مجارستان با میراث فرهنگی چشمگیر و بناهای تاریخی که سالانه میلیون‌ها گردشگر بین‌المللی را به خود جذب می‌کند، کشوری شگفت‌انگیز برای گردش است. این کشور در اروپای مرکزی، در شمالی‌ترین بخش شبه‌جزیره بالکان با جمعیتی نزدیک به ده میلیون قرار دارد. در این مقاله درباره ویزای مجارستان، انواع مختلف ویزا ازجمله ویزای شینگن، شرایط خاص، حمایت‌های مالی ویزا، هزینه‌های ویزا و بسیاری موارد دیگر توضیح داده‌ایم. قبل از درخواست ویزای مجارستان، داشتن یک بلیت پرواز برنامه‌ریزی‌شده ضروری است.

ویزای مجارستان
پرچم مجارستان
مشاوره رایگان

شرایط گرفتن ویزای مجارستان

شرایط گرفتن ویزای مجارستان

ازآنجایی‌که مجارستان عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است، بیشتر سیاست‌های ویزا مطابق با مقررات منطقه شینگن تنظیم شده است و تنها تفاوت‌هایی جزئی با آن دارد. اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین علاوه بر کشورهای اتحادیه اروپا) و شهروندان سوئیس واجد شرایط ورود بدون ویزا به مجارستان هستند. این افراد نمی‌توانند در کشور مجارستان مشغول به کار شوند و فقط می‌توانند حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه در این کشور اقامت داشته باشند.

به‌غیراز شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، مجارستان توافق‌نامه‌های دوجانبه یا چندجانبه را با کشورهای مختلف از نقاط مختلف جهان امضا کرده تا شرایط ویزا را به‌طور متقابل لغو کند. مدت اقامت افراد این کشورها نیز حداکثر ۹۰ روز در ۱۸۰ روز است و نمی‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

این کشورها در جدول زیر آمده است:

آلبانیآندوراآنگولاآنتیگوا و باربوداآرژانتیناسترالیا
باهاماباربادوسبوسنی و هرزگوینبرزیلبرونئیکانادا
کلمبیاکاستاریکادومینیکاگرجستانگراناداگواتمالا
واتیکانهندوراسهنگ‌کنگاسرائیلژاپنکیریباتی
مالزیجزایر مارشالموریسمکزیکمیکرونزیمولداوی
مونته نگرونیوزلندنیکاراگوئهمقدونیه شمالیپالائوپاناما
پاراگوئهپروسنت کیس و نویسسنت وینسنت و گرنادینزسنت لوسیاسالوادور
ساموآسن مارینوصربستانسیشلزسنگاپورجزایر سلیمان
کره جنوبیتایوانتیمور شرقیتونگاترینیداد و توباگوتووالو
اوکرایناماراتانگلستاناروگوئهایالات‌ متحده آمریکاوانواتو
ونزوئلا

همان‌طور که گفتیم اتباع این کشورها می‌توانند بدون ویزا به کشور مجارستان سفر کنند. اگر کشور شما واجد شرایط ورود بدون ویزا به مجارستان نیست، باید ویزای مجارستان را با در نظر گرفتن قوانین زیر بگیرید:

 • نباید بیش از ده سال از تاریخ صدور گذرنامه گذشته باشد و حداقل باید دو صفحه خالی داشته باشد
 • گذرنامه باید از روز ورود به مجارستان حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد
 • فرم درخواست ویزای افراد زیر ۱۸ سال را باید پدر و مادر یا قیم قانونی آن‌ها امضا کند

ویزای شینگن مجارستان

ویزای شینگن قراردادی کوتاه‌مدت است که برای نخستین‌بار بین کشورهای بلژیک، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا در سال ۱۹۹۵ بسته شد. پس از سال ۱۹۹۵، بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر در سال‌های مختلف به بخشی جدایی‌ناپذیر از این توافق پیوستند؛ بنابراین منطقه شینگن ایجاد شد. امروزه منطقه شینگن شامل ۲۶ کشور است که هیچ کنترل مرزی بین آن‌ها وجود ندارد. با داشتن ویزای شینگن صادرشده این کشورها اقامت بدون روادید تا ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه در منطقه شینگن و همچنین ترانزیت از راه فرودگاه‌های بین‌المللی به افراد داده می‌شود. اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس کشورهای عضو حوزه شینگن هستند. اگر می‌خواهید آزادانه به هر یک از این کشورها سفر کنید، باید ویزای شینگن داشته باشید.

اگرچه مجارستان از سال ۲۰۰۷ بخشی از منطقه شینگن بوده و تابع مقررات آن است؛ اما الزامات متفاوتی درباره قوانین محلی و ملیت‌های مختلف دیگر برای ورود به این کشور وجود دارد.

ویزای شینگن مجارستان انواع مختلفی دارد که در اینجا برای شما بیان می‌کنیم. اعتبار این ویزا ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه است.

ویزای ترانزیت فرودگاهی مجارستان

ویزای ترانزیت فرودگاهی برای کشورهای خاصی لازم است که شهروندان آن‌ها مجبور به تغییر پرواز در یک کشور خارجی هستند و ضرورت ویزا را کشوری که فرودگاه در آن واقع شده است تعیین می‌کند. مجارستان از مقررات منطقه شینگن در مورد بعضی از ملیت‌ها پیروی می‌کند. از این ملیت‌ها درخواست ویزای ترانزیت فرودگاهی می‌شود و علاوه بر این، برای دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی مجارستان به هیچ ملیت دیگری نیاز ندارند.

ویزای تجاری مجارستان

ویزای تجاری مجارستان نوعی ویزای کوتاه‌مدت است که برای کشور ثالث (نه شهروندان منطقه اقتصادی اروپا و نه سوئیس) صادر می‌شود. افراد یا گروه‌هایی که می‌خواهند در جلسه‌ها، کارآموزی و یا رویدادهای مرتبط با تجارت بدون نیروی کار یا درآمد شرکت کنند باید ویزای تجاری داشته باشند. از مدارک موردنیاز برای ویزای تجاری می‌توان به دعوت‌نامه از یک شرکت مستقر در مجارستان، گواهی شرکت مبنی بر اجازه سفر تجاری، صورت‌حساب‌های بانکی تجاری، مجوز تجارت و اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌ها اشاره کرد.

ویزای توریستی مجارستان

ویزای توریستی مجارستان برای گردشگران بین‌المللی صادر می‌شود که قصد دارند برای مقاصد گردشگری به مجارستان سفر کنند. اخذ ویزای توریستی مجارستان از طریق کنسولگری‌ها، شرکت‌های مجاز صدور ویزا یا آژانس‌های مسافرتی مجاز امکان‌پذیر است.

ویزای بازدیدکننده (visitor) مجارستان

ویزای بازدیدکننده مجارستان برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان خود را ملاقات کنند که در مجارستان زندگی می‌کند. برای دریافت این ویزا، همراه داشتن دعوت‌نامه از سوی شخصی که می‌خواهید او را ببینید الزامی است.

انواع ویزای مجارستان

انواع ویزای مجارستان

همان‌طور که گفتیم ویزای شینگن تا ۹۰ روز اعتبار دارد. اگر می‌خواهید زمان بیشتری در کشور مجارستان اقامت داشته باشید باید یکی از انواع ویزای طولانی‌مدت را انتخاب کنید. اقامت طولانی به معنای اقامت دائم نیست. در زیر انواع ویزای مجارستان آمده است:

 • ویزای تحصیلی مجارستان
 • ویزای کار مجارستان
 • ویزای درمانی مجارستان
 • ویزای توریستی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان برای دانشجویان کشور ثالثی صادر می‌شود که قصد دارند بیش از سه ماه در این کشور در یک مؤسسه آموزشی تحصیل کنند. مدرک اقامت، دانش زبانی کافی در مورد تحصیل، اثبات تمکن مالی کافی و نامه‌های تأییدیه از سوی مؤسسه‌های پذیرنده و فرستنده ازجمله مدارکی است که از متقاضیان ویزای تحصیلی درخواست می‌شود.

ویزای کار مجارستان

تبعه کشور ثالثی که مایل است بیش از ۹۰ روز در مجارستان بماند و کار کند، باید درخواست ویزای کار مجارستان را از طریق کارفرمای خود به همراه مدارک اضافی ارائه کند. مدارک اضافی شامل وسایل معیشت کافی، مدت‌زمان اشتغال و تأییدیه مهارت‌های موردنیاز برای استخدام هستند.

ویزای درمانی مجارستان

ویزای درمانی مجارستان برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند در یکی از مراکز درمانی کشور مجارستان تحت درمان پزشکی قرار بگیرند. مدارک اضافی زیادی برای ویزای درمانی مجارستان موردنیاز است که شامل گواهی پرداخت به مرکز درمانی واقع در کشور مجارستان، مدرک اقامت و نامه پذیرش از مرکز درمانی این کشور می‌شود.

ویزای توریستی مجارستان

ویزای توریستی مجارستان برای افرادی است که می‌خواهند از این کشور بازدید کنند و بیشتر از ۹۰ روز در این کشور بمانند.

مدارک لازم برای ویزای مجارستان

اگر شما در کشوری زندگی می‌کنید که واجد شرایط ورود بدون ویزا به مجارستان نیستید، باید مدارک زیر را برای درخواست ویزا ارائه دهید:

 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • دو عکس جدید با پس‌زمینه روشن
 • گذرنامه معتبر
 • ویزای صادرشده قبلی در صورت وجود
 • بلیت رفت‌وبرگشت یا رزرو پرواز
 • مدارک اثبات تمکن مالی، مانند صورت‌حساب‌های بانکی، حقوق و دستمزد یا درآمد از املاک
 • مدارک اقامت مانند رزرو هتل
 • یک نامه برای بیان هدف شما از گرفتن ویزا و سفر به کشور مجارستان
 • اثبات وضعیت مدنی (مانند سند ازدواج و شناسنامه فرزندان)
 • بیمه مسافرتی پزشکی که حداقل ۳۰هزار یورو پوشش دارد

علاوه بر این، افراد خاص یک سری مدارک اضافی هم نیاز دارند که در اینجا بیان می‌کنیم.

مدارک موردنیاز برای افراد استخدام‌شده در کشور مجارستان:

 • قرارداد استخدام
 • نامه‌ای از شرکت که غیبت، مدت اقامت شما و بازگشت به شغل فعلی را تأیید می‌کند
 • صورت‌حساب بانکی شش ماه گذشته
 • اظهارنامه مالیاتی
 • اصل فیش‌های بانکی

مدارک موردنیاز برای کارفرما در کشور مجارستان:

 • کپی پروانه کسب
 • صورت‌حساب بانکی در شش ماه گذشته
 • اظهارنامه مالیاتی

مدارک موردنیاز برای دانشجویان در کشور مجارستان:

 • گواهی ثبت‌نام و تأییدیه از مؤسسه ثبت‌نام‌شده
 • مدارک اسپانسر درصورتی‌که متقاضی نتواند ازنظر مالی خود را در طول مدت اقامت تأمین کند

مدارک موردنیاز برای بازنشستگان در کشور مجارستان:

 • گواهی بازنشستگی شش ماه گذشته
 • درآمد از طریق املاک در صورت وجود

مراحل اخذ ویزای مجارستان

مراحل اخذ ویزای مجارستان

برای دریافت ویزای مجارستان مهم است که از قبل آماده باشید و تمام اطلاعات لازم را درباره ملیت و هدف خود از سفر جمع‌آوری کنید. برای دریافت ویزای مجارستان مرحله‌های خاصی وجود دارد:

۱. برنامه‌ریزی

مهم است که برای گرفتن ویزای مجارستان در یک بازه زمانی معقول اقدام کنید. به‌عنوان یک قانون رایج در منطقه شینگن، درخواست‌های ویزا باید حداقل ۱۵ روز قبل از تاریخ ورود به کشور موردنظر به کنسولگری مربوطه تحویل داده شود.

۲. تعیین وقت سفارت

برای تعیین وقت سفارت مجارستان باید با اینترنت یا تلفن اقدام کنید.

۳. آماده کردن مدارک

در این مرحله باید مدارک موردنیاز را آماده کنید و به‌صورت حضوری به کنسولگری تحویل دهید. مصاحبه‌ای در کنسولگری برگزار می‌شود تا هدف شما از بازدید و همچنین سایر مدارک شما تأیید شوند.

۴. دریافت ویزا

پس از انجام تمام این مرحله‌ها کنسولگری مربوطه یا مرکز خدمات ویزای مجاز به شما اطلاع می‌دهد که برای دریافت ویزای خود اقدام کنید.

قیمت ویزای مجارستان

قیمت ویزای مجارستان علاوه بر هزینه ویزای مجارستان به تنهایی؛ ممکن است شامل هزینه‌های اضافی مانند هزینه‌های کنسولگری، هزینه‌های خدمات شرکت‌های مسافرتی یا هزینه‌های فرم درخواست از متقاضی شود.

هزینه های ویزای مجارستان که از مارس ۲۰۲۰ معتبر است به شرح زیر است:

جدول هزینه ویزای مجارستان
بزرگ‌سالان۸۰ یورو
کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال۴۰ یورو
کودکان تا ۶ سالرایگان
محققان و دانشمندانرایگان
اعضای خانواده تبعه منطقه اقتصادی اروپارایگان
شهروندان ارمنستان و آذربایجان و روسیه۳۵ یورو

جواب ویزای مجارستان چقدر طول می‌کشد؟

ویزای توریستی مجارستان معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ روز صادر می‌شود؛ اما در برخی موارد در صورت نیاز به بررسی دقیق‌تر یا نیاز به مدارک اضافی، زمان صدور ویزا ممکن است تا ۴۵ روز طول بکشد.

اعتبار ویزای مجارستان

همان‌طور که اشاره کردیم ویزای کوتاه‌مدت مجارستان ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه اعتبار دارد. ویزای تحصیلی مجارستان هم از يک تا دو سال اعتبار دارد. اعتبار ویزاهای مختلف مجارستان با توجه به شرایط افراد تعیین می‌شود و با هم متفاوت است.

ویزای مجارستان برای ایرانیان

ایرانیان هم می‌توانند ویزای کشور مجارستان را بگيرند. برای اخذ ویزای مجارستان باید مرحله‌های زیر را انجام دهید:

 • مرحله ۱: شما باید برای گرفتن ویزای مجارستان به شرکت VFSGlobal در میدان هروی تهران بروید
 • مرحله ۲: فرم درخواست ویزای مجارستان را پر کنید
 • مرحله ۳: پس از پر کردن، مدارک موردنیاز را با گذرنامه خود ارائه دهید و هزینه ویزا را پرداخت کنید تا درخواست ویزای شما به سفارت مجارستان فرستاده شود
 • مرحله ۴: پس از تأیید درخواست ویزای مجارستان، از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می‌شود
 • مرحله ۵: گذرنامه خود را از سفارت مجارستان تحویل بگیرید
 • مرحله ۶: اکنون می‌توانید به مجارستان سفر کنید و طبق اعتبار ویزا در این کشور اقامت داشته باشید

ریجکت شدن ویزای مجارستان

ریجکت شدن ویزای مجارستان

درخواست ویزای مجارستان ممکن است به دلایلی ریجکت یا رد شود. این دلایل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • متقاضی سند مسافرتی یا گذرنامه جعلی ارائه کند
 • هدف و شرایط اقامت متقاضی مشخص نباشد
 • متقاضی نتواند ثابت کند که وسایل معیشت کافی، هم برای مدت اقامت در نظر گرفته شده و هم برای بازگشت به کشور مبدأ خود دارد
 • از حداکثر مدت اقامت مجاز در دوره ۱۸۰ روزه در کشور مجارستان تجاوز کرده باشد
 • متقاضی شخصی است که ممنوع‌الورود به کشورهای حوزه شینگن است
 • فرد متقاضی به‌عنوان تهدیدی برای سیاست عمومی، امنیت داخلی یا سلامت عمومی کشور مجارستان شناخته می‌شود
 • متقاضی بیمه درمانی مناسب و معتبر ندارد
 • متقاضی سوءپیشینه دارد

در صورت رد درخواست، می‌توانید برای رد درخواست تجدیدنظر کنید یا دوباره درخواست دهید. توجه داشته باشید که اگر درخواست ویزای شما رد شود هزینه‌های آن به شما برگشت داده نمی‌شود.

رفع ریجکتی ویزای مجارستان

اگر درخواست ویزای مجارستان شما رد شود می‌توانید اعتراض کنید. معمولاً سفارت مجارستان دلیل رد درخواست شما را در نامه‌ای برای شما می‌فرستد. درخواست تجدیدنظر را می‌تواند خود متقاضی یا فردی که از متقاضی وکالت‌نامه دارد در کنسولگری صلاحیت‌دار مجارستان (که درخواست ویزا را رد کرده است) ارائه کنند. فرد تا ۸ روز از تاریخ دریافت ریجکتی زمان دارد تا اعتراض کند.

اداره کنسولی وزارت امور خارجه ظرف ۱۵ روز (در صورت ابطال یا لغو روادید ظرف ۵ روز) در مورد درخواست تجدیدنظر تصمیم‌گیری می‌کند.

درخواست تجدیدنظر باید به‌صورت کتبی ارائه شود و به امضای متقاضی برسد. درخواست تجدیدنظر باید به مجارستانی یا به هر زبان رسمی دیگر اتحادیه اروپا نوشته شود. اگر متقاضی درخواست تجدیدنظر را به زبان دیگری ارائه کند، باید ترجمه رسمی آن را نیز بفرستد.

هزینه رسیدگی به درخواست تجدیدنظر ۵۹ لو (واحد پول بلغارستان) است که باید هنگام ارائه درخواست تجدیدنظر پرداخت شود. هزینه دادرسی تجدیدنظر حتی در صورت تصمیم مثبت بر رفع ریجکتی پس‌دادنی نیست. کاهش هزینه امکان‌پذیر نیست و باید همه متقاضیان پرداخت کنند (حتی اگر روال ویزا رایگان باشد).

ممکن است در طول روند تجدیدنظر از متقاضی درخواست شود تا مدارک تکمیلی بیشتری ارائه کند. متقاضی ممکن است برای مصاحبه شخصی به کنسولگری فراخوانده شود. تصمیم در مورد تجدیدنظر ممکن است موردبررسی قضایی قرار گیرد.

در صورت رد شدن درخواست، باید درخواست جدید بفرستید و هزینه ویزا نیز باید دوباره پرداخت شود.

فرم مشاوره ویزای مجارستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

آیا ویزای مجارستان شینگن است؟

اگر قصد دارید برای گشت‌وگذار و یا مقاصد مختلف به‌مدت ۹۰ روز به مجارستان سفر کنید می‌توانید برای ویزای شینگن درخواست دهید، در غیر این صورت باید با توجه به هدفتان برای انواع دیگر ویزای این کشور درخواست دهید. ویزاهایی مانند ویزای تحصیلی برای مدت طولانی‌تری اعتبار دارند.

هزینه ویزای مجارستان چقدر است؟

ویزای مجارستان برای بزرگ‌سالان ۸۰ یورو و برای افراد ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو است. این ویزا برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای مجارستان چیست؟‌

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای مجارستان شامل فرم درخواست ویزا، گذرنامه با حداقل سه ماه اعتبار، عکس، بیمه مسافرتی، مدارک مبنی بر تمکن مالی، رزرو بلیت رفت‌وبرگشت و مدارک محل اقامت است.

ویزای مجارستان چقدر اعتبار دارد؟

ویزای شینگن و ویزای کوتاه‌مدت مجارستان ۹۰ روز اعتبار دارد. ویزای طولانی‌مدت مجارستان هم می‌تواند تا دو سال اعتبار داشته باشند.