چین یک مقصد توریستی محبوب است که هر ساله میلیون‌ها بازدیدکننده به این کشور سفر می‌کنند. با این حال اگر شهروند چینی نیستید، ممکن است برای ورود به این کشور نیاز به ویزای چین داشته باشید.

ویزای چین برای ورود یک شهروند خارجی به این کشور مورد نیاز است. اتباع خارجی باید قبل از ورود به چین ویزای این کشور را بگیرند. تنها برخی از اتباع خارجی می‌توانند بدون ویزا و بر اساس توافق‌نامه‌ها یا مقررات مربوطه چین، وارد خاک این کشور شوند. بهتر است قبل از سفر به چین اعتبار ویزای خود را بررسی کنید. اگر اعتبار ویزای شما به پایان رسیده است، باید برای ویزای جدید اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی در رابطه با اخذ ویزای چین در ۲۰۲۳ ارائه دهیم؛ بنابراین تا انتهای این مطلب با ما باشید.

شرایط ویزای چین

برای ورود به چین ابتدا باید با شرایط ویزای چین آشنا شوید. به‌طورکلی یک سری قوانین و شرایط کلی به‌صورت زیر برای اخذ ویزای چین وجود دارد که ممکن است بر اساس نوع ویزای چین که برای آن درخواست می‌دهید، کمی متفاوت باشد. در ادامه به برخی از شرایط مهم و اساسی دریافت ویزای چین اشاره شده است:

 • باید برای اخذ ویزای چین عاری از هرگونه محکومیت کیفری باشید
 • گذرنامۀ معتبر داشته باشید
 • بسته به نوع ویزای چین که درخواست داده‌اید، باید افسر مهاجرت را متقاعد کنید که در پایان سفر این کشور را ترک می‌کنید
 • از تمکن مالی برای اخذ ویزای چین برخوردار باشید (این مقدار بستگی به نوع ویزای چین دارد)

 ویزای چین

انواع ویزای چین

ویزای چین انواع مختلفی دارد که برای ورود به این کشور می‌توان مطابق با هدف‌های مختلف برای یکی از آن‌ها درخواست داد. در ادامه، انواع ویزای چین را معرفی می‌کنیم و شرح می‌دهیم:

ویزای توریستی چین (L)

ویزای توریستی چین برای افرادی که قصد دارند برای گشت‌وگذار به چین بروند صادر می‌شود. این ویزا به‌صورت یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود برای گردشگران در دسترس است. مدت اقامت (هر بازدید) به‌طور معمول ۳۰ تا ۶۰ روز است. ورود چندگانه تا ۱۰ سال برای دارنده گذرنامۀ ایالات متحده صادر می‌شود.

ویزای تجاری چین (M)

ویزای تجاری چین برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند برای فعالیت‌های تجاری به چین بروند. ویزای M نیز مانند ویزای توریستی چین معمولاً به‌صورت یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود صادر می‌شود. ویزای تجاری چین می‌تواند تا ۱۰ سال اعتبار داشته باشد. مدت اقامت (هر بازدید) در چین با این ویزا معمولاً ۳۰ تا ۶۰ روز بر اساس تصمیم‌گیری کنسولگری چین، مشخص می‌شود.

ویزای غیرتجاری چین (F)

ویزای غیرتجاری چین قبل از پیدایش ویزای M به‌عنوان ویزای تجاری استفاده می‌شد. ویزای F در حال حاضر به ویزای غیرتجاری تغییریافته است. ویزای F برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند برای تحقیق، سخنرانی، تبادل علمی، فرهنگی و تور تحصیلی به چین بروند. ویزای غیرتجاری چین، معمولاً فقط برای یک یا دوبار ورود صادر می‌شود. مدت اقامت (هر بازدید) در چین با این ویزا به‌طور معمول ۳۰ تا۹۰ روز است.

ویزای کار چین (Z)

ویزای کار چین ویژه افرادی صادر می‌شود که برای کار به این کشور سفر می‌کنند. مجوز کار یا مجوز اشتغال را دولت چین صادر می‌کند. ویزای Z فقط به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌شود. دارندگان ویزای Z باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ورود، ثبت‌نام کنند و برای اجازه اقامت در اداره امنیت عمومی چین اقدام کنند. اجازه اقامت برای ورود چندگانه خوب است. ویزای Z برای افرادی که در چین فعالیت تجاری انجام می‌دهند نیز صادر می‌شود.

ویزای تحصیلی چین (X1/X2)

ویزای تحصیلی چین برای افرادی صادر می‌شود که یک کالج چینی آن‌ها را پذیرفته است. ویزای دانشجویی به دودسته X1 و X2 تقسیم می‌شود. X1 برای دانشجویان خارجی صادر می‌شود که برای تحصیل بیش از ۶ ماه به چین می‌آیند. X2 برای کسانی صادر می‌شود که با همان هدف؛ اما برای مدت کمتر از ۶ ماه به چین می‌آیند. ویزای X2 فقط به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌شود. ویزای X1 می‌تواند به‌صورت چندبار ورود با اعتبار حداکثر ۵ سال صادر شود.

ویزای خصوصی چین (S1، بلندمدت)

ویزای خصوصی چین S1 برای افرادی صادر می‌شود که قصد رفتن به چین را دارند تا با یکی از اعضای فامیل خود (همسر، والدین، پسر یا دختر زیر ۱۸ سال یا والدین شوهر) که در چین مشغول به تحصیل یا کار هستند زندگی کنند یا قصد دارند برای سایر امور خصوصی به چین بروند. مدت‌زمان موردنظر برای اقامت در چین با این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است. ارائه مدرک اصلی مربوط به خویشاوندی برای اخذ این ویزا الزامی است. ویزای S1 فقط به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌شود. دارندگان ویزای S1 باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ورود، ثبت‌نام کنند و برای اجازه اقامت در اداره امنیت عمومی چین اقدام کنند.

ویزای خصوصی چین (S2، کوتاه‌مدت)

ویزای خصوصی چین S2 برای افرادی صادر می‌شود که قصد ملاقات با اعضای خانواده و دوستان یا انجام کارهایی مانند طلاق، ارث، فرزندخواندگی، ازدواج یا خدمات پزشکی داشته باشند. مدت‌زمان موردنظر برای اقامت در چین با این ویزا معمولاً ۳۰ تا ۹۰ روز در هر بازدید است. برای ملاقات با اعضای خانواده با این ویزا، اثبات خویشاوندی الزامی است. ویزای S2 معمولاً به‌صورت چندبار ورود صادر می‌شود. ورود چندگانه تا ۱۰ سال فقط برای دارنده گذرنامۀ ایالات متحده اعتبار دارد.

ویزای خانواده چین (Q1، بلندمدت)

ویزای Q1 برای فرزندان چینی یا خارجی‌هایی طراحی شده است که همسر شهروندان چینی هستند. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که اعضای خانواده شهروندان چینی یا خارجی‌هایی با اقامت دائم چین هستند و قصد دارند برای گردهمایی خانوادگی به چین بروند. مدت‌زمان موردنظر برای اقامت در چین با این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است. ارائه مدرک اصلی مربوط به خویشاوندی برای اخذ این ویزا الزامی است. ممکن است در روند اخذ ویزای Q1 به انجام مصاحبه نیاز باشد. ویزای Q1 فقط به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌شود. دارندگان ویزای Q1 باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ورود، ثبت‌نام کنند و برای اجازه اقامت در اداره امنیت عمومی چین درخواست دهند.

ویزای خانوادگی چین (Q2، کوتاه‌مدت)

ویزای Q2 برای فرزندان چینی یا خارجی‌هایی طراحی شده است که همسر شهروندان چینی هستند. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد ملاقات با بستگان خود را دارند که شهروندان چینی مقیم چین یا خارجیانی با وضعیت اقامت دائم در چین هستند. مدت‌زمان موردنظر برای اقامت در چین با این ویزا معمولاً تا ۱۲۰ روز در هر بازدید است. ویزای Q2 معمولاً به‌صورت چندبار ورود صادر می‌شود. ورود چندگانه تا ۱۰ سال فقط برای دارنده گذرنامۀ ایالات متحده اعتبار دارد.

ویزای خدمه چین (C)

ویزای خدمه چین برای خدمه خارجی صادر می‌شود که از وسایل حمل‌ونقل بین‌المللی، از جمله هواپیما و قطار و کشتی استفاده می‌کنند و همچنین رانندگان وسایل نقلیه موتوری که در فعالیت‌های حمل‌ونقل برون‌مرزی فعالیت دارند. این ویزا برای اعضای خانواده خدمه نیز صادر می‌شود.

ویزای گروهی چین

ویزای گروهی چین نوع خاصی از ویزا است که برای یک گروه توریستی صادر می‌شود که شامل حداقل پنج عضو است که باید با هم در چین سفر کنند. ویزای گروهی به‌جای گذرنامه فردی به‌صورت برگه جداگانه صادر می‌شود. یک نامه اعلان رسمی ویزا از هر دفتر مرکزی خدمات مسافرتی چین موردنیاز است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای چین

برای اخذ ویزای چین باید مدارکی را ارائه دهید. مدارک ویزای چین به‌صورت زیر است:

 • گذرنامۀ معتبر
 • جدیدترین عکس خود در سایز عکس پاسپورت
 • دعوت‌نامه در صورت نیاز (بر اساس نوع ویزا)
 • مدرک اقامت دولتی
 • فرم درخواست ویزای چین که تکمیل و امضا شده باشد
 • اطلاعات مرتبط با رفت‌وبرگشت سفر
 • اطلاعات مربوط به محل اقامت در چین
 • اعلامیه سلامت
 • صورت‌حساب‌های مالی برای اثبات تمکن مالی
 • صورت‌حساب پرداخت هزینه ویزای چین

مدارک ویزای چین

مراحل گرفتن ویزای چین

برای آنکه بتوانید ویزای چین را بگیرید باید مرحله‌هایی را پشت سر بگذارید. مرحله‌های گرفتن ویزای چین به‌ترتیب به‌صورت زیر است:

 • مرحله اول: در اولین مرحله از مرحله‌های اخذ ویزا باید به ارزیابی شرایط خود بپردازید تا متوجه شوید اصلاً نیاز به اخذ ویزای چین دارید یا خیر
 • مرحله دوم: اگر نتیجه مرحله قبل اخذ ویزای چین بود، در این مرحله باید بر اساس هدف سفر خود به این کشور نوع ویزای چین (که باید برای آن درخواست دهید) را مشخص کنید
 • مرحله سوم: فرم درخواست ویزای موردنظر را تکمیل و امضا کنید
 • مرحله چهارم: مدارک موردنیاز (که قبلاً در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است) را جمع‌آوری کنید
 • مرحله پنجم: مدارک را به کنسولگری چین بفرستید
 • مرحله ششم: یک قرار ملاقات با کنسولگری تنظیم کنید
 • مرحله ششم: به کنسولگری برای مصاحبه بروید
 • مرحله هفتم: هزینه دریافت ویزای چین را پرداخت کنید

هزینه ویزای چین

هزینه ویزای چین برای انواع ویزای این کشور متفاوت است. تنها فاکتور محاسبه هزینه ویزای چین وابسته به نوع آن نیست؛ بلکه یک‌بار ورود یا چندبار ورود بودن آن نیز مؤثر است. به‌طورکلی هزینه ویزای چین حداقل ۱۰۰ دلار و حداکثر ۷۰۰ دلار است.

جواب ویزای چین

به‌طورکلی و به‌صورت استاندارد، جواب ویزای چین ۶ تا ۸ روز کاری طول می‌کشد. مدت‌زمانی که طول می‌کشد ویزا به دست شما برسد نیز در صورت انتخاب یک سرویس پست سریع می‌تواند سه روز کاری و یا حداکثر پنج روز باشد.

جواب ویزای چین چقدر طول می‌کشد؟

اعتبار ویزای چین

اعتبار ویزای چین بر اساس نوع آن می‌تواند متفاوت باشد. معمولاً اعتبار ویزای چین مطابق با نوع ویزا و وضعیت چندبار ورود بودن آن، ۳ ماه، ۶ ماه، یک سال و گاهی حتی ۱۰ سال است.

فرم ارزیابی و مشاوره اخذ ویزای چین

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه ویزای چین چقدر است؟

حداکثر هزینه ویزای چین ۷۰۰ دلار و حداقل هزینه‌ای که باید برای ویزای چین پرداخت کنید ۱۰۰ دلار است. این هزینه‌ها بر اساس نوع ویزا و یک یا چندبار ورود بودن آن محاسبه می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای چین چیست؟

مدارک لازم برای دریافت ویزای چین عبارت‌اند از: گذرنامۀ معتبر، دو قطعه عکس پاسپورتی، دعوت‌نامه، صورت‌حساب‌های مالی، صورت‌حساب پرداخت هزینه ویزا، اطلاعات اقامت و اطلاعات رفت‌وبرگشت.

ویزای چین چقدر اعتبار دارد؟‌

ویزای چین بر اساس نوع آن حداقل سه ماه و حداکثر ده سال اعتبار دارد؛ البته در مواردی می‌تواند تا ده سال نیز معتبر باشد.

گرفتن جواب ویزای چین چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن جواب ویزای چین ممکن است به‌طور میانگین حدود پنج تا ده روز طول بکشد.

پرچم چین

خدمات ویزاگرد برای چین