هزینه تحصیل در مکزیک نسبتا ارزان است. کشور مکزیک نظام آموزشی و امکانات تحصیلی پیشرفته و مدارک دانشگاهی معتبری دارد که باعث می‌شود هرساله هزاران دانشجوی خارجی برای اخذ پذیرش تحصیلی این کشور اقدام کنند.

مکزیک ازجمله کشورهای پیشرفته در جنوب آمریکای شمالی است و حدود ۱۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور شهرت جهانی دارند و در فهرست QS هم‌رتبه با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکای شمالی هستند. مدارک دانشگاه‌های مکزیک در همه کشورهای دنیا پذیرفته می‌شوند. طبق آمار وبسایت Worldpopulation.com، بیشترین دانشجویان خارجی کشور مکزیک از کشورهای اروپای شرقی و شرق آسیا هستند.

مکزیک پس از برزیل، دومین نظام آموزشی معتبر و پیشرفته را در آمریکای لاتین دارد. شهریه ارزان دانشگاه‌ها و هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی در این کشور باعث می‌شود تا سالانه هزاران دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف برای تحصیل به مکزیک بروند. ارز رسمی کشور مکزیک پزو (MXN) است. در این مطلب، تمامی هزینه‌ها با ضریب ۰٫۰۵۹ از پزو به دلار تبدیل شده‌اند.

دلایل و مزایای تحصیل در مکزیک

ازجمله دلایل و مزایای تحصیل در مکزیک می‌توان امکان تحصیل به زبان انگلیسی، شهریه ارزان دانشگاه‌ها‌، هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی، اجازه کار حین تحصیل، امکان اخذ ویزای همراه، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل، آب‌و‌هوای معتدل و فرهنگ و تاریخ غنی را نام برد.

تحصیل به زبان انگلیسی

زبان رسمی کشور مکزیک اسپانیایی است؛ اما برای تحصیل در این کشور در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به مدرک زبان اسپانیایی (Dele) نیازی نیست. به‌منظور تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا، باید مدرک زبان اسپانیایی داشته باشید.

شهریه ارزان دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های مکزیک کیفیت آموزشی مطلوبی دارند و جزو دانشگاه‌های معتبر آمریکای شمالی هستند و درعین‌حال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بسیار اندک است. شهریه دانشگاه‌های مکزیک حدود ۳۵درصد از دانشگاه‌های اروپایی کمتر است.

هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی

مکزیک جزو کشورهای ارزان آمریکای شمالی است. هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی در مکزیک ازجمله دلایل مهمی است که سبب می‌شود تا دانشجویان خارجی این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

امکان اخذ اقامت

اخذ اقامت کشور مکزیک شرایط سختی دارد؛ اما دانشجویان خارجی در مکزیک پس از اتمام تحصیلاتشان، می‌توانند از راه ازدواج یا پیدا‌کردن کار یا روش‌های دیگر اقامت این کشور را بگیرند.

اجازه کار حین تحصیل

دانشجویان خارجی در مکزیک اجازه دارند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار و بخشی از مخارجشان را از این راه تامین کنند. ناگفته نماند برای اینکه بتوانید حین تحصیل در مکزیک کار کنید، باید مجوز کار پاره‌وقت از دولت این کشور بگیرید.

امکان اخذ ویزای همراه

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در مکزیک این است که دانشجو می‌تواند برای همسر و فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال خود نیز ویزای همراه این کشور را اخذ کند. نباید فراموش کرد که درخواست ویزای همراه در مکزیک ممکن است بخت متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور را کاهش دهد.

آب‌و‌هوای معتدل

کشور مکزیک آب‌و‌هوای معتدل و نسبتا گرمی دارد. تحصیل در این کشور برای افرادی مزیت به‌شمار می‌رود که آب‌و‌هوای سرد و خشک را دوست ندارند.

فرهنگ و تاریخ غنی

مکزیک کشوری بسیار قدیمی با فرهنگ کهن و غنی است. بین فرهنگ مردم ایران و مردم مکزیک تشابهات زیادی وجود دارد. این موضوع می‌تواند برای آن دسته از دانشجویان ایرانی مزیت مهمی باشد که قصد دارند در مکزیک تحصیل کنند.

شرایط تحصیل در مکزیک

شرایط تحصیل در مکزیک برای دانشجویان ایرانی چندان سخت نیست. برخی از دانشگاه‌های مکزیک با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی هم‌رتبه هستند؛ ولی هزینه تحصیل در آن‌ها بسیار کمتر است.

دانشگاه‌های مکزیک به ۲ دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. میانگین شهریه دانشگاه‌های دولتی مکزیک بین ۲هزار تا ۷هزار دلار و میانگین شهریه دانشگاه‌های خصوصی این کشور بین ۵هزار تا ۴۰هزار دلار در سال است. این هزینه‌ها مقطوع نیستند و در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشند.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی مکزیک برای متقاضیان ایرانی کمی سخت است. درمقابل، شهروندان ایرانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی مکزیک بخت بیشتری دارند.

هیچ‌یک از دانشگاه‌های ایران مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات کشور مکزیک نیستند. اگر قصد دارید از کشور ایران برای اخذ پذیرش تحصیلی مکزیک اقدام کنید و آخرین مدرک تحصیلی شما متعلق به دانشگاه‌های ایران است، باید تمامی مدارک تحصیلی خود را ترجمه رسمی و در وزارت علوم و تحقیقات کشور مکزیک معادل‌سازی کنید.

دانشگاه‌های مکزیک عموما یک ترم تحصیلی در سال دارند که از مرداد (آگوست) آغاز و در خرداد ماه (ژوئن) تمام می‌شود. ناگفته نماند که برخی از دانشگاه‌های مکزیک برای مقطع کارشناسی ۲ ترم تحصیلی در سال دارند: یکی ترم شهریور (سپتامبر) و دیگری ترم بهمن (فوریه). ددلاین ثبت‌نام برای دانشگاه‌های مکزیک در اغلب مواقع ماه بهمن (فوریه) است.

شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های مکزیک

افرادی که قصد دارند در مکزیک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی تحصیل کنند، طبق اطلاعات مندرج در وبسایت دانشگاه مدنظر خود، باید در آزمون ورودی حاضر شوند و نمره قبولی بگیرند. اغلب آزمون‌های ورودی مقطع دکترا در دانشگاه‌های مکزیک به زبان اسپانیایی برگزار می‌شوند.

تحصیل در رشته پزشکی عمومی در مکزیک ۴ تا ۶ سال و تحصیل در رشته پزشکی تخصصی براساس نوع رشته ۳ تا ۸ سال به‌طول می‌انجامد. همچنین، تحصیل در رشته دندان‌پزشکی عمومی در مکزیک ۵ سال و تحصیل در رشته دندان‌پزشکی تخصصی ۴ سال طول می‌کشد.

شرایط موردنیاز برای تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مکزیک

 • مدرک آیلتس ۶.۵ یا تافل ۸۵
 • میانگین شهریه ۵۰۰ تا ۱۲هزار دلار در سال
 • دوره تحصیلی ۴ساله
 • بهترین سن پذیرش ۲۶ سال
 • فاقد بورسیه تحصیلی

شرایط موردنیاز برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مکزیک

 • مدرک آیلتس ۷ یا تافل ۹۰
 • میانگین شهریه ۱۵۰۰ تا ۲۲هزار دلار در سال
 • دوره تحصیلی ۲ تا ۳ساله
 • بهترین سن پذیرش ۲۸ سال
 • امکان اخذ بورسیه

شرایط موردنیاز برای تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه‌های مکزیک

 • مدرک آیلتس ۷.۵ (تافل ۹۵) یا مدرک زبان اسپانیایی ‌‌C1
 • میانگین شهریه ۳هزار تا ۲۵هزار دلار در سال
 • دوره تحصیلی ۳ساله
 • بهترین سن پذیرش ۳۲ سال
 • امکان اخذ بورسیه

شرایط عمومی تحصیل در دانشگاه‌های مکزیک

 • تمکن مالی پرداخت شهریه
 • تمکن مالی ۳۰۰ دلار در ماه
 • تمکن مالی اولیه ۷هزار دلار
 • بیمه درمانی حداقل ۳هزار دلار
 • رزومه تحصیلی

شرایط سنی تحصیل در مکزیک

در جدول زیر، شرایط سنی تحصیل در مکزیک در مقاطع مختلف ذکر شده است.

مقاطع تحصیلی شرایط سنی تحصیل در مکزیک
دبستان۶سالگی
متوسطه۱۲سالگی
دبیرستان ۱۵سالگی
کارشناسی۲۰ تا ۲۵سالگی
کارشناسی ارشد۲۶ تا ۲۹سالگی
دکترا۳۰ تا ۳۴سالگی

برای تحصیل در دانشگاه‌های مکزیک محدودیت سنی خاصی در نظر گرفته نشده است؛ اما اگر سن متقاضی با رده‌های سنی ذکرشده در جدول بالا اختلاف زیادی داشته باشد، بخت او برای اخذ پذیرش کاهش پیدا می‌کند.

مقاطع تحصیلی در مکزیک

مقاطع تحصیلی در مکزیک شامل مدرسه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. مدارس مکزیک نیز از ۳ مقطع دبستان و متوسطه و دبیرستان تشکیل می‌شوند.

در جدول زیر، مدت‌زمان تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف مکزیک آمده است.

مقاطع تحصیلی در مکزیکمدت‌زمان اتمام دوره تحصیلی
دبستان۶ سال
متوسطه۳ سال
دبیرستان۳ سال
کارشناسی۴ سال
کارشناسی ارشد۲ تا ۳ سال
دکترا۳ سال

مقاطع تحصیلی در مدارس 

مدارس مکزیک به ۳ نوع دولتی و خصوصی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. در کشور مکزیک، تحصیل تا پایان مقطع دبستان برای همه افراد اجباری است. این دوره تحصیل اجباری ۶ سال طول می‌کشد. دانش‌آموزان بین‌المللی فقط می‌توانند در مدارس خصوصی مکزیک تحصیل کنند و سالانه باید مبلغ ۳هزار تا ۲۰هزار دلار شهریه بپردازند.

مقطع کارشناسی 

تحصیل مقطع کارشناسی در مکزیک معمولا ۴ سال طول می‌کشد. میانگین شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور ۵۰۰ تا ۱۲هزار دلار در سال تخمین زده می‌شود.

مقطع کارشناسی ارشد 

مدت‌زمان تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در مکزیک معمولا ۲ تا ۳ سال و میانگین شهریه سالانه تحصیل مقطع مذکور در دانشگاه‌های این کشور بین ۱۵۰۰ تا ۲۲هزار دلار است.

مقطع دکترا

اتمام مقطع دکترا در مکزیک معمولا ۳ سال به‌طول می‌انجامد. میانگین شهریه سالانه مقطع دکترا در مکزیک ۳هزار تا ۲۵هزار دلار برآورد می‌شود.

تحصیل در مدارس مکزیک

مدارس مکزیک به ۳ دسته دولتی رایگان و خصوصی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. همه مدارس مکزیک شامل ۳ مقطع دبستان و متوسطه و دبیرستان هستند. تحصیل در این ۳ مقطع مجموعا ۱۲ سال طول می‌کشد. در کشور مکزیک، تحصیل در مقطع دبستان برای همه افراد اجباری است.

همه مدارس خصوصی و بین‌المللی کشور مکزیک دوزبانه (انگلیسی و اسپانیایی) هستند. تمامی مدارس بین‌المللی کشور مکزیک خصوصی هستند. تحصیل در مدارس دولتی مکزیک برای شهروندان این کشور رایگان است؛ اما دانش‌آموزان بین‌المللی نمی‌توانند در مدارس دولتی این کشور ثبت‌نام کنند. این دسته از دانش‌آموزان خارجی فقط می‌توانند در مدارس بین‌المللی مکزیک تحصیل کنند. کشور مکزیک به همه دانش‌آموزان مقطع دبستان کتاب‌های درسی رایگان ارائه می‌کند.

دانش‌آموزانی که قصد دارند در مدارس مکزیک تحصیل کنند و کمتر از ۱۸ سال دارند، باید رضایت‌نامه کتبی و محضری از والدین خود داشته باشند. همچنین، باید قیم قانونی در کشور مکزیک پیدا کنند که شهروند این کشور باشد و هویتش را دولت مکزیک تایید کند. میانگین هزینه زندگی هر دانش‌آموز در مکزیک بدون در‌نظر‌گرفتن شهریه، ۲۵۰ دلار در ماه است.

در جدول زیر، هزینه سالانه تحصیل در مدارس مکزیک ذکر شده است.

نوع مدارس مکزیکمیانگین شهریه سالانه
دولتی (دردسترس شهروندان مکزیک)رایگان
خصوصی (دردسترس شهروندان مکزیک و مهاجران)۳هزار تا ۱۰هزار دلار
بین‌المللی (دردسترس شهروندان مکزیک و مهاجران)۳هزار تا ۱۳هزار دلار

شهریه سالانه برخی از مدارس خصوصی معتبر مکزیک ازاین‌قرار است:

مدارس خصوصی مکزیکمیانگین شهریه سالانه
مدرسه لوماس هیل (Lomas Hill International School)۱۳هزار دلار
مدرسه وست‌هیل (Westhill Institute)۱۰هزار دلار
مدرسه وینپنی (Winpenny School)۱۸هزار دلار
مدرسه آکادمی ادران (Edron Academy)۱۳هزار دلار
مدرسه وینگیت (Wingate School)۲۰هزار دلار

تحصیل در مکزیک در مقطع کارشناسی

تحصیل در مکزیک در مقطع کارشناسی عموما ۴ سال طول می‌کشد. میانگین شهریه مقطع کارشناسی در این کشور ۵۰۰ تا ۱۲هزار دلار در سال است. این مبلغ برای رشته‌های پزشکی و داروسازی و دندان‌پزشکی ممکن است تا ۳۰هزار دلار در سال افزایش پیدا کند. متقاضیانی که کمتر از ۲۶ سال دارند، بخت بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از مکزیک در مقطع کارشناسی را دارند.

تحصیل در مکزیک در مقطع کارشناسی در تمامی دانشگاه‌های بین‌المللی به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؛ اما اگر قصد دارید از دانشگاه‌های دولتی مکزیک پذیرش بگیرید، توصیه می‌کنیم که مدرک زبان لازم برای تحصیل در دانشگاه مدنظر خود را در وبسایت دانشگاه بررسی کنید؛ چون تحصیل در برخی از دانشگاه‌های دولتی مکزیک فقط به زبان اسپانیایی ممکن است.

شرایط تحصیل کارشناسی در مکزیک

 • آیلتس ۶.۵ یا تافل ۸۵
 • حداقل مدرک دیپلم
 • حداقل معدل ۱۵

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار مقطع کارشناسی در مکزیک

 • روان‌شناسی
 • کامپیوتر
 • مهندسی
 • پرستاری
 • هنرهای زیبا
 • رادیولوژی
 • تاریخ

دانشگاه‌های برتر مکزیک برای تحصیل در مقطع کارشناسی

 • دانشگاه تکنولوژی مانتری (Tecnológico de Monterrey)
 • دانشگاه ITESO (Universidad Jesuita de Guadalajara)
 • دانشگاه UNIR (International University of La Rioja)
 • دانشگاه بازرگانی EGADE (EGADE Business School)
 • دانشگاه واتل (Vatel Tourism Management School)

تحصیل در مکزیک در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مکزیک در مقطع کارشناسی ارشد معمولا ۲ تا ۳ سال به‌طول می‌انجامد. میانگین شهریه کارشناسی ارشد در مکزیک ۱۵۰۰ تا ۲۲هزار دلار در سال برآورد می‌شود. این مبلغ برای رشته‌های پزشکی و داروسازی و دندان‌پزشکی ممکن است تا ۳۵هزار دلار در سال افزایش پیدا کند.

تحصیل در مکزیک در مقطع کارشناسی ارشد به هر ۲ زبان اسپانیایی و انگلیسی امکان‌پذیر است. قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از مکزیک در مقطع کارشناسی ارشد، حتما مدرک زبان مورد‌نیاز را در وبسایت دانشگاه مدنظر خود بررسی کنید. افرادی که کمتر از ۲۸ سال دارند، برای اخذ پذیرش تحصیلی از مکزیک در مقطع کارشناسی ارشد بخت بیشتری دارند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در مکزیک

 • آیلتس ۷ یا تافل ۹۰
 • حداقل مدرک کارشناسی
 • حداقل معدل ۱۶

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار مقطع کارشناسی ارشد در مکزیک

 • حسابداری
 • حقوق بین‌الملل
 • پزشکی
 • داروسازی
 • دندان‌پزشکی
 • روابط بین‌الملل
 • مدیریت اداری
 • مهندسی مکانیک
 • مدیریت مالی
 • دام‌پزشکی
 • معماری
 • جامعه‌شناسی
 • بازرگانی

بهترین دانشگاه‌های مکزیک در مقطع کارشناسی ارشد

 • دانشگاه تکنولوژی مانتری (Tecnológico de Monterrey)
 • دانشگاه ITESO (Universidad Jesuita de Guadalajara)
 • دانشگاه UVM (The Universidad del Valle de México)
 • دانشگاه بازرگانی EGADE (EGADE Business School)
 • دانشگاه واتل (Vatel Tourism Management School)

تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا

تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا معمولا ۳ سال طول می‌کشد؛ اما برخی از دانشجویان می‌توانند این دوره را در مدت ۲ سال نیز تمام کنند. میانگین شهریه سالانه تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه‌های مکزیک ۳هزار تا ۲۵هزار دلار تخمین زده می‌شود. این مبلغ برای رشته‌های پزشکی و داروسازی و دندان‌پزشکی ممکن است تا ۳۲هزار دلار در سال نیز افزایش پیدا کند.

تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا در اغلب رشته‌ها فقط به زبان اسپانیایی امکان‌پذیر است. افرادی که کمتر از ۳۲ سال دارند، برای اخذ پذیرش تحصیلی از مکزیک در مقطع دکترا بخت بیشتری دارند.

شرایط تحصیل دکترا در مکزیک

 • مدرک آیلتس ۷.۵ (تافل ۹۵) یا مدرک زبان اسپانیایی ‌‌C1
 • حداقل مدرک کارشناسی ارشد
 • معدل حداقل ۱۷

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار مقطع دکترا در مکزیک

 • علوم مهندسی
 • پژوهش روان‌شناسی
 • معماری
 • مدیریت اجرایی
 • پزشکی
 • دندان‌پزشکی
 • داروسازی
 • علوم بیولوژیکی
 • علوم سلامت
 • پرورش ماهی
 • علوم شیلات و کشت دریایی
 • پرورش گیاهان آبزی
 • حقوق
 • فلسفه
 • علوم زیستی
 • جرم‌شناسی
 • علوم سیاسی

بهترین دانشگاه‌های مکزیک در مقطع دکترا

 • دانشگاه تکنولوژی مانتری (Tecnológico de Monterrey)
 • دانشگاه ITESO (Universidad Jesuita de Guadalajara)
 • دانشگاه UPPue (Universidad Politecnica de Puebla)
 • دانشگاه بازرگانی EGADE (EGADE Business School)
 • دانشگاه واتل (Vatel Tourism Management School)

هزینه تحصیل در مکزیک

هزینه تحصیل در مکزیک در دانشگاه‌های دولتی ۲هزار تا ۷هزار دلار در سال برآورد می‌شود. میانگین شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی مکزیک نیز ۵هزار تا ۴۰هزار دلار است. توجه کنید که این هزینه‌ها مقطوع نیستند و بسته به رتبه‌بندی جهانی دانشگاه و مقطع و رشته تحصیلی ممکن است تغییر کنند. همچنین، شهریه رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی در دانشگاه‌های مکزیک بیشتر از سایر رشته‌ها است.

در جدول زیر، هزینه تحصیل در مکزیک در مقاطع مختلف آمده است.

مقاطع تحصیلی در مکزیکمیانگین شهریه سالانه
کارشناسی۵۰۰ تا ۳۰هزار دلار
کارشناسی ارشد۱۵۰۰ تا ۳۵هزار دلار
دکترا۳هزار تا ۳۲هزار دلار

گران‌ترین رشته‌های تحصیلی در مکزیک رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، مدیریت، حقوق و مهندسی هستند. شهریه سالانه این رشته‌ها در دانشگاه‌های خصوصی مکزیک ۳۵هزار دلار برآورد می‌شود.

در جدول زیر، هزینه تحصیل در گران‌ترین دانشگاه‌های خصوصی مکزیک ذکر شده است.

دانشگاه های خصوصی مکزیکمیانگین شهریه سالانه
دانشگاه UIA (Ibero-Americana University)شروع شهریه از ۸هزار دلار
دانشگاه لا سال (La Salle University)شروع شهریه از ۱۰هزار دلار
دانشگاه تکنولوژی مکزیکو (Technological University of Mexico)شروع شهریه از ۱۲هزار دلار
دانشگاه لاتینوآمریکانا (Latinoamericana University)شروع شهریه از ۲۰هزار دلار
دانشگاه لوندره (University of Londres)شروع شهریه از ۱۵هزار دلار
دانشگاه سیمون بولیوار (Simon Bolivar University)شروع شهریه از ۹هزار دلار
دانشگاه تکنولوژی مانتری (Tecnológico de Monterrey)شروع شهریه از ۹هزار دلار

هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های دولتی مکزیک طبق جدول زیر است.

دانشگاه های دولتی مکزیکمیانگین شهریه سالانه
دانشگاه UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México)شروع شهریه از ۳هزار دلار
دانشگاه IPN (Instituto Politécnico Nacional)شروع شهریه از ۳هزار دلار
دانشگاه UAM (Metropolitan Autonomous University)شروع شهریه از ۴هزار دلار
دانشگاه بوک‌استور (Bookstore University)شروع شهریه از ۳هزار دلار

تحصیل در مکزیک علاوه‌بر شهریه، هزینه‌های دیگری مانند اسکان و بیمه و و خوردوخوراک را شامل می‌شود. در جدول زیر، هزینه‌های زندگی دانشجویی در مکزیک ذکر شده است.

زندگی دانشجویی در مکزیکمیانگین هزینه ماهانه
اجاره خوابگاه۷۰ تا ۱۰۰ دلار
اجاره خانه۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار
قبوض مصرفی۳۵ تا ۹۰ دلار
خوردوخوراک۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار
حمل‌و‌نقل۳۰ دلار
بیمه دانشجویی۲۵ دلار

مدارک لازم برای تحصیل در مکزیک

مدارک لازم برای تحصیل در مکزیک بدین‌شرح‌اند:

 • گذرنامه معتبر: برای اخذ پذیرش تحصیلی از مکزیک گذرنامه شما باید دست‌کم ۱ سال اعتبار داشته باشد.
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی: عکس‌ها باید پس‌زمینه سفید داشته و در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشند. پوشش فرد باید به‌گونه‌ای باشد که پیشانی و گوش‌هایش کاملا مشخص باشند.
 • بیمه درمانی: به‌منظور دریافت پذیرش تحصیلی مکزیک متقاضی باید یکی از بیمه‌های درمانی این کشور را با حداقل ارزش ۳هزار دلار تهیه کند.
 • ترجمه رسمی شناسنامه: یکی از مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی مکزیک باید به سفارت این کشور ارائه کنید، ترجمه رسمی شناسنامه است.
 • مدرک زبان آیلتس یا مدرک زبان اسپانیایی: به‌منظور تحصیل در دانشگاه‌های مکزیک در مقطع کارشناسی آیلتس ۶.۵ و در مقطع کارشناسی ارشد آیلتس ۷ و در مقطع دکترا آیلتس ۷.۵ موردنیاز است. همچنین، برای تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا باید مدرک زبان اسپانیایی Dele حداقل C1 ارائه کنید.
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی: برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مکزیک، باید ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی خود را به دانشگاه مدنظر در مکزیک و سفارت این کشور ارائه کنید. همچنین، باید همه مدارک تحصیلی خود را زیر نظر وزات علوم و تحقیقات کشور مکزیک معادل‌سازی کنید.
 • ترجمه رسمی ریزنمره‌ها: ترجمه رسمی ریزنمره‌ها، ازجمله مدارک مهمی است که برای معادل‌سازی مدارک و نمرات درسی خود در وزارت علوم و تحقیقات مکزیک باید ارائه کنید.
 • سوابق پژوهشی: متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در مکزیک باید سابقه فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی در پروژه‌های دانشگاهی معتبر جهانی داشته باشند.
 • سوابق علمی: سوابق علمی و مقاله‌های علمی منتشرشده در وبسایت‌های علمی معتبر جهان، ازجمله مدارک دیگری است که متقاضیان تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا باید ارائه کنند.
 • رزومه تحصیلی: همه متقاضیان تحصیل در مکزیک باید رزومه تحصیلی جامع به زبان انگلیسی یا اسپانیایی ارائه و در آن خلاصه‌ای از سوابق فردی و تحصیلی خود را شرح دهند.
 • تمکن مالی: برای دریافت ویزای تحصیلی مکزیک، باید تمکن مالی اولیه به‌مبلغ ۷هزار دلار و تمکن مالی ماهانه ۳۰۰ دلار ارائه کنید.
 • تمکن مالی پرداخت شهریه: متقاضیان تحصیل در مکزیک باید با ارائه پرینت حساب بانکی ثابت کنند ازپس پرداخت شهریه دانشگاه برمی‌آیند.
 • گواهی عدم سوءپیشینه: افرادی که قصد دارند در مکزیک تحصیل کنند، باید گواهی عدم سوءپیشینه به سفارت مکزیک ارائه کنند.
 • رضایت‌نامه والدین: افرادی که می‌خواهند از مکزیک پذیرش تحصیلی بگیرند و سنشان کمتر از ۱۸ سال است، باید رضایت‌نامه کتبی و محضری از والدین خود ارائه کنند.
 • تکمیل فرم درخواست ویزا: برای اخذ ویزای تحصیلی مکزیک، باید فرم درخواست ویزای تحصیلی این کشور را در کنسولگری مکزیک تکمیل و ارسال کنید.
 • توصیه‌نامه: به‌منظور دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مکزیک، باید دست‌کم ۱ توصیه‌نامه از استادان پیشین خود ارائه کنید.
 • انگیزه‌نامه: انگیزه‌نامه جزو مدارکی است که برای اخذ پذیرش تحصیلی از مکزیک باید به دانشگاه مدنظر خود ارائه کنید. انگیزه‌نامه طبق اعلام دانشگاه باید به زبان انگلیسی یا اسپانیایی باشد.

ویزای تحصیلی مکزیک

افرادی که می‌خواهند در کشور مکزیک تحصیل کنند، باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. ویزای تحصیلی مکزیک به ۲ دسته تقسیم می‌شود: ویزای تحصیلی موقت ۶‌ماهه و ویزای تحصیلی موقت ۱ساله. اخذ هر دو ویزای تحصیلی مکزیک ۵۰۰ دلار هزینه دارد.

ویزای تحصیلی ۶ماهه مکزیک به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت حضور یابند یا در پروژه‌های تحقیقاتی این کشور فعالیت کنند. گفتنی است که امکان تمدید این نوع ویزا وجود ندارد.

ویزای تحصیلی ۱ساله مکزیک که ویزای FM3 نیز نامیده می‌شود، به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که قصد دارند حداقل ۱ سال در دانشگاه‌های مکزیک تحصیل کنند. این ویزا تا پایان زمان تحصیل فرد در کشور مکزیک تمدید می‌شود و هزینه تمدید سالانه آن ۳۰۰ دلار است. ویزای تحصیلی بلندمدت مکزیک را حداکثر تا ۴ سال می‌توان تمدید کرد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی مکزیک به‌ترتیب از‌این‌قرارند:

 1. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر خود در مکزیک، به سفارت این کشور مراجعه و (https://embamex.sre.gob.mx/iran/index.php/fa/contact) و فرم درخواست ویزای تحصیلی این کشور را تکمیل می‌کنید. هزینه تکمیل و ارسال این فرم ۵۰۰ دلار است. در‌صورتی‌که درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی مکزیک رد شود، هزینه فرم درخواست به شما برگردانده نمی‌شود.
 2. پس از تکمیل فرم و پرداخت هزینه، در فهرست انتظار سفارت برای تعیین نوبت مراجعه حضوری قرار می‌گیرید.
 3. در تاریخ نوبت تعیین‌شده، همراه با مدارک مورد‌نیاز شرح‌داده‌شده در فرم به سفارت مکزیک (تهران، خیابان زعفرانیه، خیابان بهار، پلاک ۱۸) مراجعه می‌کنید و مدارک خود را به سفارت تحویل می‌دهد. فراموش نکنید که پس از پرداخت هزینه فرم ویزای تحصیلی، رسید آن را دریافت کنید.
 4. پس از تحویل مدارک و مراحل انگشت‌نگاری و بیومتریک، ممکن است افسر پرونده تصمیم بگیرد با شما مصاحبه حضوری انجام بدهد.
 5. پس از تحویل مدارک و ثبت انگشت‌نگاری، درخواست شما در سفارت ثبت می‌شود. سفارت مکزیک بعد از ۳ تا ۸ هفته، نتیجه بررسی درخواستتان را اعلام خواهد کرد.
 6. پس از اعلام نتیجه بررسی درخواست، با در دست داشتن مدارک هویتی و رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا، به سفارت مکزیک مراجعه و ویزای خود را دریافت می‌کنید.
 7. پس از اخذ ویزای تحصیلی مکزیک و ورود به این کشور، باید در مدت ۳۰ روز بیمه درمانی خود را ثبت و ورود خود به مکزیک را به‌طور رسمی به اداره امور مهاجرت این کشور اعلام کنید. پس از ثبت ورودتان‌، ویزا و همه مدارک تحصیلی و بیمه خود را به اداره مهاجرت مکزیک ارائه می‌کنید و برای گرفتن اقامت ۱ساله مکزیک درخواست می‌دهید. کارت اقامت موقت شما در مکزیک معمولا ۱۵ روز پس از تاریخ ثبت درخواست صادر می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مکزیک

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • فرم تکمیل‌شده ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه در مکزیک
 • گواهی تمکن مالی اولیه به‌مبلغ ۷هزار دلار
 • گواهی تمکن مالی به‌ارزش ۳۰۰ دلار در ماه
 • گواهی تمکن مالی برای پرداخت شهریه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریزنمره‌ها
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در مکزیک

اخذ پذیرش تحصیلی در مکزیک یک مرحله قبل از اخذ ویزای مکزیک است. برای اخذ ویزای تحصیلی مکزیک، ابتدا باید پذیرش تحصیلی این کشور را بگیرید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در مکزیک به‌ترتیب بدین‌شرح‌اند:

 1. براساس مقطع و رشته تحصیلی مدنظرتان‌، فهرستی از دانشگاه‌های متناسب با شرایط خود را در مکزیک پیدا کنید.
 2. شرایط دریافت پذیرش در هر دانشگاه را بررسی و مدارک اعلام‌شده در وبسایت دانشگاه را تهیه کنید.
 3. مدارک خود را طبق آخرین مهلت ارسال اعلام‌شده در وبسایت هر دانشگاه ارسال کنید.
 4. هر دانشگاه برای مدت‌زمان پاسخ‌گویی به درخواست متقاضیان، جدول زمانی خاص خود را دارد؛ اگرچه دانشگاه‌های مکزیک عموما در ۲ تا ۶ هفته به درخواست متقاضیان بین‌المللی پاسخ می‌دهند.
 5. پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مدنظر خود در مکزیک، باید بقیه مدارک اولیه را آماده و درخواست ویزای تحصیلی مکزیک را به سفارت این کشور ارسال کنید.

متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و دام‌پزشکی در مکزیک باید طبق درخواست دانشگاه مدنظر خود در آزمون‌های ورودی خاصی شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی از مکزیک باید مدارکی را به دانشگاه‌های مکزیک ارائه کنید. بعضی از این مدارک عبارت‌اند از:

 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریزنمره‌ها
 • مدرک آیلتس یا مدرک Dele
 • توصیه‌نامه از استادان پیشین
 • انگیزه‌نامه انگلیسی یا اسپانیایی
 • گواهی تمکن مالی پرداخت شهریه
 • مقالات علمی منتشرشده (برای مقطع دکترا)
 • سوابق پژوهشی و تحقیقاتی (برای مقطع دکترا)

بورسیه تحصیلی در مکزیک

بورسیه تحصیلی در مکزیک فقط به متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد. برای اخذ بورسیه تحصیلی از مکزیک، متقاضی باید مدرک آیلتس حداقل ۷ یا مدرک Dele حداقل C1 داشته باشد. دانشگاه یا نهاد ارائه‌دهنده بورسیه نوع مدرک زبان موردنیاز برای گرفتن بورسیه تحصیلی مکزیک را تعیین می‌کند.

طبق آمار وبسایت Stepupforstudents.com، بیشتر از ۷۰درصد بورسیه‌های تحصیلی مکزیک به رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، بیولوژی، میکروبیولوژی و فیزیک اختصاص دارند. رشته‌های هنر به‌ندرت مشمول بورسیه تحصیلی در کشور مکزیک می‌شوند. فراموش نکنید که مهلت ثبت‌نام برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی ماه خرداد (ژوئن) است.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در مکزیک بدین‌شرح‌اند:

بورسیه Fellowship

بورسیه‌های Fellowship مکزیک به دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی اعطا می‌شوند و فقط به‌صورت کمک‌هزینه است. بورسیه‌های Fellowship بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو را نیز پوشش می‌دهند. افرادی که در طول سال تحصیلی عملکرد موفقی داشته باشند، واجد‌شرایط دریافت این بورسیه هستند.

بورسیه Awards

بورسیه Awards کشور مکزیک فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که موفق شوند جوایز معتبر جهانی را در رشته تحصیلی‌شان دریافت کنند. شرایط دریافت مبلغ بورسیه Awards باتوجه‌به امتیاز‌ها و اعتبار جوایز فرد متقاضی متغیر است.

بورسیه‌های دانشگاه ملی مکزیک (UNAM Scholarship)

بورسیه UNAM را دانشگاه ملی مکزیک اعطا می‌کند و به رشته‌های مهندسی، علوم پایه، اقتصاد، مدیریت و پزشکی تعلق می‌گیرد. از شرایط مهم دریافت این بورسیه داشتن مدرک زبان Dele حداقل در سطح B2 است. بورسیه UNAM به متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد و حداقل مبلغ کمک‌هزینه آن ۱۰۰۰ دلار در سال است. مهلت ثبت‌نام بورسیه UNAM از شهریور (سپتامبر) تا آذر (نوامبر) است. این بورسیه سالانه به ۸درصد از افراد متقاضی دریافت آن اعطا می‌شود.

بورسیه‌های دانشگاه ITAM

دانشگاه ITAM از دانشگاه‌های خصوصی معتبر مکزیک است که هرساله بورسیه‌های فول فاند و کمک‌هزینه متعددی به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند. متقاضیان بورسیه ITAM می‌توانند براساس سوابق تحصیلی و پژوهشی خود نوع بورسیه دریافتی را انتخاب کنند. این بورسیه فقط به متقاضیان مشغول تحصیل در رشته مدیریت اجرایی IT تعلق می‌گیرد. متقاضیانی که معدل کل یک سال تحصیلی آن‌ها بیشتر از ۱۷ باشد، واجد‌شرایط دریافت بورسیه ITAM هستند.

از بورسیه‌های معروف دانشگاه ITAM بورسیه SEP است که فقط به دانشجویان تازه‌ورود دانشگاه ITAM تعلق می‌گیرد. بورسیه فدریکو گراسیا سامنانو از دیگر بورسیه‌های دانشگاه ITAM است که فقط به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق این دانشگاه تعلق می‌گیرد. مهلت ثبت‌نام بورسیه‌های ITAM از اسفند (مارس) تا اردیبهشت (آوریل) است. بورسیه‌های ITAM از ۱۰ تا ۹۰درصد هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهند.

بورسیه تحصیلی دولت مکزیک (AMEXCID Scholarship)

این بورسیه در بیش از ۸۰ دانشگاه دولتی مکزیک اعطا می‌شود و به دانشجویان تمام رشته‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد. با اخذ این بورسیه، دانشجویان از پرداخت تمامی هزینه‌های تحصیل و بیمه درمانی و ثبت‌نام معاف می‌شوند. بورسیه تحصیلی دولت مکزیک هزینه‌های حمل‌و‌نقل دانشجو را نیز پوشش می‌دهد. مبلغ این بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد ۷۰۰ یورو و برای مقطع دکترا ۸۵۰ یورو در ماه است.

بورسیه دستیار تدریس مکزیک (Assistant Teaching Scholarship)

در برخی از دانشگاه‌های دولتی مکزیک به دانشجویانی که در امور اداری و برگزاری امتحان‌ها و کلاس‌های درسی به استادان کمک کنند، بورسیه‌ای با عنوان بورسیه دستیار تدریس تعلق می‌گیرد. با بهره‌مندی از این بورسیه، دانشجویان از پرداخت هزینه‌هایی مانند شهریه دانشگاه و خوابگاه و هزینه واحدهای درسی معاف می‌شوند.

بورسیه دستیار تحقیق مکزیک (Assistant Research Scholarship)

در تعدادی از دانشگاه‌های دولتی مکزیک، به دانشجویانی که در پروژه‌های علمی و پژوهشی و تحقیقاتی همکاری می‌کنند، حقوق ماهانه محدودی پرداخت می‌شود که بخشی از هزینه‌های تحصیلی آنان را پوشش می‌دهد.

بورسیه فول فاند (Full-Funded Scholarship)

بورسیه‌های فول فاند دانشگاه‌های مکزیک را فقط دانشگاه‌های دولتی این کشور اعطا می‌کنند. این بورسیه‌ها تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی و سفر دانشجو را پوشش می‌دهند و فقط به دانشجویان ممتاز مقطع دکترا تعلق می‌گیرند.

بورسیه کمک‌هزینه (Partially-Funded Scholarship)

بورسیه‌های کمک‌هزینه در مکزیک را دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور اعطا می‌کنند. این بورسیه‌ها ۳۰درصد از شهریه دانشجویان را پوشش می‌دهند و فقط به متقاضیان مقطع دکترا تعلق می‌گیرند.

بورسیه دانشگاه تکنولوژی مانتری (Tecnológico de Monterrey Scholarship)

بورسیه دانشگاه تکنولوژی مانتری از ۸۵ تا ۱۰۰درصد هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشجویان را پوشش می‌دهد. مهلت ثبت‌نام برای اخذ بورسیه این دانشگاه از مهر (اکتبر) تا آذر (نوامبر) است.

کار دانشجویی در حین تحصیل در مکزیک

دانشجویان خارجی دانشگاه‌های مکزیک می‌توانند پاره‌وقت کار کنند. آن دسته از متقاضیان تحصیل در مکزیک که قصد دارند حین تحصیل در این کشور کار کنند، باید برای دریافت ویزای IMSS درخواست بدهند. بدون داشتن ویزای IMSS، دانشجویان اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل در مکزیک را ندارند.

ویزای IMSS شامل بیمه کارمندی می‌شود؛ اما مالیات بر درآمد ندارد. دانشجویان خارجی در مکزیک با داشتن ویزای IMSS می‌توانند حداکثر هفته‌ای ۲۰ ساعت کار و به‌ازای هر ساعت ۴ تا ۷ دلار حقوق دریافت کنند. بهترین مشاغل دانشجویی در مکزیک برای دانشجویان خارجی کار در کافه، رستوران، بخش اداری دانشگاه، کتاب‌فروشی، سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای و مراکز خرید بزرگ است.

در جدول زیر، ساعات مجاز کار دانشجویی در حین تحصیل در مکزیک ذکر شده است.

مقاطع تحصیلی در مکزیکساعات مجاز کار
کارشناسی۲۰ ساعت در هفته
کارشناسی ارشد۲۰ ساعت در هفته
دکترا۲۰ ساعت در هفته

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در مکزیک

برای اخذ اقامت پس از تحصیل در مکزیک، باید دست کم یک بار از این کشور خارج شوید تا بتوانید ازطریق سفارت این کشور، مراحل تغییر نوع ویزای خود را پیگیری کنید. کشور مکزیک برای دادن اقامت به دانشجویان خارجی، به‌خصوص دانشجویان ایرانی، پس از اتمام تحصیل شرایط نسبتا سختی در نظر گرفته است. آن دسته از دانشجویان ایرانی مشغول تحصیل در مکزیک که قصد دارند پس از فارغ‌التحصیلی اقامت این کشور را بگیرند، ۲ راه پیش رو دارند:

۱. پیدا‌کردن کار

همه دانشجویان خارجی در مکزیک پس از فارغ‌التحصیلی اجازه دارند حداکثر ۳ ماه در این کشور بمانند. دانشجویان می‌توانند در این ۳ ماه در مکزیک شغل رسمی پیدا و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. دانشجویانی که موفق نشوند در مدت گفته‌شده کار پیدا کنند، باید از خاک این کشور خارج شوند.

برای تغییر ویزای تحصیلی مکزیک به ویزای کاری مکزیک، داشتن نامه رسمی پیشنهاد کار (جاب آفر) از کارفرما یا شرکت رسمی در مکزیک الزامی است. همچنین، متقاضی باید یک بار از کشور مکزیک خارج شود.

ویزای کاری مکزیک با اعتبار ۱ساله صادر می‌شود و تا زمانی‌که قرارداد کاری فرد معتبر باشد، امکان تمدید آن وجود دارد. در‌صورتی‌که اقامت موقت فرد در مکزیک ۵ سال متوالی تمدید شود، او می‌تواند برای دریافت اقامت دائم یا شهروندی مکزیک درخواست دهد.

۲. ازدواج

ازدواج از روش‌های راحت و کم‌هزینه اخذ اقامت مکزیک است. دانشجویان خارجی در مکزیک می‌توانند از راه ازدواج با یکی از شهروندان مکزیک اقامت دائم این کشور را بگیرند. پس از گذشت ۵ سال از صدور اقامت دائم، فرد می‌تواند برای دریافت شهروندی مکزیک درخواست بدهد.

بهترین رشته ها برای تحصیل در مکزیک

معیار تعیین بهترین رشته ها برای تحصیل در مکزیک، کیفیت آموزشی دوره‌های تحصیلی آن رشته و میزان اعتبار مدرک پایان دوره آن است. از دیگر معیارهای مهم دسته‌بندی رشته‌ها در مکزیک، میزان درآمد فرد از آن رشته پس از فارغ‌التحصیلی و ورود به بازار کار است. اطلاعات مندرج در جدول‌های زیر برگرفته از وبسایت‌های Free-apply.com و Grabjobs.co هستند.

در جدول زیر، شهریه سالانه تحصیل در بهترین رشته ها در مکزیک آورده شده است.

بهترین رشته های تحصیلی در مکزیکمیانگین شهریه سالانه
مهندسی۸هزار دلار
امور اجرایی۹هزار دلار
علوم کامپیوتر۷هزار دلار
بازرگانی و تجارت۱۰هزار دلار
مدیریت۱۰هزار دلار
تدریس و علوم تربیتی۱۰هزار دلار
حقوق و علوم قضایی۹هزار دلار
حسابداری۱۱هزار دلار
روابط‌عمومی۹هزار دلار
روان‌شناسی۱۰هزار دلار
فناوری اطلاعات۸هزار دلار
تکنولوژی۷هزار دلار
بازاریابی۱۱هزار دلار
طراحی۱۲هزار دلار
صنایع غذایی۱۰هزار دلار
گردشگری۱۱هزار دلار
معماری۱۲هزار دلار
هنر۹هزار دلار
بیولوژی۸هزار دلار
علوم انسانی۶هزار دلار
روابط بین‌الملل۱۲هزار دلار
امور مالی و بانکداری۱۳هزار دلار
جامعه‌شناسی۶هزار دلار
شیمی۸هزار دلار
مهندسی ساختمان۹هزار دلار

در جدول زیر، میانگین درآمد ماهانه رشته‌های تحصیلی و مشاغل پر‌درآمد در مکزیک آورده شده است.

مشاغل پردرآمد در مکزیکمیانگین درآمد ماهانه
جراحی۶۵۰۰ دلار
قضاوت و امور قضایی۵۵۰۰ دلار
وکالت۴هزار دلار
مدیریت بانک۴هزار دلار
ریاست اجرایی۴۵۰۰ دلار
مدیریت کل امور مالی۴۵۰۰ دلار
دندان‌پزشکی ارتودنسی۶هزار دلار
مدیریت بازاریابی۲هزار دلار
معماری۳۵۰۰ دلار
مدیریت امور فرودگاهی۴۵۰۰ دلار
روان‌شناسی۲هزار دلار
مدیریت اجرایی۳۵۰۰ دلار
مدیریت محصول۴هزار دلار
مدیریت روابط‌عمومی۳۵۰۰ دلار

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در مکزیک

درادامه مطلب، بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در مکزیک را براساس فهرست QS در سال ۲۰۲۴ معرفی می‌کنیم.

دانشگاه ملی مکزیک (National Autonomous University of Mexico)

دانشگاه ملی مکزیک (UNAM) در سال ۲۰۲۴ به‌عنوان برترین دانشگاه مکزیک معرفی شده است و قدیمی‌ترین دانشگاه کشور مکزیک نیز محسوب می‌شود. دانشگاه UNAM سالانه درحدود ۱۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه ملی مکزیک

سال تاسیس۱۵۵۱
شهرکویوآکان
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیحسابداری، امور اجرایی، معماری، هنر، طراحی، شیمی، اقتصاد، مهندسی، آموزش عالی زبان‌های خارجی، حقوق، پزشکی، موسیقی، فلسفه، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، روان‌شناسی، دام‌پزشکی، علوم جانوری، سینما، علوم کره زمین، ترجمه، زبان‌شناسی، خدمات اجتماعی و پرستاری
رتبه جهانی QS۹۳
رتبه جهانی THE۸۰۱
رتبه در مکزیک۱
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانه۱۰۰۰ تا ۳هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.unaminternacional.unam.mx/en/unam

دانشگاه تکنولوژی مانتری (Tecnológico de Monterrey)

دانشگاه تکنولوژی مانتری در سال ۲۰۲۴ رتبه دوم را در بین دانشگاه‌های برتر مکزیک ازآن خود کرده است و سالانه حدود ۳هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه تکنولوژی مانتری مکزیک

سال تاسیس۱۹۴۳
شهرمانتری
نوع دانشگاهخصوصی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، مدیریت، بازرگانی، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی، علوم کامپیوتر، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، ریاضیات، علوم کاربردی، علوم تربیتی، گردشگری، هتلداری، تکنولوژی و علوم طبیعی
رتبه جهانی QS۱۸۴
رتبه جهانی THE۶۰۱
رتبه در مکزیک۲
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۹هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۷
آدرس وبسایتhttps://tec.mx/es/monterrey?utm_source=gmb-mty&utm_medium=organic

دانشگاه IPN (Instituto Politécnico Nacional)

دانشگاه IPN در سال ۲۰۲۴ سومین دانشگاه برتر مکزیک لقب گرفته است. این دانشگاه دولتی پلی‌تکنیک سالانه تقریبا ۱۰۰۰ نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه IPN مکزیک

سال تاسیس۱۹۳۶
شهرمکزیکوسیتی
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیریاضیات، گردشگری، بلوتکنولوژی، مهندسی، فناوری، اقتصاد، علوم کامپیوتر، مدیریت اجرایی، پزشکی، دندان‌پزشکی، تکنولوژی دیجیتال، بیولوژی، علوم ژنتیک، سینما، طراحی، هنر، علوم اجتماعی و علوم انسانی
رتبه جهانی QS۷۴۱
رتبه جهانی THE۱۵۰۱
رتبه در مکزیک۳
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۳هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.ipn.mx/english/

دانشگاه UAM (Metropolitan Autonomous University)

دانشگاه UAM در سال ۲۰۲۴ چهارمین دانشگاه برتر مکزیک معرفی شده است و جزو دانشگاه‌های دولتی معتبر مکزیک محسوب می‌شود. این دانشگاه سالانه نزدیک به ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه UAM مکزیک

سال تاسیس۱۹۷۴
شهرمکزیکوسیتی
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیپزشکی، بیولوژی، سلامت، مهندسی، تکنولوژی، ریاضیات، انفورماتیک، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، حقوق، تاریخ، تجارت، اقتصاد، امور مالی، هنر، طراحی، موسیقی، ادبیات، زبان‌های خارجی، کشاورزی، جغرافی، رسانه، ارتباطات و علوم تربیتی
رتبه جهانی QS۹۰۱
رتبه جهانی THE۱۲۰۱
رتبه در مکزیک۴
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۴هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۷
آدرس وبسایتhttps://www.uam.mx/

دانشگاه BUAP (Benemérita Universidad Autónoma de Puebla)

دانشگاه دولتی BUAP در سال ۲۰۲۴ رده پنجم را در میان دانشگاه‌های برتر کشور مکزیک کسب کرده است. این دانشگاه سالانه حدود ۱۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه BUAP مکزیک

سال تاسیس۱۹۰۸
شهرپوابلا
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیهنر، فلسفه، ادبیات، زبان‌های خارجی، روان‌شناسی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، معماری، بیولوژی، علوم سیاسی، ریاضیات، مدیریت اجرایی، روابط‌عمومی، اقتصاد، پزشکی، دندان‌پزشکی، فیزیولوژی، انفورماتیک و دام‌پزشکی
رتبه جهانی QS۱۲۰۱
رتبه جهانی THE۱۵۰۱
رتبه در مکزیک۵
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۳هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.buap.mx/

دانشگاه گوادالاجارا (University of Guadalajara)

دانشگاه گوادالاجارا یکی از دانشگاه‌های دولتی معتبر مکزیک به‌شمار می‌آید و در سال ۲۰۲۴، به‌عنوان ششمین دانشگاه برتر این کشور انتخاب شده است. این دانشگاه هرساله حدود ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند که اغلب آنان متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد هستند.

اطلاعات کلی دانشگاه گوادالاجارا مکزیک

سال تاسیس۱۷۹۲
شهرگوادالاجارا
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیهنر، معماری، طراحی، ریاضیات، علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق، علوم مدیریتی، اقتصاد، امور مالی، کشاورزی، علوم بیولوژیکی، مهندسی، پزشکی و دندان‌پزشکی
رتبه جهانی QS۸۵۱
رتبه جهانی THE۱۵۰۱
رتبه در مکزیک۶
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۲هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتwww.udg.mx

دانشگاه UANL (Universidad Autónoma de Nuevo León)

دانشگاه UANL جزو دانشگاه‌های دولتی قدیمی کشور مکزیک به‌حساب می‌آید و در سال ۲۰۲۴، هفتمین دانشگاه برتر این کشور لقب گرفته است. این دانشگاه هرساله حدود ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند که اغلبشان متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

اطلاعات کلی دانشگاه UANL مکزیک

سال تاسیس۱۹۳۳
شهرلیون
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیشیمی، بیولوژی، فلسفه، ادبیات، زبان‌شناسی، زبان‌های خارجی، معماری، جرم‌شناسی، وکالت، ریاضیات، علوم پایه، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، روابط‌عمومی، ارتباطات، رسانه، علوم اجتماعی و علوم انسانی
رتبه جهانی QS۱۰۰۱
رتبه جهانی THE۱۵۰۱
رتبه در مکزیک۷
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۲۵۰۰ دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.uanl.mx/

دانشگاه UP (Universidad Panamericana México)

دانشگاه UP از موسسه‌های تحقیقاتی خصوصی مکزیک به‌شمار می‌رود و در سال ۲۰۲۴، رده هشتم را در میان دانشگاه‌های برتر این کشور ازآن خود کرده است. این دانشگاه شرایط سختی برای پذیرش دانشجویان خارجی دارد و فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا متقاضی می‌پذیرد.

اطلاعات کلی دانشگاه UP مکزیک

سال تاسیس۱۹۶۷
شهرمکزیکوسیتی
نوع دانشگاهخصوصی
رشته‌های تحصیلیهنرهای زیبا، علوم انسانی، بازرگانی، مدیریت، مهندسی، فناوری، پزشکی، علوم زیستی، دندان‌پزشکی، علوم طبیعی، علوم پایه، معماری و طراحی
رتبه جهانی QS۶۶۱
رتبه جهانی THE۱۵۰۱
رتبه در مکزیک۸
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۱۵هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttp://www.up.edu.mx/

دانشگاه ITAM (Instituto Tecnológico Autónomo de México)

دانشگاه ITAM یکی از دانشگاه‌های خصوصی و موسسه‌های آموزش عالی معتبر در مکزیک است و در سال ۲۰۲۴، نهمین دانشگاه برتر این کشور شناخته شده است. دانشگاه ITAM سالانه حدود ۲۰۰ نفر دانشجوی خارجی در مقطع دکترا پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه ITAM مکزیک

سال تاسیس۱۹۴۶
شهرمکزیکوسیتی
نوع دانشگاهخصوصی
رشته‌های تحصیلیامور مالی، حسابداری، مدیریت، بازرگانی، اقتصاد، حقوق بشر، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم اجتماعی، ریاضیات، آمار، مهندسی، مطالعات بین‌الملل، بازاریابی، علوم داده، علوم کامپیوتر، روابط‌عمومی و استراتژی روابط بین‌الملل
رتبه جهانی QS۶۵۱
رتبه جهانی THEنامشخص
رتبه در مکزیک۹
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۱۳هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.itam.mx/es/

دانشگاه UIA (Ibero،Americana University)

دانشگاه UIA که با نام Ibero نیز شناخته می‌شود، ازجمله موسسه‌های آموزش عالی خصوصی در کشور مکزیک محسوب می‌شود و در سال ۲۰۲۴، به‌عنوان دهمین دانشگاه برتر این کشور معرفی شده است. دانشگاه UIA دانشگاهی کاتولیک است و از حمایت جامعه مسیحیت دولت مکزیک بهره می‌برد. این دانشگاه هرساله نزدیک به ۱۰۰۰ نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه UIA مکزیک

سال تاسیس۱۹۴۳
شهرمکزیکوسیتی
نوع دانشگاهخصوصی
رشته‌های تحصیلیهنر، علوم مذاهب، مطالعات دینی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، فلسفه، تاریخ، ادبیات، مدیریت، حسابداری، بازرگانی، معماری، ارتباطات، حقوق، طراحی، مطالعات بین‌الملل، فیزیک، ریاضیات، مهندسی، شیمی، علوم پایه، روان‌شناسی، بهداشت و سلامت، پزشکی و پرستاری
رتبه جهانی QS۶۹۱
رتبه جهانی THEنامشخص
رتبه در مکزیک۱۰
زبان تدریسانگلیسی و اسپانیایی
میانگین شهریه سالانهشروع شهریه از ۸هزار دلار
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://ibero.mx/

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در مکزیک

افرادی که به‌دنبال تحصیل در مکزیک هستند، باید تمامی مدارک تحصیلی و ریز‌نمره‌های خود را در وزارت علوم و تحقیقات کشور مکزیک معادل‌سازی کنند؛ زیرا هیچ‌یک از دانشگاه‌های مکزیک مورد تایید وزارت علوم ایران نیستند.

برای معادل‌سازی مدارک خود در کشور مکزیک، باید همه مدارک تحصیلی لازم و ریز‌نمره‌های دوره‌های تحصیلی پیشین خود را ترجمه رسمی کنید و اصل مدارک را نیز به وزارت علوم و تحقیقات مکزیک ارائه دهید. رشته‌هایی که در وزارت علوم و تحقیقات مکزیک برای معادل‌سازی در اولویت قرار دارند، رشته‌های مهندسی و ریاضی و فیزیک هستند.

فرم مشاوره تحصیل در مکزیک

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه تحصیل در مکزیک چقدر است؟

هزینه تحصیل در مکزیک به رشته و مقطع و نوع دانشگاهی بستگی دارد که از آن پذیرش می‌گیرید‌. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مکزیک ۲هزار تا ۷هزار دلار در سال است.

آیا مکزیک کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، مکزیک کشور مناسبی برای تحصیل است. این کشور دانشگاه‌های معتبری دارد که مدارک آن‌ها اعتبار جهانی دارند و هزینه تحصیل در آن‌ها نسبتا کم است.

برای تحصیل در مکزیک به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در مکزیک به مدرک زبان آیلتس یا تافل نیاز دارید. گفتنی است که به‌منظور تحصیل در برخی از مقطع‌ها و رشته‌های تحصیلی خاص در مکزیک، به مدرک زبان اسپانیایی احتیاج دارید.

آیا بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در مکزیک، می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در مکزیک، می‌توان اقامت این کشور را گرفت.

آیا هنگام تحصیل در مکزیک می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، هنگام تحصیل در مکزیک می‌توانید در این کشور کار کنید. برای اینکه بتوانید هنگام تحصیل در مکزیک کار کنید، باید مجوز کار از دولت این کشور بگیرید.