید مجوز اقامت در ترکیه بگیرند؟

هر کسی که قصد مهاجرت به ترکیه برای اقامت بیش از سه ماه را دارد، پس از ورود به این کشور باید مجوز اقامت دریافت کند.

آیا برای اعضای خانواده می‌توان اقامت ترکیه گرفت؟

بله، امکان دریافت اقامت با رعایت قوانین و شرایط حاکم برای اعضای خانواده وجود دارد.