تحصیل در قبرس شمالی یکی از راه‌های آسان مهاجرت به این کشور است. این کشور آسیایی با امکانات تحصیلی و آموزشی پیشرفته خود، یکی از مقاصد تحصیلی ایدئال در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

قبرس شمالی ازجمله مقاصد تحصیلی محبوب در بین کشورهای مدیترانه‌ای و منطقه خاورمیانه است. قبرس شمالی کشور آسیایی پیشرفته‌ای با امکانات رفاهی و آموزشی عالی، ولی ارزان‌قیمت است و برای متقاضیانی که نمی‌توانند در کشورهای اروپایی تحصیل کنند، گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود. سالانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری از کشورهای مختلف ازجمله ایران، برای تحصیل در قبرس شمالی به این کشور مهاجرت می‌کنند. قبرس شمالی دانشگاه‌های معتبر و تجهیزات آموزشی و تحصیلی مطلوب، ولی ارزانی دارد که باعث می‌شود هرساله دانشجویان اروپایی و آمریکایی بسیاری نیز برای تحصیل قبرس شمالی را انتخاب کنند.

دلایل و مزایای تحصیل در قبرس شمالی

یکی از دلایل و مزایای تحصیل در قبرس شمالی، ارزان‌بودن هزینه تحصیل و زندگی با وجود امکانات و رفاه مناسب این کشور است. قبرس شمالی برای رقابت با سایر کشورهای پیشرفته همسایه مانند ترکیه و قبرس جنوبی، کیفیت امکانات و خدمات تحصیلی خود را توسعه داده؛ اما هزینه‌ها را تا حد زیادی ارزان نگه داشته است.

یکی دیگر از دلایل و مزایای تحصیل در قبرس شمالی راحت‌بودن اخذ ویزا و تردد به این کشور است. قبرس شمالی به‌عنوان کشوری آسیایی به مسافران ایرانی ویزای فرودگاهی می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود تا افراد بتوانند قبل از تصمیم‌گیری قطعی و ثبت‌نام در دانشگاه یا مدرسه، با ویزای توریستی به‌راحتی به آنجا سفر کنند و از نزدیک با شرایط و محیط آشنا شوند.

حضور بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی در این کشور باعث شده است تا سطح علمی و آموزشی قبرس شمالی افزایش پیدا کند. بنابر آمار رسمی نهادهای آموزشی این کشور، سالانه نزدیک به ۱۵هزار نفر دانشجوی خارجی از کشورهای دیگر برای تحصیل به قبرس شمالی مهاجرت می‌کنند که بسیاری از آن‌ها کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند.

قبرس شمالی کشوری با آب‌وهوای مدیترانه‌ای و جذابیت‌های گردشگری متعدد است. توریستی‌بودن این کشور باعث ایجاد فرصت‌های شغلی متنوع می‌شود و بازار کار پررونقی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی این کشور به‌وجود می‌آورد.

شرایط تحصیل در قبرس شمالی

شرایط تحصیل در قبرس شمالی به‌دلایل متعددی برای دانشجویان ایرانی مناسب و ایدئال است. ایرانیانی که به هر دلیلی امکان تحصیل در کشورهای اروپایی یا آمریکا را ندارند، با صرف هزینه اندک می‌توانند به قبرس شمالی مهاجرت کنند و از منابع و امکانات تحصیلی پیشرفته این کشور که مطابق با استانداردهای بین‌المللی است، بهره‌مند شوند.

نزدیک‌بودن قبرس شمالی به ایران و ارزان‌بودن هزینه تحصیل و زندگی در این کشور و داشتن آب‌و‌هوای معتدل ازجمله دلایل مهمی است که دانشجویان ایرانی قبرس شمالی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

قبرس شمالی برای پذیرش دانشجویان خارجی شرایط سختی ندارد و متقاضیان ایرانی با داشتن حداقل مدرک دیپلم (برای مقطع کارشناسی) و بدون نیاز به آزمون ورودی و اخذ ویزای تحصیلی، می‌توانند از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند.

دانشجویان بین‌المللی برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های قبرس شمالی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیازی ندارند. دانشگاه های قبرس شمالی برای دانشجویان بین‌المللی که مسلط به زبان انگلیسی نیستند، دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. شما می‌توانید حین تحصیل یا قبل از شروع تحصیلتان در دانشگاه، این دوره‌های زبان‌آموزی را سپری کنید که سالانه حدود ۷۹۵۰ یورو هزینه خواهند داشت. مدرک آیلتس ۵٫۵ یا تافل ۶۵ برای گذراندن همه مقاطع تحصیلی در قبرس شمالی پذیرفتنی است.

در ادامه، شرایط تحصیل در قبرس شمالی در مقاطع مختلف را بررسی می‌کنیم. (زبان رسمی کشور قبرس شمالی ترکی و واحد پول کشور لیر ترکیه است. همه مبالغ با ضریب ۰٫۰۳۱ از لیر ترکیه به یورو تبدیل شده‌اند):

شرایط تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی

 • معدل موردنیاز
  • حداقل معدل ۱۶ دیپلم (معادل نمره ۳٫۳ در قبرس شمالی) برای رشته‌های پزشکی، داروسازی، خلبانی و دندان‌پزشکی
  • حداقل معدل ۱۴ دیپلم (معادل نمره ۲٫۷ در قبرس شمالی) برای رشته‌های مهندسی
  • حداقل معدل ۱۳ دیپلم (معادل نمره ۲٫۳ در قبرس شمالی) برای سایر رشته‌ها
 • شهریه سالانه: به‌طور میانگین ۳هزار تا ۲۰هزار یورو
 • هزینه بیمه دانشجویی: سالانه ۳۰۰ یورو
 • مدت‌زمان تحصیل: ۴ سال

شرایط تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد

 • معدل موردنیاز: حداقل معدل ۱۵٫۵ کارشناسی (معادل نمره ۳ در قبرس شمالی) برای همه رشته‌ها
 • شهریه سالانه: به‌طور میانگین ۵هزار تا ۲۲هزار یورو
 • هزینه بیمه دانشجویی: سالانه ۳۰۰ یورو
 • مدت‌زمان تحصیل: ۲ سال

شرایط تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دکتری

 • معدل موردنیاز: حداقل معدل ۱۶٫۵ کارشناسی ارشد (معادل نمره ۳٫۵ در قبرس شمالی) برای همه رشته‌ها
 • شهریه سالانه: به‌طور میانگین ۵هزار تا ۱۹هزار یورو
 • هزینه بیمه دانشجویی: سالانه ۳۰۰ یورو
 • مدت‌زمان تحصیل: ۲ تا ۴ سال

شرایط سنی تحصیل در قبرس شمالی

شرایط سنی تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی حداکثر ۳۰ سال است. برای تحصیل در قبرس شمالی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما وقفه تحصیلی (گپ تحصیلی) بیش از ۴ سال ممکن است شانس متقاضی را برای اخذ پذیرش کاهش دهد.

مقاطع تحصیلی در قبرس شمالی

مقاطع تحصیلی در قبرس شمالی شامل پیش‌دبستانی، ابتدایی، راهنمایی (متوسطه اول)، دبیرستان (متوسطه دوم)، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌شود. درادامه، درباره مقاطع تحصیلی در قبرس شمالی بیشتر صحبت می‌کنیم.

مقطع پیش‌دبستانی در قبرس شمالی

تحصیل در مقطع پیش‌دبستانی در قبرس شمالی اجباری نیست و کودکان ۳ تا ۶ سال را پوشش می‌دهد. برای ثبت‌نام در مقطع پیش‌دبستانی، کودک باید حداقل ۳ سال داشته باشد. پیش‌دبستانی‌های قبرس شمالی به‌صورت دوزبانه (ترکی و انگلیسی) و اغلب خصوصی هستند.

مقطع ابتدایی در قبرس شمالی

مقطع ابتدایی در قبرس شمالی برای کودکان ۶ تا ۱۲ساله است. تحصیل در مقطع ابتدایی در قبرس شمالی برای همه افراد اجباری است.

مقطع راهنمایی در قبرس شمالی

مرحله دوم مقطع ابتدایی در قبرس شمالی که مقطع راهنمایی نیز نامیده می‌شود، ویژه افراد ۱۲ تا ۱۵ساله است. در این دوره، دانش‌آموزان تحصیلات عمومی بین‌دوره‌ای را می‌گذرانند و درس‌های عمومی و تخصصی را می‌خوانند. در قبرس شمالی تا ۱۶سالگی، یعنی تا پایان مقطع راهنمایی، تحصیل برای همه افراد اجباری است.

مقطع دبیرستان در قبرس شمالی

مقطع دبیرستان در قبرس شمالی برای افراد ۱۵ تا ۱۸‌ساله است. در قبرس شمالی، مدارس فنی‌و‌حرفه‌ای دوره دبیرستان را ارائه می‌کنند. دانش‌آموزان در این مقطع می‌توانند انتخاب رشته کنند و در پایان مقطع دبیرستان، در رشته منتخب خود مدرک دیپلم فنی‌و‌حرفه‌ای بگیرند. رشته‌هایی که دانش‌آموزان دبیرستان در قبرس شمالی می‌توانند انتخاب کنند، عبارت‌اند از: ریاضی، فیزیک، علوم اجتماعی، مهارت‌های فنی، مدیریت گردشگری، هتلداری و زبان‌های خارجی (آلمانی و فرانسوی یا اسپانیایی).

مقطع کاردانی در قبرس شمالی

مقطع کاردانی در قبرس شمالی ۲ سال طول می‌کشد و برای ورود به آن، دانشجویان باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشند. این دوره‌های ۲ساله معمولا برای کسب آمادگی ورود به دانشگاه یا بازار کار برگزار می‌شوند.

دانش‌آموزانی که معدل دیپلمشان برای ورود مستقیم به مقطع کارشناسی کافی نیست، از دوره کاردانی به‌عنوان فرصتی برای کسب نمره و معدل لازم به‌منظور ورود به مقطع کارشناسی می‌توانند استفاده کنند. ناگفته نماند که مقطع کاردانی در قبرس شمالی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌شود.

مقطع کارشناسی در قبرس شمالی

مقطع کارشناسی در قبرس شمالی دوره‌ای ۴ساله (معادل ۸ ترم) است. تحصیل رشته‌هایی مانند پزشکی و داروسازی و دندان‌پزشکی نیز بین ۴ تا ۷ سال طول می‌کشند. دانش‌آموزانی که از دبیرستان‌های قبرس شمالی فارغ‌التحصیل شده باشند؛ ولی معدل دیپلم آنان کمتر از نمره اعلام‌شده برای ورود به مقطع کارشناسی باشد، از دوره کاردانی برای کسب نمره و معدل لازم می‌توانند استفاده کنند.

مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی

مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی دوره‌ای ۲ساله (معادل ۳ تا ۴ ترم) است. برای فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی ۲ راه وجود دارد: ۱. دانشجویان باید در آخرین ترم تحصیلی خود پایان‌نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند؛ ۲. دانشجویان باید تعداد ترم‌های تحصیلی بیشتری (۱ ترم اضافه) را بگذرانند و پروژه‌ای مرتبط با رشته تحصیلی خود به دانشگاه ارائه کنند.

مقطع دکتری در قبرس شمالی

مقطع دکتری در قبرس شمالی دوره‌ای ۲ تا ۴ساله (معادل ۲۱ واحد به‌علاوه ترم تز دکتری) است. برای فارغ‌التحصیل‌شدن از مقطع دکتری در قبرس شمالی، دانشجویان باید تز دکتری ارائه دهند و از آن دفاع کنند.

تحصیل در مدارس قبرس شمالی

تحصیل در مدارس قبرس شمالی دوره‌ای ۱۲ساله و مثل مدارس ایران برای افراد ۶ تا ۱۸ساله در نظر گرفته شده است. مدارس قبرس شمالی شامل مقاطع ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان می‌شوند و ۲ نوع خصوصی و دولتی دارند. شرایط و هزینه تحصیل در مدارس خصوصی قبرس شمالی بدین‌شرح است:

شرایط تحصیل در مدارس خصوصی قبرس شمالی

زبان تحصیل: در مدارس خصوصی و بین‌المللی قبرس شمالی، در همه مقاطع آموزش به زبان انگلیسی انجام می‌شود؛ بنابراین، برای تحصیل در مدارس خصوصی و بین‌المللی قبرس شمالی در هیچ مقطعی به ارائه مدرک زبان ترکی نیاز ندارید.

ساعت کاری: ساعت فعالیت مدارس خصوصی از ۸ تا ۱۵ است.

هزینه تحصیل: هزینه شهریه سالانه در مدارس خصوصی و بین‌المللی قبرس شمالی از ۸۰۰ تا ۹هزار یورو تخمین زده می‌شود. مبلغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو نیز بابت هزینه‌های جانبی مثل نوشت‌افزار، خورد و خوراک، لباس فرم مدرسه و کتاب‌های درسی به شهریه اضافه می‌شود.

شرایط تحصیل در مدارس دولتی قبرس شمالی

 • زبان تحصیل: در مدارس دولتی قبرس شمالی، فقط در مقطع ابتدایی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد؛ بنابراین، اگر قصد دارید در مدارس دولتی قبرس شمالی در مقاطع راهنمایی و دبیرستان تحصیل کنید، باید به زبان ترکی مسلط باشید. برای تحصیل در مقطع راهنمایی، مدرک A2 زبان ترکی و برای تحصیل در مقطع دبیرستان، مدرک B1 زبان ترکی موردنیاز است.
 • ساعت کاری: ساعت فعالیت مدارس دولتی از ۸ تا ۱۳ است.
 • هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در مدارس دولتی قبرس شمالی کاملا رایگان است؛ اما هزینه‌های جانبی تحصیل دانش‌آموزان مثل نوشت‌افزار، خورد و خوارک، پوشاک و کتاب‌های درسی در قبرس شمالی سالانه به حدود ۲۰۰ یورو می‌رسد.

به‌‌دلیل رایگان‌بودن تحصیل در مدارس دولتی قبرس شمالی، ظرفیت پذیرش این مدارس خیلی کمتر از مدارس خصوصی است و متقاضیان بین‌المللی از مدارس خصوصی راحت‌تر می‌توانند پذیرش بگیرند.

همه دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در قبرس شمالی علاوه‌بر زبان ترکی و انگلیسی، باید زبان سومی نیز برای یادگیری انتخاب کنند. این زبان می‌تواند یکی از زبان‌های آلمانی و فرانسوی یا اسپانیایی باشد.

همچنین، دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در قبرس شمالی می‌توانند از بین رشته‌های ریاضی، فیزیک، علوم اجتماعی، مهارت‌های فنی، مدیریت گردشگری و هتلداری یکی را انتخاب کنند و در آن رشته از دبیرستان فارغ‌التحصیل شوند.

بهترین مدارس برای تحصیل در قبرس شمالی

هیچ‌کدام از مدارس قبرس شمالی تفکیک جنسیتی ندارند و همگی مختلط هستند. برخی از بهترین و معتبرترین مدارس قبرس شمالی عبارت‌اند از:

مدرسه بریتانیایی گیرنه (The English School of Kyrenia)

مدرسه گیرنه مدرسه‌ای خصوصی برای همه مقاطع است. این مدرسه سال ۲۰۰۸ در شهر گیرنه در شمال قبرس شمالی تاسیس شده است و مستقیم زیرنظر کشور بریتانیا فعالیت می‌کند. دانش‌آموزان مدرسه گیرنه در پایان تحصیل، گواهینامه بین‌المللی کمبریج را دریافت می‌کنند. شهریه سالانه این مدرسه براساس مقطع تحصیلی از ۴۵۰۰ تا ۸هزار یورو متغیر است.

مدرسه بریتانیایی پاسکال (Pascal English School)

این مدرسه خصوصی همه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد و در شهرها نیکوزیا، پایتخت قبرس شمالی، قرار دارد. شهریه سالانه مدرسه بریتانیایی پاسکال بسته به مقطع تحصیلی از ۵هزار تا ۷۵۰۰ یورو تخمین زده می‌شود.

مدرسه نکات (Necat British College)

مدرسه خصوصی نکات در شهر لفکوشا قرار دارد و همه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد. شهریه سالانه این مدرسه باتوجه‌به مقطع تحصیلی بین ۴۲۰۰ تا ۶۷۰۰ یورو برآورد می‌شود.

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی برای متقاضیان همه کشورها امکان‌پذیر است. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی ۴ سال (معادل ۸ ترم) است. حداقل معدل موردنیاز برای فارغ‌التصیلی از مقطع کارشناسی در قبرس شمالی ۱۲٫۵ (معادل نمره ۲ در قبرس شمالی) اعلام شده است. حداقل معدل موردنیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های قبرس شمالی در مقطع کارشناسی از‌این‌قرار است:

 • حداقل معدل ۱۶ دیپلم (معادل نمره ۳٫۳ در قبرس شمالی) برای رشته‌های پزشکی، داروسازی، خلبانی و دندان‌پزشکی
 • حداقل معدل ۱۴ دیپلم (معادل نمره ۲٫۷ در قبرس شمالی) برای رشته‌های مهندسی
 • حداقل معدل ۱۳ دیپلم (معادل نمره ۲٫۳ در قبرس شمالی) برای سایر رشته‌ها

شهریه سالانه تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی براساس رشته و شهر و دانشگاه از ۳هزار تا ۲۰هزار یورو متغیر است. در قبرس شمالی امکان تحصیل در تمام رشته‌ها در مقطع کارشناسی فراهم است؛ اما به‌گفته وبسایت Rocapply، رشته‌هایی مثل حسابداری، مهندسی و فنی، مطالعات اروپایی، طراحی معماری، طراحی گرافیک، گردشگری، هتلداری، بانکداری و امور مالی که به دوره‌های تکمیلی تخصصی نیاز ندارند، در مقطع کارشناسی متقاضیان بیشتری دارند.

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیان همه کشورها امکان‌پذیر است. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی ۲ سال (معادل ۳ تا ۴ ترم) است.

حداقل معدل موردنیاز برای فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی ۱۳٫۵ (معادل نمره ۲٫۵ در قبرس شمالی) است. برای فارغ‌التحصیل‌شدن از مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی ۲ راه وجود دارد: ۱. دانشجویان باید در آخرین ترم تحصیلی خود پایان‌نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند؛ ۲. دانشجویان تعداد ترم‌های تحصیلی بیشتری (۱ ترم اضافه) را بگذرانند و پروژه‌ای مرتبط با رشته تحصیلی خود به دانشگاه ارائه کنند.

حداقل معدل موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد ۱۵٫۵ (معادل نمره ۳ در قبرس شمالی) برای همه رشته‌ها است. شهریه سالانه تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد باتوجه‌به رشته و شهر و دانشگاه از ۵هزار تا ۱۵هزار یورو متغیر است.

در قبرس شمالی امکان تحصیل در تمام رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد فراهم است؛ اما به‌گفته وبسایت Rocapply، رشته‌هایی مثل حسابداری، مهندسی و فنی، ادبیات و فلسفه، هنر، مطالعات اروپایی، طراحی معماری، گردشگری، بانکداری، کشاورزی، پزشکی، فناوری اطلاعات، تکنولوژی دیجیتال و علوم داده به‌دلیل وجود بازار کار و فرصت‌های شغلی، در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان بیشتری دارند.

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دکتری

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دکتری برای متقاضیان همه کشورها امکان‌پذیر است. مدت‌زمان تحصیل در مقطع دکتری در قبرس شمالی از ۲ تا ۴ سال (معادل ۲۱ واحد به علاوه ترم تز دکتری) است. حداقل معدل موردنیاز برای فارغ‌التحصیلی از مقطع دکتری در قبرس شمالی ۱۶٫۵ (معادل نمره ۳٫۵ در قبرس شمالی) است.

حداقل معدل موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس شمالی در مقطع دکتری ۱۶٫۵ (معادل نمره ۳٫۵ در قبرس شمالی) برای همه رشته‌ها است. همچنین برای اخذ پذیرش تحصیلی از قبرس شمالی در مقطع دکتری، متقاضیان باید در آزمون ورودی نمره قبولی بگیرند و یک مقاله علمی یا پژوهشی یا تحقیقاتی منتشرشده در یکی از ژورنال‌های معتبر جهانی ارائه کنند. مقاله‌هایی که درزمینه علوم گسترش‌یافته و علوم اجتماعی یا علوم انسانی هستند، بخت متقاضیان را برای اخذ پذیرش بیشتر می‌کنند.

شهریه سالانه تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دکتری براساس رشته و شهر و دانشگاه از ۵هزار تا ۱۲هزار یورو متغیر است. در قبرس شمالی امکان تحصیل در تمام رشته‌ها در مقطع دکتری وجود دارد؛ اما به‌گفته وبسایت Rocapply، رشته‌هایی مثل پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، روان‌شناسی، ادبیات و فلسفه، هنر، مطالعات اروپایی، اقتصاد، سیاست بین‌الملل، ریاضیات و آمار به‌دلیل وجود بورسیه‌های تحصیلی متنوع، در مقطع دکتری متقاضیان بیشتری دارند.

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

هزینه تحصیل در قبرس شمالی در مدارس و مقاطع مختلف دانشگاهی به‌شرح زیر است:

مقطع تحصیلیشهریه سالانه
مدارس دولتیرایگان (بدون شهریه)
مدارس خصوصیاز ۸۰۰ تا ۹هزار یورو (متغیر براساس مقطع)
مقطع کارشناسیاز ۳هزار تا ۲۰هزار یورو (متغیر براساس رشته و دانشگاه)
مقطع کارشناسی ارشداز ۵هزار تا ۲۲هزار یورو (متغیر براساس رشته و دانشگاه)
مقطع دکتریاز ۵هزار تا ۱۹هزار یورو (متغیر براساس رشته و دانشگاه)
دوره‌های زبان‌آموزی انگلیسی برای آماده‌سازی دانشجویانبه‌طور میانگین ۷۹۵۰ یورو

سایر هزینه‌های جانبی تحصیل در قبرس شمالی ازاین‌قرار است:

نوع هزینه برای تحصیل در قبرس شمالیمبلغ به یورو
تهیه نوشت‌افزار و لباس و کتاب درسی برای تحصیل در مدارساز ۱۶ تا ۲۵ یورو در ماه
هزینه اجاره اتاق در خوابگاه‌های قبرس شمالی (شامل هزینه قبوض آب، برق، گاز و اینترنت)به‌طور میانگین ۱۹۰ یورو در ماه
هزینه اجاره خانه یک‌خوابه معمولی در قبرس شمالیبه‌طور میانگین ۴۲ یورو در ماه
هزینه قبوض آب، برق، گاز و اینترنت در قبرس شمالیبه‌طور میانگین ۱۰ یورو در ماه
هزینه بیمه دانشجویی در قبرس شمالیبه‌طور میانگین ۲۵ یورو در ماه
هزینه کلی زندگی دانشجوی بین‌المللی در قبرس شمالی بدون درنظرگرفتن شهریه دانشگاهاز ۳۲۰ تا ۴۶۰ یورو در ماه

مدارک لازم برای تحصیل در قبرس شمالی

مدارک لازم برای تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی عبارت‌اند از:

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • ۴ قطعه عکس پرسنلی در ابعاد ۶ در ۴
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم
 • مدرک دیپلم با حداقل معدل ۱۶ (رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، خلبانی و داروسازی)
 • مدرک دیپلم با حداقل معدل ۱۴ (رشته‌های مهندسی)
 • مدرک دیپلم برای حداقل معدل ۱۳ (سایر رشته‌ها)
 • تمکن مالی پرداخت شهریه
 • تمکن مالی تهیه مسکن یا خوابگاه
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • گواهی عدم‌سوءپیشینه

مدارک لازم برای تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد بدین‌شرح‌اند:

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • ۴ قطعه عکس پرسنلی در ابعاد ۶ در ۴
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی
 • مدرک کارشناسی با حداقل معدل ۱۵٫۵
 • تمکن مالی پرداخت شهریه
 • تمکن مالی تهیه مسکن یا خوابگاه
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • گواهی عدم‌سوءپیشینه

مدارک لازم برای تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دکتری ازاین‌قرارند:

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • ۴ قطعه عکس پرسنلی در ابعاد ۶ در ۴
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی ارشد
 • مدرک کارشناسی با حداقل معدل ۱۶٫۵
 • مقاله معتبر علمی یا تحقیقاتی یا پژوهشی
 • تمکن مالی پرداخت شهریه
 • تمکن مالی تهیه مسکن یا خوابگاه
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • گواهی عدم‌سوءپیشینه

مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در قبرس شمالی

یکی از مزایای تحصیل در قبرس شمالی این است که برای ثبت‌نام در هیچ مقطعی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیاز ندارید. همه دانشگاه‌های قبرس شمالی برای دانشجویان بین‌المللی که مسلط به زبان انگلیسی نیستند، دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. شما می‌توانید حین تحصیل یا قبل از شروع تحصیلتان در دانشگاه، این دوره‌های زبان‌آموزی را سپری کنید. مدرک آیلتس ۵٫۵ یا تافل ۶۵ برای گذراندن همه مقاطع تحصیلی در قبرس شمالی پذیرفتنی است.

ویزای تحصیلی قبرس شمالی

ویزای تحصیلی قبرس شمالی برای متقاضیان بین‌المللی ازجمله ایرانیان ضروری نیست. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های قبرس شمالی، به اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی نیازی ندارید و فقط با طی‌کردن مراحلی که درادامه گفته خواهند شد و ارسال مدارک موردنیاز، می‌توانید از دانشگاه مدنظرتان پذیرش بگیرید. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی عبارت‌اند از:

 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • ۴ قطعه عکس پرسنلی در ابعاد ۶ در ۴
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
 • تمکن مالی پرداخت شهریه
 • تمکن مالی تهیه مسکن یا خوابگاه
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • گواهی عدم‌سوءپیشینه

مراحل اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی به‌ترتیب ازاین‌قرارند:

 1. متناسب با رشته و مقطع تحصیلی مدنظر خود، یکی از دانشگاه‌های قبرس شمالی را انتخاب می‌کنید.
 2. فرم درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه را تکمیل و برای دانشگاه ارسال می‌کنید.
 3. دانشگاه مدارکی که باید برای اخذ پذیرش بفرستید، به شما اعلام می‌کند.
 4. مدارک مدنظر را آماده و برای دانشگاه ارسال می‌کنید.
 5. پس از ارسال این مدارک، در‌صورتی‌که دانشگاه مدنظر صلاحیت شما را تایید کند، نامه پذیرش مشروط (CAL) برایتان می‌فرستد. طبق این نامه، شما باید مبلغ اولیه‌ای را به‌عنوان پیش‌پرداخت به حساب دانشگاه واریز کنید (این مبلغ براساس مقطع و رشته تحصیلی و نوع دانشگاه متغیر است).
 6. پس از واریز این مبلغ، دانشگاه نامه پذیرش تحصیلی (LOA) و اجازه تحصیل شما در قبرس شمالی را صادر می‌کند.
 7. بعد از دریافت نامه پذیرش تحصیلی قبرس شمالی (LOA)، می‌توانید بدون نیاز به اخذ ویزای دانشجویی یا تحصیلی به قبرس شمالی بروید.

ویزای همراه تحصیلی در قبرس شمالی

ویزای همراه تحصیلی در قبرس شمالی یکی از امکانات ویژه‌ای است که قبرس شمالی به دانشجویان خارجی این کشور ارائه می‌کند. همه دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در قبرس شمالی، می‌توانند برای همسر و فرزندان کوچک‌تر از از ۱۸ سال خود، ویزای همراه تحصیلی در قبرس شمالی را بگیرند.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس شمالی

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس شمالی به‌ترتیب بدین‌شرح‌اند:

 1. متناسب با رشته و مقطع تحصیلی مدنظرتان، یکی از دانشگاه‌های قبرس شمالی را انتخاب می‌کنید.
 2. فرم درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه را تکمیل و برای دانشگاه ارسال می‌کنید.
 3. دانشگاه مدارکی که باید برای اخذ پذیرش بفرستید، به شما اعلام می‌کند.
 4. مدارک مدنظر را آماده و برای دانشگاه ارسال می‌کنید.
 5. پس از ارسال این مدارک، در‌صورتی‌که دانشگاه مدنظر صلاحیتتان را تایید کند، نامه پذیرش مشروط (CAL) برای شما می‌فرستد. طبق این نامه، باید مبلغ اولیه‌ای را به‌عنوان پیش‌پرداخت به حساب دانشگاه واریز کنید (این مبلغ براساس مقطع و رشته تحصیلی و نوع دانشگاه متغیر است).
 6. پس از واریز این مبلغ، دانشگاه نامه پذیرش تحصیلی (LOA) و اجازه تحصیل شما در قبرس شمالی را صادر می‌کند.
 7. بعد از دریافت نامه پذیرش تحصیلی قبرس شمالی (LOA)، می‌توانید بدون نیاز به اخذ ویزای دانشجویی یا تحصیلی به قبرس شمالی بروید.

بورسیه تحصیلی در قبرس شمالی

بورسیه تحصیلی در قبرس شمالی یکی دیگر از امکانات رفاهی این کشور برای دانشجویان بین‌المللی است. اغلب بورسیه‌های تحصیلی قبرس شمالی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. اخذ بورسیه تحصیلی از قبرس شمالی در مقطع کارشناسی بسیار سخت است.

برای دوره‌های زبان‌آموزی که سالانه حدود ۷۹۵۰ یورو هزینه دارد، بورسیه تحصیلی داده نمی‌شود. اخذ بورسیه تحصیلی از قبرس شمالی در رشته‌های دندان‌پزشکی و داروسازی و پزشکی دشوارتر از سایر رشته‌ها است. اغلب بورسیه‌های تحصیلی قبرس شمالی را دانشگاه‌های خصوصی این کشور ارائه می‌دهند.

مهم‌ترین و معتبرترین بورسیه های تحصیلی در قبرس شمالی براساس اطلاعات وبسایت Scholarshipsads ازاین‌قرارند:

بورسیه دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean Scholarship)

 • نوع بورسیه: کمک‌هزینه
 • مقاطع: کارشناسی ارشد و دکتری
 • رشته‌ها: دندان‌پزشکی، معماری، ارتباطات، هنر، علوم پایه، سلامت عمومی، حقوق، تعلیم و تربیت، داروسازی، گردشگری و مهندسی
 • مبلغ: پوشش ۵۰درصد شهریه در مقطع کارشناسی ارشد و پوشش ۱۰۰درصد شهریه در مقطع دکتری
 • شرایط: دانشجویان ممتاز با معدل عالی بخت بیشتری برای اخذ این بورسیه دارند.

بورسیه مرکز مدیریت مدیترانه (Management Center of Mediterranean Scholarship)

 • نوع بورسیه: کمک‌هزینه
 • مقاطع: کارشناسی ارشد
 • رشته‌ها: سیاست جهانی، تحلیل سیاسی، اداره امور دولتی، علوم اجتماعی و تدریس زبان انگلیسی به دانشجویان غیرانگلیسی‌زبان
 • مبلغ: ۶۰درصد تخفیف شهریه و پوشش ۲۵درصد از باقی‌مانده شهریه
 • شرایط: برای دریافت این شهریه متقاضی باید آیلتس ۶ یا تافل ۸۰ داشته باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه خاور نزدیک (Near East University Scholarship)

 • نوع بورسیه: کمک‌هزینه
 • مقاطع: کارشناسی ارشد و دکتری
 • رشته‌ها: همه رشته‌ها
 • مبلغ: تخفیف‌های ۲۵، ۵۰، ۷۵ و ۱۰۰درصد براساس امتیازهای تحصیلی دانشجو
 • شرایط: این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که حداقل ۳ کنفرانس علمی و ۳ مقاله علمی معتبر و ۲ مقاله تحقیقاتی در کارنامه خود داشته باشند.

کار دانشجویی در حین تحصیل در قبرس شمالی

کار دانشجویی در حین تحصیل در قبرس شمالی برای دانشجویان همه مقاطع یکسان است. همه دانشجویان بین‌المللی مشغول تحصیل در قبرس شمالی، اجازه دارند حداکثر ۸۰ ساعت در ماه کار کنند.

اغلب دانشجویان به این دلیل که به‌صورت پاره‌وقت می‌توانند کار کنند، فعالیت در رستوران، کافه، کازینو، بار، هتل یا مجموعه‌های گردشگری را انتخاب می‌کنند. با ۸۰ ساعت کار ماهانه در چنین مشاغلی، دانشجو می‌تواند در ماه به‌طور میانگین ۲۸۰ یورو درآمد کسب کند.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در قبرس شمالی

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در قبرس شمالی برای آن دسته از دانشجویانی مهیا است که بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی کار پیدا کنند. دانشجویان بین‌المللی در قبرس شمالی پس از پایان دوره تحصیل، ۳ ماه فرصت دارند تا شغل پیدا کنند و درخواست اجازه کار دائمی بدهند. برای پیداکردن کار در قبرس شمالی، حداقل مدرک کارشناسی لازم است. فراموش نکنید که برای درخواست اجازه کار دائمی و اقامت کاری، باید ابتدا نامه رسمی پیشنهاد کاری از یکی از کارفرمایان در قبرس شمالی داشته باشید.

بیشتر دانشگاه‌های قبرس شمالی واحدهای مشاوره مخصوصی دارند که به دانشجویان خارجی کمک می‌کنند تا بعد از اتمام تحصیل کار پیدا کنند و اقامت کاری خود را بگیرند. اغلب دانشجویان بین‌المللی پس از پایان دوره تحصیل خود در هتل‌ها، مجموعه‌های گردشگری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مجتمع‌های خرید مشغول کار می‌شوند. فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی، گردشگری، هتلداری، مهندسی و معماری که حداقل به یکی از زبان‌های ترکی یا انگلیسی کامل مسلط هستند، بخت بیشتری برای گرفتن پیشنهاد کاری از کارفرمایان در قبرس شمالی دارند.

بهترین رشته ها برای تحصیل در قبرس شمالی

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در قبرس شمالی براساس وبسایت Masterportal بدین‌شرح‌اند:

 • حقوق
 • مدیریت کسب‌وکار
 • مدیریت گردشگری
 • روابط بین‌الملل
 • فناوری اطلاعات

این رشته‌ها براساس ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها، بورسیه‌های تحصیلی موجود، روند رشد صنایع مختلف در قبرس شمالی و بازار کار هر رشته در قبرس شمالی انتخاب شده‌اند. هزینه تحصیل در این رشته‌ها در دانشگاه‌های قبرس شمالی عبارت است از:

رشته تحصیلیشهریه سالانهشرایط ورودی
حقوقاز ۲۸۹۰ تا ۴۸۰۰ یورو (متغیر براساس مقطع و دانشگاه)دارای ۲ ورودی مهر (سپتامبر) و فروردین (فوریه) در سال
مدیریت کسب‌وکاراز ۲۹۰۰ تا ۵۸۰۰ یورو (متغیر براساس مقطع و دانشگاه)دارای ۳ ورودی مهر (سپتامبر)، فروردین (فوریه) و خرداد (ژوئن) در سال
مدیریت گردشگریاز ۳هزار تا ۸۴۰۰ یورو (متغیر براساس مقطع و دانشگاه)دارای ۲ ورودی مهر (سپتامبر) و فروردین (فوریه) در سال
روابط بین‌المللاز ۲۸۹۰ تا ۴۸۰۰ یورو (متغیر براساس مقطع و دانشگاه)دارای ۲ ورودی مهر (سپتامبر) و فروردین (فوریه) در سال
فناوری اطلاعاتاز ۳۶۰۰ تا ۸۳۴۰ یورو (متغیر براساس مقطع و دانشگاه)دارای ۲ ورودی مهر (سپتامبر) و فروردین (فوریه) در سال

بین این رشته‌ها، رشته مدیریت گردشگری و فناوری اطلاعات بیشترین شهریه و متقاضی را دارند. قبرس شمالی کشوری توریستی است که ازلحاظ فناوری به‌تازگی توسعه یافته است. به‌همین‌دلیل، رشته‌های مرتبط با گردشگری و هتلداری و فناوری اطلاعات بیشترین متقاضی و بزرگ‌ترین بازار کار را در این کشور دارند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در قبرس شمالی

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در قبرس شمالی براساس فهرست QS به‌ترتیب ازاین‌قرارند:

 1. دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean University)
 2. دانشگاه خاور نزدیک (Near East University)
 3. دانشگاه گیرنه (University of Kyrenia)
 4. دانشگاه بین‌المللی قبرس (Cyprus International University)
 5. دانشگاه اروپایی لفکه (European University of Lefke)

دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean University)

 • نوع دانشگاه: دولتی
 • رتبه در قبرس شمالی: ۱
 • رتبه دانشگاه (فهرست QS): ۱۱۰۱
 • شهر: فاماگوستا
 • سال تاسیس: ۱۹۷۹
 • رشته‌ها: مهندسی و فناوری، بازرگانی، اقتصاد، علوم زیستی، علوم فیزیک و شیمی، حقوق، روان‌شناسی، علوم کامپیوتر، هنر، ادبیات و علوم انسانی
 • زبان تدریس: انگلیسی و ترکی
 • میانگین شهریه سالانه: ۴۰۸۰ تا ۲۵هزار یورو

دانشگاه خاور نزدیک (Near East University)

 • نوع دانشگاه: خصوصی
 • رتبه در قبرس شمالی: ۲
 • رتبه دانشگاه (فهرست QS): ندارد
 • رتبه جهانی: ۲۸۱۰
 • شهر: نیکوزیا
 • سال تاسیس: ۱۹۹۸
 • رشته‌ها: مهندسی و فناوری، بازرگانی، اقتصاد، پرستاری، دندان‌پزشکی، حقوق، روان‌شناسی، علوم کامپیوتر، هنر، ادبیات، علوم انسانی، حسابداری، پزشکی، زبان‌های خارجی، گردشگری و علوم بهداشت
 • زبان تدریس: انگلیسی و ترکی
 • میانگین شهریه سالانه: ۳۰۹۰ تا ۱۸۹۰۰ یورو

دانشگاه گیرنه (University of Kyrenia)

 • نوع دانشگاه: خصوصی
 • رتبه در قبرس شمالی: ۳
 • رتبه دانشگاه (فهرست QS): ۸۶۴۳
 • شهر: گیرنه
 • سال تاسیس: ۲۰۱۳
 • رشته‌ها: سیاست، تاریخ، حقوق، ادبیات، زبان‌های خارجی، مهندسی، فناوری، بیولوژی، پزشکی، گردشگری، طراحی، هنرهای زیبا، تعلیم و تربیت و سلامت عمومی
 • میانگین شهریه سالانه: ۳۰۹۰ تا ۱۸۹۰۰ یورو

دانشگاه بین‌المللی قبرس (Cyprus International University)

 • نوع دانشگاه: خصوصی
 • رتبه در قبرس شمالی: ۴
 • رتبه دانشگاه (فهرست QS): ۵۰۳۶
 • شهر: نیکوزیا
 • سال تاسیس: ۱۹۹۷
 • رشته‌ها: پزشکی، روان‌شناسی، بیولوژی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، حسابداری، مدیریت کسب‌وکار، مهندسی، هنر، ارتباطات، داروسازی و کشاورزی
 • میانگین شهریه سالانه: ۵۸۰۰ تا ۱۳هزار یورو

دانشگاه اروپایی لفکه (European University of Lefke)

  • نوع دانشگاه: خصوصی
  • رتبه در قبرس شمالی: ۵
  • رتبه دانشگاه (فهرست QS): ۵۷۴۹
  • شهر: لفکه
  • سال تاسیس: ۱۹۸۹
  • رشته‌ها: ارتباطات، رسانه، بازرگانی، امور مالی، اقتصاد، جغرافیا، کشاورزی، بیولوژی، پزشکی، هنرهای زیبا، طراحی، ادبیات، زبان‌های خارجی، مهندسی و فناوری
  • میانگین شهریه سالانه: ۵۴۰۰ تا ۹هزار یورو

فرم مشاوره تحصیل در قبرس شمالی

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه تحصیل در قبرس شمالی چقدر است؟

هزینه تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی از ۳هزار تا ۲۰هزار یورو در سال متغیر است. همچنین، هزینه تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی ارشد سالانه بین ۵هزار تا ۲۲هزار یورو برآورد می‌شود. هزینه تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دکتری نیز از ۵هزار تا ۱۹هزار یورو در سال متغیر است.

آیا قبرس شمالی کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، قبرس شمالی کشور مناسبی برای تحصیل است؛ زیرا هزینه تحصیل و زندگی در آن ارزان است و آب‌و‌هوای معتدلی دارد و از دانشگاه‌های معتبر با استانداردهای جهانی بهره می‌برد.

برای تحصیل در قبرس شمالی به چه مدرک زبانی نیاز دارم؟

برای تحصیل در قبرس شمالی به هیچ مدرک زبانی نیاز ندارید. دانشگاه‌های قبرس شمالی برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند، دوره‌های زبان‌آموزی برگزار می‌کند.

آیا بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در قبرس شمالی، می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله، بعد از تمام‌شدن دوره تحصیلی در قبرس شمالی، می‌توان اقامت این کشور را گرفت. برای این کار بعد از اتمام تحصیل، باید یکی از کارفرمایان در قبرس شمالی شما را استخدام کند.

آیا هنگام تحصیل در قبرس شمالی می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، هنگام تحصیل در قبرس شمالی می‌توانید در ماه حداکثر ۸۰ ساعت کار کنید.

شرایط سنی برای تحصیل در قبرس شمالی چیست؟

شرایط سنی برای تحصیل در قبرس شمالی وجود ندارد. در قبرس شمالی، فقط برای تحصیل در مقطع کارشناسی محدودیت سنی ۳۰ سال وجود دارد.

آیا حین تحصیل در قبرس شمالی می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، حین تحصیل در قبرس شمالی می‌توانید همسر و فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سال خود را به این کشور بیاورید.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در قبرس شمالی اقدام کنم؟

بله، بدون مدرک زبان می‌توانید برای تحصیل در قبرس شمالی اقدام کنید. دانشگاه‌های قبرس شمالی برای دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند، دوره‌های زبان‌آموزی برگزار می‌کند.

آیا می‌‌توانم از دانشگاه های قبرس شمالی بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله، از دانشگاه های قبرس شمالی می‌توانید بورسیه تحصیلی بگیرید. اغلب بورسیه های تحصیلی قبرس شمالی به متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی ۴ سال طول می‌کشد.

آیا امکان تحصیل رایگان در قبرس شمالی وجود دارد؟

امکان تحصیل رایگان در قبرس شمالی فقط برای آن دسته از دانشجویان ممتاز مقطع دکتری فراهم است که سابقه فعالیت‌های پژوهشی و علمی معتبر و مقاله‌های تحقیقاتی متعدد داشته باشند.

تحصیل در قبرس شمالی به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در قبرس شمالی به زبان‌های ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است.