اقامت یونان حق زندگی قانونی برای مدت مشخص در این کشور را به خارجی‌ها می‌دهد. این مجوز گامی حیاتی برای کار و زندگی در یونان است که فقط با رعایت برخی الزامات مانند دلیل موجه، معیارهای مالی و ارائه مدارک لازم امکان‌پذیر می‌شود.

کشور یونان با ترکیبی فریبنده از تاریخ و فرهنگ و هنر و طبیعت، بدون شک مقصدی عالی برای اقامت است. شگفتی‌های طبیعی و معماری یونان بسیار زیادند؛ از ویرانه‌های باستانی الهام‌بخش آتن مانند پارتنون در بالای آکروپولیس تا آب‌های فیروزه‌ای مدیترانه و دهکده‌های سفید و جذاب جزایر یونان.

اقامت یونان برای کسانی در نظر گرفته شده است که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در این کشور رویایی بمانند. این افراد باید برای اخذ ویزای ملی D یونان اقدام کنند. یونان گزینه‌های مختلفی را در رابطه با ویزا و اقامت موقت و دائم به اتباع خارجی ارائه می‌دهد.

مزایای گرفتن مجوز اقامت یونان

اخذ اقامت می‌تواند مزایای زیادی برای افراد علاقه‌مند به زندگی و کار در یونان به‌همراه داشته باشد. این سند قانونی به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد برای مدت طولانی در این کشور اقامت داشته باشند. در ادامه مطلب، مزایای گرفتن مجوز اقامت یونان را بررسی خواهیم کرد.

مزایای گرفتن مجوز اقامت یونان

۱. ارزش عالی

اقامت دائم یونان با تنها ۲۵۰ هزار یورو را باید جزء ارزان‌ترین برنامه‌های اقامتی در اروپا دانست. همچنین برخلاف برنامه‌های دیگر، این یک کمک مالی به دولت کشور مقصد محسوب نمی‌شود. زیرا شما در حال سرمایه‌گذاری در ملکی هستید که می‌تواند برایتان بازده اجاره و افزایش سرمایه داشته باشد.

سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت را می‌توان از طریق کنسولگری یونان در شهر یا سفارت یونان در کشور سرمایه‌گذار انجام داد. بنابراین سرمایه‌گذار و وابستگان او مجبور نیستند در طول یا قبل از فرآیند درخواست اقامت وارد یونان شوند.

کشور یونان رکود اقتصادی وحشتناک خود را پشت سر گذاشته و نرخ رشد آن در حال حاضر، رو به افزایش است. قیمت‌ ملک هم با توجه به پتانسیل ارائه بازده اجاره، امیدوارکننده است و انتظار افزایش سرمایه کاملا معقول خواهد بود.

۲. اروپای بدون ویزا

اخذ اقامت یونان به‌صورت دائم به شما امکان می‌دهد بدون ویزا به تمامی کشورهای عضو شینگن سفر کنید. همچنین به ورود از طریق کشور یونان نیاز ندارید و می‌توانید از هر نقطه‌ای به کشورهای عضو شینگن پرواز کنید. هیچ شرط اقامت حداقلی هم برای باطل نشدن اقامت دائم شما وجود ندارد. فقط هر پنج سال یک بار باید یک روز از یونان بازدید کنید.

۳. موقعیت استراتژیک

یونان در نقطه تقاطع سه قاره قرار گرفته و بنابراین ارتباط بسیار خوبی با تمام مقاصد مهم دنیا دارد. پس موقعیت استراتژیک آن می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بسیار مفید باشد. همچنین زیبایی‌های طبیعی آن از جنگل‌های باشکوه گرفته تا کوه‌های دیدنی و سواحل بکر، بسیار جالب توجه هستند.

۴. سبک زندگی عالی

آب‌وهوای عالی، غذای خوب و مردم مهمان‌نواز و خونگرم، یونان را به مقصد بیش از ۳۲ میلیون بازدید‌کننده در هر سال تبدیل کرده‌اند. یونان صدها سال بر همه حوزه‌های زندگی مانند فلسفه، هنر، پزشکی، معماری و ادبیات تسلط داشته و شواهد آن را تا به امروز هم در سراسر جهان می‌توان مشاهده کرد. همچنین کشور یونان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های جرم و جنایت را در کل اروپا و جهان دارد.

۵. آموزش و بهداشت

دارندگان کارت اقامت یونان می‌توانند به سیستم درمان این کشور دسترسی داشته باشند که یکی از بهترین‌ها در کل اروپا محسوب می‌شود. همچنین دسترسی کامل و رایگان به سیستم آموزشی یونان از مدرسه ابتدایی تا دانشگاه برای آن‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

۶. گذرنامه یونانی

هر کس پس از هفت سال زندگی با وضعیت اقامت دائم در یونان می‌تواند برای اخذ شهروندی و پاسپورت یونانی (EU) اقدام کند. البته باید حداقل ۱۸۰ روز از هر سال را در یونان زندگی کرده باشد.

۷. مشاغل پررونق

صنعت توریسم پررونق یونان یکی از مزایای اخذ مجوز اقامت این کشور است. زیرا سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده را جذب می‌کند و فرصت‌های زیادی را برای اشتغال در بخش گردشگری ارائه می‌دهد. افراد با اخذ مجوز اقامت یونان می‌توانند فرصت‌های شغلی خوبی در این بخش پول‌ساز به دست آورند. همچنین تجارب کاری ارزشمندی را در این بخش کسب کنند.

مزیت دیگر، پتانسیل فرصت‌های تجاری در یونان است. یونان به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا از محیط تجاری مطلوب و دسترسی به بازارهای گسترده بهره می‌برد. افراد متمول و کارآفرین با داشتن مجوز اقامت یونان می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های جدیدی ایجاد کنند یا مشاغل موجود در این کشور را گسترش دهند.

روش های اخذ اقامت یونان

روش های اخذ اقامت یونان را می‌توان به دو دسته موقت و دائم تقسیم کرد. اقامت موقت یونان را می‌توان از روش‌های مختلفی مانند کاری، تحصیلی و موارد دیگر به دست آورد. اقامت موقت یونان در برخی از روش‌ها می‌تواند پایه و مقدمه‌ای برای اخذ اقامت دائم باشد. بنابراین می‌توانید پس از پنج سال اقامت موقت در یونان برای اخذ اقامت دائم درخواست دهید. همچنین پس از هفت سال می‌توانید برای درخواست شهروندی یونان اقدام کنید.

اقامت دائم یونان به‌صورت مادام‌العمر اعطا می‌شود، به‌شرط آنکه مقدمات اعطای اقامت به قوت خود باقی بمانند. مثلا افرادی که با خرید خانه اقدام به اخذ اقامت دائم یونان می‌کنند، باید خانه را به‌صورت همیشگی در مالکیت خود یا خانواده خود نگه دارند. در ادامه مطلب، به دو دسته اقامت موقت و دائم و روش‌های اخذ هرکدام خواهیم پرداخت.

روش های اخذ اقامت یونان

مجوز اقامت موقت یونان

مجوز اقامت موقت یونان نهایتا برای پنج سال اعتبار خواهد داشت. در حال حاضر، روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت موقت یونان وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از: ویزای شینگن، ویزای کار، ویزای دانشجویی، ویزای پیوستن به خانواده، ویزای طلایی، ویزای فریلنسر، ویزای استارتاپ و ویزای بشردوستانه.

۱. ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن روش رایجی است که فقط گردشگران و بازدیدکنندگان کوتاه‌مدت می‌توانند از آن استفاده کنند. این ویزا به افراد اجازه می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۶ ماه وارد یونان و سایر کشورهای حوزه شینگن شوند. البته این ویزا را نباید نوعی اجازه اقامت موقت به شمار آورد، اما برای جامع بودن مطلب به آن اشاره شد.

۲. اقامت موقت کاری

کسانی که به‌دنبال اقامت موقت یونان هستند، می‌توانند از طریق ویزای کار اقدام کنند. شما برای دریافت این نوع از اقامت، به یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای یونانی نیاز خواهید داشت. مدت اعتبار اقامت کاری یونان معمولا یک‌ساله است و تا پنج سال قابل تمدید خواهد بود. پس از آن می‌توان برای اخذ اقامت دائم یونان اقدام کرد.

۳. اقامت موقت تحصیلی

دانشجویان مایل به ادامه تحصیل در یونان می‌توانند برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. برای اخذ این ویزا به نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزشی معتبر در یونان نیاز است. اقامت تحصیلی یونان برای مدت یک سال اعتبار دارد و تا پایان دوره تحصیلی قابل تمدید خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی در یونان مجاز به کار تمام‌وقت نیستند؛ اما می‌توانند به کار پاره‌وقت بپردازند. پس از دوره تحصیل می‌توان با دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمایان یونانی، اقامت تحصیلی را به اقامت کاری تبدیل کرد.

۴. اقامت موقت پیوستن به خانواده

ویزای الحاق به خانواده برای کسانی طراحی شده است که می‌خواهند به اعضای خانواده خود در یونان بپیوندند؛ خانواده‌ای که به‌طور قانونی در یونان اقامت دارد. البته مشروط بر اینکه خانواده شرایط لازم مانند اثبات روابط خانوادگی، توان مالی و محل اقامت مناسب را داشته باشد.

۵. اقامت موقت فریلنسرها

ویزای فریلنسری یونان برای افراد خوداشتغال یک گزینه بسیار مناسب است. این ویزا، مجوز اقامت در یونان را به افراد می‌دهد. البته فریلنسرها باید درآمد کافی و ثابت خود را اثبات کنند و همچنین صلاحیت حرفه‌ای در زمینه خاصی داشته باشند. این مجوز اقامت می‌تواند به‌صورت سالانه و تا نهایتا پنج سال تمدید شود.

۶. اقامت موقت کارآفرینی

کارآفرینانی که به‌دنبال ایجاد کسب‌وکار در یونان هستند، می‌توانند برای ویزای استارتاپ اقدام کنند. این نوع از اقامت موقت فقط به افرادی اعطا می‌شود که ایده‌های تجاری نوآورانه و امکانات مالی کافی داشته باشند. اقامت موقت کارآفرینی به افراد امکان می‌دهد برای مدت دو سال، امکان تمدید اقامت در یونان را داشته باشند.

۷. ویزای بشردوستانه

ویزای بشردوستانه نوعی از اقامت یونان است که به‌دلایل بشردوستانه مانند فرار از درگیری مسلحانه یا آزار و اذیت در کشور خود ارائه می‌شود. این ویزای موقت به افراد اجازه می‌دهد تا زمان بررسی درخواست پناهندگی آن‌ها، به‌طور موقت در یونان اقامت کنند.

۸. اقامت تمکن مالی

کسانی که به‌دنبال زندگی در کشور یونان هستند، می‌توانند برای مجوز اقامت تمکن مالی اقدام کنند. افراد با درآمد ثابت ۲۰۰۰ یورو در ماه می‌توانند برای این مجوز اقامت درخواست دهند؛ مجوزی که به آن‌ها اجازه دو سال زندگی در یونان می‌دهد و در صورت نیاز می‌توانند این مجوز را تمدید کنند.

مجوز اقامت دائم یونان

مجوز اقامت دائم یونان یا همان ویزای طلایی به‌صورت مادام‌العمر اعتبار خواهد داشت؛ اما هر پنج سال باید مورد بازنگری قرار گیرد. مجوز اقامت دائم (PR) یونان به‌عنوان ویزای شینگن هم عمل می‌کند و دارنده آن می‌تواند آزادانه در کشورهای عضو منطقه شینگن سفر کند. دارندگان اقامت دائم یونان به آموزش عمومی دسترسی رایگان دارند. همچنین به حداقل اقامت در سال نیاز ندارند؛ البته اگر نخواهند برای شهروندی درخواست دهند.

دارندگان اقامت دائم که به‌مدت هفت سال متوالی (۱۸۰ روز در هر سال) در یونان اقامت داشته‌اند، می‌توانند برای شهروندی یونان درخواست دهند. اخذ شهروندی یونان نیازمند یادگیری زبان یونانی و آشنایی با فرهنگ و تاریخ این کشور است.

توجه داشته باشید که اقامت دائم یونان را تنها از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان به دست آورد. این سرمایه‌گذاری می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود که از پرطرفدارترین این روش‌ها می‌توان به خرید ملک اشاره کرد.

مجوز اقامت یونان به صورت دائم

۱. خرید ملک

یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای اخذ اقامت یونان را باید اخذ ویزای طلایی از طریق خرید ملک به حساب آورد. این روش اقامت فقط برای افرادی در دسترس است که مبلغ قابل توجهی را در املاک و مستغلات یونان سرمایه‌گذاری کنند؛ روشی که به‌دلیل مزایای بی‌شمارش مانند سفر بدون محدودیت در منطقه شینگن، تاکنون توانسته سرمایه‌گذاران خارجی زیادی را به خود جذب کند.

هرکس که حداقل ۲۵۰ هزار یورو را در بخش املاک و مستغلات یونان سرمایه‌گذاری کند، به‌همراه اعضای خانواده خود واجد شرایط دریافت اقامت دائم خواهد شد. البته حداقل مبلغ مورد نیاز در شهرهای آتن، تسالونیکی، میکونوس و سانتورینی ۵۰۰ هزار یورو است. اعضای خانواده نیز شامل همسر، فرزندان زیر ۲۱ سال (طبق شرایطی قابل افزایش به ۲۴ سال) والدین متقاضی و والدین همسر می‌شود.

اقامت دائم یونان تا زمانی معتبر است که ملک به نام متقاضی باشد. بنابراین باید کارت اقامت را هر پنج سال یک بار تمدید کرد و سند مالکیت خانه و اطلاعات بیومتریک خود را ارائه داد. هنگامی که فرزند خانواده ۲۴ ساله شد، والدین می‌توانند ملک را به او اهدا کنند. به این ترتیب، فرزند صاحب اصلی اقامت دائم می‌شود، اما والدین هم می‌توانند طبق مقررات، اقامت دائم خود را حفظ کنند.

۲. سایر روش‌ها

سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت یونان به‌صورت دائم یا همان ویزای طلایی به شرح زیر هستند.

  • امضای قرارداد اجاره یک هتل یا مؤسسه توریستی در یونان برای حداقل ۱۰ سال
  • سرمایه‌گذاری حداقل ۴۰۰ هزار یورو در یک شرکت ثبت‌شده در یونان
  • سرمایه‌گذاری حداقل ۴۰۰ هزار یورو در اوراق قرضه دولتی یونان
  • سرمایه‌گذاری حداقل ۴۰۰ هزار یورو در سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات
  • سپرده‌گذاری حداقل ۴۰۰ هزار یورو در یک بانک یونانی
  • سرمایه‌گذاری حداقل ۸۰۰ هزار یورو در اوراق قرضه شرکتی یا دولتی

توجه داشته باشید که در تمام روش‌های فوق می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید. اما هر پنج سال وضعیت شما مورد بازنگری قرار می‌گیرد و اقامت شما به شرطی تمدید خواهد شد که سرمایه‌گذاری خود را حفظ کرده باشید.

برای نهایی کردن سرمایه‌گذاری خود در یونان می‌توانید شخصا و به‌صورت حضوری اقدام کنید. اما با ارائه وکالت‌نامه به یک نماینده قانونی می‌توانید این کار را از راه دور نیز انجام دهید. به هر حال با در نظر گرفتن میزان وجوه مورد نیاز، اکثر متقاضیان در طول فرآیند از کمک حقوقی استفاده می‌کنند.

شرایط گرفتن اقامت یونان

فرآیند اخذ اقامت کشور یونان تنها با رعایت شرایط خاصی که دولت یونان تعیین کرده، ممکن است. این الزامات می‌توانند بر اساس هدف و نوع اقامت افراد مانند کاری، تحصیلی یا اهداف دیگر متفاوت باشند. در ادامه، به شرایط گرفتن اقامت یونان به‌صورت کلی می‌پردازیم.

شرایط گرفتن اقامت یونان

۱. پاسپورت معتبر

داشتن پاسپورت معتبر را باید اولین شرط لازم برای اخذ اقامت کشور یونان دانست. متقاضیان به پاسپورتی نیاز دارند که حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت‌زمان برنامه‌ریزی‌شده برای اقامت آن‌ها در یونان اعتبار داشته باشد. بنابراین افراد در طول مدت اقامت خود در این کشور مدارک شناسایی و مسافرتی خواهند داشت.

۲. توان مالی کافی

افرادی که به‌دنبال اقامت یونان هستند، باید توان مالی کافی برای حمایت از خود و سایر افراد همراه را داشته باشند. در واقع فرد باید نشان دهد که از بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در یونان (به‌صورت فردی یا حمایت یکی از اعضای خانواده) برخوردار است. حداقل توان مالی به هدف و مدت اقامت بستگی دارد.

مثلا کسی که بخواهد ویزای غیرانتفاعی یا تمکن مالی به دست آورد، به حداقل ۲۰۰۰ یورو برای هر ماه اقامت خود نیاز خواهد داشت. همچنین یک دانشجو به حمایت مالی اعضای خانواده خود برای زندگی در یونان نیاز دارد.

۳. بیمه درمانی

بیمه درمانی یکی دیگر از شرایط کاملا ضروری برای اخذ اقامت کشور یونان است. متقاضیان باید پوشش بیمه درمانی معتبر و پذیرفته‌شده در یونان داشته باشند. این شرط تضمین می‌کند که افراد به خدمات بهداشت و درمان لازم دسترسی دارند و در صورت بیماری یا آسیب در طول اقامت خود به مشکل برنمی‌خورند.

۴. سابقه کیفری پاک

متقاضیان اقامت در یونان به ارائه گواهی سوابق کیفری و عدم سوءپیشینه نیاز دارند. افراد باید این گواهی را از پلیس یا دادگستری در کشور خود دریافت کنند. به‌طور کلی، افراد با سابقه فعالیت مجرمانه و فرار مالیاتی اجازه ورود به یونان را نخواهند داشت. همچنین افراد متقاضی اقامت نباید قوانین مهاجرتی را در هیچ یک از کشورهای عضو منطقه شینگن زیر پا گذاشته باشند.

۵. دلیل معتبر

افرادی که به‌دنبال اخذ اقامت یونان هستند، باید دلیل معتبر برای اقامت خود ارائه کنند. این دلیل می‌تواند با ارائه شواهدی مبنی بر اشتغال، پذیرش در یک مؤسسه آموزشی، یا اثبات روابط خانوادگی با شهروند یا مقیم دائم یونان اثبات شود. هر دلیلی برای اقامت، شرایط و الزامات خاص خود را دارد و متقاضیان باید اسناد مربوطه را بر اساس آن‌ شرایط و الزامات ارائه کنند.

۶. سلامت

متقاضیان اقامت در یونان ممکن است به معاینه پزشکی هم نیاز داشته باشند. معاینه سلامت با این هدف صورت می‌گیرد که افراد هیچ‌گونه بیماری عفونی یا شرایط مضر برای سلامت عمومی شهروندان یونان نداشته باشند. معاینه پزشکی ممکن است آزمایش HIV، سل و سایر بیماری‌های واگیر را در بر گیرد.

۷. داشتن محل اقامت

دیگر الزام صدور اقامت برای افراد، داشتن مسکن شخصی یا اجاره‌ای در یونان است. افراد به حداقل ۹ مترمربع فضای مسکونی به‌ازای هر نفر نیاز دارند. مثلا یک خانوار چهارنفره باید به حداقل ۳۶ مترمربع فضای مسکونی در یونان دسترسی قانونی داشته باشند.

۸. سن

هر فرد متقاضی اقامت یونان که به‌صورت مستقل اقدام می‌کند، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد. این شرط برای فرزندان که همراه با والدین خود اقدام می‌کنند، ضروری نخواهد بود.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت یونان

فرآیند اخذ اقامت کشور یونان نیازمند ارائه مدارک متعدد به مراجع مربوطه است. این اسناد بسیار لازم هستند زیرا صلاحیت افراد برای اقامت و قانونی بودن کارشان در یونان را تعیین می‌کنند. هر دسته ویزا می‌تواند به مدارک مخصوص نیاز داشته باشد، اما ما در ادامه به مدارک لازم برای گرفتن اقامت یونان به‌صورت کلی اشاره خواهیم کرد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت یونان

۱. گذرنامه

فرد متقاضی اقامت در یونان نمی‌تواند بدون ارائه گذرنامه معتبر وارد فرآیند درخواست شود. گذرنامه باید حداقل ۶ ماه پس از تاریخ ورود فرد به یونان اعتبار داشته باشد. پاسپورت جهت شناسایی فرد و صدور مجوز اقامت برای او کاملا حیاتی خواهد بود.

۲. فرم درخواست ویزا

در مرحله بعد، فرد باید نسبت به تکمیل و ارسال فرم درخواست ویزا اقدام کند. این فرم را می‌توان به‌صورت حضوری از کنسولگری یا سفارت یونان یا به‌صورت آنلاین از وبسایت این نهاد دریافت کرد. فرم درخواست ویزا شامل اطلاعات شخصی فرد متقاضی مانند نام، آدرس، اطلاعات تماس و همچنین هدف او از اقامت در یونان است.

۳. مدرک محل اقامت

مدرک محل اقامت یکی دیگر از اسناد مهم و لازم برای صدور اقامت یونان است. این مدرک می‌تواند به‌صورت یک قرارداد اجاره، سند مالکیت ملک یا دعوت‌نامه از یک مقیم کشور یونان باشد. مدرک اقامتی نشان می‌دهد که متقاضی مکانی قانونی و مناسب برای اقامت در یونان دارد.

۴. مدرک توان مالی

افراد باید مدرکی مبنی بر تمکن مالی به سفارت یونان ارائه دهند. این مدرک می‌تواند به‌صورت فیش بانکی، نامه‌ای از یک کارفرما مبنی بر میزان حقوق، اثبات توان سرمایه‌گذاری یا درآمد بازنشستگی باشد.

۵. مدرک بیمه درمانی

خرید بیمه درمانی نیز برای اخذ اقامت کشور یونان الزامی است. این بیمه درمانی باید معتبر و قابل پذیرش در یونان باشد و تمام هزینه‌های پزشکی را در طول اقامت افراد پوشش دهد. بیمه درمانی را می‌توان از یک ارائه‌دهنده خدمات بیمه یونانی یا بین‌المللی قابل قبول در یونان خریداری کرد.

۶. گواهی سلامت

گواهی سلامت باید از یک پزشک معتمد اخذ و به سفارت یونان ارائه شود. این گواهی اثبات می‌کند که فرد دارای بیماری‌های واگیر مانند ایدز نیست و خطری برای سلامتی شهروندان یونانی محسوب نمی‌شود.

۷. گواهی عدم سوءپیشینه

متقاضیان اخذ اقامت کشور یونان باید گواهی سابقه کیفری خود را هم ضمیمه درخواست کنند. این سند که توسط مقامات کشور محل اقامت کنونی صادر می‌شود، گواهی می‌دهد که فرد سابقه کیفری و سوءرفتار ندارد.

۸. اطلاعات بیومتریک

اطلاعات بیومتریک شامل اثر انگشت، عکس و امضای دیجیتال خواهد بود. این داده‌ها در کنسولگری یا سفارت یونان و در طول فرآیند درخواست ویزا ارائه می‌شوند.

۹. فیش پرداخت هزینه ویزا

افراد باید هزینه‌های مورد نیاز برای صدور ویزا را هم پرداخت کنند. این هزینه‌ها به نوع مجوز اقامت یونان بستگی خواهند داشت. رسید پرداخت باید به‌همراه سایر مدارک و فرم درخواست ویزا ارائه شود.

هزینه اخذ اقامت یونان

اخذ اقامت کشور یونان می‌تواند فرآیندی پرهزینه باشد. اولین هزینه اصلی، هزینه درخواست اجازه اقامت است که به نوع مجوز و مدت اقامت بستگی دارد. به‌عنوان مثال، هزینه اقامت برای یک فرد در یونان تا یک سال حدود ۲۰۰ یورو است. در حالی که یک مجوز چهارساله می‌تواند تا ۱۰۰۰ یورو هزینه داشته باشد.

هزینه درخواست اقامت دائم یونان از طریق خرید املاک ۲۰۰۰ یورو است. اعضای خانواده نیز باید هرکدام ۱۵۰ یورو بپردازند. اما کودکان زیر ۱۸ سال از این هزینه معاف هستند. علاوه بر این، صدور کارت اجازه اقامت ۱۶ یورو هزینه دارد.

هزینه‌های اداری متعددی نیز برای ارائه مدارک لازم مانند گواهی سلامت و بیمه درمانی وجود دارند. این هزینه‌ها، همراه با نیاز به ترجمه‌های معتبر و رسمی می‌توانند مخارج را به‌شکل قابل توجهی افزایش دهند.

دریافت اقامت یونان اغلب افراد را ملزم به پوشش بیمه درمانی می‌کند که این هم بار مالی دیگری است و میزان آن به نوع و میزان پوشش مورد نیاز بستگی دارد. توجه داشته باشید که بیمه خصوصی در مقایسه با سیستم بهداشت ملی یونان، گران‌تر است.

به‌طور کلی، هزینه اخذ اقامت یونان شامل هزینه‌هایی برای اخذ ویزا، مراحل اداری و همچنین پوشش بیمه درمانی می‌شود.

فرم مشاوره اخذ اقامت یونان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت یونان چیست؟

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت یونان تنها پس از بررسی شرایط ویژه هر فرد، تعداد اعضای خانواده، میزان سرمایه و سایر موارد مشخص خواهد شد.

آیا گرفتن اقامت یونان با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

خیر، گرفتن اقامت یونان با تولد فرزند امکان‌پذیر نیست. البته فرزند متولدشده از والدینی که پنج سال در یونان اقامت داشته باشند، به‌صورت خودکار شهروندی دریافت خواهد کرد.

حداقل مبلغ مورد نیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت یونان چقدر است؟

حداقل مبلغ مورد نیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت یونان ۲۵۰ هزار یورو برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات این کشور است.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت یونان بگیرم؟

فرآیند اخذ اقامت موقت یونان معمولا به عوامل مختلفی مانند کامل بودن مدارک یا میزان شلوغی اداره مربوطه بستگی دارد. به‌طور کلی، می‌توان انتظار چند هفته تا چند ماه را تا تکمیل درخواست داشت.

آیا با داشتن اجازه اقامت یونان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، کار در یونان با مجوز اقامت معتبر امکان‌پذیر است. مجوز اقامت به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد به‌طور قانونی در این کشور اقامت و کار داشته باشند.

آیا اقامت موقت یونان تمدید می‌شود؟

بله، اقامت موقت یونان برای افراد قابل تمدید است. مشروط بر اینکه شرایط لازم را داشته باشند و مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. مدت تمدید به شرایط خاص و نوع مجوز اقامت موقت بستگی دارد.

اقامت یونان چند ساله است؟

اقامت موقت یونان حداکثر تا پنج سال و اقامت دائم یونان به‌صورت مادام‌العمر (با شرط بازنگری در هر پنج سال) صادر می‌شود.