روسیه در ارائه آموزش باکیفیت و سطح بالا یکی از کشورهای پیشروی جهان است. همچنین روسیه به‌عنوان یکی از پویاترین و بزرگ‌ترین اقتصادهای در حال رشد جهان بخش آموزشی بسیار توسعه‌یافته‌‌ای دارد که دانشجویان را از اقصی نقاط جهان به خود جذب می‌کند.

روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است. کشوری که با مناظر زیبا، فرهنگ غنی، آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بی‌مانند، هر ساله مهاجران بسیاری را به خود جلب می‌کند. روسیه با سرمایه‌گذاری کلان در بخش آموزش و پرورش و تأکید بر تحقیقات در دوره‌های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات)، توانسته به مقصد محبوبی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. تحصیل در روسیه برای دانشجویان خارجی مزایای زیادی دارد. در این مطلب به‌طور کامل درمورد مزایا و شرایط تحصیل، هزینه‌ها، بورسیه‌ها و سایر موارد خواهیم گفت.

تحصیل در روسیه

بیش از ۷۴۱ دانشگاه در روسیه وجود دارند که بیشتر آن‌ها در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا خدمات منحصربه‌فردی ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های روسیه نه‌تنها همه رشته‌های تحصیلی را در دوره‌های مختلف از جمله حضوری و آنلاین ارائه می‌دهند، بلکه امکانات پیشرفته، زیرساخت‌های مدرن و فرصت‌های شغلی بی‌شماری را نیز پیش روی دانشجویان می‌گذارند. شما همچنین می‌توانید در روسیه برای دوره‌های طولانی‌مدت (مثلاً چهار سال لیسانس) و کوتاه‌مدت (یک یا دو سال دیپلم) درخواست دهید.

هزینه‌های تحصیل در روسیه در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. هزینه‌های تحصیل و زندگی شامل شهریه دانشگاه، کتاب و لوازم درسی، مواد غذایی، حمل‌ونقل، خوابگاه و اقامتگاه، سرگرمی و تفریح و سایر موارد می‌شود.

دانشجویانی که مایل‌اند تحصیلات خود را در روسیه بگذرانند، اغلب درمورد هزینه‌ها نگرانی ندارند. با این حال، برای دوره‌های خاص مانند پزشکی، هزینه‌‍‌های تحصیل و زندگی می‌توانند بسیار بالا باشند. البته وزارت علوم روسیه به دانشجویان واجد شرایط، بورسیه و کمک‌های مالی مختلف ارائه می‌دهد. همچنین در روسیه امکار کار در حین تحصیل وجود دارد.

زبان رسمی این کشور روسی است و ۸۱ درصد از شهروندان روسی به این زبان صحبت می‌کنند. کلیه مؤسسات آموزشی معتبر دولتی، به‌استثنای پیش‌دبستانی‌ها از روسی به‌عنوان زبان اصلی تدریس استفاده می‌کنند. هرچند با افزایش دانشجویان بین‌المللی در روسیه درخواست‌ها برای برنامه‌های انگلیسی‌زبان، به‌ویژه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد افزایش یافته است. مسکو و سن پترزبورگ، دو مرکز مهم بین‌المللی روسیه برای تحصیل به زبان انگلیسی و روسی محسوب می‌شوند. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در روسیه، یادگیری زبان روسی به‌منظور برقراری ارتباط مؤثر بسیار مفید خواهد بود.

تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

 • شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای بزرگ مانند ایالات متحده و انگلیس مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
 • دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در روسیه هستند، این امکان را دارند که از لیست ۶۵۷ رشته در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، یکی را انتخاب کنند.
 • دولت روسیه هر ساله مبلغ مشخصی از بورسیه‌های تحصیلی با بودجه دولتی را به دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد.
 • دوره‌های زیادی نیز به زبان انگلیسی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند.
 • اکثر دانشگاه‌های روسیه نرخ پذیرش دانشجویی بالایی دارند. تقریباً غیرممکن است که درخواست دانشجو رد شود، مگر اینکه دانشجو شرایط لازم را نداشته باشد.
 • دولت روسیه با تعداد زیادی از کشورها مانند هند، فرانسه، مالت، نامبیا و... توافق‌نامه‌هایی منعقد کرده است تا فرصتی برای دانشجویان فراهم شود که بتوانند در دو رشته و تحت مدرک دوگانه تحصیل کنند.
 • دانشگاه‌های روسیه همچنین بر توسعه مهارت‌های فردی دانشجویان تأکید دارند و انواع مختلفی از فعالیت‌های فوق برنامه مانند موسیقی، رقص، شنا، تنیس،‌ هاکی روی یخ، وزنه‌برداری را ارائه می‌دهند.

شرایط تحصیل در روسیه

شرایط پذیرش دانشجوی خارجی در روسیه سخت‌گیرانه نیست، مشروط بر اینکه دانشجو بتواند شرایط لازم را برآورده کند. متقاضی یک دعوت‌نامه رسمی از دانشگاه موردنظر خود دریافت می‌کند. این دعوت‌نامه برای دریافت ویزا باید به سفارت روسیه ارائه شود. دانشجویان بین‌المللی باید خود را برای تمام الزاماتی که ممکن است در بدو ورود درخواست شود، آماده کنند. این الزامات شامل موارد زیر هستند:

 • مدرک تحصیلی قبلی (دیپلم دبیرستان، کارشناسی یا کارشناسی ارشد) به‌همراه ریز نمرات
 • گواهی پزشکی ارائه‌شده توسط یک سرویس بهداشت عمومی در کشور بومی داوطلب
 • گواهی آزمایش ایدز توسط یک سرویس بهداشت عمومی در کشور بومی داوطلب
 • پاسپورت معتبر با ویزای تحصیلی روسیه

کلیه اسناد باید به زبان روسی ترجمه محضری شده باشند. دانشجویان خارجی پس از معاینه پزشکی اجباری در محل تحصیل و اطمینان از نبودن هیچ مانعی برای تحصیل در روسیه، در دانشگاه پذیرفته می‌شوند. هزینه معاینه پزشکی اولیه حدود ۵۸ دلار آمریکا است. همچنین دانشجویان باید معاینه پزشکی سالانه را بگذرانند که ۳۵ دلار آمریکاست.

پس از ارسال تمام مدارک، فرآیند بررسی درخواست تکمیل می‌شود و معمولاً نتیجه در بازه زمانی حداکثر دو تا سه هفته به دانشجویان اطلاع داده خواهد شد. پس از پرداخت شهریه، نامه رسمی پذیرش صادر می‌شود. پس از آن دانشجو می‌تواند در دانشگاه ثبت‌نام کرده و دوره تحصیل خود را آغاز کند.

شرایط تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

اولین چیزی که هنگام تصمیم گیری درمورد تحصیل در روسیه ذهن متقاضیان را مشغول می‌کند، هزینه تحصیل است. دانشجویان جدا از شهریه، باید هزینه‌های اسکان و زندگی خود در روسیه را نیز تأمین کنند. در جدول زیر کلیه هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در روسیه آمده است:

مقطع تحصیلی

هزینه سالانه

کارشناسی

۱۵۳۰ تا ۱۱ هزار و ۲۲۰ دلار آمریکا

برنامه‌های تخصصی (Specialist Programs)

۱۵۳۰ تا ۸۰۷۰ دلار آمریکا

کارشناسی ارشد

۱۸۷۴ تا ۵۸۶۵ دلار آمریکا

دکترا

۱۰۱۱ تا ۵۲۶۵ دلار آمریکا

توجه: برنامه‌های تخصصی (Specialist Programs) نوعی برنامه تحصیلی برای مدرک فوق لیسانس است که بیشتر در حوزه آموزش رایج اعطا می‌شود. مدرک متخصص آموزش (Ed.S) و متخصص روانشناسی (Psy.S) به دانشجویان اجازه می‌دهد تا مطالعات خود را بر روی یک حوزه خاص متمرکز کنند.

اقامتگاه

هزینه

خوابگاه‌های دانشگاهی

۶۳٫۵۳ دلار آمریکا 

آپارتمان‌ها

هزینه بر اساس شهری که انتخاب می‌کنید، بسیار متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال، هزینه‌های اقامت در مسکو در مقایسه با نووسیبیرسک بالاتر است.

توجه: هزینه خوابگاه می‌تواند بر اساس دانشگاه متفاوت باشد.

هزینه‌های دیگر

هزینه

غذا

۱۰۱٫۶۵ تا ۱۲۷٫۰۷ دلار آمریکا در ماه 

اینترنت

۳٫۸۱ تا ۶٫۳۵ دلار آمریکا در اقامتگاه‌های خارج از دانشگاه، اینترنت در داخل دانشگاه رایگان است.

حمل‌ونقل

۵٫۱۵ دلار آمریکا 

ویزای تحصیلی روسیه

هیچ دانشجویی بدون ویزا نمی‌تواند برای تحصیل در روسیه اقدام کند؛ اما شهروندان CIS (کشورهای مستقل مشترک المنافع) برای ورود به روسیه به ویزا نیازی ندارند. دانشجویان خارجی که مایل‌اند به قصد تحصیل بیش از سه ماه در روسیه اقامت داشته باشند، باید برای ویزای اقامت طولانی‌مدت دانشجویی اقدام کنند که تا پایان دوره قابل‌تمدید است.

ویزای تحصیلی روسیه ۹۰ روز اعتبار دارد، اما می‌توان آن را تا یک سال تمدید کرد. این ویزا برای دوره‌های کوتاه‌مدت یا تحصیل در هر مؤسسه یا دانشگاه روسیه مناسب است. هنگام مراجعه به سفارت یا کنسولگری روسیه، باید فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه را تکمیل کنید. شما همچنین باید یک فرم آنلاین را پر کنید و یک نسخه از آن را چاپ کنید تا با خود به روسیه ببرید. شرایط عمومی ویزای روسیه به شرح زیر است:

 • گذرنامه با حداقل ۱۸ ماه اعتبار
 • عکس‌ در اندازه گذرنامه
 • نامه دعوت از اداره کل امور مهاجرت روسیه (GUVM)
 • یک گواهی پزشکی مربوط به عدم ابتلا به HIV
 • رضایت‌نامه از سرپرستان قانونی یا والدین (برای افراد زیر ۱۸ سال)

ویزای همراه تحصیلی در روسیه

ویزای اعضای خانواده یا ویزای وابسته روسیه برای اقوام نزدیک در نظر گرفته شده است. اگر بستگان نزدیک شما مانند همسر، فرزندان زیر ۱۸ سال، کودکان معلول ۱۸ ساله و افراد تحت تکفل با شما سفر می‌کنند، این امکان را دارید که برای ویزای اعضای خانواده درخواست دهید.

زمان پردازش و هزینه ویزای هر یک از اعضای خانواده به نوع ویزا و سن همراهان بستگی دارد. روند کلی درخواست به این صورت است که باید با دانشگاه تماس بگیرید و درخواست خود را پیگیری کنید. سپس باید در کنار مدارک خود، مدارک همراه خود را نیز ارسال کنید و منتظر پاسخ از سوی اداره کل امور مهاجرت روسیه (GUVM) باشید.

هزینه تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، متقاضیان تحصیل در روسیه برای اطمینان از پذیرش در یک دانشگاه باید فرآیند درخواست آنلاین خود را دنبال کنند. برای اینکه واجد شرایط تحصیل در روسیه باشید، باید مدارک مختلفی را در فرآیند درخواست خود ارائه دهید. به‌طور کلی، مدارک لازم برای تحصیل در روسیه عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست پرشده
 • مدرک تحصیلی قبلی (دیپلم دبیرستان، کارشناسی یا کارشناسی ارشد) به‌همراه ریز نمرات
 • گذرنامه معتبر
 • چهار عکس در اندازه پاسپورتی
 • دعوت‌نامه از دانشگاه
 • ویزای دانشجویی
 • اثبات موجودی بانک برای پرداخت هزینه‌های سال اول تحصیل
 • اثبات مهارت زبان روسی برای دوره‌های مخصوص زبان روسی
 • گواهی‌های پزشکی
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • رسید هزینه درخواست

شما می‌توانید درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارسال کنید. حتماً مطمئن شوید که تمام جزئیات را با دقت و به‌درستی وارد کرده‌اید. همچنین دوره‌های تحصیلی‌ای در روسیه وجود دارند که برای پذیرش در آن‌ها باید در امتحانات یا آزمون‌های ورودی شرکت کنید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه مراحل مختلفی دارد. شما با طی کردن هر مرحله می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید. این مراحل به شرح زیر هستند:

۱- تهیه مدارک لازم

قبل از درخواست ویزا حتماً مدارک موردنظر را تهیه کنید. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است مدارک اضافی نیاز داشته باشند، پس مهم است که با مراجعه وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود لیست مدارک لازم را چک کنید.

۲- اقدام برای دانشگاه

شما می‌توانید هم‌زمان برای شش دانشگاه روسیه درخواست بفرستید، اما به یاد داشته باشید که هر دانشگاه را بسته به هزینه‌ها، رشته‌های ارائه‌شده، بورسیه‌ها و سایر موارد انتخاب کنید. مدارک را از طریق پرتال دانشگاه ارسال کنید و منتظر نامه باشید. در صورت اخذ پذیرش، یک نامه به ایمیل شما ارسال می‌شود که از شما می‌خواهد برای ویزا اقدام کنید.

۳- ارسال دعوت‌نامه

دعوت‌نامه‌ها توسط سرویس مهاجرت فدرال روسیه صادر شده و به ایمیل متقاضی ارسال می‌شود. در دعوت‌نامه درمورد هزینه و شرایط تحصیل، اطلاعات کاملی قید شده است. بررسی کنید آیا شرایط لازم را دارید یا خیر.

۴- دریافت ویزا

ویزای شما ظرف دو تا پنج هفته صادر می‌شود. اگر می‌خواهید پروسه سریع‌تر طی شود، می‌توانید هزینه اضافی بپردازید. هزینه ممکن است بسته به موقعیت جغرافیایی شما متفاوت باشد. در آخر، برای تأیید ویزا برای تحصیل در روسیه با مرکز ویزا یا کنسولگری سفارت روسیه تماس بگیرید.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

تحصیل در مدارس روسیه

آموزش پیش‌دبستانی را مؤسساتی که مجوز تدریس به کودکان ۶ تا ۷ سال را دارند، ارائه می‌دهند. آموزش عمومی ابتدایی شامل پایه‌های یک تا چهار، از سن ۷ تا ۱۰ سال است. تحصیلات در مقطع راهنمایی پنج سال طول می‌کشد و شامل کلاس‌های پنجم تا نهم، از سن ۱۱ تا ۱۵ سالگی است. تحصیلات در مقطع دبیرستان دو سال طول می‌کشد که شامل کلاس ۱۰ تا ۱۱ است. دانش‌آموزان تحصیلات متوسطه را در سن ۱۷ تا ۱۸ سالگی تمام می‌کنند.

هر چهار سطح آموزش عمومی بر اساس استانداردهای دولتی ارائه می‌شوند. آموزش عمومی، یعنی ۱۱ سال تحصیل رسمی، اجباری است. پس از اتمام تحصیلات متوسطه (پایه ۱۱)، گواهی پایان تحصیل اعطا می‌شود. نام این مدرک گواهی آموزش عمومی متوسطه (Attestat o srednem obshchem obrazovanii) است. نمره نهایی دانش‌آموزان بین دو تا پنج است که پنج نمره برتر است. در پایان هر دانش‌آموز دفترچه‌ای از دستاوردهای تحصیلی خود دارد.

مدارس مختلفی اعم از دولتی، خصوصی و بین‌المللی در روسیه وجود دارند. مدارس بین‌المللی نسبتاً رقابتی هستند، زیرا آموزشی در حد استانداردهای جهانی ارائه می‌دهند. دانش‌آموزانی که مایل‌اند در مدارس بین‌المللی درس بخوانند باید در آزمون ورودی و مصاحبه شرکت کنند.

مدرسه از ساعت هشت صبح شروع می‌شود و در ساعت ۱۳:۰۰ یا ۱۴:۰۰ بعدازظهر به پایان می‌رسد. معمولاً دانش‌آموزان پنج روز در هفته به مدرسه می‌روند، اما بعضی از دانش‌آموزان هم هستند که شش روز مدرسه می‌روند و فقط روزهای یک‌شنبه تعطیل‌اند.

شرایط تحصیل در مدارس روسیه

والدینی که می‌خواهند فرزندشان در مدارس روسیه درس بخواند، باید برای ویزای تحصیلی روسیه درخواست دهند. برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه باید به سفارت روسیه مراجعه کرد و مدارک زیر را ارائه داد:

 • اجازه پدر و مادر برای دانش‌آموز
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • دعوت‌نامه رسمی برای ورود به کشور روسیه
 • فرم‌های تکمیل‌شده
 • دو عدد عکس در اندازه پاسپورتی
 • گواهی پزشکی

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی یک دوره تحصیلی چهار ساله است. دوره‌های کارشناسی طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهند. شرط لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن مدرک کارشناسی یا لیسانس است. اعطای مدرک لیسانس مشروط به ارائه پایان‌نامه‌ای است که در یک دوره چهار ماهه و پس از امتحانات نهایی تهیه شده است. این مقطع می‌تواند شامل دوره‌های حضوری تمام‌وقت، پاره‌وقت یا آنلاین باشد.

در روسیه دوره‌ای تحت عنوان دوره تحصیلی دیپلم تخصصی (Specialist Diploma) وجود دارد که دو عملکرد ویژه دارد: ۱. امکان فعالیت‌های حرفه‌ای را برای مهندسان، معلمان، کارشناسان شیمی و سایر رشته‌ها فراهم می‌کند. ۲. پیش‌نیاز ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است.

این مدرک دیپلم تخصصی را پس از حداقل پنج سال تحصیل می‌توان دریافت کرد و عمدتاً هم در رشته‌های تحصیلی فنی ارائه می‌شود. گواهی نهایی دولتی برای دیپلم تخصصی وقتی به دانشجو اعطا می‌شود که از یک پروژه یا پایان‌نامه دفاع کند و امتحانات نهایی دولتی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

تحصیل در مدارس روسیه

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد یک دوره دو ساله است که بیشتر بر روی فعالیت‌های تحقیقاتی متمرکز است<، در عین حال در این مقطع آموزش تحلیلی و عمیقی در یک موضوع خاص به دانشجویان ارائه می‌شود. استاندارد آموزشی دولتی فقط الزامات عمومی را برای برنامه‌های آموزشی کارشناسی ارشد تعریف می‌کند.

گواهی‌نامه نهایی دولتی برای مدرک کارشناسی ارشد، مشروط به دفاع از پایان‌نامه و قبولی در امتحانات نهایی دولتی است. کسانی که مدرک کارشناسی داشته باشند مجازند برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد درخواست دهند. این خود مؤسسه‌های عالی هستند که روش‌های پذیرش دانشجو را اعم از آزمون ورودی، مصاحبه و... تنظیم می‌کنند.

تحصیل در روسیه در مقطع دکترا

مدرک دکتری در روسیه دو سطح دارد: کاندیدای علوم (Kandidat Nauk) و دکترای علوم (Doktor Nauk). مدرک کاندیدای علوم معمولاً سه ساله است و بعد از دریافت مدرک کارشناسی ارشد می‌توان آن را آغاز کرد. مدرک دکترای علوم را می‌توان پس از یک دوره تحصیل اضافی و پس از دریافت مدرک کاندیدای علوم کسب کرد. در واقع، برای کسب مدرک دکترای علوم باید پنج تا پانزده سال بیشتر از کاندیدای علوم درس خواند. دکترای علوم معمولاً برای رشته‌های پزشکی ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی در روسیه

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، تنها چیزی که ممکن است مانع تحصیل شما شود، محدودیت‌های مالی است. اما نباید نگران باشید؛ چون بورسیه‌های تحصیلی متعددی توسط دولت و دانشگاه‌های روسیه برای تأمین بودجه دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند؛ از جمله:

 • بورسیه‌های دولت فدراسیون روسیه
 • بورسیه دانشکده مطالعات روسی و آسیایی (SRA)
 • بورسیه‌های بنیامین گیلمن
 • بورسیه‌های تحصیلی شوراهای آمریکایی
 • بورسیه مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT)
 • بورسیه دانشگاه HSE
 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ
 • بورسیه دانشگاه ایالتی تامسک

لازمه دریافت بورسیه‌های تحصیلی در روسیه، به‌ویژه آن‌هایی که توسط دولت روسیه اعطا می‌شوند، شایستگی دانشجویان است. بنابراین متقاضی باید بتواند شایستگی خود را از نظر تحصیلی و شخصیتی ثابت کند.

کار و تحصیل در روسیه

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند حین تحصیل در روسیه کار کنند. توانایی صحبت کردن به زبان روسی کار کردن را بسیار آسان‌تر می‌کند. شرط کار حین تحصیل در روسیه، داشتن مجوز کار دانشجویی است. این مجوز را باید از سرویس مهاجرت فدرال (FMS) دریافت کرد. اگر ویزای دانشجویی روسیه دارید، می‌توانید در روزهای تعطیل یا در دانشگاه محل تحصیلتان کار کنید. 

اگر دانشجوی تمام‌وقت در یک دانشگاه معتبر دولتی هستید، مجوز کار به شما اعطا می‌شود. این مجوز فقط به شما امکان می‌دهد در زمینه‌ها یا حرفه‌های مشخص‌شده در مجوز، فعالیت کنید. برای دریافت مجوز کار به مدارک زیر نیاز دارید:

 • گذرنامه معتبر با حداقل ۱۸ ماه اعتبار
 • یک عکس جدید به‌اندازه پاسپورت
 • دعوت‌نامه رسمی از اداره کل امور مهاجرت روسیه (GUVM)
 • گواهی پزشکی کمتر از سه ماه برای جواب منفی آزمایش HIV
 • فرم درخواست پرشده به‌صورت آنلاین در وب‌سایت دانشگاه

توجه: مجوز کار دانشجویان خارجی یک سال معتبر است و می‌توان در سال‌های تحصیل آن را تمدید کرد. در این مدت، شما آزاد هستید که شغل خود را تغییر دهید، اما باید هرگونه تغییر را به سرویس مهاجرت اطلاع دهید. در صورت انصراف از دانشگاه، مجوز کار شما باطل می‌شود و نمی‌توانید در روسیه کار کنید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در روسیه

اقامت پس از تحصیل در روسیه

دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه معتبر روسیه می‌توانند برای ویزای اقامت دائم اقدام کنند. اگر قصد دارید پس از انقضای ویزای دانشجویی در روسیه بمانید، باید با شعبه محلی اداره کل امور مهاجرت روسیه تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

شما باید فرآیند اخذ اقامت دائم را قبل از انقضای ویزای دانشجویی خود تکمیل کنید. اگر پس از انقضای ویزای خود در روسیه بمانید، ممکن است با جریمه ۶۳ تا ۸۹ دلار آمریکا و پنج سال ممنوعیت بازگشت مواجه شوید. حداقل ۳۰ تا ۴۰ روز قبل از انقضای ویزای خود باید برای اقامت دائم اقدام کنید.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در روسیه

دانشگاه‌های روسیه طیف گسترده‌ای از دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، می‌توانید به‌راحتی رشته‌ای را مطابق نیاز و علاقه‌تان پیدا کنید. در ادامه لیستی از رشته‌های برتر دانشگاه‌های روسیه آمده‌اند:

دوره‌های لیسانس:

 • اقتصاد بین‌المللی و تجارت
 • علوم کامپیوتر
 • هوش مصنوعی
 • مهندسی نرم‌افزار
 • روابط بین‌الملل
 • هنر و تئاتر
 • طراحی گرافیک

دوره‌های فوق لیسانس:

 • فلسفه سیاسی
 • مدیریت بین‌المللی
 • سیستم‌های مهندسی
 • علوم داده
 • بیوتکنولوژی غذا
 • تجارت و کارآفرینی بین‌المللی
 • علوم و فناوری اطلاعات

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در روسیه

در حال حاضر ۴۸ مؤسسه آموزشی روسیه در رتبه‌بندی جهانی کیواس (QS) حاضرند که بیشتر دانشگاه‌هایی هستند که از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند. پروژه‌های دولتی، مانند پروژه تعالی دانشگاهی روسیه، به کیفیت تحصیل در روسیه کمک می‌کنند و باعث می‌شوند دانشگاه‌های روسیه بتوانند با استانداردهای تحقیقاتی و آموزش جهانی هماهنگ شوند. به‌عنوان مثال دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو (MSU) طبق نظام رتبه‌بندی QS در سال در ۲۰۲۳، رتبه یک روسیه و رتبه ۷۵ جهان را کسب کرده است.

دانشگاه‌های روسیه فقط به دوره‌های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) محدود نمی‌شوند؛ این کشور در زمینه علوم کامپیوتر، مدیریت تجارت، بانکداری و دارایی و فناوری نانو نیز در جهان مشهور است. دانشگاه‌های برتر روسیه که این رشته‌ها را ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو (MSU)
 • دانشگاه فدراسیون اورال
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه تحقیقات ملی HSE
 • دانشگاه ایالتی تامسک
 • دانشگاه نووسیبیرسک
 • دانشگاه فنی ایالتی باومان مسکو
 • دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو
 • دانشگاه پزشکی ایالتی کازان
 • دانشگاه فدراسیون مردم روسیه
 • دانشگاه پزشکی ایالتی اورنبورگ

جمع‌بندی

روسیه به‌عنوان یکی مرکز آموزشی-تحقیقاتی بزرگ، یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. اکثر دانشگاه‌های این کشور در زمینه‌های مهندسی، پزشکی، علوم کامپیوتر، معماری و مدیریت عملکرد بسیار خوبی دارند. بر اساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۳، ۲۸ دانشگاه روسی در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. هزینه تحصیل در اکثر دانشگاه‌های روسیه ارزان است. همچنین دانش‌آموزانی که به‌دنبال تحصیل با هزینه کم در اروپا و آسیا هستند، این امکان را دارند که در روسیه درس بخوانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با تیم مشاوران ما در ویزاگرد تماس بگیرید.

فرم مشاوره تحصیل در روسیه

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در روسیه بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. با این حال، شهریه از ۱۰۱۱ تا ۵۲۶۵ دلار آمریکا متفیر است.

آیا روسیه کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه کمتر از کشورهای دیگر اروپایی و آمریکایی است. همچنین دولت روسیه انواع بورسیه تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

آیا برای تحصیل در روسیه به مدرک زبان آیلتس نیاز دارم؟

برای ورود به دانشگاه ممکن است مدرک آیلتس مورد نیاز باشد تا دانشگاه الزامات خود را برای متقاضیان فراهم کند.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در روسیه می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

افراد متقاضی می‌توانند بعد از پایان دوره تحصیلی، به اداره مهاجرت مراجعه کنند و درخواست تمدید ویزا داشته باشند تا بتوانند شغلی مناسب پیدا کنند.

آیا هنگام تحصیل در روسیه می‌توانم در این کشور کار کنم؟

کار دانشجویی در روسیه تا ۲۰ ساعت در هفته یا ۴ ساعت در روز مجاز است.

برای تحصیل در روسیه به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه نیازمند ارائه مدارک معتبر زبان مانند آیلتس و تافل است.

شرایط سنی برای تحصیل در روسیه چیست؟

شرایط مهاجرت تحصیلی بدون محدودیت سنی در این کشور فراهم است.

آیا حین تحصیل در روسیه می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله امکان پذیر است، اما به همراه شما ویزای اقامتی داده نمی‌شود و تنها ویزای کوتاه مدت توریستی برای او صادر خواهد شد.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در روسیه اقدام کنم؟

روسیه محدودیتی برای زبان تحصیل دانشجویان در نظر نگرفته است و امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان را فراهم کرده است. آیا می‌‌توانم از دانشگاه های روسیه بورسیه بگیرم؟ بله، دریافت بورسیه از موسسات آموزشی روسیه امکان پذیر است. تحصیل در روسیه چقدر طول می‌کشد؟ طول دوره کارشناسی در روسیه چهار سال و دوره کارشناسی ارشد دو سال است.

روش‌های پر کردن گپ تحصیلی برای تحصیل در روسیه چیست؟

گپ تحصیلی دو تا سه ساله از آخرین مدرک دریافتی نظیر دیپلم و پیش دانشگاهی، یک وقفه تحصیلی نرمال و قابل قبول است.

آیا تحصیل در روسیه رایگان است؟

 بله، امکان تحصیل رایگان وجود دارد.با شرکت در آزمون‌های رقابتی دانشگاه‌ها می‌توانید به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید.