ایرانیان برای ورود به جمهوری چک با هر هدفی، به دریافت ویزا نیاز دارند. با دریافت ویزای چک، در این کشور می‌توانید تحصیل و کار و زندگی یا برای گشت‌و‌گذار به آنجا سفر کنید.

جمهوری چک از سال ۲۰۰۰ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و از آن زمان تقاضا برای دریافت ویزای این کشور به‌منظور تحصیل و کار و زندگی افزایش یافت. با دریافت ویزای چک، می‌توانید به سایر کشورهای اروپایی سفر کنید. دریافت ویزای این کشور برای ایرانیان فرایند سخت و پیچیده‌ای ندارد و فقط کافی است که شرایط لازم را داشته باشید.

کارگزاری VFS Global ارائه خدمات مربوط به ویزای کشور چک را برعهده دارد. برای دریافت ویزای این کشور، به مصاحبه نیازی نیست و تنها برای ارائه مدارک و انگشت‌نگاری باید به کارگزاری مراجعه کنید. پس از تایید سفارت و دریافت ویزای جمهوری چک، می‌توانید وارد این کشور شوید.

انواع ویزای چک

یکی از مراحل مهم دریافت ویزای کشور چک، انتخاب نوع ویزا است. ابتدا باید هدف خود را از سفر تعیین و براساس آن ویزای مناسب را انتخاب کنید. درصورت انتخاب اشتباه ویزا، سفارت چک درخواست شما را رد خواهد کرد. 

ویزای چک به ۲ نوع اصلی ویزای کوتاه‌مدت و ویزای بلند‌مدت تقسیم می‌شود. ویزای کوتاه‌مدت که به آن ویزای شینگن (نوع C) نیز می‌گویند، امکان حضور در چک به‌مدت حداکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۶ماهه را برای شما فراهم می‌کند. ویزاهای توریستی و درمانی ازجمله ویزاهای نوع C جمهوری چک هستند. 

ویزای کوتاه‌مدت خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود:

 • ویزای یک‌بارورود: با داشتن ویزای یک‌بارورود می‌توانید وارد کشور چک شوید و پس از خارج‌شدن از کشور، امکان ورود مجدد با استفاده از این ویزا وجود ندارد.
 • ویزای دوبارورود: با استفاده از ویزای دوبارورود، می‌توانید حداکثر دو بار وارد کشور چک شوید و پس از دومین خروج از کشور، نمی‌توانید مجددا با این ویزا وارد چک شوید.
 • ویزای چندبارورود: این نوع ویزا رفت‌و‌آمد به چک به‌مدت ۵ سال را امکان‌پذیر می‌کند. در هر بار ورود به این کشور، می‌توانید حداکثر ۹۰ روز در آنجا اقامت کنید. 

ویزای بلند‌مدت جمهوری چک به‌عنوان ویزای نوع D‌ شناخته می‌شود و مناسب افرادی است که قصد دارند در این کشور بیش از ۹۰ روز اقامت کنند. ویزاهای کاری و‌ سرمایه‌‌گذاری و تحصیلی، ازجمله ویزاهای نوع D جمهوری چک هستند. 

جمهوری چک به‌غیر از ۲ گروه اصلی ویزاهای بلندمدت و کوتاه‌مدت، ویزای ۵‌روزه را نیز صادر می‌کند. با استفاده از ویزای نوع B، می‌توانید ۵ روز در جمهوری چک اقامت کنید. پرطرفدار‌ترین ویزاهای جمهوری چک عبارت‌اند از:

 • ویزای توریستی چک
 • ویزای فرودگاهی چک
 • ویزای تحصیلی چک
 • ویزای کاری چک
 • ویزای دیجیتال نومد چک
 • ویزای الحاق به خانواده چک

ویزای توریستی چک

شهروندان برخی از کشورها برای ورود به کشور چک به‌عنوان گردشگر به ویزای توریستی نیاز دارند و ایران نیز در فهرست این کشورها قرار دارد. ویزای توریستی چک در گروه ویزاهای کوتاه‌مدت این کشور قرار می‌گیرد و امکان حضور در این کشور به‌مدت حداکثر ۹۰ روز را برای شما فراهم می‌کند.

در ایران، کارگزاری VFS Global خدمات مربوط به ویزاهای کوتاه‌مدت چک را ارائه می‌دهد. برای دریافت ویزای توریستی، باید از این کارگزاری وقت سفارت بگیرید و در زمان تعیین‌شده به‌منظور ارائه مدارک و انگشت‌نگاری به کارگزاری مراجعه کنید. 

گذرنامه معتبر و بیمه مسافرتی با حداقل پوشش ۵هزار یورو، ازجمله مدارک مهم برای دریافت ویزای توریستی چک هستند. برای دریافت این نوع ویزا، لازم نیست حتما دعوت‌نامه ارائه دهید.

ویزای فرودگاهی چک

به ویزای ترانزیت یا فرودگاهی چک ویزای نوع A گفته می‌شود. این نوع ویزا مناسب افرادی است که قصد دارند ازطریق فرودگاه‌های بین‌المللی جمهوری چک به کشورهای خارج از حوزه شینگن سفر کنند.

شهروندان کشورهای مختلفی به دریافت ویزای فرودگاهی چک نیازی ندارند؛‌ اما ایران در فهرست کشورهایی قرار دارد که شهروندان آن برای عبور از فرودگاه‌های چک، باید ویزا دریافت کنند. 

ازجمله مدارک مهم برای دریافت ویزای فرودگاهی، ارائه بلیت هواپیمای مقصد نهایی است که نشان دهد قصد ندارید به کشورهای حوزه شینگن وارد شوید. 

اعتبار ویزای فرودگاهی چک تا پرواز بعدی شما است و تا آن زمان باید در منطقه ترانزیت بمانید و نباید فرودگاه را ترک کنید. مدت‌زمان پردازش درخواست ویزای فرودگاهی نیز ۷ تا ۳۰ روز است. 

ویزای تحصیلی چک

جمهوری چک دانشگاه‌های معتبری دارد؛ به‌همین‌دلیل، بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان این کشور اروپایی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برای تحصیل در جمهوری چک، باید ویزای تحصیلی دریافت کرد.

ویزای تحصیلی چک به ۲ نوع کوتاه‌مدت و بلند‌مدت تقسیم می‌شود. یکی از الزامات دریافت ویزای تحصیلی چک، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چک و پرداخت شهریه است. اگر ویزای تحصیلی بلند‌مدت را انتخاب می‌کنید، برای دریافت وقت و ارائه مدارک باید به‌طور مستقیم با سفارت جمهوری چک در ارتباط باشید. 

مدت‌زمان پردازش درخواست ویزای تحصیلی چک معمولا بین ۶۰ تا ۱۲۰ روز کاری است. پس از ورود به جمهوری چک، باید برای دریافت مجوز اقامت موقت اقدام کنید. این مجوز به شما امکان می‌دهد تا در این کشور به‌مدت یک سال اقامت کنید. 

ویزای کاری چک

فرصت‌های شغلی متعددی در جمهوری چک وجود دارند که مهاجران می‌توانند برای استخدام در آن‌ها درخواست دهند. ویزای کاری چک امکان کار در این کشور را برای شما فراهم می‌کند. برای شهروندان غیر‌اتحادیه اروپا که از کارفرمای مستقر در چک دعوت‌نامه کاری دریافت کرده باشند، کارت کارمندی صادر می‌شود. اعتبار کارت کارمندی ۲ سال است و می‌توان آن را تمدید کرد. 

ویزای کاری چک نیز در گروه ویزاهای بلندمدت قرار دارد و برای تعیین وقت سفارت و ارائه مدارک، باید به‌طور مستقیم با سفارت جمهوری چک در ارتباط باشید. مهم‌ترین مدرک لازم برای دریافت ویزای کاری، داشتن پذیرش از کارفرمای مستقر در چک است. 

ویزای دیجیتال نومد چک

ویزای دیجیتال نومد چک مناسب افرادی است که از راه دور درآمد کسب می‌کنند. مهم‌ترین شرط دریافت این ویزا، داشتن شغلی است که امکان انجام آن از راه دور وجود داشته باشد. 

دریافت ویزای دیجیتال نومد چک این امکان را به شما می‌دهد تا حین سفر، بتوانید درآمد به‌دست آورید. اعتبار این ویزا بین ۶ تا ۱۲ ماه است و مدت‌زمان صدور ‌آن معمولا بیش از ۱ ماه طول می‌کشد. ویزای دیجیتال نومد چک در گروه ویزاهای بلندمدت قرار می‌گیرد و امکان تمدید آن وجود دارد. 

ویزای الحاق به خانواده چک

ویزای الحاق به خانواده چک مناسب افرادی است که در جمهوری چک بستگان نزدیک دارند و می‌خواهند به آنان ملحق شوند. با استفاده از این ویزا، می‌توانید در کشور چک کار و تحصیل و زندگی کنید. برای دریافت ویزای الحاق به خانواده چک، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • حضور همسر در کشور چک به‌عنوان شهروند
 • حضور والدین در کشور چک به‌عنوان شهروند
 • افراد مسن‌تر از ۶۵ سال و نیازمند مراقبت اعضای خانواده

برای دریافت این نوع ویزا علاوه‌بر مدارک عمومی، به بیمه درمانی با حداقل پوشش ۶۰هزار یورو احتیاج است. ویزای الحاق به خانواده چک از نوع ویزاهای بلندمدت است و حداقل ۱ سال اعتبار دارد. پس از ۵ سال زندگی در جمهوری چک، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید. 

شرایط اخذ ویزای چک

شرایط دریافت ویزاهای کشور چک را سفارت این کشور اعلام می‌کند. در‌حال‌حاضر، کارگزاری VFS Global وظیفه ارائه خدمات مربوط به ویزاهای کوتاه‌مدت چک را برعهده دارد. برای دریافت این نوع ویزاها، ابتدا ا باید ز‌طریق ایمیل از کارگزاری وقت بگیرید و پس از ۲ تا ۳ هفته، به‌منظور ارائه مدارک به کارگزاری مراجعه کنید. 

تمکن مالی و گردش حساب، ازجمله نکات مهمی هستند که برای صدور ویزای چک بررسی می‌شوند. میزان تمکن مالی برای هر شخص ۳۰۰میلیون تومان است. منظور از گردش حساب میزان مبلغ نیست؛‌ بلکه هرچه تعداد تراکنش‌های ۳ ماه اخیر بیشتر باشد، بخت دریافت ویزای چک نیز افزایش می‌یابد. 

داشتن دعوت‌نامه مزیت مهمی محسوب می‌شود و اگر از اعضای خانواده و دوست یا آشنا دعوت‌نامه دریافت کرده‌اید، حتما آن را همراه با سایر مدارک در‌اختیار سفارت قرار دهید. تاریخچه سفر شما نیز بررسی می‌شود و اگر به چند کشور سفر کرده باشید، بخت بیشتری برای دریافت ویزا خواهید داشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای چک

دریافت هریک از ویزاهای چک در جزئیات مدارک موردنیاز تفاوت‌هایی دارند. برخی مدارک نیز به‌صورت عمومی برای دریافت انواع ویزاهای چک لازم هستند. مدارک لازم برای اخذ ویزای چک از‌این‌قرارند:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای چک
 • نامه پذیرش تحصیلی (ویزای تحصیلی)
 • دعوت‌نامه کاری (ویزای کاری)
 • بیمه مسافرتی با حداقل پوشش ۳۰هزار یورو
 • ۲ قطعه عکس ۵/۳ در ۵/۴
 • گذرنامه معتبر فعلی همراه با گذرنامه‌های قبلی
 • نسخه اصل و ترجمه‌شده مدارک هویتی
 • رزرو بلیت رفت‌و‌برگشت هواپیما
 • واچر هتل

قیمت ویزای چک

هزینه‌های مربوط به ویزای چک را نیز سفارت این کشور اعلام می‌کند. علاوه‌بر هزینه‌های ویزا، باید هزینه‌های خدمات کارگزاری VFS Global و هزینه‌های جانبی، مانند ترجمه مدارک را مدنظر بگیرید. هزینه کارگزاری VFS Global برای رسیدگی به هر پرونده ۲۵ یورو است. در جدول زیر، به قیمت ویزای چک اشاره کرده‌ایم.

نوع ویزای چک

قیمت ویزای چک

ویزای چک شینگن (نوع C)

۸۰ یورو

ویزای چک شینگن (کودکان ۶ تا ۱۲ سال)

۴۰ یورو

ویزای فرودگاهی

۸۰ یورو

ویزای بلند‌مدت 

۱۰۲ یورو

ویزای کاری

۲۰۴ یورو

 

هزینه ویزا را باید به‌صورت نقدی در کارگزاری پرداخت کنید. ارائه رسید پرداخت هزینه ویزا برای رسیدگی به پرونده‌تان الزامی است و آن را همراه با سایر مدارک باید دراختیار سفارت چک قرار دهید. ناگفته نماند که کودکان کوچک‌تر از ۶ سال از پرداخت هزینه ویزای چک معاف هستند. 

مراحل درخواست ویزای چک

 1. نوع ویزای مناسب هدف خود را انتخاب کنید. 
 2. از مدارک موردنیاز مطلع شوید و آن‌ها را کامل کنید. درصورت وجود نقص در مدارک، درخواست ویزایتان رد خواهد شد. 
 3. از کارگزاری VFS Global وقت سفارت بگیرید و در زمان تعیین‌شده، برای ارائه مدارک و انگشت‌نگاری حضور پیدا کنید. 
 4. هزینه‌ درخواست ویزا را نقدی و به‌ یورو در کارگزاری پرداخت کنید.
 5. در روز تعیین‌شده همراه با مدارک ویزای چک، به کارگزاری وی‌اف‌اس گلوبال بروید.
 6. برای اعلام نتیجه کارگزاری صبر کنید.
 7. پس از دریافت نتیجه، برای دریافت پاسپورت با مدارک شناسایی‌تان به کارگزاری بروید. 

اعتبار ویزای چک

اعتبار ویزای چک تعیین‌کننده مدت‌زمان حضور شما در این کشور است. در جدول زیر، به اعتبار ویزای چک برای انواع ویزاها اشاره کرده‌ایم.

نوع ویزای چک

اعتبار ویزای چک

ویزای توریستی 

۹۰ روز در بازه ۶ماهه (تمدید‌شدنی با ارائه دلیل موجه)

ویزای فرودگاهی

اعتبار تا پرواز بعدی مسافر 

ویزای تحصیلی

۹۰ روز تا ۱ سال (تمدیدشدنی)

ویزای کاری

۲ سال (تمدیدشدنی)

ویزای دیجیتال نومد

۶ ماه تا ۱ سال (تمدیدشدنی)

ویزای الحاق به خانواده

حداقل ۱ (تمدیدشدنی)

تمدید ویزای چک

تمدید ویزای چک برای عموم ویزاهای این کشور امکان‌پذیر است. برای تمدید ویزای شینگن، باید دلایل موجهی ارائه دهید و پس از بررسی پرونده‌تان، درباره تمدید ویزای شینگن تصمیم‌گیری می‌شود. امکان تمدید ویزاهای بلند‌مدت چک نهایتا تا ۱ سال وجود دارد. اگر ویزای بلند‌مدت شما کمتر از ۱ سال اعتبار دارد، می‌توانید آن را تمدید کنید. 

برای حضور در کشور چک بیشتر از ۱ سال، باید برای دریافت اقامت بلند‌مدت درخواست دهید. به‌عنوان مثال، دانشجویانی که قصد دارند بیش از ۱ سال در این کشور تحصیل کنند، پس از ورود به چک، برای اقامت بلند‌مدت باید درخواست بدهند. 

توصیه می‌کنیم که حداقل ۹۰ روز پیش از انقضای اعتبار ویزای بلند‌مدت فعلی، برای تمدید آن اقدام کنید و به سفارت چک درخواست بدهید. مدت‌زمان پردازش درخواست تمدید ویزای چک ۱۴ روز است و در بازه زمانی یادشده، می‌توانید در این کشور اقامت کنید. 

هزینه تمدید ویزای چک و دریافت مجوز اقامت دائم این کشور ۱۰۱ یورو برای بزرگ‌سالان و ۴۰ یورو برای افراد کوچک‌تر از سن قانونی است. 

ریجکتی ویزای چک

ریجکتی ویزای چک ممکن است به دلایل زیر رخ دهد: 

 • بیمه مسافرتی نامعتبر
 • داشتن سوء‌سابقه کیفری
 • پاسپورت نامعتبر
 • نداشتن تمکن مالی
 • نامشخص‌بودن هدف از ورود به کشور چک
 • ارائه اطلاعات غلط یا جعلی

رفع ریجکتی ویزای چک

درصورت ریجکت‌شدن ویزای چک، نامه‌ای به دستتان می‌رسد که دلایل ردشدن ویزا در آن ذکر شده‌اند. اگر فکر می‌کنید که دلایل ذکرشده غیرموجه هستند و به رسیدگی بیشتری نیاز است، حداکثر ۱۵ روز فرصت دارید تا برای تجدیدنظر درخواست بدهید. هزینه درخواست تجدید‌نظر ۶۰ یورو است. 

درنهایت، اگر درخواستتان برای دریافت ویزا تایید نشد، باید نواقص موجود در پرونده را تکمیل و پس از ۶ ماه، فرایند دریافت ویزا را مجددا طی کنید. 

جمع‌بندی

جمهوری چک انواع مختلفی از ویزاهای کوتاه‌مدت و بلند‌مدت را ارائه کرده است. اعتبار ویزاهای کوتاه‌مدت (شینگن) حداکثر ۹۰ روز و اعتبار ویزاهای بلند‌مدت حداکثر ۱ سال است. امکان تمدید ویزای شینگن با ارائه دلایل موجه وجود دارد. ویزای بلند‌مدت چک را می‌توان حداکثر ۱ سال تمدید کرد. به‌منظور حضور در کشور چک برای بیش از ۱ سال، باید برای اخذ مجوز اقامت درخواست دهید.

ارائه درخواست ویزای چک ازطریق کارگزاری VFS Global امکان‌پذیر و مدت‌زمان پاسخ به درخواست ویزا بین ۱۴ تا ۲۱ روز کاری است. قیمت ویزای چک شینگن ۸۰ یورو و ویزای بلند‌مدت چک ۱۰۲ یورو است که به‌صورت نقدی باید به سفارت چک پرداخت کنید.

فرم مشاوره اخذ ویزای چک

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه اخذ ویزای جمهوری چک چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای کوتاه‌مدت چک ۸۰ یورو و ویزای بلند‌مدت چک ۱۰۲ یورو است.

انواع ویزای جمهوری چک کدام‌اند؟

انواع ویزای جمهوری چک عبارت‌اند از: کوتاه‌مدت، بلندمدت، ۵روزه و فرودگاهی.

چقدر طول می‌کشد تا جواب ویزای چک را بگیرم؟

بین ۱۴ تا ۲۱ روز کاری طول می‌کشد تا جواب ویزای چک را بگیرید.

اعتبار ویزای چک چقدر است؟

اعتبار ویزای چک شینگن حداکثر ۹۰ روز و اعتبار ویزای بلندمدت چک حداکثر ۱ سال است.

آیا امکان رفع ریجکتی ویزای چک وجود دارد؟

بله، درصورت ریجکت‌شدن ویزا، می‌توانید برای تجدید‌نظر آن درخواست دهید و درنهایت ۶ ماه بعد با رفع نواقص پرونده، مجددا فرایند دریافت ویزا را طی کنید.