تحصیل در آفریقای جنوبی از روش‌های راحت‌ و ارزان اخذ اقامت این کشور است. کشور آفریقای جنوبی دانشگاه‌های معتبر و پیشرفته‌ای دارد و تحصیل و زندگی در این کشور نیز نسبتا ارزان است. ازاین‌رو، شرایط مهاجرتی مناسبی برای دانشجویان خارجی دارد.

آفریقای جنوبی ازجمله کشورهای پیشرفته قاره آفریقا است. این کشور در جنوب قاره سیاه قرار دارد و دانشگاه‌های این کشور شهرت جهانی دارند و برخی از آن‌ها در فهرست QS هم‌رتبه با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی هستند. مدارک دانشگاه‌های آفریقای جنوبی در همه کشورهای دنیا معتبر و پذیرفتنی هستند. طبق آمار وبسایت Worldpopulation.com، کشورهای انگلستان و استرالیا و ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد دانشجو را در کشور آفریقای جنوبی دارند.

آفریقای جنوبی نظام آموزشی بسیار معتبری دارد و در دانشگاه‌های خود امکانات تحصیلی مناسبی ارائه می‌کند. هزینه تحصیل در این کشور بسیار کم است و این موضوع باعث می‌شود تا هرساله دانشجویان خارجی زیادی برای اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی اقدام کنند. ارز رسمی کشور آفریقای جنوبی راند (ZAR) است. در این مطلب، تمامی هزینه‌ها با ضریب ۰٫۰۴۹ از راند به یورو تبدیل شده‌اند.

دلایل و مزایای تحصیل در آفریقای جنوبی

ازجمله دلایل و مزایای تحصیل در آفریقای جنوبی می‌توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان اخذ ویزای همراه، شهریه ارزان دانشگاه‌ها‌، هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی، امکان تغییر ویزا، امکان اخذ اقامت دائم، اجازه کار حین تحصیل و برگزاری دوره‌های زبان‌آموزی را نام برد.

تحصیل به زبان انگلیسی

کشور آفریقای جنوبی ۱۱ زبان رسمی جهانی و محلی دارد؛ اما زبان انگلیسی از زبان‌های غالب و پرکاربرد در این کشور محسوب نمی‌شود. باوجوداین‌، در همه دانشگاه‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

اخذ ویزای همراه

افرادی که موفق می‌شوند ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی را دریافت کنند، می‌توانند برای همسر و فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال خود نیز ویزای همراه این کشور را بگیرند. اعضای خانواده که با ویزای همراه به آفریقای جنوبی می‌روند، اجازه کار و تحصیل یا تغییر ویزای خود در این کشور را ندارند و ویزای آنان با اعتبار ۳ساله صادر می‌شود.

شهریه ارزان دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های آفریقای جنوبی معتبر و باکیفیت، اما ارزان‌قیمت هستند. حتی شهریه دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز ۵۰درصد ارزان‌تر از کشورهایی مانند انگلستان و استرالیا است.

هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی

شهروندان و دانشجویان بین‌المللی و مهاجران با صرف هزینه اندک می‌توانند زندگی آرام و بی‌دردسری را در کشور پیشرفته و باامکانات آفریقای جنوبی تجربه کنند‌. طبق اطلاعات وبسایت Numbeo.com، هزینه ماهانه زندگی هر نفر در آفریقای جنوبی بدون در‌نظر‌گرفتن شهریه، ۴۵۰ تا ۹۰۰ یورو است.

امکان تغییر ویزا

قوانین مهاجرتی آفریقای جنوبی به دانشجویان خارجی این کشور اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ترک کشور، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری یا سرمایه‌گذاری آفریقای جنوبی تغییر بدهند.

امکان اخذ اقامت دائم

دانشجویان خارجی در آفریقای جنوبی پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند از‌طریق یافتن کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج یا فرزندآوری اقامت موقت و پس از چند سال اقامت دائم این کشور را بگیرند.

اجازه کار حین تحصیل

همه دانشجویان خارجی در آفریقای جنوبی اجازه دارند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار و بخشی از مخارج شخصی خود را از این راه تامین کنند.

برگزاری دوره‌های زبان‌آموزی

از مزایای مهم تحصیل در آفریقای جنوبی این است که بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز می‌توانید ویزای تحصیلی این کشور را بگیرید. در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی، برای افراد فاقد مدرک زبان انگلیسی دوره‌های زبان‌آموزی ۳ تا ۱۲ماهه برگزار می‌شوند.

شرایط تحصیل در آفریقای جنوبی

تحصیل در آفریقای جنوبی برای دانشجویان خارجی، به‌خصوص دانشجویان ایرانی شرایط بسیار مناسبی دارد. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور هم‌رده با دانشگاه‌های استرالیا و آمریکا هستند؛ ولی هزینه تحصیل در آن‌ها بسیار کمتر است.

دانشگاه‌های آفریقای جنوبی به ۲ دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. میانگین شهریه دانشگاه‌های دولتی آفریقای جنوبی ۷۰۰ تا ۱۲هزار یورو و میانگین شهریه دانشگاه‌های خصوصی این کشور از ۳هزار تا ۲۲هزار یورو در سال است. این هزینه‌ها بسته به رتبه‌بندی جهانی دانشگاه مدنظر ممکن است تغییر کند.

هزینه اجاره خوابگاه در آفریقای جنوبی از ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو و هزینه اجاره خانه در این کشور از ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه متغیر است. این هزینه‌ها به‌طور کلی برآورد شده‌اند و در شهرهای مختلف آفریقای جنوبی، ممکن است کمی متفاوت باشند.

دانشگاه‌های آفریقای جنوبی در ترم‌های زمستان و تابستان دانشجویان را می‌پذیر‌ند:

 • ترم زمستان یا ترم اول در ماه بهمن (فوریه) آغاز می‌شود. مهلت ثبت‌نام برای ترم زمستان دانشگاه‌های آفریقای جنوبی ماه مرداد (آگوست) است.
 • ترم تابستان یا ترم دوم در ماه تیر (جولای) آغاز می‌شود. مهلت ثبت‌نام برای ترم تابستان دانشگاه‌های آفریقای جنوبی ماه فروردین (مارس) است.

مهلت ثبت‌نام برخی از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی ممکن است با تاریخ‌های ذکرشده کمی متفاوت باشد. بنابراین، قبل از ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه مدنظر خود در این کشور، مهلت ثبت‌نام ترم‌های تحصیلی را در وبسایت دانشگاه بررسی کنید.

شرایط موردنیاز تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی

 • آیلتس ۶
 • میانگین شهریه ۶هزار تا ۲۲هزار یورو در سال
 • دوره تحصیلی ۴ساله
 • بهترین سن پذیرش ۲۷ سال
 • فاقد بورسیه تحصیلی

شرایط موردنیاز تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی

 • آیلتس ۶.۵
 • میانگین شهریه ۱۰هزار تا ۲۰هزار یورو در سال
 • دوره تحصیلی ۲ تا ۳ساله
 • بهترین سن پذیرش ۳۰ سال
 • امکان اخذ بورسیه

شرایط موردنیاز تحصیل مقطع دکترا در آفریقای جنوبی

 • آیلتس ۷
 • میانگین شهریه ۳هزار تا ۱۶هزار یورو در سال
 • دوره تحصیلی ۲ تا ۴ساله
 • بهترین سن پذیرش ۳۴ سال
 • امکان اخذ بورسیه

شرایط عمومی برای اخذ پذیرش تحصیلی آفریقای جنوبی

 • تمکن مالی پرداخت شهریه
 • تمکن مالی ۲۵۰ یورو در ماه
 • بیمه درمانی حداقل ۱۵۰۰ یورو
 • رزومه تحصیلی

شرایط سنی تحصیل در آفریقای جنوبی

در جدول زیر، شرایط سنی تحصیل در آفریقای جنوبی در مقاطع مختلف ذکر شده است.

مقطع تحصیلی در آفریقای جنوبیشرایط سنی
دبستان۶ تا ۷سالگی
دبیرستان مقدماتی۱۲سالگی
دبیرستان تکمیلی ۱۵سالگی
کارشناسی۲۱ تا ۲۷سالگی
کارشناسی ارشد۲۶ تا ۳۰سالگی
دکترا۳۱ تا ۳۴سالگی

برای تحصیل در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی، شرایط سنی خاصی در نظر گرفته نشده است؛ اما اگر سن متقاضی با رده‌های سنی ذکرشده در جدول بالا اختلاف زیادی نداشته باشد، بخت بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور دارد.

مقاطع تحصیلی در آفریقای جنوبی

مقاطع تحصیلی در آفریقای جنوبی شامل مدرسه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. مدارس آفریقای جنوبی نیز از ۳ مقطع دبستان و دبیرستان مقدماتی و دبیرستان تکمیلی تشکیل می‌شوند.

در جدول زیر، مدت‌زمان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقاطع مختلف ذکر شده است.

مقطع تحصیلی در آفریقای جنوبیمدت‌زمان اتمام دوره تحصیلی
دبستان۶ سال
دبیرستان مقدماتی۳ سال
دبیرستان تکمیلی۳ سال
کارشناسی۴ سال
کارشناسی ارشد۲ تا ۳ سال
دکترا۲ تا ۴ سال

مقاطع تحصیلی در مدارس

در آفریقای جنوبی، تحصیل از دبستان تا پایان دوره دبیرستان مقدماتی برای همه افراد اجباری است. این دوره تحصیل اجباری ۹ سال طول می‌کشد. مهاجران این کشور فقط می‌توانند در مدارس خصوصی آفریقای جنوبی تحصیل کنند و سالانه ۴هزار تا ۲۰هزار یورو باید شهریه بپردازند.

مقطع کارشناسی

مدت‌زمان تحصیل مقطع کارشناسی در آفریقای جنوبی معمولا ۴ سال طول می‌کشد. میانگین شهریه برای تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی ۶هزار تا ۲۲هزار یورو در سال است.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی معمولا ۲ تا ۳ سال به‌طول می‌انجامد. میانگین شهریه سالانه برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های این کشور ۱۰هزار تا ۲۰هزار یورو برآورد می‌شود.

مقطع دکترا 

اتمام مقطع دکترا در آفریقای جنوبی معمولا ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. میانگین شهریه برای تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی ۳هزار تا ۱۶هزار یورو در سال تخمین زده می‌شود.

تحصیل در مدارس آفریقای جنوبی

مدارس آفریقای جنوبی به ۳ دسته دولتی رایگان و دولتی غیررایگان و خصوصی تقسیم می‌شوند. همه مدارس آفریقای جنوبی متشکل از مقاطع دبستان و دبیرستان مقدماتی و دبیرستان تکمیلی هستند. تحصیل در این مقطع‌ها مجموعا ۱۲ سال طول می‌کشد. تحصیل در مقطع دبستان و دبیرستان مقدماتی برای همه افراد ساکن آفریقای جنوبی اجباری، اما تحصیل در مقطع دبیرستان تکمیلی اختیاری است.

در جدول زیر، شرایط تحصیل در مدارس آفریقای جنوبی آمده است.

مقاطع تحصیلی مدارس آفریقای جنوبیشرایط سنی
دبستان (اجباری)۶ یا ۷سالگی تا ۱۲سالگی
دبیرستان مقدماتی (اجباری)۱۲ تا ۱۵سالگی
دبیرستان تکمیلی (اختیاری)۱۵ تا ۱۸سالگی

مدارس دولتی رایگان در آفریقای جنوبی فقط در شهرها و منطقه‌های محروم و فقیرنشین وجود دارند. استفاده از این مدارس فقط برای شهروندان مستضعف این کشور امکان‌پذیر است. از مدارس دولتی غیررایگان آفریقای جنوبی نیز فقط شهروندان این کشور می‌توانند استفاده کنند. مدارس خصوصی آفریقای جنوبی گران‌ترین مدارس این کشور و تنها مدارسی هستند که مهاجران می‌توانند در آن‌ها ثبت‌نام کنند.

افراد کوچک‌تر از ۱۸ سالی که قصد دارند برای تحصیل در مدارس آفریقای جنوبی به این کشور مهاجرت کنند، باید علاوه‌بر مدارک هویتی خود رضایت‌نامه محضری و رسمی از والدین خود ارائه کنند. همچنین، این افراد باید قیم قانونی در آفریقای جنوبی داشته باشند که شهروند رسمی این کشور باشد و هویتش را دولت آفریقای جنوبی تایید کند.

در جدول زیر، هزینه تحصیل در مدارس آفریقای جنوبی ذکر شده است.

نوع مدارس آفریقای جنوبیمیانگین شهریه سالانه
دولتی رایگان (مخصوص شهروندان آفریقای جنوبی)رایگان
دولتی غیررایگان (مخصوص شهروندان آفریقای جنوبی)۹۴۰ یورو
خصوصی (دردسترس شهروندان و مهاجران آفریقای جنوبی)۴۶۴۰ تا ۲۰هزار یورو

شهریه برخی از مدارس خصوصی معتبر آفریقای جنوبی طبق جدول زیر است.

مدارس خصوصی آفریقای جنوبیمیانگین شهریه سالانه
کالج هیلتون (Hilton College)۱۹هزار و ۶۰۰ یورو
میکاییل‌هاوس (Michaelhouse)۱۹هزار یورو
کالج کیارسنی (Kearsney College)۱۲هزار یورو
کالج سینت جانز (St. John’s College)۱۰هزار یورو
کالج کرافورد (Crawford College)۹۵۰۰ یورو

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی

مدت‌زمان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی معمولا ۴ سال طول می‌کشد؛ اما بعضی از دانشجویان ممکن است بتوانند این دوره را در ۳ سال تمام کنند. میانگین شهریه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آفریقای جنوبی بین ۶هزار تا ۲۲هزار یورو تخمین زده می‌شود. این مبلغ در دانشگاه‌های ممتاز این کشور ممکن است تا ۲۴هزار یورو نیز افزایش پیدا کند.

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. اگر متقاضی مدرک آیتلس نداشته باشد، در دوره‌های زبان‌آموزی‌ای می‌تواند شرکت کند که در آفریقای جنوبی برگزار می‌شوند. افرادی که کمتر از ۲۶ سال دارند، برای اخذ پذیرش تحصیلی از آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی بخت بیشتری دارند. ناگفته نماند که به متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در آفریقای جنوبی بورسیه تحصیلی اعطا نمی‌شود.

شرایط تحصیل کارشناسی در آفریقای جنوبی

 • آیلتس حداقل ۶
 • معدل حداقل ۱۳ برای دانشگاه‌های معمولی
 • معدل حداقل ۱۵ برای دانشگاه‌های ممتاز
 • حداقل مدرک دیپلم

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار مقطع کارشناسی در آفریقای جنوبی

 • مهندسی برق
 • معماری
 • حقوق
 • الهیات
 • پزشکی
 • علوم انسانی
 • کشاورزی
 • گردشگری
 • هنرهای زیبا
 • مدیریت
 • تجارت
 • بازاریابی

دانشگاه‌های برتر آفریقای جنوبی برای تحصیل در مقطع کارشناسی

 • دانشگاه ژوهانسبورگ (University of Johannesburg)
 • دانشگاه کیپ تاون (University of Cape Town)
 • دانشگاه فورت هر (University of Fort Hare)
 • دانشگاه TSIBA (TSIBA Business School)
 • دانشگاه استلن‌بوش (Stellenbosch University)

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد معمولا ۲ تا ۳ سال به‌طول می‌انجامد. میانگین شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های این کشور از ۱۰هزار تا ۲۰هزار یورو در سال است. این مبلغ در دانشگاه‌های ممتاز آفریقای جنوبی ممکن است تا ۲۸هزار یورو نیز افزایش پیدا کند.

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. اگر متقاضی مدرک آیتلس نداشته باشد، در دوره‌های زبان‌آموزی‌ای می‌تواند شرکت کند که در آفریقای جنوبی برگزار می‌شوند. افرادی که کمتر از ۳۰ سال دارند، برای اخذ پذیرش تحصیلی از آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد بخت بیشتری دارند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی

 • آیلتس حداقل ۶.۵
 • معدل حداقل ۱۴ برای دانشگاه‌های معمولی
 • معدل حداقل ۱۶ برای دانشگاه‌های ممتاز
 • حداقل مدرک کارشناسی

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار مقطع کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی

 • فلسفه
 • حقوق بین‌الملل
 • گردشگری
 • کشاورزی
 • جنگلبانی
 • هنرهای زیبا
 • معماری
 • طراحی
 • علوم کاربردی
 • زبان‌های آفریقایی
 • مدیریت
 • توسعه تجارت
 • انسان‌شناسی
 • جامعه‌شناسی
 • مهندسی
 • داروسازی

دانشگاه‌های برتر آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد

 • دانشگاه وسترن کیپ (University of Western Cape)
 • دانشگاه کوازولو ناتال (University of KwaZulu-Natal)
 • دانشگاه تکنولوژی دوربان (Durban University of Technology)
 • دانشگاه ژوهانسبورگ (University of Johannesburg)
 • دانشگاه کیپ تاون (University of Cape Town)

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا

مدت‌زمان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا معمولا ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. میانگین شهریه سالانه تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه‌های این کشور از ۳هزار تا ۱۶هزار یورو متغیر است. این مبلغ در دانشگاه‌های ممتاز آفریقای جنوبی ممکن است تا ۱۸هزار یورو نیز افزایش پیدا کند. برخی از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی به متقاضیان مقطع دکترا که سوابق علمی و پژوهشی برجسته دارند و از دانشجویان ممتاز محسوب می‌شوند، بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌کنند.

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. اگر متقاضی مدرک آیتلس نداشته باشد، در دوره‌های زبان‌آموزی‌ای می‌تواند شرکت کند که در آفریقای جنوبی برگزار می‌شوند. افرادی که کمتر از ۳۴ سال دارند، برای اخذ پذیرش تحصیلی از آفریقای جنوبی در مقطع دکترا بخت بیشتری دارند.

شرایط تحصیل دکترا در آفریقای جنوبی

 • آیلتس حداقل ۷
 • معدل حداقل ۱۵ برای دانشگاه‌های معمولی
 • معدل حداقل ۱۷ برای دانشگاه‌های ممتاز
 • حداقل مدرک کارشناسی ارشد

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار مقطع دکترا در آفریقای جنوبی

 • حسابداری
 • اقتصاد
 • مطالعات توسعه
 • انسان‌شناسی
 • مطالعات آفریقایی
 • مهندسی
 • خدمات اجتماعی
 • علوم اجتماعی
 • زبان‌های کاربردی
 • بیوشیمی
 • بیوتکنولوژی
 • علوم کامپیوتر
 • حقوق
 • شیمی
 • معماری
 • مطالعات مذاهب

دانشگاه‌های برتر آفریقای جنوبی در مقطع دکترا

 • دانشگاه UNISA (University of South Africa)
 • دانشگاه پرتوریا (University of Pretoria)
 • دانشگاه ژوهانسبورگ (University of Johannesburg)
 • دانشگاه استلن‌بوش (Stellenbosch University)
 • دانشگاه کیپ تاون (University of Cape Town)

تحصیل در دوره های زبان آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی ازجمله کشورهایی است که بدون آماده‌بودن مدرک زبان نیز به متقاضیان پذیرش تحصیلی می‌دهد. افرادی که قصد دارند در آفریقای جنوبی تحصیل کنند؛ ولی مدرک آیلتس ندارند، بعد از اخذ ویزای تحصیلی این کشور، می‌توانند در دوره های زبان آفریقای جنوبی شرکت کنند و پس از اخذ مدرک زبان انگلیسی وارد دانشگاه شوند.

تحصیل در دوره های زبان آفریقای جنوبی از ۳ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. مدت‌زمان این دوره‌ها به میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی بستگی دارد. قبل از شروع دوره، فرد متقاضی در آزمون غیررسمی تعیین سطح دانشگاه شرکت می‌کند. نوع کلاس و سطح دوره متناسب با میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی تعیین می‌شود.

بهترین دوره های زبان آفریقای جنوبی در شهرهای پرتوریا و کیپ تاون و ژوهانسبورگ برگزار می‌شوند. این دوره‌ها به ۲ نوع فشرده و غیرفشرده تقسیم می‌شوند. متقاضی می‌تواند باتوجه‌به مدت‌زمانی که برای اخذ مدرک زبان انگلیسی در‌اختیار دارد، یکی از این دوره‌ها را انتخاب کند. برای دوره‌های فشرده هفته‌ای ۲۱ تا ۲۴ ساعت کلاس و برای دوره‌های غیرفشرده هفته‌ای حداکثر ۱۷ ساعت کلاس برگزار می‌شود. ناگفته نماند که همه دوره‌های تخصصی آیلتس و تافل به‌صورت فشرده برگزار می‌شوند. هزینه تحصیل در دوره های زبان آفریقای جنوبی ۵۵۶۰ تا ۹۳۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی

میانگین شهریه تحصیل در آفریقای جنوبی در دانشگاه‌های دولتی ۷۰۰ تا ۱۲هزار یورو و میانگین شهریه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور ۳هزار تا ۲۲هزار یورو در سال است. این هزینه‌ها باتوجه‌به رتبه‌بندی جهانی دانشگاه و مقطع تحصیلی مدنظر ممکن است تغییر کند. همچنین، شهریه رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی با سایر رشته‌ها متفاوت است.

در جدول زیر، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آفریقای جنوبی در مقاطع مختلف ذکر شده است.

مقطع تحصیلی در آفریقای جنوبیمیانگین شهریه سالانه
کارشناسی۶هزار تا ۲۲هزار یورو
کارشناسی ارشد۱۰هزار تا ۲۰هزار یورو
دکترا۳هزار تا ۱۶هزار یورو

رشته‌های تحصیلی گران در آفریقای جنوبی رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، حقوق، مهندسی و مدیریت هستند. میانگین شهریه سالانه این رشته‌ها در دانشگاه‌های خصوصی آفریقای جنوبی ۳۰هزار یورو برآورد می‌شود. هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های خصوصی آفریقای جنوبی طبق جدول زیر است.

دانشگاه های خصوصی آفریقای جنوبیمیانگین شهریه سالانه
دانشگاه رجنسیس Regenesys Business School)بیشتر از ۱۸هزار یورو
کالج دانشگاهی داملین (Damelin College)بیشتر از ۱۲هزار یورو
موسسه آموزش عالی کورنراستون (Cornerstone Institute)۱۰هزار تا ۱۳هزار یورو
کالج مدیریت جنوب آفریقا (The Management College of Southern Africa)۸هزار تا ۱۲هزار یورو
کالج دانشگاهی هلدربرگ (Helderberg College)۱۰هزار تا ۱۷هزار یورو
دانشگاه موناش آفریقای جنوبی (Monash South Africa University)۱۲هزار تا ۱۵هزار یورو

در جدول زیر، هزینه تحصیل در گران‌ترین دانشگاه‌های دولتی آفریقای جنوبی آمده است.

دانشگاه های دولتی آفریقای جنوبیمیانگین شهریه سالانه
دانشگاه پرتوریا (University of Pretoria)۵هزار تا ۹هزار یورو
دانشگاه کیپ تاون (University of Cape Town)۶هزار تا ۱۴هزار یورو
دانشگاه استلن‌بوش (Stellenbosch University)۶هزار تا ۱۰هزار یورو
دانشگاه رودز (Rhodes University)۶هزار تا ۸هزار یورو
دانشگاه ژوهانسبورگ (University of Johannesburg)۶هزار تا ۹هزار یورو

تحصیل در آفریقای جنوبی علاوه‌بر شهریه، هزینه‌های جانبی دیگری مانند اسکان و بیمه و خورد‌و‌خوراک را نیز شامل می‌شود. هزینه‌های زندگی دانشجویی در آفریقای جنوبی طبق جدول زیر است.

زندگی دانشجویی در آفریقای جنوبیمیانگین هزینه ماهانه
اجاره خوابگاه۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو
اجاره خانه۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو
قبوض مصرفی۷۰ تا ۱۵۰ یورو
خوردوخوراک۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو
حمل‌و‌نقل۳۵ یورو
بیمه دانشجویی۱۹ یورو
تمدید سالانه ویزای دانشجویی۱۳۰ یورو

مدارک لازم برای تحصیل در آفریقای جنوبی

مدارک لازم برای تحصیل در آفریقای جنوبی ازاین‌قرارند:

 • گذرنامه معتبر: برای اخذ پذیرش تحصیلی از آفریقای جنوبی گذرنامه شما باید دست‌کم ۱ سال اعتبار داشته باشد.
 • ۳ قطعه عکس پاسپورتی: عکس‌ها باید پس‌زمینه سفید و بدون نور منعکس‌کننده داشته و در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشند.
 • بیمه درمانی: برای تحصیل در آفریقای جنوبی بیمه درمانی شما باید حداقل ۱۵۰۰ یورو ارزش داشته باشد.
 • ترجمه رسمی شناسنامه: شناسنامه ایرانی شما باید به‌صورت رسمی در دارالترجمه ترجمه شود.
 • مدرک زبان آیلتس: برای تحصیل در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی آیلتس ۶ و در مقطع کارشناسی ارشد آیلتس ۶.۵ و در مقطع دکترا آیلتس ۷ مورد‌نیاز است.
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی: آخرین مدرک تحصیلی مورد‌نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک دیپلم است. به‌منظور تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد نیز، باید ترجمه رسمی مدرک کارشناسی خود را ارائه کنید. همچنین، برای تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا باید ترجمه رسمی مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه دهید. دانشگاه‌های کشور آفریقای جنوبی موردتایید وزارت علوم و تحقیقات ایران هستند؛ به‌همین‌دلیل، برای تحصیل در این کشور به معادل‌سازی مدارک تحصیلی نیازی نیست.
 • سوابق پژوهشی: ارائه مدرک سوابق پژوهشی فقط برای متقاضیان مقطع دکترا الزامی است. متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا باید دست‌کم در ۲ پروژه تحقیقاتی و پژوهشی معتبر در سطح جهانی فعالیت کرده باشند.
 • سوابق علمی: ارائه مدرک سوابق علمی فقط برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا الزامی است. متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا باید دست‌کم ۲ مقاله علمی منتشرشده ارائه کنند.
 • ترجمه رسمی ریزنمره‌ها: ریز‌نمره‌های آخرین دوره تحصیلی از مدارک الزامی برای اخذ پذیرش از آفریقای جنوبی است.
 • رزومه تحصیلی: همه متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی باید رزومه تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه کنند و در آن خلاصه‌ای از فعالیت‌های فردی و آکادمیک خود را شرح بدهند.
 • تمکن مالی شخصی: تمکن مالی موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از آفریقای جنوبی ۲۵۰ یورو در ماه است.
 • تمکن مالی پرداخت شهریه: متقاضیان با ارائه مدارک بانکی باید به دولت آفریقای جنوبی اثبات کنند که ازپس پرداخت دست‌کم ۱ سال شهریه دانشگاه مدنظر خود برمی‌آیند.
 • گواهی عدم سوءپیشینه: اگر متقاضی در ۱ سال گذشته در کشوری غیر از کشور محل تولد خود زندگی کرده باشد، باید گواهی عدم سوءپیشینه در هر دو کشور محل تولد و کشور محل زندگی خود را ارائه کند.
 • رضایت‌نامه والدین: متقاضیانی که کمتر از ۱۸ سال دارند، برای تحصیل در آفریقای جنوبی باید رضایت‌نامه کتبی و محضری از والدین خود ارائه کنند. همچنین، این افراد باید قیم قانونی در کشور آفریقای جنوبی پیدا کنند که شهروند این کشور باشد و هویت و مدارک او را دولت آفریقای جنوبی تایید کند.
 • فرم درخواست ویزا: برای تحصیل در آفریقای جنوبی، باید فرم درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل کنید. فرم ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی BI-1738 نام دارد و هزینه ارسال آن ۱۷ یورو است.
 • توصیه‌نامه: برای اینکه بتوانید از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی پذیرش بگیرید، باید دست‌کم ۱ توصیه‌نامه از استادان پیشین خود ارائه کنید.
 • انگیزه‌نامه: انگیزه‌نامه مدرکی است که باید به زبان انگلیسی آماده کنید. در این نامه، باید توضیح دهید که انگیزه و هدفتان از تحصیل و مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی چیست.

ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

تحصیل در آفریقای جنوبی بدون اخذ ویزای تحصیلی این کشور ممکن نیست. مراحل اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی به‌ترتیب از‌این‌قرارند:

 1. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر خود در آفریقای جنوبی، به کنسولگری این کشور مراجعه کنید (https://www.vfsvisaonline.com).
 2. فرم درخواست ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی (فرم BI-1738) را تکمیل کنید. کنسولگری این کشور شما را در فهرست تعیین نوبت مراجعه حضوری قرار می‌دهد. برای فرم BI-1738 باید ۱۷ یورو بپردازید.
 3. در تاریخ نوبت تعیین‌شده‌، همراه با مدارک مورد‌نیاز شرح‌داده‌شده در فرم به سفارت آفریقای جنوبی (تجریش، خیابان یکتا) مراجعه کنید. هزینه درخواست ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی ۱۰۰ یورو است. فراموش نکنید که رسید پرداخت هزینه پرونده را دریافت کنید.
 4. پس از تحویل مدارک و مراحل انگشت‌نگاری و بیومتریک، ممکن است افسر پرونده با شما مصاحبه حضوری انجام دهد.
 5. بعد از مراجعه حضوری به سفارت و ثبت درخواست‌، ممکن است ۸ تا ۱۰ هفته طول بکشد تا نتیجه درخواست ویزای تحصیلی به شما اعلام شود.
 6. پس از اعلام نتیجه، همراه با مدارک هویتی و رسید پرداخت هزینه پرونده به کنسولگری آفریقای جنوبی مراجعه و ویزای خود را دریافت کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تکمیل فرم ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش رسمی از یکی از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی
 • تمکن مالی شخصی
 • تمکن مالی پرداخت شهریه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • ۳ قطعه عکس پاسپورتی

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در آفریقای جنوبی

اخذ پذیرش تحصیلی در آفریقای جنوبی برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور الزامی است. این فرایند یک مرحله قبل از دریافت ویزای تحصیلی است. مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در آفریقای جنوبی به‌ترتیب بدین‌شرح‌اند:

 1. براساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی مدنظر خود، دانشگاه مناسب را در آفریقای جنوبی پیدا کنید.
 2. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظر خود را بررسی و مدارک اعلام‌شده در وبسایت دانشگاه را تهیه کنید.
 3. مدارک خود را طبق آخرین مهلت ارسال اعلام‌شده در وبسایت دانشگاه ارسال کنید.
 4. معمولا ۳ تا ۶ هفته ممکن است طول بکشد تا دانشگاه‌های آفریقای جنوبی نتیجه بررسی درخواست شما را اعلام کنند.
 5. پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مدنظر خود در آفریقای جنوبی، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در آفریقای جنوبی، باید مدارکی را به دانشگاه مدنظرتان ارائه کنید. برخی از این مدارک عبارت‌اند از:

 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریزنمره‌ها
 • مدرک آیلتس یا شرکت در آزمون تعیین سطح
 • توصیه‌نامه از استادان پیشین
 • انگیزه‌نامه انگلیسی
 • تمکن مالی ۲۵۰ یورو در ماه
 • تمکن مالی پرداخت شهریه

بورسیه تحصیلی در آفریقای جنوبی

بورسیه تحصیلی در آفریقای جنوبی فقط به متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌شود. اخذ پذیرش تحصیلی از آفریقای جنوبی بدون مدرک زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؛ چرا‌که این کشور برای متقاضیان فاقد مدرک آیلتس دوره‌های زبان‌آموزی برگزار می‌کند. اگر متقاضی قصد داشته باشد بورسیه تحصیلی بگیرد، باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۷ داشته باشد.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی معتبر آفریقای جنوبی ازاین‌قرارند:

بورسیه انجمن گیاه‌شناسی (SAAB Scholarship)

بورسیه انجمن گیاه‌شناسی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های گیاه‌شناسی و بیولوژی تعلق می‌گیرد. مبلغ این بورسیه ۲هزار یورو در سال است و به‌مدت ۴ سال پرداخت می‌شود. بورسیه انجمن گیاه‌شناسی فقط به شهروندان کشورهای زیمباوه، زامبیا، آنگولا، کنگو، تانزانیا، ماداگاسکار، موریس، آفریقای جنوبی، لسوتو، نامیبتا و موزامبیک تعلق می‌گیرد.

بورسیه کمیته منطقه‌ای علوم اعصاب آفریقای جنوبی (IBRO Scholarship)

بورسیه IBRO را موسسه تحقیقاتی علوم اعصاب آفریقای جنوبی اعطا می‌کند و مبلغ آن ۴هزار یورو در سال است. این بورسیه به شهروندان همه کشورها تعلق می‌گیرد و فقط متقاضیان مقطع دکترا می‌توانند از آن استفاده کنند.

بورسیه بنیاد پژوهش ملی آفریقای جنوبی (NRF Scholarship)

بورسیه NRF به‌صورت فول فاند است و به آن دسته از متقاضیان مقطع دکترا تعلق می‌گیرد که قصد دارند در رشته‌های علوم اجتماعی و فناوری و علوم کاربردی تحصیل یا تحقیق کنند. این بورسیه فقط به شهروندان آفریقای جنوبی اعطا می‌شود.

بورسیه Tan Kah Kee

بنیاد تحقیقاتی Tan Kah Kee هرساله بورسیه‌های فول فاند و کمک‌هزینه‌های متنوعی را به آن دسته از متقاضیان مقطع دکترا و مقام استادیاری اعطا می‌کند که قصد دارند در رشته‌های علوم انسانی، روزنامه‌نگاری، علوم اجتماعی و اقتصاد در آفریقای جنوبی تحصیل یا تحقیق کنند. این بورسیه فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که شهروند سنگاپور هستند یا اقامت دائم سنگاپور را دارند.

بورسیه استادیاری TWAS-NRF TWAS-NRF Scholarship))

بورسیه TWAS-NRF را موسسه‌های تحقیقاتی دولتی در آفریقای جنوبی اعطا می‌کنند و فقط به آن دسته از متقاضیان مقطع دکترا تعلق می‌گیرد که قصد دارند در آفریقای جنوبی در‌زمینه علوم طبیعی تحقیق و پژوهش کنند. مبلغ این بورسیه ۳هزار تا ۵هزار یورو در سال است و حداکثر به‌مدت ۳ سال پرداخت می‌شود. بورسیه TWAS-NRF به شهروندان کشورهای درحال‌توسعه تعلق می‌گیرد و شهروندان آفریقای جنوبی واجدشرایط دریافت این بورسیه نیستند.

بورسیه استادیاری مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی (ICGEB Scholarship)

بورسیه ICGEB به آن دسته از متقاضیان مقطع پسادکترا تعلق می‌گیرد که قصد دارند در حوزه علوم زیستی در آفریقای جنوبی پژوهش کنند. مهلت ثبت‌نام برای این بورسیه تا ۳۱‌مارس‌۲۰۲۴ است. مبلغ بورسیه ICGEB بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است و شهروندان همه کشورها می‌توانند برای اخذ این بورسیه اقدام کنند.

بورسیه بنیاد مسترکارد (Mastercard Scholarship)

بورسیه تحصیلی مسترکارد را بنیاد Mastercard دانشگاه پرتوریا ارائه می‌کند. متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های علوم طبیعی، کشاورزی، مدیریت، مهندسی و علوم اقتصادی که بتوانند اثبات کنند ازپس تامین مخارج تحصیلشان در آفریقای جنوبی برنمی‌آیند، واجدشرایط دریافت بورسیه بنیاد Mastercard هستند. گفتنی است که این بورسیه به دانشجویان دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی نیز تعلق می‌گیرد.

بورسیه ماندلا رودز (Mandela Rhodes Scholarship)

بورسیه ماندلا رودز فقط به متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و حداکثر به‌مدت ۲ سال اعطا می‌شود. شهروندان همه کشورها می‌توانند برای اخذ این بورسیه اقدام کنند. بورسیه ماندلا رودز به‌صورت کمک‌هزینه است و فقط هزینه‌های تحصیل متقاضیان را پوشش می‌دهد.

بورسیه DRD

بورسیه DRD فقط به آن دسته از دانشجویان مقطع کارشناسی تعلق می‌گیرد که شهروند کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند. این بورسیه در قالب کمک‌هزینه اعطا می‌شود.

بورسیه وداکام (Vodacom Scholarship)

بورسیه وداکام به همه دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی IT، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، ریاضیات، علوم پایه و تکنولوژی در آفریقای جنوبی تعلق می‌گیرد. بورسیه وداکام فقط به‌صورت کمک‌هزینه اعطا می‌شود و هزینه‌های تحصیل متقاضیان را پوشش می‌دهد.

کار دانشجویی در حین تحصیل در آفریقای جنوبی

از مزایای تحصیل در آفریقای جنوبی، امکان کار دانشجویی حین تحصیل در این کشور است. همه دانشجویان خارجی در آفریقای جنوبی اجازه دارند پاره‌وقت کار و بخشی از مخارجشان را از این راه تامین کنند.

دانشجویان خارجی در آفریقای جنوبی معمولا می‌توانند در رستوران، کافه، فروشگاه، سوپرمارکت، کتابخانه، کتابفروشی یا بخش اداری و آموزشی دانشگاه کار کنند و ساعتی ۵ تا ۹ یورو دستمزد بگیرند.

مقطع تحصیلی در آفریقای جنوبیساعات مجاز کار
کارشناسی۱۰ ساعت در هفته
کارشناسی ارشد۲۰ ساعت در هفته
دکترا۳۰ ساعت در هفته

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در آفریقای جنوبی

همه دانشجویان خارجی آفریقای جنوبی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی‌، اقامت خود را در این کشور تمدید کنند و برای این کار نیازی نیست از آفریقای جنوبی خارج شوند. پس از اتمام تحصیل در آفریقای جنوبی، به ۴ روش مختلف می‌توانید اقامت این کشور را بگیرید: 

۱. پیدا کردن کار

دانشجویان خارجی در آفریقای جنوبی تا ۶ ماه پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در این کشور بمانند و به‌دنبال شغل بگردند. اگر تا ۶ ماه موفق نشوند پیشنهاد کار رسمی از کارفرما در آفریقای جنوبی دریافت کنند، باید از خاک این کشور خارج شوند. بااین‌حال، اگر موفق شوند در این کشور کار پیدا کنند، بدون نیاز به ترک آفریقای جنوبی، می‌توانند ویزای تحصیلی‌شان را به ویزای کاری آفریقای جنوبی تبدیل کنند.

۲. فرزندآوری

آفریقای جنوبی درزمینه تولد نوزادان در این کشور، پیرو قانون خون است. این یعنی هر فردی که در کشور آفریقای جنوبی فرزند به‌دنیا بیاورد، بلافاصله می‌تواند اقامت دائم این کشور را بگیرد.

۳. سرمایه‌گذاری

دانشجویان خارجی آفریقای جنوبی که قصد دارند پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور بمانند، ازطریق سرمایه‌گذاری می‌توانند اقامت این کشور را بگیرند. اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، توصیه می‌کنیم که قبل از اتمام دوره تحصیل، درباره روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در آفریقای جنوبی و شرایط آن‌ها تحقیق کنید.

۴. ازدواج

یکی از روش‌های ارزان و راحت اخذ اقامت آفریقای جنوبی پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور، ازدواج با یکی از شهروندان آفریقای جنوبی است. این روش نیز شرایط خاصی دارد که بهتر است قبل از اتمام ویزای تحصیلی خود درباره آن تحقیق کنید.

بهترین رشته ها برای تحصیل در آفریقای جنوبی

بهترین رشته ها برای تحصیل در آفریقای جنوبی براساس کیفیت آموزش و اعتبار جهانی مدرک پایان دوره تعیین می‌شوند. تحصیل در آفریقای جنوبی در رشته پزشکی ۶ سال و در رشته دندان‌پزشکی ۵ سال طول می‌کشد.

در جدول زیر، بهترین رشته ها برای تحصیل در آفریقای جنوبی و شهریه سالانه آن‌ها ذکر شده است.

بهترین رشته های تحصیلی در آفریقای جنوبیمیانگین شهریه سالانه
مهندسی۵هزار تا ۱۰هزار یورو
پزشکی۱۳هزار تا ۲۸هزار یورو
مدیریت۹هزار تا ۱۳هزار یورو
تجارت۷هزار تا ۱۲هزار یورو
وکالت۹هزار تا ۱۳هزار یورو
مدیریت مالی۷هزار تا ۱۱هزار یورو
علوم کامپیوتر۱۰هزار تا ۱۴هزار یورو
بانکداری۶هزار تا ۱۰هزار یورو
حسابداری۶هزار تا ۹هزار یورو
پرستاری۱۳هزار تا ۱۸هزار یورو
داروسازی۱۵هزار تا ۲۱هزار یورو
زمین‌شناسی۹هزار تا ۱۴هزار یورو
جامعه‌شناسی۸هزار تا ۱۲هزار یورو
فیزیک پزشکی۱۰هزار تا ۱۵هزار یورو

میانگین حقوق رشته های تحصیلی پردرآمد در آفریقای جنوبی طبق جدول زیر است.

رشته های تحصیلی پردرآمد در آفریقای جنوبیمیانگین درآمد سالانه
پزشکی۸۰هزار یورو
وکالت۲۰هزار تا ۱۷۰هزار یورو
مهندسی نفت و گاز۳۲هزار تا ۹۸هزار یورو
مدیریت مالی۴۰هزار یورو
مدیریت IT۸۹هزار یورو
کارشناس مدیریت بحران مالی۲۶هزار تا ۶۲هزار یورو
حسابداری۳۶هزار یورو
معماری۱۵هزار تا ۹۲هزار یورو
مهندسی معدن۲۷هزار تا ۸۹هزار یورو
خلبانی۱۶هزار تا ۲۰هزار یورو

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در آفریقای جنوبی

درادامه مقاله، بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در آفریقای جنوبی براساس فهرست QS در سال ۲۰۲۴ را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه کیپ تاون (University of Cape Town)

دانشگاه کیپ تاون در سال ۲۰۲۴ برترین دانشگاه آفریقای جنوبی شناخته شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ به‌عنوان کالجی دولتی تاسیس و در سال ۱۹۱۸ به دانشگاه تبدیل شد. کیپ تاون قدیمی‌ترین دانشگاه آفریقای جنوبی است و سالانه ۲۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه کیپ تاون

سال تاسیس۱۸۲۹
شهرکیپ تاون
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، مدیریت، بازرگانی، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی و ریاضیات
رتبه جهانی QS۱۷۳
رتبه جهانی THE۱۶۷
رتبه در آفریقای جنوبی۱
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۶هزار تا ۱۴هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.uct.ac.za

 

دانشگاه ویتواترزرند (University of the Witwatersrand)

دانشگاه ویتواترزرند در سال ۲۰۲۴ دومین دانشگاه برتر آفریقای جنوبی معرفی شده است. این دانشگاه دولتی به ارائه رشته‌های تحصیلی ورزشی متنوع و تربیت‌بدنی شهرت دارد و هرساله نزدیک به ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را می‌پذیرد.

اطلاعات کلی دانشگاه ویتواترزرند

سال تاسیس۱۹۲۲
شهرژوهانسبورگ
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، مدیریت، بازرگانی، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، ریاضیات، مطالعات زیست‌محیطی، علوم کاربردی، علوم تربیتی، کشاورزی، جنگلبانی، ورزش، گردشگری و هتلداری
رتبه جهانی QS۲۶۴
رتبه جهانی THE۳۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۲
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۶هزار تا ۱۲هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.wits.ac.za

 

دانشگاه استلن‌بوش (Stellenbosch University)

دانشگاه استلن‌بوش از دانشگاه‌های دولتی معتبر آفریقای جنوبی و سومین دانشگاه برتر این کشور در سال ۲۰۲۴ است. دانشگاه یادشده سالانه ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه استلن‌بوش

سال تاسیس۱۹۱۸
شهراستلن‌بوش
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، مدیریت، بازرگانی، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، ریاضیات، مطالعات زیست‌محیطی، علوم کاربردی، علوم تربیتی، کشاورزی، جنگلبانی، ورزش، گردشگری، هتلداری، مطالعات کره زمین و زبان‌های کاربردی
رتبه جهانی QS۲۸۳
رتبه جهانی THE۳۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۳
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۶هزار تا ۱۰هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttp://www.sun.ac.za/english

 

دانشگاه ژوهانسبورگ (University of Johannesburg)

دانشگاه ژوهانسبورگ دانشگاهی دولتی در شهر ژوهانسبورگ در جنوب کشور آفریقای جنوبی است و سالانه بیشتر از ۴هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند. دانشگاه ژوهانسبورگ یکی از دانشکده‌های پزشکی معتبر را در آفریقای جنوبی دارد.

اطلاعات کلی دانشگاه ژوهانسبورگ

سال تاسیس۲۰۰۵
شهرژوهانسبورگ
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، مدیریت، بازرگانی، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، ریاضیات، مطالعات زیست‌محیطی، علوم کاربردی، علوم تربیتی، کشاورزی، جنگلبانی، ورزش، گردشگری، هتلداری، مطالعات کره زمین، بازاریابی و زبان‌های خارجی
رتبه جهانی QS۳۰۶
رتبه جهانی THE۴۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۴
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۶هزار تا ۱۰هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.uj.ac.za

 

دانشگاه پریتوریا (University of Pretoria)

دانشگاه دولتی پریتوریا در سال ۲۰۲۴ پنجمین دانشگاه برتر کشور آفریقای جنوبی شناخته شده است. این دانشگاه سالانه حدود ۳هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه پریتوریا

سال تاسیس۱۹۰۸
شهرپریتوریا
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، مدیریت، بازرگانی، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی، علوم کامپیوتر، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، ریاضیات، مطالعات زیست‌محیطی، علوم کاربردی، علوم تربیتی، کشاورزی، جنگلبانی، گردشگری، هتلداری، مطالعات کره زمین و تکنولوژی
رتبه جهانی QS۳۲۳
رتبه جهانی THE۵۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۵
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۵هزار تا ۹هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.up.ac.za

 

دانشگاه کوازولو ناتال (University of KwaZulu-Natal)

دانشگاه دولتی کوازولو ناتال در شهر دوربان در جنوب آفریقای جنوبی قرار دارد و در سال ۲۰۲۴، ششمین دانشگاه برتر این کشور معرفی شده است. دانشگاه کوازولو ناتال سالانه بیش از ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند که اغلب آنان متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد هستند.

اطلاعات کلی دانشگاه کوازولو ناتال

سال تاسیس۲۰۰۴
شهردوربان
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیعلوم اجتماعی، مدیریت، بازرگانی، هنر، معماری، طراحی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مهندسی، علوم کامپیوتر، حقوق، رسانه، روزنامه‌نگاری، علوم طبیعی، ریاضیات، مطالعات زیست‌محیطی، علوم کاربردی، علوم تربیتی، کشاورزی، جنگلبانی، گردشگری، هتلداری، مطالعات کره زمین و تکنولوژی
رتبه جهانی QS۶۲۱
رتبه جهانی THE۵۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۶
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۳هزار تا ۱۰هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://ww1.ukzn.ac.za

 

دانشگاه نورث وست (North-West University)

دانشگاه نورث وست از دانشگاه‌های دولتی معتبر آفریقای جنوبی محسوب می‌شود و در سال ۲۰۲۴، رتبه هفتم را در بین دانشگاه‌های برتر این کشور ازآن خود کرده است. دانشگاه نورث وست هرساله حدود ۱۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی را می‌پذیرد.

اطلاعات کلی دانشگاه نورث وست

سال تاسیس۲۰۰۴
شهر۳ شعبه در شهر‌های پاچفستروم و ماهیکنگ و واندربیجلپارک
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیریاضیات، علوم طبیعی، پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم اجتماعی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، هنر، معماری، طراحی، گردشگری، هتلداری، رسانه، روزنامه‌نگاری، مدیریت، بازرگانی، مطالعات زیست‌محیطی، کشاورزی، جنگلبانی، جامعه‌شناسی، حقوق، منابع انسانی، بازرگانی و مدیریت
رتبه جهانی QS۸۰۱
رتبه جهانی THE۶۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۷
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۳هزار تا ۱۱هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۳
آدرس وبسایتhttps://www.nwu.ac.za

 

دانشگاه وسترن کیپ (University of Western Cape)

دانشگاه وسترن کیپ در سال ۲۰۲۴ هشتمین دانشگاه برتر آفریقای جنوبی معرفی شده و ازجمله دانشگاه‌های دولتی معتبر این کشور است. دانشگاه مذکور سالانه نزدیک به ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه وسترن کیپ

سال تاسیس۱۹۵۹
شهربلویل
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیریاضیات، علوم طبیعی، پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم اجتماعی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، فناوری IT، هنر، معماری، طراحی، گردشگری، هتلداری، رسانه، روزنامه‌نگاری، مدیریت، بازرگانی، مطالعات زیست‌محیطی، کشاورزی، جنگلبانی، جامعه‌شناسی، حقوق، ورزش، تربیت بدنی، مطالعات کره زمین، مدیریت و بازرگانی
رتبه جهانی QS951
رتبه جهانی THE۶۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۸
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۳هزار تا ۱۲هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۴
آدرس وبسایتhttps://www.uwc.ac.za

 

دانشگاه UNISA (University of South Africa)

دانشگاه UNISA ازنظر تعداد دانشجو بزرگ‌ترین دانشگاه آفریقای جنوبی است. این دانشگاه از یک‌سوم دانشجویان آفریقای جنوبی میزبانی و هرساله ۱۰هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند. دانشگاه UNISA در سال ۲۰۲۴ نهمین دانشگاه برتر آفریقای جنوبی معرفی شده است.

اطلاعات کلی دانشگاه UNISA

سال تاسیس۱۸۷۳
شهرپریتوریا
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیریاضیات، علوم طبیعی، پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم اجتماعی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، فناوری IT، هنر، معماری، طراحی، گردشگری، هتلداری، رسانه، روزنامه‌نگاری، مدیریت، بازرگانی، مطالعات زیست‌محیطی، کشاورزی، جنگلبانی، جامعه‌شناسی، حقوق، مدیریت و بازرگانی
رتبه جهانی QS۸۵۱
رتبه جهانی THE۱۰۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۹
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۳هزار تا ۱۰هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۵
آدرس وبسایتhttps://www.unisa.ac.za/sites/corporate/default

 

دانشگاه فری استیت (University of Free State)

دانشگاه فری استیت در سال ۲۰۲۴ دهمین دانشگاه برتر آفریقای جنوبی شناخته شده است. این دانشگاه قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در آفریقای جنوبی محسوب می‌شود و سالانه نزدیک به ۲هزار نفر دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند.

اطلاعات کلی دانشگاه فری استیت

سال تاسیس۱۹۰۴
شهربلومفونتین
نوع دانشگاهدولتی
رشته‌های تحصیلیریاضیات، علوم طبیعی، پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم اجتماعی، مهندسی، فناوری، علوم کامپیوتر، فناوری IT، هنر، معماری، طراحی، گردشگری، هتلداری، رسانه، روزنامه‌نگاری، مدیریت، بازرگانی، کشاورزی، جنگلبانی، جامعه‌شناسی، حقوق، حقوق بین‌الملل، بازاریابی، داروسازی، مدیریت و بازرگانی
رتبه جهانی QS۱۰۰۱
رتبه جهانی THE۸۰۱
رتبه در آفریقای جنوبی۱۰
زبان تدریسانگلیسی
میانگین شهریه سالانه۳هزار تا ۱۲هزار یورو
امکانات رفاهیخوابگاه
تعداد دانشکده۶
آدرس وبسایتhttps://www.ufs.ac.za

فرم مشاوره تحصیل در آفریقای جنوبی

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی چقدر است؟

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی به نوع دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. میانگین شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی آفریقای جنوبی ۷۰۰ تا ۱۲هزار یورو است.

آیا آفریقای جنوبی کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، آفریقای جنوبی کشور مناسبی برای تحصیل است. این کشور دانشگاه‌های ممتاز و معتبری دارد و هزینه تحصیل و زندگی در آن کم است.

برای تحصیل در آفریقای جنوبی به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در آفریقای جنوبی به مدرک زبان آیلتس نیاز دارید.

آیا بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در آفریقای جنوبی، می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در آفریقای جنوبی، می‌توان اقامت این کشور را گرفت.

آیا هنگام تحصیل در آفریقای جنوبی می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، هنگام تحصیل در آفریقای جنوبی می‌توانید در این کشور کار کنید.