تحصیل در پرتغال می‌تواند یکی از منحصربه‌فردترین تجربیات زندگی یک فرد باشد. چون این کشور نه‌تنها سیستم آموزشی قوی دارد، بلکه با تاریخ غنی، شهرهای زیبا، سواحل شنی و جاذبه‌های بی‌مانندش مقصدی عالی برای زندگی دانشجویی است.

کشور پرتغال فقط به‌خاطر کریستیانو رونالدو و فوتبالش مشهور نیست، بلکه به‌دلیل ارائه خدمات آموزشی قوی به دانشجویان بین‌المللی نیز شهرت جهانی دارد. سیستم آموزش عالی پرتغال بسیار پیشرفته است و طیف متنوعی از رشته‌های مختلف ‌در زمینه‌های مهندسی، علوم، پزشکی، علوم انسانی و هنر را ارائه می‌دهد. تحصیل در پرتغال علاوه بر آموزش دیدن در یک محیط پویای علمی، قدم زدن در خیابان‌های زیبای لیسبون یا آفتاب گرفتن در سواحل آرام آلگاروه را هم شامل می‌شود. بنابراین، کشور پرتغال می‌تواند برای دانشجویان مقصد مهاجرتی متفاوتی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی باشد. در این مطلب به‌طور کامل در مورد شرایط، هزینه‌ها و مزایای تحصیل در پرتغال خواهیم گفت.

مزایای تحصیل در پرتغال

پرتغال ‌در زمینه آموزش عالی یکی از کشورهای قدیمی در اروپا محسوب می‌شود. برای مثال، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا یعنی دانشگاه کویمبرا که در سال ۱۲۹۰ تأسیس‌ شده در این کشور قرار دارد. وزارت آموزش پرتغال به توسعه آموزش عالی، اختصاص بودجه برای تجهیز آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی توجه زیادی دارد. بنابراین تحصیل در چنین کشوری مزایای متعددی به‌همراه خواهد داشت؛ ازجمله:

 • استفاده از آموزش باکیفیت ‌در زمینه‌های مختلف ازجمله علم، فناوری، مهندسی و کسب‌وکار
 • امکان تحصیل در دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
 • تحصیل در محیطی امن و دلپذیر برای دانشجویان بین‌المللی با نرخ جرم پایین و فضای دوستانه و مهاجرپذیر
 • داشتن هزینه تحصیل و زندگی کم در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی برای دانشجویان با بودجه محدود
 • موقعیت مکانی بسیار خوب در قلب اروپا با امکان دسترسی آسان برای سفر و کاوش در سراسر قاره
 • کشف تاریخ و فرهنگ غنی پرتغال به‌همراه لذت بردن از مناظر طبیعی مختلف، مانند سواحل بی‌نظیر آن

تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

پرتغال از سیستم آموزشی بولونیا پیروی می‌کند و مؤسسات عالی در این کشور دولتی یا خصوصی هستند. مؤسسات دولتی از ۱۴ دانشگاه و ۲۰ پلی‌تکنیک تشکیل‌ شده‌اند، در حالی‌که مؤسسات عالی خصوصی شامل ۳۶ دانشگاه و ۶۴ پلی‌تکنیک می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به‌طور سنتی مبتنی بر تئوری و تحقیق هستند و در رشته‌های پزشکی، حقوق، علوم طبیعی، اقتصاد و روانشناسی به دانشجویان مدرک می‌دهند. دانشگاه‌های پلی‌تکنیک آموزش‌های حرفه‌ای ارائه می‌دهند و در رشته‌هایی مثل پرستاری، مراقبت‌های بهداشتی و حسابداری دانشجو می‌پذیرند.

مقاطع تحصیلی در پرتغال در سه سطح زیر ارائه می‌شوند:

 • کارشناسی (Licenciatura)
 • کارشناسی ارشد (Mestre/Mestrado)
 • دکترا (Doutoramento)

کارشناسی و کارشناسی ارشد هم در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و هم در مؤسسات پلی‌تکنیک ارائه می‌شوند، اما مقطع دکترا فقط مختص دانشگاه‌های دولتی و خصوصی است. بسیاری از دانشگاه‌ها در پرتغال از دانشجویان می‌خواهند که در آزمون ورودی شرکت کنند. دانشگاه‌های دولتی از آزمون سراسری استفاده می‌کنند، در حالی‌‌که مؤسسات خصوصی آزمون مخصوص خود را دارند.

آموزش عالی در پرتغال هم پژوهش‌محور و هم حرفه‌محور است. اکثر دوره‌های آموزشی دانشگاه‌ها به زبان پرتغالی تدریس می‌شوند، اما تعدادی از دوره‌ها نیز به‌ویژه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هستند. هزینه تحصیل در مؤسسات دولتی سالانه حدود ۱۲۵۰ یورو است، در حالی‌که شهریه در مؤسسات خصوصی تا ۴۰۰۰ یورو هم می‌رسد. همچنین دولت پرتغال کمک‌هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی را به شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا ارائه می‌دهد.

هزینه زندگی در پرتغال نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان است، هرکس برای گذران زندگی فقط به ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه نیاز دارد. دانشجویان می‌توانند با مبلغ کمی در خوابگاه یا مسکن اجاره‌ای زندگی کنند. همچنین چیزی به‌عنوان محدودیت سنی برای تحصیل در پرتغال وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند در هر سنی در این کشور درس بخوانند؛ اما توصیه می‌کنیم بسته به مقطع تحصیلی در بین سنین ۱۸ تا ۳۰ برای تحصیل اقدام کنید. طول مدت تحصیل نیز بسته به رشته، مقطع تحصیلی و نوع مدرک متفاوت است. برای مثال، مقطع کارشناسی معمولاً سه تا چهار سال و کارشناسی ارشد دو سال طول می‌کشد.

معیارهای اصلی برای تحصیل در پرتغال

برای تحصیل در پرتغال به‌عنوان یک دانشجو، معمولاً باید شرایط عمومی و خصوصی را برآورده کنید. شرایط خصوصی به نوع دانشگاه مربوط است، اما شرایط عمومی برای همه مؤسسات مشابه خواهد بود. در ادامه به شرایط عمومی تحصیل در پرتغال اشاره می‌کنیم:

 • مدارک تحصیلی: شما باید آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه دهید. اگر برای کارشناسی درخواست می‌دهید، باید مدرک دیپلم متوسط خود را ضمیمه مدارک دیگر کنید. این موضوع برای ارشد و دکترا نیز صادق است.
 • تسلط بر زبان: زبان اصلی آموزش در اکثر دانشگاه‌های پرتغال زبان پرتغالی است، اما بسیاری از دانشگاه‌ها نیز دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. شما باید متناسب با زبان رشته مورد نظرتان نمرات آزمون مهارت زبان (در انگلیسی تافل یا آیلتس) ارائه دهید.
 • ویزای دانشجویی: دانشجویان برای تحصیل در پرتغال به ویزای دانشجویی نیاز دارند. برای درخواست ویزای دانشجویی باید از یک دانشگاه معتبر در پرتغال نامه پذیرش داشته باشید.
 • پشتیبانی مالی: برای پوشش هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی خود در طول اقامت در پرتغال باید مدرکی مبنی بر حمایت مالی ارائه دهید. گواهی اثبات تمکن مالی می‌تواند گردش حساب بانکی و سایر اسناد باشد.

شرایط تحصیل در پرتغال

مقاطع تحصیلی در پرتغال

مقاطع تحصیلی در پرتغال شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی باید دیپلم متوسطه داشته باشید و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. دانشجویان می‌توانند دوره‌های مختلفی را در مقطع کارشناسی انتخاب کنند؛ ازجمله پزشکی، حقوق، امور مالی، هنرهای خلاق، روانشناسی، فناوری اطلاعات و کسب‌وکار. دوره‌های تحصیلی در کارشناسی معمولاً سه تا چهار سال طول می‌کشند.

مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال به دو صورت ارائه می‌شود. اولی کارشناسی ارشد Mestre نام دارد که پس از تکمیل مقطع کارشناسی می‌توان آن را شروع کرد. این مقطع معمولاً یک یا دو سال طول می‌کشد. دومی کارشناسی ارشد Mestrado integrado نام دارد که دوره کارشناسی را نیز شامل می‌شود. این مقطع بیشتر برای موضوعات حرفه‌ای مانند حقوق یا پزشکی رایج است و شش سال طول می‌کشد تا تکمیل شود.

اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد حول واحدهای درسی تخصصی در یک گرایش خاص به‌علاوه پایان‌نامه یا پروژه جریان دارند. برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی مربوطه در رشته تخصصی خود را ارائه دهید. با این‌ حال، شرایط ورود بسته به مؤسسه و دوره متفاوت است، بنابراین قبل از درخواست، شرایط دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

دکترا (PhD) بالاترین مدرک تحصیلی در پرتغال است. دوره‌های دکترا معمولاً سه یا چهار سال طول می‌کشند. دوره‌های تحصیلی دکترا در طیف وسیعی از موضوعات در دسترس هستند و برای پذیرش در یک دوره خاص در این مقطع به مدرک کارشناسی ارشد مرتبط نیاز است. برای دوره‌هایی که به زبان پرتغالی تدریس می‌شوند، همچنین باید مهارت خود را در این زبان ثابت کنید. دانشجویان دکترا باید تز تحقیقاتی بنویسند و از آن دفاع کنند.

هزینه تحصیل در پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند بسته به دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته متفاوت باشد. در ادامه به شهریه و هزینه‌های تحصیل دانشگاه‌های پرتغال در مقاطع مختلف می‌پردازیم:

نوع هزینهمقدار هزینه
شهریه دانشگاهشهریه دوره‌های کارشناسی از ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال و دوره‌های کارشناسی ارشد و ‌دکتری بین ۱۵۰۰ تا ۱۲ هزار یورو است.
هزینه اقامتهزینه اقامت بسته به نوع اقامت (خوابگاه یا اجاره خانه) و شهر می‌تواند متفاوت باشد. این هزینه معمولاً بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه است.
بیمه درمانیدانشجویان بین‌المللی در طول اقامت خود در پرتغال ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. هزینه بیمه از ۵۰ تا ۲۰۰ یورو در سال متغیر است.

دانشجویان بین‌المللی در پرتغال بسته به بودجه و ترجیحات خود می‌توانند محل اقامت خود را انتخاب کنند. خوابگاه معمول‌ترین روش برای اقامت دانشجویی در پرتغال است. سایر اشکال اقامتی شامل آپارتمان‌های شخصی است که میانگین اجاره آن ۵۰۰ یورو می‌شود. این هزینه در شهرها و محله‌های مختلف متفاوت خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی در پرتغال اغلب زندگی با هم‌اتاقی‌ها را انتخاب می‌کنند تا بتوانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

خواربار در پرتغال قیمت‌ مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد و مواد غذایی ماهانه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو هزینه خواهد داشت. یک گزینه خوب برای غذای ارزان، غذاخوری‌های دانشگاهی هستند که می‌توانید با قیمت حدود چهار یورو در آن غذا بخورید. در سرتاسر پرتغال می‌توانید یک وعده غذایی را با قیمت هفت یورو در یک رستوران ارزان‌قیمت بخرید. به‌طور کلی، انتظار می‌رود حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی غیر از شهریه دانشگاه نیاز باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در پرتغال

بعد از اینکه شرایط عمومی را بررسی کردید و دیدید که واجد شرایط هستید، اکنون نوبت تهیه مدارک مورد نیاز است. مدارک لازم برای درخواست برای هر مقطع تحصیلی در پرتغال ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • تکمیل فرم درخواست
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست (۵۰ یورو)
 • پاسپورت معتبر (با حداقل ۶ ماه اعتبار)
 • عکس در ابعاد پاسپورتی
 • آخرین مدرک تحصیلی به‌علاوه ریز نمرات
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • گواهی مهارت زبان
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه کاری (برای مقطع ارشد و ‌دکتری)

هزینه تحصیل در پرتغال

ویزای تحصیلی پرتغال

اگر می‌خواهید بیش از سه ماه به قصد تحصیل در پرتغال بمانید، باید برای ویزای اقامت موقت اقدام کنید. دانشجویان بین‌المللی باید برای درخواست ویزا به سفارت یا نمایندگی دیپلماتیک پرتغال در کشور خود مراجعه کنند. دانشجویان غیراتحادیه اروپا باید قبل از سفر به پرتغال ویزای خود را بگیرند. رسیدگی به درخواست ویزای شما چند ماه طول می‌کشد، بنابراین زودتر اقدام کنید.

وقتی دانشجویان بین‌المللی وارد پرتغال می‌شوند، باید در شعبه محلی خدمات مهاجرت و مرزهای پرتغال (SEF) قرار ملاقاتی را برای درخواست اجازه اقامت خود رزرو کنند. دو نوع ویزا برای دانشجویان بین‌المللی غیراتحادیه اروپا که قصد تحصیل در پرتغال را دارند، وجود دارد:

 • ویزای نوع C: این ویزای کوتاه‌مدت برای دانشجویانی است که قصد دارند یک دوره تحصیلی یا پروژه تحقیقاتی را در پرتغال با مدت‌زمان کمتر از ۹۰ روز بگذرانند.
 • ویزای نوع D: این ویزا برای همه دانشجویانی است که در پرتغال بیش از ۹۰ روز تحصیل می‌کنند.

پس از دریافت نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزش عالی در پرتغال، می‌توانید فرآیند درخواست ویزا را شروع کنید. این فرآیند در سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور شما انجام می‌شود. ممکن است مصاحبه‌ای با مأمور سفارت برای شما برنامه‌ریزی شود و مدارک شما برای ویزا توسط آن مأمور سفارت بررسی شوند. اسنادی که برای درخواست ویزای خود نیاز دارید، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده (این فرم را از وب‌سایت سفارت یا کنسولگری پرتغال در ایران دانلود کنید.)
 • عکس پاسپورتی رنگی
 • گذرنامه با ۶ ماه اعتبار
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی بیمه درمانی
 • مدرک محل اقامت (در محوطه دانشگاه یا خانه اجاره‌ای)
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا

ویزای همراه تحصیلی در پرتغال

کسانی که در پرتغال تحصیل می‌کنند، این امکان را دارند که برای ویزای همراه اقدام کنند. ویزای همراه به اعضای خانواده اجازه می‌دهد در پرتغال به دانشجو بپیوندند. ویزای همراه زیرمجموعه ویزای خانواده است و دانشجو به‌عنوان متقاضی می‌تواند برای ویزای این افراد اقدام کند:

 • همسر و شریک زندگی قانونی
 • کودکان زیر سن ۲۱ سال
 • کودکان وابسته بالای ۲۱ سال (تا زمانی که مجرد باشند و در پرتغال تحصیل کنند.)
 • والدین وابسته بالای ۶۵ سال
 • خواهر و برادر کوچک زیر ۲۱ سال (به‌شرط اینکه تحت سرپرستی دانشجو باشند.)

از دانشجو خواسته می‌شود که مدرکی مبنی بر تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی اعضای خانواده خود در پرتغال را ارائه دهد. همچنین باید مدارکی دال بر روابط خانوادگی (مثلا ازدواج)، پاسپورت یا شناسنامه اعضای خانواده، اثبات محل اقامت (قرارداد اجاره) و سایر موارد را تهیه کند. با تهیه این مدارک همه اعضای خانواده می‌توانند در پرتغال در کنار هم زندگی کنند.

ویزای تحصیلی پرتغال

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در پرتغال

کسانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال را دارند، باید درخواست خود را از طریق پورتال آنلاین متمرکز موسوم به Candidatura Online ارسال کنند. متقاضیان می‌توانند درمجموع برای پذیرش در شش دانشگاه درخواست دهند. دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و ‌دکتری در پرتغال هستند باید مدارک خود را مستقیماً از طریق پورتال دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند.

برخی از مؤسسات آموزش عالی ممکن است از شما بخواهند که مدارک خود را به پرتغالی ترجمه کنید، اما این بستگی به سیاست‌های هر دانشگاه دارد. رعایت تمام مهلت‌ها و ارسال مجموعه کامل مدارک مورد نیاز دانشگاه ضروری است. مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در پرتغال به شرح زیر است:

 1. تهیه مدارک و بررسی شرایط مورد نیاز هر دوره تحصیلی
 2. آپلود مدارک در وب‌سایت و پرداخت هزینه درخواست
 3. انتظار برای پاسخگویی از طرف دانشگاه و دریافت نامه پذیرش
 4. دریافت نامه پذیرش و اقدام برای ویزای تحصیلی پرتغال
 5. سفر به پرتغال و شروع تحصیل و زندگی در این کشور زیبا

تحصیل در مدارس پرتغال

تحصیل در پرتغال از ۶ تا ۱۸ سالگی اجباری است. کل سیستم آموزشی پرتغال را دو بخش اداره می‌کنند: وزارت آموزش (Ministério da Educação) مسئول مدیریت آموزش ابتدایی و متوسطه است و وزارت علوم، فناوری و آموزش عالی (Ministério da Ciência, Tecnologia e Ensino Superior) بر دانشگاه‌ها و پلی‌تکنیک‌ها نظارت دارد. کودکان سه تا پنج‌ساله می‌توانند در دوره پیش‌دبستانی شرکت کنند که اختیاری است؛ اما اگر می‌خواهید فرزندتان پرتغالی یاد بگیرد، پیش‌دبستانی توصیه می‌شود.

مراحل تحصیل در پرتغال طبق جدول زیر است:

مقطعسطحسنکلاس
پیش‌دبستانیمهدکودکسه تا پنج سالندارد
آموزش ابتداییسیکل اول

سیکل دوم

سیکل سوم

۶ تا ۱۰ سال

۱۰ تا ۱۲ سال

۱۲ تا ۱۵ سال

۱ تا ۴

۵ تا ۶

۷ تا ۹

آموزش متوسطهتمرکز علمی

تمرکز عملی (فنی‌وحرفه‌ای)

۱۵ تا ۱۸ سال

 

۱۰ تا ۱۲
آموزش عالیدانشگاه

پلی‌تکنیک

۱۸ سال به بالاندارد

آموزش ابتدایی

کودکان شش‌ساله باید در مدرسه ابتدایی ثبت‌نام کنند که شامل سه دوره یا مرحله آموزش پایه است. سیکل اول از کلاس یک تا چهار، سیکل دوم از کلاس پنجم تا ششم و سیکل سوم از کلاس هفتم تا نهم است. پس از اتمام مرحله سوم آموزش ابتدایی به نوجوانان گواهی پایان دوره داده می‌شود.

آموزش متوسطه

تحصیلات متوسطه در پرتغال از کلاس ۱۰ تا ۱۲ است و به دانش‌آموزان امکان انتخاب دو مسیر را می‌دهد. آن‌ها می‌توانند برنامه‌ای با تمرکز بیشتر بر درس‌های آکادمیک را انتخاب کنند یا با آموزش فنی‌‌وحرفه‌ای مسیر عملی‌تری را طی کنند. برنامه سه‌ساله فنی‌وحرفه‌ای دانشجویان را به مهارت‌های لازم برای شروع کار در یک رشته فنی مجهز می‌کند.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در پرتغال

مدارس بین‌المللی

مدارس بین‌المللی زیادی در پرتغال وجود دارند. اکثر این مدارس از برنامه درسی ملی بریتانیا با زبان انگلیسی پیروی می‌کنند. همچنین در این کشور می‌توانید دوره‌های درسی از ایالات‌متحده، آلمان، فرانسه و مدرک بین‌المللی (IB) پیدا کنید. ازجمله مدرسه بین‌المللی آستوریا، مدرسه سنت جولیان و مدرسه بین‌المللی سنت دومینیک در لیسبون جزو این مدارس هستند. اگر قصد مهاجرت به پورتو را دارید، مدرسه بین‌المللی اوپورتو در این شهر جزو مدارس خوب است.

هزینه تحصیل در مدارس پرتغال

مدارس دولتی پرتغال از ۶ تا ۱۸ سالگی رایگان هستند، اما مدارس خصوصی هزینه دریافت می‌کنند. این هزینه می‌تواند از حدود ۴۰۰ یورو تا ۵۵۰ یورو در ماه متفاوت باشد. هزینه‌های دیگری مانند وعده‌های غذایی، لباس فرم و هزینه‌های ثبت‌نام هم وجود دارند. مدارس بین‌المللی می‌توانند هزینه بیشتری نسبت به مدارس خصوصی داشته باشند. شهریه این مدارس بسته به مدرسه و مقطع تحصیلی متفاوت‌اند و می‌توانند از ۶۵۰۰ یورو تا ۲۲ هزار (۲۲ هزار) یورو در سال متغیر باشند.

مدارک لازم برای ثبت‌نام در مدارس

برای ثبت‌نام در مدارس دولتی باید موارد زیر را ارائه کنید:

 • شناسنامه، پاسپورت یا گواهی فرزند شما از سفارت‌خانه
 • فرم ثبت‌نام ارائه‌شده توسط آموزشگاه به‌همراه عکس پاسپورتی
 • اثبات واکسیناسیون لازم ازجمله آزمایشات چشم و شنوایی از مرکز بهداشت

مدارس بین‌المللی ممکن است الزامات دیگری مانند آزمون تعیین محل و سوابق مدرسه قبلی را هم درخواست کنند.

تقویم و ساعات کار مدارس در پرتغال

هر منطقه در پرتغال ساعات آموزشی و تعطیلات متفاوتی دارد. در مرحله اول ابتدایی، دانش‌آموزان از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۵:۳۰ در مدرسه حضور دارند. در مرحله دوم و سوم دانش‌آموزان از ساعت ۸:۴۵ تا ۱۶:۴۵ در مدرسه خواهند بود. تقویم مدارس پرتغالی به سه ترم تقسیم می‌شود و مدرسه معمولاً از اواسط سپتامبر شروع می‌شود و تا اواسط دسامبر ادامه دارد. پس از کریسمس، مدارس دوباره شروع به کار می‌کنند و از اوایل ژانویه تا تعطیلات عید پاک (اواخر مارس تا اوایل آوریل) ادامه دارند. ترم سوم از آوریل شروع می‌شود و در پایان ژوئن به پایان می‌رسد.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

مدرک لیسانس در پرتغال را هم از دانشگاه‌ها و هم از پلی‌تکنیک‌ها می‌توان گرفت. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مقطع لیسانس در پرتغال به ارائه ریز نمرات تحصیلات متوسطه نیاز دارند و همچنین باید یک آزمون ورودی را نیز بگذرانند. پس از پذیرش در دوران کارشناسی، می‌توان مدرک لیسانس را در شش تا هشت ترم یا سه تا چهار سال تحصیلی دریافت کرد. حتی می‌توان دوران کارشناسی را در پرتغال به زبان انگلیسی گذراند.

نمره مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ۶ آیلتس است. همچنین مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی شامل رشته‌های مختلف مهندسی ازجمله مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع و مدیریت، مهندسی عمران و مهندسی کامپیوتر هستند. رشته‌های مرتبط به علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، معماری، پرستاری و علوم بهداشت هم در پرتغال محبوب هستند.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال باید مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را داشته باشند. برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید سه تا چهار ترم یا یک تا دو سال درس خواند. با این‌ حال، برخی از دوره‌های حرفه‌ای‌تر مانند پزشکی یا حقوق می‌توانند طولانی‌تر باشند. رشته‌های مهندسی، حسابداری، امور مالی و مدیریت به‌ویژه MBA در مقطع ارشد دوساله محبوبیت زیادی دارند. تسلط بالا به زبان انگلیسی برای پذیرش در دانشگاه‌های پرتغال ضروری است. دانشجویان برای اینکه بتوانند در مقطع ارشد تحصیل کنند، باید در آیلتس نمره ۶‎٫۵ داشته باشند.

تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا

مدرک دکترا در پرتغال را می‌توان از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دریافت کرد. دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع دکترا پذیرش شوند، باید مدرک فوق لیسانس مرتبط در رشته خود را ارائه دهند. دکترا در دانشگاه‌های پرتغال تا سه سال طول می‌کشد. رشته‌های مهندسی، اقتصاد، مدیریت، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، علوم اجتماعی و روانشناسی در مقطع دکترا بسیار محبوب هستند. تسلط بالا به زبان انگلیسی نیز در مقطع دکتری مهم است. نمره آیلتس مورد نیاز برای دکتری بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی معمولاً ۶‎٫۵ یا ۷ است.

بورسیه تحصیلی در پرتغال

بورسیه‌های دولتی و خصوصی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در پرتغال وجود دارند. همچنین برخی از بورسیه‌های تحصیلی خصوصی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در لیسبون را دارند در دسترس است. بودجه عمومی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیراتحادیه اروپا به‌طور یکسان از طریق حمایت سه مؤسسه زیر در دسترس است:

 • Instituto Camoes: بورسیه و کمک مالی برای تحصیل در زبان و فرهنگ پرتغالی است.
 • The Directorate-General of Higher Education: بورسیه تحصیلی که برای همه دوره‌های تحصیلی و در همه مقاطع به دانشجویان ارائه می‌شود.
 • The Foundation for Science and Technology: کمک‌هزینه تحقیقاتی مبتنی بر پروژه را ‌در زمینه‌های علم و فناوری ارائه می‌دهد.

بورسیه‌ها و کمک‌های مالی معمولاً در اختیار دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا قرار می‌گیرد، اما مقداری بودجه نیز برای دانشجویان کارشناسی در دسترس است. برای اطلاع از نوع و شرایط دریافت بورسیه با دانشگاه محل تحصیل خود ارتباط بگیرید.

تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا

کار دانشجویی حین تحصیل در پرتغال

دانشجویان بین‌المللی اجازه کار در پرتغال را دارند، تا زمانی که کار کردن در تحصیل آن‌ها اختلال ایجاد نکند. اتباع اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا مجازند بدون هیچ محدودیتی در پرتغال کار کنند. اتباع غیراتحادیه اروپا ابتدا باید ویزای دانشجویی پرتغال و اجازه اقامت را دریافت کنند. ضمناً باید با کارفرما قرارداد داشته باشند و در تأمین اجتماعی ثبت‌نام کنند. متقاضیان پس از تضمین مجوزها اجازه دارند ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم و در زمان تعطیلات تابستانی و میان‌ترم به‌صورت تمام‌وقت کار کنند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در پرتغال

دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند برای اشتغال در پرتغال بمانند. اتباع اتحادیه اروپا برای کار آزاد هستند، اما همچنان باید برای کارت اقامت اقدام کنند. اتباع غیر اتحادیه اروپا باید از شعبه محلی خدمات مهاجرت و مرزهای پرتغال (SEF) مجوز اقامت و مجوز کار دریافت کنند. اجازه اقامت برای نیروهای کار متخصص، محققان، نیروهای کار خوداشتغال و متخصصان دیگر متفاوت است.

مجوز کار برای یک سال معتبر است و می‌توان آن را دو بار و برای دو سال تمدید کرد که درمجموع به پنج سال می‌رسد. پس‌ از آن، هم اتباع اتحادیه اروپا و هم اتباع غیراتحادیه اروپا واجد شرایط دریافت اقامت دائم هستند که برای پنج سال قابل تمدید است. نیروهای کار واجد شرایط می‌توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهند که امکان سفر به کلیه کشورهای اتحادیه اروپا را فراهم می‌کند.

بهترین رشته ها برای تحصیل در پرتغال

پرتغال برای تحصیل ‌در زمینه‌هایی مانند بیوتکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی و هنر مشهور است. از آنجایی‌ که پرتغال پذیرای دانشجویان بین‌المللی زیادی است، دانشگاه‌های پرتغال دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی را برای اکثر رشته‌ها از علوم کامپیوتر گرفته تا کسب‌وکار ارائه می‌کنند. برخی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در پرتغال عبارت‌اند از:

 • رشته‌های علوم انسانی
 • رشته‌های کسب‌وکار
 • رشته‌های هنری
 • رشته‌های مهندسی
 • رشته‌های پزشکی
 • رشته‌های مرتبط با مهمان‌داری و گردشگری

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در پرتغال

هفت دانشگاه پرتغالی در حال حاضر در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال ۲۰۲۳ قرار دارند. از این میان پنج دانشگاه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند که شامل دانشگاه پورتو با رتبه ۲۵۳، دانشگاه آویرو با رتبه ۳۴۴، دانشگاه کویمبرا با رتبه ۳۵۱ و دانشگاه جدید لیسبون با رتبه ۴۰۰ می‌شوند. در ادامه بهترین دانشگاه‌های پرتغال برای دانشجویان بین‌المللی را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه لیسبون (ULisboa)

دانشگاه قدیمی لیسبون در سال ۲۰۱۳ با دانشگاه فنی لیسبون ادغام شد تا دانشگاه لیسبون را تشکیل دهد. این مؤسسه آموزشی ۱۸ دانشکده و واحد تحقیقاتی دارد که در مهندسی و فناوری، علوم کامپیوتر، فیزیک و ریاضیات سرآمد هستند. این دانشگاه تجربه آکادمیک و زندگی عالی‌ را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. دانشگاه لیسبون همچنین بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی آکادمیک در پایتخت، موزه‌ها، مکان‌های فرهنگی، باغ‌های گیاه‌شناسی و بسیاری از امکانات منحصربه‌فرد را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در پرتغال

دانشگاه پورتو (UP)

دومین دانشگاه بزرگ پرتغال، دانشگاه پورتو است. این مؤسسه یک دانشگاه دولتی است که بیشتر به‌دلیل موضوعات تحقیقاتی خود شهرت دارد. مؤسسه زیست‌شناسی مولکولی و سلولی و مؤسسه تحقیقات سیستم‌های کامپیوتری این دانشگاه به‌دلیل مشارکت ‌در پروژه‌های جهانی شناخته‌ شده هستند. این دانشگاه ۱۳ دانشکده، یک مؤسسه بیومدیکال و یک مدرسه بازرگانی دارد. دوره‌های آکادمیک ارائه‌شده در دانشگاه پورتو متنوع‌ترین دوره‌های تحصیلی در پرتغال هستند و مهارت‌های عملی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه آویرو (UAveiro)

دانشگاه آویرو یک دانشگاه دولتی است که آموزش پلی‌تکنیک را نیز ارائه می‌دهد. این مؤسسه که در سال ۱۹۷۳ تأسیس شد، از آن زمان تاکنون در چندین رشته اعتبار بالایی دارد. مشهورترین دوره‌های ارائه‌شده در دانشگاه آویرو شامل ریاضیات بنیادی و کاربردی، مخابرات، مواد و رباتیک هستند. این دانشگاه از ۱۶ دپارتمان و چهار پلی‌تکنیک تشکیل‌ شده است. دانشگاه آویرو در مرکز شهر آویرو قرار گرفته و دانشجویان می‌توانند از سواحل زیبای این شهر دیدن کنند.

دانشگاه کویمبرا (UC)

این دانشگاه در همه زمینه‌های تحصیلی در جهان پیشرو است، اما در رشته‌های حقوق، محیط‌زیست و مهندسی عمران شهرت بیشتری دارد. دانشگاه کویمبرا نه‌تنها بهترین تجهیزات تحقیقاتی با تکنولوژی روز را در اختیار دارد، بلکه امکانات تفریحی بسیاری را نیز در قالب انجمن‌های دانشجویی ارائه می‌دهد. در حقیقت، دانشجویان می‌توانند هم از تحصیل و هم از زندگی در این دانشگاه نهایت لذت را ببرند. ناگفته نماند، حدود ۲۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

فرم مشاوره تحصیل در پرتغال

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در پرتغال چقدر است؟

شهریه دوره‌های کارشناسی از ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال و دوره‌های کارشناسی ارشد و ‌دکتری بین ۱۵۰۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال است.

آیا پرتغال کشور مناسبی برای تحصیل است؟

از آنجایی که وزارت آموزش پرتغال به توسعه آموزش عالی، اختصاص بودجه برای تجهیز آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی اهمیت می‌دهد، می‌توان گفت این کشور مقصد مناسبی برای تحصیل است.

برای تحصیل در پرتغال به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

دانشگاه‌ها معمولاً مدرک زبان آیلتس یا تافل را قبول می‌کنند که البته مدرک آیلتس محبوبیت بیشتری دارد.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در پرتغال می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند برای اشتغال در پرتغال بمانند. دانشجویان باید از شعبه محلی خدمات مهاجرت و مرزهای پرتغال (SEF) مجوز اقامت و مجوز کار دریافت کنند.

آیا هنگام تحصیل در پرتغال می‌توانم در این کشور کار کنم؟

دانشجویان بین‌المللی تا زمانی که کار کردن در تحصیل آن‌ها اختلال ایجاد نکند اجازه کار در پرتغال را دارند. متقاضیان می‌توانند در طول ترم، ۲۰ ساعت در هفته و در زمان تعطیلات تابستانی و میان‌ترم به‌صورت تمام‌وقت کار کنند.

شرایط سنی برای تحصیل در پرتغال چیست؟

محدودیتی سنی برای تحصیل در پرتغال وجود ندارد.

آیا حین تحصیل در پرتغال می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

متقاضیانی که در پرتغال تحصیل می‌کنند، این امکان را دارند تا برای ویزای همراه اقدام کنند. ویزای همراه به معنای اجازه برای مهاجرت اعضای خانواده و پیوستن به متقاضی در پرتغال است.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در پرتغال اقدام کنم؟

بله، اما باید به زبان پرتغالی مسلط باشید یا به‌مدت ۶ ماه در این کشور زبان پرتغالی یا انگلیسی بخوانید.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های پرتغال بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بورسیه‌های دولتی و خصوصی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در پرتغال وجود دارند که توسط مؤسسات مختلف به دانشجویان بومی و خارجی ارائه می‌شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال بین سه تا چهار سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در پرتغال وجود دارد؟

تنها از طریق بورسیه تحصیلی می‌توان در پرتغال به‌صورت رایگان درس خواند. بورسیه تحصیلی هم اغلب به دانشجویان بااستعداد ارائه می‌شود.

تحصیل در پرتغال به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در پرتغال به زبان‌های پرتغالی و انگلیسی امکان‌پذیر است.