تحصیل در چین به‌دلیل داشتن دانشگاه‌های معتبر و شهریه مناسب، انتخاب بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. با تحصیل در چین، می‌توانید از روش‌های جدید آموزش عالی بهره‌مند شوید.

تحصیل در چین به‌ویژه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در کانون توجه دانشجویان بین‌المللی، به‌خصوص ایرانیان قرار دارد. هزینه تحصیل و زندگی در چین کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا تخمین زده می‌شود؛ ولی سطح علمی دانشگاه‌های این کشور در حدواندازه‌های دانشگاه‌های معتبر جهان است. در‌نتیجه، با هزینه بسیار کمتر می‌توان از شیوه‌های جدید آموزشی بهره‌مند شد.

همچنین به‌دلیل تعداد زیاد دانشگاه‌ها در چین، دستتان برای انتخاب رشته‌ها و دوره‌ها و مقطع‌های آموزشی گوناگون باز است. بعد از اتمام تحصیل در چین نیز، می‌توانید با پیداکردن کار در یکی از کشورهای قدرتمند دنیا، در حوزه تخصصی خود به فردی ماهر تبدیل شوید.

دلایل و مزایای تحصیل در چین

هنگام انتخاب مقصد مناسب برای تحصیل، کشورهای مختلفی ممکن است مدنظر شما باشد. برای اینکه بهتر بتوانید از بین آن‌ها انتخاب کنید، باید دلایل کافی برای تصمیم خود داشته باشید. ادامه تحصیل در چین مانند سایر کشورها دنیا، مزایا و دلایل خاص خود را دارد.

یکی از دلایل و مزایای تحصیل در چین کیفیت آموزش مطلوب دانشگاه‌های آن است. چند دهه قبل، مسئولان این کشور تصمیم گرفتند تا سیستم تحصیلی را ارتقا دهند و ایرادهای آن را اصلاح کنند. بعد از این تصمیم، سطح کیفی تحصیل در چین افزایش درخورتوجهی پیدا کرد؛ به‌طوری‌که بسیاری از استادان چینی در دانشگاه‌های بین‌المللی هم تدریس می‌کنند.

دلیل دیگری که افراد را به ادامه تحصیل در چین ترغیب می‌کند، هزینه‌های ارزان تحصیل است؛ چراکه در‌مقایسه‌با کشورهای اروپایی و ایالات متحده شهریه دانشگاه‌ها و اجاره مسکن در چین مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در‌دسترس‌بودن بورسیه‌های تحصیلی و فرصت‌های شغلی بسیار و تنوع جمعیتی نیز از دیگر دلایل و مزایای تحصیل در چین است.

تحصیل در چین

منبع: educations

شرایط تحصیل در چین

تحصیل در چین برای بسیاری از افراد یکی از گزینه‌های ایدئال موجود است. دلیل آن هم هزینه نسبتا ارزان تحصیل و زندگی و نیز دانشگاه‌های برتر آن است. با‌این‌حال، همه دانشجویان باید این نکته را در نظر بگیرند که این به‌معنای تسلط به زبان چینی برای گذراندن زندگی روزمره است. دانشگاه‌ها به دو زبان چینی و انگلیسی تدریس می‌شوند؛ اما برای زندگی و پیداکردن کار، به یادگیری زبان چینی نیاز است.

در چند دهه اخیر، رشد اقتصادی در چین بسیار زیاد بوده است و در حوزه‌های مختلفی، چین به‌عنوان کشوری پیشرفته به‌شمار می‌رود. به‌همین‌دلیل، دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزش عالی بسیاری در چین راه‌اندازی شده‌اند. قرارگرفتن برخی از دانشگاه‌های چین در جمع دانشگاه‌های برتر جهان و حضور استادان حرفه‌ای نیز ازجمله دلایلی است که چین را به کشوری مطلوب برای تحصیل تبدیل می‌کند.

در جدول زیر، مقاطع تحصیلی در چین را می‌توانید مشاهده کنید.

مقطع تحصیلیطول دوره تحصیلبهترین سناحتمال دریافت بورسیه
مقطع ابتدایی۶ سال۶ تا ۱۲ سالگی-
مقطع متوسطه اول (راهنمایی)۳ سال۱۳ تا ۱۵ سالگی-
مقطع متوسطه دوم (دبیرستان)۳ سال۱۶ تا ۱۸ سالگی-
مقطع کارشناسی۳ تا ۴ سال۲۰ تا ۲۴ سالگیکم
مقطع کارشناسی ارشد۲ تا ۳ سال۲۵ تا ۲۸ سالگیمتوسط
مقطع دکتری۳ تا ۴ سال۳۰ تا ۳۴ سالگیزیاد

شرایط سنی تحصیل در چین

شرایط سنی تحصیل در چین کاملا به مقطع فرد بستگی دارد. در‌صورتی‌که فرد دانش‌آموز باشد، موظف است تا در همان سنین مشخص‌شده در مدرسه حضور پیدا کند. شاید بتوان با دلایل موجه مانند بیماری‌های زمینه‌ای و طولانی‌شدن فرایند درمان، تا یک سال تحصیل در مدرسه‌های چین را به‌تأخیر انداخت.

این مسئله درباره دانشگاه کمی تفاوت دارد. براساس قوانین چین، دانشجویان مقطع کارشناسی باید حداکثر ۲۵ سال و مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۳۵ سال داشته باشند. این در حالی است که برای دانشجویان مقطع دکتری محدودیت ثابتی وجود ندارد؛ چراکه برخی از دانشگاه‌ها حداکثر سن را ۴۰ اعلام کرده‌اند و برخی دیگر محدودیتی در نظر نگرفته‌اند.

مقاطع تحصیلی در چین

مقاطع تحصیلی در چین مانند اکثر کشورها تا قبل از ۱۸ سالگی، شامل مدرسه و بعد از آن کالج و دانشگاه می‌شود. تحصیل در مدرسه‌های چین ۱۲ سال طول می‌کشد و پس‌از‌آن افراد برای ورود به دانشگاه آماده می‌شوند. ترتیب مدرسه‌های ابتدایی و متوسطه در کشور چین با ایران تفاوت‌ دارد؛ بنابراین، ممکن است در ابتدا کمی برایتان گیج‌کننده باشد. در‌ادامه، توضیحات کامل‌تری به شما ارائه می‌دهیم.

تحصیل در مقطع ابتدایی در چین از ۶ سالگی شروع می‌شود و تا ۱۲ سالگی ادامه خواهد یافت؛ پس دانش‌آموزان ۶ سال را در مدرسه‌های ابتدایی سپری می‌کنند. سپس، در ۱۳ تا ۱۵‌ سالگی در مدرسه‌های راهنمایی و بعد‌از‌آن تا ۱۸‌ سالگی در مقطع متوسطه تحصیل می‌کنند. هنگامی‌که دانش‌آموزان قصد دارند وارد دوره متوسطه شوند، این فرصت را دارند که وارد مدرسه‌های فنی‌و‌حرفه‌ای شوند.

بعد از اینکه دانش‌آموزان تحصیلات خود را در مدرسه به‌پایان رسانند، می‌توانند وارد دانشگاه شود. مقطع کارشناسی در دانشگاه معمولا ۳ ساله است؛ اما گاهی تا ۴ سال هم طول می‌کشد. پس‌از‌آن، مقطع کارشناسی ارشد است که ۲ تا ۳ سال زمان می‌برد و در‌نهایت، نوبت به دوره دکتری می‌رسد که آن هم بین ۳ تا ۴ سال به‌طول می‌انجامد. ناگفته نماند با‌توجه‌به پروژه‌ای که دانشجویان در مقطع دکتری در حال کار روی آن هستند، احتمال دارد طول این دوره افزایش پیدا کند.

تحصیل در مدارس چین

در چین کودکان معمولا از ۶ یا ۷ سالگی تحصیل در مدرسه را شروع می‌کنند. زبان رسمی هنگام تدریس به‌جز در مدرسه‌های بین‌المللی، ماندارین (چینی) است. بعد از پایان ۱۲‌ سالگی، دانش‌آموزان وارد مقطع متوسطه اول یا همان راهنمایی می‌شوند که ۳ سال طول می‌کشد.

در این ۳ سال، بیشتر دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زبان چینی و زبان‌های خارجی مانند انگلیسی تدریس می‌شود. در پایان هر‌سال، از دانش‌آموزان آزمونی گرفته می‌شود که نتیجه آن برای ورود به مقطع متوسطه دوم (دبیرستان) الزامی است.

از ۱۶ تا ۱۸ سالگی، دانش‌آموزان باید در مقطع دبیرستان تحصیل کنند. هنگام ورود نیز، آنان می‌توانند انتخاب کنند که وارد دوره‌های آکادمیک یا فنی شوند. دبیرستان‌های فنی تقریبا شبیه به هنرستان است و در آن‌ها مهارت‌های فنی بیشتر آموزش داده می‌شود. در دوره‌های آکادمیک نیز، دانش‌آموزان بیشتر دروس ریاضی، شیمی، فیزیک و مهارت‌های زبانی را فرامی‌گیرند.

تحصیل در چین در مقطع کارشناسی

تحصیل در چین در مقطع کارشناسی درست بعد از پایان ۱۲ سال تحصیل در مدرسه شروع می‌شود. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم دبیرستان خود که به زبان چینی یا انگلیسی ترجمه شده است، به دانشگاه تحویل بدهند. علاوه‌بر‌این، در‌صورتی‌که به تحصیل به زبان انگلیسی تمایل داشته باشند، باید مدرک آیلتس یا تافل را ارائه دهند. اگر هم به تحصیل به زبان چینی علاقه‌مند باشند، باید مدرک این زبان را ارائه دهند.

رشته‌های محبوب در مقطع کارشناسی در چین معمولا گروه مهندسی نظیر مهندسی برق، مکانیک، عمران و سازه، ارتباطات و کامپیوتر را شامل می‌شود. در بین این رشته‌ها، علوم کامپیوتر به‌دلیل پیشرفت هوش مصنوعی و امنیت سایبری و مهندسی نرم‌افزار، طرفداران بیشتری دارد.

طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال است که با‌توجه‌به واحدهای درسی و نمراتی که کسب می‌کنید، متغیر است. به متقاضیان مقطع کارشناسی ۳ مدل بورسیه ارائه می‌شود: بورسیه دولتی چین و بورسیه دانشگاهی و بورسیه محلی دولت چین. بورسیه‌های ارائه‌شده می‌تواند شامل هزینه تحصیل و زندگی و حداکثر ۳۰هزار دلار آمریکا باشد.

تحصیل کارشناسی در چین

منبع: kiiky

تحصیل در چین در مقطع کارشناسی ارشد

بعد از اینکه مقطع کارشناسی به‌پایان رسید، دو راه پیش روی دانشجو قرار دارد:

 • با مدرک کارشناسی می‌تواند وارد بازار کار شود.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند.

دوره کارشناسی ارشد نیز معمولا ۲ تا ۳ ساله است و نزدیک به ۳ هزار دانشگاه در این کشور امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را فراهم می‌کند. برای شرکت در این مقطع، دانشجویان می‌توانند دوره کارشناسی را در چین یا خارج از آن بگذرانند. برای اثبات آن هم، آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات باید به‌صورت ترجمه‌شده به دانشگاه ارائه شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین محدودیت دارد و افراد حداکثر با ۳۵ سال می‌توانند در این مقطع تحصیل کنند. گفتنی است که این شرط الزامی نیست و برخی از دانشگاه‌ها دانشجویان بزرگ‌تر از ۴۰ سال را نیز پذیرش می‌کند. زبان‌های تدریس در دانشگاه‌های چین انگلیسی و چینی است که دانشجو باید مدرک تسلط به یکی از این دو زبان را ارا‌ئه دهد.

در مقطع کارشناسی ارشد هم ۳ بورسیه محلی و دانشگاهی و دولتی ارائه می‌شود. برای دریافت بورسیه باید نمرات عالی و رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی و نداشتن توانایی مالی در پرداخت شهریه را ثابت کرد. در این صورت بعد از بررسی پرونده، امکان پرداخت بخشی از هزینه‌ها ازطریق این بورسیه‌ها فراهم می‌شود.

تحصیل در چین در مقطع دکترا

زمینه‌های پژوهشی و تحقیقاتی بسیاری در چین وجود دارد که باعث می‌شود این کشور به یکی از مقاصد برتر برای تحصیل در مقطع دکتری تبدیل شود. طول مدت تحصیل در مقطع دکتری در چین با‌توجه‌به نوع پروژه تحقیقاتی بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. همه دانشجویان دکتری موظف‌اند تا در سال‌های ابتدایی تحصیل در کلاس‌های تئوری نیز شرکت کنند.

برای تحصیل در چین در مقطع دکتری، شرط سنی خاصی وجود ندارد و همه متقاضیان با ارائه رزومه و انگیزه‌نامه می‌توانند نامزد حضور در مقطع دکتری شوند. تنها نکته مهم این است که به‌جز موارد خاص و استثناء، حداقل سن دانشجوی دکتری باید ۱۸ سال باشد.

هزینه تحصیل در چین

هنگام بررسی هزینه‌های تحصیل در چین، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیریم. به‌طور کلی، هزینه‌های تحصیل در چین شامل این‌ها می‌شود:

 • هزینه‌های ویزا و بلیت و بیمه
 • شهریه دانشگاه
 • هزینه‌های اقامت ماهانه

از بین هزینه‌های گفته‌شده، هزینه‌های ویزا و بیمه و بلیت یک‌ بار و آن‌ هم قبل از شروع تحصیل پرداخت می‌شود؛ بنابراین، در طول مدتی که در حال تحصیل در چین هستید، به پرداخت مجدد آن‌ها نیازی ندارید. ازاین‌رو، شاید بهتر باشد تا آن‌ها را در هزینه‌های جاری تحصیل وارد نکنیم.

هزینه تحصیل در چین

منبع: uwm

شهریه دانشگاه

اولین هزینه مهمی که باید پرداخت کنید، شهریه دانشگاه است که با‌توجه‌به نوع رشته و دانشگاه تعیین می‌شود. دانشگاه‌های دولتی شهریه کمتری از دانشگاه‌های خصوصی دریافت می‌کنند. معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی چین در تمام مقاطع بین ۲۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار است. این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی شاید لازم باشد که تا ۳۰ هزار دلار شهریه بپردازید.

درصورتی‌که بورسیه دریافت کرده باشید، ممکن است هزینه دانشگاهتان کاهش پیدا کند. با‌این‌حال، توصیه ما این است که در ابتدای مسیر برای برآورد شهریه دانشگاه، به‌سراغ محاسبه بورسیه نروید.

مقطع تحصیلیشهریه سالانه
مدرسه‌های دولتیرایگان
مدرسه‌های خصوصی۳۰ هزار دلار
مدرسه‌های بین‌المللی۱۰ هزار تا ۶۰ هزار دلار
مقطع کارشناسی۲۵۰۰ تا ۳۰ هزار دلار
مقطع کارشناسی ارشد۲ هزار تا ۶ هزار دلار
مقطع دکتریهزار تا ۷ هزار دلار

هزینه‌های اقامت ماهانه

عامل مهم دیگری که بر هزینه تحصیل در چین تأثیر می‌گذارد، هزینه‌های اقامت ماهانه شامل رفت‌وآمد و خوردوخوراک و مسکن می‌شود. با‌توجه‌به شهر محل اقامتتان، هزینه‌های ماهانه متغیر خواهد بود. به‌عنوان مثال، هزینه زندگی در پکن و شانگهای بیشتر از شهرهای کوچک و دانشگاهی چین است. در جدول زیر، بخشی از هزینه‌های ماهانه دانشجویان در چین را مشاهده می‌کنید.

اجاره آپارتمان یک‌خوابه۱۲۲۲ دلار
خوابگاه دانشجویی۱۰۰ تا ۶۰۰ دلار
بلیت تک‌سفره اتوبوس و مترو۰٫۷۸ دلار
هر لیتر بنزین۱٫۲۳ دلار
کارت ماهانه حمل‌و‌نقل عمومی۲۹ دلار
هر کیلوگرم مرغ۴ دلار
هر کیلوگرم گوشت گاو۱۲ دلار
۱۲ عدد تخم‌مرغ۲ دلار
شلوار جین۵۹ دلار
کفش ورزشی۸۲ دلار
شهریه یک ماه باشگاه ورزشی۴۲ دلار

مدارک لازم برای تحصیل در چین

برای تحصیل در مقاطع مختلف در چین، آخرین مدرک تحصیلی خود را باید به‌صورت ترجمه‌شده ارائه دهید. به‌عنوان مثال، اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، ارائه ریزنمرات و ترجمه رسمی مدارک مقطع کارشناسی الزامی است. با‌توجه‌به دانشگاه، نوع مدارک ارائه‌شده ممکن است متفاوت باشد؛ با‌این‌حال، به‌طور کلی به ارائه مدارک زیر نیاز است:

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به‌همراه ریزنمرات
 • مدرک زبان انگلیسی یا چینی
 • انگیزه‌نامه و رزومه تحصیلی
 • مقاله‌ها و کارهای پژوهشی انجام‌شده
 • گواهی عدم‌سوء‌پیشینه کیفری
 • توصیه‌نامه (در‌صورت امکان)

با‌توجه‌به رشته‌ تحصیلی‌تان، شاید نیاز باشد سابقه کاری نیز ارائه دهید. به‌عنوان مثال، در رشته‌هایی مانند MBA دانشجو باید سابقه کاری مرتبط هم داشته باشد؛ وگرنه درخواست پذیرش او رد می‌شود. مدارک تکمیلی دیگر را هنگام ثبت‌نام باید در وب‌سایت دانشگاه مشاهده کنید.

ویزای تحصیلی در چین

منبع: tutorabcchinese

ویزای تحصیلی چین

دانشجویانی که برای تحصیل در چین اقدام می‌کنند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. براساس قوانین، دولت چین دو نوع ویزای تحصیلی به نام‌های X1‌ و X2 صادر می‌کند. دارندگان ویزای X2 فقط می‌توانند در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت حداکثر ۶‌ماهه شرکت کنند. با این ویزا فقط یک بار اجازه داده می‌شود به چین وارد شوید و در‌صورت خروج از این کشور، باید مجددا ویزا تهیه کنید.

درمقابل، ویزای X1 به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در دوره‌های طولانی‌مدت مانند دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد شرکت می‌کنند. با این ویزا می‌توان چندین بار ورود به کشور چین و خروج از آن را ثبت کرد. مهم‌ترین مدرک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی چین پاسپورت معتبر با حداقل ۱۲ ماه اعتبار است. دیگر مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی چین ازاین‌قرارند:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • نامه درخواست پذیرش از دانشگاه
 • تمکن مالی
 • گواهی عدم‌سوءپیشینه کیفری
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • اسناد JW202 و JW201

وزارت آموزش‌و‌پرورش چین اسناد JW202 و JW201 را صادر می‌کند و شامل اطلاعات دانشجو، رشته تحصیلی، دانشگاه و مُهر رسمی وزارتخانه است. بدون ارائه این نامه، درخواست ویزای شما بررسی نخواهد شد. همچنین، باید گواهی پرداخت هزینه ویزا را داشته باشید که در‌حدود ۶۶ دلار است.

ویزای همراه تحصیلی در چین

ویزاهای همراه تحصیلی در چین به نام‌های S1 و S2 صادر می‌شود. ویزای S2 را درست مانند ویزای X2 برای همراه دانشجویانی صادر می‌کنند که دوره تحصیل آنان در چین کمتر از ۱۸۰ روز باشد. با این ویزا همسر و فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال دانشجو می‌توانند وی را همراهی کنند.

ویزای S1 را برای همراه دانشجویانی صادر می‌کنند که دوره تحصیلشان بیش از ۱۸۰ روز باشد. در این مدت، آنان می‌توانند چندین‌بار به چین وارد و از این کشور خارج شوند. مدارک لازم برای دریافت این ویزا نیز تقریبا مشابه X1 است، با این تفاوت که باید مدارک ازدواج و تولد فرزند را نیز ضمیمه پرونده کنید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در چین

به‌منظور اخذ پذیرش تحصیلی در چین، باید مدارک لازم را برای دانشگاه ارسال کنید. دقت کنید که در بازه تعیین‌شده دانشگاه این کار را انجام دهید تا پرونده‌تان در زمان مشخص بررسی شود. بعد از اینکه مدارک را به دانشگاه ارائه دادید، باید منتظر شوید تا صحت‌سنجی شود. اگر شرایط شما با قوانین دانشگاه در تضاد نباشد، با درخواستتان موافقت خواهد شد.

پس‌ازآن، باید شهریه دانشگاه را به‌صورت کامل یا بخشی از آن را به‌عنوان دیپوزیت به دانشگاه پرداخت کنید. با این کار، فضایی برای شما در رشته مدنظر ذخیره می‌شود. سپس، مدارک پذیرش را به‌همراه پاسپورت و تمکن مالی باید به سفارت تحویل دهید. فراموش نکنید که نداشتن مدرک زبان ممکن است نکته منفی محسوب شود؛ بنابراین، حتما مدرک زبان انگلیسی یا چینی خود را ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی  در چین

به‌طور کلی، به دانش‌ آموزانی که در مدرسه تحصیل می‌کنند، بورسیه‌ای تعلق نمی‌گیرد؛ بنابراین، اگر به‌دنبال دریافت بورسیه هستید، باید در یکی از مقاطع تحصیلات تکمیلی شرکت کنید. بورسیه‌های تحصیلی چین که به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد، عبارت‌اند از: بورسیه دولتی چین و بورسیه محلی چین و بورسیه دانشگاهی.

 • بورسیه دانشگاهی: بورسیه دانشگاهی از بودجه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها به دانشجویان اعطا می‌شود و هدف از آن ارتقای سطح علمی آنان است. دانشجویانی که به زبان‌های انگلیسی یا چینی تحصیل می‌کنند، برای دریافت این بورسیه‌ها می‌توانند اقدام کنند.
 • بورسیه دولتی چین: بورسیه دولتی چین در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان بین‌المللی برتر اعطا می‌شود. این بورسیه تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهد و علاوه‌بر‌آن ماهانه مبلغی نیز به‌عنوان کمک‌هزینه به دانشجو اعطا می‌شود.
 • بورسیه محلی چین: بورسیه محلی چین هزینه‌های زندگی و شهریه و بیمه دانشجویان را پوشش می‌دهد. با دریافت این بورسیه، دانشجویان فقط باید هزینه اقامت ماهانه‌شان را پرداخت کنند.

بورسیه تحصیلی در چین

منبع: b-imm

کار دانشجویی در حین تحصیل در چین

دانشجویان بین‌المللی در چین می‌توانند هم‌زمان با تحصیل، به کار دانشجویی هم مشغول شوند. در طول ترم، هر دانشجو می‌تواند در هفته ۸ ساعت و در ماه ۴۰ ساعت کار کند. این مدت‌زمان در تابستان‌ها به هفته‌ای ۱۶ و ماهی ۸۰ ساعت افزایش پیدا می‌کند.

همه دانشجویانی که مجوز کار دارند، در مشاغلی نظیر مدرس زبان، دستیار استاد، دستیار پژوهش، کار در فروشگاه و رستوران می‌توانند فعالیت کنند. دانشجویان مجوز کاریابی را نیز باید از دانشگاه دریافت کنند و بعد به‌دنبال کارفرما باشند.

نکته مهم دیگر میزان درآمد دانشجویی است. اگر دانشجویان حداکثر ۴۰ ساعت در ماه کار کنند، بین ۱۳۶ تا ۶۸۰ دلار می‌توانند حقوق بگیرند. ازآنجاکه عملا اجازه ندارند بیشتر کار کنند، ازنظر قانونی نیز نمی‌توانند درآمد بیشتری به‌دست آورند؛ مگر اینکه در مشاغل تخصصی مشغول کار شوند.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در چین

کشور چین به‌دلیل جمعیت بسیار زیاد، مانند بسیاری از کشورهای اروپایی اجازه اقامت دائم را به‌راحتی به دانشجویان نمی‌دهد. پس از اتمام تحصیل در چین، سه راه برای اقامت دانشجویان وجود دارد:

 • ازدواج
 • کار
 • سرمایه‌گذاری

اگر فرد بتواند با شهروندی چینی ازدواج کند و مدت پنج سال هم از آن گذشته باشد، برای اقامت دائم این کشور می‌تواند درخواست بدهد. علاوه‌بر‌این، با پیدا‌کردن کار مرتبط و تغییر ویزای تحصیلی به کاری، فرد می‌تواند در کشور چین اقامت کند. در‌نهایت نیز، گزینه سرمایه‌گذاری وجود دارد که حداقل مبلغ آن ۱۰۰‌ هزار دلار است.

بهترین رشته ها برای تحصیل در چین

مانند کشورهای درجه‌یک دنیا، چین نیز اکثر رشته‌های دانشگاهی را ارائه می‌کند و شما می‌توانید به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی در رشته دلخواهتان ادامه تحصیل دهید. درادامه، بهترین رشته ها برای تحصیل در چین را معرفی کرده‌ایم.

مجموعه رشته‌های علوم پزشکی

رشته‌های پزشکی در تمام کشورهای دنیا طرفداران زیادی دارد. چین نیز به‌عنوان کشوری با دانش پزشکی کهن، همیشه در این زمینه پیشتاز بوده است و در‌حال‌حاضر، بهترین استادان خود را در دانشگاه‌های مشهور پزشکی مانند دانشگاه فودان و دانشگاه پزشکی هاربین به‌کار گرفته است. به‌کمک بورسیه‌های مختلف، می‌توانید به این دانشگاه‌ها بروید یا خودتان شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه را پرداخت کنید.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته پزشکی در‌حدود ۷۰۰ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد آن در‌حدود ۸۰۰ دلار خواهد بود. شما می‌توانید پس از تحصیل نیز در بهترین بیمارستان‌های این کشور مشغول کارآموزی شوید. گرایش‌های متعددی در بخش علوم پزشکی وجود دارد؛ ازجمله متخصص داخلی، جراح عمومی، متخصص اطفال و چشم‌پزشک

مجموعه رشته‌های مدیریت

با داشتن اقتصادی پویا و شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید، چین یکی از کشورهای ایدئال برای تحصیل در رشته‌های مدیریت است. اگر دوست دارید جدیدترین شیوه‌های کسب‌وکار را آموزش ببینید، بهتر است در یکی از گرایش‌های مدیریت بازرگانی و تجارت بین‌‌الملل یا مدیریت مالی ثبت‌نام و شیوه تدریس استادان دانشگاه‌های برتر چین را با استادان دیگر دانشگاه‌ها مقایسه کنید. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های مدیریت به‌ترتیب در‌حدود ۵۰۰ و ۶۰۰ دلار است.

مجموعه رشته‌های علوم کامپیوتر

با‌توجه‌به جمعیت زیاد چین و آمارهای موجود، می‌توان فهمید که در‌حال‌حاضر، بیشترین کاربران آنلاین در کشور چین هستند و اقتصاد این کشور پهناور با دنیای کامپیوتر گره خورده است. چه قصد داشته باشید علوم کامپیوتر را یاد بگیرید و چه بخواهید در‌زمینه هوش مصنوعی مهارت کسب کنید، دانشگاه‌های چینهوا و پکن ازجمله دانشگاه‌های برتر این حوزه هستند.

رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر و امنیت سایبری و علوم کامپیوتر و فناوری از رشته‌های پرطرفدار در کشور چین هستند. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های علوم کامپیوتر به‌ترتیب ۶۰۰ و ۸۰۰ دلار تخمین زده می‌شود.

مجموعه رشته‌های عمران و ساختمان

رشته‌های مهندسی عمران یا شهرسازی از‌جمله رشته‌های محبوب‌ در کشور چین به‌شمار می‌آیند. به‌دلیل پروژه‌های بزرگ و متنوع موجود در این کشور، راه برای فارغ‌التحصیلان عمران باز است و آنان می‌توانند پس از اتمام تحصیلاتشان، در یکی از مشاغل مرتبط با این حوزه مشغول کار شوند. دانشگاه تونگجی ازجمله مراکز آموزش عالی برتر برای یادگیری دروس رشته عمران است. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته عمران ۶۵۰ دلار و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته نیز نزدیک به ۸۰۰ دلار است.

مجموعه رشته‌های مکانیک

تمام صنایع به مهندسان مکانیک نیاز دارند و چین نیز به‌عنوان یکی از کشورهای بزرگ‌ صادر‌کننده مهندس به سراسر دنیا، بهترین دانشگاه‌های ممکن را برای تحصیل این رشته مهیا ساخته است. شما می‌توانید در گرایش‌های مختلف مکاترونیک و مهندسی خودرو، طراحی مکانیک، ساخت و اتوماسیون تحصیلات خود را آغاز کنید و سپس به‌محض فارغ‌التحصیلی، جذب بازار کار چین شوید.

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای جزو دانشگاه‌های معتبر دنیا برای تحصیل در رشته مکانیک است و تمام استادان آن از برترین‌های این صنعت هستند. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته در‌حدود ۶۰۰ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد نزدیک به ۷۰۰ دلار است.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در چین

کشور چین دانشگاه‌های متعددی دارد و برخی از آن‌ها در بین دانشگاه‌های سراسر دنیا رتبه‌های مناسبی دارند. استادان مجرب این کشور در ۱۰ دانشگاه برتر جمع شده‌اند و دانشجویان بین‌المللی نیز بیشتر از هر مرکز آموزشی دیگر در این دانشگاه‌های معروف حضور پیدا می‌کنند. در‌ادامه، این دانشگاه‌ها را به‌همراه رتبه‌بندی‌های رسمی جهانی‌شان به شما معرفی کرده‌ایم.

دانشگاهرتبه‌بندی QSرتبه‌بندی Timesرتبه‌بندی شانگهای
دانشگاه چینهوا۲۵۱۶۲۶
دانشگاه پکن۱۷۱۷۳۴
دانشگاه فودان۵۰۵۱۶۷
دانشگاه شانگهای جیائوتنگ۵۱۵۲۵۴
دانشگاه سان یات سن۳۲۳۳۰۰۷۹
دانشگاه ژجیانگ۴۴۶۷۳۶
دانشگاه شانگهای۵۱۴۶۰۰۲۰۰
دانشگاه ووهان۱۹۴۱۷۳۱۰۰
دانشگاه سیچوآن۳۵۵۱۹۶۱۰۰
دانشگاه نانجینگ۱۴۱۹۵۱۰۰

فرم مشاوره تحصیل در چین

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در چین چقدر است؟

هزینه تحصیل در چین با‌توجه‌به رشته و دانشگاه و داشتن یا نداشتن بورسیه تعیین می‌شود.

آیا چین کشور مناسبی برای تحصیل است؟

انتخاب کشور مناسب به شرایط شما بستگی دارد. برای برخی از افراد، چین بهترین مقصد و کشور برای تحصیل است.

برای تحصیل در چین به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در چین، به مدرک زبان انگلیسی یا ماندارین (چینی) نیاز دارید.  

آیا بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در چین می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

 • ازدواج با شهروند چینی
 • سرمایه‌گذاری در چین
 • پیداکردن کار در چین

آیا هنگام تحصیل در چین می‌توانم در این کشور کار کنم؟

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در طول تحصیل در چین، ۸ ساعت در هفته و ۴۰ ساعت در ماه کار کنند.

شرایط سنی برای تحصیل در چین چیست؟

برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به‌ترتیب حداکثر ۲۵ و ۳۵ سال مشخص شده است. برای تحصیل در مقطع دکتری نیز، گاهی اوقات حداکثر ۴۰ سال در نظر گرفته شده است.

آیا حین تحصیل در چین می‌‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

دانشجویان می‌توانند همسر و فرزندان خود را در طول تحصیل با ویزای همراه به کشور چین ببرند.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در چین اقدام کنم؟

برای دریافت ویزا، بهتر است مدرک زبان چینی یا انگلیسی داشته باشید؛ وگرنه باید ابتدا برای دوره زبان اقدام کنید.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های چین بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دریافت بورسیه دانشگاهی و دولتی و محلی چین درخواست دهند.  

تحصیل در مقطع کارشناسی در چین چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در چین وجود دارد؟

اگر بتوانید بورسیه کامل دریافت کنید، هزینه تحصیل برای شما رایگان خواهد بود.

تحصیل در چین به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در چین به زبان‌های انگلیسی و چینی امکان‌پذیر است.

پرچم چین

خدمات ویزاگرد برای چین