تحصیل در سوئد این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در کشوری با اقتصاد قوی و سطح آموزشی بالا درس بخوانید. پس از تحصیل در این کشور می‌توان اقامت آن را گرفت و در میان شادترین مردم دنیا زندگی کرد.

سوئد کشوری با امکانات رفاهی بالا و یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی است. در لیست شادترین مردم دنیا که هر سال منتشر می‌شود، همیشه نام سوئد در میان چند کشور ابتدایی قرار دارد. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های برتر دنیا در این کشور هستند. تحصیل در سوئد به‌خصوص موردتوجه دانشجویان ایرانی است، زیرا فرآیند دریافت ویزا در آن نسبتاً سریع و بدون دردسر است. از طرفی برای دانشجویان متأهل، امکان دریافت ویزای همراه نیز وجود دارد. هم دانشجو و هم همراه او می‌توانند با ویزای تحصیلی کار کنند که این خودش مزیت مهمی است. در ادامه هر آنچه باید درباره تحصیل در سوئد بدانید، آمده است.

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد به‌دلیل بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها و در دسترس بودن امکانات آموزشی پیشرفته، هدف بسیاری از دانشجویان است. دانشگاه‌های این کشور رتبه بسیار بالایی دارند و به همین دلیل اگر در آن‌ها تحصیل کنید، بعد از پایان دوره می‌توانید در بسیاری از کشورها کار مناسب پیدا کنید. از طرفی مدارک دانشگاهی ایران هم موردتأیید سوئد بوده و در این زمینه مشکلی نخواهید داشت. از آن جایی که بیش از ۸۰ درصد مردم سوئد، توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارند در نتیجه موقعیت مناسبی است تا بدون نیاز به یادگیری زبان محلی بتوانید در این کشور درس بخوانید و کار کنید.

 

تحصیل در سوئد

منبع: Study in Sweden

 مزایای تحصیل در سوئد

هر سال در نظرسنجی‌ها، سوئد جزو ۱۰ کشور برتر جهان با شادترین مردم شناخته می‌شود. در ادامه مزایای تحصیل در سو‌ئد را بررسی می‌کنیم.

 • امکان کار دانشجویی: اولین مزیت تحصیل در سوئد این است که در هر مقطعی باشید می‌توانید هم‌زمان با درس، کار کنید. بنابراین به‌راحتی می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنید.
 • پیدا کردن شغل بعد از پایان تحصیل: مزیت مهم دیگر این است که به‌دلیل نرخ پایین بیکاری در سوئد، بعد از پایان تحصیلات می‌توانید شغل مناسب خود را پیدا کنید. با پیدا کردن کار هم می‌توانید ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهید.
 • تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان: دانشگاه‌های سوئد از کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند. درنتیجه می‌توانید از آزمایشگاه‌ها و فعالیت‌های علمی در یک محیط درجه یک بهره‌مند شوید.
 • مقرون‌به‌صرفه بودن: هزینه تحصیل در سوئد بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. در‌نتیجه می‌توانید با هزینه بسیار کمی از امکانات یک کشور عالی بهره‌مند شوید.
 • انگلیسی بودن تحصیل: با اینکه تسلط به زبان سوئدی، موقعیت‌های کاری مختلفی را برای شما فراهم می‌کند اما در این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم فراهم است.
 • امکان دریافت اقامت دائم: با تحصیل در سوئد می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. بعد از گذشت پنج سال از شروع ویزای کاری، امکان دریافت اقامت دائم این کشور را خواهید داشت.

شاید تنها نکته منفی تحصیل در سوئد یکی دوری از خانواده و دیگری هوای سرد آن باشد که البته بعد از مدتی به آن عادت خواهید کرد.

شرایط تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر تفاوتی ندارد. برای اینکه بتوانید در این کشور تحصیل کنید اولاً باید یک مدرک تحصیلی معتبر داشته باشید. به‌عنوان مثال برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، یک لیسانس معتبر نیاز دارید. علاوه بر این مدرک دیپلم ۱۲ ساله را نیز باید ارائه دهید. همچنین باید مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی داشته باشید تا بتوانید در این کشور درس بخوانید. بعد از آن باید درخواست پذیرش شما از سوی دانشگاه تأیید شده باشد تا بتوانید مدارک لازم برای رزرو وقت سفارت را فراهم کنید. البته برخی شرایط مانند نداشتن سوءسابقه در کشور مبدأ و تحت تعقیب نبودن هم مهم هستند.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد، نسبتاً کم است و می‌توانید با شهریه مناسب در این کشور اروپایی درس بخوانید. در بین مقاطع مختلف، تحصیل در دکترا رایگان است و دانشجو از دانشگاه حقوق ماهانه هم دریافت می‌کند. البته که حقوق دریافتی چندان زیاد نیست اما می‌توان هزینه‌های زندگی دانشجویی را با آن پوشش داد.

به‌طور متوسط شهریه دانشگاه‌ها در سوئد، بین ۷ تا ۱۵ هزار یورو است، اما نوع رشته انتخابی و دانشگاه موردنظر شما مقدار دقیق آن را مشخص می‌کند. در بین تمام دانشگاه‌های سوئد، دانشگاه اوپسالا یکی از کمترین شهریه‌ها را دریافت می‌کند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه بین ۵ تا ۷ هزار دلار است.

دانشگاه استکهلم که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد هم برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین ۹ تا ۱۴ هزار دلار، شهریه دارد. در مقابل دانشگاه سلطنتی KTH یکی از گران‌ترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. شهریه این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ۳۷ هزار دلار و برای کارشناسی ارشد ۳۱ هزار دلار است.

به‌غیر از دانشگاه یک عامل تأثیرگذار دیگر در میزان شهریه، رشته تحصیلی موردنظر شما است. در سوئد، رشته‌های بیزینس و معماری جزو گران‌قیمت‌ترین برنامه‌های تحصیلی هستند. علاوه بر این، رشته‌های حوزه علوم پزشکی هم جزو رشته‌های پرهزینه و گران‌قیمت محسوب می‌شوند.

ویزای تحصیلی سوئد

سفارت سوئد به‌صورت کلی دو مدل ویزا برای تحصیل در این کشور صادر می‌کند. دسته اول ویزای دانشجویی کوتاه‌مدت است که به شما اجازه می‌دهد برای مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید. اغلب از این ویزا برای شرکت در کنفرانس‌ها و دوره‌های کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند. دسته دوم هم ویزاهای بلندمدت هستند که با آن شما می‌توانید برای چند سال در سوئد تحصیل کنید. هنگامی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد یا دکترا اقدام می‌کنید، به شما ویزای نوع دوم داده می‌شود.

برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد باید اول از دانشگاه پذیرش دریافت کنید. بعد از اینکه دانشگاه با درخواست شما موافقت کرد و مراحل ثبت‌نام به پایان رسید، به شما نامه‌ای داده می‌شود. باید نامه پذیرش تحصیلی را به‌همراه مدارک دیگر خود به سفارت ارائه دهید. علاوه بر این نامه، مدارک تمکن مالی، پاسپورت معتبر، عکس پاسپورتی، رزومه تحصیلی و کاری، ریز نمرات و ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی هم باید همراه شما باشد.

ویزای همراه تحصیلی در سوئد

ویزای همراه تحصیلی در سوئد، برای دانشجویانی صادر می‌شود که در یک برنامه تحصیلی در سوئد پذیرفته شده باشند. مدت زمان این دوره تحصیلی باید بیش از ۶ ماه باشد. در این صورت آن‌ها می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه خود به سوئد ببرند.

برای دریافت ویزای همراه تحصیلی در سوئد باید پاسپورت معتبر و عکس داشته باشید. علاوه بر این باید هزینه دریافت ویزا به‌همراه اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌ها را هم به پرونده خود ضمیمه کنید. در صورتی که رزومه کاری یا تحصیلی خاصی هم دارید می‌توانید به‌همراه دیگر مدارک ارائه دهید. بعد از بررسی مدارک ویزای همراه و دانشجو صادر می‌شود.

نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که اگر همراه و دانشجو مدارک خود را هم‌زمان به سفارت ارائه دهند، این احتمال وجود دارد که ویزای آن‌ها نیز هم‌زمان صادر شود.

ویزای همراه در سوئد

منبع: Viva-Mundo

مدارک لازم برای تحصیل در سوئد

برای شروع تحصیل در سوئد، با توجه به اینکه در چه مقطعی قرار است تحصیل کنید، باید مدارک مربوط به همان مقطع را ارائه دهید. البته برخی مدارک جانبی هم وجود دارد که دانشگاه شما به‌عنوان مدارک اضافی درخواست می‌کند. با این حال مدارک عمومی موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی در سوئد از این قرار است:

 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی
 • رزومه درسی
 • ارائه رزومه کاری در صورت نیاز
 • توصیه‌نامه از اساتید قبلی
 • انگیزه‌نامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی (ارائه نمره آیلتس ۶، ۶/۵ یا ۷ با توجه به مقطع تحصیلی)
 • پاسپورت معتبر
 • سه قطعه عکس پرسنلی

برای برخی از مقاطع تحصیلی مانند دکترا، باید در مصاحبه آنلاین هم شرکت کنید. البته در بعضی از دانشگاه‌ها برای مقاطع پایین‌تر هم مصاحبه انجام می‌شود اما عمومیت ندارد.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در سوئد

برای اخذ پذیرش تحصیلی در سوئد ابتدا باید دانشگاه و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. در صورتی که احتمال دریافت پذیرش تحصیلی را کم می‌بینید، بهتر است هم‌زمان برای چند دانشگاه اقدام کنید. برای دریافت پذیرش هم معمولاً باید آخرین مدرک تحصیلی به‌همراه ریز نمرات ترجمه‌شده را برای دانشگاه ارسال کنید. علاوه بر این فرم درخواست پذیرش را هم تکمیل کرده و به‌همراه مدارک تحویل دهید.

در صورتی که به مدرک یا فرم بیشتری نیاز باشد از طریق ایمیل به شما اعلام می‌کنند. بعد از مدت زمان مشخص‌شده که اغلب در پروفایل شما در وب‌سایت دانشگاه ثبت شده، نتیجه نهایی اعلام می‌شود. وقتی پذیرش گرفتید، به‌سرعت وقت سفارت سوئد را رزرو کنید.

تحصیل در مدارس سوئد

علاوه بر تحصیل در سوئد در مقطع آموزش عالی یا همان دانشگاه، این امکان هم وجود دارد که افراد برای تحصیل در مدارس سوئد اقدام کنند. در صورتی که به‌عنوان یک دانش‌آموز بین‌المللی قصد تحصیل در این کشور را داشته باشید باید ابتدا از مدرسه پذیرش بگیرید. شهریه مدارس بین‌المللی که تدریس در آن‌ها به زبان انگلیسی است، سالانه از سه هزار یورو شروع می‌شود. گران‌قیمت‌ترین مدارس در سوئد هم شهریه ۳۰ هزار یورویی در سال دریافت می‌کنند. یکی از والدین هم می‌تواند به‌همراه دانش‌آموز ویزای ورود به سوئد را دریافت کند.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

امکان دریافت پذیرش برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی محدود است. به همین دلیل اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که به نمرات پایان دوره دبیرستان بالایی نیاز دارید. علاوه بر این معمولاً به دانشجویان دوره کارشناسی، ویزای همراه داده نمی‌شود.

مدت زمان دوره کارشناسی معمولاً سه سال است ولی با توجه به رشته ممکن است چهار سال هم طول بکشد. همچنین دوره‌ها به زبان انگلیسی و سوئدی تدریس می‌شوند. پس اگر مدرک آیلتس دارید حتماً قبل از دریافت پذیرش بررسی کنید که زبان رشته موردنظر شما چیست.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

درمورد تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد نکته جالبی که وجود دارد ارائه دو مدل مدرک تحصیلی است. شما به‌عنوان دانشجو می‌توانید در دوره یک ساله یا دو ساله شرکت کنید. هر دوی این دوره‌ها نیازمند ارائه پایان‌نامه در انتهای دوره هستند. تفاوت آن‌ها هم در تعداد واحد‌های تدریس‌شده است. دوره یک ساله ۶۰ واحد درسی و دوره دو ساله ۱۲۰ واحد درسی دارد. اگر می‌خواهید تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهید، بهتر است دوره دو ساله را بگذرانید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد

منبع: ImmiLaw Global

تحصیل در سوئد در مقطع دکترا

برای اینکه بتوانید تحصیل در سوئد در مقطع دکترا را شروع کنید، اولاً به مدرک کارشناسی ارشد از سوئد یا هر کشور دیگری نیاز دارید. بعد از آن حتماً باید در رزومه شما کار در حوزه مشابه یا مقالات چاپ‌شده در ژورنال‌های بین‌المللی وجود داشته باشد. به‌صورت کلی تحصیل در مقطع دکترا رایگان است و دانشجو از دانشگاه حقوق ماهانه هم دریافت می‌کند.

درست مانند دوره کارشناسی ارشد، سوئد دو دوره دکترا ارائه می‌دهد: یک دوره دو ساله است که در پایان آن مدرک Licentiatexamen به شما داده می‌شود و دوره دیگر چهار ساله است و شامل ۲۴۰ واحد درسی می‌شود. در پایان این دوره باید پایان‌نامه خود را ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی در سوئد

بورسیه تحصیلی در سوئد یا از سوی دانشگاه‌ها یا از جانب مؤسسات سوئدی تأمین می‌شود. بودجه بورسیه‌های دانشگاهی اغلب از شهریه دانشجویان بین‌المللی و فاندهایی تأمین می‌شود که دولت به این کار اختصاص می‌دهد. به‌عنوان مثال اگر سوئد در برنامه‌های توسعه خود تصمیم بگیرد تا در زمینه نانو پیشرفت کند، بودجه‌ای را در این زمینه به دانشگاه‌ها می‌دهد. آن‌ها هم این هزینه را صرف جذب بهترین دانشجویان از سراسر دنیا می‌کنند.

مثلاً بورسیه دانشگاه Halmstad سالانه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که خارج از اتحادیه اروپا هستند و رزومه موفقی دارند. این بورسیه تا ۵۰ درصد هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، بورسیه دانشگاه Boras هم هست که فقط شامل هزینه‌های تحصیل می‌شود.

بورسیه‌های مؤسسات سوئدی هم به‌منظور گسترش فرهنگ سوئدی و جذب دانشجویان بین‌المللی هستند. این بورسیه‌ها به دانشجویان کشورهای خاصی تعلق می‌گیرند که واجد شرایط هستند و البته ایران جزو این لیست نیست.

کار و تحصیل در سوئد

یکی از ویژگی‌های مثبت تحصیل در سوئد امکان کار دانشجویی است. علاوه بر دانشجو که می‌تواند کار پاره‌وقت داشته باشد، همراه او هم می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت کار کند. دانشجویان در مقطع کارشناسی امکان ۲۰ ساعت کار در هفته، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد امکان ۳۰ ساعت کار در هفته و دانشجویان دکترا امکان ۴۰ ساعت کار در هفته را دارند.

برای کار هم‌زمان با تحصیل، می‌توان سراغ مشاغل عمومی مثل کار در فروشگاه، کافه و رستوران رفت. همچنین می‌توان در محیط دانشگاه مشغول به کار شد. در صورتی هم که دانشجو بتواند کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کند این مزیت را دارد که تجربه لازم را حین تحصیل به دست می‌آورد. با توجه به کارفرما، حقوق دانشجویان در ماه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار کرون (۱۸۰۰ تا ۲۸۰۰ دلار آمریکا) خواهد بود.

اقامت پس از تحصیل در سوئد

پس از پایان تحصیل در سوئد به‌مدت ۶ ماه فرصت دارید که در این کشور کار پیدا کنید. مهم‌ترین ویژگی این کار، این است که کارفرما اسپانسر ویزای شما شود تا بتوانید ویزای تحصیلی خود را به کاری تغییر دهید. البته این مجوز فقط محدود به سوئد نیست و به شما اجازه می‌دهد ۶ ماه در حوزه شنگن به دنبال کارفرما باشید. بعد از اینکه پیشنهاد کاری را دریافت کردید، می‌توانید ویزای خود را تغییر دهید.

برای اینکه بتوانید اجازه اقامت ۶ ماهه پس از پایان تحصیل را کسب کنید، حتماً باید در خاک سوئد باشید. هرگونه خروج از کشور، امکان تمدید اقامت شما را با مشکل روبه‌رو می‌کند. همچنین علاوه بر شما، اعضای خانواده همراهتان هم باید مجوز معتبر داشته باشند. از طرفی در مدت پیدا کردن کار باید تمکن کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی را داشته باشید.

در صورتی که بتوانید ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کنید، به شما ویزای دو ساله داده می‌شود. بعد از دو بار تمدید این ویزا، اقامت دائم سوئد را دریافت می‌کنید.

بهترین رشته ها برای تحصیل در سوئد

سوئدی‌ها در حوزه‌ اتومبیل، فناوری اطلاعات (IT) و محیط زیست فعال هستند. بنابراین تحصیل در رشته‌های مرتبط به این حوزه‌ها جزو بهترین موقعیت‌ها برای پیشرفت است. بنابراین بهترین رشته‌های تحصیلی در سوئد شامل حوزه علوم کامپیوتر، انواع مهندسی، هنر، مطالعات محیطی، محیط زیست و مطالعات فرهنگی است. البته این بدان معنا نیست که اگر در رشته‌های دیگر تحصیل کنید، امکان موفقیت وجود ندارد، بلکه با تحصیل در این رشته‌ها شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل خواهید داشت.

بهترین رشته‌ها در سوئد

منبع: Scandification

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در سوئد

سوئد خانه برترین دانشگاه‌های جهان با رتبه‌های بسیار خوب است. نکته جالب اینکه تحصیل در این دانشگاه‌ها هزینه بسیار مناسبی هم دارند. در جدول زیر تعدادی از بهترین دانشگاه‌های سوئد برای تحصیل را مشاهده می‌کنید.

نام دانشگاه

رتبه QS

رتبه شانگهای

دانشگاه سلطنتی KTH

۸۹

۲۰۱

دانشگاه لوند

۹۵

۱۵۱

دانشگاه چالمرز

۱۲۵

۴۰۱

دانشگاه اوپسالا

۱۲۸

۷۸

دانشگاه استکهلم

۱۵۳

۷۴

فرم مشاوره تحصیل در سوئد

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در سوئد چقدر است؟

با توجه به رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید متوسط هزینه تحصیل در سوئد در دانشگاه بین ۵ تا ۱۵ هزار یورو است.

آیا سوئد کشور مناسبی برای تحصیل است؟

با توجه به اینکه دانشگاه‌های این کشور در رنکینگ‌های جهانی رتبه بالایی دارند، یکی از بهترین انتخاب‌های شما محسوب می‌شوند.

آیا برای تحصیل در سوئد به مدرک زبان آیلتس نیاز دارم؟

بله، اگر بخواهید به زبان انگلیسی درس بخوانید به مدرک زبان آیلتس نیاز دارید. در غیر این صورت باید مدرک زبان سوئدی داشته باشید.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در سوئد می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

در صورتی که بتوانید کارفرمایی پیدا کنید که اسپانسر ویزای شما باشد،‌ بله این امکان را دارید.

آیا هنگام تحصیل در سوئد می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکترا می‌توانند حین تحصیل به کار هم مشغول شوند.

برای تحصیل در سوئد به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای تحصیل در سوئد به مدرک زبان آیلتس یا مدرک زبان سوئدی نیاز دارید.

شرایط سنی برای تحصیل در سوئد چیست؟

شرایط سنی خاصی برای تحصیل در سوئد وجود ندارد.

آیا حین تحصیل در سوئد می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

در هنگام تحصیل در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود هم ویزا بگیرید. علاوه بر این والدینتان هم با ویزای ملاقات با فرزند می‌توانند به دیدار شما بیایند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در سوئد اقدام کنم؟

بله، می‌توانید اقدام کنید اما شانس دریافت ویزای شما بسیار پایین است. 

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های سوئد بورسیه بگیرم؟

بله، اگر رزومه قوی و تجربه کاری مرتبطی داشته باشید، می‌توانید بورسیه هم دریافت کنید.

تحصیل در سوئد چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به مقطع تحصیلی، کارشناسی بین سه تا چهار سال، کارشناسی ارشد یک تا دو سال و دکترا چهار تا پنج سال است.

روش‌های پر کردن گپ تحصیلی برای تحصیل در سوئد چیست؟

سابقه کاری مرتبط و ارائه مقالات معتبر در ژورنال‌های بین‌المللی می‌تواند گپ تحصیلی شما را پر کند.

آیا تحصیل در سوئد رایگان است؟

تحصیل در سوئد در مقطع دکترا رایگان است.