سالانه افراد بسیاری کشور عراق را برای زیارت و سیاحت انتخاب می‌‌کنند. برای ورود به این کشور، باید ویزای عراق را از سفارت این کشور در ایران دریافت کرد. مدت‌زمان حضور در عراق به نوع ویزا بستگی دارد.

عراق ازجمله کشورهایی است که عمده گردشگران آن را زائران تشکیل می‌دهند؛ به‌طوری‌که تعداد زیادی از افراد سالانه برای اربعین به آنجا می‌روند. علاوه‌بر زیارت، فرصت‌های کار و تجاری مناسبی در این کشور برای افراد فراهم است. برای ورود به این کشور با هر نوع هدفی، باید ویزای مرتبط را دریافت کنید.

کشور عراق ویزاهای متنوعی صادر می‌کند که متناسب با هدفتان، می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. نکته مثبت برای زائران کربلا در اربعین نیازنداشتن به دریافت ویزا است و فقط با داشتن گذرنامه می‌توانید به پیاده‌روی کربلا بروید. با‌این‌حال، در مواقع دیگر سال برای ورود به این کشور باید ویزا داشته باشید.

انواع ویزای عراق

سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا برای زیارت و کار و گشت‌‌و‌گذار به عراق سفر می‌کنند. ویزای عراق به ۲ نوع کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. ویزاهای زیارتی و سیاحتی، ازجمله ویزاهای کوتاه‌مدت و ویزاهای کاری و تحصیلی، ازجمله ویزاهای بلندمدت این کشور هستند. 

ویزای‌ کوتاه‌مدت عراق ۳ ماه اعتبار دارد و از نوع یک‌بارورود است. این یعنی با استفاده از آن می‌توانید یک بار وارد خاک عراق شوید و درصورت خروج از آنجا، نمی‌توانید با آن ویزا دوباره وارد این کشور شوید. با استفاده از این نوع ویزا، می‌توانید ۱ ماه در عراق حضور داشته باشید. انواع ویزای عراق عبارت‌اند از:

 • ویزای انفرادی عراق
 • ویزای گروهی عراق
 • ویزای اعتیادیه عراق
 • ویزای متعدده عراق
 • ویزای توریستی عراق
 • ویزای ترانزیت عراق

ویزای انفرادی عراق

به‌منظور سفر انفرادی به عراق، باید مدارک خود را تکمیل کنید و برای دریافت ویزای عراق، به سفارت این کشور در ایران درخواست دهید. اعتبار ویزای انفرادی عراق از ۱۵ تا ۱۸۰ روز است. از این ویزا می‌توان برای گردش و تفریح در کشور عراق استفاده کرد. نکته مهم اینکه ویزای انفرادی عراق را نمی‌توان تمدید کرد.

ویزای گروهی عراق

ویزای گروهی عراق برای افرادی در نظر گرفته شده است ‌که در گروه‌های ۵ تا ۱۵نفره قصد دارند به عراق سفر کنند. کاروان‌های زیارتی نیز برای دریافت این نوع ویزا اقدام می‌کنند. 

برای دریافت ویزای گروهی عراق، به مراجعه جداگانه اعضای گروه نیازی نیست و یک نفر وظیفه جمع‌آوری مدارک و انجام امور مربوط به ویزای دیگران را برعهده می‌گیرد. اگر تمام مدارک اعضای گروه کامل باشد، ویزای آنان صادر می‌شود و درصورت وجود نقص در پرونده هریک از اعضای گروه، ویزای هیچ‌کدامشان صادر نخواهد شد.

با اخذ ویزای گروهی عراق، در طول سفر نباید از کاروان جدا شوید و به‌صورت انفرادی نمی‌توانید از مرز خارج شوید. 

ویزای اعتیادیه عراق

ویزای اعتیادیه عراق نوعی ویزای کاری و تجاری است. اگر در عراق مشغول انجام پروژه کاری یا تجارت هستید، این نوع ویزا را می‌توانید دریافت کنید. ویزای اعتیادیه عراق ۳ ماه اعتبار دارد و از نوع یک‌‌بارورود است. این یعنی پس از خارج‌شدن از خاک عراق، با این ویزا نمی‌توانید مجددا وارد عراق شوید. 

ویزای متعدده عراق

ویزای متعدده عراق در‌مقابل ویزای اعتیادیه قرار دارد؛ یعنی با استفاده از آن می‌توانید مدت‌زمان طولانی‌تری در عراق اقامت کنید. ویزای متعدده در انواع ۳ماهه و ۶‌ماهه و ۱ساله صادر می‌شود. ویزای متعدده عراق از نوع چندبارورود است و با استفاده از آن می‌توانید چندین‌بار به عراق رفت‌و‌آمد کنید. 

ویزای توریستی عراق

ویزای توریستی عراق همان‌طور‌که از نامش پیداست، برای متقاضیان سفر به عراق و گشت‌و‌گذار در این کشور صادر می‌شود. اعتبار ویزای توریستی عراق ۳ ماه است و با استفاده از آن می‌توانید در مراسم مذهبی عراق نیز شرکت کنید و به زیارت بروید. ویزای توریستی عراق یک‌بارورود است و پس از خارج‌شدن از مرز عراق، با همان ویزا نمی‌توانید مجددا وارد کشور شوید.

ویزای ترانزیت عراق

ویزای ترانزیت یا فرودگاهی عراق مناسب افرادی است که قصد دارند چند ساعت در فرودگاه عراق توقف کنند و مقصد نهایی‌شان کشور دیگری است. ویزای ترانزیت عراق ۳ ماه اعتبار دارد و در این بازه زمانی، یک بار به‌مدت حداکثر ۷ روز می‌توانید در عراق حضور پیدا کنید. 

شرایط اخذ ویزای عراق

برای دریافت ویزای کشور عراق باید شرایط لازم را داشته باشید. شرایط اخذ ویزای عراق را سفارت این کشور اعلام می‌کند. مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای عراق عبارت‌اند از:

 • گذرنامه شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • هزینه‌های سفر و اقامت در عراق در بازه زمانی تعیین‌شده را بتوانید تامین کنید.
 • تهدیدی برای اقتصاد و امنیت ملی کشور عراق محسوب نشوید. 
 • دلیل قانع‌کننده‌ای برای حضور در عراق ارائه دهید.
 • برای درخواست ویزای عراق حداقل ۱۸ سال داشته باشید.

شرایط ویزای عراق برای اربعین

کشور عراق برای عموم ایرانیان ازلحاظ مذهبی اهمیت دارد و هدف بسیاری از افراد برای سفر به این کشور، زیارت کربلا است. در زمان اربعین، تعداد متقاضیان دریافت ویزا افزایش پیدا می‌کنند. از سال ۱۳۹۸ شرایط ویزای عراق برای اربعین تا حدودی تغییر پیدا کرد.

درحال‌حاضر، متقاضیان شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین فقط در این بازه زمانی به دریافت ویزا نیازی ندارند. ثبت‌نام برای حضور در این مراسم ازطریق سامانه سماح انجام می‌شود. پس از ثبت اطلاعات هویتی در این سامانه، با در دست داشتن گذرنامه و ۲ قطعه عکس ۳ در ۴ باید به دفتر خدمات زیارتی محل سکونتتان مراجعه کنید. ناگفته نماند به‌منظور اخذ ویزای عراق برای اربعین، گذرنامه شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

 

مدارک لازم برای ویزای عراق

برای دریافت هریک از ویزاهای عراق، باید مدارک موردنیاز و مرتبط با آن را ارائه دهید. برخی مدارک برای اخذ انواع ویزاهای عراق عمومی و مشترک هستند. مدارک لازم برای ویزای عراق عبارت‌اند از:

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس پرسنلی با پس‌زمینه سفید
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک مربوط به اشتغال تحصیلی یا کاری
 • گواهی و بیمه سلامت پزشکی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا

هزینه ویزای عراق

هزینه ویزای عراق در سفارت این کشور نقدی دریافت می‌شود و رسید پرداخت هزینه ویزا را همراه با سایر مدارکتان باید دراختیار سفارت عراق قرار دهید. در جدول زیر، به هزینه ویزای عراق برای انواع ویزاهای این کشور اشاره کرده‌ایم:

 

نوع ویزای عراق

هزینه ویزای عراق

ویزای یک‌بارورود

۵۰  دلار

ویزای ترانزیت

۵۰ دلار

ویزای مذهبی

۵۰ دلار

ویزای توریستی 

۵۰ دلار

ویزای چندبارورود ۳ تا ۶ماهه

۱۰۰ دلار

ویزای چندبارورود ۱ساله

۱۵۰ دلار

 

هزینه ویزای عراق برای اربعین

هزینه ویزای عراق به اربعین رایگان است؛ چراکه برای سفر به عراق در این بازه زمانی، به گرفتن ویزا نیازی ندارید. با‌این‌حال، باید پاسپورت و گذرنامه زیارتی داشته باشید. هزینه اخذ پاسپورت ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومان و هزینه دریافت گذرنامه زیارتی ۵۰هزار تومان است.

مراحل دریافت ویزای عراق

سفارت عراق داخل ایران وجود دارد؛ به‌همین‌دلیل، برای دریافت ویزای عراق با فرایند سخت و پیچیده‌ای روبه‌رو نخواهید شد. مراحل دریافت ویزای عراق بدین‌شرح‌اند:

 1. به سفارت مراجعه و فرم درخواست ویزای عراق را تکمیل کنید.
 2. باتوجه‌به هدف خود از سفر به عراق، مدارک موردنیاز را آماده کنید و دراختیار سفارت عراق قرار دهید. 
 3. درصورت کامل‌بودن پرونده،‌ ویزای عراق در ۳ تا ۴ روز کاری برایتان صادر می‌شود.

مراحل دریافت ویزای عراق برای کاروان‌های زیارتی بد‌ین‌صورت است که نماینده کاروان مدارک اعضا را جمع می‌کند و تحویل سفارت می‌دهد. در این روش، به مراجعه حضوری هر شخص به سفارت نیازی نیست.

مدت اعتبار ویزای عراق

مدت اعتبار ویزای عراق به نوع آن بستگی دارد؛ اما برای عموم ویزاهای این کشور حدود ۳ ماه است که ۱ ماه در عراق می‌‌توانید حضور داشته باشید. ویزاهای توریستی و اعتیادیه عراق از نوع یک‌بارورود هستند و پس از ترک خاک کشور عراق، برای ورود مجدد به این کشور باید درخواست ویزا دهید.

ویزای متعدده، ازجمله ویزاهای چندبارورود است که در انواع ۳ماهه و ۶ ماهه و ۱ساله صادر می‌شود. با این ویزا می‌توانید چند بار طی مدت‌زمان تعیین‌شده وارد خاک عراق شوید. 

تمدید ویزای عراق

اگر قصد دارید به‌صورت هوایی به عراق سفر کنید، به دریافت ویزا نیازی ندارید و تنها با در دست داشتن پاسپورت می‌توانید وارد این کشور شوید و ویزای فرودگاهی دریافت کنید. اعتبار ویزای فرودگاهی ۱ ماه است و امکان تمدید آن وجود دارد. ویزاهای یک‌بارورود عراق تمدیدکردنی نیستند و درصورت تمایل به ورود مجدد به عراق، باید باردیگر برای دریافت ویزا درخواست دهید. برای تمدید ویزای چندبارورود عراق و ویزای فرودگاهی عراق، باید درخواست خود را به سفارت این کشور ارائه دهید.  

 

جمع‌بندی

عراق ازجمله کشورهای محبوب ایرانیان برای سفر زیارتی است. در اربعین، تعداد زیادی از زائران برای پیاده‌روی کربلا به این کشور می‌روند. برای ورود به کشور عراق در اکثر مواقع سال به قصد گردش و تجارت، باید ویزای مرتبط را دریافت کنید. گفتنی است که امکان دریافت ویزای فرودگاهی برای ایرانیان وجود دارد و با استفاده از آن می‌توانید ۱ ماه در عراق حضور داشته باشید. 

انواع مختلفی از ویزاهای عراق وجود دارند که باید براساس هدفتان، ویزای مناسب را انتخاب کنید. درنهایت با در دست داشتن مدارک و شرایط لازم، برای درخواست ویزا باید به سفارت عراق مراجعه کنید. سفارت عراق در تهران، خیابان ولی‌عصر(عج)، خیابان دمشق، خیابان شهیدمظفر، پلاک ۱۰۱ واقع شده است. 

فرم مشاوره اخذ ویزای عراق

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

آیا برای رفتن به عراق ویزا لازم است؟

برای رفتن به عراق برای گردش و ‌کار و زیارت ویزا لازم است. ناگفته نماند که زائران اربعین در این بازه زمانی به دریافت ویزا نیازی ندارند.

برای گرفتن ویزای عراق به کجا مراجعه کنیم؟

برای گرفتن ویزای عراق، باید به سفارت عراق واقع در خیابان ولی‌عصر(عج) تهران مراجعه کنید.

قیمت ویزای عراق چقدر است؟

قیمت ویزای عراق یک‌بار‌ورود ۵۰ دلار و ویزای چندبار‌ورود ۱۰۰ دلار است.

ویزای عراق چند دلار است؟

ویزای عراق بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است.

آیا ویزای عراق برداشته شد؟

ویزای فرودگاهی عراق و ویزای زائران در پیاده‌روی اربعین برداشته شد.

اعتبار ویزای عراق چقدر است؟

اعتبار ویزای عراق ۳ ماه است.

برای تمدید اعتبار ویزای عراق چه کار کنم؟

برای تمدید ویزای چندبارورود عراق و ویزای فرودگاهی عراق، باید درخواست خود را به سفارت این کشور ارائه دهید.