ویزای مکزیک انواع مختلفی دارد؛ درنتیجه پیش از سفر به این کشور، با مشخص‌کردن مدت‌زمان تقریبی اقامت خود در خاک مکزیک، باید متناسب با شرایط خود برای اخذ ویزای کوتاه‌مدت یا ویزای بلندمدت اقدام کنید.

دریافت ویزای مکزیک به شما امکان می‌دهد تا از جاذبه‌های طبیعی گردشگری مانند جنگل‌ها، بیابان‌ها، دریا و ساحل لذت ببرید. همچنین با سفر یا مهاجرت به مکزیک، می‌توانید با تاریخ، تمدن، فرهنگ، معماری و سنت‌های متنوع مردم این منطقه آشنا شوید و زندگی شبانه در خیابان‌های مکزیک را تجربه کنید.

از دیگر ویژگی‌هایی که کشور مکزیک را به یکی از مقاصد مهاجران تبدیل کرده‌اند، می‌توان به برخورداری این کشور از آب‌وهوای مطبوع و دانشگاه‌هایی با سطح علمی استاندارد اشاره کرد.

در این مقاله، سعی کرده‌ایم که به‌طور کامل انواع ویزای کشور مکزیک و مراحل و شرایط دریافت ویزای این کشور را بررسی کنیم. درصورت تمایل به دریافت ویزای مکزیک، توصیه می‌کنیم که از مطالعه این مطلب غافل نشوید و تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع ویزای مکزیک

به‌طور کلی، انواع ویزای مکزیک عبارت‌اند از: ویزای توریستی و مجوز اقامت کوتاه‌مدت و مجوز اقامت بلندمدت. در‌ادامه، انواع ویزای کشور مکزیک را توضیح می‌دهیم:

 • ویزای توریستی مکزیک: ویزای توریستی مکزیک مختص افرادی است که قصد دارند برای گردشگری و خبرنگاری و تجارت به‌مدت ۱۸۰ روز در خاک این کشور اقامت کنند. با دریافت ویزای توریستی مکزیک، امکان اشتغال در این کشور برای شما وجود نخواهد داشت. ویزای توریستی مکزیک را می‌توان پرطرفدارترین نوع ویزا در ایران دانست.
 • ویزای اقامت کوتاه‌مدت مکزیک: ویزای اقامت کوتاه‌مدت مکزیک انواع مختلفی دارد. دریافت‌کنندگان ویزای اقامت کوتاه‌مدت مکزیک بسته به نوع ویزا، می‌توانند ۶ ماه تا ۴ سال در خاک این کشور اقامت کنند.
 • ویزای بلندمدت مکزیک: ویزای بلندمدت مکزیک برای افرادی صادر می‌شود که قصد داشته باشند در این کشور به‌طور دائم اقامت کنند.

متقاضیان می‌توانند تا پیش از درخواست ویزا با برآوردکردن مدت‌زمان تقریبی اقامت خود در خاک این کشور، مناسب‌ترین نوع از انواع ویزای مکزیک را دریافت کنند.

ویزای اقامت کوتاه‌مدت مکزیک

ویزای اقامت کوتاه‌مدت مکزیک چندین زیرمجموعه را دربر می‌گیرد. ویزای تحصیلی، ویزای الحاق به خانواده، ویزای عشایری دیجیتال و ویزای کار ازجمله انواع رایج ویزای اقامت کوتاه‌مدت مکزیک هستند.

ویزای تحصیلی مکزیک

دریافت ویزای تحصیلی مناسب افرادی است که قصد دارند برای شرکت در دوره‌ها و سمینارها یا تحصیل در دانشگاه در کشور مکزیک اقامت کنند. مدت اعتبار ویزای تحصیلی مکزیک با‌توجه‌به نیاز دانشجو از یک تا چهار سال متغیر است. هزینه دریافت این نوع ویزا در‌حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است و امکان تمدید آن وجود دارد.

ویزای تحصیلی مکزیک در دو نوع ویزای اقامت موقت دانشجویی و ویزای دانشجوی مهمان به متقاضیان تعلق می‌گیرد. ویزای اقامت موقت برای دانشجویانی صادر می‌شود که قصد دارند بیش از ۱۸۰ روز در کشور مکزیک اقامت کنند. ویزای دانشجوی مهمان نیز مختص کسانی است که با هدف اقامت کمتر از ۱۸۰ روز وارد خاک مکزیک می‌شوند.

ویزای الحاق به خانواده در مکزیک

اگر می‌خواهید برای دیدار با خانواده خود به کشور مکزیک سفر کنید، باید در مرحله اول تعداد روزهای اقامت خود در این کشور را مشخص کنید. درصورتی‌که اقامت شما در خاک مکزیک بیش از ۱۸۰ روز طول می‌کشد، برای دریافت ویزای الحاق به خانواده می‌توانید درخواست دهید.

متقاضیان ویزای مکزیک که به‌منظور ملاقات با اعضای خانواده در کوتاه‌مدت وارد این کشور می‌شوند، به دریافت ویزای الحاق به خانواده نیازی ندارند و با استفاده از ویزای توریستی، می‌توانند سه ماه در این کشور اقامت کنند.

ویزای عشایری دیجیتال

پس از همه‌گیری ویروس کرونا، اشتغال به‌صورت دورکاری رواج بیشتری پیدا کرد. اصطلاح «عشایر دیجیتال» به افرادی گفته می‌شود که به سبک زندگی عشایری برای کار از راه دور به کشورهای دیگر نقل‌مکان می‌کنند.

تعداد زیادی از افراد دورکار در سرتاسر جهان شرایط دریافت ویزای عشایری دیجیتال مکزیک را دارند. برخی از شرایط دریافت این نوع ویزا عبارت‌اند از:

 • موجودی بانکی معادل ۴۳هزار دلار در ۱۲ ماه پیش از اقدام به اخذ ویزا
 • درآمد ماهانه ۲,۵۹۵ دلار در ۶ ماه پیش از اقدام به اخذ ویزا
 • مالکیت یک ملک در خاک مکزیک با ارزش حداقل ۳۵۶‌هزار دلار

متقاضیان ویزای عشایری دیجیتال درصورت تمایل به اخذ ویزای همراه باید درآمد ماهانه خود را در ازای هر فرد همراه به میزان ۸۶۱ دلار افزایش دهند.

ویزای کار مکزیک

طبق قوانین مکزیک، پیش از ارائه درخواست خود برای اخذ ویزای کار، باید پیشنهاد کاری از کارفرما یا شرکت یا مؤسسه معتبر مکزیکی دریافت کرده باشید. کارفرما باید در مرحله اول از طرف متقاضی از مؤسسه ملی مهاجرت مجوز کار در مکزیک را دریافت کند.

درصورت تداوم شغل اولیه یا یافتن شغل جدید، می‌توانید پس از اتمام اعتبار ویزا آن را تمدید کنید. دریافت این نوع از ویزای مکزیک برای تمام افرادی مناسب است که قصد دارند در این کشور تجارت یا کارآفرینی کنند. این افراد می‌توانند از‌طریق ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در کشور مکزیک، ویزای کاری خود را به ویزای دائم تبدیل کنید.

ویزای درمانی مکزیک

ویزای درمانی مکزیک به‌منظور تشخیص بیماری یا تکمیل فرایند درمان بیمار برای متقاضیان صادر می‌شود. با دریافت ویزای درمانی مکزیک می‌توانید تا زمان اعتبار ویزا در خاک این کشور حضور داشته باشید و درصورت پایان اعتبار پیش از پایان درمان بیماری، از‌طریق مراجعه به سفارت و ارائه مدارک پزشکی و انجام مصاحبه مدت‌زمان ویزای خود را تمدید کنید.

ویزای اقامت بلندمدت مکزیک

ویزای اقامت بلندمدت مکزیک برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند به‌طور دائم در این کشور اقامت کنند. گرفتن ویزای مکزیک به‌منظور اقامت بلندمدت برای شما مزایایی همچون نیازنداشتن به تمدید اعتبار ویزا و امکان سفر به خارج از کشور را به‌دنبال خواهد داشت.

برای دریافت ویزای دائم مکزیک، چهار روش رایج وجود دارد:

۱. ویزای اقامت دائم مکزیک ازطریق درآمد

برای درخواست ویزای مکزیک ازطریق اثبات درآمد کافی، باید گردش مالی خود را در ۶ ماه گذشته به مؤسسه‌های مالی معتبر مکزیک ارائه کنید. پس از انجام بررسی گردش مالی و اثبات وجود ۲,۵۰۰ دلار در حساب در پایان هر‌ماه، این نوع از ویزای مکزیک به شما تعلق خواهد گرفت.

۲. ویزای اقامت دائم مکزیک از‌طریق داشتن وابستگان اقتصادی

این نوع ویزا مناسب کسانی است که یکی از اعضای خانواده‌شان با استفاده از روش اخذ اقامت مکزیک براساس درآمد اقامت دائم این کشور را دریافت کرده است. با افزایش ۲۵‌درصدی درآمد ماهانه فرد مقیم مکزیک، دریافت ویزای دائم این کشور برای یک نفر از اعضای خانواده‌اش امکان‌پذیر خواهد شد.

۳. ویزای اقامت دائم مکزیک از‌طریق اقامت چهار‌ساله

تمامی افرادی که به‌مدت چهار سال به‌صورت قانونی و با استفاده از انواع ویزای موقت در خاک مکزیک اقامت کرده‌اند، برای دریافت اقامت دائم می‌توانند به اداره ملی مهاجرت این کشور مراجعه کنند.

۴. ویزای اقامت دائم مکزیک از‌طریق سرمایه‌گذاری

ثبت شرکت و خرید ملک و خودحمایتی ازجمله روش‌های اخذ ویزای اقامت دائم مکزیک از‌طریق سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آیند. برای ثبت شرکت در این کشور و دریافت ویزای مکزیک، به سرمایه‌ای در‌حدود ۱۰۰‌هزار تا ۱۳۰‌هزار دلار نیاز دارید. گفتنی است که دریافت ویزای اقامت دائم مکزیک از‌طریق سرمایه‌گذاری با خرید سهام نیز امکان‌پذیر است.

خرید املاک و مستغلات با ارزش ۱۰۰‌هزار تا ۱۳۰‌هزار دلار از دیگر روش‌های اخذ اقامت دائم مکزیک محسوب می‌شود. به‌منظور دریافت کارت اقامت دائم این کشور از‌طریق خرید ملک، کافی است تا سند ملک خود را به اداره مهاجرت مکزیک ارائه کنید.

پس از ارائه درخواست مبنی‌بر دریافت ویزای اقامت دائم مکزیک با استفاده از روش خودحمایتی یا تمکّن مالی، گردش حساب مالی خود در ۱۲ ماه گذشته را باید به یکی از مؤسسه‌های مالی معتبر نشان دهید. برای گرفتن ویزای مکزیک از‌طریق تمکّن مالی، باید اثبات کنید که در پایان هر‌ماه مبلغی برابر با ۴۳‌هزار دلار در حسابتان موجود بوده است.

شرایط اخذ ویزای مکزیک

لزوم درخواست شخصی برای سفر یا مهاجرت به این کشور یکی از شرایط اخذ ویزای مکزیک محسوب می‌شود. جالب است بدانید که دولت مکزیک به‌منظور صدور ویزا با اشخاص ثالث یا آژانس‌های هواپیمایی همکاری نمی‌کند. از دیگر شرایط کلی دریافت ویزای مکزیک می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • تحویل تمامی اسناد و مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا به مراجع مرتبط
 • پرداخت هزینه‌های مرتبط با ثبت و اجرای درخواست ویزا
 • در‌دسترس‌بودن متقاضی و انجام همکاری‌های لازم
 • متعهد‌بودن متقاضی به شرایط قرارداد اخذ ویزا
 • هماهنگ‌بودن اطلاعات ارائه‌شده به مأمور مهاجرت با اطلاعات موجود در مدارک

مدارک لازم برای اخذ ویزای مکزیک

آماده‌کردن مدارک لازم برای اخذ ویزای مکزیک و ترجمه این مدارک و تحویل به‌موقع آن‌ها به سفارت کشور مکزیک مزیت‌هایی مانند تسریع فرایند صدور ویزا را برای متقاضیان به‌همراه دارد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای مکزیک عبارت‌اند از:

 • گذرنامه (گذرنامه شما در زمان درخواست ویزا باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد)
 • تکمیل فرم FMM (فرم FMM مجوز الکترونیکی ورود به خاک مکزیک است و تکمیل آن برای تمام افراد صرف‌نظر از تابعیت و نوع ویزای درخواستی و شیوه ورود به خاک مکزیک ضروری است)
 • رزرو بلیت رفت‌و‌برگشت
 • مدارکی برای مشخص‌کردن هدف متقاضی از سفر به مکزیک
 • اثبات تمکّن مالی ازطریق ارائه پرینت حساب بانکی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای مکزیک (‌دانلود فرم درخواست ویزای مکزیک و تکمیل آن به‌صورت اینترنتی امکان‌پذیر است)
 • سه قطعه عکس پرسنلی جدید
 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • آخرین مدارک تحصیلی
 • مدارک اقامت (شامل مدرکی مبنی‌بر رزرو هتل یا آدرس محل اقامت شما در مکزیک)

پس از آماده‌کردن این مدارک، در زمان مشخص‌شده به سفارت مراجعه کنید. صدور ویزای شما پس از بررسی مدارک لازم برای اخذ ویزای مکزیک انجام خواهد شد.

توجه کنید که ممکن است طی بررسی‌های سفارت، مدارک دیگری از متقاضی درخواست شود؛ بنابراین، در اسرع وقت باید این مدارک را تکمیل کنید و به سفارت تحویل دهید.

مراحل درخواست ویزای مکزیک

درخواست دریافت ویزای مکزیک به‌صورت شخصی و حضور متقاضی در سفارت این کشور به‌منظور اخذ ویزا ضروری است؛ پس می‌توان تعیین وقت سفارت را اولین مرحله از مراحل درخواست ویزای مکزیک در نظر گرفت. تعیین وقت سفارت مکزیک از‌طریق مراجعه به وب‌سایت مکسیتل امکان‌پذیر است.

دانلود فرم درخواست ویزای مکزیک و تکمیل آن دومین مرحله‌ای است که برای درخواست ویزا باید پشت‌سر بگذارید. آماده‌سازی اسناد و مدارک و پرداخت هزینه‌های مرتبط و ارائه مدارک به سفارت در زمان تعیین‌شده نیز مراحل نهایی درخواست ویزای مکزیک به‌شمار می‌روند.

تمدید ویزای مکزیک

اولین قدم برای تمدید ویزای مکزیک مراجعه به یکی از دفاتر مؤسسه ملی مهاجرت (INM) است. در زمان مراجعه به این دفاتر، لازم است که پاسپورت و کارت اقامت یا کارت توریستی خود را به‌همراه داشته باشید.

اثبات تمکّن مالی به‌منظور اقامت در کشور مکزیک و پرداخت هزینه تمدید ویزا، مراحل بعدی این فرایند را تشکیل می‌دهند.

ازجمله انواع ویزای کوتاه‌مدت مکزیک با قابلیت امکان تمدید  می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای الحاق به خانواده
 • ویزای درمانی

درصورتی‌که برای گرفتن اقامت دائم مکزیک با هدف دریافت انواع ویزای بلندمدت اقدام کرده‌اید، باید بدانید که این نوع از ویزا به‌صورت مادام‌العمر صادر می‌شود و به تمدید نیازی ندارد.

قیمت ویزای مکزیک

قیمت ویزای مکزیک با در‌نظر‌گرفتن عواملی مانند نوع ویزای درخواست‌شده متفاوت خواهد بود. در جدول زیر، هزینه ویزای مکزیک را به‌تفکیک نوع ویزا بررسی کرده‌ایم:

نوع ویزاهزینه درخواستهزینه کارت اقامتمیزان تمکّن مالی
ویزای توریستی مکزیک۳۶ دلار-۲,۵۰۰ دلار
ویزای تحصیلی مکزیک۳۶ دلاراز ۱۶۹ تا ۳۹۳ دلارماهانه ۴۰۰ دلار
ویزای کار مکزیک۱۷۷ دلاراز ۱۶۹ تا ۳۹۳ دلارحداقل ۳هزار و ۲۷۵ دلار به‌صورت ماهانه
ویزای الحاق به خانواده۳۶ دلاراز ۱۶۹ تا ۳۹۳ دلارماهانه ۴۰۰ دلار
ویزای سرمایه‌گذاریاز ۴۰ تا ۶۰ دلاراز ۲,۲۰۰ تا ۵,۰۰۰ دلاراز ۱۰۰هزار تا ۱۳۰هزار دلار یا ملکی با ارزش حداقلی ۱۳۷هزار و ۷۴۶ دلار
ویزای عشایر دیجیتالاز ۱۵۰ تا ۳۵۰ دلار-۴۳هزار دلار

اعتبار ویزای مکزیک

مدت‌زمان اعتبار ویزای مکزیک باتوجه‌به نوع ویزا متفاوت است. با بررسی جدول زیر، می‌توانید از مدت اعتبار و زمان تمدید انواع ویزای کوتاه‌مدت مکزیک مطلع شوید:

نوع ویزامدت‌زمان اعتبار
ویزای توریستی مکزیک۱۸۰ روز
ویزای تحصیلی مکزیک۱ تا ۴ سال
ویزای الحاق به خانوادهبیش از ۱۸۰ روز (بسته به شرایط فرد)
ویزای کاری مکزیک۱ سال
ویزای درمانی مکزیکبیش از ۱۸۰ روز (بسته به شرایط فرد)

ماندن در خاک مکزیک پس از اتمام اعتبار ویزا برخلاف سیاست‌های مهاجرتی این کشور است. خودداری از تمدید ویزای مکزیک در زمان مناسب علاوه‌بر در پی داشتن عواقب قانونی مانند جریمه نقدی، احتمال تمدید ویزا یا صدور مجدد ویزا را کاهش می‌دهد.

فرم مشاوره اخذ ویزای مکزیک

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه ویزای مکزیک چقدر است؟

هزینه درخواست ویزای مکزیک با‌توجه‌به نوع ویزا از ۳۶ تا ۳۵۰ دلار متفاوت است.

انواع ویزای مکزیک کدام است؟

ویزای توریستی و ویزای کوتاه‌مدت و ویزای بلندمدت انواع ویزای مکزیک را تشکیل می‌دهند

دلایل عمده ریجکتی ویزای مکزیک چیست؟

انجام فعالیت‌های غیرقانونی، ارائه مدارک نادرست یا جعلی، ارائه پاسپورت آسیب‌دیده یا نامعتبر، نداشتن تمکّن مالی کافی، بیمه مسافرتی نامعتبر و ارائه‌ندادن مدارک اقامت از دلایل مهم ریجکت شدن ویزای مکزیک محسوب می‌شوند.

چقدر طول می‌کشد تا جواب ویزای مکزیک را بگیرم؟

پردازش درخواست و ارائه جواب ویزای مکزیک از طرف سفارت از یک هفته تا یک ماه طول می‌کشد.

اخذ ویزای مکزیک چقدر زمان می‌برد؟

مدت‌زمان تقریبی تأیید وقت مصاحبه حضوری در سفارت مکزیک برای دریافت ویزا در‌حدود یک تا دو ماه است. پس از انجام مصاحبه نیز نیاز دارید به‌مدت یک هفته تا یک ماه دیگر برای دریافت جواب ویزای مکزیک منتظر بمانید.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای مکزیک چیست؟

مدارک لازم برای ویزای مکزیک عبارت‌اند از: گذرنامه، بلیت رفت‌و‌برگشت، فرم FMM تکمیل‌شده، مدارک تمکّن مالی، عکس پرسنلی، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و مدارک اقامت.

مدت‌زمان جواب‌دهی ویزای مکزیک چقدر است؟

مدت‌زمان جواب‌دهی ویزای مکزیک از یک هفته تا یک ماه طول می‌کشد.