ثبت شرکت در قبرس شمالی یکی از روش‌های آسان مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت موقت قبرس شمالی است. قبرس شمالی کشوری آسیایی است و برای ثبت شرکت و فعالیت ایرانی‌ها در کشور خود، چندان سخت‌گیری نمی‌کند.

قبرس شمالی یکی از کشورهای آسیایی موفق از‌نظر اقتصادی است. این کشور به‌روز از امکانات رفاهی مناسبی بهره می‌برد و ازآنجاکه کشوری آسیایی است، اخذ ویزا و رفت‌وآمد به آنجا برای ایرانی‌ها خیلی راحت‌تر از اخذ ویزای قبرس جنوبی است. یکی از امکاناتی که قبرس شمالی برای کشورهای همسایه و منطقه خود فراهم کرده است، امکان ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در این کشور است. در چند سال گذشته، ایرانی‌های بسیاری موفق شده‌اند تا با ثبت شرکت در قبرس شمالی، همه یا بخشی از سرمایه خود را به این کشور انتقال دهند و از کاهش ارزش آن جلوگیری کنند.

انواع شرکت در قبرس شمالی

برای ثبت شرکت در قبرس شمالی، ازنظر نوع شرکت گزینه‌های متعددی وجود دارد که بنابر شرایط و امکانات و سرمایه خود، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. انواع شرکت در قبرس شمالی عبارت‌اند از:

شرکت منطقه آزاد

این شرکت‌ها در مناطق آزاد تجاری قبرس شمالی ثبت می‌شوند و فقط در آن مناطق فعالیت می‌کنند. شرکت‌های منطقه آزاد قبرس شمالی از مالیات بر درآمد معاف هستند؛ اما همچنان باید مالیات سالانه دولت و حق بیمه را بپردازند.

شرکت بین‌المللی

شرکت‌های بین‌المللی قبرس شمالی در این کشور ثبت می‌شوند و با کسب مجوز از آن، می‌توانند در خارج از خاک قبرس شمالی نیز فعالیت کنند. این شرکت‌ها با عنوان تجاری IBC شناخته می‌شوند و علاوه‌بر مالیات سالانه دولت، مالیات بر درآمد و حق بیمه را باید بپردازند.

شرکت تضامنی

شرکت‌های تضامنی که شرکت‌های مشارکتی نیز نام دارند، با شراکت چندین شریک تأسیس و ثبت می‌شوند. در این شرکت‌ها، هر‌شریک به نسبت سهمش در تأسیس شرکت، از سود یا زیان شرکت سهم می‌برد. در شرکت‌های تضامنی، شرکت مالیات بر درآمد را پرداخت نمی‌کند و هر شریک براساس میزان درآمد و از محل سودش، مالیات بر درآمد خود را پرداخت می‌کند.

شرکت تجارت انفرادی

در شرکت‌های تجارت انفرادی، همه امور شرکت اعم از ثبت شرکت و پرداخت مالیات و بیمه برعهده یک نفر است.

شرکت مسئولیت محدود (LLC)

شرکت‌های مسئولیت محدود یکی از گزینه‌های محبوب سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی برای سرمایه‌گذاران خارجی هستند. شرکت مسئولیت محدود درواقع شرکتی سهامی است که می‌تواند حداکثر ۵۰ نفر سهام‌دار داشته باشد؛ ولی مسئولیت سهام‌داران درقبال سهامی که می‌خرند، محدود است. در شرکت مسئولیت محدود، می‌توانید سهام شرکت خود را به شخص دلخواهتان بفروشید.

شرکت خدماتی

شرکت‌های خدماتی یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری راحت‌ و کم‌هزینه در قبرس شمالی هستند. فراموش نکنید که مجوز شرکت خدماتی تغییردادنی یا گسترش‌پذیر نیست و غیر از امور خدماتی، فعالیت دیگری نمی‌توانید انجام دهید.

شرکت نمایندگی خارجی

شرکت نمایندگی خارجی به شما امکان می‌دهد تا با خرید مجوز و نمایندگی از شرکت خارجی مادر، در کشور قبرس شمالی دفتر یا شرکت تأسیس و زیر‌نظر شرکت مادر شروع به فعالیت کنید.

باتوجه‌به آمار رسمی اعلام‌شده دولت قبرس شمالی، شرکت‌های پرسودی که می‌توان در قبرس شمالی ثبت کرد، عبارت‌اند از: شرکت‌های گردشگری و شرکت‌های عمرانی و شرکت‌های IT.

شرایط ثبت شرکت در قبرس شمالی

 • اجاره یا خرید دفتر حقیقی
 • استخدام منشی و حسابدار
 • انتخاب و معرفی مدیرعامل شرکت
 • معرفی حداقل ۲ سهام‌دار
 • ارائه تمکن مالی ۱۰۰هزاردلاری پیش از ثبت شرکت
 • داشتن ضمانت‌نامه مالیاتی برای مدیر یا مدیران

ملکی که به‌عنوان دفتر حقیقی خود به دولت قبرس شمالی معرفی می‌کنید، نباید حتما تجاری باشد و می‌تواند منزل مسکونی نیز باشد.

ارائه تمکن مالی ۱۰۰هزاردلاری برای همه سرمایه‌گذاران خارجی اجباری است. هدف از ارائه این مبلغ، اثبات تامین هزینه‌های شرکت شما به دولت قبرس شمالی است. این مبلغ قبل از ثبت شرکت در حسابتان مسدود و ۳ هفته پس از ثبت شرکت، آزاد می‌شود.

مراحل ثبت شرکت در قبرس شمالی

 1. ارائه طرح تجاری (بیزنس پلن)
 2. انتخاب اسم شرکت
 3. ثبت اسم شرکت در اداره ثبت شرکت‌
 4. تهیه اساس‌نامه و سایر مستندات لازم
 5. تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت
 6. واریز هزینه ثبت شرکت
 7. افتتاح حساب بانکی شخصی در قبرس شمالی
 8. واریز مبلغ تمکن مالی به حساب بانکی شخصی
 9. تعیین و ثبت آدرس شرکت
 • افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 • دریافت کد مالیاتی و کد بیمه
 • استخدام نیرو و کارمند

برای تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت (مرحله ۵) و ارسال مدارک، باید از وکیل قانونی ترجیحا مقیم قبرس شمالی کمک بگیرید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در قبرس شمالی

 • گواهی عدم‌سوءپیشینه
 • گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • تمکن مالی ۱۰۰هزاردلاری
 • تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت
 • طرح تجاری (بیزنس پلن)
 • ۳ قطعه عکس پاسپورتی (گرفته‌شده در ۱ سال اخیر)
 • رزومه کاری موسس شرکت به زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی موسس شرکت

هزینه ثبت شرکت در قبرس شمالی

هزینه ثبت شرکت در قبرس شمالی براساس نوع شرکت ممکن است کمی متفاوت باشد. هزینه‌های ثابت و اصلی ثبت شرکت در قبرس شمالی بدین‌شرح‌اند:

تمکن مالی

برای ثبت هر شرکتی در قبرس شمالی، مبلغ ۱۰۰هزار دلار تمکن مالی نیاز است تا به دولت قبرس شمالی ثابت شود توانایی تامین هزینه‌های شرکت را دارید. این مبلغ قبل از ثبت شرکت در حساب بانکی‌تان مسدود و ۳ هفته پس از تاریخ ثبت شرکت، آزاد می‌شود.

هزینه مراحل اداری و امور دولتی

هزینه مراحل اداری و امور دولتی برای ثبت شرکت در قبرس شمالی حدودا ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار تخمین زده شده است. این مراحل و امور دولتی شامل فرم درخواست ثبت شرکت، ثبت اسم شرکت، هزینه دریافت کد مالیاتی و کد بیمه و اموری از‌این‌قبیل می‌شود.

مالیات دولت

مالیات دولت هزینه‌ای است که همه شرکت‌ها در قبرس شمالی بدون استثنا باید بپردازند تا مجوز فعالیتشان باطل نشود. مالیات دولت برای شرکت‌های قبرس شمالی سالانه مبلغ ۳۵۰ دلار است.

مالیات بر درآمد

در قبرس شمالی، اغلب شرکت‌ها موظف‌اند مالیات بر درآمد را پرداخت کنند؛ اما مبلغ این مالیات براساس نوع شرکت متفاوت است. به‌عنوان مثال، شرکت‌های بین‌المللی (IBC) باید ۱درصد از درآمد سالانه خود را مالیات بدهند. این در حالی است ‌که شرکت‌های منطقه آزاد از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند. به‌صورت میانگین نرخ مالیات بر درآمد در اغلب شرکت‌های قبرس شمالی ۱۱درصد است.

هزینه‌های حقوقی ثبت شرکت

هزینه‌های حقوقی ثبت شرکت دستمزدی است که به یکی از شرکت‌های وکلای قانونی (ترجیحا شرکت‌های مستقر در قبرس شمالی) می‌پردازید تا مراحل ثبت و راه‌اندازی شرکت شما را در قبرس شمالی انجام بدهند. دستمزد این شرکت‌ها باتوجه‌به سابقه و شهرتشان ممکن است از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار متغیر باشد.

هزینه‌های جاری

هزینه‌های جاری ثبت شرکت در قبرس شمالی شامل خرید وسایل و تجهیزات دفتر، استخدام نیرو و کارمند، پرداخت بیمه و هزینه‌های جاری و روزمره شرکت (خورد و خوراک، تعمیرات، هزینه قبوض مصرفی و ملزومات دفتری) می‌شود. براساس آمارهای تقریبی از شرکت‌های ثبت‌شده در قبرس شمالی، این هزینه‌ها در یک سال می‌تواند از ۳۰هزار تا ۱۱۰هزار دلار متغیر باشد.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در قبرس شمالی

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در قبرس شمالی به نوع شرکت، تعداد کارمندان، منطقه مدنظر برای خرید یا اجاره دفتر و عواملی از‌این‌دست بستگی دارد.

به‌عنوان مثال، سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت‌های خدماتی در قبرس شمالی حدود ۳۰هزار دلار تخمین زده شده است. بااین‌حال برای ثبت شرکت بازرگانی (واردات و صادرات) در قبرس شمالی، باید سرمایه‌ای حدود ۱۰۰هزار دلار داشته باشید.

این موضوع را نیز مدنظر قرار دهید که مبالغ سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت در قبرس شمالی بدون در‌نظر‌گرفتن تمکن مالی و هزینه‌های جاری و هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت اعلام شده‌اند.

ثبت شرکت در قبرس شمالی و گرفتن اقامت

گرفتن اقامت مهم‌ترین انگیزه سرمایه‌گذاران ایرانی برای ثبت شرکت در قبرس شمالی است. افرادی که در قبرس شمالی شرکت ثبت می‌کنند، بعد از گذشت ۸ ماه، می‌توانند برای خود و اعضای درجه‌یک خانواده‌شان اقامت موقت بگیرند که تا زمان فعالیت شرکت هرساله تمدید می‌شود.

افرادی که ۷ سال از زمان ثبت شرکتشان می‌گذرد و در این مدت، جرمی مرتکب نشده‌اند و مالیات خود را همیشه به‌موقع پرداخته‌اند، واجدشرایط دریافت اقامت دائم قبرس شمالی محسوب می‌شوند.

جمع‌بندی

قبرس شمالی یکی از کشورهای موفق آسیایی است که اقتصاد پویا و امکانات رفاهی مناسبی دارد. براساس آمار رسمی دولت این کشور، قبرس شمالی نرخ رشد اقتصادی ۹درصد و نرخ تورم کمتر از ۲درصد و نرخ بیکاری ۵درصد دارد. قبرس شمالی به‌عنوان کشوری آسیایی، برای ایرانیانی که قصد دارند در کشورهای نزدیک به کشورمان شرکت ثبت کنند، مقصد بسیار مناسبی محسوب می‌شود. هزینه زندگی و نرخ مالیات در این کشور نسبتا کم و امنیت اقتصادی و اجتماعی زیادی در آنجا حکم‌فرما است.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در قبرس شمالی به نوع شرکت، تعداد کارمندان، منطقه مدنظر برای خرید یا اجاره دفتر و عواملی از‌این‌دست بستگی دارد. به‌عنوان مثال، سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت‌های خدماتی در قبرس شمالی حدود ۳۰هزار دلار تخمین زده شده است. بااین‌حال برای ثبت شرکت بازرگانی (واردات و صادرات) در قبرس شمالی، باید سرمایه‌ای درحدود ۱۰۰هزار دلار داشته باشید. فراموش نکنید که مبالغ سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت در قبرس شمالی بدون در‌نظر‌گرفتن تمکن مالی و هزینه‌های جاری و هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت اعلام شده‌اند.

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

ثبت شرکت در قبرس شمالی چقدر هزینه دارد؟

ثبت شرکت در قبرس شمالی به تمکن مالی ۱۰۰هزاردلاری نیاز دارد که پس از ثبت رسمی شرکت، از حساب بانکی‌تان آزاد می‌شود. علاوه‌بر تمکن مالی، براساس نوع شرکتی که انتخاب می‌کنید، به ۳۰هزار تا ۱۰۰هزار دلار سرمایه اولیه نیاز دارید.

چگونه در قبرس شمالی شرکت ثبت کنیم؟

برای انجام این کار، کافی است وکیل قانونی ثبت شرکت در قبرس شمالی پیدا کنید و با پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت و تمکن مالی ۱۰۰هزاردلاری، شرکت خود را در کمتر از ۱ ماه ثبت کنید.

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در قبرس شمالی چیست؟

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در قبرس شمالی عبارت‌اند از: گواهی عدم‌سوءپیشینه، گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار، ترجمه رسمی شناسنامه، تمکن مالی ۱۰۰هزاردلاری، تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت، طرح تجاری (بیزنس پلن)، ۳ قطعه عکس پاسپورتی (گرفته‌شده در ۱ سال اخیر)، رزومه کاری موسس شرکت به زبان انگلیسی و ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی موسس شرکت.

آیا با ثبت شرکت در قبرس شمالی می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بله، با ثبت شرکت در قبرس شمالی می‌توانید بعد از گذشت ۸ ماه، برای خود و اعضای درجه‌یک خانواده‌تان اقامت موقت بگیرید.